Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

Μανούλες Μαΐου 2017


ekrs

Recommended Posts

Υρω μου τι κάνεις κορίτσι μου;;;; Περιμένουμε νέα από β επιπεδου!!!!

Ελπίδα και εγώ σε έχω στο νου μου!!!!! Αχ αχ αχ υπομονή υπομονή υπομονή!!!!! Είναι η πιο γλυκιά ταλαιπωρία του κόσμου, να είσαι ήρεμη με θετικές σκέψεις, πάντα να θυμάσαι ότι κάνεις ότι καλύτερο για το μωράκι σου, νομίζω ότι βλέπουμε τώρα βουνό, μέτα που θα τα σκεφτόμαστε θα γελάμε και θα λέμε "το ξαναπερναγα αν χρειαζόταν για το μωράκι μου 100 φορές"

 

Εγώ β επιπεδου έκανα πριν 2 βδομάδες και όλα ήταν πολύ καλά δόξα το θεό και τη παναγία...τώρα λίγο αγχωθηκα γιατί αυτή τη βδομάδα συμπληρώνω την 26η και δεν έχω κάνει καμπύλη σακχάρου!!!! Εσείς κάνατε;;;; Αύριο θα πάρω πρωί πρωί το γιατρό μου αν έχει ένα κενό να με χώσει ραντεβού κάπου γιατί έτσι κι αλλιώς είναι να πάω αυτές τις μέρες και να γράψουμε και την εξέταση.

Η αλήθεια είναι ότι θέλω να πάω γιατί γενικά νιώθω ανησυχη...δε πρόσεχα καθόλου αυτές τις μέρες από θέμα κουράσης και έκανα πολλές εξωτερικές δουλειές που ήταν επείγον και ψυχολογικά έχουν λασκάρει οι βίδες μου κάπως και ήμουν ή πάρα πολύ νευριασμενη (τσιριδες νεύρα και κακό)  ή πάρα πολύ νευριασμενη (κλάμα από το πρωί μέχρι το βράδυ αλλά....ΚΛΆΜΑ σε σημείο να νιώθω ότι το κεφάλι θα εκραγεί) έχω ένα συνεχόμενο ψυχοπλακωμα και γενικά πολλά πράγματα δε βοηθάνε να νιώσω καλύτερα ίσα ίσα, περνάω κάποια θέματα στρεσογονα με κοντινά πρόσωπα....και έπαθα μια φρίκη γιατί αυτές τις μέρες έχω τραγική μείωση στην "αίσθηση" του μωρού μου....τον ένιωθα τόσο έντονα και τόσο δυνατά και από τη μέρα που κινούμαι πολύ για δουλειές και τώρα που είχα εντάσεις και ψυχολογικά είμαι ράκος δεν τον νιώθω ή τουλάχιστον όχι όπως τον ένιωθα....τώρα αν αύριο δεν βρω κενό ραντεβού θα πάω σίγουρα στο νοσοκομείο να κάνω έναν υπέρυχο....και τώρα θέλω αλλά ειμαι πολύ ταλαιπωρημενη και φοβάμαι να ταλαιπωρηθώ κι άλλο....

 

Να πεις στις κοιλιτσες του φβ Ελπιδα να έρθουν και από εδώ!!!! Να μας πουν τα νέα τους!!!! Άντε!!!!! 


W7vNp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 597
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κουκουτσακι να μην κουραζεσαι αρχικα. Επισης λογικο ειναι η κατασταση ειναι στρεσογονα και να ξεσπασουμε ειναι αναμενομενο. Εγω προσπαθω να μην μιλαω πολυ μετραω ως το 10 ή και το 20 μην σου πω. Δεν πετυχαινει παντα να χθες με πιασε μια ταραχη κλαμα νευρα κακο.

Εχουμε δυο μερες διαφορα βλεπω και γω την αλλη τεταρτη θα κανω καμπυλη στις 26+2. Μεχρι τις 28 μπορεις.

Ηρω και Βασι περιμενουμε νεα σας.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσιααααα μου! τι κάνετε;; έμπαινα αυτές τις μέρες και περίμενα νέα σας!! Κουκουτσάκι, μην κάνεις σε κανένα τη χάρη να ταραζεσαι! κάθε φορά που ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι πρωτον κάνε αυτό που λέει η ελπίδα και μετά αν δεν πετύχει σκέψου το σποράκι σου! θυμήσου ότι εκτός του ότι σε νιώθει, σε ακούει πλέον!!! επιχείρηση ζαμανφου! :) ελπίδα, υπομονη να εχεις!! κι εμένα με βάλανε στον πάγο, πλέον ούτε τα πιάτα δεν πλένω. την περισσότερη ώρα ξάπλα, με αποτελεσμα να πονά η μέση, αλλά μικρό το κακό... Στη β ' επιπ μου είπαν ότι ο πλακούντας είναι παραχείλιος (πιο πριν ήταν επιχείλιος, ό,τι κι αν σημαίνει αυτό) κ ότι μάλλον πάω για καισαρική. αλλά ειναι νωρίς ακόμα. το μωράκι όμως είναι μια χαρα κ μας χαιρετά. μεγαλώνει, είδαμε κ το προσωπάκι του και τρελαθήκαμε όλοι. ο υπόλοιπος λαός πού είναι;;; τι κάνουν; πείτε τους να έρθουν να μας πουν ένα γεια!!!! :) 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια!!!!

Σας διαβαζω συχνα αλλα δυσκολευομαι απο το κινητο να γραφω εδω!!

Κουκουτσακι μην δινεις σημασια οσο γινεται..σκεψου το μωρακι σου!!!

Κοριτσια υπομονη με την ξαπλα μετα θα το ριξετε στις βολτες με τα μωρακια σας!!!

Εγω σημερα μπηκα στον 7ο και αρχισα να πλενω ρουχαλακια σιγα σιγα!!

  • Μου αρέσει 1

cy09p3.png

Elehp2.pngdYzip2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

 Κορίτσια μου γεια σας! Τι κάνετε; πείτε τα νέα σας!

Εμείς κάναμε την καμπύλη σακχάρου και ηταν πολύ καλη! Και ο μπεμπακος μας είναι σχεδόν ενα κιλό!! :)  τώρα δυο τρεις μέρες αρχισε παλι η μέση να πονάει και δυσκολευομαι σε καποιες κινήσεις και στον ύπνο...

Ελπίδα μου πως είσαι; έχω καιρό να μάθω νέα σου.. Τα υπολοιπα κορίτσια μας;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Angelapapa καλωσόρισες κοπέλα μου!!!! Με το καλό ο μπεμπαρος!! :D

 

Τι κάνετε κορίτσια;;; Εμείς αρκετά καλά!!! Σήμερα έκανα καμπύλη σακχάρου....μεγάλη ταλαιπωρία, λιποθυμησα κιόλας, τώρα έχω συνέλθει κάπως!!!

Κορίτσια...χρειάζομαι επειγόντως ρούχα δε μπαίνω πουθενά!!!! 

Είμαι να σκάσω!!! Πήγα για ψώνια και βρήκα 1 μπλουζάκι μόνο να μου κάθεται καλά, τι να έκανα η κακομοίρα το πήρα διπλό (διαφορετικά χρώματα)

Το θέμα είναι ότι ψάχνω κάτι καλό σε φόρεμα γιατί θα αποκαταστήσω το σύντροφο σε λίγες μέρες (:-P) και δεν βρίσκω τίποτα!!!!

Είμαι κοντή και λεπτή σε πλάτη και χέρια αλλά με στήθος τεράστιο, κοιλουμπα και μπουτάκια και δεν μου κάθεται τίποτα καλά!!!! Μικρά νούμερα τσιτωνουν (άσχημα αντιαισθητικα) σε κοιλιά και στήθος, και στα υπόλοιπα λίγο μεγαλύτερα κολυμπάνε οι ώμοι και τα χέρια...όλα σαν ξένα είναι πάνω μου...αφήστε που και χρώματα δε βρίσκω όλα κόκκινα και μαύρα...Εεε όχι και μαύρο να βάλω ρε κορίτσια:-(

Αφήστε που στα μαγαζιά οι πωλήτριες με στραβοκοιτανε και μου την λένε οπου δεν παίρνω από καταστήματα με εγκυμοσύνης...αλλά και εκεί δεν βρίσκω ρε κορίτσια 2 μαγαζιά κατάφερα να βρω όλα κι όλα και σε εκείνα πάλι κολυμπούσα...και τα σχέδια πάρα πολύ παρωχημένα ήταν για άλλες ηλικίες πολύ μεγαλύτερες (60φευγα) εγώ θέλω ένα χαριτωμένο φορεματάκι μωρέ και σε χαρούμενο χρώμα γάμο έχουμε όχι κηδεία :-(

Θεσσαλονίκιες και μη, τα φώτα σας! Έχετε να προτείνετε κάτι;

 

Ψώνισα για το μπέμπη 2-3 πραγματάκια...τα υπόλοιπα μετά το doopler σε 15 μέρες! Εσείς κάνατε; Αν όχι πότε; Και πως είναι αυτό ακριβώς ή τι είναι; Εμπειρες μανούλες, πείτε τα όλα!!!! :-P

Θέλω να μάθω νέα από οοοοοοοολες!!!!!!


W7vNp2.png

Link to comment
Share on other sites

angela καλωσόρισες!!! με το καλό ο γιόκας σου!!!! το πρώτο σου είναι;;

κουκουτσάκι, πώς σε καταλαβαίνω δεν μπορείς να φανταστείς! ειδικά με το θέμα "φόρεμα επειγόντως παντρεύομαι παιδιά!" Είχα γυρίσει τον κόσμο όλο και δεν έβρισκα τπτ. Η διαφορά μας είναι ότι εμείς κάναμε τον πολιτικό όταν ήμουν 3 μηνών και δεν είχα μεγαλο πρ'οβλημα στα νούμερα αλλά στο χρώμα. Εν τέλει, κατέληξα σε ένα γκρι ανοικτό, για το οποίο μουρμούριζε η μαμά μου για μέρες αλλά πραγματικά δεν έβρισκα τπτ άλλο! Για καθημερινά, έχω λύσει το πρόβλημα μου με 2 παντελονάκια h&m και μπλούζες μάλλινες φαρδιές με μανίκι από τοπικά μαγαζιά. κι απο μέσα φοράω ελαστικά κορμάκια. δε με έχει ενοχλήσει καθόλου το καθημερινό ντύσιμο. Τώρα για το φόρεμα, είναι άλλη ιστορία... το στήθος κι η κοιλίτσα θα σε δυσκολέψουν. Γνώμη μου, κοίτα να έιναι κάτι άνετο κι όχι πολύ ακριβό, γιατί τι θα το κάνεις μετά;; Αν αγοράσεις ένα φαρδύ φόρεμα και βάλεις τη μαμά ή καμιά φίλη να στο μαζέψει λίγο εκεί που είναι χαλαρό;; Μερικές ώρες υπόθεση είναι και υποθέτω ότι αναφέρεσαι σε πολιτικό γάμο. Βγάλε το άχτι σου στο θρησκευτικό, τώρα το θέμα είναι καθαρά διεκπεραιωτικό, καλά έχω καταλάβει; 

Κορίτσια, με το θέμα των αγορών τι κάνετε; πραγματικά πότε ξεκινάμε; μπαίνω στον  7ο, ώρα δεν είναι;;; Από τι να ξεκινήσω; Προς το παρόν έχω κοιτάξει μόνο για καρότσι, και όλα τα μαγαζιά μου δείχνουν πρώτο-πρώτο το ινγκλεσίνα τρίλοτζι και κάνουν αναλυτική παρουσίαση, ενώ για τα υπόλοιπα απλά μου τα δείχνουν. Λένε ότι είναι πολύ καλό, αλλά είναι τσιμπημένο. δεν είναι; Εχω ακούσει κ για μια εταιρία που δείχνει να ναι ελληνική με έδρα Θεσσαλονίκη και λέγεται κιντο. Εχει εμπειρία καμιά από αυτή την εταιρία;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολες σας! Ονομαζομαι Βιβη,ειμαι απο Αραχωβα,33 χρονων,δασκαλα κ εγκυος στο πρωτο μου παιδακι!εχω ΠΗΤ για 7/5/2017.αργησα να μπω εδω σε σχεση με ολες σας,αλλα θα ηθελα πολυ να τα λεμε κ μεχρι τη γεννα αλλα κ μετα! Κανω πολλη χρηση του fb οποτε θα μπορουσα να τα πω με καποιες απο εσας κ απο εκει! Θα γεννησω,πρωτα ο θεος,το κοριτσακι μου στο Αττικο.Υπαρχει καποια αλλη που θα γεννησει εκει? Απο ετοιμασιες πως πατε? Αν εχει γεννησει καποια σε δημοσιο θα με βοηθουσε αν μου ελεγε τι να παρω στο μαιευτηριο κ για μενα κ για τη μικρουλα! Σας ευχαριστω εκ των προτερων κ ανυπομονω να τα πουμε!

Link to comment
Share on other sites

Aggeliv καλωσόρισες αγάπη μου!!! Με το καλό η μπουμπού Σου!!! Πρώτο παιδάκι περιμένω και εγώ και δε μπορώ να σε συμβουλεψω με αγορές...ψάχνομαι και εγώ βλέπεις, πάω στα τυφλά!!! Αλλά ορκίζομαι ότι βρίσκω και μαθαίνω θα το μοιράζομαι εδώ μαζί σας!!! :-P

Υρω30 άσε ένα δράμα......με στεναχωρουν λίγο και οι πωλήτριες έτσι όπως μου μιλάνε και τα έχω πάρει λίγο στη κράνα!!! Δηλαδή όταν πάει μια κοπέλα χυμώδης με πιασιματακια πώς φέρονται;;; Και εννοείται ότι δε θα δώσω τρελά λεφτά σε αυτό πραγματικά γίνεται για γραφειοκρατικους λόγους...αν ήταν στο χέρι μου θα πήγαινα με το σούπερ άνετο κολάν μου και μία πουκαμισα (πραγματικά με έχουν σώσει φαρδιές πουκαμισες και μπλουζοφορεματα!) αλλά ξέρω ότι θα το έχουν μαράζι μετά οι γονείς,τα πεθερικά (και ο καλός μου εδώ που τα λέμε :-P) και δε θέλω...

Μάλλον σε μετατροπή θα καταλήξω στο τέλος, το σκέφτηκα και εγώ πριν λίγο!!!

 

Τώρα για αγορές για τα νινακια δε ξέρω πραγματικά τι να πω...τα βασικά καρότσι, κρεβάτι στρώμα κτλ θα πάρουμε από συγγενικο πρόσωπο και πραγματικά είναι ξαλάφρωση, τουλάχιστον να βγάλουμε το καλοκαίρι με εκείνα και μετά θα κοιτάξουμε να του τα ανανεώνουμε (καρότσι πχ θέλω κάποια στιγμή να μπορέσω να του πάρω καινούργιο, δικό του :/)  οπότε κοιτάω πράγματα για το δωμάτιο (κουρτίνες, χαλιά, ραφακια κτλ), είδη προικας, πετσέτες, ρουχαλάκια, φαρμάκια...

Μέχρι στιγμής σε ώρες που λύγισα επειδή τα είδα πήρα 2 φορμακια μακρυμανικα, 2 φανελάκια μακρυμανικα, 2 κοντομάνικα, μια υπέροχη κασετίνα με είδη μπάνιου και καθαριότητας για μωρό (χτενες, νυχοκοπτες, ψαλιδακια, θερμόμετρο, φούσκα για τη μυτούλα και άλλα πολλά πολλά) και μετά το doopler θα αρχίσω σαν τρελή να παίρνω τα πάντα!!! Έχουν πάρει κάποια πράγματα οι μαμάδες μας, πεθερές μας, γιαγιάδες μου, νονά μου κτλ αλλά άρχισαν από νωρίς και εγώ έτσι που ήμουν με σκαμπανεβασματα δεν ήθελα ούτε να τα δω...τώρα θα τα δω επιτέλους για να ξέρω και τι υπάρχει μέχρι στιγμής! :-P

 

Επίσης κορίτσια μόλις πήρα τα αποτελέσματα από καμπύλη σακχάρου και είμαι αγχωμένη πολύ 

Σε 0' έχω 83 

Σε 60' έχω 130

Σε 120' έχω 131 

Είναι λογικό που δεν κατεβαίνει στις 2 ώρες???? Είμαι να σκάσω!!! Εσείς πώς τα πήγατε???


W7vNp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Koukoutsakim καλως σας βρηκα!!! Δε θυμαμαι τις τιμες της καμπυλης,αλλα ηταν φυσιολογικες! Βεβαια επειδη ο γιατρος μου ειναι πολυ σχολαστικος με τα κιλα του εμβρυου κ μετα τις γιορτες μετρησε την κοιλιτσα της μικρης μου μεγαλυτερη απ οτι επρεπε με εβαλε σε διατφοφη...ηταν αυξημενα τα σακχαρα! Την τελευταια φορα που πηγα βεβαια η κοιλιτσα ειχε επανελθει κ αφεθηκα λιγακι! Την επομενη φορα θα παω με αγχος μην εχουμε κοιλιτσα κ με κατσαδιασει..εν τω μεταξυ εγω εχω παρει μολις 5 κιλα,αλλα δεν εχει να κανει! Παντως τα αυξημενα σακχαρα τα προκαλει κ ο πλακουντας! Λιγο μετρο στη ζαχαρη!

Link to comment
Share on other sites

Aggeliv καλημέρα!!! Ευχαριστώ για την απάντηση!!! 

Και ο δικός μου ο γιατρός ζήτησε καμπύλη σακχάρου μόλις είδαμε το βάρος του μπέμπη που ήταν κάπως μεγάλο, αλλά και το δικό μου που αυξήθηκε απότομα τον σόκαρε ...από την αρχή της εγκυμοσύνης μέχρι αρχές Ιανουαρίου είχα πάρει 5 κιλακια και αρχές Φεβρουαρίου που με ζυγίσε πάλι (σε διάστημα 1 μήνα) πήρα αλλά 5!!!!! από την αρχή της εγκυμοσύνης είχαμε κοιλίτσα αλλά και ποδαράκια μεγάλα όμως δεν ήταν ανήσυχος ούτε ο γιατρός μου ούτε ο γιατρός στο κέντρο που με παρακολουθεί (εκεί που κάνω τους μεγάλους υπέρηχους). 

Σήμερα θα πάω να δούμε τα αποτελέσματα αν και από ότι βλέπω μέχρι στιγμής δεν είναι καλά :-(

Και δεν τρώω βρε κορίτσια, αλήθεια δε τρώω...ίσα ίσα είχα στο μυαλό μου το 3το τρίμηνο πολύ ύπουλο με θέμα κιλών και από την αρχή έλεγα θα προσέχω όταν φτάσει ο καιρός πράγμα που έκανα όντως! Ούτε φαίνονται τραγικά τα κιλά μου...μόνο αρκετό πρήξιμο σε δάχτυλα και πρόσωπο έχω κατά τα άλλα ειμαι καλά...και όλοι δηλαδή το ίδιο με βλέπουν με πριν πέρα από τη τεράστια κοιλιά...τι να πω θα δούμε πφφφ 


W7vNp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα!

Είμαι οριακά στις μανούλες Απριλίου, αλλά με ΠΗΤ 30/4 και πρώτο παιδί μάλλον αυτή είναι η ομάδα μου :-D 

Εμένα η καμπύλη ζαχάρου βγήκε προβληματική, στα 60' χτύπησα 200αρι :shock: Αλλά με την διατροφή που μου έδωσαν το έχω υπό έλεγχο, οι μετρήσεις του μωρού είναι ΟΚ μέχρι τώρα, οπότε σταμάτησα να αγχώνομαι. Δεν έχει να κάνει με το αν τρως ή όχι, είναι θέμα οργανισμού και ορμονών ο διαβήτης κύησης. Η κουνιάδα μου πήρε 30plus κιλά και δεν έκανε. Πάντως εμένα koukoutsakim μια χαρά μου φαίνεται η δικιά σου, δε θυμάμαι το όριο της δεύτερης ώρας αλλά νομίζω είναι 140; Αφού είσαι εντός τι πειράζει που δεν πέφτει; Δεν ξέρω, να δούμε τι θα σου πει και ο γιατρός. Κι εγώ πάντως μεταξύ 1ης και 2ης μέτρησης έχασα τον κόσμο!! 

Aggeliv στις μανούλες Απριλίου, είχε ανεβάσει μια μανούλα μία αναλυτικότατη λίστα για το τι θα χρειαστεί σε δημόσιο μαιευτήριο, ρίξε μια ματιά. Εγώ έχω αγοράσει σχεδόν τα πάντα εκτός από ρουχαλάκια. Κούνια και έπιπλα δεν πήρα γιατί 1-2 μήνες αφού γεννήσω θα μετακομίσουμε οπότε θα το φτιάξω το δωματιάκι της κατευθείαν στο καινούριο σπίτι. Μέχρι τότε θα την κοιμίζω στο πορτ μπεμπέ του καροτσιού, πήρα και μια βάση με ροδάκια για να την μεταφέρω στο υπόλοιπο σπίτι. Να δούμε τι θα βολέψει τελικά, στο πρώτο παιδί πας λίγο στα χαμένα, και οι γνώμες των γύρω σου διίστανται πολλές φορές και δεν βοηθάνε! 

Α, βρήκα τη λίστα:

 

1. Η βαλίτσα της μαμάς.
Εγώ χρησιμοποίησα και τις δυο φορές ένα σακ-βουαγιάζ, το οποίο γέμισα με τα εξής:
 

  • 4 βαμβακερά νυχτικά με κουμπιά στο στήθος, για να μπορώ να θηλάσω με άνεση. Ναι, αυτά τα γιαγιαδίστικα!!! Δε χρειάζεται να είστε όμορφη, αρκεί να νιώθετε άνετα!!! Διαλέξτε κοντομάνικα ή μακρυμάνικα, αναλόγως αν γεννάτε καλοκαίρι ή χειμώνα. Αποφύγετε τις πυτζάμες, αφού θα πρέπει να τις βγάζετε τακτικά για να πλένεστε. Σας λέω 4, επειδή αυτά εύκολα μπορεί να λερωθούν και θα θέλετε να είστε καθαρές όταν θα βγαίνετε στο διάδρομο ή όταν θα έχετε επισκέψεις!
  • Ρόμπα.  Αν είναι χειμώνας, ενδεχομένως στο διάδρομο η θερμοκρασία να είναι χαμηλότερη από αυτή του θαλάμου σας, οπότε ρίξτε κάτι πάνω σας καλού κακού! Επίσης, οι νυχτικές είναι ελαφρώς διαφανείς και θα χρειαστείτε τη ρόμπα αν δεν θέλετε να φαίνονται τα... εσώψυχά σας!!! Δώστε και πάλι προσοχή στην εποχή που θα γεννήσετε για να κάνετε τη σωστή επιλογή.
  • Σουτιέν θηλασμού. Σας προτείνω να το έχετε εύκαιρο και όχι μέσα στη βαλίτσα σας, ώστε πριν φύγετε για το μαιευτήριο να το φορέσετε. Όταν θα γεννήσετε είναι πολύ πιθανό να σας φέρουν αμέσως το μωρό να το θηλάσετε και με τα συμβατικά σουτιέν δεν θα είναι εύκολο! Φροντίστε ώστε το σουτιέν θηλασμού που θα αγοράσετε να είναι βαμβακερό, να μην έχει μπανέλες (θα το φοράτε και στον ύπνο!) και να είναι 1 νούμερο μεγαλύτερο από το νούμερο που φοράτε τώρα, καθώς το στήθος πρήζεται από την παραγωγή γάλακτος. Επειδή τα σουτιέν αυτά είναι ακριβά, σας προτείνω να αγοράσετε από κατάστημα H&M ή σε περίοδο εκπτώσεων είτε από το διαδίκτυο. Έχω ανακαλύψει αυτή τη σελίδα και σκοπεύω την επόμενη φορά να αγοράσω από εκεί! Εκτός του ότι είναι φθηνότερα, έχει φοβερά σχέδια που δεν τα βρίσκεις εύκολα στα μαγαζιά! Όπως και να'χει, ζητήστε να σας κόψουν κάτι! Οι καιροί είναι δύσκολοι και εσείς θα χρειαστείτε σίγουρα πάνω από ένα σουτιέν, αν αποφασίσετε να θηλάσετε!!!
  • Παντόφλες. Ε, δε θα τριγυρνάτε και με γόβες!!
  • Πετσέτες. Μια πετσέτα προσώπου, μια πετσέτα μπάνιου,  μια χεριών και πολλές μικρές, αφενός για το πλύσιμο του στήθους μετά το θηλασμού και αφετέρου για το στέγνωμα της ευαίσθητης περιοχής, την οποία θα πλένετε πολύ συχνά, αν γεννήσετε φυσιολογικά (για την καισαρική θα σας γελάσω!). Αποφύγετε να πάρετε μαζί τις καλές σας πετσέτες και προτιμήστε σκούρα χρώματα (για ευνόητους λόγους!!)
  • Λαστιχάκια για τα μαλλιά. Αν έχετε πιανούμενα μαλλιά, θα σας χρειαστούν! Καλου κακού, περάστε κι ένα στο χέρι σας όταν πάτε να γεννήσετε!! Αν τα μαλλιά σας δεν πιάνονται, σωθήκατε!! Ειδικά αν είναι καλοκαίρι!!!
  • Οδοντόβουρτσα και οδοντόκρεμα.
  • Σαπούνι προσώπου και κρέμα ημέρας, αν χρησιμοποιείτε.
  • Σαμπουάν και αφρόλουτρο. Για να μην κουβαλάτε έναν τόνο πράγματα, προτιμήστε είτε δειγματάκια, είτε προϊόντα 2 σε 1! Εγώ εφοδιάστηκα με δείγματα!!!
  • Πιστολάκι και βούρτσα για τα μαλλιά.
  • Επιθέματα στήθους. Εφοδιαστείτε με αρκετά!!! Τον πρώτο καιρό που το μωρό θηλάζει αποκλειστικά, το στήθος σας θα παράγει πολύ γάλα, με αποτέλεσμα πολλές φορές να υπάρχει διαρροή! Τα επιθέματα κάνουν τη δουλειά της σερβιέτας, τοποθετούνται στο σουτιέν και απορροφούν το επιπλέον γάλα. Και αυτά καλύτερα να τα τοποθετήσετε στο σουτιέν πριν πάτε να γεννήσετε!
  • Σερβιέτες λοχείας. Τις πρώτες μέρες το σώμα θα βγάζει τα υγρά που δε χρειάζεται πια. Για το λόγο αυτό θα χρειαστείτε πολύ μεγάλες σερβιέτες, ώστε να έχετε επαρκή κάλυψη. Καθώς περνούν οι μέρες, θα δείτε ότι μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και μικρότερες, δηλαδή τις κανονικές σερβιέτες περιόδου.
  • Εσώρουχα. Πάρτε πολλά!!!! Καλύτερα να είναι σκούρα αλλά υπάρχουν και αυτά της μιας χρήσεως! Δείτε τι σας βολεύει! Εγώ είχα πάρει τα κανονικά μου και χάρη στις πολύ καλές σερβιέτες, δεν πέταξα ούτε ένα!!!
  • Ρούχα εξόδου και αναπαυτικά παπούτσια. Μην πάρετε μαζί σας ρούχα που φορούσατε πριν μείνετε έγκυος! Η κοιλιά και τα κιλά δε φεύγουν μόλις γεννήσετε! Πάρτε ένα φόρεμα ή ένα κολάν για το καλοκαίρι και ένα σετ φόρμες για το χειμώνα. Από αυτές που φορούσατε μέχρι χθες!!!
  • Διάφορα προσωπικά είδη, όπως ενυδατικό για τα χείλη, καθρεφτάκι, μπατονέτες, φορτιστή για το κινητό, γυαλιά ηλίου αλλά και τα φάρμακά σας.
  • Υγρά αντισηπτικά μαντηλάκια ή και αντισηπτικό υγρό.
  • Τοπικό καθαριστικό για την ευαίσθητη περιοχή. Η μαία μου συνέστησε το Intim Aid της Frezyderm, το οποίο γράφει πως είναι ιδανικό για μετεγχειρητική χρήση. Είναι πολύ καλό για την περίπτωσή σας.
  • Χαρτομάντηλα.
  • Καλύμματα μιας χρήσης για τη λεκάνη. Πολύ σημαντικό!!!! Δεν είναι ότι καλύτερο ούτε να καθίσετε στις τουαλέτες του νοσοκομείου, αλλά ούτε και να στέκεστε όρθια ή σε διάφορες άβολες στάσεις!!! Τα καλύμματα θα σας σώσουν, πάρτε δυο πακέτα γιατί θα πηγαίνετε συχνά!
  • Κρέμα για τις θηλές. Εμένα γιατί δε μου το είχε πει κανένας; Πέρασα άδικα ένα μήνα εξαιρετικού πόνου, μόνο και μόνο επειδή δεν ήξερα τη λανολίνη!!! Εφοδιαστείτε με λανολίνη και αν μπορείτε να τη χρησιμοποιείτε ήδη από τον 9ο μήνα! Η λανολίνη είναι ένα 100% φυσικό προϊόν, προέρχεται από ζώα και έχει την υφή της βαζελίνης. Απλώνετε τη λανολίνη στις θηλές και αυτή τις αδιαβροχοποιεί και τις μαλακώνει. Έτσι, ο θηλασμός δε γίνεται επίπονος μετά από μερικές μέρες (αυτό μπορεί να συμβεί επειδή οι θηλές είναι άμαθες στο θηλασμό και όχι αρκετά ελαστικές) αλλά και να εμποδιστούν οι πληγές. Τη λανολίνη μπορείτε να την απλώνετε στις θηλές μετά από το θηλασμό και αφού έχετε πλύνει και σκουπίσει καλά το στήθος σας. Δε χρειάζεται να αφαιρεθεί πριν τον επόμενο θηλασμό.
  • Σακούλα για τα άπλυτα.
  • Απαλό χαρτί υγείας. Μπορεί να έχει αλλά εφοδιαστείτε με ένα καλού κακού! Τα νοσοκομεία περνάνε κρίση στις προμήθειες!!
  • Φωτογραφική μηχανή. Δε θέλετε να χάσετε τις πρώτες στιγμές με το μωρό σας!!!
  • Ένα μπλοκάκι για να σημειώσετε τις απορίες σας (αν γεννήσετε και θηλάσετε για πρώτη φορά θα είναι ΠΟΛΛΕΣ) για να ρωτήσετε το γυναικολόγο και τη μαία, αλλά και για να σημειώσετε τις οδηγίες που θα σας δώσου και τα φάρμακα που θα σας προτείνουν.
  • Από έγγραφα, μην ξεχάσετε την ταυτότητά σας και το βιβλιάριο υγείας.

 

3. Η βαλίτσα του μωρού. Το μωρό θα πρέπει να έχει τη δική του βαλίτσα, η οποία καλό είναι να έχει πλυθεί και αεριστεί καλά πριν τη γεμίσετε με πράγματα. Για το μωρό θα χρειαστείτε:
  • 3-7 φορμάκια μακρυμάνικα, βαμβακερά ή και φλίς, αναλόγως της εποχής. Τα φορμάκια καλό είναι να έχουν μέσα την πατουσίτσα. Προτιμήστε τα φορμάκια που ανοίγουν από μπροστά ή από κάτω και όχι από πίσω, γιατί είναι πρακτικότερα στο άλλαγμα. Αποφύγετε τα σετάκια μπλούζα-παντελόνι, επειδή είναι λιγότερο πρακτικά. Το μωράκι δεν έχει ακόμη έλεγχο του κεφαλιού και σε κάθε σας κίνηση θα πρέπει να το υποστηρίζετε με το χέρι σας. Το τελευταίο που θέλετε είναι τα μπλουζάκια!!
  • 3-7 φανελάκια (φορμάκια εσωτερικά). Τα φανελάκια είναι βαμβακερά και δεν έχουν τα ποδαράκια μέσα. Αναλόγως της εποχής εφοδιάζεστε με κοντομάνικα ή μακρυμάνικα.
  • 4-7 πετσετούλες ρεψίματος. Τα μωράκια όταν θα τα βάζετε στον ώμο σας για ρέψιμο, μπορεί να βγάλουν λίγο γαλατάκι. Γι' αυτό χρειάζεστε μικρές πετσετούλες, τις οποίες θα ακουμπάτε στον ώμο σας για αυτό το σκοπό, αλλά και για να δώσετε το μωρό να ακουμπήσει στον ώμο κάποιου άλλου, για να το προφυλάξετε από τα μικρόβια.
  • Πάνες. Θα χρειαστείτε τουλάχιστον 24 πάνες, αφού το νεογέννητο λερώνει 8-10 πάνες την ημέρα! Προμηθευτείτε από τώρα πάνες, όποτε βρίσκετε σε προσφορά!
  • 4 πάνες-σεντονάκια. Πάνες λέγονται τα τετράγωνα σεντονάκια που τυλίγουν ή κοιμίζουν το μωράκι. Μπορείτε να αγοράσετε ή να τις φτιάξετε κόβοντας μεγαλύτερα σεντόνια. Για το χειμώνα υπάρχουν και πάνες φτιαγμένες από πιο χοντρό βαμβάκι. Θα χρειαστείτε γύρω στις 4, δύο για να στρώσετε στο κρεβατάκι του και δύο σε περίπτωση που τις λερώσει.
  • Κουβέρτες. Πικέ και φλις αν είναι καλοκαίρι, κανονική κουβερτούλα, αγκαλιάς ή μεγαλύτερη, για το χειμώνα. Το σκεπάζετε πρώτα με σεντονάκι και ύστερα με ό,τι χρειάζεται για να νιώθει ζεστό. Θυμηθείτε: το νεογέννητο έχει συνηθίσει στη θερμοκρασία μέσα στην κοιλιά και την πρώτη μέρα θα θέλει ζεστούλα, ακόμη και αν είναι καλοκαίρι. Μη βιαστείτε να το ξεντύσετε!!!
  • Κρέμα συγκάματος. Θα τη χρειαστείτε σε περίπτωση που συγκαεί αλλά και αν σας πουν να μην πλένετε το μωρό (εμάς έτσι μας είχαν πει, επειδή το νερό του νοσοκομείου δεν ήταν τόσο καλό) και να το περνάτε απλά με μωρομάντηλο.
  • Μωρομάντηλα. Ένα πακέτο οπωσδήποτε! Επιλέξτε μια καλή μάρκα και αν βρείτε κάτι με φυτικά εκχυλίσματα ή sensitive.
  • Σαμπουάν-αφρόλουτρο. Προτιμήστε τα 2 σε 1 για πρακτικούς λόγους. Εμένα με βόλεψε το Fissan με την αντλία.
  • Οινόπνευμα άσπρο. Θα σας χρειαστεί για τον καθαρισμό του ομφαλίου λώρου.
  • Γαζούλες αποστειρωμένες. Επίσης για τον ομφάλιο λώρο.
  • Φυσιολογικός ορός. Για κάθε χρήση!
  • Σε περίπτωση που χρειαστεί να δώσετε μπιμπερό, καλό θα είναι να έχετε μαζί σας και μερικές σαλιάρες. Προτιμήστε αυτές με χριτς χρατς, είναι πιο πρακτικές.
  • Μπιμπερό δε χρησιμοποίησα, αλλά απ' όσο ξέρω παρέχει το νοσοκομείο, όπως και αποστειρωτή και θήλαστρο.
  • 2 πετσέτες σώματος για να το σκουπίζετε μετά το πλύσιμο.
  • Σελτεδάκια. Είναι οι επιφάνειες που από τη μια μεριά είναι βαμβακερές και από την άλλη έχουν μουσαμά. Χρησιμοποιούνται για να αλλάζετε πάνω εκεί το μωράκι. Πάρτε 4 και πάνω! Είναι πολύ εύκολο να λερωθούν ειδικά στην αρχή, αφού δεν θα το προλαβαίνετε πάντα!!!
  • Καλτσάκια, γαντάκια και σκουφάκι για την έξοδο, αν είναι χειμώνας.
  • Κάθισμα αυτοκινήτου. Όχι δεν είναι υπερβολικό. Το σημαντικότερο είναι η ασφάλεια και το μωρό θα πρέπει να έχει το δικό του κάθισμα από την πρώτη στιγμή. Ούτε στην καλαθούνα, ούτε στην αγκαλιά!!! Προφυλάξτε το αγγελούδι σας!!!

 

αυτα για οσες γεννησουν σε  Δημοσιο!!! Θελετε και για το ιδιωτικο??


vQjrp2.png
Link to comment
Share on other sites

Υπομονη κοριτσια μου λιγη διατροφη ακομη για το επομενο διαστημα κ ολα καλα! Melitini81 σε υπερευχαριστω για τη λιστα,πραγματικα πολυ χρησιμη! Μσ τις αγορες οντως περιεργα ρα πραγματα! Ευτυχως τα περισσοτερα τα εχουμε γιατι εχουν προηγηθει μωρα των αδερφων στην οικογενεια! Ο καθενας οντως εχει αλλη γνωμη! Οπως πχ με την αλλαξιερα.αλλες την θεωρουν απολυτως απαραιτητη κ αλλες αχρηστη! Εσεις θα χρησιμοποιησετε? Προς το παρον σκεφτομαι να ξεκινησω στο κρεβατι κ αν δω οτι εχω θεμα,θα αγορασω μετα!

Link to comment
Share on other sites

Βιβή, καλωσόρισες!!! με το καλό το μπεμπέ σου!! κι εγώ πρωτάρα είμαι, δεν έχω πολλές απαντήσεις! ό,τι μαθαίνω είναι  διαδικτυακά ή από φίλες! Συμφωνώ απόλυτα με το ότι ο καθένας βολεύεται αλλιώς. Συγκεκριμένα με το θέμα της αλλαξιέρας, μια φίλη λέει οπωσδήποτε να πάρω, μια άλλη ότι είναι πεταμένα λεφτά κι ότι και το κρεβάτι της μια χαρα είναι! αντε να βγάλω άκρη! Κι εγώ αυτό που λες θα κάνω. Πρώτα να δω τι με βολεύει.

Μελιτηνή, ευχαριστούμε πάρα πολύ για τη λίστα, είναι κατατοπιστικότατη. Απριλιάτικο ή μαγιάτικο το μωρό σου, με το καλό να το δεχτείς!!! :) 

Κουκουτσάκι πήγες γιατρό; τι σου είπε; οι δικές μου τιμές νηστική και 1η ώρα ήταν πιο αυξημένες απ'τις δικές σου. τώρα για την τιμή του 2ωρου, δεν ξέρω... η δική μου ήταν 86... ισως, το πολύ πολύ να σε βάλει να προσέχεις λίγο γιατί δε δείχνει και τόσο σοβαρό. Σε ό,τι αφορά το βάρος σου που λες, όλα είναι σχετικά. Την τελευταία φορά που πήγα γιατρό ήμουν +12κιλάκια κι ήμουν και χεσμένη γιατί λέω πάει, θα μου τα κόψει όλα. πάνε οι σοκολατίτσες μου... τίποτα δεν μου πε. Το θέμα είναι να έχουμε εμείς οι ίδιες μέτρο. Μπορεί να μη μου πε τιποτα αλλά εγω σοκαρίστηκα λίγο με τα κιλά και προσέχω απο μόνη μου. Δε στερούμαι, αλλά δεν τρώω όπως έτρωγα που με βλέπαν οι δικοί μου και κάναν το σταυρό τους! Επειδή λες ότι δεν τρως, κοίτα το θέμα της κατακράτησης. Πίνε νερά μέχρι να βοθρακιάσεις!!! :)  Με τα ρούχα έβγαλες άκρη;;; Ξέχασα η γαϊδούρα να σου ευχηθώ με το καλό να αποκαταστήσεις το έτερον σου ήμισυ!!! :) πότε παντρεύεστε, έχεις χρόνο μπροστά σου; 

Για τις αγορές, επειδή είμαι και της τελευταίας στιγμής, θα πάω αυτές τις μέρες να πάρω πράγματα που έχουν έκπτωση. σε μια βδομάδα τελειώνουν κι αυτές. Σκέφτομαι να πάρω πετσετομάνια, πάνες αυτές τις μεγάλες, καμια κουβερτούλα, τίποτα ρουχαλάκια... απ'ό,τι βλέπω τα ακριβά πράγματα όπως τα καρότσια και οι κούνιες δεν έχουν και καμιά τρελή έκπτωση... οπότε μάλλον θα τα πάρουμε αργότερα. Φιλιά πολλά σε όλες!!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...