Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Eflenew είπε:

      @Blue Velvet συμφωνώ με το Σπορακι. Ειναι 1 στα 3,5 ή 1 στα 4 στη δικη σου ηλικια. Θα υο πετυχεις το καλο εμβρυακι ισως ειναι αυτο που ειναι καταψυξη.

       Σε ξενο επιστημονικό άρθρο του 2023 αναφερει: 

      Το ποσοστό ευπλοειδίας (σωστα χρωμοσωμικα) εμβρύων μειώνεται όσο αυξάνεται η ηλικία του ασθενούς, είναι 73% για έμβρυα καλής ποιότητας σε ασθενείς κάτω των 35 ετών, 54% σε ασθενείς μεταξύ 35-36, 37% σε ασθενείς μεταξύ 37-38, 31% σε ασθενείς μεταξύ 39-40, 23% σε ασθενείς μεταξύ 41-42, 5% σε ασθενείς μεταξύ 43-44 και 0 % σε ασθενείς μεταξύ 45-46 ετών. 
       
       

      Καλής ποιότητας θεωρούνται τα έμβρυα ΑΑ μόνο ; 

Μανούλες Μαΐου 2017


ekrs

Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα!!! πώς είστε; Βλέπω πλέον όλες έχουμε μπει σε μια σειρά. Περνά ο καιρός! Ελπίδα, πώς είσαι; έχουν περάσει οι πόνοι ή ελαττώθηκαν; Είσαι ακόμα ξάπλα; Ελπίζω να είσαι καλύτερα! Ευχαριστούμε πολύ για τις συμβουλές! Εγώ ακόμα δεν έχω πάει απ'την κλινική να πάρω τη λίστα που δίνουν. Νιώθω ότι ο τοκετός είναι ακόμα πολύυυυ μακριά και λέω ότι έχω χρόνο. Αλλά δεν ξέρω μήπως είναι κάποιου είδους άμυνα, δηλαδή ότι προσπαθώ να μην αγχωθώ - γιατί ξέρω ότι όταν θα πλησιάζει ο καιρός θα λαλήσω... πάντα αγχωνόμουν όταν πλησίαζε κάτι σημαντικό... Κουκουτσάκι μ, να ζήσετε!!! με το καλό να μεγαλώσετε την οικογένειά σας!!  Τα υπόλοιπα κορίτσια τι κάνετε;;; Κάτι τελευταίο: Είναι κάποια κοπέλα που να'χει πάρει πολλά κιλά; Γιατί εδώ και λίγο καιρό στα 2 βηματα κλατάρω. Περάσαμε έντονο χειμώνα με αποτέλεσμα να μη βγαίνω, παρα μόνο για να πάω δουλειά. Δουλειές σπιτιού δεν πολυέκανα και η δουλειά μου είναι καθιστική. Κρεβάτι-καναπές η πιο συχνή διαδρομή. Λίγο το ένα, λίγο τ'αλλο, το αποτέλεσμα είναι ότι με ελάχιστη προσπάθεια η καρδιά μου χτυπά σαν τρελή. Αρχίζω να σκέφτομαι αν θα τα βγάλω πέρα στον τοκετό... Α! κι άλλη ερώτηση: πλέον κοιτάμε στα σουπερμάρκετ για προσφορές σε πάνες του μωρού και σκέφτομαι αυτές που ζητάνε κάποιες κλινικές για τη γυναίκα. Αλλά τι ακριβώς ψάχνω; Θα τις βρω σε σούπερ-μάρκετ ή σε φαρμακείο; είναι πάνες ή σερβιέτες;;; Φιλάκιαααα!!! :) 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 597
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Υρω 30 καλησπερα! Κ εγω αισθανομαι πως αργει ο τοκετος κ σιγουρα ειναι αμυνα! Φοβαμαι πολυ! Τοσο ποη λεω καλα ειμαι κ εγκυος,δεν πειραζει! Ολοι ανυπομονουν εκτος απο μενα που λεω εχουμε ακομα! Δυστυχως η μικρη μου δεν  εχει παρει θεση, ειναι με το κεφαλι πανω κ ειμαι ηδη στην 33η βδομαδα...για να δουμε! Κιλα ευτυχως εχω παρει μονο 7,κανω κανονικα ολες τις δουλειες κ δε νιωθω ιδιαιτερα δυσκινητη. Ουτε καουρες κ φουσκωματα εχω παρα το οτι το μωρο ειναι ψηλα! Τι να πω! Κατι μικρα πονακια εχω τελευταια αλλα υιποτα φοβερο. Για τις πανες που λες,δεν ξερω να σε βοηθησω! Εχετε κανει μαθηματα ανωδυνου τοκετου? Εγω λογω επαρχιας οχι κ εχω αρχισει κ αγχωνομαι...καποια ενημερωση θα μου κανει η μαια του γιατρου,αλλα λογω δημοσιου μαιευτηριου δεν θα εχω εκεινη κοντα μου...ειναι απαραιτητα τα μαθηματα? Εχετε κανει ολες?

Link to comment
Share on other sites

On 17/3/2017 at 5:52 ΜΜ, Aggeliv είπε:

Υρω 30 καλησπερα! Κ εγω αισθανομαι πως αργει ο τοκετος κ σιγουρα ειναι αμυνα! Φοβαμαι πολυ! Τοσο ποη λεω καλα ειμαι κ εγκυος,δεν πειραζει! Ολοι ανυπομονουν εκτος απο μενα που λεω εχουμε ακομα! Δυστυχως η μικρη μου δεν  εχει παρει θεση, ειναι με το κεφαλι πανω κ ειμαι ηδη στην 33η βδομαδα...για να δουμε! Κιλα ευτυχως εχω παρει μονο 7,κανω κανονικα ολες τις δουλειες κ δε νιωθω ιδιαιτερα δυσκινητη. Ουτε καουρες κ φουσκωματα εχω παρα το οτι το μωρο ειναι ψηλα! Τι να πω! Κατι μικρα πονακια εχω τελευταια αλλα υιποτα φοβερο. Για τις πανες που λες,δεν ξερω να σε βοηθησω! Εχετε κανει μαθηματα ανωδυνου τοκετου? Εγω λογω επαρχιας οχι κ εχω αρχισει κ αγχωνομαι...καποια ενημερωση θα μου κανει η μαια του γιατρου,αλλα λογω δημοσιου μαιευτηριου δεν θα εχω εκεινη κοντα μου...ειναι απαραιτητα τα μαθηματα? Εχετε κανει ολες?

:) ας στρουθοκαμηλίσουμε!!!! Ας μην τον σκεφτόμαστε καθόλου τον τοκετο!! Να σου πω, για τα μαθηματα που λες κι εγω ειμαι από επαρχία αλλα εδω κάνουν και θα αρχίσουν όπου να'ναι.Περιμένω αυτες τις μέρες να με ειδοποιήσουν. Δεν ξέρω κατα πόσον είναι απαραίτητα, αλλα επειδή είμαι παντελώς άπειρη, σίγουρα θα είναι μια βοήθεια. Μπας και βοηθησουν να ελεγξουμε λίγο το άγχος. Πάντως, όταν κοιτούσα για βρεφικά προ καιρού και πήγαινα σε μαγαζιά, σε 2 από αυτά με ενημέρωσαν ότι κάνουν μαθήματα 1 φορα τη βδομάδα. για ανωδυνο, για θηλασμό, κλπ. το'χεις ψαξει; σίγουρα δενέχετε στην περιοχή σου; 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!!!

Ααααααααχ και εγώ τα ίδια!!!! Όλοι μου λένε πως έμεινε λίγος χρόνος και σιγά σιγά να ετοιμάσουμε σάκο για παν ενδεχόμενο αλλά εγώ αρνούμαι να το πιστέψω!!! 

Όταν το σκέφτομαι μόνη μου με πιάνει κρύος ιδρώτας φοβάμαι τόσο πολύ ρε κορίτσια...και γενικά νιώθω πολύ περίεργα το τελευταίο καιρό...από την μία ανυπομονώ να δω το ζουζούνι μου από την άλλη σκέφτομαι πως θα καταφέρω να περάσω το τοκετό :(

Μαθήματα ανώδυνου τοκετού ενώ ήθελα πολύ να κάνω δε κατάφερα να βρω κάτι...ίσως δε ξέρω και εγώ να το ψάξω σωστά...και νομίζω πλέον είναι αργά...κάτι που επίσης με στεναχωρεί...να πω την αλήθεια ήθελα να πάω και για να έρθω σε επαφή και με άλλες εγκυουλες νομίζω θα με βοηθούσε πολύ (εδώ με εσάς μιλάω από μια οθόνη και με βοηθάτε τοοοοσο πολύ!!!!) 

Πήρα τηλέφωνο στο Ιπποκράτειο να κλείσω ραντεβού για να ανοίξω καρτέλα και γενικά να πάω να μάθω λεπτομέρειες....Ιούλιο είχαν ραντεβού....θα πάω με το μπέμπη παρέα!!! 

 

Θα το αφήσω έτσι χύμα το θέμα....όταν έρθει η ώρα θα πάω σε όποιο εφημερευει με τις εξετάσεις μου μαζί και ο θεός βοηθός...

 

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι ακόμη...υπάρχει κάποια κοπέλα που είναι με άδειες από πολύ νωρίς στην εγκυμοσύνη; Ή έστω που για το '17 δεν έχει εργαστεί λόγω αδειών; Ρωτάω για το δώρο Πάσχα...το δικαιούμαστε ή να το ξεχάσω; 

 

Επίσης....τώρα που θα γεννήσω σε δημόσιο πληρώνω κάτι; Έχω κανονικά ασφάλεια ικα και τα ένσημα που απαιτούνται για το επίδομα κυοφοριας και λοχειας αλλά με το κόστος της γέννας τι γίνεται; Ξέρω ότι επιδόματα και βοηθήματα σχετικά με το τοκετό έχουν κοπεί αλλά πέρα από αυτό εμείς τώρα από τη τσέπη μας δίνουμε κάτι στο νοσοκομείο;;; 

 

Όσο για τα κιλά στην αρχή κορίτσια πήγαινα πάρα πολύ καλά....πλέον με έχει πάρει η κατηφόρα...σε διάστημα 2 μηνών έβαλα 12 κιλά...ενώ τους πρώτους 4-5 μήνες είχα βάλει 5 κιλακια....αφήστε να σκάσω είμαι...φαίνεται ότι ακόμη έχω να βάλω μπόλικα...άρχισαν και οι πόνοι στην ηβικη περιοχή και στους προσαγωγούς ενώ είχαν σταματήσει και είναι σίγουρα από το βάρος!!! Το λαχανιασμα έχει γίνει δεύτερη φύση μου!!! Από το άγχος με έχουν πιάσει και μυοσκελετικοι πόνοι στο στερνο και στη πλάτη (χρόνιο πρόβλημα από την εφηβεία μου ακόμη) και έχω μεγάλη δυσφορία στην αναπνοή 

 

Ασβέστιο πίνετε;;; Το άρχισα την προηγούμενη βδομάδα αλλά μου έχει φέρει τρομερές συσπάσεις και πάρα πολύ πόνο...τραβηγματα χαμηλά στη κοιλιά δεξιά και αριστερά...εχθές το βράδυ έκλαιγα ένιωθα ότι θα "κοπώ" στα δύο μιλάμε για πολύ δυνατά τραβηγματα, ηρεμούσα μόνο με κουλουριασμενα τα πόδια αλλά ενοχλούσα το μπέμπη...

Μια φορά να μπω και να μη γράψω την ιστορία της ζωής μου χαχαχαχα :-P

Είμαι και η πιο γκρινιάρα πανάθεμα με!!!!! 


W7vNp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτσια πολυ χαιρομαι που υπαρχουν κ αλλες με αγχος σαν εμενα γιατι ειχα αρχισει να αισθανομαι πτοβληματικη! Σε οσες φιλες μου,που εχουν ηδη γεννησει,το λεω μου λενε πως εκεινες δεν ειχαν αγχος για τον τοκετο αλλα για το μετα κ αυτο θα επρεπε να με αγχωνει! Εινσι δυνατον να ηταν ολες τοσο ψυχραιμες? Τι να πω...μαλλον τα ξεχασαν! Για τα μαθηματα ανωδυνου τοκετου εχω ενημερωθει κ εγω απο καταστηματα αλλα δε με βολευαν οι ημερομηνιες να κατεβω αθηνα.στην περιοχη μου το εψαξα,δεν γινονται! Οσον αφορα το δημοσιο μαιευτηριο στο ιντερνετ ειχα δει καποιες χρεωσεις που εχει αλλα ρωτησα κ αλλες εκπαιδευτικους κ μου ειπαν πως η ασφαλεια μας τα δικαιολογει! Φανταζομαι κ του ικα αλλα καλυτερα να ρωτησεις σιγουρα εκει που θα πας! Εγω δεν πηγα καθολου σχολειο,παρα μονο καποιες μερες το σεπτεμβρη.πληρωνομουν κανονικα αλλα εμεις δεν εχουμε δωρο οποτε δεν ξερω να σου απαντησω!         Σας χαιρετω προς το παρον κοριτσια κ ευχομαι ψυχραιμια σε ολες μας! Ο πονος δεν γλιτωνεται,απλα να μη το τραγικοποιουμε λογω αγχους! Σκεφτειτε το κλασικο,πως υο εχουν κανει τοσες κ τοσες γυναικες κ μαλιστα πολλες,οπως οι μαναδες μαα,χωρις καν αναισθησια! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, πώς είστε;; σήμερα έκανα το πρώτο μου μάθημα... ανώδυνου τοκετού να το πω; Δεν είναι μόνο αυτό. Θα κάνουμε 10 μαθήματα και θα μας ενημερώσουν για τα χρειαζούμενα τον πρώτο καιρό, τη φροντίδα του μωρού, τον τοκετό... ό,τι πρέπει να ξέρουμε. Σ'ένα μαθημα θα φέρουμε και τα έτερα ημίσεα να τα διδάξουν κι αυτά! Να μην έχουν δικαιολογία μετά ότι δεν ξέρουν! :) Aggeliv και koukoutsaki, δε νομίζω ότι δεν προλαβαίνετε! Δεν ξαναρωτάτε; Καλού-κακού. Δεν είναι αργά, μια κοπέλα γεννά σε λιγότερο από μήνα.

Κουκουτσάκι, για το τι πληρώνεις στο νοσοκομείο δεν ξέρω να βοηθήσω, αλλά θα ρωτήσω. Σε ό,τι αφορά τα κιλά, σε καταλαβαίνω... Εξακολουθώ να είμαι στην ίδια κατάσταση. Πρέπει να το πάρω απόφαση ότι από δω και πέρα δε θα είναι τόσο εύκολες οι κινήσεις μου... Το ασβέστιο σου δημιουργεί πρόβλημα; πήρες το γιατρό; εγώ το πίνω απ'τον 3ο μήνα και δεν με επηρεασε κάπου. Aggeliv, νομίζω ότι οι φίλες σου απλά τα ξέχασαν. Κι εμείς θα τα ξεχάσουμε μετά αυτού του είδους τα άγχη. Κι απ ό,τι άκουσα σήμερα, επειδή όλες είμαστε πρωτομάνες, όλες χεσμ..ες ήμασταν με το θέμα του τοκετού. Θα εφαρμόσουμε το "βάστα με να σε βαστώ" κι όλα θα πάνε καλά!!! :) 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια! Γυρισα απο το γιατρο κ τα νεα μου ειναι τα εξεις: η μικρουλα μου εξακολουθει να μην εχει παρει θεση κ το αμνιακο υγρο ειναι μειωμενο...συμβαινει κατι σαν γηρανση του πλακουντα...αυτο σημαινει πως θαμε παρακολουθει ανα βδομαδα κ θα γεννησω νωριτερα,μπορει κ σε 2 βδομαδες(!!!) Επισης δυσκολο να παρτι θεση με μειωμενο αμνιακο υγρο,που περιοριζει τις κινησεις! Το παμε βδομαδα-βδομαδα κ προσπαθουμε να πληδιασουμε οσο μπορουμε πιο κοντα στην πιθανη ημερομηνια. Ειμαι ηδη στην 35η εβδομαδα κ η μικρη ειναι 2630kg οποτε μου ειπε πως κ σημερα να γεννουσα δεν θπηρχε θεμα απο αποψη αναπτυξης! Φοβηθηκα αρκετα,αλλα τωρα εχω ηρεμησει...ισως ερθει νωριτερα η μικρη μας,κατι που σιγουρα δε μας χαλαει...η κσισαρικη φαινεται πως δε θα αποφευχθει,αλλα ποτε δεν ξερεις! Θα μας παει το μωρο...μηπως αντιλαμβανεται πως η μαμα φοβαται το φυσιολογικο τοκετο κ παιρνει πρωτοβουλια? Χαχα! Αυτα τα νεα μου..θα σας ενημερωσω! Μπορεξ να γινω μανουλα απριλιου... οσον αφορα τα μαθηματα ανωδυνου,θα τα χρειαστω αραγε? Η μαια μου σημερα ηταν να μας κσνει μια ενημερωση περξ τοκετου κ θηλασμου αλλα με τις εξελιξεις το αφησαμε για την αλλη φορα! Υρω30 καλη επιτυχια στα μαθηματα! Ειμαι σιγουρη πως ειναι πολυ χρησιμα κ βοηθητικα!

Link to comment
Share on other sites

On 23/3/2017 at 1:04 ΠΜ, Aggeliv είπε:

Γεια σας κοριτσια! Γυρισα απο το γιατρο κ τα νεα μου ειναι τα εξεις: η μικρουλα μου εξακολουθει να μην εχει παρει θεση κ το αμνιακο υγρο ειναι μειωμενο...συμβαινει κατι σαν γηρανση του πλακουντα...αυτο σημαινει πως θαμε παρακολουθει ανα βδομαδα κ θα γεννησω νωριτερα,μπορει κ σε 2 βδομαδες(!!!) Επισης δυσκολο να παρτι θεση με μειωμενο αμνιακο υγρο,που περιοριζει τις κινησεις! Το παμε βδομαδα-βδομαδα κ προσπαθουμε να πληδιασουμε οσο μπορουμε πιο κοντα στην πιθανη ημερομηνια. Ειμαι ηδη στην 35η εβδομαδα κ η μικρη ειναι 2630kg οποτε μου ειπε πως κ σημερα να γεννουσα δεν θπηρχε θεμα απο αποψη αναπτυξης! Φοβηθηκα αρκετα,αλλα τωρα εχω ηρεμησει...ισως ερθει νωριτερα η μικρη μας,κατι που σιγουρα δε μας χαλαει...η κσισαρικη φαινεται πως δε θα αποφευχθει,αλλα ποτε δεν ξερεις! Θα μας παει το μωρο...μηπως αντιλαμβανεται πως η μαμα φοβαται το φυσιολογικο τοκετο κ παιρνει πρωτοβουλια? Χαχα! Αυτα τα νεα μου..θα σας ενημερωσω! Μπορεξ να γινω μανουλα απριλιου... οσον αφορα τα μαθηματα ανωδυνου,θα τα χρειαστω αραγε? Η μαια μου σημερα ηταν να μας κσνει μια ενημερωση περξ τοκετου κ θηλασμου αλλα με τις εξελιξεις το αφησαμε για την αλλη φορα! Υρω30 καλη επιτυχια στα μαθηματα! Ειμαι σιγουρη πως ειναι πολυ χρησιμα κ βοηθητικα!

Να πάνε όλα καλά!!! Δεν ξέρω τι ακριβώς σημαίνει το λιγότερο αμνιακό υγρό ή η γήρανση του πλακούντα, πάντως τα'χω ξανακούσει και τα μωράκια μια χαρά είναι! Καθόλου να μην ανησυχείς από τη στιγμή που θα σε έχει ο γιατρός από κοντά. Μόνο ρύθμισε τις τελευταίες λεπτομέρειες, έχεις φτιάξει βαλίτσα;;; να είσαι ήρεμη, και με το καλό να πάρεις αγκαλιά το μωράκι σου!!! Καλά λές, βιάζεται να δει τη μανούλα του!! καλή επιτυχία! πότε θα ξαναπας γιατρό;; ενημέρωνέ μας! φιλάκια πολλά!!! :) 

Link to comment
Share on other sites

aggeliv κοριτσι εσυ την αλλη βδομαδα μπαινεις στον μηνα σου. Πωπω!!! Αντε με το καλο. Θα με παρουν τα ζουμια.

Κοριτσια εκτος απο τον σακο μου και που επλυνα κατι πανακια κουβερτουλες σελτεδακια τα ρουχα του μπεμπη δεν τα εχω ετοιμασει. Φτιαχνουμε τωρα παιδικο δηλαδη το σαλονι που ναι μεγαλο θα το κανουμε παιδικο για να ειναι και οι 3 ανετοι. Και πρεπει να παρω ντουλαπα και να φερω την συρταριερα απο το σπιτι του θειου μ. Οποτε δεν εχω πλυνει τιποτα.

Υρω μου χαχα οπως λεω εδω πονουσα στον 5ο και στον 6ο δεν θα ποναω τωρα που εχω πατησει 8ο για τα καλα. Καποιες φορες ειναι ηπιοι και αλλες φορες ανυποφοροι οι πονοι. Αλλα πλεον δεν αγχωνομαι οπως στον 5ο και στον 6ο μηνα. Λοιπον οι σερβιετες για μας ειναι της sanilady της πουλανε τα σουπερ και τα φαρμακεια αλλα στα φαρμακεια οι τιμες ειναι τσουχτερες. Παρε νουμερο 5 και 4 ενα πακετακι απο το καθενα.

Κουκουτσακι μου ετσι κανε και μην αγχωνεσαι ολα θα πανε καλα. Και που ξερεις μπορει να βρεθουμε. Δεν πληρωνεις κατι στο νοσοκομειο. Απλως στο Ιπποκρατειο σου δινεται η δυνατοτητα να διαλεξεις τις θεσεις. Δηλαδη να πας σε δικλινο δωματιο μετα. Αν δεν εχεις μεσον ή ασφαλεια τυπου δημοσιο δεν σε βαζουν. Σου λενε και καλα οτι ειναι φουλ. Εγω στην κορη μου πηγα γιατι εχω μαια μεσα στο Ιπποκρατειο. Κοστιζουν οι 3 μερες 100 ευρω. Αλλα τωρα αν μ τυχει το Ιπποκρατειο δεν θα παω στις θεσεις, τελικα δεν αξιζει. Στο Παπαγεωργιου δεν εχει θεσεις εχει δικλινα και τρικλινα και οπου τυχεις. Α το μονο που μας ζητησαν απο το Παπαγεωργιου ηταν να παμε φευγοντας 3 πακετα μωρομαντηλα. Γιατι εχουν ελλειψεις και δινουν και στις μανουλες που δεν εχουν την δυνατοτητα να εχουν. Τωρα για το δωρο Πασχα στην Αννα ημουν σε επαπειλουμενη απο την 7η εβδομαδα και το δωρο Πασχα το πηρα απο το ΙΚΑ. Στον Γιωργο δεν δουλεψα καθολου γτ ειχα το 6μηνο απο τον ΟΑΕΔ και δεν θυμαμαι αν πηρα δωρο απο το ΙΚΑ ή απο τον ΟΑΕΔ. Πλεον ειμαι ανεργη. Αν και πολλα εχουν παει προς το χειροτερο σ αυτην την χωρα. Πιστευω θα το παρεις απο το ΙΚΑ.

Ααααα και καναμε ντομπλερ πριν 2 μερες ο μπεμπης πηρε θεση και ειναι 1998γρ. Ολα καλα.

Καλο βραδυ κοιλιτσες

Link to comment
Share on other sites

Δεν το πιστεύω ότι μιλάμε για μωράκι που ίσως σκάσει μυτούλα από βδομάδα σε βδομάδα!!!! Πω πω πω πω τρελαίνομαι!!!!!!!!Aggeliv κάθε ευλογία αγάπη μου για εσένα και το νινακι σου το βιαστικουλι να μας λες νέα σας όσο πιο συχνά μπορείς !!!! :-D:-D:-D

Θέλω και εγώ να αρχίσω πλυσίματα και σιδερώματα αλλά είμαι σε φάση μετακομίσης και ακόμη μου λείπει και εμένα Ελπιδα η ντουλάπα ή η συρτάριερα του μπέμπη (δεν έχω αποφασίσει ακόμη τι θα πάρω)..πλένω και ετοιμάζω τα βαριά χειμωνιάτικα δικά μας ρούχα για αποθήκευση να σηκωθούν δηλαδή από τώρα στο νέο σπίτι ώστε να μην έχω και αυτά ανάμεσα στο χαμό με το μπέμπη/ μετακομίση κτλ...βέβαια ρουχαλάκια για το μπέμπη δε μπορώ να πω ότι έχω πολλά το αντίθετο βασικά, δεν έκανα στοχευμενες αγορές, απλά οπότε βρω ευκαιρία και ξεμυτισω από το σπίτι παίρνω 1-2 φορμάκια...από την άλλη είμαι φουλ σε κουβέρτες, σελτεδακια, πανάκια, καλτσακια, μπουρνούζια και πετσέτες αλλά και από προϊόντα περιποίησης/υγιεινής (έχω πάρει απορυπαντικα, αφρόλουτρα, κρέμες, παμπερσ κτλ) 

Ελπίδα μου δε το βλέπω να συναντιομαστε αν και θα ήταν πολύ ωραίο κάτι τέτοιο!!!!...στο βάρος που είναι τώρα ο μπέμπης σου ήταν ο δικός μου αρχή του μήνα....και γενικά υπερυχογραφικα βγαίνει πιο μεγάλος...κάτι μου λέει ότι θα μας έρθει τέλη Απρίλη ή θα είναι Πρωτομαγιάτικο δωράκι....αλλά θα δούμε!!!! 

Επίσης αυτό με τη θέση δεν το έχω καταλάβει καθόλου!:-P οκ φαίνεται στο ντοπλερ αλλά εμείς καταλαβαινουμε κάτι;;; μπορώ να καταλάβω ότι το κεφαλάκι του είναι είναι προς τα κάτω και ευτυχώς δεν γύρισε πάλι πάνω γιατί νιώθω τον λόξιγκα του κάτω χαμηλά αλλά ώρες ώρες τον νιώθω να...ξαπλώνει στη πλάι!...δηλαδή είναι με δύο μεγάλα καρούμπαλα η κοιλιά μου,το ένα τέρμα αριστερά και χαμηλά και το άλλο τέρμα δεξιά και ψηλά...φαντάζομαι ότι χαμηλά το ένα καρούμπαλο είναι το κεφάλι και το άλλο ο πωπουδακος του...αυτό σημαίνει ότι δεν έχει πάρει θέση σωστά;;;;

 

Ελπίδα μου που έχεις εμπειρία...επειδή ψάχνομαι για ντουλάπες συρτάριερες κτλ  λέω να αποφύγω αυτές τις αγορές από τα παιδικά...και ακριβά μου φαίνονται και σκέφτομαι ότι δεν θα τα χρησιμοποιησουμε για πολύ...έλεγα να δω για κανονικη ντουλάπα τύπου ικεα/πρακτικερ σαφώς γιατί η τιμή πέφτει και 50% πιο κάτω αλλά και γιατί θα μπορέσω να την έχω στο παιδικό για πολύ καιρό όταν πια δεν θα είναι μικρούλης...τι λες; 

 

Όσο για σάκο δεν έχω ετοιμάσει τίποτα απολύτως...μέσα στη βδομάδα θα αρχίσω....το μόνο που έκανα ήταν να πάρω μια πυτζάμα και μια νυχτικια για εμένα....αλλά το μετάνιωσα μάλλον θα πάω να τα αλλάξω να πάρω κάτι για το μπέμπη, αφού με ξέρω απλά μαλακά φανελάκια και φόρμες η υφασμάτινα παντελόνια θα θέλω να φοράω...να ναι καλά η μαμά μου που με παρέσυρε γιατί για κάποιο λόγο θεωρεί ότι πρέπει να τα πάρω αυτά καινούργια και πανάκριβα...είναι και κάπως γεροντιστικα τα σχέδια :-P

 

 

 


W7vNp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας κοριτσακια μου. Τι μου κανετε;

Κουκουτσακι να σου πω την αληθεια πανες κουβερτουλες και σελτεδακια καλα κανεις και εχεις πολλα. Εγω ετυχε και εχω πολλα ρουχαλακια λογω του οτι εχουν προηγηθει δυο παιδια και μου εχουν δωσει και ενα σωρο γωστες που ξεπαιδιασαν. Τωρα που τα φτιαχνω παρατηρησα οτι καποια πανω απο δυο φορες δεν τα εβαλα καθολου. Επισης γιατα επιπλακια που λες και οι περισσοτερες που ξερω και εμεις αλλαξιερα απο τετοιου τυπου καταστηματα πηραμε. Στα παιδικα τα "βαρανε" πολυ. Και μας κουκουτσακι μεχρι τελη Απριλη μας εχουν πει 1 γτ και τα αλλα παιδακια μου τα γεννησα στις 38 και 37 εβδ αλλα και λογω των συσπασεων. Βασικα να φυγει και η αλλη εβδομαδα και μετα δεν μ απασχολει. Τωρα για την θεση που λες. Εγω απο τον λοξυγγα και απο τα εξωγκωματα το καταλαβαινω. Τελευταια φορα σας ειπα οτι στο ντομπλερ ηταν κεφαλικος. Ε την Δευτερα που πηγαμε στο Παπαγεωργιου να το δειξουμε ειχε γυρισε ισχιακα. Τωρα δεν ξερω τι κανει. Παντως για τα κιλα που λες και τα αλλα δυο μου στα ιδια κιλα ηταν και δεν πηρα το μηνα μου. Τωρα τι να πω νομιζω οτι οταν νιωσουν ετοιμα θα βγουν.

Link to comment
Share on other sites

Γλυκα μου κοριτσια,καλησπερα σε ολες! Περιμενα να παω γιατρο για να σας ξαναστειλω! Λογω κ αλλης μειωσης του αμνιακου υγρου μεγαλη Πεμπτη,πρωτα ο Θεος γενναμε! Μπορει κ νωριτερα βεβαια,αν ο γιατρος θεωρησει πως υπαρχει κινδυνος! Καισαρικη σιγουρα λογω ισχυακης θεσης...προβλεπεται Πασχα στο μαιευτηριο...τελειωσαν τα ψεματα! Νιωθω πολυ περιεργα! Ευτυχως Κυριακη μπαινω στο μηνα μου κ η μικρουλα ριναι ηδη 3 κιλα,οποτε δεν υπαρχει κανενα θεμα! Με το καλο σε οοολες μας! Οτι νεοτερο εχω θα ενημερωσω! Elpidaf οσκν αφορα συρταριερα σημερα πηραμε μια απο τα ικεα,ωραιοτατη,με 4 συρταρια 89 ευρω! Πολυ βολικη κ με ελαχιστα χρηματα σε σχεση με τα βρεφξκα καταστηματα! Πηρα κ ενα στρωματακι αλλαξιερας με 20 ευρω κ ολα σουπερ! Δε βρισκω το λογο να δωσεις παραπανω χρηματα! Ολα αυτα τα βρεφικα τκ εχουν ξεφτυλισει! Εχω παθει πλακα με τις τιμες τους...ευτυχως που μας εδωσαν πολλα πραγματα αλλιως θα ειχαμε πουληθει! Σας φιλω προς το παρον ολες κ τα ξαναλεμε αμεσα! Τριτη ξαναπαω στο γιατρο για νεοτερα!

Link to comment
Share on other sites

Aggeliv τι λες τωρα;;; Φανταζομαι αναμεικτα συναισθηματα ε; Πωπω θα κανεις Πασχα αγκαλια με το μωρακι σου πρωτα ο θεος. Ο,τι καλυτερο. Αντε να μας κανεις καλο ποδαρικο.

Link to comment
Share on other sites

Aggeliv σμρ ειχες γιατρο σωστα; Τι νεοτερο εχεις; Περιμενουμε νεα σου.

Τα υπολοιπα κοριτσια τι κανετε; Πλησιαζει σιγα σιγα η μερα που θα κρατησουμε τα αγγελουδια μας αγκαλιτσα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On Wednesday, April 05, 2017 at 0:16 ΠΜ, elpidaf είπε:

Καλημερα!!! Σας στελνω απο το αττικο! Εκανα χθες εισαγωγη ωστε να παρακολουθουμε καλυτερα τις κινησεις του μωρου! Ολα πανε πολυ καλα,παρα το μειωμενο αμνιακο υγρο! Κ η καρδουλα της κ ολα! Παρασκευη η Σαββατο,πρωτα ο Θεος,γενναμε! Περιεργα κ αναμεικτα τα συναισθηματα οπως ειπες elpidaf! Λογω καισαρικης εχω ερθει πιο ηρεμη απ οτι θα ερχομουν για φυσιολογικο τοκετο αλλα δεν παυει να ειναι χειρουργειο κ να σκεφτομαι το μετα,που θα εχω κ ενα μωρακι να φροντιζω! Προς το παρον προσπαθω να περνουν οι βαρετες ωρες της νοσηλειας... θα σας ενημερωσω οταν εχω νεοτερα! Μπηκα στην τελικη ευθεια...

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...