Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 3 λεπτά , Eflenew είπε:

      Τότε μπράβο σας με το μωράκι σας που φτάσατε 30η εβδομάδα. Με το καλό να το δεχτείς! 🥰

      μακάρι να κάτσει εκεί που είναι για βδομαδες ακόμα! είναι βιαστικός !  και συ με το καλό, μια τεραααστια χοριακη και μια καλή εγκυμοσυνη εύχομαι! 🙏

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Οκτωβρίου 2017!


TatKono

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια

αχ εγώ πάω την Δευτέρα για την καμπύλη σακχάρου και θα κάνω την δίωρη με 75 γραμμάρια γλυκόζης 

την Τετάρτη έχω ραντεβού με τον γιατρό και θα δω το νινί μου πόσο έχει μεγαλώσει.

τέλος πάντων εγώ περιμένω κοριτσάκι έως 13 /10(για το πινακάκι)

ούτε εγώ θα κάνω μπάνιο φέτος.ο γιατρός με αφήνει αλλά εγώ φοβάμαι μην κολλήσω τίποτα.επιπλέον με τα κιλάκια που έχω πάρει δεν αισθάνομαι ωραία να βγω παραλία.θα πηγαίνω παραλία για τον σύζυγο και τον γιο μου.

travelM Οι συσπάσεις τι συμπτώματα έχουν?δηλαδή πως ένιωθες?

εγώ όποτε με πονάει λίγο χαμηλά(που μπορεί να είναι και το έντερο δεν ξέρω) πάω και ξαπλώνω για να ξεκουραστώ.όχι ότι κάνω δουλειές στο σπίτι για να κουραστώ(να είναι καλά η μανούλα μου)αλλά εργάζομαι  ακόμα και μετά ασχολούμαι με τον γιο μου ,που είναι  3  χρονών και όπως καταλαβαίνετε δεν στέκεται πουθενά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 634
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Καλή επιτυχία κορίτσια να έχουμε  για την καμπύλη.. και εγώ που και που κορίτσια έχω πονάκια παίρνω κάτι βιταμίνες που έχουν και μαγνήσιο μέσα δεν ξέρω αν θα μου δώσει επιπλέον μαγνησιο όταν πάω στο ραντεβού ..μου είχε πει πως τα ήπια  πονακια είναι επειδή μεγαλώνει η μήτρα.αχ κορίτσια μου τι θα κάνουμε με τόση ζέστη  πφφφ.

Link to comment
Share on other sites

Παίρνω και εγώ μαγνησιο 2 φορές τη μέρα αλλά σήμερα το πρωί πάλι με έπιασε κράμπα στη γάμπα. Βέβαια έχει μόνο 1 εβδομαδα που το ξεκίνησα και ελπίζω να δω σύντομα αποτελέσματα. Από κιλά πως πατε?εγώ ζύγιστηκα χθες και έχω πάρει 7 κιλά από την αρχή της εγκυμοσυνης. Έτσι είναι όμως,άμα θες να τρως γλυκά σαν να μην υπάρχει αύριο. Εδώ και λίγες μέρες το έχω ρίξει στην πολύ υγιεινή διατροφή γιατί δεν πήγαινε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κοριτσάκια 

λοιπόν έκανα την καμπύλη(διανύω την  24 η εβδομάδα) και όλα μια χαρά

πήγα σήμερα και στον γιατρό και είδαμε και την μπεμπούλα!!!μου είπε ότι είναι 1 εβδομάδα περίπου μεγαλύτερη και ότι πρέπει να ξανακάνω καμπύλη σακχάρου στις 31 εβδομάδες περίπου.

πρακτικά τι σημαίνει να είναι το μωρό μεγαλύτερο ,ξέρει καμία σας?

επίσης μου είπε ότι μπορώ  να κάνω μπάνιο σε καθαρή θάλασσα αλλά το σκέφτομαι.....

έχει αγοράσει καμία σας τώρα πρόσφατα μαγιό ?και από που?το prenatal ή το Mothercare  θα έχουν ή θα είναι άσχημα και πανάκριβα?

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, iolh34 είπε:

καλημέρα κοριτσάκια 

λοιπόν έκανα την καμπύλη(διανύω την  24 η εβδομάδα) και όλα μια χαρά

πήγα σήμερα και στον γιατρό και είδαμε και την μπεμπούλα!!!μου είπε ότι είναι 1 εβδομάδα περίπου μεγαλύτερη και ότι πρέπει να ξανακάνω καμπύλη σακχάρου στις 31 εβδομάδες περίπου.

πρακτικά τι σημαίνει να είναι το μωρό μεγαλύτερο ,ξέρει καμία σας?

επίσης μου είπε ότι μπορώ  να κάνω μπάνιο σε καθαρή θάλασσα αλλά το σκέφτομαι.....

έχει αγοράσει καμία σας τώρα πρόσφατα μαγιό ?και από που?το prenatal ή το Mothercare  θα έχουν ή θα είναι άσχημα και πανάκριβα?

Ασχετη ειμαι ...καπως επεσα στην δημοσιευση σ...εχει στο καλτσεντονια 15 € και ειναι βρακακι που ανεβαίνει πολυ ψηλά κ κατεβαίνει αν θες ...πηρα κ εχει καταπληκτική εφαρμογή ...ρουχα απο h&m περνω στα αλλα καταστήματα ειναι καπως άσχημα κ πανάκριβα...


%20url%5D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια νάμαι και εγώ μολις σχόλασα....  Εγω πηρα τανκινι απο το κινέζικο απίθανο 13€!!!! 

Παρασκευη εχω καμπύλη την 2ωρη και τοτε αφου δεν θα'χω τι να κανω θα ολοκληρώσω τη λιστα μας! 

Κοριτσια προχθες πηρα το γιατρο μου τηλεφωνο κατατρομαγμενη γιατι εχασα βαρος μη φανταστείτε τρελο 2κιλα περιπου αλλα φοβήθηκα πολυ για το μωρο...  Αυτος γέλασε με τον πονο μου δεν ειναι τιποτα το ανυσηχητικο μου ειπε συμβαινει οταν ειναι καλοκαιρι και εργαζόμενη η μανουλα! 

 

  • Μου αρέσει 1

iFxFp2.pngw1NGp2.pngo7ZFp3.png

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Eutuxia25 said:

Ασχετη ειμαι ...καπως επεσα στην δημοσιευση σ...εχει στο καλτσεντονια 15 € και ειναι βρακακι που ανεβαίνει πολυ ψηλά κ κατεβαίνει αν θες ...πηρα κ εχει καταπληκτική εφαρμογή ...ρουχα απο h&m περνω στα αλλα καταστήματα ειναι καπως άσχημα κ πανάκριβα...

καλημέρα Eutuxia25

σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία θα πάω να δω.......

10 hours ago, Alekagala said:

Κοριτσια νάμαι και εγώ μολις σχόλασα....  Εγω πηρα τανκινι απο το κινέζικο απίθανο 13€!!!! 

Παρασκευη εχω καμπύλη την 2ωρη και τοτε αφου δεν θα'χω τι να κανω θα ολοκληρώσω τη λιστα μας! 

Κοριτσια προχθες πηρα το γιατρο μου τηλεφωνο κατατρομαγμενη γιατι εχασα βαρος μη φανταστείτε τρελο 2κιλα περιπου αλλα φοβήθηκα πολυ για το μωρο...  Αυτος γέλασε με τον πονο μου δεν ειναι τιποτα το ανυσηχητικο μου ειπε συμβαινει οταν ειναι καλοκαιρι και εργαζόμενη η μανουλα! 

 

Alegala τι εννοείς τανκίνι?

και εγώ είμαι εργαζόμενη αλλά δεν χάνω κιλά...το αντίθετο....(κλαψ)

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αυτο που ειναι πανω σα μπλουζάκι και καλιβει ολη την κοιλιά και απο κατω χωρια το βρακάκι η μποξεράκι! Με βολεψαν παρα πολυ

Καλημερουδια σας!  Μολις ηπια και εγω το σιροπακι μου μπαμ και κατω με γευση πορτοκαλί!!!!  Οχι θα κατσω να σκασω!!!!  Μιας και εχω ωρα μπροστα μου θα πάω να φτιαξω και την λιστα μας οσο πιο ομορφα μπορω!!!! 

 


iFxFp2.pngw1NGp2.pngo7ZFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πείτε μου γιατι δεν δέχεται φωτο??? 

Η λιστα μας ειναι αυτη!!! 

•    Knock Knock  ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ 30/10
•    Dimaki  ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ 21/10
•    Thessaloniki_mum ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ 20/10
•    Markella30  ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ 18/10
•    Iolh34  ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ 13/10
•    TravelIM  ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ 23/10

•    Ζωη.π  ΑΓΟΡΑΚΙ 31/10
•    Patousaki3  ΑΓΟΡΑΚΙ 24/10
•    Alekagala  ΑΓΟΡΑΚΙ 18/10
•    Angela123  ΑΓΟΡΑΚΙ 15/10
•    Fraula  ΑΓΟΡΑΚΙ 19/10

•    ToniaP  ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ
•    TatKono  10/10
•    Sweet angel  5/10
 

Τα κοριτσακια μας έφαγαν λάχανο!!! 

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν μου εμφανίζει φωτο

  • Μου αρέσει 3

iFxFp2.pngw1NGp2.pngo7ZFp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα κοριτσια :) Alekagala τελεια η λιστα τελείωσες με την καμπύλη; καλα αποτελεσματα..Εγώ την έκανα χθες αναμένω τα αποτελέσματα.

Αχ κορίτσια έχω απίστευτη καουρα από την αρχή της εγκυμοσύνης και λόγω υπερέμεσης από την αρχή...αλλα τώρα καίγομαι και ξυπνάω την νύχτα  δοκίμασα τα πάντα γιαουρτακια , γαλα  κτλ ... ο γιατρος βέβαια μου έδωσε το μαλοξ σιροπι από τότε που νοσηλεύτηκα στην κλινική δεν λέω κάτι κάνει αλλά μετά από 3 ώρες ξανά καίγομαι..η μόνη μου σκέψη βέβαια είναι στο κοριτσάκι μου ασ είναι καλά και χαλάλι :):)..συγνωμη για το μεγάλο μήνυμα :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσαρες!πολύ ωραία η λίστα!πόσο σας ζηλεύω που πήρατε μαγιο και είστε έτοιμες για κολύμπι! Καλές βουτιές σε όλες! Εγώ δυστυχώς με την όρεξη θα μεινω!παρόλο που πήρα μαγιο δε το φόρεσα καθόλου γιατί όταν κατέβηκα ελλαδα πριν 2 εβδομαδες ο καιρός δε βοηθούσε! Δε πειραζει όμως! Του χρόνου με τον μπέμπη θα κάνουμε τις πρώτες βουτιές οικογενειακως!από αγορές πως πατε?εμείς ήδη στήσαμε το κρεβατάκι του στην κρεβατοκαμαρα μας αν και είναι λίγο νωρίς. Μας έδωσε όμως ένα φιλικό ζευγάρι το κρεβατάκι που είναι αχρησιμοποιητο και έτσι είπαμε να το στήσουμε να τελειώνουμε. Προχθές πήγαμε και πήραμε και σεντονακια,κουβερτούλες, προστατευτικα κούνιας και περιστρεφομενο παιχνίδι και έτσι τελειώσαμε με τα του ύπνου. Από ρουχαλάκια επίσης είμαστε κομπλέ και θέλουν μόνο πλύσιμο και σιδέρωμα.Παράγγειλαμε και το καρότσι(graco) το οποίο είναι travel system και έρχεται με διαφορετικές βάσεις αναλόγως της ηλικίας του παιδιού. Το πορτ μπεμπε σκέφτομαι επισης να το χρησιμοποιώ τη μέρα στο σαλόνι για να κοιμάται το παιδί εκεί και το βράδυ να τον βάζω κανονικά στο κρεβατάκι. Πόσο γρήγορα περνάει ο καιρός ρε κορίτσια! Σαν χθες μου φαίνεται που κράτησα στα χέρια μου το θετικό τεστάκι και μετά το καλοκαίρι πρώτα ο Θεός θα τον κρατάω αγκαλιά! Μακάρι να είναι γερά όλα τα μωράκια και να έχουν άξιους γονείς να τα μεγαλώνουν! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια

Alegala είδα τελικά στο ιντερνετ τι είναι το τανκινι.δεν γνώριζα ότι έχει ονομασία το μπλουζάκι-μαγιο.θα πάω να βρω ένα οικονομικό,γιατί στο Λητώ έχει αλλά κοστίζει 40 ευρώ(από μια ερεύνα που έκανα)λυπάμαι να  τα δώσω όμως για ένα μαγίο που θα  φορέσω μόνο φέτος.

να σας ρωτήσω κάτι άλλο...εγώ περιμένω το αργότερο έως 13/10 να γεννήσω.στο μαιευτήριο εκτός από το φορμάκι ,τι εσωρουχάκι να βάλω στο μωρό?με μανίκι κοντό ή αμάνικο?θέλουν ζεστασιά το ξέρω αλλά θα κάνει και ζέστη.οι κοπέλες που γεννάμε πάνω κάτω την ίδια ημερομηνία,τι θα προτιμήσετε?

Link to comment
Share on other sites

Γειά και απο μένα πάλι!

Για μαγιώ, όσα είδα και καλά εγκυμοσύνης ήταν πανάκριβα και τα λυπόμουν και εγώ για μια χρονιά. Οπότε βρήκα κάποια λίγο πιο μεγάλα για απο πάνω, και τώρα ψάχνω μερικά βολικά κάτω, που να μην πατάνε και να μην χάνονται τελείως κάτω απο την κοιλιά(!) για να έχω να αλλάζω..
@Alekagala εγώ ψάχνω παντού ένα συμμαζεμένο οικονομικό τανκίνι αλλά πουθενά δεν βρίσκω!!!

Έχουμε κάνει ήδη τα πρώτα μπάνια και συνεχίζουμε... Είναι μακρύ το καλοκαίρι για να την βγάλουμε έτσι!

Καμπύλη ζαχάρου δεν μου έδωσε ακόμα.. ίσως απο βδομάδα.. Δεν είναι τίποτα σαν διαδικασία.. απλά βαρετά!

Απο ετοιμασίες δεν έχω κάνει τίποτα εγώ...τα βασικά τα έχω βέβαια απο τον μικρό μου... Μόνο μάρσιππο προμηθεύτηκα γιατί και με τα δύο μικρά μαζί νομίζω θα μου είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ απο την αρχή

Για ρουχαλάκια, θεωρώ ότι ένα κοντομάνικο εσωρουχάκι και ένα ολόσωμο φορμάκι απο πάνω θα είναι οκ. Εκτός αν τύχει να έχει υπερβολική ζέστη ή κρύο εκείνη την περίοδο οπότε αλλάζουν τα δεδομένα..

Εγώ θέλω να ρωτήσω τις μαμάδες που έχουν και δεύτερο παιδάκι, τι θα κάνουν τον πρώτο καιρό... Θα το σταματήσετε απο παιδικό κτλ? Και αν ναι για τι χρονικό διάστημα? Ακούω διάφορα και προβληματίζομαι....

Φιλιά στις κοιλίτσες σας που φαντάζομαι μεγαλώνουν όπως και η δικιά μου!!!


fMxDp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλες τις συνεγκυούλες της παρέας!

μπράβο Alekagala για τη λίστα!!!

αναφορικά με μαγιώ εγώ προσωπικά δεν έχω πάρει και ούτε πρόκειται να πάρω φέτος αφενός γιατί σιχαίνομαι, ειδικά σε αυτή την κατάσταση, τις παραλίες της αττικής αφετέρου γιατί είπαμε με τον αντρα μου να μην πάμε διακοπές φέτος αλλά να περάσουμε όλο τον αύγουστο στο εξοχικό στη σαρωνίδα! οπότε θα βγάλω το καλοκαίρι αγκαλιά με το air condition παρά στη θάλασσα.. :-( όποτε τύχει να πάμε βέβαια θα είμαι με το παρεό μου στην ξαπλώστρα και αυτό είναι όλο!  

Από προετοιμασίες για το μπέμπη μας ακόμη δεν έχουμε κάνει τίποτα γιατί περιμέναμε τις εκπτώσεις που ξεκίνησαν σήμερα!!! επειδή είναι το πρώτο μας, από που με συμβουλεύετε να ξεκινήσω; αχ είναι τόσα πολλά αυτά που πρέπει να πάρουμε για τη διαμόρφωση του δωματίου που πάλι με έπιασε άγχος! ουφ! iolh34 εκτός από φορμάκι ολόσωμο εγώ νομίζω ότι δεν θα χρειαστεί να του βάλω κάτι άλλο αλλά ας είμαστε εφοδιασμένες με τα πάντα γιατί και ο καιρός τον οκτώβριο είναι απρόβλεπτος! και μία ερώτηση από εμένα για να μην σας κουράζω.. καφέ πίνετε; εγώ πίνω αυστηρά 1 και αυτόν ντεκαφεινέ αλλά σιγά σιγά θα τον σταματήσω και αυτόν.. ο γιατρός μου βέβαια μου επιτρέπει, αλλά ο μικρός νιώθω να χοροπηδάει σαν τρελός τα πρωινά γι' αυτό αναρωτιέμαι αν του αρέσει ή θα τον κάνει νευρικό...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...