Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 minutes ago, Blue Velvet said:

      Σε ταλαιπώρησαν πολλές μέρες..φαντάζομαι τον πόνο που πέρασες και ειλικρινά δεν αξίζει σε καμία γυναίκα να το περάσει όλο αυτό.

      Μην κοιτάς τα συμπτώματα,δεν υπάρχει στάνταρ.Μια ερχονται,μια φεύγουν..Ευχομαι μέσα απ' την καρδιά μου να είσαι έγκυος και να μην ταλαιπωρηθείς άλλο❤️  Πότε πας για χοριακη είπαμε?

      Ναι μ είπε μια κοπέλα ουι είναι και τα χάπια που παίρνουμε και ότι ο οργανισμός συνηθίζει … όποτε για αυτό .. καιι φυσικά ότι πάνω από 500 μονάδες υπάρχουν συμπτώματα … όπως και μα έχει σε ευχαριστω βαθιά ! Θα τα λέμε εδώ και μην πτοείσαι …. Ευτυχώς να λες είναι σχετικά χαμηλή η χοριακη και δεν θα καταλάβεις τίποτα μέχρι να πέσει είσαι τυχερή μέσα σε όλο αυτό … και επίσης εψεις μια βλαστοκύστη σα να κρύα τα νερά  χαχαχα

Μανούλες Οκτωβρίου 2017!


TatKono

Recommended Posts

Καλημέρα fraula και συνεγκυουλες!εγώ να πω την αμαρτία μου δεν υπάρχει μέρα που να μην πιω καφέ. Αν δεν είμαι στη δουλεια πίνω ελληνικό στο σπίτι και αν δουλεύω θα πιω εκεί  το κλασσικό νές αλλά βάζω μισή κουταλιτσα του καφέ και όχι ολόκληρη. Ίσια ίσα για τη μυρωδιά και για να έχω περιθώριο αν θέλω να πιω και έναν δεύτερο αργότερα με την ίδια ποσότητα. Η μαια μου είπε ότι μπορώ να πινω μέχρι 2 καφέδες τη μέρα αλλά έτσι όπως τον πίνω εγώ όταν φτιάχνω 2 καφέδες είναι σαν να πινω έναν λόγω μικρότερης ποσότητας. 

Όσον αφορά τις αγορές θα σου έλεγα να ξεκινήσεις από τα πιο ακριβά πράγματα δηλ κρεβατάκι και λοιπά έπιπλα, καροτσια κτλ για να βγουν τα πολλά πολλά από τη μέση. Άσε που δε θα θες όσο περνάει ο καιρός να γυρνάς μέσα στη ζέστη με μια μεγάλη κοιλίτσα για να κοιτάς όλα τα παραπάνω τα οποία είναι πολύ βασικά πράγματα. Μετά τα ψιλολόγια όπως ρουχαλακια κουβερτούλες κτλ θα τα πάρεις πολύ πιο εύκολα η μπορεί να σου φέρουν και πολλά τέτοια ως δώρο. Και αν στην τελική δεις ότι χρειάζεσαι παραπάνω στέλνεις και τον σύζυγό και πάει και ψωνίζει.

Εγώ το άλλο που σκέφτομαι να ψωνίζω απο εδω και μπρος είναι να κάνω ένα καλό στοκ από πάνες και μωρόμαντηλά που θα βρίσκω σε προσφόρα στα σούπερ μαρκετ.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 634
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

καλημέρα κορίτσια!!!

FRAULA και εγώ πίνω καφέ ντεκαφείνε  σχεδόν κάθε μέρα και καταλαβαίνω την μικρή να χοροπηδάει κάθε φορά!!!

στην αρχή δεν έπινα επειδή είχα ναυτίες, αλλά από τον 5ο μήνα και μετά πίνω μέρα παρά μέρα.λες να γίνει νευρική και η δική μου????

όσον αφορά τα απαραίτητα να ξεκινήσεις από τα μπιμπερό,αποστειρωτές, και τα συναφή γιατί από ρουχαλάκια θα σου φέρουν και στο μαιευτήριο σίγουρα

δηλαδή από ρουχαλάκια πάρε μόνο τα απαραίτητα για αρχή και μετά βλέπεις...

thessaloniki_mum εμένα ο δικός μου κλείνει τα 3 τον Αύγουστο .Παιδίκο δεν χρειάστηκε να τον πάω έως τώρα,αλλά θα χρειαστεί να τον πάω από φέτος  διότι με την μπέμπα και εγώ για δουλειά  κάποια στιγμή ,η μανούλα μου θα πάει στο Δαφνή!!!!

σκέφτομαι να τον πάω από Ιανουάριο αλλά ακόμα δεν έχω κατασταλάξει για κάποιους λόγους....

εμένα αυτό που με προβληματίζει  είναι ότι ακόμα ο μικρός κοιμάται στην κούνια του στο δωμάτιό μας:cool:

δεν τον έχω εξασκήσει ακόμα στο δικό του δωμάτιο και σκέφτομαι να το κάνω τώρα που θα βγω σε άδεια...διότι στην κούνια θα βάζω την μπέμπα

αγχώνομαι αν θα τα καταφέρω γιατί έχει συνηθίσει μαζί μας....

εκτός και αν βάλω τον άντρα μου στο μονό κρεββάτι(χαχαα):).........για κάποιο καιρό.:shock:

σορυ για το μακρύ ποστ αλλά παρόλο που θα γίνω δευτερομανούλα δεν σταματώ να έχω άγχος.....

σας φιλώ!!!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο μενα!!!!  Εγω πινω εναν κανονικό και τους υπόλοιπους ντεκαφ.....  Πηρα τις απαντήσεις ολες φυσιολογικές μονο πεσμένο ο αιματοκριτης ως συνηθως..... 

Εγω εκανα τις πρωτες αγορές του σποριου του πηρα τα φυλακτα του και δυο ρουχαλακια ολοκαίνουργια για το νοσοκομειο....  Σημερα τρέχω σαν την τρελη και θελω και σουπερμαρκετ

  • Μου αρέσει 1

iFxFp2.pngw1NGp2.pngo7ZFp3.png

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Alekagala said:

Καλημέρα και απο μενα!!!!  Εγω πινω εναν κανονικό και τους υπόλοιπους ντεκαφ.....  Πηρα τις απαντήσεις ολες φυσιολογικές μονο πεσμένο ο αιματοκριτης ως συνηθως..... 

Εγω εκανα τις πρωτες αγορές του σποριου του πηρα τα φυλακτα του και δυο ρουχαλακια ολοκαίνουργια για το νοσοκομειο....  Σημερα τρέχω σαν την τρελη και θελω και σουπερμαρκετ

alekagala εμένα η συννυφάδα μου που είχε πεσμένο αιματοκρίτη της έλεγε η γιατρός να τρώει συνέχεια μοσχάρι μέχρι που το σιχάθηκε αλλά ο αιματοκρίτης της πήρε την ανηφόρα...

Link to comment
Share on other sites

Μιας που αναφέρθηκε το θέμα του αποστείρωτη,πιστεύεται ότι είναι τόσο απαραίτητος? Αν απλώς βράζεις τα μπουκάλια σε μια κατσαρόλα δεν θα κάνει δουλειά? Σκέφτομαι να θηλασω αποκλειστικά και θα πάρω μόνο 2 μπουκάλια σε περίπτωση που τα χρείαστω αλλά και για αργότερα για να δίνω νεράκι κτλ.Οπότε θεωρώ τον αποστείρωτη λίγο περιττο

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ειναι απο αυτο πίστεψε με....!!!!! Αφου χανω κιλα τι περιμενεις.... Και εγω μοσχάρι και σικωτι τρωω στο φουλ! 

Γρηγορα αλλαξε κρεβάτι.... Οταν εμεινα έγκυος στο δευτερο κατευθείαν 15μηνών αλλαξα το κρεβατι.... Τωρα ενταξει το τριτο θα ειναι στη κούνια αφου τα αλλα ειναι μεγαλα πλεον..... 


iFxFp2.pngw1NGp2.pngo7ZFp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Alekagala είπε:

Δεν ειναι απο αυτο πίστεψε με....!!!!! Αφου χανω κιλα τι περιμενεις.... Και εγω μοσχάρι και σικωτι τρωω στο φουλ! 

Γρηγορα αλλαξε κρεβάτι.... Οταν εμεινα έγκυος στο δευτερο κατευθείαν 15μηνών αλλαξα το κρεβατι.... Τωρα ενταξει το τριτο θα ειναι στη κούνια αφου τα αλλα ειναι μεγαλα πλεον..... 

Εμένα μου απαγόρευσαν το συκώτι γιατί έχει μεγάλη συγκέντρωση βιταμίνης α που προκαλεί τερατογεννηση.Το ίδιο ισχύει και για το πατε που είναι προϊόν συκωτιου

Link to comment
Share on other sites

Alekagala δίκιο έχεις....

πρέπει να τον βάλω στο κρεββατάκι του...

Angela αν σκέφτεσαι να θηλάσεις αποκλειστικά ίσως δεν σου χρειάζεται ο αποστειρωτής

από την άλλη ο αποστειρωτής φθάνει μια ορισμένη θερμοκρασία και μετά σταματά μόνος του από ότι θυμάμαι...?

ενώ με την κατσαρόλα μπορεί να ξεπεράσει το όριο βρασμού και αυτό δεν κάνει  καλό για τις θηλές ...

στο γιο μου θήλασα  3 μήνες αλλά έδινα και συμπλήρωμα οπότε τον χρειάστηκα τον αποστειρωτή

και οι μαμάδες μας παλιά σε κατσαρόλα έβαζαν τα μπιμπερό....

εμένα πάντως με βόλεψε πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω αποκλειστικα θηλασα και σαυτό παλι θα θηλασω αλλα επειδη δουλευω κιολας εχω τον αποστειρωτη γιατι επρεπε να αποθηκευω το γαλα για να το δινει ο μπαμπας!  Φυσικα θα κανω και τραπεζα γάλακτος για τουλάχιστον 2μηνες! 


iFxFp2.pngw1NGp2.pngo7ZFp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@Angela123 εάν σκέφτεσαι να θηλάσεις αποκλειστικά, ενημερώσου καλά και δεν χρειάζεται να πάρεις τίποτα σε μπουκάλια και αποστειρωτές. Εγώ μόνο όταν επέστρεψα στην δουλειά στους 5 μήνες προμηθεύτηκα 1-2 μπουκάλια. Κατα τ'άλλα τζάμπα χρήματα και τζάμπα πειρασμός είναι!

@iolh34 όσον αφορά το κρεβάτι θα συμφωνήσω ότι καλό είναι να κάνεις την αλλαγή σύντομα.. Να μην το συνδέσει δηλαδή ότι έρχεται το μωρό και του παίρνει το κρεβάτι και την θέση του δίπλα στην μαμά..

Εγώ παρόλο που κοιμάται (συνήθως!) στο δωμάτιο του, έκανα εγκαίρως την αλλαγή σε μεγαλύτερο κρεβάτι και μάλιστα πολύ σταδιακά, ώστε να το δει σαν δική του επιλογή να κοιμάται εκεί (φαντάσου το δωμάτιο ακόμα έχει και το μεγάλο και το μικρό κρεβάτι ώστε να διαλέξει που θέλει), ώστε όταν έρθει η ώρα να πάει το μωρό στην κούνια, να μην νιώσει ότι του την "κλέβει"!

Όσο για τους καφέδες, προσπαθώ και εγώ να μην πίνω κάθε μέρα...αν και δύσκολα ανοίγει το μάτι κάθε πρωί στο γραφείο..

Πάντως εμένα η γιατρός μου είπε ότι ο ντεκαφεινέ είναι χειρότερος (λόγο χημικής επεξεργασίας) από έναν κανονικό καφέ.. οπότε χτυπάω απλά τον ελληνικό μου.. άντε και κανένα ελαφρύ εσπρέσο μιά στο τόσο!

Όσον αφορά για παιδικό με τρομοκρατήσανε πολύ ότι θα κολλάει συνέχεια αρρώστιες το μικρό, και δεν ξέρω τι να κάνω!!!


fMxDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρούδια!!!!!!

thessaloniki_mum το θέμα του παιδικού με απασχολεί και εμένα έντονα....

άλλοι μου λένε ότι είναι και στην κράση του παιδιού κατά πόσον θα κολλάει αρρώστιες και πόσες φορές....άλλες πάλι φορές ακούω για παιδάκια που είναι άρρωστα συνεχόμενα και κάνουν να πάνε πάλι παιδικό μήνες...

γενικά ακούω διάφορα..εγώ το μόνο που με αγχώνει πόσο μάλλον ΄τώρα είναι ότι θα έχω και ένα μωρό στο σπίτι ,και δεν θέλω να αρρωσταίνει από τόσο νωρίς....

από την άλλη θα  επιστρέψω κάποια στιγμή στην δουλειά μου και θα πρέπει κάπως να γίνει με τα 2 παιδιά....ουφ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , iolh34 είπε:

Καλημέρούδια!!!!!!

thessaloniki_mum το θέμα του παιδικού με απασχολεί και εμένα έντονα....

άλλοι μου λένε ότι είναι και στην κράση του παιδιού κατά πόσον θα κολλάει αρρώστιες και πόσες φορές....άλλες πάλι φορές ακούω για παιδάκια που είναι άρρωστα συνεχόμενα και κάνουν να πάνε πάλι παιδικό μήνες...

γενικά ακούω διάφορα..εγώ το μόνο που με αγχώνει πόσο μάλλον ΄τώρα είναι ότι θα έχω και ένα μωρό στο σπίτι ,και δεν θέλω να αρρωσταίνει από τόσο νωρίς....

από την άλλη θα  επιστρέψω κάποια στιγμή στην δουλειά μου και θα πρέπει κάπως να γίνει με τα 2 παιδιά....ουφ!!!!!

Μα αυτό με το μώρο είναι που με ανησυχεί και μένα...

Παιδικό εμένα πάει φέτος όλη την χρονιά ο μικρός.. Ένα παιδάκι που δεν μου είχε ξανα αρρωστήσει, φέτος ήταν βδομάδα παρά βδομάδα σχεδόν άρρωστος στην αρχή αλλά ευτυχώς τα περνούσε όλα πολύ σύντομα και εύκολα.. και εννοείται μπουκωμένος μόνιμα... όοοοολο τον χειμώνα!

Τώρα, δεύτερη χρονιά, μου είπαν θα είναι πολύ καλύτερα για αυτόν... αλλά οι αρρώστιες που θα κουβαλάει σπίτι, ακόμα και αν δεν τις κολλάει ο ίδιος θα τις αρπάζει το μωρό....

Και αυτό με τρομάζει...!

Απο την άλλη, όπως λες και εσύ... και εγώ θα πρέπει να επιστρέψω δουλειά...και δεν ξέρω τι θα κάνω!

Αλλά και όσο θα κάθομαι νομίζω θα ζοριστεί ο μικρός να τον έχω κλεισμένο όλη μέρα σπίτι με εμένα και το μωρό.. Θα του ρθει μεγάλη αλλαγή και το νέο μέλος και να κόψει τον παιδικό που βλέπω ότι του αρέσει... βγαίνουν - παίζουν - ξεσκάνε!

Πφφφφ... Σας ζάλισα πρωι πρωί με την ανησυχίες μου... χαχαχαχα

Καλημέρα σας!


fMxDp2.png
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Alekagala είπε:

Δηλαδη εγω βρε τι να πω....  Ο ενας στο νηπιαγωνειο η αλλη στην δευτερα ταξη εγω στη δουλεια!!! Αν ειναι να αρρωστήσουν θα αρρωστήσουν! 

Αυτό σκεφτόμουν και εγώ... Γενικά είμαι πολύ cool με αυτά..

Αλλά και ο παιδίατρος και απο τον παιδικό με τρομοκράτησαν!! Θα κάνει συνεχώς βρογχιολίτιδες..θα είναι με μάσκες και εισπνεόμενα συνέχεια και κάτι τέτοια...

Μάλλον θα τον στείλω κανονικά και βλέποντας και κάνοντας.. Δεν μπορώ και να τον κλείσω μέσα εξαιτίας του μωρού...


fMxDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...