Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Δεκεμβρίου 2017


Recommended Posts

Γεια σας φιλενάδες!!!Όλες καλά?Να δώσουν παρακαλώ παρουσία και οι εξαφανισμένες για να μην αγχώνομαι.

Εμείς έχουμε κάποια πραγματάκια ήδη.Στον γιο μου μόνο το καρότσι είχαμε πάρει κάνα μήνα πριν και κάποια ρούχα .Είχα πάρει καμία δεκαριά φαρμάκια τα οποία δεν έφταναν Ούτε για πλάκα.το κρεβατάκι το είχαμε πάρει αφού γέννησα .Έτσι και αλλιώς κοιμόταν στην καλαθουνα του καροτσιού.Πολύ βολικό .Μετά η αλήθεια είναι ότι πήραμε παρκοκρεβατο με αλλαξιερα επάνω γιατί δεν χώραγε στο παλιό μας σπίτι.είχαμε μόνο μια κρεβατοκάμαρα.οπότε παρέμεινε σε εκείνο το παρκοκρεβατο που στην αρχή ήταν ψηλά και αργοτερα πήραμε χοντρό στρωμμα και κοιμόταν χαμηλα.Ήταν πολύ βολικό και ούτε πάντες χρειαζόταν ούτε τίποτα.Μία χαρά βολικοτατο ηταν.

@Marigula εμείς αποστειρωναμε μέχρι που ξεκίνησε να πίνει νερό.γύρω στον τέταρτο μήνα.Είχα και ευτυχώς τον βρήκα πάλι στην αποθήκη τον βραστηρα Μόλις τελείωνε η αποστείρωση απλά άνοιγα το καπάκι και τα άφηνα να στεγνώσουν.Έπλεαν πάντα με σαπούνι πριν τα βάλω.Δεν έβαζα το δικό μας Γιατί έμενε η μυρωδιά Όχι για άλλο λόγο.Τον θηλασα για έξι μήνες .Τώρα θα προσπαθήσω να θηλάζω αποκλειστικά πάλι για κάνα 6 μήνο.Πρώτα από όλα είναι σημαντικό για το μωρό και Σαν επαφή και για την υγεία του αλλά ρε παιδιά και αυτό το οικονομικό κομμάτι που το κουτί γάλα είχε 18 ευρώ ήταν πολύ βαρύ.Κάποιες φορές ερχόταν η μαμα μου επίσκεψη και μου έφερνε κουτί γάλα και έκανα πάρτυ.Το καλύτερο δώρο!!χαχα

 

πρίν από 24 λεπτά , Αναστασία33 είπε:

Κι εγω δεν ειμαι υπερ του γαλακτος γενικα. Και δεν προκειται να δωσω αγελαδινο. Αν δε θελει κατσικισιο, να μην πιει καθολου. Ας φαει γιαουρτακι και τυρι. Ευτυχως τις ιδιες αποψεις εχει και η γυναικολογος μου. Φτανει τωρα να βρω κι εναν παιδιατρο με ιδια αντιληψη. Κατι εχει παρει το αυτι μου τελευταια οτι εισαγουν τροφες σιγα σιγα μετα τους 4μισι μηνες. Ισχυει; Ειναι ετοιμο το στομαχακι του σ' αυτη την ηλικια;

Εμείς ξεκινήσαμε τότε το ρυζαλευρο.Μία χαρά ήταν και μετά έπεφτε για ύπνο και το ξυπναγαμε με το ζόρι.

  • Μου αρέσει 1

4ywWp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κάθε μωρό έχει τα δικά του, εμείς δεν πήραμε ποτέ πάρκο κ ούτε τώρα σκοπεύω να πάρω φοβάμαι μην μου πιάνει όλο το σαλονι..

Για το γάλα Εγώ δίνω αγελαδινό στην κόρη μου από 14μηνων. Δεν ξέρω αν κάνω καλά ή κακα αλλά αισθάνομαι καλύτερα από το να μην έδινα καθόλου. Έτσι κ αλλιώς δεν πίνει πάνω από 300μλ Την ημέρα.. Για το τσάι δεν ξέρω εγώ δεν της δίνω.. Όσο για το μητρικό γάλα που είναι "άχρηστο" μετά το εξάμηνο, ασχολίαστο!


bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Elpidaaa είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Πήρα τα αποτελέσματα. Κ βλέπω αιματοκρίτη 31 . Είχα ξεκινήσει με 36 κ πίνω κάθε μέρα σίδηρο με ώρες απόσταση από τα γαλακτοκομικά. Έπεσε παρα πολυ κ δεν ξέρω τι φταίει. Δεν είχα ξανά τόσο χαμηλό 

Τρως και τις ανάλογες τροφες?κρέας κτλ.Έχει πέσει.Χτες πήγαμε τις εξετάσεις του γιου μου στον παιδίατρο όπου μας έδωσε μια λίστα με ότι πρέπει να τρώει και σίδηρο.Έχεις ζαλάδες ή όλα εντάξει.Πίνεις μια φορά την μέρα?δεν θυμάμαι αν έχω ξαναρώτησε εσένα.

πρίν από 9 λεπτά , IoannaMas είπε:

Κάθε μωρό έχει τα δικά του, εμείς δεν πήραμε ποτέ πάρκο κ ούτε τώρα σκοπεύω να πάρω φοβάμαι μην μου πιάνει όλο το σαλονι..

Για το γάλα Εγώ δίνω αγελαδινό στην κόρη μου από 14μηνων. Δεν ξέρω αν κάνω καλά ή κακα αλλά αισθάνομαι καλύτερα από το να μην έδινα καθόλου. Έτσι κ αλλιώς δεν πίνει πάνω από 300μλ Την ημέρα.. Για το τσάι δεν ξέρω εγώ δεν της δίνω.. Όσο για το μητρικό γάλα που είναι "άχρηστο" μετά το εξάμηνο, ασχολίαστο!

Το πάρκο το πήραμε αναγκαστικά  λογο έλλειψης χώρου.Και για το "ασχολίαστο" του θηλασμου για κάποιους υπάρχουν κάποιοι λόγοι.Αν μπορείς να το κάνεις όσο θέλεις και σε κάνει ευτυχισμένη δεν το συζητώ είναι το ιδανικο.κάτω από ιδανικές συνθήκες όλα είναι ιδανικα

  • Μου αρέσει 1

4ywWp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , ERIANTON είπε:

Τρως και τις ανάλογες τροφες?κρέας κτλ.Έχει πέσει.Χτες πήγαμε τις εξετάσεις του γιου μου στον παιδίατρο όπου μας έδωσε μια λίστα με ότι πρέπει να τρώει και σίδηρο.Έχεις ζαλάδες ή όλα εντάξει.Πίνεις μια φορά την μέρα?δεν θυμάμαι αν έχω ξαναρώτησε εσένα.

Το πάρκο το πήραμε αναγκαστικά  λογο έλλειψης χώρου.Και για το "ασχολίαστο" του θηλασμου για κάποιους υπάρχουν κάποιοι λόγοι.Αν μπορείς να το κάνεις όσο θέλεις και σε κάνει ευτυχισμένη δεν το συζητώ είναι το ιδανικο.κάτω από ιδανικές συνθήκες όλα είναι ιδανικα

Δεν έκρινα ποτέ καμία για το ποσό θηλασε ούτε κ εγώ θηλασα παρά πολύ. Αλλά το να λες ότι το μητρικό γάλα δεν προσφέρει τίποτα μετά τον 6ο μήνα είναι απαράδεκτο, όταν έχουν βγει τόσες έρευνες που λένε το αντίθετο. Εσύ τώρα γιατί μυγιαστηκες Δεν κατάλαβα η αλήθεια είναι !

Όσο για τα 18 ευρώ Ποιο γάλα έπαιρνες; το αλμιρον είχε 25 πάντως πέρυσι...


bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 49 λεπτά , IoannaMas είπε:

Μην το σκέφτεσαι τώρα αυτό, είναι όπως νιώθεις. Εγώ είμαι υπέρ του να κάνουμε αυτό που νιώθουμε εμείς γιατί η μητέρα ξέρει πολλά. Εγώ όταν ήταν 30 ημερών η μικρή μου την έβγαζα γιατί είχε κ καλό καιρό κ κάτι γριές μου έλεγαν "Δεν κάνει έξω τόσο μωρό θα αρρωστήσει". Ποτε Δεν αρρώστησε. Τον Δεκέμβριο δεν είναι σίγουρη αν θα το βγάζω πολύ όχι τόσο λόγω κρύου αλλά λόγω τσιγάρου. Δεν θα βάλω το βρέφος να εισπνέει την τσιγαριλα των άλλων κ στην Ελλάδα παντού καπνίζουν. Αλλά επισκέψεις σε συγγενείς Ε όλο κ κάτι θα κάνουμε. 

Κοπέλα αν σε ενδιαφέρει ο θηλασμός πάλεψε το είναι μεγάλη πρόκληση αλλά σε καμία περίπτωση αδύνατο! Με μια κοπέλα γεννησαμε μαζί πέρυσι είναι πολύ ενεργή στο Φόρουμ κ θηλασε τα διδυμακια της αποκλειστικοτατα. Παραγγελνεις μαξιλάρι διπλού θηλασμού από εξωτερικό κ ετοιμάσου για μια Από τις μεγαλύτερες προκλήσεις! Αν θες σου στέλνω τα στοιχεία της κοπέλας να σε βοηθήσει... Φαντάσου εκείνη έβαζε κ στην κατάψυξη, τόσο πολύ είχε αυξηθεί η παραγωγή της! Εγώ θα το προσπαθούσα 100% πάντως.

Εννοείτε Ιωάννα μου θα το προσπαθήσω, απλά εδω η άδεια μητρότητας ειναι 18 εβδομάδες κ αρχίζει αναγκαστικά 2 εβδομάδες πριν να γεννήσεις, δηλαδη περίπου 4 μηνων πρέπει να επιστρέψω στην δουλειά. Στην μικρή μου λογου αποκλειστικου θυλασμου ειχα τεράστιο πρόβλημα. 

Δεν επιανε μπιμπερο ακόμη κ με το δικό μου γάλα. Δυσκολεύτηκα παρά πολύ. Και δεν θέλω να έχω τα ίδια κ ειδικα τώρα που θα είναι κ δύο κ ειδικά τώρα που θα πάνε τα μωρά σε σταθμό και θα ξέρω οτι δεν θα προσπαθουν τα μωρά οπως η μαμά μου. Έτσι από την αρχή θελω να μάθουν μπιμπερο. Σίγουρα καλύτερα με δικό μου γάλα, που θα προσπαθήσω να το βγάζω είτε με φόρμουλα. 

 


L7Dmp3.pngGhJqp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 51 λεπτά , ERIANTON είπε:

Τρως και τις ανάλογες τροφες?κρέας κτλ.Έχει πέσει.Χτες πήγαμε τις εξετάσεις του γιου μου στον παιδίατρο όπου μας έδωσε μια λίστα με ότι πρέπει να τρώει και σίδηρο.Έχεις ζαλάδες ή όλα εντάξει.Πίνεις μια φορά την μέρα?δεν θυμάμαι αν έχω ξαναρώτησε εσένα.

Το πάρκο το πήραμε αναγκαστικά  λογο έλλειψης χώρου.Και για το "ασχολίαστο" του θηλασμου για κάποιους υπάρχουν κάποιοι λόγοι.Αν μπορείς να το κάνεις όσο θέλεις και σε κάνει ευτυχισμένη δεν το συζητώ είναι το ιδανικο.κάτω από ιδανικές συνθήκες όλα είναι ιδανικα

Τρώω που κ που κάνα κρέας με το ζόρι. Πίνω το σίδηρο με απόσταση από τα γαλακτοκομικά. Αλλά η γιατρός μου μου είπε επειδή έχω ανεπάρκεια της B12 αυτή μου ρούφηξε σε 2 μήνες τόσο το σίδηρο. Οπότε ξεκινάω πάλι χάπια πολλά.  Τ4 88 μου μεγάλωσε την δώση. Β12 χάπι, D3 χάπι  . Κ σίδηρο. Κ ίσως κ δεύτερο σίδηρο. Έχω χάσει την μπάλα με τις ώρες. Ποτέ κ ποιο θα πίνω. Ζαλάδες? Φυσικά! Αφού δεν βγαίνω από το σπίτι υποφέρω από ζαλάδα κ δύσπνοια κ ανορεξία . Τώρα εξηγούνται πολλά .


V9dDp3.pngw6VRp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Marigula είπε:

Εννοείτε Ιωάννα μου θα το προσπαθήσω, απλά εδω η άδεια μητρότητας ειναι 18 εβδομάδες κ αρχίζει αναγκαστικά 2 εβδομάδες πριν να γεννήσεις, δηλαδη περίπου 4 μηνων πρέπει να επιστρέψω στην δουλειά. Στην μικρή μου λογου αποκλειστικου θυλασμου ειχα τεράστιο πρόβλημα. 

Δεν επιανε μπιμπερο ακόμη κ με το δικό μου γάλα. Δυσκολεύτηκα παρά πολύ. Και δεν θέλω να έχω τα ίδια κ ειδικα τώρα που θα είναι κ δύο κ ειδικά τώρα που θα πάνε τα μωρά σε σταθμό και θα ξέρω οτι δεν θα προσπαθουν τα μωρά οπως η μαμά μου. Έτσι από την αρχή θελω να μάθουν μπιμπερο. Σίγουρα καλύτερα με δικό μου γάλα, που θα προσπαθήσω να το βγάζω είτε με φόρμουλα. 

 

Εντάξει τότε συντρέχουν κ άλλοι παράγοντες κ σίγουρα με θήλαστρο είναι δύσκολα τα πράγματα.. Ούτε εγώ είχα τόση υπομονή με το θήλαστρο κ όσες γυναίκες θηλάζουν αποκλειστικά κ δουλεύουν είναι αξίες θαυμασμού. Κ που να μιλάμε κ για δίδυμα. Επομένως Αφού έχεις κ αλλά θέματα, δες εξαρχής τη μικτη διατροφή, Όσο κ να πάρουν καλό είναι. Πάντως νομίζω ότι θηλαζονται ταυτόχρονα για αυτό κοίταξε για μαξιλάρι θηλασμού διδυμων, υπάρχουν κ πολλά βιντεάκια!

πρίν από 1 λεπτό , Elpidaaa είπε:

Τρώω που κ που κάνα κρέας με το ζόρι. Πίνω το σίδηρο με απόσταση από τα γαλακτοκομικά. Αλλά η γιατρός μου μου είπε επειδή έχω ανεπάρκεια της B12 αυτή μου ρούφηξε σε 2 μήνες τόσο το σίδηρο. Οπότε ξεκινάω πάλι χάπια πολλά.  Τ4 88 μου μεγάλωσε την δώση. Β12 χάπι, D3 χάπι  . Κ σίδηρο. Κ ίσως κ δεύτερο σίδηρο. Έχω χάσει την μπάλα με τις ώρες. Ποτέ κ ποιο θα πίνω. Ζαλάδες? Φυσικά! Αφού δεν βγαίνω από το σπίτι υποφέρω από ζαλάδα κ δύσπνοια κ ανορεξία . Τώρα εξηγούνται πολλά .

Γιατί δε βγαίνεις απ το σπίτι; έστω κούνιες με τον γιο να ξεσκασεις λίγο.. Ο γιατρός σου το απαγορεύει; για τα φάρμακα Καλή δύναμη! Παίρνω πολύ λιγότερα κ δεν μπορώ να τα διαχειριστώ...

  • Μου αρέσει 1

bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , IoannaMas είπε:

Εντάξει τότε συντρέχουν κ άλλοι παράγοντες κ σίγουρα με θήλαστρο είναι δύσκολα τα πράγματα.. Ούτε εγώ είχα τόση υπομονή με το θήλαστρο κ όσες γυναίκες θηλάζουν αποκλειστικά κ δουλεύουν είναι αξίες θαυμασμού. Κ που να μιλάμε κ για δίδυμα. Επομένως Αφού έχεις κ αλλά θέματα, δες εξαρχής τη μικτη διατροφή, Όσο κ να πάρουν καλό είναι. Πάντως νομίζω ότι θηλαζονται ταυτόχρονα για αυτό κοίταξε για μαξιλάρι θηλασμού διδυμων, υπάρχουν κ πολλά βιντεάκια!

Γιατί δε βγαίνεις απ το σπίτι; έστω κούνιες με τον γιο να ξεσκασεις λίγο.. Ο γιατρός σου το απαγορεύει; για τα φάρμακα Καλή δύναμη! Παίρνω πολύ λιγότερα κ δεν μπορώ να τα διαχειριστώ...

Γιατί δεν αισθάνομαι καλά λόγο ζέστης έχω τάσεις λιποθυμίας κ μου πέφτει η πίεση κ γενικά πολύ άσχημα γίνομαι μέχρι να φτάσω κάπου με κλιματιστικό   . Κ τώρα ξέρουμε τον λόγο.  Έχω πάει λίγες φορές με τον άντρα μου κ τον γιο μου κ δεν άντεχα.  Οπότε βγαίνουν μόνοι τους


V9dDp3.pngw6VRp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, IoannaMas είπε:

Δεν έκρινα ποτέ καμία για το ποσό θηλασε ούτε κ εγώ θηλασα παρά πολύ. Αλλά το να λες ότι το μητρικό γάλα δεν προσφέρει τίποτα μετά τον 6ο μήνα είναι απαράδεκτο, όταν έχουν βγει τόσες έρευνες που λένε το αντίθετο. Εσύ τώρα γιατί μυγιαστηκες Δεν κατάλαβα η αλήθεια είναι !

Όσο για τα 18 ευρώ Ποιο γάλα έπαιρνες; το αλμιρον είχε 25 πάντως πέρυσι...

Το θέμα είναι αν είναι να μην σχολιάζουμε και να κατακρίνουμε αρνητικά Κάτι που έχουμε πει .να σου πω την αλήθεια μου κόβει την άνεση να πω την γνώμη μου και εμένα για οτιδήποτε.Για κάποιον είναι αναντικατάστατο ,για άλλον αδιάφορο γιατί θα πρέπει να είναι κάτι τετοιο κατακριτέο?

Να σου πω την δική μου εμπειρία?Ξημεροβραδιαζομουν στο parents  με συμβουλές ,απόψεις, μεθόδους,ολα για τ ον θηλασμό και έλεγα θα θηλάζω αποκλειστικά και όλα τέλεια και δεν μασάω.Ήρθε η ώρα η Καλή που στο νοσοκομείο θήλασα πρώτη φορά τον γιο μου.Όλα μου φαινόντουσαν απίστευτα τέλεια χωρίς συμπλήρωμα και περήφανη την Τρίτη μέρα το πρωί πήραν τον γιο μου να τον πλύνουν και μου τον έφεραν μελανό να τρέμει και με πηχτα σάλια στις πτυχές των χειλιών .κόντευε να λιποθύμησω.φώναξα να έρθουν να μου πουν γιατί είναι έτσι ,τι έπαθε?Αφού τον πήραν και μετά από κάποιες ώρες  ήρθαν να με ενημερώσουν ότι έχει κάποιο πρόβλημα με το ζάχαρο του και με το κάλιο και και και.....Με τα πολλα νόμιζα ότι χορταίνε και αυτό το κακόμοιρο είχε πάθει υπογλυκαιμικο σοκ.Από την Τρίτη με ρ α μέχρι την 16 που βγήκε από το νοσοκομείο το είχαν ταράξει στις εξετάσεις αίματος.Πριν το γάλα μετα το γάλα σε κάθε γεύμα.Του τρυπαγαν στις φτερνες και του ζουλαγαν για να βγάλει σταγόνες αίμα.και στα δύο του χεράκια φαίνονται  ακόμα τα σημαδια από τις πεταλούδες.Μετά από όλα αυτά φαντάζεσαι τι είπα να πάει να κάνει ο θηλασμός......Και απλά συνέχισα Μέχρι να κοπεί μόνο του ενώ έπινε έτοιμο.Όλα αυτά γιατί είχα παθιάστει με αυτά που έγραφαν άλλες παθιασμενες.Αυτά 

@Elpidaaa και εγώ πρέπει να ξεκινήσω δεύτερο σίδηρο και δεν μπορώ να  βρω ώρα.Αφού ολο κάτι τρώω πως να είναι άδειο το στομαχι .κάνει να τα περνώ μαζί το πρωί μπα ε?


4ywWp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , ERIANTON είπε:

Το θέμα είναι αν είναι να μην σχολιάζουμε και να κατακρίνουμε αρνητικά Κάτι που έχουμε πει .να σου πω την αλήθεια μου κόβει την άνεση να πω την γνώμη μου και εμένα για οτιδήποτε.Για κάποιον είναι αναντικατάστατο ,για άλλον αδιάφορο γιατί θα πρέπει να είναι κάτι τετοιο κατακριτέο?

Να σου πω την δική μου εμπειρία?Ξημεροβραδιαζομουν στο parents  με συμβουλές ,απόψεις, μεθόδους,ολα για τ ον θηλασμό και έλεγα θα θηλάζω αποκλειστικά και όλα τέλεια και δεν μασάω.Ήρθε η ώρα η Καλή που στο νοσοκομείο θήλασα πρώτη φορά τον γιο μου.Όλα μου φαινόντουσαν απίστευτα τέλεια χωρίς συμπλήρωμα και περήφανη την Τρίτη μέρα το πρωί πήραν τον γιο μου να τον πλύνουν και μου τον έφεραν μελανό να τρέμει και με πηχτα σάλια στις πτυχές των χειλιών .κόντευε να λιποθύμησω.φώναξα να έρθουν να μου πουν γιατί είναι έτσι ,τι έπαθε?Αφού τον πήραν και μετά από κάποιες ώρες  ήρθαν να με ενημερώσουν ότι έχει κάποιο πρόβλημα με το ζάχαρο του και με το κάλιο και και και.....Με τα πολλα νόμιζα ότι χορταίνε και αυτό το κακόμοιρο είχε πάθει υπογλυκαιμικο σοκ.Από την Τρίτη με ρ α μέχρι την 16 που βγήκε από το νοσοκομείο το είχαν ταράξει στις εξετάσεις αίματος.Πριν το γάλα μετα το γάλα σε κάθε γεύμα.Του τρυπαγαν στις φτερνες και του ζουλαγαν για να βγάλει σταγόνες αίμα.και στα δύο του χεράκια φαίνονται  ακόμα τα σημαδια από τις πεταλούδες.Μετά από όλα αυτά φαντάζεσαι τι είπα να πάει να κάνει ο θηλασμός......Και απλά συνέχισα Μέχρι να κοπεί μόνο του ενώ έπινε έτοιμο.Όλα αυτά γιατί είχα παθιάστει με αυτά που έγραφαν άλλες παθιασμενες.Αυτά 

@Elpidaaa και εγώ πρέπει να ξεκινήσω δεύτερο σίδηρο και δεν μπορώ να  βρω ώρα.Αφού ολο κάτι τρώω πως να είναι άδειο το στομαχι .κάνει να τα περνώ μαζί το πρωί μπα ε?

Δεν γίνετε να τα πάρουμε 2 μαζί ταυτόχρονα????? Άσε έχω πελαγωσει με τις ώρες κ τόσα χάπια. Τι να τρώμε κ πότε. 


V9dDp3.pngw6VRp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 1 λεπτό , Elpidaaa είπε:

Δεν γίνετε να τα πάρουμε 2 μαζί ταυτόχρονα????? Άσε έχω πελαγωσει με τις ώρες κ τόσα χάπια. Τι να τρώμε κ πότε. 

Αυτό ρωτάω και εγώ .γίνεται 2 μαζί?

  • Μου αρέσει 1

4ywWp2.png

Link to comment
Share on other sites

 

1 ώρα πρίν, ERIANTON είπε:

Το θέμα είναι αν είναι να μην σχολιάζουμε και να κατακρίνουμε αρνητικά Κάτι που έχουμε πει .να σου πω την αλήθεια μου κόβει την άνεση να πω την γνώμη μου και εμένα για οτιδήποτε.Για κάποιον είναι αναντικατάστατο ,για άλλον αδιάφορο γιατί θα πρέπει να είναι κάτι τετοιο κατακριτέο?

Να σου πω την δική μου εμπειρία?Ξημεροβραδιαζομουν στο parents  με συμβουλές ,απόψεις, μεθόδους,ολα για τ ον θηλασμό και έλεγα θα θηλάζω αποκλειστικά και όλα τέλεια και δεν μασάω.Ήρθε η ώρα η Καλή που στο νοσοκομείο θήλασα πρώτη φορά τον γιο μου.Όλα μου φαινόντουσαν απίστευτα τέλεια χωρίς συμπλήρωμα και περήφανη την Τρίτη μέρα το πρωί πήραν τον γιο μου να τον πλύνουν και μου τον έφεραν μελανό να τρέμει και με πηχτα σάλια στις πτυχές των χειλιών .κόντευε να λιποθύμησω.φώναξα να έρθουν να μου πουν γιατί είναι έτσι ,τι έπαθε?Αφού τον πήραν και μετά από κάποιες ώρες  ήρθαν να με ενημερώσουν ότι έχει κάποιο πρόβλημα με το ζάχαρο του και με το κάλιο και και και.....Με τα πολλα νόμιζα ότι χορταίνε και αυτό το κακόμοιρο είχε πάθει υπογλυκαιμικο σοκ.Από την Τρίτη με ρ α μέχρι την 16 που βγήκε από το νοσοκομείο το είχαν ταράξει στις εξετάσεις αίματος.Πριν το γάλα μετα το γάλα σε κάθε γεύμα.Του τρυπαγαν στις φτερνες και του ζουλαγαν για να βγάλει σταγόνες αίμα.και στα δύο του χεράκια φαίνονται  ακόμα τα σημαδια από τις πεταλούδες.Μετά από όλα αυτά φαντάζεσαι τι είπα να πάει να κάνει ο θηλασμός......Και απλά συνέχισα Μέχρι να κοπεί μόνο του ενώ έπινε έτοιμο.Όλα αυτά γιατί είχα παθιάστει με αυτά που έγραφαν άλλες παθιασμενες.Αυτά 

@Elpidaaa και εγώ πρέπει να ξεκινήσω δεύτερο σίδηρο και δεν μπορώ να  βρω ώρα.Αφού ολο κάτι τρώω πως να είναι άδειο το στομαχι .κάνει να τα περνώ μαζί το πρωί μπα ε?

Και εγώ είχα ασχημη εμπειρία με τον θυλασμο την τριτη μέρα. Ξυπνησε κανονικά η μικρή στις 2 ώρες (θυλαζε καθε2 ώρες) ηταν 5 το απογευμα. Αρχισαμε να θυλαζουμε κ πηγε 11 το βράδυ. Είχα εξαντληθεί η μικρή δεν έλεγε να χορτάσει κ να κοιμηθεί. Ημουν κλινική ακόμη. Οι μαιες μου έλεγαν να δώσουν ξένο. Εγω φανατικη του αποκλειστικου θυλασμου, πείσμωσα κ ελεγα όχι.

Στις 12 τα μεσάνυχτα αφου εκνευρισα τους πάντες, έδωσαν στην μικρή συπληρωμα. Εγώ δεν μπορούσα να πάρω τα πόδια μου να παω στο δωμάτιο μου απο το δωμάτιο θυλασμου. Μιλουμε για 10 μέτρα. 

Οταν πήγα σπίτι η μικρή ουτε καταδιανια να παρει συμπληρωμα. 


L7Dmp3.pngGhJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Elpidaaa είπε:

Τρώω που κ που κάνα κρέας με το ζόρι. Πίνω το σίδηρο με απόσταση από τα γαλακτοκομικά. Αλλά η γιατρός μου μου είπε επειδή έχω ανεπάρκεια της B12 αυτή μου ρούφηξε σε 2 μήνες τόσο το σίδηρο. Οπότε ξεκινάω πάλι χάπια πολλά.  Τ4 88 μου μεγάλωσε την δώση. Β12 χάπι, D3 χάπι  . Κ σίδηρο. Κ ίσως κ δεύτερο σίδηρο. Έχω χάσει την μπάλα με τις ώρες. Ποτέ κ ποιο θα πίνω. Ζαλάδες? Φυσικά! Αφού δεν βγαίνω από το σπίτι υποφέρω από ζαλάδα κ δύσπνοια κ ανορεξία . Τώρα εξηγούνται πολλά .

Αχ τώρα με έβαλες σε υποψίες. Λες να μου έχει πέσει κι εμένα? Σαν κι εσένα κι εγώ με το ζόρι τρώω κρέας κι εδώ και καμιά βδομάδα όταν βγαίνω έξω στη ζέστη έχω αισθανθεί αρκετές φορές ζάλη ή ότι δεν μπορώ να αναπνεύσω καλά. Σα να μην φτάνει το οξυγόνο. Όταν είμαι σε δροσιά όλα είναι μια χαρά.

4 ώρες πρίν, Marigula είπε:

Εννοείτε Ιωάννα μου θα το προσπαθήσω, απλά εδω η άδεια μητρότητας ειναι 18 εβδομάδες κ αρχίζει αναγκαστικά 2 εβδομάδες πριν να γεννήσεις, δηλαδη περίπου 4 μηνων πρέπει να επιστρέψω στην δουλειά. Στην μικρή μου λογου αποκλειστικου θυλασμου ειχα τεράστιο πρόβλημα. 

Δεν επιανε μπιμπερο ακόμη κ με το δικό μου γάλα. Δυσκολεύτηκα παρά πολύ. Και δεν θέλω να έχω τα ίδια κ ειδικα τώρα που θα είναι κ δύο κ ειδικά τώρα που θα πάνε τα μωρά σε σταθμό και θα ξέρω οτι δεν θα προσπαθουν τα μωρά οπως η μαμά μου. Έτσι από την αρχή θελω να μάθουν μπιμπερο. Σίγουρα καλύτερα με δικό μου γάλα, που θα προσπαθήσω να το βγάζω είτε με φόρμουλα. 

 

Κι εγώ θα ήθελα να θηλάσω τα διδυμάκια και προσπαθώ να διαβάσω συμβουλές απο παλιές μανούλες. Κάποιες λένε το κάνουν ταυτόχρονα και άλλες ότι κάνουν το εναλλάξ. Δηλάη το ένα μωράκι στο στήθος και το άλλο πάλι δικό τους γάλα που έχουν αντλήσει αλλά με μπιμπερό και την επόμενη φορά αντίστροφα. Επίσης λένε ότι καλύτερο για εξοικονόμηση χρόνου σε αυτή την περίπτωση είναι το ηλεκτρικό θήλαστρο διπλής άντλησης.Αχ δεν ξέρω!!! Ελπίζω να τα καταφέρουμε !

  • Μου αρέσει 2

wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια, σας διαβαζω αλλα δεν μπορούσα να στειλω λόγω όρων. Σημερα με αποσύνδεσαν. Τωρα περιμενουμε τυχόν συσπάσεις για μου χορηγούν τα αντίστοιχα φαρμακα. Γενικα ειμαι πολυ καλα αλλα παρα πολυ αγχωμενη. Δεν ξερω τι αλλο θα μου συμβεί πραγματικα. 

  • Μου αρέσει 7

1WWgp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , Dwroulita85 είπε:

Καλησπερα κοριτσια, σας διαβαζω αλλα δεν μπορούσα να στειλω λόγω όρων. Σημερα με αποσύνδεσαν. Τωρα περιμενουμε τυχόν συσπάσεις για μου χορηγούν τα αντίστοιχα φαρμακα. Γενικα ειμαι πολυ καλα αλλα παρα πολυ αγχωμενη. Δεν ξερω τι αλλο θα μου συμβεί πραγματικα. 

Πολύ χαιρομαι που είστε καλύτερα!Όλα καλά θα πάνε.Αυτό που θα κάνεις είναι να σκέφτεσαι θετικά.

  • Μου αρέσει 1

4ywWp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...