Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , LeneL είπε:

      Λοιπόν, για τη θρομβοφιλια δεν ξέρω να σου πω, αλλά αν δε νοιωθετε καλά, να επιμείνετε να κάνει μια εξέταση, έτσι κι αλλιώς αίματος είναι.. 

      Με το τέστ Παπ δεν υπάρχει θέμα, πιο επικίνδυνο είναι να υπάρχει κάποιο μικρόβιο και να μη βρεθεί και γενικά καλλιέργεια κολπικού υγρού θα κάνει και σε άλλο στάδιο της εγκυμοσύνης γιατί λόγω της κατάστασης υπάρχουν πολλά υγρά στην περιοχή και ανθούν διάφορα πράγματα..

      Η αποκόλληση δεν έχει να κάνει απαραίτητα με την κούραση. Σίγουρα την επιβαρύνει η κούραση και η έντονη δραστηριότητα, αλλά η αποκόλληση μπορεί να έχει να κάνει και με τον τρόπο που έπιασε ο σάκος πχ όταν αναπτυσσόταν. Μη σας αγχωνει αυτό. Μικρές αποκολλήσεις συμβαίνουν, αλλά με την ξεκούραση φεύγουν!

      Σε ευχαριστούμε πολύ αλήθεια η θα ζητήσω 30 Μαίου να της γράψει και για θρομβοφιλια η επειδή είναι μακριά ακόμα 12 μέρες μπορεί να  πάρω μια γνωστή μου που δουλεύει σε νοσοκομείο να της γράψει θα δω 

      • Ευχή 2

Μανούλες Δεκεμβρίου 2017


Recommended Posts

Καλημέρα πώς είστε? 

1 hour ago, Αναστασία33 είπε:

Καλημερα κοριτσια τηγανητα αυγα τρωμε;

Ναι, φτάνει να μην ειναι μελατα. Καλά μαγειρεμένα όπως τα θες, για αποφυγή σαλμονέλας. 

Περιμένω την πεθερά μου και δεν έχω όρεξη. Με το που θα έρθει θα αρχίσει τις σπαστικές ερωτήσεις: μπήκες στον 5ο μήνα? Άκουσες τα μωρά? Πότε θα πας στον γιατρό? Σου είπε τι θα κάνεις?

Αντε την πρώτη φορά θα τις απαντήσω. Τις επόμενες 10 φορές που θα με ρωτησει τα ίδια στις 2 ώρες που θα κάτσει? 

  • Μου αρέσει 2

L7Dmp3.pngGhJqp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 48 λεπτά , ERIANTON είπε:

Καλημέρα σας !!!Είχα πάει πριν να ψωνίσω και μετά με έπιασε ταχυκαρδία .Πήρα τηλέφωνο τον άντρα μου να έρθει να με μάζεψε.Όλο και πιο χάλια οι ταχυκαρδίες ρε γαμωτο.

Αυγά έτρωγα μέρα παρά μέρα.βραστό με ντομάτα μέσα σε ψωμί του τοστ ή και Ομελέτα με ντομάτα.Αν δεν έχεις θέμα κιλών και χοληστερίνης γιατί να μην φας?

Ρε παιδιά ο γιος μου έχει χοληστερίνη 194.Το βρήκαμε τώρα που έκανε εξετάσεις που ένιωθε αυτά τα περίεργα με τις ζαλάδες.Κατά τα άλλα Όλα πάτος και μας έδωσε σίδηρο.Είναι κοκαλιαρης τελείως 22 κιλά με ύψος 1.30

Η χοληστερινη στην εγκυμοσυνη δε μας πειραζει καθολου. Ρωταω για τηγανητα αυγα λογω κροκου. Καπου ειχε παρει το ματι μου οτι τρωμε μονο αν εχει τηγανιστει τοσο καλα που να ειναι πηχτος ο κροκος λογω λιστεριας και σαλμονελας.


tt1db33b

Link to comment
Share on other sites

@Marigula τι να κάνεις κορίτσι, αναγκαίο κακό πρέπει να το υπομεινεις!

@Αναστασία33 Εγώ κ στην πρώτη εγκυμοσύνη όπως κ τώρα τρώω τα πάντα εκτός από σούσι κ όταν πάμε για σουβλάκια δεν παίρνω γύρο, παίρνω κοτόπουλο καλαμάκι. Κατά τα αλλα το αλκοόλ προσέχω αν κ λίγη μπύρα που κ που πίνω. Τα υπόλοιπα δεν τα ψάχνω καθόλου, τι κάνει κ τι δεν κάνει. Φαντάζομαι αν κάποια έχει συγκεκριμένο θέμα υγείας της λέει ο γιατρός τι να μην τρώει.

  • Μου αρέσει 1

bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γενικά οτιδήποτε καλομαγειρεμενο τρώω εγω και απ οσο το χω ψάξει δεν παθαίνεις τπτ...και εγω τρωω απ εξω καποιες φορες κ πιστεύω πως ειμαι μια χαρα...πχ την αλλη φορα παράγγειλα μπεργκερ κ παρακαλεσα να ειναι καλα ψημένο το μπιφτέκι διοτι είμαι εγκυος κ όντως το έκαναν


%20url%5D

Link to comment
Share on other sites

@ERIANTON Τι σας ειπαν για τη χοληστερίνη; Εγω στο άσχετο ανακάλυψα τα προηγούμενα χρόνια οτι κάποια χοληστερίνη μου, τωρα η "καλή" , η "κακή", δεν ξερω πώς τις λενε λαϊκά...ουτε κ επιστημονικά, ειναι λιγο πιο πάνω. Αλλα ετσι λειτουργεί ο οργανισμός μου χρόνια τώρα. Και κάθε αλλο παρα θεμα διατροφής και κιλων είναι. Μήπως ειναι οι δικες του τιμές έτσι;

Χθες ειχα ενα φουσκωμα! Το στομάχι μου πιο εξω απο τη μπεμπιδοκοιλια μου. Απογευμα ως ξημερώματα πήγε.  Και ταυτόχρονα εφτιαχνα βαλίτσες, σκυψε, διπλωσε κλπ.:?

 


gmPyp3.png[/url] dBOUp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια γυρισα σπίτι. Στης μαμας μεχρι το τελος. Ισως χρειαστεί να μετακομίσω Σεπτέμβρη στο φοιτητικό σπίτι του αδερφού μου που ειναι δίπλα του. Εμεις μένουμε πολυ μακρυα του κ δεν θελει μετακινησεισ. Δύσκολα τα πραγματα αλλα με υπομονη κ προσευχή πιστεύω ολα να γίνουν καλα. Μου ειπε πως αν κρατηθεί το μωρο μεσα κ δεν σπάσουν τα ράμματα μεχρι τις 30 βδομαδες θα ειναι υπερευχαριστημένος. Απο φαρμακα που δίνει ουτροζεσταν, σικλακουρ, μαγνήσιο τροφοκαλντ 2 την ημέρα, 2 αντιβιωσεις, αντιπηκτική κ μια ενέσιμη ισχυρή προγεστερονη. Θα ειμαι τελείως ξαπλα κ που κ που κάθομαι για μυοσκελετικά θεματα κ θρομβώσεις. 

  • Μου αρέσει 8

1WWgp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Dwroulita85 είπε:

Κοριτσια γυρισα σπίτι. Στης μαμας μεχρι το τελος. Ισως χρειαστεί να μετακομίσω Σεπτέμβρη στο φοιτητικό σπίτι του αδερφού μου που ειναι δίπλα του. Εμεις μένουμε πολυ μακρυα του κ δεν θελει μετακινησεισ. Δύσκολα τα πραγματα αλλα με υπομονη κ προσευχή πιστεύω ολα να γίνουν καλα. Μου ειπε πως αν κρατηθεί το μωρο μεσα κ δεν σπάσουν τα ράμματα μεχρι τις 30 βδομαδες θα ειναι υπερευχαριστημένος. Απο φαρμακα που δίνει ουτροζεσταν, σικλακουρ, μαγνήσιο τροφοκαλντ 2 την ημέρα, 2 αντιβιωσεις, αντιπηκτική κ μια ενέσιμη ισχυρή προγεστερονη. Θα ειμαι τελείως ξαπλα κ που κ που κάθομαι για μυοσκελετικά θεματα κ θρομβώσεις. 

Καλως ηρθες γλυκια μου!!! Μας ελειψες. 

  • Μου αρέσει 1

tt1db33b

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Dwroulita85 είπε:

Κοριτσια γυρισα σπίτι. Στης μαμας μεχρι το τελος. Ισως χρειαστεί να μετακομίσω Σεπτέμβρη στο φοιτητικό σπίτι του αδερφού μου που ειναι δίπλα του. Εμεις μένουμε πολυ μακρυα του κ δεν θελει μετακινησεισ. Δύσκολα τα πραγματα αλλα με υπομονη κ προσευχή πιστεύω ολα να γίνουν καλα. Μου ειπε πως αν κρατηθεί το μωρο μεσα κ δεν σπάσουν τα ράμματα μεχρι τις 30 βδομαδες θα ειναι υπερευχαριστημένος. Απο φαρμακα που δίνει ουτροζεσταν, σικλακουρ, μαγνήσιο τροφοκαλντ 2 την ημέρα, 2 αντιβιωσεις, αντιπηκτική κ μια ενέσιμη ισχυρή προγεστερονη. Θα ειμαι τελείως ξαπλα κ που κ που κάθομαι για μυοσκελετικά θεματα κ θρομβώσεις. 

Καλή συνέχεια στην εγκυμοσύνη κορίτσι μου εύχομαι να τις περάσεις τις 30 και να πας και πολυ παραπέρα ! Τώρα ποσών εβδομάδων είσαι ? Ελπίζω να έχει δροσιά στο σπίτι, με κανένα βιβλίο λίγο τηλεόραση και κανένα σταυρόλεξο θα περάσει ο καιρός χωρίς να το καταλάβεις 

  • Μου αρέσει 1

MugJp2.png 

Link to comment
Share on other sites

Πολυ χαιρομαι που γυρισες σπιτι! Ολα θα πανε καλα! Θα περασουμε και τις 30 εβδομαδες!!

Ειναι δυσκολο αυτο που περνας αλλα το ξερεις πως αξιζει παρα πολυ!!!!

Τα φιλια μου σε ολες!!!


RaMVp2.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Αναστασία33 είπε:

Καλημερα κοριτσια τηγανητα αυγα τρωμε;

Επιπλέον Τώρα θυμήθηκα ....Συγκεκριμένα τρόφιμα που μου είπε ο γιατρός να μην τρώω είναι .Μεγάλα ψαρια όχι γιατί περιέχουν μεγάλο ποσοστό υδραργύρου ούτε(τόνο,σολομό).Όχι οστρακοειδη,όχι σαλάτες από έξω,όχι μαλακά τυριά τύπου μπρι,καμαμπερ, ροκφόρ.Όχι πατατάκια .Όχι αναψυκτικα.Δεν θυμάμαι κάτι άλλο αυτή τη στιγμή.

@IoannaMas το αγόρι μου τρώει ελάχιστα και μετά από τρεις τέσσερις μπουκιές μου λέει έσκασα.Ενώ έτρωγε περισσότερο το έκοψε ενώ πεινάει για παγωτό ή γλυκό.Μισω Επίσης το καλοκαίρι,μακάρι να βρεξει αύριο που έλεγαν.Αν και έχουμε να πάμε κατασκήνωση τον γιος.Ποτέ φεύγετε με το καλο?


4ywWp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@ERIANTON εμένα μου είπε ακριβώς τα ίδια + κρέατα μόνο καλοψημενα και αυγά όχι μελάτα . Πατατάκια και αναψυκτικά όχι απαγορεύεται αλλά να τα αποφεύγω όσο γίνεται ( σόδα πίνω κανονικά δεν την έχω στο μυαλό μου σαν αναψυκτικό γιατί δεν έχει ζάχαρη δεν ξέρω αν κάνω καλά ) . Μαλάκια και λοιπά ψάρια τρώω κανονικά τα παστά λίγο τα αποφεύγω γιατί δεν είναι ψημένα κανονικά .

  • Μου αρέσει 1

MugJp2.png 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Marigula είπε:

Καλημέρα πώς είστε? 

Ναι, φτάνει να μην ειναι μελατα. Καλά μαγειρεμένα όπως τα θες, για αποφυγή σαλμονέλας. 

Περιμένω την πεθερά μου και δεν έχω όρεξη. Με το που θα έρθει θα αρχίσει τις σπαστικές ερωτήσεις: μπήκες στον 5ο μήνα? Άκουσες τα μωρά? Πότε θα πας στον γιατρό? Σου είπε τι θα κάνεις?

Αντε την πρώτη φορά θα τις απαντήσω. Τις επόμενες 10 φορές που θα με ρωτησει τα ίδια στις 2 ώρες που θα κάτσει? 

Έλα εντάξει,σκέψου ότι θα σε ρωτήσει 10 φορές όποτε οι δύο φορές θα σου φανούν τίποτα. :)

3 ώρες πρίν, gaidaki είπε:

@ERIANTON Τι σας ειπαν για τη χοληστερίνη; Εγω στο άσχετο ανακάλυψα τα προηγούμενα χρόνια οτι κάποια χοληστερίνη μου, τωρα η "καλή" , η "κακή", δεν ξερω πώς τις λενε λαϊκά...ουτε κ επιστημονικά, ειναι λιγο πιο πάνω. Αλλα ετσι λειτουργεί ο οργανισμός μου χρόνια τώρα. Και κάθε αλλο παρα θεμα διατροφής και κιλων είναι. Μήπως ειναι οι δικες του τιμές έτσι;

Χθες ειχα ενα φουσκωμα! Το στομάχι μου πιο εξω απο τη μπεμπιδοκοιλια μου. Απογευμα ως ξημερώματα πήγε.  Και ταυτόχρονα εφτιαχνα βαλίτσες, σκυψε, διπλωσε κλπ.:?

 

Η ολική χοληστερόλη είναι 194.δεν ξέρω γιατί δεν μου έχουν 3 μετρήσεις.συνήθως βάζουν LDL &HDL.Στις απαντήσεις είναι μόνο μια .Ούτε ξέρω.Υποτίθεται ότι παίζουν ρόλο και οι δύο στο αποτέλεσμα από οσο γνωρίζω.Μας είπε να κόψουμε όλα τα περιπτεροπραγματα για αρχή και θα το ξαναδούμε τον Οκτώβριο.Άντε να περάσετε πολυ όμορφα στις διακοπές σας.Ελπίζω να μας γράφεις και από κει και να μην μας ξεχασεις.

@Dwroulita85  Μπράβο που βγήκατε!!Καλή συνέχεια και ότι σου Έχει πει ο γιατρός .Η μανούλα σου θα είναι σε θέση να σε βοηθήσει τώρα?Είναι επίπονη η κατάσταση αλλά με τσαμπουκά θα κερδίσεις το παιχνίδι και τότε το "έπαθλο" θα είναι ανεκτίμητο!

Την άλλη εβδομάδα μου είπε ο.γιατρός να ξεκινήσω και τροφοκαρντ.την 19η μου είχε πει

  • Μου αρέσει 1

4ywWp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δωρουλιτα μου, χαίρομαι που ειστε καλά κ σπίτι. Και στην μαμά σου να μείνεις μέχρι τέλος. Μην σκέφτεσαι 30 εβδομάδες, βαζε μικρούς μικρους στόχους, όπως εγώ, πρώτο μαξιλαράκι ειναι οι 20 εβδομάδες, μετά οι 26 εβδομάδες κ μετά οι 30!!!! Ακολουθεί 32, 36, και Θεού θέλοντος 38. Θα δεις θα περάσουν κ δεν θα το καταλάβεις. 

Η αγαπημένη μου πεθερουλα ήρθε, δεν με ρώτησε τίποτα γιατί της θύμωσα κ κατέβασε μούτρα. Όχι πείτε μου αν έχω άδικο ή είμαι υπερβολική.

Τηλεφώνησε στον άντρα μου, και του είπα να την ρωτήσει τη μαγειρεψε αφου θα έφερνε φαγητό. Βασικά για την μικρή ήθελα αν θα έτρωγε. Του είπε έφτιαξε κ πατάτες τηγανητές για την μικρή. Όταν ήρθε δεν έφτιαξε κ οι πατάτες ήταν στον φούρνο κάτι που δεν τρώει η μικρη μου. Άρχισε να μου λέει βαλετης να φαει κ δεν θα το καταλάβει. Της λεω φυσικά θα το καταλάβει. Μετά λέει θα φτιάξει σαλάτα, της λεω άφησε ενα αγγούρι εξω να φάει το μωρό δεν το τρώει στην σαλάτα, και δεν εχω σπίτι άλλο. 3 αγγουράκια τα εκοψε ολα στην σαλάτα. Αρχισε να μου λέει βαλετης από την σαλάτα δεν θα το καταλάβει. Της λεω με καλό τρόπο καταλάβει τα πάντα ειναι έξυπνο μωρό και τώρα δεν θα φαει. Πραγμα που έγινε. Και γυρίζει και μου λέει πως εγώ φταίω που ειπα οτι δεν θα φάει κ δεν θελει και πως δεν ξέρω τι θέλει να φαει το μωρό μου ή όχι, και επίσης είναι μικρή για να καταλάβει τι τρώει και τι όχι.

Ενα μωρο σχεδόν 3 χρονων και δεν καταλάβει. Αυτο με πειραξε περισσοτερο. Νεύρα, εκατσα κ έφτιαξα του μωρού φαγητό κ εφαγε μετά. Μετά δεν μου ξαναμιλησε μέχρι που εφυγε. 

Υγειαααααα!!! 

  • Μου αρέσει 2

L7Dmp3.pngGhJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Alzira είπε:

Καλή συνέχεια στην εγκυμοσύνη κορίτσι μου εύχομαι να τις περάσεις τις 30 και να πας και πολυ παραπέρα ! Τώρα ποσών εβδομάδων είσαι ? Ελπίζω να έχει δροσιά στο σπίτι, με κανένα βιβλίο λίγο τηλεόραση και κανένα σταυρόλεξο θα περάσει ο καιρός χωρίς να το καταλάβεις 

Ευχαριστω. Εχει δροσιά, δεν με πειραζει η ακινησία, ηδη απο την αρχη ημουν για αλλους λογους. Με φοβίζει το απρόοπτο. Στις 18 βδ ειμαι. 


1WWgp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...