Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 hours ago, Eflenew said:

      Σήμερα είναι 9η ημέρα.. ήταν να κάνω αύριο χοριακη αλλά λόγω Κυριακής θα την κάνω Δευτέρα. Την προηγούμενη Παρασκευή εβαλα 2 βλαστοκυστες. Ξέρεις όμως τι με προβληματίζει? Ότι βγήκε τόσο αχνό 9η ημέρα...δεδομένου ότι κανονικά αύριο θα γινόταν η χοριακη θα έπρεπε να είχε πολύ πιο σκούρη γραμμή. Όχι τόσο αχνη μια μέρα πριν τη χοριακη...

      Δεν είναι καθόλου αχνό …. Είναι μια ωραιότατη γραμμή εγκυμοσύνης … εγώ έκανα σήμερα και είναι αχνη που κε το ζόρι φαίνεται και πέρασαν οι ώρες και φαίνεται ακόμα λίγοτερο σχεδόν καθόλου … με το καλό . Σπυ εύχομαι ολόψυχα μια μεγάλη χοριακη γιατί το αξίζεις και νομίζω ήρθε η ώρα να λάβεις το πολυπόθητο πλασματάκι σου ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Εννοείται πως θα ενημερώσω,αν και δεν βλέπω να προχωράει..Και εγώ πιστεύω πως το τεστ της @Eflenewδεν είναι απλά αχνό και θα δείξει καλή χοριακη🥰

      Άσε τα δεν βλέπω να προχωράει … θέλω αισιοδοξία … ολα καλα θα πάνε ! Εμένα μου έχουν μείνει κατάψυξη 4 βλαστοκυστες εκ των οποίων η μια είναι άριστη όπως αυτή που έβαλα όπως συζητήσαμε εάν δεν έχω επιτυχία τώρα θα έχω την επόμενη ! Αλλά ούτε έτσι θέλω να σκέφτομαι … γιατί να μην προσχωρήσουν βρε κορίτσια μου τα εμβρυακια μας ; Άντε να πάρουμε τα πάνω μας λίγο !! Εύχομαι αύριο μια γερη χοριακη !!!

Μανούλες Ιουνίου 2018


Recommended Posts

22 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

@fani_ πως εισαι;; σου πέρασε το ψυχοπλακωμα;; 

Γεια σας κορίτσια! γεια σου @katsif με το καλο το μωρό σου! 

Farmakotriftena Ειμαι καπως καλυτερα, σε ευχαριστω! Πηγα ξανα στον γιατρο, η αποκολληση δεν εχει επουλωθει και απ ο,τι φαινεται θα παρει καιρο. Χθες ειχα παλι καφε αιμα. Ο γιατρος ειπε τα ιδια... ξαπλα επ' αοριστον, προγεστερονη συν αντιβιωση για την προληψη κινδυνου δημιουργιας φλεγμονης απο το αιμα που ειναι τοσες μερες συγκεντρωμενο μεσα και μπορει να γινει εστια μικροβιων...Θα πρεπει να κανω προγραμμα για τα χαπια μου και το ποτε θα τα παιρνω καθως πια θα παιρνω χαπι για τον θυρεοειδη, σιδηρο, μαγνησιο, ασβεστιο δηλαδη τα κλασικα συν προγεστερονη συν αντιβιωση..ανα 3 το πολυ ωρες και χαπι, σαν την γιαγια μου χαχα!

On 3/12/2017 at 12:44 ΜΜ, katsif είπε:

Κορίτσια καλημερα, 

ΤΕΙ 6/9, το δεύτερο παιδάκι μου! Ωραία πάρεουλα έχετε εδώ!  Η κόρη μου είναι 6 ετών και εγώ 40. Είχα δύο παλινδομες μετά την μικρή,το 2013 και το 2015. Κανονικά ήμουν για εξωσωματική αλλά φαίνεται έγινε θαύμα.  Φοβάμαι πολύ όμως. ... Αυχενική όλα καλά!  Φιλια

Γεια σου @katsif!Με το καλο!! Προσπαθησε να μη φοβασαι, ολα καλα θα πανε!Αυτο για τον φοβο το λεω να το ακουω και εγω γιατι μετα την αποκολληση που εχω παθει (πιθανο να εχεις διαβασει εδω τα νεα μου) εγω να δεις φοβο που εχω!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γειά σου και σένα fani!

Καλή είναι και η ξάπλα! Εύχομαι όλα καλά αν και είμαι σίγουρη.  Εγώ έκλεισα ραντεβού την πέμπτη στον γιατρό να με δει. Την Τετάρτη θα πάω να κάνω μια εξέταση anti Xa για τις ενέσεις ηπαρίνης. Υπάρχουν και χειρότερα φιλενάδα,  μια ενεση κάθε βράδυ στην κοιλιά! 

Καλά κορίτσια φανταστείτε τι θα γίνεται τον Ιούνιο που μια μια θα γεννάμε!!! :)

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, fani_ είπε:

Farmakotriftena Ειμαι καπως καλυτερα, σε ευχαριστω! Πηγα ξανα στον γιατρο, η αποκολληση δεν εχει επουλωθει και απ ο,τι φαινεται θα παρει καιρο. Χθες ειχα παλι καφε αιμα. Ο γιατρος ειπε τα ιδια... ξαπλα επ' αοριστον, προγεστερονη συν αντιβιωση για την προληψη κινδυνου δημιουργιας φλεγμονης απο το αιμα που ειναι τοσες μερες συγκεντρωμενο μεσα και μπορει να γινει εστια μικροβιων...Θα πρεπει να κανω προγραμμα για τα χαπια μου και το ποτε θα τα παιρνω καθως πια θα παιρνω χαπι για τον θυρεοειδη, σιδηρο, μαγνησιο, ασβεστιο δηλαδη τα κλασικα συν προγεστερονη συν αντιβιωση..ανα 3 το πολυ ωρες και χαπι, σαν την γιαγια μου χαχα!

Γεια σου @katsif!Με το καλο!! Προσπαθησε να μη φοβασαι, ολα καλα θα πανε!Αυτο για τον φοβο το λεω να το ακουω και εγω γιατι μετα την αποκολληση που εχω παθει (πιθανο να εχεις διαβασει εδω τα νεα μου) εγω να δεις φοβο που εχω!!

Αν μου επιτρέπεις,  επειδή ειμαι φαρμακοποιός, (σε περίπτωση που δεν θυμάσαι πως στα είπε ο doc) για θυρεοειδή αν παίρνεις το κλασικό  (Τ4/euthyrox κτλ) πρώτο πρώτο μόλις ξυπνήσεις.  Σίδηρο και ασβέστιο ποτέ μαζί 2-3ωρες διαφορά μεταξύ τους  (σίδηρο+φολλικο μαζί με μια πορτοκαλάδα και να θυμάσαι  δεν θέλει 2-3 ώρες πριν και μετά τη λήψη  του  σιδήρου  καθόλου γαλακτοκομικά) αντιβίωση ποια παιρνεις; κάποιες είναι ανά 8ωρο  κάποιες ανά 12ωρο υπάρχουν και κάποιες μόνο 1φορα την ημέρα.  Ότι σου είπε ο γιατρός απλά καλό θα ήταν να πάρεις και προβιοτικα ειδικά στην κατάσταση που είσαι  (πάρε φυτικά ή κολπικα προβιοτικα βγάζει η Eva και η frezyderm είναι τα πιο πλούσια και θα σε προστατέψουν)

Μαγνήσιο και προγεστερόνη όπως σου είπε ο γιατρός! Είναι πολλά γλυκούλα μου αλλά είναι για καλό σας (δικό σου και του μωρού σου)

  • Μου αρέσει 2

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

Αν μου επιτρέπεις,  επειδή ειμαι φαρμακοποιός, (σε περίπτωση που δεν θυμάσαι πως στα είπε ο doc) για θυρεοειδή αν παίρνεις το κλασικό  (Τ4/euthyrox κτλ) πρώτο πρώτο μόλις ξυπνήσεις.  Σίδηρο και ασβέστιο ποτέ μαζί 2-3ωρες διαφορά μεταξύ τους  (σίδηρο+φολλικο μαζί με μια πορτοκαλάδα και να θυμάσαι  δεν θέλει 2-3 ώρες πριν και μετά τη λήψη  του  σιδήρου  καθόλου γαλακτοκομικά) αντιβίωση ποια παιρνεις; κάποιες είναι ανά 8ωρο  κάποιες ανά 12ωρο υπάρχουν και κάποιες μόνο 1φορα την ημέρα.  Ότι σου είπε ο γιατρός απλά καλό θα ήταν να πάρεις και προβιοτικα ειδικά στην κατάσταση που είσαι  (πάρε φυτικά ή κολπικα προβιοτικα βγάζει η Eva και η frezyderm είναι τα πιο πλούσια και θα σε προστατέψουν)

Μαγνήσιο και προγεστερόνη όπως σου είπε ο γιατρός! Είναι πολλά γλυκούλα μου αλλά είναι για καλό σας (δικό σου και του μωρού σου)

Ωστε για αυτο εχεις αυτο το ψευδωνυμο!χαχα!!η αληθεια ειναι ότι με βοηθησες πολυ ετσι αναλυτικα που τα εγραψες!!Λοιπον μολις μιλησα με τον αιματολογο μου (με παρακολουθει και τετοιος!) και θα χρειαστει να κανω και ενεσεις ηπαρινης inohep!!Μεχρι πριν παθω την αποκολληση επαιρνα salospir των 80 γιατι ειχα καποια γονιδια θρομβοφιλιας. Με το που ειδα αιμα ομως μου τα σταματησε ο γυναικολογος για να μη χειροτερεψει...Τωρα ειπαμε καλυτερα να αρχισω ηπαρινη γιατι ειμαι και ολη μερα ξαπλα...να δω πώς θα τις κανω που δεν εχω κανει ποτε μου ενεση σε κανεναν ουτε στον εαυτο μου!!

4 ώρες πρίν, katsif είπε:

Γειά σου και σένα fani!

Καλή είναι και η ξάπλα! Εύχομαι όλα καλά αν και είμαι σίγουρη.  Εγώ έκλεισα ραντεβού την πέμπτη στον γιατρό να με δει. Την Τετάρτη θα πάω να κάνω μια εξέταση anti Xa για τις ενέσεις ηπαρίνης. Υπάρχουν και χειρότερα φιλενάδα,  μια ενεση κάθε βράδυ στην κοιλιά! 

Καλά κορίτσια φανταστείτε τι θα γίνεται τον Ιούνιο που μια μια θα γεννάμε!!! :)

katsif αρχιζω και εγω ενεσεις inohep! Θα λεμε τον πονο μας!!!Και πριν παραπονιομουν για τα χαπια, καλα να παθω!!!χαχαχ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

10 ώρες πρίν, fani_ είπε:

Ωστε για αυτο εχεις αυτο το ψευδωνυμο!χαχα!!η αληθεια ειναι ότι με βοηθησες πολυ ετσι αναλυτικα που τα εγραψες!!Λοιπον μολις μιλησα με τον αιματολογο μου (με παρακολουθει και τετοιος!) και θα χρειαστει να κανω και ενεσεις ηπαρινης inohep!!Μεχρι πριν παθω την αποκολληση επαιρνα salospir των 80 γιατι ειχα καποια γονιδια θρομβοφιλιας. Με το που ειδα αιμα ομως μου τα σταματησε ο γυναικολογος για να μη χειροτερεψει...Τωρα ειπαμε καλυτερα να αρχισω ηπαρινη γιατι ειμαι και ολη μερα ξαπλα...να δω πώς θα τις κανω που δεν εχω κανει ποτε μου ενεση σε κανεναν ουτε στον εαυτο μου!!

 

Αχ κορίτσι υπομονή!!! Τις innohep θα τις συνηθίσεις, θα δεις!!! Δεν είναι κάτι. Είναι οι πιο εύκολες ενέσεις αυτές!! Πες στον άντρα σου να του δείξει ο φαρμακοποιός και μετά μπορείς και μόνη σου. Τόσο εύκολες είναι!! Στην κοιλίτσα ή  στον μηρό. 

Πάντως εγώ από χάπια μόνο φυλλικο παίρνω και ασβέστιο.  Σίδηρο να πω την αμαρτία μου δεν το παίρνω  (με αηδιάζει) τώρα θα κάνω εξετάσεις.  Αν δω ότι έχει πέσει, αναγκαστικά θα το ξεκινήσω.  Μαγνήσιο εμένα ακόμα δεν μου ξεκίνησε. Δεν ξέρω γιατί...


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, katsif είπε:

Καλημέρα κορίτσια, 

Έχετε ακόμα αναγουλες ή είμαι η μόνη? 

καλημέρα!

αν έχω λεει! 2,3 ώρες μέσα στη μέρα δεν έχω! την υπόλοιπη μέρα δεν έχω όρεξη για τίποτα. κάποιες μέρες είναι τόσο έντονες που μόνο αν ξαπλώσω , ανακουφίζομαι!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια,

Τι νέα?  Μαγνήσιο ούτε εγώ παίρνω αλλά σίδηρο παίρνω χάπι όχι πόσιμο.  Το πόσιμο είναι αηδία.  Πες στον γιατρό σου να σου γράψει χάπι κατάπινεται εύκολα! 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

Αχ κορίτσι υπομονή!!! Τις innohep θα τις συνηθίσεις, θα δεις!!! Δεν είναι κάτι. Είναι οι πιο εύκολες ενέσεις αυτές!! Πες στον άντρα σου να του δείξει ο φαρμακοποιός και μετά μπορείς και μόνη σου. Τόσο εύκολες είναι!! Στην κοιλίτσα ή  στον μηρό. 

Πάντως εγώ από χάπια μόνο φυλλικο παίρνω και ασβέστιο.  Σίδηρο να πω την αμαρτία μου δεν το παίρνω  (με αηδιάζει) τώρα θα κάνω εξετάσεις.  Αν δω ότι έχει πέσει, αναγκαστικά θα το ξεκινήσω.  Μαγνήσιο εμένα ακόμα δεν μου ξεκίνησε. Δεν ξέρω γιατί...

Μπα....ο αντρας μου μονο και μονο στη θεα της βελονας λιποθυμαει!!οποτε βλεπω να ζηταω απο το φαρμακοποιο να ερθει να μου δειξει την πρωτη και μετα θα αναλαβω εγω!! Το μαγνησιο βοηθαει στις συσπασεις της μητρας ετσι δεν ειναι? Ισως για αυτο μου το εδωσε απο τωρα γιατι του ειπα για κατι πονακια στη μεση και υπεθεσε οτι μπορει να ειναι απο δραστηριοτητα της μητρας. Αλλωστε απ' οτι εχει πει κ την προγεστερονη για αυτο την παιρνω.. οι πιθανες συσπασεις θα χειροτερεψουν την αποκολληση. Σιδηρο μου εδωσε σε χαπι, αυτο που εχει και λιγο φυλλικο μεσα. Κατα τα αλλα συνεχιζει ακαθεκτο και με τις ωρες του πιο εντονο το καφε αιμα. Αιματοκριτη ποσο εχεις αν επιτρεπεται? Εγω ξεκινησα με 37 περιπου και τωρα ειναι 34 και κατι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, fani_ είπε:

Μπα....ο αντρας μου μονο και μονο στη θεα της βελονας λιποθυμαει!!οποτε βλεπω να ζηταω απο το φαρμακοποιο να ερθει να μου δειξει την πρωτη και μετα θα αναλαβω εγω!! Το μαγνησιο βοηθαει στις συσπασεις της μητρας ετσι δεν ειναι? Ισως για αυτο μου το εδωσε απο τωρα γιατι του ειπα για κατι πονακια στη μεση και υπεθεσε οτι μπορει να ειναι απο δραστηριοτητα της μητρας. Αλλωστε απ' οτι εχει πει κ την προγεστερονη για αυτο την παιρνω.. οι πιθανες συσπασεις θα χειροτερεψουν την αποκολληση. Σιδηρο μου εδωσε σε χαπι, αυτο που εχει και λιγο φυλλικο μεσα. Κατα τα αλλα συνεχιζει ακαθεκτο και με τις ωρες του πιο εντονο το καφε αιμα. Αιματοκριτη ποσο εχεις αν επιτρεπεται? Εγω ξεκινησα με 37 περιπου και τωρα ειναι 34 και κατι.

Ναι το μαγνήσιο γι αυτό είναι! Θα σου δείξει ό φαρμακοποιός και θα δεις , δεν ειναι τιποτα!! Αιματοκρίτη είχα 37 κι εγώ, σίδηρο είχα καλό,  φετιτινη όμως είχα χαμηλή.  Αν δω ότι έπεσε θα πάρω. :oops:


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια Καλημέρα, 

 Τι κάνετε? Πως πάτε?  Εγώ έκανα τις εξετάσεις anti xa το πρωί. .. ξύπνησα 6 να κάνω την ενεση και 10 έδωσα αίμα. ... αποτέλεσμα θα πάρω το μεσημέρι! 

Link to comment
Share on other sites

Εγω εδω ειμαι....περιμενω τον επομενο υπερηχο μου τη Τριτη που ρχεται...και φυσικα να παω 17 με 18η εβδομαδα να δουμε αν ειναι καλα το εμβρυο με αυτο που του βρηκαν στη καρδια....μεχρι τοτε εχω μπει στο πάγο...τοτε θα παμε εμβρυοκαρδιολογο και θα μπορουμε να κανουμε αμνιο....

 

Κατα τα αλλα δεν εχω κανενα συμπτωμα ολα καλα....λιγο κουρασμενη νιωθω ισως...


Konstantinos 04/12/10 - Eirini 26/03/13 - Nikolas 25/08/15 - Athina 11/06/18

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...