Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Sisheido είπε:

      Κορίτσι μου λυπάμαι για την εξέλιξη... Πάντα έλεγα καλύτερα να μη πιάσω πάρα να χαθεί στη πορεία το όνειρο! 

      Αγκάλιασε το παιδάκι σου και συνέχισε όσο αντέχεις! Έχω κι εγώ ένα γιο 4ων από την 3η εμβρυομεταφορα και παλέψαμε για τα αδελφάκια... στο τέλος τα καταφέραμε με τροποποιημενο φυσικό κύκλο και γίναμε τριτεκνοι!

      Εύχομαι η βλαστοκυστουλα σας την επόμενη φορά να σας γεμίσει την αγκαλιά!!!!

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου(μέχρι στιγμής)Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

      • Καλή τύχη! 1

Μανούλες Ιουνίου 2018


Recommended Posts

1 ώρα πρίν, stracciatella είπε:

Κορίτσια, καλησπέρα και από μένα. Δυστυχώς είχαμε κι εμείς παλίνδρομη κύηση και αύριο θα μπω για απόξεση. Εύχομαι σε όλες τις εγκυουλες μια τελειομηνη κύηση με υγιή, όμορφα και χαρούμενα μωράκια,  και ας είμαι η τελευταία σ αυτό το ποστ με δυσάρεστα νέα. Με όλα τα κορίτσια που βιώσαμε την ίδια απώλεια δίνω ραντεβού σε κάποιο επόμενο ποστ :wink:

Μακαρι κοριτσι μου στο ευχομαι και μου το ευχομαι πρωτα ο θεος ολα καλα να πανε απο εδω και περα! Κουραγιο σε ολες μας που το περναμε αυτπ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, stracciatella είπε:

Κορίτσια, καλησπέρα και από μένα. Δυστυχώς είχαμε κι εμείς παλίνδρομη κύηση και αύριο θα μπω για απόξεση. Εύχομαι σε όλες τις εγκυουλες μια τελειομηνη κύηση με υγιή, όμορφα και χαρούμενα μωράκια,  και ας είμαι η τελευταία σ αυτό το ποστ με δυσάρεστα νέα. Με όλα τα κορίτσια που βιώσαμε την ίδια απώλεια δίνω ραντεβού σε κάποιο επόμενο ποστ :wink:

Λυπαμαι πολυ που το εζησες αυτο κοριτσι μου... Σε νιωθω απολυτα και εχεις τη σκεψη μου και εσυ... Δε νομιζω πως υπάρχει κατι να σου πω να σε παρηγορησει,  μιας και εμενα κανενας λογος δεν με εκανε να νιωσω καλα,  οσο κι αν γνωριζω την αληθεια (πως οτι εγινε,  εγινε για καλο).... Καλο κουραγιο θα σου ευχηθω και ειμαι σιγουρη πως η ευχη σου θα πιασει τοπο συντομα για ολες μας!!!! 


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τι εγινε ρε κοριτσια....γιατι τοσες αποβολες....πολυ στεναχωριεμαι....ευχομαι συντομα φουσκωμενες κοιλιτσες με γερα σπορακια......

Κι εγω εχω 3 εβδομαδες να κανω υπερηχο....περιμενω την αυχενικη αυτη τη βδομαδα με αγωνια....μιας και δεν νιωθω απολυτως τιποτα.....

 

Ευχομαι οποια μπει ξανα να μας δωσει ευχάριστα νέα....ισχυει και για μενα....

 

Και για οσες απεβαλλαν....να ξαναμπειτε συντομα με ευχαριστα νέα...

  • Μου αρέσει 1

Konstantinos 04/12/10 - Eirini 26/03/13 - Nikolas 25/08/15 - Athina 11/06/18

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια!

σε όσα κορίτσια είχαν την ατυχία, πάρτε τον χρόνο σας. σίγουρα τώρα δεν θα έχετε την καλύτερη ψυχολογία, αλλά ο χρόνος είναι γιατρός! σύντομα να σας δούμε σε άλλο νήμα με ευχάριστα νέα!

εγώ μόλις γύρισα από την αυχενική! όλα πάνε μια χαρά! μάλιστα το μπεμπέ ήταν ξύπνιο και κουνιόταν διαρκώς! σήκωνε το χεράκι του και όλο του το σωματάκι προς τα πάνω! ήτα πολύ όμορφη εικόνα!

 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστούμε!!!

δεν είδαμε φύλο. ο γιατρός είπε ότι στη β επιπέδου θα το δούμε! η μήτρα μου έχει οπίσθια κλίση και με δυσκολία έβλεπε και τώρα που κάναμε την αυχενική.

ΠΗΤ εχω 20-22 ιουνιου

Link to comment
Share on other sites

On 23/11/2017 at 11:02 ΠΜ, fani_ είπε:

Κοριτσια γεια σας!!

Πρωτα απο ολα θα ηθελα να πω στα κοροτσια που δεν προχωρησε η εγκυμοσυνη τους να ειναι αισιοδοξες και δυνατες και να σκεφτονται οτι ειδικα αφου μπορουν και συλλαμβανουν, ειναι θεμα χρονου να αποκτησουν μωρακι!

Εγω πηγα χθες για αυχενικη και οι μετρησεις ειναι καλες για την ηλικια μου(34+). Πηγα με τα χιλια ζορια στο γιατρο βεβαια...καθως την Τριτη το βραδυ  ειχα μια απιστευτη αιμορραγια! Το αιμα ηταν κατακοκκινο και περισσοτερο απο της περιοδου. Οπως καταλαβαινετε τρομαξα παρα πολυ. Ο γιατρος στην αρχη μου ειπε να αναβαλλουμε την αυχενικη για να μην κουνηθω απο το κρεβατι αλλα λογω του οτι το αιμα ηταν πολυ αποφασισαμε να το ρισκαρουμε για να δουμε τελικα τι εχει συμβει. Η αιτια ειναι οτι εχω χαμηλο πλακουντα και καθως αυτο προκαλει τετοιες αποκολλησεις θα πρεπει να τη βγαλω ξαπλα απο εδω και περα! Χαλαλι!!

Γεια σου @fani_ και σε μένα βρήκε στην αυχενικη χαμηλό πλακούντα.  Αλλά δεν τον απασχόλησε.  Θεωρεί ότι σε λίγο καιρό θα ανέβει μου είπε.  Αίμα ευτυχώς δεν έβγαλα ποτέ. Εσένα σου είπε ότι εκεί θα μείνει ο πλακουντας; πρέπει να είσαι ξάπλα για το υπόλοιπο της εγκυμοσύνης σου; πάντως πρέπει να πήρες μεγάλη τρομάρα.. Όλα καλά σου εύχομαι από δω και πέρα!


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εκανα αυχενικη χτες....ολα καλα εκτος απο ενα ευρημα που προκαλει ανησυχια....βρηκαν ηπια ανεπαρκεια στη τριγλωχινα βαλβιδα....αυτο συνδεεται με την υπαρξη τρισωμιας....μπορει να ειναι και τυχαιο γεγονος και να διορθωθει σε επομενο υπερηχο....μπορει να ειναι και κατι σχετικο λε καρδιά.....ολα παιζουν.....οι πιθανοτητες ειναι με το μερος μας....περιμενουμε το αιμα που θα βγει σε 2 μερες...να δουμε πως θα κινηθουμε....ο γιατρος προτεινει αμνιο στην 17 με 18η εβδομαδα....που δινει αποτελεμα 100% ενω η μη επεμβατικη εξεταση με το αιμα δινει 99%. Θα κανω και υπερηχο καρδιας εμβρυου νωριτερα.....

 

 


Konstantinos 04/12/10 - Eirini 26/03/13 - Nikolas 25/08/15 - Athina 11/06/18

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

Γεια σου @fani_ και σε μένα βρήκε στην αυχενικη χαμηλό πλακούντα.  Αλλά δεν τον απασχόλησε.  Θεωρεί ότι σε λίγο καιρό θα ανέβει μου είπε.  Αίμα ευτυχώς δεν έβγαλα ποτέ. Εσένα σου είπε ότι εκεί θα μείνει ο πλακουντας; πρέπει να είσαι ξάπλα για το υπόλοιπο της εγκυμοσύνης σου; πάντως πρέπει να πήρες μεγάλη τρομάρα.. Όλα καλά σου εύχομαι από δω και πέρα!

Γεια σου Farmakotriftena! Σε ευχαριστω! Να σου πω την αληθεια μεσα στην αγωνια μου δεν τον ρωτησα για το πώς μπορει να εξελιχθει ο πλακουντας αργοτερα. Απ' ο,τι καταλαβα ο χαμηλος πλακουντας δεν ειναι βεβαιο οτι θα προκαλεσει αιμορραγια. Σε καποιες περιπτωσεις μπορει να αποκολλαται συχνα και σε αλλες καθολου...να φανταστεις μου ειπε οτι υπαρχουν και γυναικες με χαμηλο πλακουντα που εχει τοση ευαισθησια που αιμορραγει ενω αυτες ειναι στο κρεβατι ξαπλα...Εγω την ημερα που το επαθα ειχα περπατησει αρκετα, ειχα οδηγησει καμια ωρα συνεχομενα κ ειχα δοκιμασει και ρουχα στα μαγαζια...Και το βραδυ...τσουπ!Απο τρομαρα δεν το συζητω, οσο ψυχραιμη και να ειναι καποια νομιζω αν το εβλεπε αυτο (εννοω την ποσοτητα) ενα σοκ θα το παθαινε. Για το υπολοιπο της εγκυμοσυνης δεν γνωριζω αλλα αν λαβω υποψη οτι πριν καποιες βδομαδες ειχα παθει ξανα μια μικροαποκολληση και μετα ξεθαρρεψα και ακολουθησε η μεγαλη, μαλλον πρεπει να το σκεφτω σοβαρα να ενεργοποιηθω παλι...

1 ώρα πρίν, chrimai είπε:

Εκανα αυχενικη χτες....ολα καλα εκτος απο ενα ευρημα που προκαλει ανησυχια....βρηκαν ηπια ανεπαρκεια στη τριγλωχινα βαλβιδα....αυτο συνδεεται με την υπαρξη τρισωμιας....μπορει να ειναι και τυχαιο γεγονος και να διορθωθει σε επομενο υπερηχο....μπορει να ειναι και κατι σχετικο λε καρδιά.....ολα παιζουν.....οι πιθανοτητες ειναι με το μερος μας....περιμενουμε το αιμα που θα βγει σε 2 μερες...να δουμε πως θα κινηθουμε....ο γιατρος προτεινει αμνιο στην 17 με 18η εβδομαδα....που δινει αποτελεμα 100% ενω η μη επεμβατικη εξεταση με το αιμα δινει 99%. Θα κανω και υπερηχο καρδιας εμβρυου νωριτερα.....

 

 

Γεια σου chrimai ευχομαι να ειναι ολα καλα! Η αυχενικη ουτως ή αλλως ειναι εξεταση πιθανοτητων και τα ευρηματα λαμβανονται υποψη συνδυαστικα και οχι μεμονωμενα, οποτε πραγματικα μπορει να ειναι καθαρα τυχαιο γεγονος. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έκανα αυχενικη και στον υπέρηχο είναι όλα καλά.  Περιμένω και τις αιματολογικές. 

Σε μένα μόνο κορίτσια βρήκε ο γιατρός πολλές έκτακτες συστολές  (σαν αρρυθμία) . Η αληθεια είναι πως εδώ και ένα μήνα ένιωθα και νιώθω πολύ συχνά την καρδιά μου να χτυπάει πολλές φορές μέσα στην ημέρα πολύ δυνατά. Δεν είχα ποτέ πρόβλημα με την καρδιά μου. Μάλλον από την εγκυμοσύνη είναι...

  • Μου αρέσει 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Farmakotriftena είπε:

Κι εγώ έκανα αυχενικη και στον υπέρηχο είναι όλα καλά.  Περιμένω και τις αιματολογικές. 

Σε μένα μόνο κορίτσια βρήκε ο γιατρός πολλές έκτακτες συστολές  (σαν αρρυθμία) . Η αληθεια είναι πως εδώ και ένα μήνα ένιωθα και νιώθω πολύ συχνά την καρδιά μου να χτυπάει πολλές φορές μέσα στην ημέρα πολύ δυνατά. Δεν είχα ποτέ πρόβλημα με την καρδιά μου. Μάλλον από την εγκυμοσύνη είναι...

Πρεπει να ειναι απο την εγκυμοσυνη γιατι συμβαινει και σε εμενα. Ειχα ανεκαθεν εκτακτες συστολες μια στο τοσο τις οποιες καταλαβαινω κιολας -ειναι σαν να φτερουγιζει δυνατα η καρδια μου για δευτερολεπτα- χωρις να εχω παθολογικο προβλημα. Τις τελευταιες  βδομαδες το νιωθω καθε μερα και μαλιστα πολυ εντονα.

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, fani_ είπε:

Πρεπει να ειναι απο την εγκυμοσυνη γιατι συμβαινει και σε εμενα. Ειχα ανεκαθεν εκτακτες συστολες μια στο τοσο τις οποιες καταλαβαινω κιολας -ειναι σαν να φτερουγιζει δυνατα η καρδια μου για δευτερολεπτα- χωρις να εχω παθολογικο προβλημα. Τις τελευταιες  βδομαδες το νιωθω καθε μερα και μαλιστα πολυ εντονα.

Ξεαγχωσε με βρε κορίτσι!!!!! Χθες πηγα παλι στον εμβρυολογο γιατί Δευτέρα δεν κάναμε μια μέτρηση επειδή ενοχλούσε ο λώρος.  Με τον μπέμπη τα βρήκε όλα τέλεια εγώ όμως πάλι έκανα φουλ έκτακτες... μου είπε ότι δεν είναι από την κύηση... Του είπα ότι άρχισα όμως να τις νιώθω εδώ και ένα μήνα. Όχι παλιότερα.  Εντωμεταξύ λόγω πρωταθλητισμού έκανα συχνά εξετάσεις και στην 1η μου εγκυμοσύνη λόγω συχνών εισαγωγών μου κάνανε κάθε φορά και ΗΚΓ και ποτέ δεν μου είπαν για έκτακτες.  Τι είναι αυτο τωρα;; εσύ δλδ τις νιώθεις κάθε μερα; ο γυναικολόγος σου τις έχει ανιχνεύσει;

Είσαι καλύτερα τώρα με το θεματάκι που εχεις; πόσον εβδομάδων εισαι;


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη ο εμβρυολογος τις βλεπει σε σενα απο τον υπερηχο που κανει στο μωρο?

Κοιτα να δεις...κι εμενα μου πε οτι βλεπει μια αρρυθμια σε μενα....και γελασα...γιατι ενα μηνα πριν μεινω εγκυος εκανα τσεκ απ με καρδιογραφημα και τριπλεξ σε καρδιολογο....και δεν μου ειπε κατι τετοιομου πε οτι ειμαι μια χαρα και να ξαναπαω σε 4 χρονια....κι εννοειται κανω χρονια τσεκ απ και πριν απο καθε γέννα...εγω εχω κι ενα περιεργο ιστορικο τα 3 τελευταια χρονια βγαζω αλλοιωμενο καρδιογραφημα....αλλα χωρις αλλα ευρηματα....οποτε μου ειπαν οτι συμβαινει...σε καποιες γυναικες να παρουσιαζει αλλοιωσεις το καρδιογραφημα χωρις παθολογικη αιτία....

 

Κι εμενα με εβαλε σε σκεψεις που ειπε οτι βλεπει αρρυθμια σε μενα....εχω και το ιστορικο....βεβαια εκεινη την ωρα μου χε πει κι αυτο με το μωρο και τη παλινδρομη ροη στη τριγλωχινα....και ειχα εστιασει σε κεινο το προβλημα.....

 

Στο Ελενα εχει πολυ καλο καρδιολογο και κυριως Ανθρωπο...γιατι δεν ειναι ολοι οι γιατροι τετοιοι....κι οταν μιλανε σε εγκυους πρεπει λιγο να ειναι προσεκτικοι στα λογια τους....γιατι με τις ορμονες μας ειμαστε αρκετα τρελαμενες....

 

Λοιπον λεγεται Θωμοπουλος....βλεπει κυριως εγκυους και οχι μονο....αλλα εχει μεγαλη εμπειρια στις εκτακτες συστολες.....οταν πηγαινα εγω για τσεκ απ....οι περισσοτερες που περιμεναν απ εξω ηταν γι αυτο το λογο....αν θες κλεισε ενα ραντεβου....να σε ησυχασει....κι εγω σκοπευω να παω....μολις δω τι εχει το μωρο μου.....γιατι εχω αυτο το ζορι τωρα εγω.....και με αυτο στο μυαλο μου....να δεις πως παει κι η καρδια μου....εχει φυγει απο τη θεση της

Περιμενω τα αποτελεσματα απο το αιμα...που εδωσα τη μερα της αυχενικης....

αν ειναι χαλια κι αυτα δε ξερω τι να κανω.....με τη θεση της μητρας μου που ειναι οπισθια....δεν μπορει να γινει ληψη τροφοβλαστης αμεσα....ειναι πολυ επικινδυνο μου πε η γιατρος....

θα πρεπει να περιμενω μεχρι 17η εβδομαδα που ειναι το νωριτερο για αμνιο.....κι απο 18η εβδομαδα μπορει να με δει η εμβρυοκαρδιολογος....δηλαδη θα εχουμε πιο σαφη εικονα της σοβαροτητας του προβληματος...αρχες Γεναρη....

κι αν τοτε ολα δείχνουν προβλημα....τοτε ειναι πολυ αργα για αποξεση....σου προκαλουν τοκετο και το γεννας το μωρο.....χαλια κατασταση δηλαδη.....αν το αιμα βελτιωσει το ποσοστο.....παλι θα γινει αμνιο.....αλλα ειναι πιο ενθαρρυντικο....αναπτερωνει τις ελπιδες για καλυτερο αποτελεσμα.....

Πολλά άγχη μου εχουν μαζευτει.....βασικα το προβλημα που βρηκαν...μπορει να μην ειναι τιποτα και να διορθωθει απο μονο του στη β επιπεδου....ειναι ηπια ανεπαρκεια σε μια βαλβιδα της καρδιας......αυτο ειναι το πιο ιδανικο σεναριο.....ενα αλλο καλο σεναριο....ει ναι να εχει το παιδι καποιο απλο φυσημα οπως πολυς κοσμος....τα κακα σεναρια ειναι να εχει το παιδι καποιο συνδρομο...το οποιο θα εξετασουμε με την αμνιο....ή να εχει συγγενή καρδιοπαθεια....το οποιο θα εξετασει ο εμβρυοκαρδιολογος.....ολα αυτα ομως δε μπορουμε να τα δουμε τωρα....παρα στην 17η με 18η εβδομαδα το νωριτερο....


Konstantinos 04/12/10 - Eirini 26/03/13 - Nikolas 25/08/15 - Athina 11/06/18

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

Ξεαγχωσε με βρε κορίτσι!!!!! Χθες πηγα παλι στον εμβρυολογο γιατί Δευτέρα δεν κάναμε μια μέτρηση επειδή ενοχλούσε ο λώρος.  Με τον μπέμπη τα βρήκε όλα τέλεια εγώ όμως πάλι έκανα φουλ έκτακτες... μου είπε ότι δεν είναι από την κύηση... Του είπα ότι άρχισα όμως να τις νιώθω εδώ και ένα μήνα. Όχι παλιότερα.  Εντωμεταξύ λόγω πρωταθλητισμού έκανα συχνά εξετάσεις και στην 1η μου εγκυμοσύνη λόγω συχνών εισαγωγών μου κάνανε κάθε φορά και ΗΚΓ και ποτέ δεν μου είπαν για έκτακτες.  Τι είναι αυτο τωρα;; εσύ δλδ τις νιώθεις κάθε μερα; ο γυναικολόγος σου τις έχει ανιχνεύσει;

Είσαι καλύτερα τώρα με το θεματάκι που εχεις; πόσον εβδομάδων εισαι;

Ο γυναικολογος περα απο την πιεση δεν μου εχει ελεγξει με αλλο τροπο την καρδια. Ειχα κανει ενα τσεκ απ (τριπλεξ κτλ) σε καρδιολογο το καλοκαιρι οπου ειχαμε ξανα ανιχνευσει τις εκτακτες. Τις εχω χρονια και βελτιωνονται μονο οταν γυμναζομαι, κατι που -ντροπη μου- εχω πολυ καιρο να κανω!!! Ο καρδιολογος τοτε μου ειχε πει οτι θα μπορουσε να μου δωσει καποιο φαρμακο για να αισθανθω καλυτερα αλλα δεν το εκανε γιατι του ειπα οτι προσπαθω για μπεμπε. Κανε εναν ελεγχο σε καρδιολογο και αν δεν υπαρχει παθολογικο προβλημα οι εκτακτες απο μονες δεν λενε τιποτα απολυτως. Να φανταστεις τις εχει κ ο αδερφος μου χωρις να εχει κι αυτος κανενα παθολογικο θεμα. Μπορουν να δημιουργησουν θεμα μονο οταν συνοδευονται απο λιποθυμια και τοτε μπορει να προκληθει βλαβη και στο εμβρυο, κατι ομως που προφανως δεν το εχεις ουτε εσυ.. ο καρδιολογος μου ειχε πει επισης οτι η καρδια φορτωνεται λιγακι κατα την εγκυμοσυνη οποτε μπορει να εχουμε και ταχυπαλμιες (εχω και απ αυτες δλδ δεν πεφτω κατω απο 95 σφυγμους σε ηρεμια). Εγω νιωθω μια τουλαχιστον καθε μερα και καποιες φορες δινει ρεσιταλ!! Ενα κολπο που μου ειπε ο καρδιολογος αν βεβαια τις νιωθεις ειναι να βηχεις δυνατα και τοτε σταματανε, αυτο εξηγειται ιατρικα αλλα δεν θυμαμαι για ποιο λογο μου ειχε πει οτι συμβαινει αυτο.

Θυρεοειδη εχεις ελεγξει? Κι αυτος κανει αρρυθμιες.

Ειμαι καλυτερα αλλα καθε μερα εχω λιγο καφε ακομα. 13 εβδ ειμαι. Εσυ? 

1 hour ago, chrimai είπε:

Δηλαδη ο εμβρυολογος τις βλεπει σε σενα απο τον υπερηχο που κανει στο μωρο?

Κοιτα να δεις...κι εμενα μου πε οτι βλεπει μια αρρυθμια σε μενα....και γελασα...γιατι ενα μηνα πριν μεινω εγκυος εκανα τσεκ απ με καρδιογραφημα και τριπλεξ σε καρδιολογο....και δεν μου ειπε κατι τετοιομου πε οτι ειμαι μια χαρα και να ξαναπαω σε 4 χρονια....κι εννοειται κανω χρονια τσεκ απ και πριν απο καθε γέννα...εγω εχω κι ενα περιεργο ιστορικο τα 3 τελευταια χρονια βγαζω αλλοιωμενο καρδιογραφημα....αλλα χωρις αλλα ευρηματα....οποτε μου ειπαν οτι συμβαινει...σε καποιες γυναικες να παρουσιαζει αλλοιωσεις το καρδιογραφημα χωρις παθολογικη αιτία....

 

Κι εμενα με εβαλε σε σκεψεις που ειπε οτι βλεπει αρρυθμια σε μενα....εχω και το ιστορικο....βεβαια εκεινη την ωρα μου χε πει κι αυτο με το μωρο και τη παλινδρομη ροη στη τριγλωχινα....και ειχα εστιασει σε κεινο το προβλημα.....

 

Στο Ελενα εχει πολυ καλο καρδιολογο και κυριως Ανθρωπο...γιατι δεν ειναι ολοι οι γιατροι τετοιοι....κι οταν μιλανε σε εγκυους πρεπει λιγο να ειναι προσεκτικοι στα λογια τους....γιατι με τις ορμονες μας ειμαστε αρκετα τρελαμενες....

 

Λοιπον λεγεται Θωμοπουλος....βλεπει κυριως εγκυους και οχι μονο....αλλα εχει μεγαλη εμπειρια στις εκτακτες συστολες.....οταν πηγαινα εγω για τσεκ απ....οι περισσοτερες που περιμεναν απ εξω ηταν γι αυτο το λογο....αν θες κλεισε ενα ραντεβου....να σε ησυχασει....κι εγω σκοπευω να παω....μολις δω τι εχει το μωρο μου.....γιατι εχω αυτο το ζορι τωρα εγω.....και με αυτο στο μυαλο μου....να δεις πως παει κι η καρδια μου....εχει φυγει απο τη θεση της

Περιμενω τα αποτελεσματα απο το αιμα...που εδωσα τη μερα της αυχενικης....

αν ειναι χαλια κι αυτα δε ξερω τι να κανω.....με τη θεση της μητρας μου που ειναι οπισθια....δεν μπορει να γινει ληψη τροφοβλαστης αμεσα....ειναι πολυ επικινδυνο μου πε η γιατρος....

θα πρεπει να περιμενω μεχρι 17η εβδομαδα που ειναι το νωριτερο για αμνιο.....κι απο 18η εβδομαδα μπορει να με δει η εμβρυοκαρδιολογος....δηλαδη θα εχουμε πιο σαφη εικονα της σοβαροτητας του προβληματος...αρχες Γεναρη....

κι αν τοτε ολα δείχνουν προβλημα....τοτε ειναι πολυ αργα για αποξεση....σου προκαλουν τοκετο και το γεννας το μωρο.....χαλια κατασταση δηλαδη.....αν το αιμα βελτιωσει το ποσοστο.....παλι θα γινει αμνιο.....αλλα ειναι πιο ενθαρρυντικο....αναπτερωνει τις ελπιδες για καλυτερο αποτελεσμα.....

Πολλά άγχη μου εχουν μαζευτει.....βασικα το προβλημα που βρηκαν...μπορει να μην ειναι τιποτα και να διορθωθει απο μονο του στη β επιπεδου....ειναι ηπια ανεπαρκεια σε μια βαλβιδα της καρδιας......αυτο ειναι το πιο ιδανικο σεναριο.....ενα αλλο καλο σεναριο....ει ναι να εχει το παιδι καποιο απλο φυσημα οπως πολυς κοσμος....τα κακα σεναρια ειναι να εχει το παιδι καποιο συνδρομο...το οποιο θα εξετασουμε με την αμνιο....ή να εχει συγγενή καρδιοπαθεια....το οποιο θα εξετασει ο εμβρυοκαρδιολογος.....ολα αυτα ομως δε μπορουμε να τα δουμε τωρα....παρα στην 17η με 18η εβδομαδα το νωριτερο....

Προσπαθησε να μη σκεφτεσαι το ασχημο σεναριο, παρα το οτι καταλαβαινω απολυτα οτι σε τρωει η αγωνια..αφου υπαρχουν και καλα σεναρια γιατί να μην ειναι ενα απο αυτα? Σε ποια βδομαδα εισαι τωρα? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...