Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 minutes ago, Blue Velvet said:

      Σε ταλαιπώρησαν πολλές μέρες..φαντάζομαι τον πόνο που πέρασες και ειλικρινά δεν αξίζει σε καμία γυναίκα να το περάσει όλο αυτό.

      Μην κοιτάς τα συμπτώματα,δεν υπάρχει στάνταρ.Μια ερχονται,μια φεύγουν..Ευχομαι μέσα απ' την καρδιά μου να είσαι έγκυος και να μην ταλαιπωρηθείς άλλο❤️  Πότε πας για χοριακη είπαμε?

      Ναι μ είπε μια κοπέλα ουι είναι και τα χάπια που παίρνουμε και ότι ο οργανισμός συνηθίζει … όποτε για αυτό .. καιι φυσικά ότι πάνω από 500 μονάδες υπάρχουν συμπτώματα … όπως και μα έχει σε ευχαριστω βαθιά ! Θα τα λέμε εδώ και μην πτοείσαι …. Ευτυχώς να λες είναι σχετικά χαμηλή η χοριακη και δεν θα καταλάβεις τίποτα μέχρι να πέσει είσαι τυχερή μέσα σε όλο αυτό … και επίσης εψεις μια βλαστοκύστη σα να κρύα τα νερά  χαχαχα

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Ιουνίου 2018


Recommended Posts

Πηρα τιςαιματολογικες και ειναι παρα πολυ ενθαρρυντικες....απο 1 προς 134 εφτασαν τη πιθανοτητα 1 προς 949...που θεωρειται χαμηλη λεει η γιατρος...

  • Μου αρέσει 3

Konstantinos 04/12/10 - Eirini 26/03/13 - Nikolas 25/08/15 - Athina 11/06/18

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, chrimai είπε:

Πηρα τιςαιματολογικες και ειναι παρα πολυ ενθαρρυντικες....απο 1 προς 134 εφτασαν τη πιθανοτητα 1 προς 949...που θεωρειται χαμηλη λεει η γιατρος...

chrimai χαρηκα πολυ!!!ελπιζω να σου εφυγε αρκετα η αγωνια.

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, fani_ είπε:

Ο γυναικολογος περα απο την πιεση δεν μου εχει ελεγξει με αλλο τροπο την καρδια. Ειχα κανει ενα τσεκ απ (τριπλεξ κτλ) σε καρδιολογο το καλοκαιρι οπου ειχαμε ξανα ανιχνευσει τις εκτακτες. Τις εχω χρονια και βελτιωνονται μονο οταν γυμναζομαι, κατι που -ντροπη μου- εχω πολυ καιρο να κανω!!! Ο καρδιολογος τοτε μου ειχε πει οτι θα μπορουσε να μου δωσει καποιο φαρμακο για να αισθανθω καλυτερα αλλα δεν το εκανε γιατι του ειπα οτι προσπαθω για μπεμπε. Κανε εναν ελεγχο σε καρδιολογο και αν δεν υπαρχει παθολογικο προβλημα οι εκτακτες απο μονες δεν λενε τιποτα απολυτως. Να φανταστεις τις εχει κ ο αδερφος μου χωρις να εχει κι αυτος κανενα παθολογικο θεμα. Μπορουν να δημιουργησουν θεμα μονο οταν συνοδευονται απο λιποθυμια και τοτε μπορει να προκληθει βλαβη και στο εμβρυο, κατι ομως που προφανως δεν το εχεις ουτε εσυ.. ο καρδιολογος μου ειχε πει επισης οτι η καρδια φορτωνεται λιγακι κατα την εγκυμοσυνη οποτε μπορει να εχουμε και ταχυπαλμιες (εχω και απ αυτες δλδ δεν πεφτω κατω απο 95 σφυγμους σε ηρεμια). Εγω νιωθω μια τουλαχιστον καθε μερα και καποιες φορες δινει ρεσιταλ!! Ενα κολπο που μου ειπε ο καρδιολογος αν βεβαια τις νιωθεις ειναι να βηχεις δυνατα και τοτε σταματανε, αυτο εξηγειται ιατρικα αλλα δεν θυμαμαι για ποιο λογο μου ειχε πει οτι συμβαινει αυτο.

Θυρεοειδη εχεις ελεγξει? Κι αυτος κανει αρρυθμιες.

Ειμαι καλυτερα αλλα καθε μερα εχω λιγο καφε ακομα. 13 εβδ ειμαι. Εσυ? 

 

Μια κάθε μέρα;; καλε μια χαρά είσαι τότε!! Έκτακτες έχουν όλοι.  Αλλά λίγες μέσα στην ημέρα. Εγώ έχω πάρα πολλές.  Τις νιώθω συνέχεια... Και γίνεται εδώ και ένα μήνα.. Καλά δεν το συζητώ αν λίγο κουραστώ!! Πχ πριν λίγο γύρισα από σούπερ μάρκετ  και απλά πέθανα. Γύρισα σπίτι σωριάστηκα στον καναπέ και για ένα λεπτό η καρδιά μου χτυπούσε τόσο που  ένιωθα ότι τρανταζονταν και ο καναπές χαχαχα 

Δεν έχω αντοχές... που μέχρι και τον Σεπτέμβριο γυμναζομουν εντατικά . Βέβαια κατεπεσα και πολύ λόγω πολύ άσχημων συμπτωμάτων.  Εγώ σήμερα ειμαι 13+4. Μαζί είμαστε ε;;;; αρχές Ιούνη!! Έμαθες φύλο;;

Αχ υπομονή με τα καφέ... Πρέπει να είσαι πάρα πολύ προσεκτική! Κάτσε στο κρεβάτι όσο μπορείς!!!

23 ώρες πρίν, chrimai είπε:

Δηλαδη ο εμβρυολογος τις βλεπει σε σενα απο τον υπερηχο που κανει στο μωρο?

Κοιτα να δεις...κι εμενα μου πε οτι βλεπει μια αρρυθμια σε μενα....και γελασα...γιατι ενα μηνα πριν μεινω εγκυος εκανα τσεκ απ με καρδιογραφημα και τριπλεξ σε καρδιολογο....και δεν μου ειπε κατι τετοιομου πε οτι ειμαι μια χαρα και να ξαναπαω σε 4 χρονια....κι εννοειται κανω χρονια τσεκ απ και πριν απο καθε γέννα...εγω εχω κι ενα περιεργο ιστορικο τα 3 τελευταια χρονια βγαζω αλλοιωμενο καρδιογραφημα....αλλα χωρις αλλα ευρηματα....οποτε μου ειπαν οτι συμβαινει...σε καποιες γυναικες να παρουσιαζει αλλοιωσεις το καρδιογραφημα χωρις παθολογικη αιτία....

 

Κι εμενα με εβαλε σε σκεψεις που ειπε οτι βλεπει αρρυθμια σε μενα....εχω και το ιστορικο....βεβαια εκεινη την ωρα μου χε πει κι αυτο με το μωρο και τη παλινδρομη ροη στη τριγλωχινα....και ειχα εστιασει σε κεινο το προβλημα.....

 

Στο Ελενα εχει πολυ καλο καρδιολογο και κυριως Ανθρωπο...γιατι δεν ειναι ολοι οι γιατροι τετοιοι....κι οταν μιλανε σε εγκυους πρεπει λιγο να ειναι προσεκτικοι στα λογια τους....γιατι με τις ορμονες μας ειμαστε αρκετα τρελαμενες....

 

Λοιπον λεγεται Θωμοπουλος....βλεπει κυριως εγκυους και οχι μονο....αλλα εχει μεγαλη εμπειρια στις εκτακτες συστολες.....οταν πηγαινα εγω για τσεκ απ....οι περισσοτερες που περιμεναν απ εξω ηταν γι αυτο το λογο....αν θες κλεισε ενα ραντεβου....να σε ησυχασει....κι εγω σκοπευω να παω....μολις δω τι εχει το μωρο μου.....γιατι εχω αυτο το ζορι τωρα εγω.....και με αυτο στο μυαλο μου....να δεις πως παει κι η καρδια μου....εχει φυγει απο τη θεση της

Περιμενω τα αποτελεσματα απο το αιμα...που εδωσα τη μερα της αυχενικης....

αν ειναι χαλια κι αυτα δε ξερω τι να κανω.....με τη θεση της μητρας μου που ειναι οπισθια....δεν μπορει να γινει ληψη τροφοβλαστης αμεσα....ειναι πολυ επικινδυνο μου πε η γιατρος....

θα πρεπει να περιμενω μεχρι 17η εβδομαδα που ειναι το νωριτερο για αμνιο.....κι απο 18η εβδομαδα μπορει να με δει η εμβρυοκαρδιολογος....δηλαδη θα εχουμε πιο σαφη εικονα της σοβαροτητας του προβληματος...αρχες Γεναρη....

κι αν τοτε ολα δείχνουν προβλημα....τοτε ειναι πολυ αργα για αποξεση....σου προκαλουν τοκετο και το γεννας το μωρο.....χαλια κατασταση δηλαδη.....αν το αιμα βελτιωσει το ποσοστο.....παλι θα γινει αμνιο.....αλλα ειναι πιο ενθαρρυντικο....αναπτερωνει τις ελπιδες για καλυτερο αποτελεσμα.....

Πολλά άγχη μου εχουν μαζευτει.....βασικα το προβλημα που βρηκαν...μπορει να μην ειναι τιποτα και να διορθωθει απο μονο του στη β επιπεδου....ειναι ηπια ανεπαρκεια σε μια βαλβιδα της καρδιας......αυτο ειναι το πιο ιδανικο σεναριο.....ενα αλλο καλο σεναριο....ει ναι να εχει το παιδι καποιο απλο φυσημα οπως πολυς κοσμος....τα κακα σεναρια ειναι να εχει το παιδι καποιο συνδρομο...το οποιο θα εξετασουμε με την αμνιο....ή να εχει συγγενή καρδιοπαθεια....το οποιο θα εξετασει ο εμβρυοκαρδιολογος.....ολα αυτα ομως δε μπορουμε να τα δουμε τωρα....παρα στην 17η με 18η εβδομαδα το νωριτερο....

Απ ότι είδα όλα καλά ετσι;;; πολύ θα αγχωθηκες  και με το δίκιο σου!! Όμως  γενικά στην β επιπέδου βλέπουν πιο εξονυχιστικά την καρδιά του εμβρύου. Μερικά  ευρήματα που μπορεί να βρεθούν στην Αυχενική, μου έλεγε ο εμβρυολογος μου, εξαφανίζονται μέχρι την β επιπέδου  (κυρίως σε καρδούλα)  Και αφού με τις αιματολογικές σου τώρα μειώθηκε ακόμα πιο πολύ ό κίνδυνος όλα θα πάνε καλά!!! Εμένα μου βρήκα 170 χτύπους το λεπτό στην καρδιά του μωρού που είναι στα όρια μεν αλλα υψηλά.  μαζί όμως  με τις αιματολογικες βγήκε πιθανότητα 1 προς κάτι χιλιάδες για πρόβλημα και μου είπε ότι μέχρι τη β επιπέδου θα  έχει στρώσει. 

Σε υπέρ ευχαριστώ για τον καρδιολόγο που μου συνεστησες!! Εκεί θα πάω! θα τον ψάξω τώρα στο ίντερνετ Και θα κλείσω ραντεβού. Λογικά στο νοσοκομείο εξετάζει ε;; έχω και Θείο καρδιολόγο βέβαια ο οποίος είναι στην άλλη άκρη της Αττικής το ιατρείο του και λέω καλύτερα να πάω εδώ μιας και θα έχει περισσότερη εμπειρία σε εγκύους. 

Εμένα τις ανιχνευσε την ώρα που εξέταζε και το μωρό.  Μέσω του υπερηχου.  Μάλλον μέσω της μηριαιας; δεν ξέρω ακριβώς. Αλλά έκανα συνέχεια... Και ξέρεις από τη στιγμή που επέμενε σε αυτές, τόσο εγώ αγχωνομουν που δεν υπήρχε περίπτωση  να ηρεμήσω.  Όμως μου είπε ότι η ροή και ο ρυθμός είναι σωστός και τροφοδοτεί σωστά τον πλακούντα.  Οπότε να μη με ανησυχεί για το μωρό.  Επίσης μου είπε ότι λογικά δεν είναι κάτι και πολύς κόσμος παρουσιάζει έκτακτες χωρίς να σημαίνει ότι υπάρχει πρόβλημα στην καρδιά. Τι αλλοιώσεις σου έβγαιναν; έκτακτες;


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

@chrimai πήρα και μου είπαν Φεβρουάριο για τον Θωμοπουλο!! Αααχ  Ελλάς το μεγαλείο σου.  Γνωρίζεις αν έχεις και ιατρείο εξω; στο ίντερνετ δεν βρήκα.  Θα ξανακοιταξω άλλη μια τώρα βέβαια 


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Farmakotriftena είπε:

Μια κάθε μέρα;; καλε μια χαρά είσαι τότε!! Έκτακτες έχουν όλοι.  Αλλά λίγες μέσα στην ημέρα. Εγώ έχω πάρα πολλές.  Τις νιώθω συνέχεια... Και γίνεται εδώ και ένα μήνα.. Καλά δεν το συζητώ αν λίγο κουραστώ!! Πχ πριν λίγο γύρισα από σούπερ μάρκετ  και απλά πέθανα. Γύρισα σπίτι σωριάστηκα στον καναπέ και για ένα λεπτό η καρδιά μου χτυπούσε τόσο που  ένιωθα ότι τρανταζονταν και ο καναπές χαχαχα 

Δεν έχω αντοχές... που μέχρι και τον Σεπτέμβριο γυμναζομουν εντατικά . Βέβαια κατεπεσα και πολύ λόγω πολύ άσχημων συμπτωμάτων.  Εγώ σήμερα ειμαι 13+4. Μαζί είμαστε ε;;;; αρχές Ιούνη!! Έμαθες φύλο;;

Αχ υπομονή με τα καφέ... Πρέπει να είσαι πάρα πολύ προσεκτική! Κάτσε στο κρεβάτι όσο μπορείς!!!

Απ ότι είδα όλα καλά ετσι;;; πολύ θα αγχωθηκες  και με το δίκιο σου!! Όμως  γενικά στην β επιπέδου βλέπουν πιο εξονυχιστικά την καρδιά του εμβρύου. Μερικά  ευρήματα που μπορεί να βρεθούν στην Αυχενική, μου έλεγε ο εμβρυολογος μου, εξαφανίζονται μέχρι την β επιπέδου  (κυρίως σε καρδούλα)  Και αφού με τις αιματολογικές σου τώρα μειώθηκε ακόμα πιο πολύ ό κίνδυνος όλα θα πάνε καλά!!! Εμένα μου βρήκα 170 χτύπους το λεπτό στην καρδιά του μωρού που είναι στα όρια μεν αλλα υψηλά.  μαζί όμως  με τις αιματολογικες βγήκε πιθανότητα 1 προς κάτι χιλιάδες για πρόβλημα και μου είπε ότι μέχρι τη β επιπέδου θα  έχει στρώσει. 

Σε υπέρ ευχαριστώ για τον καρδιολόγο που μου συνεστησες!! Εκεί θα πάω! θα τον ψάξω τώρα στο ίντερνετ Και θα κλείσω ραντεβού. Λογικά στο νοσοκομείο εξετάζει ε;; έχω και Θείο καρδιολόγο βέβαια ο οποίος είναι στην άλλη άκρη της Αττικής το ιατρείο του και λέω καλύτερα να πάω εδώ μιας και θα έχει περισσότερη εμπειρία σε εγκύους. 

Εμένα τις ανιχνευσε την ώρα που εξέταζε και το μωρό.  Μέσω του υπερηχου.  Μάλλον μέσω της μηριαιας; δεν ξέρω ακριβώς. Αλλά έκανα συνέχεια... Και ξέρεις από τη στιγμή που επέμενε σε αυτές, τόσο εγώ αγχωνομουν που δεν υπήρχε περίπτωση  να ηρεμήσω.  Όμως μου είπε ότι η ροή και ο ρυθμός είναι σωστός και τροφοδοτεί σωστά τον πλακούντα.  Οπότε να μη με ανησυχεί για το μωρό.  Επίσης μου είπε ότι λογικά δεν είναι κάτι και πολύς κόσμος παρουσιάζει έκτακτες χωρίς να σημαίνει ότι υπάρχει πρόβλημα στην καρδιά. Τι αλλοιώσεις σου έβγαιναν; έκτακτες;

Μια τουλαχιστον εκτακτη καταλαβαινω εγω, σιγουρα ειναι περισσοτερες αλλα δεν γινονται αντιληπτες. Μηπως μερικες φορες μπερδευεις την ταχυπαλμια με τις εκτακτες? Το σωστοτερο ειναι να πας αμεσα σε εναν καρδιολογο ωστε να εξακριβωσεις οτι δεν προκειται για παθολογικο προβλημα και μετα απλα να το αγνοησεις..

Για την ακριβεια 13+5 ειμαι!! Ναι, μπεμπης ειναι? Εσεις ειδατε φυλο? 

Κανω υπομονη, βεβαια απο προχθες νιωθω ενα πλακωμα να το πω καταθλιψη να το πω και μαλλον μου εχει πεσει βαρια η προγεστερονη που παιρνω..το αναφερει καπου  στο φυλλαδιο με τις οδηγιες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο νοσοκομειο εξεταζει....αλλα δε ξερω πως θα κλεισεις ραντεβου τηλεφωνικα...δοκιμασε στο 213 2051599...για πρωινο ραντεβου.... η παρε στο γενικο τηλ του νοσοκομειου πες τι θελεις και θα σου δωσουν αυτοι το καταλληλο τηλ....

Σου λεω να πας σε αυτον γιατι βλεπει συνεχεια αγχωμενες εγκυες με εκτακτες ...και ειναι εξοικοιωμένος

 

Ναι κι εμενα στο doppler μητριαιων ειδε αρρυθμια δικη μου....ξερω γω...

 

Ελεγα τελευταια εγκυμοσυνη θα την απολαυσω και απο τη μερα της αυχενικης εγινε εφιαλτης...θα μαι μεσα στην αγωνια τωρα...και χωρις να ξερω αν θα φτασω στο τελος

 

Εμενα ολα και τα 4 ειχαν περιπου 164 παλμους στην αυχενικη και δε τους βρηκαν πολλους...αλλα φυσιολογικους....

 

Εμενα το αλλοιωμενο καρδιογραφημα δεν εδειχνε αρρυθμια...εδειχνε πολυ χειροτερα πραγματα....ισχαιμίες....σαν να περναω εμφραγμα φαινεται....αλλα δεν μπορουν να δωσουν εξηγηση οι γιατροι...

Αφου δεν βρισκουν κατι αλλο και κατι παθολογικο....

 

Ειχα παει και στο θωμοπουλο που σου ειπα...και του το χα δειξει στη 3η εγκυμοσυνη...γιατι τοτε παρουσιαστηκε...και γελασε....μη τρελαινεσαι μου λεει....ξερεις ποσα τετοια βλεπω εγω τη μερα...οι περισσοτερες γυναικες βγαζουν αλλοιωσεις στο καρδιογραφημα χωρις παθολογικα αιτια...

Μου κανε κι ο ιδιος και ειπε οτι στην εγκυμοσυνη βγαζω καλυτερο καρδιογραφημα...σβηνουν οι αλλοιωσεις....

Μολις και αν σιγουρευτω για το μωρο ....θα παω μια βολτα κι απο αυτον....

 

πρίν από 19 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

@chrimai πήρα και μου είπαν Φεβρουάριο για τον Θωμοπουλο!! Αααχ  Ελλάς το μεγαλείο σου.  Γνωρίζεις αν έχεις και ιατρείο εξω; στο ίντερνετ δεν βρήκα.  Θα ξανακοιταξω άλλη μια τώρα βέβαια 

Τωρα ειδα αυτο το ποστ σου....τους ειπες οτι εισαι εγκυος? Εχουν προτεραιοτητα....


Konstantinos 04/12/10 - Eirini 26/03/13 - Nikolas 25/08/15 - Athina 11/06/18

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , fani_ είπε:

Μια τουλαχιστον εκτακτη καταλαβαινω εγω, σιγουρα ειναι περισσοτερες αλλα δεν γινονται αντιληπτες. Μηπως μερικες φορες μπερδευεις την ταχυπαλμια με τις εκτακτες? Το σωστοτερο ειναι να πας αμεσα σε εναν καρδιολογο ωστε να εξακριβωσεις οτι δεν προκειται για παθολογικο προβλημα και μετα απλα να το αγνοησεις..

Για την ακριβεια 13+5 ειμαι!! Ναι, μπεμπης ειναι? Εσεις ειδατε φυλο? 

Κανω υπομονη, βεβαια απο προχθες νιωθω ενα πλακωμα να το πω καταθλιψη να το πω και μαλλον μου εχει πεσει βαρια η προγεστερονη που παιρνω..το αναφερει καπου  στο φυλλαδιο με τις οδηγιες.

Το μπεμπης ειναι σιγουρο, παρεισεφρησε το ερωτηματικο!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, fani_ είπε:

Μια τουλαχιστον εκτακτη καταλαβαινω εγω, σιγουρα ειναι περισσοτερες αλλα δεν γινονται αντιληπτες. Μηπως μερικες φορες μπερδευεις την ταχυπαλμια με τις εκτακτες? Το σωστοτερο ειναι να πας αμεσα σε εναν καρδιολογο ωστε να εξακριβωσεις οτι δεν προκειται για παθολογικο προβλημα και μετα απλα να το αγνοησεις..

Για την ακριβεια 13+5 ειμαι!! Ναι, μπεμπης ειναι? Εσεις ειδατε φυλο? 

Κανω υπομονη, βεβαια απο προχθες νιωθω ενα πλακωμα να το πω καταθλιψη να το πω και μαλλον μου εχει πεσει βαρια η προγεστερονη που παιρνω..το αναφερει καπου  στο φυλλαδιο με τις οδηγιες.

Οπότε είμαστε μαζί.  Μια μέρα διαφορά!! Μπέμπης κι εμένα  και έχω και μια κορούλα 2.5 ετών!! 

Δεν νομίζω να τις μπερδεύω.  Πολλές φορές πιάνω και το σφυγμό μου κι εκεί βλεπω τις  αρρυθμίες.

Η προγεστερόνη είναι σιχαμένο φάρμακο.  Επειδή κι εγώ έπαιρνα απο την αρχή, ξεκίνησα με 4 χάπια την ημέρα και μετά 3. Με τάραξαν.  Κάποια στιγμή τα έβαζα κολπικα για ελάττωση των συμπτωμάτων ώσπου τα έκοψα σταδιακά μόνη μου. Και δεν κατάλαβα ποτέ γιατί μου τα έδωσε ο γιατρός.  Ποτέ δεν είχα αίμα!! Και προς το τέλος είχα κάτι πονακια τα οποία μάλλον ήταν έντερο τελικά. 

Εσύ που θα γεννήσεις;;

3 ώρες πρίν, chrimai είπε:

Στο νοσοκομειο εξεταζει....αλλα δε ξερω πως θα κλεισεις ραντεβου τηλεφωνικα...δοκιμασε στο 213 2051599...για πρωινο ραντεβου.... η παρε στο γενικο τηλ του νοσοκομειου πες τι θελεις και θα σου δωσουν αυτοι το καταλληλο τηλ....

Σου λεω να πας σε αυτον γιατι βλεπει συνεχεια αγχωμενες εγκυες με εκτακτες ...και ειναι εξοικοιωμένος

 

Ναι κι εμενα στο doppler μητριαιων ειδε αρρυθμια δικη μου....ξερω γω...

 

Ελεγα τελευταια εγκυμοσυνη θα την απολαυσω και απο τη μερα της αυχενικης εγινε εφιαλτης...θα μαι μεσα στην αγωνια τωρα...και χωρις να ξερω αν θα φτασω στο τελος

 

Εμενα ολα και τα 4 ειχαν περιπου 164 παλμους στην αυχενικη και δε τους βρηκαν πολλους...αλλα φυσιολογικους....

 

Εμενα το αλλοιωμενο καρδιογραφημα δεν εδειχνε αρρυθμια...εδειχνε πολυ χειροτερα πραγματα....ισχαιμίες....σαν να περναω εμφραγμα φαινεται....αλλα δεν μπορουν να δωσουν εξηγηση οι γιατροι...

Αφου δεν βρισκουν κατι αλλο και κατι παθολογικο....

 

Ειχα παει και στο θωμοπουλο που σου ειπα...και του το χα δειξει στη 3η εγκυμοσυνη...γιατι τοτε παρουσιαστηκε...και γελασε....μη τρελαινεσαι μου λεει....ξερεις ποσα τετοια βλεπω εγω τη μερα...οι περισσοτερες γυναικες βγαζουν αλλοιωσεις στο καρδιογραφημα χωρις παθολογικα αιτια...

Μου κανε κι ο ιδιος και ειπε οτι στην εγκυμοσυνη βγαζω καλυτερο καρδιογραφημα...σβηνουν οι αλλοιωσεις....

Μολις και αν σιγουρευτω για το μωρο ....θα παω μια βολτα κι απο αυτον....

 

Τωρα ειδα αυτο το ποστ σου....τους ειπες οτι εισαι εγκυος? Εχουν προτεραιοτητα....

Ναι της το ειπα. Μια αγενεστατη  ήταν και στο τέλος όταν έκλεινα και της είπα ευχαριστώ πολύ μου το έκλεισε και στην μούρη!! Κλασσική αντιμετώπιση δημόσιου νοσοκομείου.  Αλλά της είπα συγκεκριμένα ότι θέλω τον Θωμοπουλο και μου αν θέλετε αυτόν από Φεβρουάριο... 

Γιατί αγχώνεσαι τόσο με το μωρο; Αφού ήταν καλά τα αποτελέσματα  των αιμ/κών και μειώθηκε ο κίνδυνος ακόμα περισσότερο! 

Πάντως ανακουφιστικό να μου λες ότι φαινόταν ισχαιμιες στον ΗΚΓ και ο γιατρός ηταν χαλαρός γιατί πολλές έγκυες έχουν τέτοια εικόνα. Λόγω εγκυμοσύνης...


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

Οπότε είμαστε μαζί.  Μια μέρα διαφορά!! Μπέμπης κι εμένα  και έχω και μια κορούλα 2.5 ετών!! 

Δεν νομίζω να τις μπερδεύω.  Πολλές φορές πιάνω και το σφυγμό μου κι εκεί βλεπω τις  αρρυθμίες.

Η προγεστερόνη είναι σιχαμένο φάρμακο.  Επειδή κι εγώ έπαιρνα απο την αρχή, ξεκίνησα με 4 χάπια την ημέρα και μετά 3. Με τάραξαν.  Κάποια στιγμή τα έβαζα κολπικα για ελάττωση των συμπτωμάτων ώσπου τα έκοψα σταδιακά μόνη μου. Και δεν κατάλαβα ποτέ γιατί μου τα έδωσε ο γιατρός.  Ποτέ δεν είχα αίμα!! Και προς το τέλος είχα κάτι πονακια τα οποία μάλλον ήταν έντερο τελικά. 

Εσύ που θα γεννήσεις;;

Ναι της το ειπα. Μια αγενεστατη  ήταν και στο τέλος όταν έκλεινα και της είπα ευχαριστώ πολύ μου το έκλεισε και στην μούρη!! Κλασσική αντιμετώπιση δημόσιου νοσοκομείου.  Αλλά της είπα συγκεκριμένα ότι θέλω τον Θωμοπουλο και μου αν θέλετε αυτόν από Φεβρουάριο... 

Γιατί αγχώνεσαι τόσο με το μωρο; Αφού ήταν καλά τα αποτελέσματα  των αιμ/κών και μειώθηκε ο κίνδυνος ακόμα περισσότερο! 

Πάντως ανακουφιστικό να μου λες ότι φαινόταν ισχαιμιες στον ΗΚΓ και ο γιατρός ηταν χαλαρός γιατί πολλές έγκυες έχουν τέτοια εικόνα. Λόγω εγκυμοσύνης...

Farmakotriftena να την χαιρεσαι την κορουλα σου!!

Εγω δυστυχως δεν μπορω κοψω την προγεστερονη... ειπα στον γιατρο να την ελαττωσω αλλα μου ειπε οτι αφου βλεπω ακομα εστω και λιγο καφε δεν πρεπει να την σταματησω. Για να θεωρηθει το περιστατικο ληξαν ειπε οτι θα πρεπει να μη δω τιποτα για 10 μερες και να με δει και με υπερηχο. Μεχρι σημερα ολο και κατι βλεπω καθε μερα.

Ο γιατρος μου συνεργαζεται με το Ιασω. Εσυ που θα γεννησεις? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , fani_ είπε:

Farmakotriftena να την χαιρεσαι την κορουλα σου!!

Εγω δυστυχως δεν μπορω κοψω την προγεστερονη... ειπα στον γιατρο να την ελαττωσω αλλα μου ειπε οτι αφου βλεπω ακομα εστω και λιγο καφε δεν πρεπει να την σταματησω. Για να θεωρηθει το περιστατικο ληξαν ειπε οτι θα πρεπει να μη δω τιποτα για 10 μερες και να με δει και με υπερηχο. Μεχρι σημερα ολο και κατι βλεπω καθε μερα.

Ο γιατρος μου συνεργαζεται με το Ιασω. Εσυ που θα γεννησεις? 

Σ'ευχσριστω πολυ!!

Ναι αφού έχει καφέ επιβάλλεται! Υπομονή γιατί εγώ απ όλη την εγκυμοσύνη  στο τέλος νομίζω θα ξεχάσω τους εμετούς και τις αρρυθμίες αλλά θα θυμάμαι το σιχαμένο αυτό χάπι.. μπορείς να το βάζεις και κολπικα πάντως και μειώνονται τα συμπτώματα. 

Εγώ στο Ρέα. Εκεί γέννησα και την μπουμπού μου.


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια καλημερα, 

ΤΕΙ 6/9, το δεύτερο παιδάκι μου! Ωραία πάρεουλα έχετε εδώ!  Η κόρη μου είναι 6 ετών και εγώ 40. Είχα δύο παλινδομες μετά την μικρή,το 2013 και το 2015. Κανονικά ήμουν για εξωσωματική αλλά φαίνεται έγινε θαύμα.  Φοβάμαι πολύ όμως. ... Αυχενική όλα καλά!  Φιλια

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...