Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Ξέρεις τι σκέφτηκα? Στην επόμενη προσπάθεια δεν θα κάνω κανένα τεστ και θα πάω μόνο για χοριακη.Επισης,αν δεν πιάσει ούτε το επόμενο,πιστεύω πως όλο και κάποιο υγιές θα έχουμε από την επόμενη ωοληψια.Ευτυχως έχω σούπερ γιατρό,τον εμπιστεύομαι 100%

      Εσύ τι έκανες για να μηδενιστεί η χοριακη? 

      Σε νιώθω...και ειλικρινά στεναχωρεθηκα πάρα πολύ...ήμουν τόσο σίγουρη ότι όλα θα πάνε καλά...εύχομαι τουλάχιστον να πεσει γρήγορα η χοριακη όσο γίνεται να μπεις ξανά στην κανονικοτητα σου.... μεγάλο βάλσαμο που έχεις το παιδάκι σου! Πάρε όσο χρόνο χρειαστείς και να ξέρεις θα τα καταφέρεις συντομα! 🥰Το σώμα έχει μνήμη..όσες έχουν γίνει ήδη μανούλες συχνά είναι πιο εύκολο.

      2 ώρες πρίν, Lila ki είπε:

      Εμένα ήταν στα ύψη η χοριακη 3 μέρες καθυστέρηση 4000 μετά έφτασε 10000 ημπγν Ελλάδα εδώ στηβ Αγγλία όταν γύρισα δεν μετρήσαμε χοριακη προχωρησαμε σε απόξεση μάλιστα  2 εβδομάδες μετά …Όοτε σκέψου τώρα τι τράβηξα στην αναμονή μέχρι τιν απόξεση … με αιμορραγίες φοβερές άστο ...  πρώτη εγκυμοσύνη μετά από τόσο καιρό και μ βγήκε από τη μύτη … το μετά δεν στο περιγράφω που είχα συμπτώματα έως και τρεις μήνες μετά .. έπειτα επιτέλους μας δέχτηκαν για εξωσωματική λόγω μεγάλης αναμονής και εκεί που συζητήσουμε ακόμα και για δωρεα ωαρίων γιατί δεν βλέπαμε πολλά ωάρια με αρξετα χαμηλή αμη έφτασα σε ένα καλό σημείο να μετράω 5 βλαστοκυστες … 4 τις βάλαμε κατάψυξη … τώρα τι να πω δεν σφιζω και από τύχη στο θέμα μητρότητα αλλά δεν χάνω τη πίστη μου … αλλά αισιόδοξη δ είμαι .. κάτι τρέλα μου κάνει π οργανισμός μου . Μια ξυπνάω με πόνους στήθος την άλλη τίποτα, μια είναι πρησμενο μια όχι … σήμερα δ έχω τίποτα δηλαδή . Το τεστ αχνο χθες  σήμερα η γραμμή ανάθεμα κ εάν ήταν εκεί .. και από τα βίντεο που βλέπω στο εξωτερικό οι γραμμές είναι εκεί κ μετά από ένα μήνα .. κάτι δηλαδή δ μ κολλάει .. όποτε ότι είναι να γίνει ας γίνει πραγματικά κουράστηκα …

      Τι πέρασες......😔 Πολλες φορες σκέφτομαι γιατί πρέπει να τα περνάμε όλα αυτά...πόση αναμονή,  πόσα φάρμακα, πόσος πονος, πόση απογοήτευση...μετά σκέφτομαι ότι ο κάθε άνθρωπος έχει κάτι που το περνάει δύσκολα...Θα χαρούμε όλες πολύ στη θετική χοριακη σου!!!

Μανούλες Ιουνίου 2018


Recommended Posts

Εγω αυριο παω...Κι εχω ενα ανγχος να ειναι γερο πρωτα και προσπαθω να ξεχνιεμαι με κανενα ευχαριστο...! Εχω και τη μικρη με πυρετο....Farmakotriftena εμεις ειμαστε και του ιδιου επαγγελματος!!!!


ynwZp3.png nwg7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

16 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

Εγώ και η Φανή σιγουρα. Οι υπόλοιπες;; εσύ εμαθες; 

@fani_ θα χεις ταλαίπωρη  κύηση απ ότι φαίνεται,  τουλάχιστον τώρα στις αρχές. Υπομονή και αν μπορείς μην κάνεις τπτ.  Έχω κι εγώ χαμηλό πλακούντα,  προσπαθώ να μη σηκώνω βάρη, αλλά δεν είναι πάντα εφικτό.  Ειδικά με την μικρή.... ειναι 15 κιλά το πουλάκι μου και δεν έχω χειρότερο από να τη βάζω στην κούνια της πλέον. 

Σε ευχαριστω πολυ!Ηδη εδω και 20 μερες περιπου δεν κανω τιποτα απολυτως. Φανταζομαι οτι κατι τετοιο ειναι δυσκολο οταν εχεις παιδακι στο σπιτι. Ευτυχως εχω αρχισει και συνηθιζω στο κρεβατι! Και δεν ειμαι και υπναρου βρε παιδι μου, να κοιμηθω να περασει η ωρα...και αυτη η προγεστερονη σε αλλες κοπελες φερνει και υπνηλια, να μη μου φερνει και εμενα λιγη!!!

16 ώρες πρίν, Diana. είπε:

fani περαστικα!!!!Κοριτσια ποσες μαθατε φυλο? 

Σε ευχαριστω πολυ! Εμενα ειναι αγορι. Εσυ εκανες την αυχενικη? Ολα καλα? Εμαθες το φυλο?

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια, 

Εγώ δεν έχω μάθει φύλο και σκέφτομαι να μην μάθω. ... Στην κόρη μου δεν είχα μάθει και το εμαθα στη γέννα! 

Έχω λιώσει στις ναυτιες....Έχει καμία σας ακόμα ή είμαι η μόνη? 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει αλλάξει τίποτα σχετικά με τις αναγούλες... ίσα-ίσα που προστέθηκαν και καούρες! Σύμφωνα με την περίοδο γεννάμε 9/6 αν και τώρα που το είδε πιο μεγάλο το μπεμπε μας είπε 6/6... Όπως σας έχω γράψει άλλαξα γυναικολόγο και είμαι πολύ ευχαριστημένη, ηρέμησα αρκετά. Έχω όμως τώρα κάποιες δεύτερες σκέψεις και λέω να τους μοιραστώ μαζί σας. 

O προηγούμενος γυναικολόγος μου είχε πει ότι έχει μεν πιστοποίηση για αυχενική (απλό υπέρηχο) αλλά δεν έχει το δίπλωμα για το συνδυασμό μετρήσεων, αίματος κτλ κτλ και με είχε παραπέμψει σε 1 απ' τους 45 που έχουν δίπλωμα σύμφωνα με το Fetal medicine Foundation. O τωρινός γυναικολόγος μου (ο οποίος δεν είναι στους 45), όταν δεν κρατήθηκε ο άντρας μου και τον ρώτησε αν μπορούμε να την κάνουμε στη Λάρισα, δεν μας το απέκλεισε βέβαια ωστόσο μας είπε ότι θα προτιμούσε να το κάνει αυτός καθώς κανέναν άλλον δεν ενδιαφέρει περισσότερο η κατάσταση του μωρού παρά τον ίδιο που θα το ξεγεννήσει (λογικό!). Πήγαμε λοιπόν για αυχενική ωστόσο πέρα από τη μέτρηση που έκανε στο αυχενικό υγρό κατά τ' άλλα ήταν ένας απλός υπέρηχος δεκαλέπτου (κατά τον προηγούμενο γυναικολόγο η εξέταση αυτή πρέπει να γίνεται κατά το πρότυπο  ΝΙΚΟΛΑΙΔΗ και να διαρκεί τουλάχιστον 45'). Στη συνέχεια μου πήρε αίμα και την επόμενη μου έστειλε τα αποτελέσματα που ήταν 1/20.000, πολύ ικανοποιητικά. 

Επίσης, για κυστική ίνωση δεν μου ανέφερε τίποτα, όταν τον ρώτησα μου είπε ότι για το ταμείο μου είναι συμμετοχή 50 ευρώ και αν θέλω την επόμενη να το κάνω, αν και δεν είναι απαραίτητο.. εσείς τι λέτε? θα την κάνετε??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Εγώ δεν έκανα ακόμα αυχενικη, την επόμενη Δευτέρα έχω... 

@annaefin εμένα ο γυναικολόγος μου μου είπε ότι αυτός που θα διαλέξω για αυχενικη θα πρέπει να είμαι σίγουρη ότι έχει εξειδίκευση στο εξωτερικό και ιδανικά στην Αγγλία... Την εξεταση της κυστικης που έκανα εγώ την είχα ποσταρει σε παλαιότερο σχόλιο μου για την Οριαννα και το αποτέλεσμα καλύπτει το 54% των μεταλλαξεων)... 

  • Ευχαριστώ 1

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, annaefin είπε:

Δεν έχει αλλάξει τίποτα σχετικά με τις αναγούλες... ίσα-ίσα που προστέθηκαν και καούρες! Σύμφωνα με την περίοδο γεννάμε 9/6 αν και τώρα που το είδε πιο μεγάλο το μπεμπε μας είπε 6/6... Όπως σας έχω γράψει άλλαξα γυναικολόγο και είμαι πολύ ευχαριστημένη, ηρέμησα αρκετά. Έχω όμως τώρα κάποιες δεύτερες σκέψεις και λέω να τους μοιραστώ μαζί σας. 

O προηγούμενος γυναικολόγος μου είχε πει ότι έχει μεν πιστοποίηση για αυχενική (απλό υπέρηχο) αλλά δεν έχει το δίπλωμα για το συνδυασμό μετρήσεων, αίματος κτλ κτλ και με είχε παραπέμψει σε 1 απ' τους 45 που έχουν δίπλωμα σύμφωνα με το Fetal medicine Foundation. O τωρινός γυναικολόγος μου (ο οποίος δεν είναι στους 45), όταν δεν κρατήθηκε ο άντρας μου και τον ρώτησε αν μπορούμε να την κάνουμε στη Λάρισα, δεν μας το απέκλεισε βέβαια ωστόσο μας είπε ότι θα προτιμούσε να το κάνει αυτός καθώς κανέναν άλλον δεν ενδιαφέρει περισσότερο η κατάσταση του μωρού παρά τον ίδιο που θα το ξεγεννήσει (λογικό!). Πήγαμε λοιπόν για αυχενική ωστόσο πέρα από τη μέτρηση που έκανε στο αυχενικό υγρό κατά τ' άλλα ήταν ένας απλός υπέρηχος δεκαλέπτου (κατά τον προηγούμενο γυναικολόγο η εξέταση αυτή πρέπει να γίνεται κατά το πρότυπο  ΝΙΚΟΛΑΙΔΗ και να διαρκεί τουλάχιστον 45'). Στη συνέχεια μου πήρε αίμα και την επόμενη μου έστειλε τα αποτελέσματα που ήταν 1/20.000, πολύ ικανοποιητικά. 

Επίσης, για κυστική ίνωση δεν μου ανέφερε τίποτα, όταν τον ρώτησα μου είπε ότι για το ταμείο μου είναι συμμετοχή 50 ευρώ και αν θέλω την επόμενη να το κάνω, αν και δεν είναι απαραίτητο.. εσείς τι λέτε? θα την κάνετε??

Φιλενάδα γεια σου,

Εγώ έκανα κυστικη ινωση σε ένα μικρό βιολογικό 180 ευρώ για το 85% των μεταλλαξεων. Ο γιατρός μου είπε πάνω από 70% είναι αποδεκτό.  Αυχενική να πας σε εξειδικευμενο κέντρο,  έχω ακούσει τόσα πολλά που φοβάται το μάτι μου. Είναι μεγάλη η ευθύνη της εξέτασης,  δεν είναι απλός υπερηχο. Αλλά από ότι κατάλαβα μένεις λαρισα ε? Δεν μπορώ να σε βοηθήσω,  αν κατευθείαν αθηνα θα πας στον μελιγιαννη στο Κολωνάκι πολύ λεπτομερής.

Κυστικη κάνουν και κάποια δημόσια,  στην Αθήνα κάνει το λαϊκό αλλά δεν βρήκα ραντεβού, ήταν κλεισμένα μέχρι 31/12. Μια φίλη μου βρήκε ότι είναι φορέας πάντως και αναγκαστικά εξετάστηκε και ο άντρας της!

Φιλιαααααα

 

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Diana. είπε:

Εγω αυριο παω...Κι εχω ενα ανγχος να ειναι γερο πρωτα και προσπαθω να ξεχνιεμαι με κανενα ευχαριστο...! Εχω και τη μικρη με πυρετο....Farmakotriftena εμεις ειμαστε και του ιδιου επαγγελματος!!!!

Έλα κορίτσι όλα καλά? 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να ήμουν Λάρισα!! είμαι σ' ενα μικρό νησί που ούτε γυναικολόγο δεν έχει! πάω προς 15η εβδομάδα οπότε ότι κάναμε κάναμε... στη β' επιπέδου τα υπόλοιπα. Μπορεί να μην ήταν αυτό που περίμενα και είχα διαβάσει η αυχενική αλλά μου βγάζει μια εμπιστοσύνη ο γιατρός. γέννησε και μια γνωστή μου σ' αυτόν και γενικότερα έχει πολύ καλές συστάσεις. Δεν θέλω και να με πιάνει πανικός, είμαι μικρή, η εγκυμοσύνη αυτή μας ήρθε σαν ευλογία, θέλω να βλέπω αισιόδοξα και να μην τρελαθώ στις εξετάσεις και τα φάρμακα. άλλωστε δεν αντέχω και τα ταξίδια. όσο για την κυστική ίνωση λέω να την κάνω αρχές Ιανουαρίου 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , annaefin είπε:

Μακάρι να ήμουν Λάρισα!! είμαι σ' ενα μικρό νησί που ούτε γυναικολόγο δεν έχει! πάω προς 15η εβδομάδα οπότε ότι κάναμε κάναμε... στη β' επιπέδου τα υπόλοιπα. Μπορεί να μην ήταν αυτό που περίμενα και είχα διαβάσει η αυχενική αλλά μου βγάζει μια εμπιστοσύνη ο γιατρός. γέννησε και μια γνωστή μου σ' αυτόν και γενικότερα έχει πολύ καλές συστάσεις. Δεν θέλω και να με πιάνει πανικός, είμαι μικρή, η εγκυμοσύνη αυτή μας ήρθε σαν ευλογία, θέλω να βλέπω αισιόδοξα και να μην τρελαθώ στις εξετάσεις και τα φάρμακα. άλλωστε δεν αντέχω και τα ταξίδια. όσο για την κυστική ίνωση λέω να την κάνω αρχές Ιανουαρίου 

Νομίζω για την κυστικη ινωση πρέπει να την κάνεις μέχρι 16η εβδομάδα!  Που μένεις αλήθεια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


23 ώρες πρίν, fani_ είπε:

Σε ευχαριστω πολυ!Ηδη εδω και 20 μερες περιπου δεν κανω τιποτα απολυτως. Φανταζομαι οτι κατι τετοιο ειναι δυσκολο οταν εχεις παιδακι στο σπιτι. Ευτυχως εχω αρχισει και συνηθιζω στο κρεβατι! Και δεν ειμαι και υπναρου βρε παιδι μου, να κοιμηθω να περασει η ωρα...και αυτη η προγεστερονη σε αλλες κοπελες φερνει και υπνηλια, να μη μου φερνει και εμενα λιγη!!!

 

Αχαχα και σε μένα έφερνε αλλά κάπου προς το τέλος το συνήθισε ο οργανισμός μου και δεν είχα... υπομονή.. . Κατέβαζε ταινίες αν σου αρέσουν.  Διάβασε βιβλία.  Είναι πολύ καλή συντροφιά. 


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

@katsif μου κι εγω ανγχωθηκα να σου πω την αληθεια γι αυτο χθες πηγα και σε εμβρυολογο!!! Μου φανηκε λιιιγο ψηλη η αυχενικη που μου εδωσε ο πρωτος γιατρος και τελικα την ξαναεκανα..!Ευτυχως ολα καλα!

 

Οι υπολοιπες πως ειστε? fani ολα καλα?

  • Μου αρέσει 1

ynwZp3.png nwg7p3.png

Link to comment
Share on other sites

On 11/12/2017 at 4:51 ΜΜ, katsif είπε:

Φιλενάδα γεια σου,

Εγώ έκανα κυστικη ινωση σε ένα μικρό βιολογικό 180 ευρώ για το 85% των μεταλλαξεων. Ο γιατρός μου είπε πάνω από 70% είναι αποδεκτό.  Αυχενική να πας σε εξειδικευμενο κέντρο,  έχω ακούσει τόσα πολλά που φοβάται το μάτι μου. Είναι μεγάλη η ευθύνη της εξέτασης,  δεν είναι απλός υπερηχο. Αλλά από ότι κατάλαβα μένεις λαρισα ε? Δεν μπορώ να σε βοηθήσω,  αν κατευθείαν αθηνα θα πας στον μελιγιαννη στο Κολωνάκι πολύ λεπτομερής.

Κυστικη κάνουν και κάποια δημόσια,  στην Αθήνα κάνει το λαϊκό αλλά δεν βρήκα ραντεβού, ήταν κλεισμένα μέχρι 31/12. Μια φίλη μου βρήκε ότι είναι φορέας πάντως και αναγκαστικά εξετάστηκε και ο άντρας της!

Φιλιαααααα

 

Καλημέρα κορίτσι!! Στην κόρη μου είχα πάει σε αυτόν που λες. Έχω να πω τα χειρότερα εγώ.... Δεν μιλάει καθόλου  (το έχω ακούσει και από πολλες  κοπέλες) είχα πάει με τον άντρα μου και την κολλητή μου και την κολλητή μου δεν την άφησε να μπει.  Και το κυριότερο με ξεπέταξε μέσα σε 15'. Σε αυτήν την εγκυμοσύνη,  το έψαξα παραπάνω και πήγα σε έναν άλλον και είναι πολύ καλύτερος.  1.5ωρα με είχε μέσα και έβλεπε τα πάντα Και ήταν και υπεραναλυτικος. 


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μου καλησπερα σας... σημερα καναμε αυχενικη.. @annaefin εγω ειμαι βολο και την εκανα σε εμβρυολογο. μειναμε πολυ ευχαριστημενοι.ηταν πολυ ομιλιτικη η γιατρος και μας εξηγουσε βημα βημα τι βλεπουμε κ τι σημαινει αυτο που βλεπουμε.. η εξεταση κρατησε μια ωρα και ειδαμε τα παντα με λεπτομερειες.στην ουσια πρωτη φορα βλεπαμε τοσο ξεκαθαρα το μωρο μας.κουνουσε χερια ποδια μετρησαμε δαχτυλακια το ειδαμε να χασμουριεται και μας ειπε οτι ειναι μια τελεια αυχενικη και περιμενουμε κ τα αποτελεσματα του αιματος τι θα δειξουν.

για την κυστικη εμεις θα κανουμε το 90% των μεταλλαξεων με 90 ε..

επισης ειδε οτι εχει πουλακι οποτε κατα 90% ειναι αγορακι.

  • Μου αρέσει 2

6penp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...