Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Nels είπε:

      Αυτές που δεν γράφονται είναι το γονιδιακό πακέτο ελέγχου. Μόνο ενα (το MHTFR) από τα περίπου 20 γονίδια γράφεται και σε κάποια κέντρα αφορούν το ποσό αυτό από το πακέτο. Εκεί που τις έκανα πχ εγώ κόστιζε 180 ο πλήρης γονιδιακός έλεγχος και μου αφαίρεσαν τα 50 ευρώ από το MHTFR που γραφόταν μέσω ΕΟΠΠΥ. Όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις θρομβοφιλιας που δικαιολογουνται μέσω ΕΟΠΠΥ και μπορείς να τις κάνεις και στο Ελενα τελείως δωρεάν (χρόνος προθρομβινης, αντιφωσφολιπιδικο κλπ) ήταν μια χαρά αλλά από τον γεννετικο βγήκε ότι είχα το γονίδιο της προθρομβινης που ευθύνεται για θρομβωσεις στην εγκυμοσύνη οπότε και έκανα αντιπηκτικες και με παρακολουθουσε και αιματολογος ανά 2-3 μήνες στην εγκυμοσύνη για να βλεπουμε αν έχει αλλάξει κάτι οπότε  να χρειάζομαι μεγαλύτερη δόση. Η αδερφή μου είχε το γονίδιο Leiden που και αυτό προκαλεί θέματα σε εγκυμοσύνη οπότε πήρε και αυτή αντιπηκτικη αγωγή σε εγκυμοσύνη με φυσική σύλληψη. Να τις κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετασεις πριν την ετ γιατί είναι πολύτιμες οι υγιεις βλαστοκυστες, μην αφήσεις τίποτα στην τύχη.

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

Μανούλες Ιουνίου 2018


Recommended Posts

πρίν από 44 λεπτά , orianna είπε:

Αυτές που είχες κάνει ήταν καλές πρίν δύο εβδομάδες; Φαινόταν κάποιο πρόβλημα; Κάποιο σύνδρομο γι αυτό προχωρήσες σε δεύτερη αυχενικη αλλού;Με τους γιατρούς είμαι επιφυλακτικη γι αυτό σε ρωτάω. Πριν διακόψεις κάνε ένα υπερηχο ακόμα.Τι σου έχουν πει οι γιατροί; Γιατί συμβαίνει αυτό; Μήπως πρέπει να  εξετάσετε το έμβρυο; 

Όχι αυτά που είχα κάνει πριν δυο εβδομαδες ήταν το papp-a(που βγήκε χαλια) που σε συνδυασμο με την αυχενικη που κάναμε χθες βγάζουν τα Τελικά Αποτελέσματα.δεν ηταν ένα πρόβλημα ήταν πολλα..και μόνο τη καρδια να ακούσεις δεν χρειάζεται να είσαι γιατρός για να καταλάβεις ότι δεν χτυπάει καλά.το κατάλαβα κατευθείαν χθες μόλις την άκουσα πριν μου πει κάτι.με το ζόρι χτυπούσε..και πέρα από αυτό ήταν και ολα τα αλλα χαλια..καμια πιθανότητα δυστυχώς.το εμβρυο εχει προβλημα.κι εγω ήθελα να πιστεύω σε κάποιο λάθος σε κάποιο θαύμα γι αυτό πήγαμε σημερα σε δεύτερο γιατρό αλλά μας είπε ακριβώς τα ίδια.και πάλι η καρδιά με το ζόρι χτυπούσε.στο εμβρυο θα κάνουμε καρυοτυπο να δούμε τι ακριβώς είχε αφού το αφαιρεσουμε.και απο κει και πέρα θα δούμε μήπως κάνουμε πιο ειδικες εξετασεις.εχουμε κανει ηδη αρκετές απο τη δεύτερη ατυχια αλλα θα δουμε τωραμηπως υπάρχουν και αλλα πράγματα που πρεπει να ψαξουμε..μεχρι τωρα οι γιατροι δεν έχουν εντοπισει κατι.τυχαια γεγονοτα λενε που δεν το πιστεύω πια.σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον!!Δεν θέλω όμως να σας στεναχωρω εσας τις εγκυουλες..να πάνε όλα καλα εύχομαι σε όλες σας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, Nansy29 είπε:

Όχι αυτά που είχα κάνει πριν δυο εβδομαδες ήταν το papp-a(που βγήκε χαλια) που σε συνδυασμο με την αυχενικη που κάναμε χθες βγάζουν τα Τελικά Αποτελέσματα.δεν ηταν ένα πρόβλημα ήταν πολλα..και μόνο τη καρδια να ακούσεις δεν χρειάζεται να είσαι γιατρός για να καταλάβεις ότι δεν χτυπάει καλά.το κατάλαβα κατευθείαν χθες μόλις την άκουσα πριν μου πει κάτι.με το ζόρι χτυπούσε..και πέρα από αυτό ήταν και ολα τα αλλα χαλια..καμια πιθανότητα δυστυχώς.το εμβρυο εχει προβλημα.κι εγω ήθελα να πιστεύω σε κάποιο λάθος σε κάποιο θαύμα γι αυτό πήγαμε σημερα σε δεύτερο γιατρό αλλά μας είπε ακριβώς τα ίδια.και πάλι η καρδιά με το ζόρι χτυπούσε.στο εμβρυο θα κάνουμε καρυοτυπο να δούμε τι ακριβώς είχε αφού το αφαιρεσουμε.και απο κει και πέρα θα δούμε μήπως κάνουμε πιο ειδικες εξετασεις.εχουμε κανει ηδη αρκετές απο τη δεύτερη ατυχια αλλα θα δουμε τωραμηπως υπάρχουν και αλλα πράγματα που πρεπει να ψαξουμε..μεχρι τωρα οι γιατροι δεν έχουν εντοπισει κατι.τυχαια γεγονοτα λενε που δεν το πιστεύω πια.σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον!!Δεν θέλω όμως να σας στεναχωρω εσας τις εγκυουλες..να πάνε όλα καλα εύχομαι σε όλες σας!

κοριτσι μου ευχομαι να εισαι τυχερη την επομενη φορα...να πιεσεις τον γιατρο σου να κανεις εξετασεις για θρομβοφιλια.σε  καποια δημοσια νοσοκομεια στην αθηνα που γινονται μπορεις να τις κανεις δωρεαν αν βρεις καποια ακρη γτ ειναι κ ακριβες.


6penp2.png

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, orianna είπε:

κοριτσι μου ευχομαι να εισαι τυχερη την επομενη φορα...να πιεσεις τον γιατρο σου να κανεις εξετασεις για θρομβοφιλια.σε  καποια δημοσια νοσοκομεια στην αθηνα που γινονται μπορεις να τις κανεις δωρεαν αν βρεις καποια ακρη γτ ειναι κ ακριβες.

Ευχαριστώ πολύ κοπέλα μου!Έχω κάνει για θρομβοφιλια από τη δεύτερη ατυχία και είναι όλα καλά.εχουμε κάνει όλες τις βασικές εξετάσεις που κάνουν μετα απο συνεχομενες αποβολες και δεν έχει βρεθεί κατι.τωρα θα ψάξω για πιο ειδικές εξετάσεις..καπου θα κρύβεται η αιτια..

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια!

νέα κι εγώ εδώ! γεννάω περίπου 20-22 ιουνιου!

σύμφωνα με την τελευταία περίοδο, μπήκα στη 12η εβδομάδα, αλλά επειδή η σύλληψη άργησε, η κανονική ηλικία του εμβρύου είναι 9 εβδομάδες!

έχω ήδη ένα αγοράκι 4 1/2 χρονών! καμία σ΄χεση η μια εγκυμοσύνη με την άλλη!  στην τωρινή έχω 'ολη τη μέρα ναυτία.

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , Lia21 είπε:

καλημέρα κορίτσια!

νέα κι εγώ εδώ! γεννάω περίπου 20-22 ιουνιου!

σύμφωνα με την τελευταία περίοδο, μπήκα στη 12η εβδομάδα, αλλά επειδή η σύλληψη άργησε, η κανονική ηλικία του εμβρύου είναι 9 εβδομάδες!

έχω ήδη ένα αγοράκι 4 1/2 χρονών! καμία σ΄χεση η μια εγκυμοσύνη με την άλλη!  στην τωρινή έχω 'ολη τη μέρα ναυτία.

 

Καλωσόρισες!!!! Συμπασχω μαζι σου!!!! Απο το πρωι που θα ξυπνησω,  ακομα και το βραδυ που θα κοιμαμαι ξυπναω απο την ανακατωσουρα... Εμενα βεβαια ειναι το πρωτο μου,  οποτε δεν εχω μετρο συγκρισης!!! Κανεις και εμετους??? Εμενα ευτυχως περιοριστηκαν στον ενα την ημερα!!! 

Να σου ζησει και το πρωτο παιδακι σου και με το καλο να εχουμε μια τελειομηνη εγκυμοσυνη ολες μας!!!! 


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα!

ευχαριστώ ανεμονη! έχω ανακατωσούρες, αλλα εμετό έχω κάνει μόνον έναν αυτούς τους μήνες!

αντιθέτως, στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα για 20 μέρες ανακατωσούρες με καθημερινό εμετό! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 54 λεπτά , Lia21 είπε:

καλημέρα!

ευχαριστώ ανεμονη! έχω ανακατωσούρες, αλλα εμετό έχω κάνει μόνον έναν αυτούς τους μήνες!

αντιθέτως, στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα για 20 μέρες ανακατωσούρες με καθημερινό εμετό! 

Εγω κλεινω την 2η εβδομαδα σημερα με συνεχεις ανακατωσουρες και καθημερινους εμετους... Χθες τελικα παλι εκανα 5...και ειχα χαρει οτι μειωθηκαν!!! Τουλάχιστον πλεον μπορω να φαω εστω και λιγο... Ελπιζω να μειωθουν κι εμενα οσο περναν οι εβδομάδες!!!! Για να δουμε!!! 


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

Nancy29 δεν εχω λογια για την απώλεια σας...

Μην το βαζεις κατω....ειμαι σιγουρη οτι θα γίνεις μανουλα....

Ο καρυοτυπος θα σας βοηθησει να βρείτε απαντήσεις

3 ώρες πρίν, Lia21 είπε:

καλημέρα!

ευχαριστώ ανεμονη! έχω ανακατωσούρες, αλλα εμετό έχω κάνει μόνον έναν αυτούς τους μήνες!

αντιθέτως, στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα για 20 μέρες ανακατωσούρες με καθημερινό εμετό! 

Καλωσήρθες! Με το καλο και γερό το 2ο

Εγω ειμαι σε μεγαλη αναμονη και αγωνια για την ερχομενη Τριτη που εχω αυχενική.....κατα τα αλλα δεν νιωθω απολυτως τίποτα που να μου θυμιζει εγκυμοσυνη...

Ειναι καμια ανω των 35 οπως εγω....θα κανετε εξτρα εξεταση για συνδρομα?...οπως πχ αυτη η μη επεμβατικη με το αιμα? Στα προηγουμενα ημουν κατω των 35 με καλη αυχενικη και δεν το ειχα ψαξει

Κανενα άλλο κοριτσι που εκανε ήδη αυχενική?


Konstantinos 04/12/10 - Eirini 26/03/13 - Nikolas 25/08/15 - Athina 11/06/18

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια, πριν λίγο γύρισα από γιατρό... Όλα καλά, έγινε 30mm, είμαι 8+6 σήμερα και οι παλμοι ήταν 176...Αυχενικη σε 3 εβδομάδες... Και σήμερα μου έγραψε και όλες τις εξετάσεις + για κυστικη ινωση που ζήτησα... 

  • Μου αρέσει 3

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γεια σας!!

Πρωτα απο ολα θα ηθελα να πω στα κοροτσια που δεν προχωρησε η εγκυμοσυνη τους να ειναι αισιοδοξες και δυνατες και να σκεφτονται οτι ειδικα αφου μπορουν και συλλαμβανουν, ειναι θεμα χρονου να αποκτησουν μωρακι!

Εγω πηγα χθες για αυχενικη και οι μετρησεις ειναι καλες για την ηλικια μου(34+). Πηγα με τα χιλια ζορια στο γιατρο βεβαια...καθως την Τριτη το βραδυ  ειχα μια απιστευτη αιμορραγια! Το αιμα ηταν κατακοκκινο και περισσοτερο απο της περιοδου. Οπως καταλαβαινετε τρομαξα παρα πολυ. Ο γιατρος στην αρχη μου ειπε να αναβαλλουμε την αυχενικη για να μην κουνηθω απο το κρεβατι αλλα λογω του οτι το αιμα ηταν πολυ αποφασισαμε να το ρισκαρουμε για να δουμε τελικα τι εχει συμβει. Η αιτια ειναι οτι εχω χαμηλο πλακουντα και καθως αυτο προκαλει τετοιες αποκολλησεις θα πρεπει να τη βγαλω ξαπλα απο εδω και περα! Χαλαλι!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, fani_ είπε:

Κοριτσια γεια σας!!

Πρωτα απο ολα θα ηθελα να πω στα κοροτσια που δεν προχωρησε η εγκυμοσυνη τους να ειναι αισιοδοξες και δυνατες και να σκεφτονται οτι ειδικα αφου μπορουν και συλλαμβανουν, ειναι θεμα χρονου να αποκτησουν μωρακι!

Εγω πηγα χθες για αυχενικη και οι μετρησεις ειναι καλες για την ηλικια μου(34+). Πηγα με τα χιλια ζορια στο γιατρο βεβαια...καθως την Τριτη το βραδυ  ειχα μια απιστευτη αιμορραγια! Το αιμα ηταν κατακοκκινο και περισσοτερο απο της περιοδου. Οπως καταλαβαινετε τρομαξα παρα πολυ. Ο γιατρος στην αρχη μου ειπε να αναβαλλουμε την αυχενικη για να μην κουνηθω απο το κρεβατι αλλα λογω του οτι το αιμα ηταν πολυ αποφασισαμε να το ρισκαρουμε για να δουμε τελικα τι εχει συμβει. Η αιτια ειναι οτι εχω χαμηλο πλακουντα και καθως αυτο προκαλει τετοιες αποκολλησεις θα πρεπει να τη βγαλω ξαπλα απο εδω και περα! Χαλαλι!!

Ωωωω κοριτσι μου... Καταλαβαίνω τρομαρα που θα πηρες.... Ελπιζω ολα να ναι καλα απο δω και περα και καλη υπομονη... Το αιμα σταμάτησε??? 


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

anemoni1989 Σε ευχαριστω πολυ!Τρομαρα δεν λες τιποτα!Πραγματικα πιστεψα οτι τελειωσε. Ειχα ξανα λιγες σταγονες πριν λιγες βδομαδες αλλα αυτο ήταν το κατι αλλο. Ευτυχως τωρα εχω καφε και οχι κοκκινο αιμα..βεβαια ο γαιτρος ειδε οτι υπαρχει και αλλο αιμα συγκεντρωμενο μεσα... Αυτο που εμαθα μετα απο αυτο ειναι οτι πρεπει να ειμαστε ψυχραιμες ακομα και οταν τα πραγματα φαινονται χαλια... Αλλωστε αλλος αποφασιζει και εμεις δεν μπορουμε να ελεγξουμε την κατασταση. Ο,τι ειναι να γινει θα γινει! Θελει υπομονη και αισιοδοξια!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, fani_ είπε:

anemoni1989 Σε ευχαριστω πολυ!Τρομαρα δεν λες τιποτα!Πραγματικα πιστεψα οτι τελειωσε. Ειχα ξανα λιγες σταγονες πριν λιγες βδομαδες αλλα αυτο ήταν το κατι αλλο. Ευτυχως τωρα εχω καφε και οχι κοκκινο αιμα..βεβαια ο γαιτρος ειδε οτι υπαρχει και αλλο αιμα συγκεντρωμενο μεσα... Αυτο που εμαθα μετα απο αυτο ειναι οτι πρεπει να ειμαστε ψυχραιμες ακομα και οταν τα πραγματα φαινονται χαλια... Αλλωστε αλλος αποφασιζει και εμεις δεν μπορουμε να ελεγξουμε την κατασταση. Ο,τι ειναι να γινει θα γινει! Θελει υπομονη και αισιοδοξια!!

Κοριτσια το πρωι ειχα παλι κοκκινο αιμα.....και ημουν απο προχθες σε ακινησια στο κρεβατι. Δωστε μου κουραγιο!!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, fani_ είπε:

Κοριτσια το πρωι ειχα παλι κοκκινο αιμα.....και ημουν απο προχθες σε ακινησια στο κρεβατι. Δωστε μου κουραγιο!!

Κορίτσι μου προγεστερονη σου έδωσε; Έχεις κάνει μέτρηση; Μια χειρουργός μου είχε πει να έχω πιο ψηλά τα πόδια μου κ να ξαπλώνω μέχρι να σταματήσουν οι πόνοι που ειχα στην αρχή της εγκυμοσύνης. Δεν ξέρω αν λειτουργει κ στην περίπτωση της αιμορραγίας αυτή η συμβουλή. Τώρα πώς είσαι; 


6penp2.png

Link to comment
Share on other sites

orianna δεν εχω κανει μετρηση προγεστερονης αλλα απο προχθες μου ειπε ο γιατρος να παιρνω 6 ουτροτζεσταν την ημερα μεχρι νεωτερας. Φανταζομαι αφου ξαναεγινε αποκολληση δεν θα μου τα σταματησει. Απ' ο, τι μου ειπε η προγεστερονη χορηγειται στην αιμορραγια γιατι χαλαρωνει τη μητρα και αποφευγονται οι συσπασεις που θα εκαναν την αποκολληση πιο βαρια. Δεν σου κρυβω οτι διαβασα παρενεργειες κ φοβαμαι λιγο αλλα τετοια ωρα τετοια λογια.....δεν μπορω να κανω αλλιως. Ευτυχως δεν εχω πονους..ειμαι ξαπλα μονιμως. Μαλλον παω καλυτερα, αρχιζει να σταματαει το αιμα.. Το θεμα ειναι οτι λογω του χαμηλου πλακουντα μου ειπε οτι τετοια περιστατικα μπορει να ξανασυμβουν αλλα να σου πω δεν το περιμενα μεσα σε 2 μερες και ενω ειμαι ξαπλα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...