Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 1 λεπτό , Lila ki είπε:

      Άσε με εμένα .. Εμένα ήταν από την πεμπτη εβδομάδα … ιδιαίτερη περίπτωση εγώ δεν συγκρίνεται καν … απλά στο ανέφερα γιατί δεν έβρισκα την γυναικολόγο μου … 

      Είμαι και μόνη μου δεν έχει γυρίσει ο άντρας μου από τη δουλειά. Έχω δυο εμβρυακια. Λέτε να έχουν πάθει τίποτα και τα δυο; Αχ τι ρωτάω τώρα κι εγω.. που να ξέρετε..τώρα δεν έχω ξανά δει εδώ και ένα τέταρτο κάτι 

Εξωσωματική


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

4 ώρες πρίν, χειμωνας είπε:

Δεν έχω χρήματα να κάνω αμέσως κ άλλη προσπάθεια! Θα προσπαθήσουμε όμως να κάνουμε εξετάσεις μέχρι εκεί που μπορούμε προς το παρόν. Εύχομαι να σου πάνε όλα κατά ευχήν στην επόμενη προσπάθεια σου κ να γεμίσει η αγκαλια σου παιδάκια.

Δεν θυμάμαι πως έλεγαν τις βιταμίνες αλλά τις έπαιρνε 3 μήνες. Θυμάμαι μόνο πως είχαν κάπου στα 100€. Ο ανδρολογος του μας είπε πως είναι πολύ μικρή η κιρσοκήλη κ από έρευνες που έχουν γίνει δεν παρεμποδίζει κάπου το σπέρμα. Εγώ 32 ετών κ ο σύζυγος 45. Μακάρι να μην χρειαστεί να κάνεις εξωσωματική...

Με μικρογονιμοποιηση. Εκεί συνειδητοποιησα πόσο χάλια ήταν το σπέρμα!!!

Αχ κ αυτό με τον δότη σκεφτόμαστε αλλά είναι πολύ μεγάλη απόφαση! Θέλει πολύ δύναμη! Κ υιοθεσία έχουμε σκεφτεί βασικά!

Αν υπάρχει τόσο σοβαρό πρόβλημα όπως είχαμε κ εμείς κ εσείς  νομίζω πως οι βιταμίνες που ήπιαν οι άντρες μας είναι πεταμένα λεφτά. Εύχομαι σας πάνε καλά κ μπράβο για τη δύναμη που είχατε κ πήρατε σπέρμα δότη! Αν δεν γίνομαι αδιάκριτη πόσο στοιχίζει το σπέρμα;

Κούκλα μου μακαρι να μην χρειαστεί να μπουμε σε αυτη τη διαδικασία αλλα πιστευω οτι καθε προσπάθεια αξίζει... Είστε πολυ δυνατοί και ολα θα πανε καλα... Ακομα και απο δοτη να πάρετε θα ειναι δικο σας και μονο δικο σας το παιδάκι σας... Ψαξτετο και ολα θα πανε καλα... 

  • Ευχαριστώ 1

jgJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Μάντη είπε:

Κούκλα μου μακαρι να μην χρειαστεί να μπουμε σε αυτη τη διαδικασία αλλα πιστευω οτι καθε προσπάθεια αξίζει... Είστε πολυ δυνατοί και ολα θα πανε καλα... Ακομα και απο δοτη να πάρετε θα ειναι δικο σας και μονο δικο σας το παιδάκι σας... Ψαξτετο και ολα θα πανε καλα... 

Σε ευχαριστώ πραγματικά πολύ! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/2/2018 at 10:13 ΠΜ, χειμωνας είπε:

Θα κάνουμε καρυότυπο ζεύγους να δούμε τι ακριβώς γίνεται. Σ ευχαριστώ πολύ.

Καλημέρα ! Έπρεπε να κάνετε νωρίτερα καρυότυπο ζεύγους να δείτε και την ακριβή αίτία . Εμάς βρέθηκε στο DNA του συζύγου θέμα και εννοείται πως θα γίνει και προεμφυτευτικός ... Δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα όταν είναι πρόβλημα στον άντρα ... Μακάρι να πάνε όλα καλά και να έχετε μπεμπάκια σύντομα ! Όσο για την πεθερά .... ΚΟύνα απλά το κεφάλι κ άσε να μιλάει :)

  • Ευχαριστώ 1

ukSwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με Electra λοιπόν επειδή είστε δύσκολη περίπτωση όπως κ εμείς κ αξίζει να το παλέψετε με το δικό σας κ οχι μπαμ ξένο γιατι ποτε δεν ξέρεις σου είπα με 75000 κ εφτιαξα τοσα εμβρυα πήγαινε εκεί που σου είπα πέρα από το κέντρο εγω εκει έκανα τη διαδικασία κ με του άντρα μου κ με τον δωρητή μιλήστε στην υπεύθυνη ανοιχτα κ θα δείτε εμας μας είπε κανεις δεν μπορει να σου εγγυηθει τίποτα μπορεί κ φυσιολογικά να πιασετε εχουν δει πολα τα μάτια μας

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, ElektraGr είπε:

Καλημέρα ! Έπρεπε να κάνετε νωρίτερα καρυότυπο ζεύγους να δείτε και την ακριβή αίτία . Εμάς βρέθηκε στο DNA του συζύγου θέμα και εννοείται πως θα γίνει και προεμφυτευτικός ... Δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα όταν είναι πρόβλημα στον άντρα ... Μακάρι να πάνε όλα καλά και να έχετε μπεμπάκια σύντομα ! Όσο για την πεθερά .... ΚΟύνα απλά το κεφάλι κ άσε να μιλάει :)

Στον προγεννητικό έλεγχο κάνατε καρυότυπο εσείς; Σας απέκλεισαν το ενδεχόμενο βελτίωσης του σπέρματος με οποιοδήποτε τρόπο; Σ ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, χειμωνας είπε:

Στον προγεννητικό έλεγχο κάνατε καρυότυπο εσείς; Σας απέκλεισαν το ενδεχόμενο βελτίωσης του σπέρματος με οποιοδήποτε τρόπο; Σ ευχαριστώ πολύ!

Εμενα πήρε βιταμίνες κ νολβα.τεξ απλα κ μονο για να χουμε καπως καλο σπερμα στην εξωσωματικη.  Για καρυοτυπο ζευγους μας ειπαν απο το κεντρο εξωσωματικης οταν ημασταν ακομα σε αρχικη φαση. Να βρουμε την ακριβη αιτια στον συζυγο με καρυοτυπο, κυστικη ινωση και μικροελειψεις. Περα απο τον καρυοτυπο,  οπουβρεθηκε μετατοπιση ενοςχρωμοσωματος σε ενα αλλο, τα αλλα ηταν οκ.  Μας απεκλεισαν την βελτιωση λογω αυτου.  Μαλιστα προεμφυτευτικο απαραιτττα μας ειπαν γτ 4 στις 6 περιπτωσεις θα υπαρχει αποβολη λογω αυτου . 

  • Μου αρέσει 1

ukSwp3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, ElektraGr είπε:

Εμενα πήρε βιταμίνες κ νολβα.τεξ απλα κ μονο για να χουμε καπως καλο σπερμα στην εξωσωματικη.  Για καρυοτυπο ζευγους μας ειπαν απο το κεντρο εξωσωματικης οταν ημασταν ακομα σε αρχικη φαση. Να βρουμε την ακριβη αιτια στον συζυγο με καρυοτυπο, κυστικη ινωση και μικροελειψεις. Περα απο τον καρυοτυπο,  οπουβρεθηκε μετατοπιση ενοςχρωμοσωματος σε ενα αλλο, τα αλλα ηταν οκ.  Μας απεκλεισαν την βελτιωση λογω αυτου.  Μαλιστα προεμφυτευτικο απαραιτττα μας ειπαν γτ 4 στις 6 περιπτωσεις θα υπαρχει αποβολη λογω αυτου . 

Σ ευχαριστώ για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες. Εύχομαι να σας πάνε όλα καλά..

Link to comment
Share on other sites

On 1/2/2018 at 12:08 ΠΜ, χειμωνας είπε:

Περνάω τη χειρότερη φάση της ζωής μου! Προσπαθούσαμε 3 χρόνια (χωρίς βοήθεια) για εγκυμοσύνη δεν ήρθε ποτέ. Αρχίσαμε να το ψάχνουμε. Να πω πως έχει προηγηθεί μια επέμβαση δερμοειδούς κύστης ωοθήκης που σύμφωνα με τον γιατρό μου δεν είχε δημιουργήσει προβλήματα. Πρώτο σπερμοδιαγραμμα χάλια. Η σαλπιγγογραφία μου καλή (φυσιολογική). Μετά από 90 ημέρες που έπαιρνε ο σύζυγος κάποιες βιταμίνες κάνει σπερμοδιαγραμμα κ ήταν παλι χάλια. Μια κιρσοκήλη που έχει,του είπε ο ανδρολογος πως δεν χρήζει επέμβασης (του είπε επίσης πως κ επέμβαση να γίνει δεν παρεμποδίζει τη γονιμοποίηση η κιρσοκήλη). Αποφασίζουμε για εξωσωματική!!!! Περνάμε επιτροπή, εγκρίνεται, περνούμε τα φάρμακα κ ξεκινάμε. Με ψυχολογία χαλιά κ την πεθερά μου να μου λέει πιες βότανα, κάνε το ένα, κάνε το άλλο κ να ξέρει πως το πρόβλημα δεν το έχω εγώ. Τέλος πάντων, όλα κυλάνε ομαλά κ πάμε για ωοληψια. "11 ωάρια είναι πολύ καλά αλλά το σπέρμα πολύ χάλια" λέει ο γιατρός. Σήμερα με παίρνουν από το κέντρο εξωσωματικής να με ενημερώσουν πως δεν ειχαμε γονιμοποίηση σε ΚΑΝΕΝΑ!!!!!! Έχασα τη γη κάτω από τα πόδια μου. Σκεφτόμαστε να κάνουμε καρυότυπο!Μπορεί να χρησιμοποιήσουμε σπέρμα δότη. Δεν θέλω να το πιστέψω! Δεν μπορώ να το διαχειριστώ!

 

Κορίτσι καλησπέρα.Λυπάμαι ειλικρινά για όλο αυτό που πέρασες.Σε καταλαβαίνω απόλυτα το έχω περάσει,βέβαια εγώ είχα 3 ωάρια και όχι 11 σαν και σένα και δεν είχε γονιμοποιηθεί ούτε ένα.Έχω κάνει 6 εξωσωματικες,οι 4 ήταν ολοκληρωμένες και τώρα είμαι στην επόμενη.Ο σύζυγος μου έκανε εγχείρηση κιρσοκηλης πριν 4 χρόνια,εδώ που τα λέμε δεν υπάρχουν θεαματικά αποτελέσματα.Παίρνει βιταμίνες,όπως και εγώ.Πρέπει να κάνετε οπωσδήποτε κατακερματισμό σπέρματος και τον καρυοτυπο ζεύγους.Η κατάλληλη μέθοδος στην εξωσωματική όταν το σπέρμα έχει πρόβλημα ειναι η IMSI.Ψαξτο λιγάκι.Μη βιαστείς να πας σε σπέρμα δότη,είσαι μικρή ακόμα.Αυτή βέβαια είναι η δική μου γνώμη.Καλή επιτυχία.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/2/2018 at 3:49 ΜΜ, ElektraGr είπε:

Εμενα πήρε βιταμίνες κ νολβα.τεξ απλα κ μονο για να χουμε καπως καλο σπερμα στην εξωσωματικη.  Για καρυοτυπο ζευγους μας ειπαν απο το κεντρο εξωσωματικης οταν ημασταν ακομα σε αρχικη φαση. Να βρουμε την ακριβη αιτια στον συζυγο με καρυοτυπο, κυστικη ινωση και μικροελειψεις. Περα απο τον καρυοτυπο,  οπουβρεθηκε μετατοπιση ενοςχρωμοσωματος σε ενα αλλο, τα αλλα ηταν οκ.  Μας απεκλεισαν την βελτιωση λογω αυτου.  Μαλιστα προεμφυτευτικο απαραιτττα μας ειπαν γτ 4 στις 6 περιπτωσεις θα υπαρχει αποβολη λογω αυτου . 

Καλησπέρα!καταρχην σου ευχομαι καλη επιτυχια στην προσπαθεια σου!αν κατάλαβα καλά σας είπαν ότι πιθανόν να υπάρχει αποβολή λόγω της μετατόπισης του χρωμοσωματος; έχει βρεθεί και σε μένα μια μικροελλειψη σε ένα χρωμοσωμα και η γενετιστρια μας είπε ότι οδηγεί σε αποβολές(εχω ήδη 4 αποτυχημένες εγκυμοσύνες με φυσική σύλληψη)και μας προτεινε εξωσωματική με προεμφυτευτικο.ο γυναικολόγος μου όμως λέει ότι δεν νομίζει να μας βοηθήσει η εξωσωματικη και επιμενει να προσπαθησουμε ξανα φυσικα-δεν είναι σίγουρος ότι φταίει αυτό..με εχουν μπερδεψει..απλα είδα τη δημοσίευση σου και μάλλον επιβεβαιώνει την γενετιστρια(αφου μάλλον για κάτι παρόμοιο μιλάμε).

On 1/2/2018 at 12:08 ΠΜ, χειμωνας είπε:

Περνάω τη χειρότερη φάση της ζωής μου! Προσπαθούσαμε 3 χρόνια (χωρίς βοήθεια) για εγκυμοσύνη δεν ήρθε ποτέ. Αρχίσαμε να το ψάχνουμε. Να πω πως έχει προηγηθεί μια επέμβαση δερμοειδούς κύστης ωοθήκης που σύμφωνα με τον γιατρό μου δεν είχε δημιουργήσει προβλήματα. Πρώτο σπερμοδιαγραμμα χάλια. Η σαλπιγγογραφία μου καλή (φυσιολογική). Μετά από 90 ημέρες που έπαιρνε ο σύζυγος κάποιες βιταμίνες κάνει σπερμοδιαγραμμα κ ήταν παλι χάλια. Μια κιρσοκήλη που έχει,του είπε ο ανδρολογος πως δεν χρήζει επέμβασης (του είπε επίσης πως κ επέμβαση να γίνει δεν παρεμποδίζει τη γονιμοποίηση η κιρσοκήλη). Αποφασίζουμε για εξωσωματική!!!! Περνάμε επιτροπή, εγκρίνεται, περνούμε τα φάρμακα κ ξεκινάμε. Με ψυχολογία χαλιά κ την πεθερά μου να μου λέει πιες βότανα, κάνε το ένα, κάνε το άλλο κ να ξέρει πως το πρόβλημα δεν το έχω εγώ. Τέλος πάντων, όλα κυλάνε ομαλά κ πάμε για ωοληψια. "11 ωάρια είναι πολύ καλά αλλά το σπέρμα πολύ χάλια" λέει ο γιατρός. Σήμερα με παίρνουν από το κέντρο εξωσωματικής να με ενημερώσουν πως δεν ειχαμε γονιμοποίηση σε ΚΑΝΕΝΑ!!!!!! Έχασα τη γη κάτω από τα πόδια μου. Σκεφτόμαστε να κάνουμε καρυότυπο!Μπορεί να χρησιμοποιήσουμε σπέρμα δότη. Δεν θέλω να το πιστέψω! Δεν μπορώ να το διαχειριστώ!

 

Λυπάμαι πολύ..ειναι πολύ απογοητευτικό όλο αυτό.καντε πρώτα καρυοτυπο και μετα το βλέπετε.το ζήτημα είναι να μην το βάλετε κάτω. Σε καταλαβαίνω για το ξένο σπέρμα δεν είναι εύκολη απόφαση.ισως αυτό να είναι η τελευταία επιλογή.προσπαθηστε με δικό σας ξανά όταν μπορέσετε.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@χειμωνας απορώ πως σας προχώρησαν σε εξωσωματική χωρίς την πιο απλή εξέταση όπως αυτή του καρυότυπου και από τους δύο. Εμένα ήταν από τις πρώτες εξετάσεις που μου ζήτησαν στο κέντρο. Έπειτα , έχετε κάνει εξέταση για καταερματισμό σπέραμτος??Καλλιέργεια σπέρματος έχετε κάνει?

Από το κέντρο τι ακριβώς σας είπαν?

  • Μου αρέσει 1

 
Link to comment
Share on other sites

On 4/2/2018 at 3:52 ΜΜ, oly75 είπε:

Κορίτσι καλησπέρα.Λυπάμαι ειλικρινά για όλο αυτό που πέρασες.Σε καταλαβαίνω απόλυτα το έχω περάσει,βέβαια εγώ είχα 3 ωάρια και όχι 11 σαν και σένα και δεν είχε γονιμοποιηθεί ούτε ένα.Έχω κάνει 6 εξωσωματικες,οι 4 ήταν ολοκληρωμένες και τώρα είμαι στην επόμενη.Ο σύζυγος μου έκανε εγχείρηση κιρσοκηλης πριν 4 χρόνια,εδώ που τα λέμε δεν υπάρχουν θεαματικά αποτελέσματα.Παίρνει βιταμίνες,όπως και εγώ.Πρέπει να κάνετε οπωσδήποτε κατακερματισμό σπέρματος και τον καρυοτυπο ζεύγους.Η κατάλληλη μέθοδος στην εξωσωματική όταν το σπέρμα έχει πρόβλημα ειναι η IMSI.Ψαξτο λιγάκι.Μη βιαστείς να πας σε σπέρμα δότη,είσαι μικρή ακόμα.Αυτή βέβαια είναι η δική μου γνώμη.Καλή επιτυχία.

Αχ πόσο με βοηθάνε οι γνώμες από κοπέλες με παρόμοια προβλήματα να ξερες!!!!!

On 5/2/2018 at 1:39 ΜΜ, kotsifikos είπε:

@χειμωνας απορώ πως σας προχώρησαν σε εξωσωματική χωρίς την πιο απλή εξέταση όπως αυτή του καρυότυπου και από τους δύο. Εμένα ήταν από τις πρώτες εξετάσεις που μου ζήτησαν στο κέντρο. Έπειτα , έχετε κάνει εξέταση για καταερματισμό σπέραμτος??Καλλιέργεια σπέρματος έχετε κάνει?

Από το κέντρο τι ακριβώς σας είπαν?

Μόνο σπερμοδιαγραμματα έχουμε κάνει. Ήταν τόσο σίγουροι πως δεν θα υπάρξει πρόβλημα! Από το κέντρο είπαν ότι κ ο γιατρός μου... έχουν δει πάρα πολλά κακής ποιότητας σπέρματα αλλά αυτό δεν το περίμεναν!! Τι να πω κ εγώ; Δεν θέλω να αφήσω το γιατρό μου αλλά απογοητεύτηκα γιατί τον καρυότυπο έπρεπε από πριν να μας είχε πει να τον κάνουμε. Ούτε κατακερματισμό έχουμε κάνει.

Link to comment
Share on other sites

On 2/10/2018 at 11:58 ΜΜ, χειμωνας είπε:

Αχ πόσο με βοηθάνε οι γνώμες από κοπέλες με παρόμοια προβλήματα να ξερες!!!!!

Μόνο σπερμοδιαγραμματα έχουμε κάνει. Ήταν τόσο σίγουροι πως δεν θα υπάρξει πρόβλημα! Από το κέντρο είπαν ότι κ ο γιατρός μου... έχουν δει πάρα πολλά κακής ποιότητας σπέρματα αλλά αυτό δεν το περίμεναν!! Τι να πω κ εγώ; Δεν θέλω να αφήσω το γιατρό μου αλλά απογοητεύτηκα γιατί τον καρυότυπο έπρεπε από πριν να μας είχε πει να τον κάνουμε. Ούτε κατακερματισμό έχουμε κάνει.

Δεν ξέρω σε ποιο κέντρο είσαι αλλά θα σε συμβούλευα να αλλάξεις!

Όταν κάνεις μία εξωσωματική επενδύεις, ψυχολογικά και φυσικά και οικονομικά, οπότε δεν αφήνεις τίποτα στην τύχη, δεν γίνεται να μην σας είχαν κάνει έστω καλλιέργεια  και κατακερματισμό σπέραματος.

 

  • Μου αρέσει 1

 
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
On 1/2/2018 at 12:08 ΠΜ, χειμωνας είπε:

Περνάω τη χειρότερη φάση της ζωής μου! Προσπαθούσαμε 3 χρόνια (χωρίς βοήθεια) για εγκυμοσύνη δεν ήρθε ποτέ. Αρχίσαμε να το ψάχνουμε. Να πω πως έχει προηγηθεί μια επέμβαση δερμοειδούς κύστης ωοθήκης που σύμφωνα με τον γιατρό μου δεν είχε δημιουργήσει προβλήματα. Πρώτο σπερμοδιαγραμμα χάλια. Η σαλπιγγογραφία μου καλή (φυσιολογική). Μετά από 90 ημέρες που έπαιρνε ο σύζυγος κάποιες βιταμίνες κάνει σπερμοδιαγραμμα κ ήταν παλι χάλια. Μια κιρσοκήλη που έχει,του είπε ο ανδρολογος πως δεν χρήζει επέμβασης (του είπε επίσης πως κ επέμβαση να γίνει δεν παρεμποδίζει τη γονιμοποίηση η κιρσοκήλη). Αποφασίζουμε για εξωσωματική!!!! Περνάμε επιτροπή, εγκρίνεται, περνούμε τα φάρμακα κ ξεκινάμε. Με ψυχολογία χαλιά κ την πεθερά μου να μου λέει πιες βότανα, κάνε το ένα, κάνε το άλλο κ να ξέρει πως το πρόβλημα δεν το έχω εγώ. Τέλος πάντων, όλα κυλάνε ομαλά κ πάμε για ωοληψια. "11 ωάρια είναι πολύ καλά αλλά το σπέρμα πολύ χάλια" λέει ο γιατρός. Σήμερα με παίρνουν από το κέντρο εξωσωματικής να με ενημερώσουν πως δεν ειχαμε γονιμοποίηση σε ΚΑΝΕΝΑ!!!!!! Έχασα τη γη κάτω από τα πόδια μου. Σκεφτόμαστε να κάνουμε καρυότυπο!Μπορεί να χρησιμοποιήσουμε σπέρμα δότη. Δεν θέλω να το πιστέψω! Δεν μπορώ να το διαχειριστώ!

 

Καλησπέρα είναι το πρώτο σοκ..

Κορίτσι μου πάρε το χρόνο σου..έκανα 4 εξωσωματικές να κρατήσω μωρό..έχασα 3.. πιστεύεις ότι με ενδιέφερε η με ενδιαφέρει τίνος είναι το υλικό; Ναι είναι δικό μας και; Μπορώ να ζω πίσω τα τρία που έχασα κ τον πόνο που μου προκάλεσαν κι ας ήταν αλλού;;; Το μωρό σου θα ναι μωρό σου..από το ωάριο σου θα γίνει άνθρωπος..από το αίμα σου θα τραφεί σε σένα θα κλοτσαει..μη χάνεις χρόνο ειλικρινά δεν αξίζει..όπως σε πήραν κ σου παν γονιμοποιημένο κανένα θα σου πουν έχετε 10 εμβρια!! Με το καλό κορίτσι μου

Ωστόσο πριν φτάσεις εκεί θα πας σε ένα σοβαρότερο κέντρο να κάνετε αναλυτικά εξετάσεις σπέρματος..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/4/2018 at 10:12 ΜΜ, Nansy29 είπε:

Καλησπέρα!καταρχην σου ευχομαι καλη επιτυχια στην προσπαθεια σου!αν κατάλαβα καλά σας είπαν ότι πιθανόν να υπάρχει αποβολή λόγω της μετατόπισης του χρωμοσωματος; έχει βρεθεί και σε μένα μια μικροελλειψη σε ένα χρωμοσωμα και η γενετιστρια μας είπε ότι οδηγεί σε αποβολές(εχω ήδη 4 αποτυχημένες εγκυμοσύνες με φυσική σύλληψη)και μας προτεινε εξωσωματική με προεμφυτευτικο.ο γυναικολόγος μου όμως λέει ότι δεν νομίζει να μας βοηθήσει η εξωσωματικη και επιμενει να προσπαθησουμε ξανα φυσικα-δεν είναι σίγουρος ότι φταίει αυτό..με εχουν μπερδεψει..απλα είδα τη δημοσίευση σου και μάλλον επιβεβαιώνει την γενετιστρια(αφου μάλλον για κάτι παρόμοιο μιλάμε).

Λυπάμαι πολύ..ειναι πολύ απογοητευτικό όλο αυτό.καντε πρώτα καρυοτυπο και μετα το βλέπετε.το ζήτημα είναι να μην το βάλετε κάτω. Σε καταλαβαίνω για το ξένο σπέρμα δεν είναι εύκολη απόφαση.ισως αυτό να είναι η τελευταία επιλογή.προσπαθηστε με δικό σας ξανά όταν μπορέσετε.

Ο προεμφυτευτικός κοστίζει γι αυτό ίσως οι γυναικολόγοι να μας λένε δεν χρειάζεται . Να σου πω κ το άλλο ... Όταν είδαμε από το πρώτο σπερμοδιάγραμμα πως υπαρχει θέμα , ο γυναικολογος μου μας ειχε πει πως ενα θελουμε μονο και περιμεναμε κ μεις αυτο το ενα ... Τελικα , με αργοπορια βρηκαμε την ακριβη αιτια και δεν θελουμε πλεον να αφησουμε τπτ στον αερα ... Θα τσεκαρουμε οτι μπορουμε απο την μερια μου και την μερια του συζυγου για να μαστε καπως πιο ξαναλαφροι .

 

  • Μου αρέσει 1

ukSwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...