Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

Μανουλες Μαρτιου 2019!!


oneira_glyka

Recommended Posts

Just now, palmoira είπε:

Καλησπέρα κοριτσια! Εμένα αντιηλιακό μου είπε μόλις κλείσει το 2ο μήνα. Πήραμε της apivita με φυσικά φίλτρα. Για αντικουνουπικο μου είπε όχι στο δέρμα του παιδιού, στα ρούχα ή πάνω στο καροτσι ή σε Γάζα που θα βάζω στο καροτσι ή κάτω από το κρεβάτι της. Μου πρότεινε και πήραμε της frezyderm το krilen και τσιροτάκια πάλι παιδικά για καροτσι κτλ. Κουνουπιερα εννοειται έχω και στο καροτσι. 

Σχετικα με το όνομα με έχουν πρήξει και εμένα...είναι αδιάκριτη ερώτηση εννοειται. 

Για το δεύτερο εμβόλιο, εμένα έκλαψε λιγότερο από το πρώτο παρόλο που μας είπε ο γιατρός ότι πονάει περισσότερο. Ευτυχως δεν μου έκανε καμία παρενέργεια. Λιγη παραπάνω υπνηλία είχε. 

Οσο για τα ταξίδια, νομίζω ότι σε αυτή τη φάση είναι πιο εύκολο. Μετά με τα φαγητά γίνονται πιο δύσκολα τα πράγματα. Εμεις σίγουρα τον Αύγουστο θα πάμε αλλά και νωρίτερα σκέφτομαι να φύγουμε για 3ημερα. Προς το παρόν βόλτες,βόλτες,βόλτες!

Θα ξεκινήσουμε και baby swimming! Θα κλείσω για δοκιμαστικό και εάν της αρέσει μια φορά την εβδομάδα θα την πηγαίνω.

Baby swimming το σκεφτηκα και εγω!

Palmoira οδηγεις? Μεχρι ποτε το μωρο πρέπει να βλεπει προς τα πισω? Εγω δεν θελω να οδηγώ χωρίς να βλεπω το μωρο..


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Nicol_ είπε:

Baby swimming το σκεφτηκα και εγω!

Palmoira οδηγεις? Μεχρι ποτε το μωρο πρέπει να βλεπει προς τα πισω? Εγω δεν θελω να οδηγώ χωρίς να βλεπω το μωρο..

Ναι οδηγώ. Έχω βάλει καθρέφτη στο πίσω κάθισμα και την κοιτάζω. Ξέρω ότι στο εξωτερικό τα παιδιά κάθονται ανάποδα έως την ηλικία των 3 ετών. Στην Ελλάδα συνηθίζουμε να τα γυρίζουμε νωρίτερα. Ο,τι σου πει ο παιδίατρος σου. 


preg.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, palmoira είπε:

Ναι οδηγώ. Έχω βάλει καθρέφτη στο πίσω κάθισμα και την κοιτάζω. Ξέρω ότι στο εξωτερικό τα παιδιά κάθονται ανάποδα έως την ηλικία των 3 ετών. Στην Ελλάδα συνηθίζουμε να τα γυρίζουμε νωρίτερα. Ο,τι σου πει ο παιδίατρος σου. 

Σε βρισκω ατρομητη :mrgreen: εγω φοβαμαι να πάρω μόνη μου το αμαξι και να εχω πισω το παιδί. Καταρχήν θα αγχωθώ πολυ όταν αρχισει να κλαίει γιατί σιγουρα θα το κανει..

Κανεις πολυ καλα όμως εγω εχω εγκλωβιστει πολυ δυστυχώς. 


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nicol_ είπε:

Σε βρισκω ατρομητη :mrgreen: εγω φοβαμαι να πάρω μόνη μου το αμαξι και να εχω πισω το παιδί. Καταρχήν θα αγχωθώ πολυ όταν αρχισει να κλαίει γιατί σιγουρα θα το κανει..

Κανεις πολυ καλα όμως εγω εχω εγκλωβιστει πολυ δυστυχώς. 

Η πρώτη φορά είναι δύσκολη....μετά συνηθίζεις. Εάν νιώθεις ότι δεν μπορείς ακόμη να το διαχειριστείς δεν είναι κακό. Θέλει μεγάλη ψυχραιμία να οδηγείς και να ακούς πίσω να κλαίει το μωρό. Εμένα που γενικά είναι πολύ ήσυχη, οσες φορές έχει τύχει ζορίστηκα αρκετά αλλά έβαλα τη λογική πάνω από το συναίσθημα. Έπρεπε να μείνω συγκεντρωμένη στο αυτοκίνητο για την ασφάλεια της μπέμπας αλλά και τη δική μου. Μια φορά που έκλαιγε αρκετά γιατί πεινούσε, οδήγησα μέχρι να μπορώ να σταματήσω κάπου ήσυχα στην άκρη και κατέβηκα και τη θηλασα στο πίσω κάθισμα. Ήταν όμως δική μου βλακεία γιατί έπρεπε να την ταΐσω έστω και λίγο πριν ξεκινήσω. 

  • Μου αρέσει 1

preg.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κορίτσια!!! @Nicol_ οποτε θες τον βαφτιζεις...δεν υπαρχει συγκεκριμένη ηλικια! Εγω θα τον βαφτισω στον 8ο μηνα και θα κανουμε και τον γαμο!και εγω να δεις ποσο βαριέμαι αλλα πρεπει να ασχοληθω και δυστυχως θα πρεπει να περασουν ολα απο μενα γτ ολοι δουλεύουν φουλ λογω σεζον!

Κοριτσια σε λιγο παμε για υπέρηχο ισχιων! Μακαρι να μην κλαψει και να βγει καλος γτ ενα αγχος το εχω!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Sol_10 είπε:

Καλημερα κορίτσια!!! @Nicol_ οποτε θες τον βαφτιζεις...δεν υπαρχει συγκεκριμένη ηλικια! Εγω θα τον βαφτισω στον 8ο μηνα και θα κανουμε και τον γαμο!και εγω να δεις ποσο βαριέμαι αλλα πρεπει να ασχοληθω και δυστυχως θα πρεπει να περασουν ολα απο μενα γτ ολοι δουλεύουν φουλ λογω σεζον!

Κοριτσια σε λιγο παμε για υπέρηχο ισχιων! Μακαρι να μην κλαψει και να βγει καλος γτ ενα αγχος το εχω!

Καλημέρα! Μην αγχώνεσαι είναι πολύ απλή και εύκολη διαδικασία, δεν ταλαιπωρείται καθόλου το παιδί. Όσο για το αποτέλεσμα...εάν είχε κάποιο πρόβλημα στα ισχια θα στο είχε πει ο παιδίατρος. Καλά αποτελέσματα! 

  • Ευχαριστώ 1

preg.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!

@Sol_10 καλα αποτελεσματα να εχετε!

@Alex1989 ενα πολυ λεπτο στρωματακι εχει το πορτ μπεμπε κ την βολευει μια χαρα. Την ημερα εκει μεσα κοιμαται. Σε λιγο βεβαια βλεπω ναμ ην την παιρνει στο υψος. Για μαρσιπο που ελεγες εγω πηρα μει ται απο το αστερακι. Βολευει αμα θελει κ το παιδι να κατσει εκει. Αυτη τη στιγμη την εχω πανω μου με τον μαρσιπο κ κοιμαται, ειπα μπας κ σταματησει την γκρινια κ επιασε το κολπο χαχαχα.

Απο οτι βλεπω σε ολες γινεται η ερωτηση περι ονοματος. Για ποιο λογο θα επρεπε να δινουμε αναφορα δεν ξερω. Εμεις λεμε να την βαφτισουμε κατα τον Οκτωβρη κ ακομη δεν εχουμε καταληξει σε ονομα. κ εμενα μου αρεσει που την φωναζουμε μπεμπα. @Nicol_ οποτε θες κανεις βαφτιση. Αμα δεν θες δεν κανεις κ καθολου. Κανεις ονοματοδοσια στο δημαρχειο κ καθαρισες. Αμα μαθετε πληροφοριες για baby swimming πειτε κ εμας, με ενδιαφερει!

  • Μου αρέσει 1

8sqJp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nicol_ είπε:

Κορίτσια ξεχασα να σας ρωτησω. Εσας βαζουν στο στομα τα χερια τους τα μπεμπακια σας? Τα τρωει με τετοια μανια ο δικος μου  που μερικες φορες βηχει κ πνίγεται 

Εννοειται τα χερακια στο στομα κ τα ρουφαει με μανια. Και τα σαλια ποταμι κ φυσικα σκουζει οταν της βαζω σαλιαρα κ καταληγω να αλλαζω 4-5 φορμακια τη μερα γιατι γινεται μουσκεμα. Αλλα τα ουλα δεν τα βλεπω καθολου πρησμενα.

  • Μου αρέσει 1

8sqJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ολα καλα με τον υπερηχο...ηταν τοσο ησυχος το αγορακι μου το απολαμβανε κ ολας χαχα δεν το περιμενα...και η εξέταση βγηκε μια χαρα!! Παει και αυτο !! 

@Nicol_ και εμενα τα βάζει στο στομα του και οπως λεει και η εβιο φουλ τα σαλια! Στην αρχη του τα εβγαζα για να μην μαθει να πιπιλαει τα χερια αλλα τωρα τον αφηνω..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Sol_10 είπε:

Κοριτσια ολα καλα με τον υπερηχο...ηταν τοσο ησυχος το αγορακι μου το απολαμβανε κ ολας χαχα δεν το περιμενα...και η εξέταση βγηκε μια χαρα!! Παει και αυτο !! 

@Nicol_ και εμενα τα βάζει στο στομα του και οπως λεει και η εβιο φουλ τα σαλια! Στην αρχη του τα εβγαζα για να μην μαθει να πιπιλαει τα χερια αλλα τωρα τον αφηνω..

Μπράβο σολ χαίρομαι που ολα πήγαν καλα με τον υπερηχο!Αυτη την εξεταση τη ζητάνε ολοι οι γιατροί να γινει?Εμας δεν μας ειπε κατι


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια τι κανετε;

Εχω μια απορια, οσες απο εσας γεννησατε παιδακια ξανθωπα χωρις πολλα μαλλακια πως τα πατε απο τριχες;

Βγαζετε τιποτα;

Η μικρη μου εχει ενα αιμαγγειωμα στο κεφαλακι της και περιμενω πως και πως τα μαλλακια της να βγουν μηπως και το καλυψουν λιγο αλλα δε βλεπω φως..

@palmoira οντως παιρνεις αυτοκινητο μονξ σου;

Σε θαυμαζω...εγω δε μπορω με τιποτα για την ώρα, μενω και σε ενα σημειο που δεν εχει και πολλα γυρω γυρω οποτε ουτε με το καροτσι δε βγαινω..

Μονο οταν σχολαει ο αντρας μου και αν εχει καλο καιρο :(

 


aKX8p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, fairy-mary είπε:

Γεια σας κοριτσια τι κανετε;

Εχω μια απορια, οσες απο εσας γεννησατε παιδακια ξανθωπα χωρις πολλα μαλλακια πως τα πατε απο τριχες;

Βγαζετε τιποτα;

Η μικρη μου εχει ενα αιμαγγειωμα στο κεφαλακι της και περιμενω πως και πως τα μαλλακια της να βγουν μηπως και το καλυψουν λιγο αλλα δε βλεπω φως..

@palmoira οντως παιρνεις αυτοκινητο μονξ σου;

Σε θαυμαζω...εγω δε μπορω με τιποτα για την ώρα, μενω και σε ενα σημειο που δεν εχει και πολλα γυρω γυρω οποτε ουτε με το καροτσι δε βγαινω..

Μονο οταν σχολαει ο αντρας μου και αν εχει καλο καιρο :(

 

Ετσι ειμαι και εγω. Μενω σε χαλια περιοχή, πολλες κατηφόρες ανηφόρες και εγκλωβίστηκα απίστευτα. Αφου εσκασα τοσο καιρο σημερα εκανα το πρωτο βημα κ βγήκα μονη με το καροτσι. Αρκετα δυσκολο μια κ εχουμε πολλες σκαλες και κατηφορα μπροστα στο σπιτι μας αλλα ένιωσα επιτέλους καλα που τα κατάφερα. Αλλιως περιμενω κ εγω τον αντρα μου που δουλεύει πολλες ωρες για να βγούμε μια βολτα.Πάντως το να ειμαστε κλεισμενες σπίτι κανει απίστευτο κακο στην ψυχολογία μας. Λιγο ακομα και θα μιλουσα με τα δέντρα :-P

οσο για τα μαλλακια και μενα καραφλούλης ειναι ο μπεμπακος και μονο λιγο πισω σαν να μεγαλωσαν.Ειχα διαβασει το θεμα σου mary μου.Απο οτι καταλαβα αργει λιγο αλλα καποια στιγμη θα φύγει αυτό απο το κεφαλάκι του μη στεναχωριέσαι. Καταλαβαίνω οτι υπάρχουν αδιακριτοι ανθρώποι αλλα πραγματικά μη δινεις δεκαρα. Σημασια εχει να ειναι υγιή τα μικρουλια μας και ολα τα αλλα φτιάχνονται. Ποσο εβδομαδων είστε τωρα? Θεωρω οτι το κλεισιμο σπιτι,η αϋπνίες,οι ορμονες και η κουραση πολλες φορες μας κανουν να αντιμετωπίζουμε λιγο διαφορετικά κάποια πράγματα. Ισως γιαυτο να σε εχει.παρει λιγο περισσοτερο απο κατω. Σκεψου καποια στιγμη θα φύγει, θα βγάλει κ μαλλακια και τωρα το καλοκαίρι θα φορατε κ καπελακι οποτε δεν θα σε ρωτανε οι αδιάκριτοι. 


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, fairy-mary είπε:

Γεια σας κοριτσια τι κανετε;

Εχω μια απορια, οσες απο εσας γεννησατε παιδακια ξανθωπα χωρις πολλα μαλλακια πως τα πατε απο τριχες;

Βγαζετε τιποτα;

Η μικρη μου εχει ενα αιμαγγειωμα στο κεφαλακι της και περιμενω πως και πως τα μαλλακια της να βγουν μηπως και το καλυψουν λιγο αλλα δε βλεπω φως..

@palmoira οντως παιρνεις αυτοκινητο μονξ σου;

Σε θαυμαζω...εγω δε μπορω με τιποτα για την ώρα, μενω και σε ενα σημειο που δεν εχει και πολλα γυρω γυρω οποτε ουτε με το καροτσι δε βγαινω..

Μονο οταν σχολαει ο αντρας μου και αν εχει καλο καιρο :(

 

Καλησπέρα κοπέλα μου!! Κοίτα εμείς εάν κ γεννηθήκαμε  καταξανθοι, σαντρε για την ακρίβεια :P, ειχαμε κ έχουμε μπόλικα μαλλιά. Τα μόνα που έπεσαν λίγο ήταν τα από πίσω.. Από πάνω έχουν μακρυνει πολύ. Οπότε μην ανησυχείς καθόλου, εάν κ νομίζω ότι είναι και στο παιδί, αλλά να σ πω κάτι;; σε λίγο δεν θα φαίνεται καθόλου, ξέρω παιδάκια που έχουν σε άλλα σημεία στο πρόσωπο τους, οπότε δεν χρειάζεται να ανησυχείς.. Σε λίγο καιρό δεν θα φαινεται καθόλου..


aQhvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nicol_ είπε:

Ετσι ειμαι και εγω. Μενω σε χαλια περιοχή, πολλες κατηφόρες ανηφόρες και εγκλωβίστηκα απίστευτα. Αφου εσκασα τοσο καιρο σημερα εκανα το πρωτο βημα κ βγήκα μονη με το καροτσι. Αρκετα δυσκολο μια κ εχουμε πολλες σκαλες και κατηφορα μπροστα στο σπιτι μας αλλα ένιωσα επιτέλους καλα που τα κατάφερα. Αλλιως περιμενω κ εγω τον αντρα μου που δουλεύει πολλες ωρες για να βγούμε μια βολτα.Πάντως το να ειμαστε κλεισμενες σπίτι κανει απίστευτο κακο στην ψυχολογία μας. Λιγο ακομα και θα μιλουσα με τα δέντρα :-P

οσο για τα μαλλακια και μενα καραφλούλης ειναι ο μπεμπακος και μονο λιγο πισω σαν να μεγαλωσαν.Ειχα διαβασει το θεμα σου mary μου.Απο οτι καταλαβα αργει λιγο αλλα καποια στιγμη θα φύγει αυτό απο το κεφαλάκι του μη στεναχωριέσαι. Καταλαβαίνω οτι υπάρχουν αδιακριτοι ανθρώποι αλλα πραγματικά μη δινεις δεκαρα. Σημασια εχει να ειναι υγιή τα μικρουλια μας και ολα τα αλλα φτιάχνονται. Ποσο εβδομαδων είστε τωρα? Θεωρω οτι το κλεισιμο σπιτι,η αϋπνίες,οι ορμονες και η κουραση πολλες φορες μας κανουν να αντιμετωπίζουμε λιγο διαφορετικά κάποια πράγματα. Ισως γιαυτο να σε εχει.παρει λιγο περισσοτερο απο κατω. Σκεψου καποια στιγμη θα φύγει, θα βγάλει κ μαλλακια και τωρα το καλοκαίρι θα φορατε κ καπελακι οποτε δεν θα σε ρωτανε οι αδιάκριτοι. 

Ειμαστε 8 εβδομαδων!

Ετσι και εγω ανηφορες και κατηφορες!

Πραγματικα ειναι αθλος να βγαλεις καρότσι και γενικα ο αντρας μου πριν απο τις 8 δεν έρχεται ποτε στο σπίτι. 

Θα το επιχειρησω και εγω να βγω μονη μου μια απο τις επομενες μέρες ελπιζω να τα καταφερω!

Γενικα η ψυχολογια μου δεν ειναι καλη απο την εγκυμοσυνη..η προωροτητα , η θερμοκοιτιδα και ολα αυτα μου στοίχισαν..

Σιγουρα καποια πραγματα τα κανω πιο μεγαλα στο μυαλο μου αλλα δε ξερω και πως κα το αντιμετωπίσω. 

 

Just now, Anneliz είπε:

Καλησπέρα κοπέλα μου!! Κοίτα εμείς εάν κ γεννηθήκαμε  καταξανθοι, σαντρε για την ακρίβεια :P, ειχαμε κ έχουμε μπόλικα μαλλιά. Τα μόνα που έπεσαν λίγο ήταν τα από πίσω.. Από πάνω έχουν μακρυνει πολύ. Οπότε μην ανησυχείς καθόλου, εάν κ νομίζω ότι είναι και στο παιδί, αλλά να σ πω κάτι;; σε λίγο δεν θα φαίνεται καθόλου, ξέρω παιδάκια που έχουν σε άλλα σημεία στο πρόσωπο τους, οπότε δεν χρειάζεται να ανησυχείς.. Σε λίγο καιρό δεν θα φαινεται καθόλου..

Μακαρι να ειναι ετσι οπως τα λες!

Και εγω παρατηρησα ότι τα πισω εχουν πεσεο λιγο μαλλον ειναι απο την τριβή επειδη  ειναι συνεχεια κατω..

Απο πανω εμεος ειμαστε καμπριο παντως!


aKX8p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...