Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου(μέχρι στιγμής)Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

      Όλα καλά πιστεύω πως θα είναι....το πιο πιθανό να είναι βιοχημικη κύηση! 

      Να σκέφτεσαι το στόχο σου! Εγώ το πρώτο παιδάκι μου το έκανα το 2020 (37 ετων) με έμβρυα του 2016 (3η εμβρυομεταφορα) και τα διδυμάκια στα 41 μου! Δεν το πίστευα πως θα συμβεί...

      • Ευχαριστώ 1

Μανουλες Μαρτιου 2019!!


oneira_glyka

Recommended Posts

@Nicol_ ετσι θα κανω υπομονη μεχρι να παω στον κανονικο γιατρο που εχω ρανταβου σε δυο βδομαδες. Του τα ειπα αναλυτηκα κ σημερα κ μου ειπε μονο να μην αγχωνομαι. Να δεις το μπεμπακι σου να το ευχαριστηθεις!

@palmoira ζορι κ αυτο το υποθετο, χτες με το ζορι το κρατησα 3 λεπτα, ενα ενα τα μετρουσα. Μαλλον πρεπει παραπανω. Εσυ που εισαι κ τοσο καιρο ξαπλα φανταζομαι τι ζορι περνας με την δυσκοιλια...

  • Μου αρέσει 1

8sqJp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 5 λεπτά , evio είπε:

@Nicol_ ετσι θα κανω υπομονη μεχρι να παω στον κανονικο γιατρο που εχω ρανταβου σε δυο βδομαδες. Του τα ειπα αναλυτηκα κ σημερα κ μου ειπε μονο να μην αγχωνομαι. Να δεις το μπεμπακι σου να το ευχαριστηθεις!

@palmoira ζορι κ αυτο το υποθετο, χτες με το ζορι το κρατησα 3 λεπτα, ενα ενα τα μετρουσα. Μαλλον πρεπει παραπανω. Εσυ που εισαι κ τοσο καιρο ξαπλα φανταζομαι τι ζορι περνας με την δυσκοιλια...

Αστα! Απλά δεν θέλω να το αφήνω πολλές ημέρες γιατί μετά είναι πιο δύσκολο. Η μαια μου είπε όχι πάνω από 3 ημέρες. Έχω και θέμα με το έντερο με κολικούς όποτε δεν το διακινδυνεύω. Σκέψου ότι κάποιες μέρες νιώθω αέρα στο έντερο να πηγαινοέρχεται και μου δίνει κάτι σουβλιες που δεν αντέχονται! Βάζω και εγώ υπόθετο και κάποιες φορές κάνω μόνο αέρια αλλά και αυτό είναι μια ανακούφιση. Τώρα μου είπε να δοκιμασω και τα dulcogas που είναι για τα αέρια και έχουν ενδειξη εγκυμοσυνης όποτε νιώθω έτσι. Θα τα δοκιμασω και θα σας πω. Γενικά θεωρώ ότι το πιο ανώδυνο είναι το υπόθετο γιατί δεν απορροφάται από πουθενά απλά μηχανικά ερεθίζει το έντερο να λειτουργήσει. Βάζω και λιγη πεπανθολ στο σημείο εξόδου για να μην κάνω αιμορροΐδες και φυσικά πλύσιμο με κρύο νεράκι. Από διατροφη κάνω τα πάντα αλλά δεν γίνεται τίποτε! Έχω φάει τόνους χόρτα,λαχανικά, ακτινίδια κτλ , πίνω και ντουφαλακ. Απλά είναι με τις μέρες του... Τώρα που είμαι καλύτερα από αναγούλες θα δοκιμασω ξανά γάλα Μαγνησίας μόλις τελειώσω αυτό το μπουκάλι ντουφαλακ. Θα δείξει...ας είναι αυτά τα προβλήματά μας! 


preg.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , palmoira είπε:

Βάλε ξανά υπόθετο μην το αφήνεις άλλο. Όσο το αφήνεις θα δυσκολεύει η κατάσταση. Βάλτο και κρατήσου όσο μπορείς να περάσει λίγος χρόνος. Και εγώ στην ίδια κατάσταση είμαι,έβαλα χθες και ξανά σήμερα. 

Καλή φωτογράφιση λοιπόν! Να τον απολαύσεις τον μπέμπη σου σήμερα! 

Ααχ ασε! Πως κ πως το περιμενω! Ευχαριστώ! ❤

πρίν από 22 λεπτά , evio είπε:

@Nicol_ ετσι θα κανω υπομονη μεχρι να παω στον κανονικο γιατρο που εχω ρανταβου σε δυο βδομαδες. Του τα ειπα αναλυτηκα κ σημερα κ μου ειπε μονο να μην αγχωνομαι. Να δεις το μπεμπακι σου να το ευχαριστηθεις!

@palmoira ζορι κ αυτο το υποθετο, χτες με το ζορι το κρατησα 3 λεπτα, ενα ενα τα μετρουσα. Μαλλον πρεπει παραπανω. Εσυ που εισαι κ τοσο καιρο ξαπλα φανταζομαι τι ζορι περνας με την δυσκοιλια...

Αστα κ εγω με το ζορι το κραταω το υποθετο. Καποιες φορες πιανει καποιες οχι. Παίδεμα η δυσκοιλιοτητα


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια αυτό με το έντερο έχω αρχίσει τις τελευταίες μερες κ το έχω κ εγώ..  Πολλά αέρια..  Νομίζω ότι θέλω να πάω τουαλέτα κ τελικά πάω κ τπτ..  Έχω παρατηρήσει ότι πονάω παντού ξαφνικά..  Σε όλη την κοιλιά,  το στομάχι, τα νεφρά,  την πλάτη..  Σαν να έχω πιαστεί..  Μάλλον επειδή φουσκώνουμε κ μετακινουνται όλα είμαι έτσι..  Με έχει πιάσει κ ανακατοσουρα πάλι..  Δλδ έλεος..   

Μπράβο για τις φιλοζωες..  Εγώ τα αγαπάω όλα τα ζωάκια αλλά από μακριά!! Δεν τα θέλω μέσα στο σπίτι ειδικα...  

Εντωμεταξύ ούτε εγώ το έχω ακούσει για τα καλά το νινί μου..  Αχχχ.. Υπομονή κ νομίζω ο καιρός περνάει γρήγορα!!!

Link to comment
Share on other sites

On 10/10/2018 at 2:31 ΜΜ, Nicol_ είπε:

αχαχαχα και εγω καπως ετσι με φανταζομαι!

Στα ιδια ειναι οι συσπασεις. Και αφου δεν εχω τιποτα περιεργο,ουτε ποναω κ ο γιατρος ειπε ειναι φυσιολογικο, το πηρα πιο χαλαρα τωρα

Τον ευχαριστήθηκες τον μπόμπιρα σ??? Χιχι!τέλεια!!Πόλυ χαίρομαι!!

On 10/10/2018 at 2:33 ΜΜ, palmoira είπε:

Καλε ο μπέμπης θα είναι αλλά ακόμη δεν μπορείς να νιώσεις κλωτσιτσα γιατί κοιτάει προς το εσωτερικό λόγω του πλακούντα! 

Για τις ιώσεις έχεις δίκιο! Πλύσιμο καλό τα χεράκια και αερίζουμε το σπίτι όσο μπορούμε. Επίσης σιγά σιγά καλό θα είναι να αποφεύγουμε τους κλειστούς και με πολυκοσμία χώρους. Ευτυχως ακόμη δεν έχουν ξεκινήσει στο φουλ οι ιώσεις και η γρίπη. Εγώ φοβαμαι πολύ και τα μικρά παιδιά που πάνε σχολείο. Έχω σταματήσει τα φιλια και τις αγκαλίτσες με όποιον έρχεται σπίτι. Γενικά έχω πολύ καλό ανοσοποιητικό και σπάνια αρρωσταίνω αλλά δεν βρίσκω κανενα λόγο να αρρωστήσω γιατί κάποιοι είναι επιπόλαιοι και δεν τους νοιάζει. Οσο για τη συχνοουρία είναι πολύ ενοχλητικό...προσπαθώ να πίνω αρκετό νερό όμως και για να είναι ενυδατωμένο το σώμα και να αποφεύγω συσπάσεις αλλά και για να λειτουργεί σωστά το ουροποιητικό και να μην έχω θέμα με καμία ουρολοίμωξη. 

Κ γω άρχισα Ν χω θέμα με συχνοουρια..Κ το βράδυ με πιάνει η άτιμη η διψα Κ κατεβάζω τ ποτήρια έτσι..αχ..

On 10/10/2018 at 2:40 ΜΜ, Nicol_ είπε:

Ασε ειδικα οταν ξυπναω πολλες φορες το βραδυ να παω τουαλετα εκει να δεις ποσο σπαστικο ειναι. Χαλαω τον ωραιο μου υπνακο με τη συχνοουρια..αλλα τι να κανεις,υπομονη.Καλα κανεις και πινεις αρκετο νερο και εγω το ιδιο προσπαθω να κανω.

Οντως πρεπει να αποφευγουμε κλειστους χωρους αλλα δεν ειναι παντα εφικτο δυστυχως.Ελπιζω να περασουμε το χειμωνα χωρις ντράβαλα. :)

 

Αμ δε..χαχαχα..σιγά μη χαλάσω τον υπνο Μ πενήντα φορές..ξυπνάω Π ξυπνάω με τΑ παιδιά κάνα δυο φορές..αν ξυπνάω Κ για κατούρημα την έκατσα..τα κάνω συνδυαστικά.χαχαχα.. Η γαλα και κατουρο,ή σκέπασμα Κ κατουρο.. 

12 ώρες πρίν, evio είπε:

Καλημερα! @Nicol_ καλο γιατρο να εχεις!

Χτες με επιασε μια ανασφαλεια επειδη πηρα φαρμακα κ επειδη ακομη ειμαι αρρωστη κ πηγα στον παλιο μου γιατρο να δουμε λιγο το μωρο να ξεαγχωθω. Ολα καλα με το μικρο κ επιβεβαιωσαμε οτι ειναι κ κοριτσακι. Μου εριξε κ μια δυνατη κ την ειδα που κλωτσησε κ το ενιωσα ταυτοχρονα, κατι χτυπηματακια που νομιζα ειναι το εντερο τελικα ειναι η μπεμπα. 

Το μπερδεμα ηρθε μετα που ζητησα μετρηση του τραχηλου. Ο τραχηλος ηταν καμπηλωτος, σκεφτειτε σαν το χερουλι μιας ομπρελας. Οποτε μετρησε ο γιατρος τον ενδοτραχηλο κατα μηκος ολης της καμπυλης κ τον εβγαλε περιπου οσο κ στην αυχενικη 40 κατι χιλιοστα. Μετα ομως μετρησε κ τον εξωτραχηλο (καπως ετσι μου το ειπε) οχι ομως κατα μηκος της καμπυλης αλλα σε ευθεια απο την κορυφη μεχρι τον πατο κ μου το εβγαλε 28,5 χιλιοστα...και στο χαρτι μου εγραψε την 2η μετρηση την μικροτερη. Πηρα κ εγω τον αλλο γιατρο που με παρακολουθει τωρα στην εγκυμοσυνη κ του ειπα τη δευτερη μετρηση μονο κ μου ειπε να βαζω προγεστερονη κ αυστηρη ξεκουραση γιατι λεει για 18η εβδ ειναι πολυ κοντος ο τραχηλος μου. Και καπου εκει αγχωθηκα επιπλεον κ μαλλον πρεπει να ξαναεπικοινωνησω κ να του πω πιο αναλυτικα τι εγινε στην εξεταση. Πφφφ τα εκανα λιγο σαλατα ρε κοριτσια.

Εσεις τι λετε για ολο αυτο εαν εχετε εμπειρια γενικα;

Νομίζω Κ Εγώ αν ήταν κάτι Θ στο έλεγε Κ Ο πρώτος ο γιατρος.οπότε μην αγχώνεσαι..ξεκαθάρισε τι έγινε στην εξέταση Κ υπομονή μέχρι το ραντεβού..Κ δεν χρειάζεται κούραση.Όσο μπορείς βέβαια..

Με δυσκοιλιότητα εχω θέμα ώρες ώρες..συνήθως αν δεν αμελησω τον σίδηρο πηγαίνω κανονικά..Αλλά επειδή τον ξεχνάω πολύ με πιάνουν Κ μενα κάτι φουσκωματα..Αφήστε..Στα δύσκολα βάζω Κ γω υποθετο κορίτσια όσο αντέξω Κ ότι γίνει..

Εμείς έχουμε άλλες δύο βδομάδες σχεδόν για την Β επιπέδου..πωωω... Αυτός ο μήνας Μ φάνηκε ατελείωτος για ν το δω..Κ όλο Κ πιο πολύ το νιώθω μέρα με τη μέρα.Όχι όπως Στη προηγούμενη εγκυμοσύνη αλλά το χω πάρει απόφαση πως είναι λόγω πλακούντα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

14 ώρες πρίν, February17 είπε:

Κορίτσια αυτό με το έντερο έχω αρχίσει τις τελευταίες μερες κ το έχω κ εγώ..  Πολλά αέρια..  Νομίζω ότι θέλω να πάω τουαλέτα κ τελικά πάω κ τπτ..  Έχω παρατηρήσει ότι πονάω παντού ξαφνικά..  Σε όλη την κοιλιά,  το στομάχι, τα νεφρά,  την πλάτη..  Σαν να έχω πιαστεί..  Μάλλον επειδή φουσκώνουμε κ μετακινουνται όλα είμαι έτσι..  Με έχει πιάσει κ ανακατοσουρα πάλι..  Δλδ έλεος..   

Μπράβο για τις φιλοζωες..  Εγώ τα αγαπάω όλα τα ζωάκια αλλά από μακριά!! Δεν τα θέλω μέσα στο σπίτι ειδικα...  

Εντωμεταξύ ούτε εγώ το έχω ακούσει για τα καλά το νινί μου..  Αχχχ.. Υπομονή κ νομίζω ο καιρός περνάει γρήγορα!!!

Εμένα εχθες το βράδυ και σήμερα με έχει ταράξει το έντερο! Υπομονή! Έχω κάτι σουβλιες δεξιά ανυπόφορες. Παίρνω μπουσκοπαν και ευτυχως ηρεμεί...Θα δοκιμασω το ντουλκογκας σήμερα και θα σας πω εάν βοηθαει με τα αέρια! 


preg.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, palmoira είπε:

Εμένα εχθες το βράδυ και σήμερα με έχει ταράξει το έντερο! Υπομονή! Έχω κάτι σουβλιες δεξιά ανυπόφορες. Παίρνω μπουσκοπαν και ευτυχως ηρεμεί...Θα δοκιμασω το ντουλκογκας σήμερα και θα σας πω εάν βοηθαει με τα αέρια! 

Δεν ξέρω τι συμβαίνει με το έντερο..  Μιλάμε ορχήστρα κανονική..  Δεν ξέρω μήπως κάτι τρώμε που μας πειράζει κ το κάνουμε χειρότερο?? 

Link to comment
Share on other sites

Εγω σημερα ειχα φακες και η κοιλια μου εχει διπλασιαστει! :razz:

Ασε που το εντερο εχει κοιμηθει εντελως. Ο αντρας μου εντωμεταξυ ειναι εντελως τακτικος,καθε πρωι παει ρε Κοριτσια και ζηλεύω το ξελαφρωμενο βλεμμα του οταν βγαίνει απο την τουαλετα! Χαχαχα


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

Είναι φαύλος κύκλος τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση. Παίρνω το ντουφαλακ για τη δυσκοιλιότητα που κάνει αέρια, παίρνω το μπουσκοπαν και μαγνήσιο για πονάκια και συσπάσεις που απενεργοποιούν το έντερο και βάζω υπόθετο για να πάω τουαλέτα. Και Φτου και από την αρχή...Το κακόμοιρο το έντερο το έχω τρελάνει αλλά τι να κάνω?Εχω και μια ευαισθησία με κολικούς.. Πήρα το πρώτο ντουλκογκας θα σας γράψω αργότερα για να σας πω νεότερα, 

  • Χαχα 2

preg.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου εμένα κάπως με βοήθησε το ντουλκογκας τελικά. Πηρα μόνο ένα φακελάκι μετά το μεσημέρι. Δεν είδα αμέσως δράση όπως λέει σε 15 λεπτά αλλά σταδιακά βελτίωση. Η κοιλιά μου είναι σαφώς λιγότερο πρησμένη και πολύ μαλακή, νιώθω σαν να ξεφούσκωσε το μπαλόνι μέσα μου. Ο πόνος επίσης υποχώρησε πολύ, δεν χρειάστηκα μπουσκοπαν. Θα δείξει....οποία έχει παρόμοιο πρόβλημα ας ρωτήσει το γιατρό της. Παντως το θετικό είναι ότι επιβεβαίωσα ότι είναι σίγουρα έντερο και όχι κάτι άλλο γιατί είχα αρχίσει να ανησυχώ λιγάκι. Ανάλογα με την εξέλιξη θα δω εάν θα χρειαστεί να πάρω και το βράδυ πριν κοιμηθώ. 


preg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 51 λεπτά , palmoira είπε:

Κοριτσια μου εμένα κάπως με βοήθησε το ντουλκογκας τελικά. Πηρα μόνο ένα φακελάκι μετά το μεσημέρι. Δεν είδα αμέσως δράση όπως λέει σε 15 λεπτά αλλά σταδιακά βελτίωση. Η κοιλιά μου είναι σαφώς λιγότερο πρησμένη και πολύ μαλακή, νιώθω σαν να ξεφούσκωσε το μπαλόνι μέσα μου. Ο πόνος επίσης υποχώρησε πολύ, δεν χρειάστηκα μπουσκοπαν. Θα δείξει....οποία έχει παρόμοιο πρόβλημα ας ρωτήσει το γιατρό της. Παντως το θετικό είναι ότι επιβεβαίωσα ότι είναι σίγουρα έντερο και όχι κάτι άλλο γιατί είχα αρχίσει να ανησυχώ λιγάκι. Ανάλογα με την εξέλιξη θα δω εάν θα χρειαστεί να πάρω και το βράδυ πριν κοιμηθώ. 

Χαιρομαι που εισαι καλυτερα.Και εγω σημερα ειχα επιτυχια με το υποθετο γλυκερινης επιτελους!  :mrgreen:  αχ σαν τους ηλικιωμενους γιναμε που συζητανε ολη μερα τις κενωσεις τους χαχα!

  • Χαχα 3

DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Nicol_ είπε:

Εγω σημερα ειχα φακες και η κοιλια μου εχει διπλασιαστει! :razz:

Ασε που το εντερο εχει κοιμηθει εντελως. Ο αντρας μου εντωμεταξυ ειναι εντελως τακτικος,καθε πρωι παει ρε Κοριτσια και ζηλεύω το ξελαφρωμενο βλεμμα του οταν βγαίνει απο την τουαλετα! Χαχαχα

Χαχαχα νομίζω είναι προτέρημα των περισσότερων αντρών..Κ ο δικος Μ τα ίδια ακριβώς!!

7 ώρες πρίν, palmoira είπε:

Είναι φαύλος κύκλος τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση. Παίρνω το ντουφαλακ για τη δυσκοιλιότητα που κάνει αέρια, παίρνω το μπουσκοπαν και μαγνήσιο για πονάκια και συσπάσεις που απενεργοποιούν το έντερο και βάζω υπόθετο για να πάω τουαλέτα. Και Φτου και από την αρχή...Το κακόμοιρο το έντερο το έχω τρελάνει αλλά τι να κάνω?Εχω και μια ευαισθησία με κολικούς.. Πήρα το πρώτο ντουλκογκας θα σας γράψω αργότερα για να σας πω νεότερα, 

Αυτό γράφεται? Σε τι μορφή είναι? Είδα σε έκανε δουλειά οπότε Θ την ρωτήσω Κ Εγώ αν μπορώ να το πάρω..μπορείς Ν το πάρεις Κ Κάθε μέρα?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, oneira_glyka είπε:

Χαχαχα νομίζω είναι προτέρημα των περισσότερων αντρών..Κ ο δικος Μ τα ίδια ακριβώς!!

Αυτό γράφεται? Σε τι μορφή είναι? Είδα σε έκανε δουλειά οπότε Θ την ρωτήσω Κ Εγώ αν μπορώ να το πάρω..μπορείς Ν το πάρεις Κ Κάθε μέρα?

Όχι δεν γράφεται, είναι σκόνη που καταπίνεις. Εγώ τελικά δεν χρειάστηκα να πάρω άλλο το βράδυ ήμουν πολύ καλύτερα. Μπορείς να πάρεις 3 φορές την ημέρα από 2 φακελάκια. Εγώ χρειάστηκα μόνο ένα το μεσημέρι και εάν δεν είχα συνέλθει θα έπαιρνα άλλο ένα το βράδυ. 


preg.png

Link to comment
Share on other sites

Καλά με κάνατε κ γέλασα ρε κοριτσιααα!!!! Εγώ Φοβάμαι να πάρω κάτι ή κάποιο υπόθετο γτ πάω στην δουλειά κ αν με πιάσει πολύ κ δεν είμαι σπίτι δεν μπορώ!! Οπότε το αποφεύγω!! Πάω συχνά τουαλέτα κ κάθομαι εκεί κανένα μισάωρο μπας κ γίνει τπτ..  Αλλιως ξαναπροσπαθω αργότερα..  Χαχαχαχαχα...  

Ωραία η συζήτηση μας πάντως!! 

Ανυπομονώ να πάω στο γιατρό!! Έχω σε μια εβδομάδα πάλι..  Λέτε να το δω πια αυτο το πουλί???? Χάχα Έλεος!!! 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/10/2018 at 1:04 ΜΜ, evio είπε:

 

@elge μαζευτηκαμε οι φιλοζωες! Εγω εχω δυο γατουλες. Αγαπω κ τα σκυλακια αλλα μου ερχεται πιο δυσκολη η φροντιδα τους, ειδικα οι βολτες... Τα ειχες απο πριν κανεις το πρωτο; Γενικα ειναι θεμα που με απασχολει η συμβιωση ζωου κ νεογεννητου αλλα πιστευω με καλη θεληση ολα λυνονται. Αυτο με το φουσκωμα το παθαινω κ εγω, ειδικα αυτες τις μερες που εχω να παω τουαλετα πανω απο βδομαδα. Τι περναμε οι εγκυες... 

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!

 

@evio είναι δύσκολο να έχεις και ζώα και νεογέννητο, αλλά με καλή θέληση όπως λες η λύση βρίσκεται... ευτυχώς για εμένα από τότε που γέννησα τα σκυλιά μας τα έχει αναλάβει αποκλειστικά ο άντρας μου, διότι δεν είναι εφικτό να βγαίνω βόλτα με τρία σκυλιά και ένα μωρό (και σύντομα και με δεύτερο παιδί). Από την άλλη η κόρη μου τα λατρεύει και μποροώ να σου πω ότι μέσα στο σπίτι την απασχολούν πλεόν αρκετά. Δηλαδή θέλει να τα χαιδεύει, να παίζουν, τα κυνηγάει, κάνουν αγκαλιές κτλ. Εννοείται πάντα με την επίβλεψη μας, διότι ζώα είναι και δεν ξέρεις ποτέ την αντίδρασή τους. Γάτες έχει η μαμά μου που μένει από πάνω, και είναι λίγο πιο εύκολες στη φροντίδα διότι δεν θέλουν τις βόλτες έξω. Θα δεις στην πορεία ότι το να μεγαλώνουν τα παιδιά με ζώα είναι ότι καλύτερο και για την υγεία τους (αλλεργίες κτλ) αλλά και για την ψυχή τους.

Σχετικά με τη δυσκοιλιότητα, είχα και εγώ τεράστιο πρόβλημα στο πρώτο τρίμηνο και με βοήθησαν πάρα πολύ τα προβιοτικά και το κεφίρ (έτοιμο από το σούπερ). Θέλει προσοχή η δυσκοιλιότητα γιατί αν γίνουν αιμορροίδες τότε ο πόνος δεν παλεύεται!

Εμείς πήγαμε στο γιατρό το Σάββατο και είδαμε ότι περιμένουμε αγοράκι (το οποίο το βλέπω να μεγαλώνει στα ροζ από την προίκα της αδελφής του χαχαχα!!). Το μωρό είναι πολύ καλά και πολύ κινητικό. Έχω όμως πρόσθιο πλακούντα οπότε θα αργήσω να καταλάβω τις κινήσεις του.... Β' επιπέδου θα κάνω σε ένα μήνα περίπου που θα είμαι στην 21η-22η εβδομάδα.

  • Μου αρέσει 2

hH9Pp3.png
wY7kp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...