Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανουλες Μαρτιου 2019!!


oneira_glyka

Recommended Posts

Το ξέρω κοριτσια μου και την προηγούμενη φορά που ήμουν εγκυος είχαν δει κάτι στον έναν νεφρό στον υπέρηχο πάλι ασήμαντο και τότε είχα στεναχωρηθεί πολύ. Μετά από όσα συνέβησαν αποφάσισα να στεναχωριέμαι μόνο για τα σοβαρά προβλήματα και όχι για όσα έχουν μια κάποια λύση. Θα μιλήσω και το απόγευμα με έναν φίλο μου ορθοπεδικό για να μου φύγει και η τελευταία ανησυχία.  Βέβαια όπως όλες μας με στεναχωρεί το οτιδήποτε δεν είναι τέλειο! 


preg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια συγχαρητηρια για τα αποτελεσματα! @Nicol_ αγορακι εχεις εσυ; @oneira_glyka συγχαρητηρια για τον υπερκινητικο 3ο της παρεας! @palmoira ειμαι σιγουρη οτι ολα καλα θα ειναι με το ποδαρακι σας. Εχει μεινει ακομη αιματωμα? Θα συνεχισεις δηλαδη την ξαπλα?

Εγω αυριο εχω απλο ραντεβου στον γυναικολογο που με παρακολουθει κανονικα. Αντε να δουμε τι γινεται με τον τραχηλο να μου φυγει αυτη η εγνοια. Αν κ ειμαι σιγουρη οτι ολα καλα ειναι κ τζαμπα το αγχος. Αυριο θα στειλω κ τον συζυγο να παρει τα αποτελεσματα απο την καμπυλη.


8sqJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, evio είπε:

Κοριτσια συγχαρητηρια για τα αποτελεσματα! @Nicol_ αγορακι εχεις εσυ; @oneira_glyka συγχαρητηρια για τον υπερκινητικο 3ο της παρεας! @palmoira ειμαι σιγουρη οτι ολα καλα θα ειναι με το ποδαρακι σας. Εχει μεινει ακομη αιματωμα? Θα συνεχισεις δηλαδη την ξαπλα?

Εγω αυριο εχω απλο ραντεβου στον γυναικολογο που με παρακολουθει κανονικα. Αντε να δουμε τι γινεται με τον τραχηλο να μου φυγει αυτη η εγνοια. Αν κ ειμαι σιγουρη οτι ολα καλα ειναι κ τζαμπα το αγχος. Αυριο θα στειλω κ τον συζυγο να παρει τα αποτελεσματα απο την καμπυλη.

Συνεχιζω κρεβάτι και να σηκώνομαι μέσα στο σπίτι. Μέχρι να με δει ο γιατρός μου στις 14/11 δεν αλλάζει κάτι. 

Κοριτσια ετοιμάζω σούπερ λίστα πραγμάτων για μωρά!! Έχω ζητήσει από όλες τις φίλες μου που έχουν κάνει μωρά να μου στείλουν και τώρα τις συγκρίνω και για να βγάλω την τελική. Βέβαια όλες μου επισημαίνουν ότι πολλά πράγματα εξαρτώνται από το τι θα αρέσει τελικά στο μωρό αλλά και από τις ανάγκες του ζευγαριού, την εποχή που γεννιέται το μωρό,τους χώρους που έχει στο σπίτι κτλ. Τις επόμενες μέρες θα σας την ανεβάσω για να έχουμε να συζητάμε!! Παντως είναι απίστευτο το ότι από 7 διαφορετικές λίστες υπάρχουν τόσες διαφορές. Εγώ θα τα συγκεντρώσω όλα και τα βλέπουμε μετά ένα ένα τι μας αρέσει στην καθεμία. Το ενδιαφέρον είναι ότι μου έχει γράψει και μια φίλη νοσηλεύτρια λίστα με όλα τα πρώτης ανάγκης για νεογέννητο από ιατρικής πλευράς!! 

Το βάζω και εδώ για τις πιο προχωρημένες εγκυμονούσες...Για οσες είστε Αθήνα και μετά τον 5ο δωρεάν σεμινάριο 3/11 mitrikosthilasmos.com απλά πρέπει να γραφτείτε! 


preg.png

Link to comment
Share on other sites

Αααα ωραια. Περιμενω τη λιστα της νοσηλευτριας, πολυ ενδιαφερον! Τωρα εγω ειμαι κ λιγο παραξενη περιπτωση, ειμαι απο μεγαλη οικογενεια κ εχω βοηθησει στο μεγαλωμα μωρακίων. Οποτε ξερω τι θα χρειαστω. Ε μετα θα παρω κ οτι αλλο θα μου γυαλισει στο ματι! Δυο κοπελες θα μου δανεισουν μωρουδιακα κτλ για κοριτσακι. Οποτε για αρχη τουλαχιστον απο ρουχαλακια θα ειμαι κομπλε. Θα μας φερουν κ δωρα λογικα. Οποτε σε μας θα μεινουν τα βαρια ψωνια καθισματακι, κουνια κτλ


8sqJp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , evio είπε:

Αααα ωραια. Περιμενω τη λιστα της νοσηλευτριας, πολυ ενδιαφερον! Τωρα εγω ειμαι κ λιγο παραξενη περιπτωση, ειμαι απο μεγαλη οικογενεια κ εχω βοηθησει στο μεγαλωμα μωρακίων. Οποτε ξερω τι θα χρειαστω. Ε μετα θα παρω κ οτι αλλο θα μου γυαλισει στο ματι! Δυο κοπελες θα μου δανεισουν μωρουδιακα κτλ για κοριτσακι. Οποτε για αρχη τουλαχιστον απο ρουχαλακια θα ειμαι κομπλε. Θα μας φερουν κ δωρα λογικα. Οποτε σε μας θα μεινουν τα βαρια ψωνια καθισματακι, κουνια κτλ

Και εμεις είμαστε πολύ τυχεροί! Θα δανειστούμε πολλά πράγματα και τουλάχιστον για αρχή δεν θα πάρουμε σχεδόν τίποτε. Θέλω να δω και στην πορεία τι θα με βολέψει οπότε θα προσπαθήσω να συγκρατηθώ...ο άντρας μου λέει ότι ευτυχως που είμαι σπίτι και δεν μπορώ να βγαίνω εξω γιατί θα είχα πάρει ένα σωρό βλακείες!!! Χαχαχαχα

  • Χαχα 1

preg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμεις παλι το αντιθετο. Εγω θελω να ειμαστε συγκρατημενοι κ ο συζυγος θελει ολα να ειναι ολοκαινουρια για την πριγκιπεσσα...Ευτυχως σε κατι τετοια περναει το δικο μου :mrgreen:

Ειδικα κατι φορμακια κτλ σιγα μην τα ψωνισω . Δυο φορες το φορανε το καθενα κ μετα δεν τους κανει! Σαν αγριοχορτα μεγαλωνουν τα γλυκουλακια!


8sqJp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , evio είπε:

Εμεις παλι το αντιθετο. Εγω θελω να ειμαστε συγκρατημενοι κ ο συζυγος θελει ολα να ειναι ολοκαινουρια για την πριγκιπεσσα...Ευτυχως σε κατι τετοια περναει το δικο μου :mrgreen:

Ειδικα κατι φορμακια κτλ σιγα μην τα ψωνισω . Δυο φορες το φορανε το καθενα κ μετα δεν τους κανει! Σαν αγριοχορτα μεγαλωνουν τα γλυκουλακια!

Ναι καλε! Ορισμένα δεν φοράνε ποτέ και το 0-3 εξαρτάται και από το παιδί και από τη φόρμα που έχουν οι διάφορες φίρμες. Άσε που θα φέρουν ένα σωρό και στο μαιευτήριο για δώρα...

  • Μου αρέσει 1

preg.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , evio είπε:

Κοριτσια συγχαρητηρια για τα αποτελεσματα! @Nicol_ αγορακι εχεις εσυ; @oneira_glyka συγχαρητηρια για τον υπερκινητικο 3ο της παρεας! @palmoira ειμαι σιγουρη οτι ολα καλα θα ειναι με το ποδαρακι σας. Εχει μεινει ακομη αιματωμα? Θα συνεχισεις δηλαδη την ξαπλα?

Εγω αυριο εχω απλο ραντεβου στον γυναικολογο που με παρακολουθει κανονικα. Αντε να δουμε τι γινεται με τον τραχηλο να μου φυγει αυτη η εγνοια. Αν κ ειμαι σιγουρη οτι ολα καλα ειναι κ τζαμπα το αγχος. Αυριο θα στειλω κ τον συζυγο να παρει τα αποτελεσματα απο την καμπυλη.

Ναι evio αγορακι εχω :) Χθες στη β επιπεδου ειδαν και τον τραχηλο μου ο οποιος ηταν σταθερος όπως στην αρχη,οποτε ολα οκ

Είχες καποιο θεμα με τον τραχηλο γενικα και αγχωνεσαι? Η απλα να δεις πως παει?

Εσυ ποτε εχεις τη β επιπεδου? Δεν θυμαμαι αν το ανεφερες

πρίν από 56 λεπτά , palmoira είπε:

Συνεχιζω κρεβάτι και να σηκώνομαι μέσα στο σπίτι. Μέχρι να με δει ο γιατρός μου στις 14/11 δεν αλλάζει κάτι. 

Κοριτσια ετοιμάζω σούπερ λίστα πραγμάτων για μωρά!! Έχω ζητήσει από όλες τις φίλες μου που έχουν κάνει μωρά να μου στείλουν και τώρα τις συγκρίνω και για να βγάλω την τελική. Βέβαια όλες μου επισημαίνουν ότι πολλά πράγματα εξαρτώνται από το τι θα αρέσει τελικά στο μωρό αλλά και από τις ανάγκες του ζευγαριού, την εποχή που γεννιέται το μωρό,τους χώρους που έχει στο σπίτι κτλ. Τις επόμενες μέρες θα σας την ανεβάσω για να έχουμε να συζητάμε!! Παντως είναι απίστευτο το ότι από 7 διαφορετικές λίστες υπάρχουν τόσες διαφορές. Εγώ θα τα συγκεντρώσω όλα και τα βλέπουμε μετά ένα ένα τι μας αρέσει στην καθεμία. Το ενδιαφέρον είναι ότι μου έχει γράψει και μια φίλη νοσηλεύτρια λίστα με όλα τα πρώτης ανάγκης για νεογέννητο από ιατρικής πλευράς!! 

Το βάζω και εδώ για τις πιο προχωρημένες εγκυμονούσες...Για οσες είστε Αθήνα και μετά τον 5ο δωρεάν σεμινάριο 3/11 mitrikosthilasmos.com απλά πρέπει να γραφτείτε! 

Αααα μπραβο palmoira! Ναι να βαλεις τη λιστα να συζηταμε γιατι εχω χαθεί με μωρουδιακα! ❤❤❤


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, elge είπε:

 

Εγώ με καισαρική έκανα το πρώτο, αλλά τώρα θα προσπαθήσω για φυσιολογικό τοκετό, οπότε μπορεί να γεννήσω και Απρίλιο! ΠΉΤ έχω 24/3.

Αχ τι ωραία..  Μπράβο σου!! Γτ Έκανες Καισαρική στο πρώτο? Αν επιτρέπεται βέβαια..  Ήθελα κ εγώ πολύ να κάνω vbac κ μέσα μου ακόμα θέλω αλλά προτεραιότητα μου είναι η υγεία του παιδιού μου γι αυτό προσπαθώ να το ξεχάσω..  

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Nicol_ είπε:

Ναι evio αγορακι εχω :) Χθες στη β επιπεδου ειδαν και τον τραχηλο μου ο οποιος ηταν σταθερος όπως στην αρχη,οποτε ολα οκ

Είχες καποιο θεμα με τον τραχηλο γενικα και αγχωνεσαι? Η απλα να δεις πως παει?

Εσυ ποτε εχεις τη β επιπεδου? Δεν θυμαμαι αν το ανεφερες

Αααα μπραβο palmoira! Ναι να βαλεις τη λιστα να συζηταμε γιατι εχω χαθεί με μωρουδιακα! ❤❤❤

Καλημερα! Λογω ανατομιας πρεπει να προσεχουμε λιγο παραπανω τον τραχηλο μου γι'αυτο παιρνω κ προγεστερονη κ μου ειπε ο γιατρος οχι ασκοπα περπατηματα κ ορθοστασια. Κ μετα πριν δυο βδομαδες που σας ειχα πει που πηγα σε αλλον γιατρο κ μου εβγαλε τον τραχηλο 28 χιλιοστα κ με τρελανε...Ε τωρα θα παω στον κανονικο να δω τι γινεται. Σημερα θα μου πουν ποτε να κλεισω ραντεβου για Β επιπεδου, μαλλον αρχες Νοεμβρη.

Ετσι ομορφα να συνεχισει το αγορακι σου! Βαρετες εγκυμοσυνες να εχουμε μεχρι να γεννησουμε υγειη παιδακια!


8sqJp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, evio είπε:

Καλημερα! Λογω ανατομιας πρεπει να προσεχουμε λιγο παραπανω τον τραχηλο μου γι'αυτο παιρνω κ προγεστερονη κ μου ειπε ο γιατρος οχι ασκοπα περπατηματα κ ορθοστασια. Κ μετα πριν δυο βδομαδες που σας ειχα πει που πηγα σε αλλον γιατρο κ μου εβγαλε τον τραχηλο 28 χιλιοστα κ με τρελανε...Ε τωρα θα παω στον κανονικο να δω τι γινεται. Σημερα θα μου πουν ποτε να κλεισω ραντεβου για Β επιπεδου, μαλλον αρχες Νοεμβρη.

Ετσι ομορφα να συνεχισει το αγορακι σου! Βαρετες εγκυμοσυνες να εχουμε μεχρι να γεννησουμε υγειη παιδακια!

Καλημερα!! Α ναι evio μου τωρα θυμήθηκα την ιστορια σου με συγχωρείς. Ειμαστε πολλες κ τα ξεχναω.Τελικα πηρες τα αποτελεσματα της καμπυλης?Σημερα τα παίρνεις? 


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, evio είπε:

Καλημερα! Λογω ανατομιας πρεπει να προσεχουμε λιγο παραπανω τον τραχηλο μου γι'αυτο παιρνω κ προγεστερονη κ μου ειπε ο γιατρος οχι ασκοπα περπατηματα κ ορθοστασια. Κ μετα πριν δυο βδομαδες που σας ειχα πει που πηγα σε αλλον γιατρο κ μου εβγαλε τον τραχηλο 28 χιλιοστα κ με τρελανε...Ε τωρα θα παω στον κανονικο να δω τι γινεται. Σημερα θα μου πουν ποτε να κλεισω ραντεβου για Β επιπεδου, μαλλον αρχες Νοεμβρη.

Ετσι ομορφα να συνεχισει το αγορακι σου! Βαρετες εγκυμοσυνες να εχουμε μεχρι να γεννησουμε υγειη παιδακια!

Καλημέρα εύχομαι να είναι μια χαρά ο τράχηλος! Θα περιμένουμε νέα σου!

Just now, palmoira είπε:

Καλημέρα εύχομαι να είναι μια χαρά ο τράχηλος! Θα περιμένουμε νέα σου!

Το ωραία ευχή...βαρετές εγκυμοσύνες! Μου άρεσε πολύ!!


preg.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου εχθες το βράδυ μίλησα και με το γιατρό μου για τα αποτελέσματα της Β επιπέδου αλλά και με ένα φίλο μου ορθοπεδικό. Και οι δυο μου είπαν ότι η πιθανότητα είναι ελάχιστη να συμβαίνει κάτι με την ποδοκνημική άρθρωση και να φάνηκε ξεκάθαρα στον υπέρηχο. Απλά οι γιατροί είναι υποχρεωμένοι και την παραμικρή πιθανότητα να την αναφέρουν για να είναι καλυμμένοι νομικά. Το τελευταίο μου το είπε ο φίλος μου. Το χειρότερο σενάριο που είναι μάλλον απίθανο μου είπε ο ορθοπεδικός, είναι να χρειαστεί μια προσοχή στην αρχή στα παπουτσάκια για την καμάρα του ή να χρειαστεί να φοράει μποτάκια για λίγο καιρό για να σταθεροποιηθεί ο αστράγαλος. Ούτως ή άλλως θα το δει το παιδί παιδοορθοπεδικος για τα ισχία  μετά τη γέννηση όποτε θα δει και τα ποδαράκια. Ο γιατρός μου ήταν κάθετος και το απέκλεισε γιατί έχουμε δει άπειρες φορές στον δικό του υπέρηχο τα πόδια και ήταν όλα φυσιολογικά. Τέλος πάντων το σημαντικό είναι ότι η πιθανότητα είναι πολύ μικρή και ότι και να υπάρχει δεν είναι κάποιο πρόβλημα. Παντως με αφορμή τη χτεσινή μου κουβέντα με τον φίλο μας, μου εξηγούσε πόσο σημαντικά είναι τα παπούτσια του παιδιού για να αναπτυχθούν σωστά τα ποδαράκια,ιδιαίτερα όταν ξεκινά να στέκεται και να περπατάει και πόσα λάθη κάνουμε οι γονείς στην επιλογή τους. Επιλέγουμε κάποια όμορφα μοδάτα που όμως δεν είναι τα πλέον κατάλληλα. 

Για την αποκόλληση συνεχίζουμε όπως τώρα και για περιδεση θα κάνουμε επανεκτίμηση σε 3 εβδομάδες. 

  • Μου αρέσει 1

preg.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολες!

@Nicol_ σιγα μην θυμασαι ολες τις ιστοριες εδω! Εγω να δεις ξεχασιαρα που εχω γινει απο οταν εμεινα εγκυος. Οποτε μη ζητας συγνωμη!

@palmoira καλα εκανες κ το συζητησες κ με ορθοπεδικο να μην το εχεις στο μυαλο σου κ αγχωνεσαι. Ολα καλα δηλαδη ετσι? 

Εμενα η καμπυλη βγηκε λιγο τσιμπημενη. Στην πρωτη ωρα 180κατι κ στην 2η 134. Αλλα δεν ειδα να αγχωνεται ιδιαιτερα ο γιατρος. Απλα οδηγιες μου εδωσε να προσεχω τη διατροφη μου. Οποτε κομμενο το απογευματινο γλυκακι που λεγαμε. Τον τραχηλο μου τον μετρησαν 28 χιλιοστα αρα ειναι λιγο κοντουτσικος. Μου ειπε να συνεχισω την προγεστερονη κ ξεκουραση. Α κ σε λιγο θα παρω να κλεισω ραντεβου για β επιπεδου 12-16 Νοεμβρη μου ειπαν. Αυτα απο μενα.

  • Μου αρέσει 2

8sqJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια! @palmoira χαιρομαι που δεν ειναι κατι, ετσι φαινοταν βεβαια αλλα τουλαχιστον να μην εχεις και εσυ εννοια :)

@evio κομμενο και το γλυκακι? Ολες σιγα σιγα θα το ριξουμε στην υγιεινη διατροφη τι να κανουμε,υπομονη.. Εμενα δεν μου εδωσε ακομα καμπυλη,ισως στο επομενο ραντεβου. Δεν ανυπομονω παντως :roll:

Να εχετε μια ομορφη μερα εγκυουλες! 


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...