Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου(μέχρι στιγμής)Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

      Όλα καλά πιστεύω πως θα είναι....το πιο πιθανό να είναι βιοχημικη κύηση! 

      Να σκέφτεσαι το στόχο σου! Εγώ το πρώτο παιδάκι μου το έκανα το 2020 (37 ετων) με έμβρυα του 2016 (3η εμβρυομεταφορα) και τα διδυμάκια στα 41 μου! Δεν το πίστευα πως θα συμβεί...

      • Ευχαριστώ 1

Μανουλες Μαρτιου 2019!!


oneira_glyka

Recommended Posts

8 ώρες πρίν, palmoira είπε:

Καλημέρα! 3D το βλέπω και στον γιατρό μου κάθε φορά! Ακόμη δεν μπορώ να πω ότι είναι κούκλα...χαχαχαχα είναι λίγο σαν εξωγήινο ακόμη και ειδικά όταν κάνει και γκριμάτσες! Ο άντρας μου τη βλέπει κούκλα βέβαια!!Εγω ανυπομονώ για τη Β επιπέδου για να δούμε ξανά τον τράχηλο και φυσικά για να γίνει έναςκαλος ανατομικός έλεγχος σε όλα τα όργανα του μωρου. Αν μπορούσα θα ήθελα κάθε βδομάδα να πηγαίνω να το βλέπω έστω για 5 λεπτάκια. Έχω και στο σπίτι το ντοπλερακι αλλά δεν το βάζω συνέχεια, μια φορά τη βδομάδα εκτός εάν έχουμε πάει στο γιατρό. Δεν είναι το ίδιο βέβαια,άλλο να έχεις και εικόνα! Το καλό είναι ότι έχουμε ηχογραφήσει την καρδούλα, κρυφά εννοειται στον υπέρηχο του γιατρού, και τη βάζω και την ακούω. Τι ωραίος ήχος! 

Δεν υπάρχεις..  Χάχα..  Κ εγώ κάπως έτσι είμαι..  Θέλω υπέρηχο κάθε μέρα να βλέπω..  Ωραία εποχή είναι η άνοιξη..  Μια χαρα!! Εγώ εχω ραντεβού την Δευτέρα το πρωί πάλι..  Κ έχω κ γενέθλια..  Μακάρι να μου πει τι φύλλο είναι το μωρό μου..  Ανυπομονώ!!! Πιο Πολύ για να σκέφτομαι πως θα είμαστε μετά τέσσερις!! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 5/10/2018 at 11:49 ΠΜ, palmoira είπε:

Καλημέρα! 3D το βλέπω και στον γιατρό μου κάθε φορά! Ακόμη δεν μπορώ να πω ότι είναι κούκλα...χαχαχαχα είναι λίγο σαν εξωγήινο ακόμη και ειδικά όταν κάνει και γκριμάτσες! Ο άντρας μου τη βλέπει κούκλα βέβαια!!Εγω ανυπομονώ για τη Β επιπέδου για να δούμε ξανά τον τράχηλο και φυσικά για να γίνει έναςκαλος ανατομικός έλεγχος σε όλα τα όργανα του μωρου. Αν μπορούσα θα ήθελα κάθε βδομάδα να πηγαίνω να το βλέπω έστω για 5 λεπτάκια. Έχω και στο σπίτι το ντοπλερακι αλλά δεν το βάζω συνέχεια, μια φορά τη βδομάδα εκτός εάν έχουμε πάει στο γιατρό. Δεν είναι το ίδιο βέβαια,άλλο να έχεις και εικόνα! Το καλό είναι ότι έχουμε ηχογραφήσει την καρδούλα, κρυφά εννοειται στον υπέρηχο του γιατρού, και τη βάζω και την ακούω. Τι ωραίος ήχος! 

Χαχαχα τέλειο!Καλά έκανες! Ναι Ο ήχος Αυτός είναι υπέροχος...Κ φαντάσου ένα πιο μικρό Κ από σουσάμι στις 7 εβδομάδες Κ χτυπάει τόσο δυνατά.. τα μικρακια μας..

Link to comment
Share on other sites

Τι κάνουν οι μανούλες Μαρτίου??? Πως είστε? Απο καουρες Πως πάτε? Γενικά συμπτώματα..Εγώ περιμένω τη Β επιπέδου Τώρα..ουφ..Κ το σπορι τ αισθάνομαι αραιά Κ Π Αλλά πολύ κάτω,μάλλον λόγω πλακούντα.. εσείς τρώτε καμία κλωτσιτσα??

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , oneira_glyka είπε:

Τι κάνουν οι μανούλες Μαρτίου??? Πως είστε? Απο καουρες Πως πάτε? Γενικά συμπτώματα..Εγώ περιμένω τη Β επιπέδου Τώρα..ουφ..Κ το σπορι τ αισθάνομαι αραιά Κ Π Αλλά πολύ κάτω,μάλλον λόγω πλακούντα.. εσείς τρώτε καμία κλωτσιτσα??

Καλημέρα! Εγώ αραιά τρώω καμία κλωτσιά αλλά είναι πολύ αγχωτικό. Τη μια μέρα την ακούω δυο τρεις μέρες μετά ησυχία! Αντε να μεγαλώσουν λίγο να τα ακούμε συνέχεια! Καούρες έχω επίσης κατά διαστήματα. Όχι καθημερινά και κυρίως το βράδυ! Με βοηθάει μόνο η κόκα κολα, τίποτε άλλο. Ήπια και λίγο καφεδάκι τις τελευταίες μέρες. Όλο το προηγούμενο διάστημα δεν ήθελα ούτε να τον κυρίως τον καφέ, τις τελευταίες μέρες το απολαμβάνω όμως. Ένας ελληνικός σούπερ! Άσε που με βοηθάει και για την τουαλέτα!χαχαχαχα

Και εγώ περιμένω τη Β επιπέδου τώρα, 23/10 την έχουμε κλείσει. Ακόμη δεν έχω άγχος, όσο πλησιάζουν οι μέρες θα αγχωθώ! Πάντα έτσι είμαι. Έχω και κάποια πονάκια, τσουξιματακια κατά διαστήματα αλλά τα αγνοώ. Νομίζω ότι επειδή είμαι ακόμηω ξάπλα κάνω την τρίχα τριχιά! Επίσης έχω αρχίσει και πεινάω συνέχεια! Προσπαθώ να κρατιέμαι αλλά δεν γίνεται πάντα. Πεινάω! Πρέπει όμως να προσέξω γιατί δεν κινούμαι αρκετά και θα αρχίσω να παίρνω κιλά και δεν πρέπει. Θέλω να πάρω αυτά που χρειάζεται το μωρό μου και να μην είναι λίπος. Τρώω ανελλιπώς αυγό για καλής ποιότητας πρωτεΐνη και θρεπτικά και 2-3 φορές την εβδομάδα μοσχαρι για σίδηρο και πρωτεΐνη. Το αυγό παντως πρέπει να το τρώμε κοριτσια, εάν σκεφτούμε ότι έχει όλα τα θρεπτικά για να τραφεί ένα έμβρυο και να γίνει ολόκληρος οργανισμός είναι πολύτιμο! Προσπαθώ να παίρνω βιολογικά αλλά ζηλεύω εσάς που έχετε χωριάτικα αυγουλάκια! Έχω βρει και τη διατροφη εγκυμοσυνης από την προηγούμενη φορά και το παλεύω. Ε ξεφεύγω και λιγάκι...

  • Μου αρέσει 1

preg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ ρε κοριτσια πήγα γιατρό και το νινί μου είχε τα πόδια κλειστά κ τεντωμένα κ ήταν στη μέση  κ ο λώρος κ δεν είδαμε πάλι τι είναι..  Στις 22 θα ξαναπάω κ ελπίζω να μάθω.. Έχω μια αγωνία αν κ μου αρκεί που είναι γερό!! 

Νομίζω μια φορά το έχω ακούσει κ από τότε τπτ..  Έχω ακόμα πόνο στο στομάχι κ ανακατοσουρα που κ που αλλά πιστεύω θα περάσει σύντομα κ αυτό..  Τώρα είμαι 16 εβδομάδων..  Αυτά.. 

Όσο για το φαγητό δεν τρώω αλάτι κ αποφεύγω το πολύ φαγητό λόγω του προβλήματος..  Οπότε έχω πάρει 1 κιλό..  Εσείς έχετε πάρει κιλά μέχρι τώρα ? 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , February17 είπε:

Εγώ ρε κοριτσια πήγα γιατρό και το νινί μου είχε τα πόδια κλειστά κ τεντωμένα κ ήταν στη μέση  κ ο λώρος κ δεν είδαμε πάλι τι είναι..  Στις 22 θα ξαναπάω κ ελπίζω να μάθω.. Έχω μια αγωνία αν κ μου αρκεί που είναι γερό!! 

Νομίζω μια φορά το έχω ακούσει κ από τότε τπτ..  Έχω ακόμα πόνο στο στομάχι κ ανακατοσουρα που κ που αλλά πιστεύω θα περάσει σύντομα κ αυτό..  Τώρα είμαι 16 εβδομάδων..  Αυτά.. 

Και εμένα έτσι έκανε το σκατοπαιδο! Δεν καθόταν με τίποτε να δούμε. Ε κάποια στιγμή άνοιξε τα ποδαράκια και δεν υπήρχε τίποτε ανάμεσα!χαχαχαχα. Νωρίς είναι μην ανησυχείς θα το ακούσεις. Νομίζω ότι την επόμενη φορά θα το δείτε, πόσο θα κρύβεται ακόμη? Είναι σεμνό και ντροπαλό το μωρό σου!


preg.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , palmoira είπε:

Και εμένα έτσι έκανε το σκατοπαιδο! Δεν καθόταν με τίποτε να δούμε. Ε κάποια στιγμή άνοιξε τα ποδαράκια και δεν υπήρχε τίποτε ανάμεσα!χαχαχαχα. Νωρίς είναι μην ανησυχείς θα το ακούσεις. Νομίζω ότι την επόμενη φορά θα το δείτε, πόσο θα κρύβεται ακόμη? Είναι σεμνό και ντροπαλό το μωρό σου!

Δεν σου κρύβω ότι επειδή έχω ένα αγοράκι θα ήθελα να είναι κορίτσι..  Αλλά μετά λέω ας είναι ότι θέλει ο Θεός..  Αρκεί να είναι γερό..  Πάντως πολλά κορίτσια ακούω τώρα τελευταία..  Έχω 50% ελπίδες ακόμα..  Χαχα

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοπελες! Βλεπω καλα παμε οι μαμαδες Μαρτιου, με το καλο οι Β επιπεδου ολων μας. Εμεις μαλλον αρχες Νοεμβρη θα την κανουμε. Αρχισε κ το δικο μου το σκατακι να δινει το παρον μια φορα τη μερα κανει κινησουλες κ χαζοχαιρομαι. Καουρες δεν εχω αλλα το εντερο αρχισε παλι να με ενοχλει, υπομονη μονο μπορω να κανω γιατι μαλλον ετσι θα με παει μεχρι τον Μαρτη. Κατα τα αλλα κολλησα το συναχι του συζυγου κ απο χτες χαλια ειμαι δεν μπορω να παρω ανασα. Ευτυχως ο ντοκτορ μου εχει επιτρεψει ντεξαρινασπρει κ μπορω κ κοιμαμαι. Αμα αρρωστησει με πυρετους κτλ αλλη φορα θα τον στειλω στη μανα του! Κατα τα αλλα καλα ειμαι παραπονο δεν εχω.

Αυριο κλεινω τον 4ο κ μπαινω στον 5ο!


8sqJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια μου και απο μενα!Δινω και εγω την αναφορα μου λοιπον..

Απο στομαχικα εχω δυσπεψιες και φουσκωματα..που κ που καμια αναγουλα.Το μεγαλο προβλημα ειναι παντα η δυσκοιλιοτητα.

Κιλακια αρχισα να βαζω και εγω,προς το παρον εχω παρει 2,5

Την Παρασκευη εχω επιτελους ραντεβου με το γιατρο και μετα θα κλεισω λογικα και τη β επιπεδου.

Αυτο που καμια φορα με στεναχωρει ειναι που εγω δεν εχω νιωσει ακομα κλωτσια..βεβαια εχω κατι περιεργα πετρωματα οπως εχω ξαναπει.Χθες για παραδειγμα ημουν ξαπλωμενη στον καναπε το βραδυ και ξαφνικα κανει ενα βουναλακι η κοιλια μου,το ειδε και ο αντρας μου κ επαθε πλακα. Μετα απο λιγα δευτερολεπτα υποχωρησε.Προφανως ειναι συσπαση της μητρας απλα διαβασα οτι καμια φορα ακουμπαει το μωρο εκει και κανει συσπαση.Ισως ειναι κ αυτο.Χθες το πρωι κατι σαν να μου φανηκε πως ενιωσα,σαν φτερουγισμα μεσα στη μητρα αλλα δεν ειμαι σιγουρη,ισως ηταν και το εντερο.Οποτε ακομα ειμαι στην αβεβαιοτητα.Εχω και προσθιο πλακουντα. Θελω να αρχισω να το νιωθω για να ξερω οτι ολα ειναι ενταξει εκει μεσα.Κατα τα αλλα κατι πονακια στη μητρα οχι κατι ιδιαιτερο.

@palmoira τρωω και εγω μοσχαρι αλλα οχι τοσο συχνα. Γενικα τρωω κρεας αλλα μια φορα την εβδομαδα περιπου. Αυγο τρωω επισης.Πολυ θρεπτικη τροφη συμφωνω.Μου αρεσουν πολυ τα οσπρια που επισης τα τρωω πολυ συχνα.Οπως επισης σαλατες μερικα φρουτα και φυτικες ινες. Εννοειται ατασταλιες κανω και τις ευχαριστιεμαι χιχι

 


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 1 λεπτό , Nicol_ είπε:

Γεια σας κοριτσια μου και απο μενα!Δινω και εγω την αναφορα μου λοιπον..

Απο στομαχικα εχω δυσπεψιες και φουσκωματα..που κ που καμια αναγουλα.Το μεγαλο προβλημα ειναι παντα η δυσκοιλιοτητα.

Κιλακια αρχισα να βαζω και εγω,προς το παρον εχω παρει 2,5

Την Παρασκευη εχω επιτελους ραντεβου με το γιατρο και μετα θα κλεισω λογικα και τη β επιπεδου.

Αυτο που καμια φορα με στεναχωρει ειναι που εγω δεν εχω νιωσει ακομα κλωτσια..βεβαια εχω κατι περιεργα πετρωματα οπως εχω ξαναπει.Χθες για παραδειγμα ημουν ξαπλωμενη στον καναπε το βραδυ και ξαφνικα κανει ενα βουναλακι η κοιλια μου,το ειδε και ο αντρας μου κ επαθε πλακα. Μετα απο λιγα δευτερολεπτα υποχωρησε.Προφανως ειναι συσπαση της μητρας απλα διαβασα οτι καμια φορα ακουμπαει το μωρο εκει και κανει συσπαση.Ισως ειναι κ αυτο.Χθες το πρωι κατι σαν να μου φανηκε πως ενιωσα,σαν φτερουγισμα μεσα στη μητρα αλλα δεν ειμαι σιγουρη,ισως ηταν και το εντερο.Οποτε ακομα ειμαι στην αβεβαιοτητα.Εχω και προσθιο πλακουντα. Θελω να αρχισω να το νιωθω για να ξερω οτι ολα ειναι ενταξει εκει μεσα.Κατα τα αλλα κατι πονακια στη μητρα οχι κατι ιδιαιτερο.

@palmoira τρωω και εγω μοσχαρι αλλα οχι τοσο συχνα. Γενικα τρωω κρεας αλλα μια φορα την εβδομαδα περιπου. Αυγο τρωω επισης.Πολυ θρεπτικη τροφη συμφωνω.Μου αρεσουν πολυ τα οσπρια που επισης τα τρωω πολυ συχνα.Οπως επισης σαλατες μερικα φρουτα και φυτικες ινες. Εννοειται ατασταλιες κανω και τις ευχαριστιεμαι χιχι

 

Επειδή με το κρέας έχω ένα θεματάκι σε όλη την εγκυμοσυνη τρώω συχνά μικρή ποσότητα όμως. Μου φέρνει αναγούλες. Άσε που ενώ είχα ησυχάσει από τα στομαχικά τις τελευταίες 3 μέρες έχω αρχίσει πάλι φουσκώματα,καούρες και αναγούλες! Θυμήθηκα τα των πρώτων εβδομάδων! 

Στον πρόσθιο πλακούντα ξέρω ότι καθυστερείς να το ακούσεις το μωράκι είναι καθαρά λόγω ανατομίας. 

 


preg.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , palmoira είπε:

Επειδή με το κρέας έχω ένα θεματάκι σε όλη την εγκυμοσυνη τρώω συχνά μικρή ποσότητα όμως. Μου φέρνει αναγούλες. Άσε που ενώ είχα ησυχάσει από τα στομαχικά τις τελευταίες 3 μέρες έχω αρχίσει πάλι φουσκώματα,καούρες και αναγούλες! Θυμήθηκα τα των πρώτων εβδομάδων! 

Στον πρόσθιο πλακούντα ξέρω ότι καθυστερείς να το ακούσεις το μωράκι είναι καθαρά λόγω ανατομίας. 

 

Και εμενα που κ που εμφανιζονται καποιες αναγουλες στα ξαφνικα.Κανα δυο φορες με το ζορι κρατηθηκα δηλ.να μη τα βγαλω. Φαινεται πως το γαστρεντερικο θα μας απασχολει σε ολη την εγκυμοσυνη :P

Ναι το εχω διαβασει αυτο με τον προσθιο πλακουντα.Τι να κανω,υπομονη :roll:


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Πολυ θα ηθελα να ετρωγα κ εγω κανενα αυγουλακι, ειδικα για πρωινο..Αλλα το παιδι μου ουτε να τα δει δεν θελει χαχαχα. Καλυτερα να φαω πετρες , πιο καλα μου καθονται στο στομαχι. Επισης δεν μπορω να φαω κρεας παρα μονο κανα μπιφτεκι μοσχαρισιο, το ψαρι ουτε να το μυρισω, ευτυχως τρωω κοτοπουλο. Με φρουτα κ γαλακτοκομικα εχω βγαλει κυριως την εγκυμοσυνη, μες στην παραξενια εχω γινει...

@Nicol_ λογικα μες στην βδομαδα θα κλωτσισει το γλυκουλακι σου! Λιγη υπομονη ακομη.

Το δικο μου εκει που το ενιωθα καθημερινα εχει δυο μερες που ειμαι αρρωστουλα που δεν κουνιεται καθολου. Εμ πως, να μην αγχωθουμε κ λιγο? Εχω κ κατι νευρα με τον αντρα μου που με κολλησε, οχι οτι φταιει αυτος αλλα καπου πρεπει να στρεψω την οργη μου που νιωθω σαν σκ...

  • Μου αρέσει 1

8sqJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσια! @evio με το αυγό εγώ πέρασα διάφορες φάσεις. Στην αρχή ούτε να το δω μπροστά μου,έτρωγα μια μπουκιά και δεν μπορούσα να χωνέψω για ώρες δοκίμασα και το έκανα ομελέτα με ελάχιστο νεράκι τη χτύπαγαν στο μουλτι και ήταν μια χαρά. Τώρα την ομελέτα δεν τη θέλω καθόλου, τρώω μόνο βραστό χωρίς αλάτι σκέτο. Το κοτοπουλο στην αρχή και μόνο σαν σκέψη μου έκανε αναγούλες! Άβυσσος το στομάχι της εγκύου!! Επίσης, μπορείς να το κόψεις το αυγό μέσα σε σαλάτα μικρά μικρά κομματάκια. Και εγώ με το κρέας δυσκολεύομαι αλλά το παλεύω και το τελευταίο διάστημα ξανά τρώω και ψαράκι. Νομίζω ότι πρέπει να δοκιμάζουμε διάφορα κατά διαστήματα για να μη βαριόμαστε και συνέχεια τα ίδια και τα ίδια. 

@Nicol_ θα το ακούσεις το μωράκι σου είναι το μόνο σίγουρο! Νομίζω ότι μπορεί ήδη να σου δίνει σημάδια και να μην τα καταλαβαίνεις ή να μην είσαι σίγουρη ότι είναι ο μπέμπης σου. 

Τις τελευταίες μέρες έχω πολύ έντονη συχνοουρία κοριτσια και αρκετά υγρά. Βέβαια είναι άοσμα και καθαρά δεν με ανησυχούν ιδιαίτερα. Έχετε και εσείς παρόμοια συμπτώματα? 


preg.png

Link to comment
Share on other sites

Αφου ειναι καθαρα κ αοσμα λογικα ειναι φυσιολογικα. Μπα εγω τετοια δεν εχω αλλα βαζω κ κολπικο χαπι οποτε μπορεί να με μπερδευει. 

Ψαρακι θα δοκιμασω να ξαναφαω μιας κ χρειάζεται κιολας στην εγκυμοσυνη. Θα ξαναδοκιμάσω να φαω κ αυγο βραστο αυριο το πρωι που ειναι πιο ηρεμο το γαστρεντερικο. Οντως αβυσος! Τα παιδακια μας μάλλον θελουν να ειναι βιγκαν κατα βαθος :razz:


8sqJp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...