Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Eflenew είπε:

      @Blue Velvet συμφωνώ με το Σπορακι. Ειναι 1 στα 3,5 ή 1 στα 4 στη δικη σου ηλικια. Θα υο πετυχεις το καλο εμβρυακι ισως ειναι αυτο που ειναι καταψυξη.

       Σε ξενο επιστημονικό άρθρο του 2023 αναφερει: 

      Το ποσοστό ευπλοειδίας (σωστα χρωμοσωμικα) εμβρύων μειώνεται όσο αυξάνεται η ηλικία του ασθενούς, είναι 73% για έμβρυα καλής ποιότητας σε ασθενείς κάτω των 35 ετών, 54% σε ασθενείς μεταξύ 35-36, 37% σε ασθενείς μεταξύ 37-38, 31% σε ασθενείς μεταξύ 39-40, 23% σε ασθενείς μεταξύ 41-42, 5% σε ασθενείς μεταξύ 43-44 και 0 % σε ασθενείς μεταξύ 45-46 ετών. 
       
       

      Καλής ποιότητας θεωρούνται τα έμβρυα ΑΑ μόνο ; 

Μανουλες Μαρτιου 2019!!


oneira_glyka

Recommended Posts

Οι εκπτώσεις ξεκινάμε μέσα Γενάρη κ κρατάνε μέχρι όλο κ τον Φεβρουάριο.. Θα έχει καλές τιμες τότε..  Ανάλογα κ το  μαγαζί βέβαια κ την έκπτωση που κάνει..  Είναι μια καλή ευκαιρία όμως...  

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερα! Τι κανετε κοριτσια;

Στις εκπτωσεις του Γεναρη θα εχουμε παρει κ δωρο Χριστουγεννων οποτε θα ξεσαλωσω χαχα. Απο χτες νιωθω πονο χαμηλα στην κοιλια κ κυριως οταν παω τουαλετα κ οταν ειναι πρησμενο το εντερο. Ουφ αλλοι 4 μηνες εμειναν,σαν τους φανταρους μετραω τις μερες. Γενικα η μεγαλυτερη ταλαιπωρια μου μεχρι εδω ειναι το εντερο, ουτε οι αναγουλες στην αρχη τετοια ταλαιπωρια. Εσεις πως την παλευετε;

  • Χαχα 2

8sqJp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , evio είπε:

Καλημερα! Τι κανετε κοριτσια;

Στις εκπτωσεις του Γεναρη θα εχουμε παρει κ δωρο Χριστουγεννων οποτε θα ξεσαλωσω χαχα. Απο χτες νιωθω πονο χαμηλα στην κοιλια κ κυριως οταν παω τουαλετα κ οταν ειναι πρησμενο το εντερο. Ουφ αλλοι 4 μηνες εμειναν,σαν τους φανταρους μετραω τις μερες. Γενικα η μεγαλυτερη ταλαιπωρια μου μεχρι εδω ειναι το εντερο, ουτε οι αναγουλες στην αρχη τετοια ταλαιπωρια. Εσεις πως την παλευετε;

Αχ αυτό το έντερο...νομίζω ότι το έχω τερματίσει το θέμα! Πάνω που λέω εντάξει όλα καλά , πάλι τα ίδια! Πόνοι,φουσκώματα,δυσκοιλιότητα , διάρροια! Βαρέθηκα να ασχολούμαι! Εγώ συμβατικά προσπαθώ τουλάχιστον να πηγαίνω τουαλέτα. Όσο για τους πόνους υπομονή. Αναλόγως παίρνω buscopan, duphalac,dulocogas για τα αέρια, υποθετα γλυκερινης και όσο μπορώ μια πλήρη διατροφη. Γενικά κάνω υπομονή και σκέφτομαι ότι μπορεί να είναι μια ταλαιπωρία αλλά τουλάχιστον το μωρό μου είναι καλά! Εμένα και η σχετική ακινησία στο σπίτι δεν με βοηθάει καθόλου στο σώμα αυτό.

  • Μου αρέσει 1

preg.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , evio είπε:

Καλημερα! Τι κανετε κοριτσια;

Στις εκπτωσεις του Γεναρη θα εχουμε παρει κ δωρο Χριστουγεννων οποτε θα ξεσαλωσω χαχα. Απο χτες νιωθω πονο χαμηλα στην κοιλια κ κυριως οταν παω τουαλετα κ οταν ειναι πρησμενο το εντερο. Ουφ αλλοι 4 μηνες εμειναν,σαν τους φανταρους μετραω τις μερες. Γενικα η μεγαλυτερη ταλαιπωρια μου μεχρι εδω ειναι το εντερο, ουτε οι αναγουλες στην αρχη τετοια ταλαιπωρια. Εσεις πως την παλευετε;

Κ εμένα με πονάει την τελευταία βδομάδα η κοιλιά μου κ έχω την εντύπωση ότι είναι συσπάσεις γτ πετρωνει η κοιλιά μου..  Εγώ μετράω τις μέρες για να σταματήσω από την δουλειά.. Έχω κουραστεί τόσες ώρες όρθια πάνω κάτω..θελω να ξαπλώσω κ να μην ξαναπάω πουθενά!! 

@palmoira μπορούμε να αλλάξουμε!! Να ξαπλώσω Εγώ κ να πας εσύ δουλειά!! Χαχαχαχα.. 

 Με το έντερο νομίζω καλά είμαι τώρα..  Ότι είχα στην αρχή..  Τώρα είμαι οκ.. 

Link to comment
Share on other sites

Μια απο τα ιδια @palmoira. Συν του οτι τρωω ολικης αλεσης υδατανθρακες πλεον κ φερνουν επιπλεον φουσκωμα. Μου επεσε κ ο αιματοκριτης 32 κ παιρνω 2 σιδηρα κ το θεμα τουαλετα εχει πολυ πονο. Μου επετρεψε το duspatalin και μαλλον πρεπει να το παιρνω που κ που γιατι ακομη δεν το δοκιμασα. Ειναι κ αυτη η ξαπλα ολη την ωρα που οπως τα λες επιβαρυνει. Ειμαι πολυ γκρινιαρα;;;

@February17 μιλησες με τον γιατρο σου για τις συσπασεις; Κουραζεσαι πολυ κ εσυ...ππτε με το καλο ξεκιναει η αδεια σου;


8sqJp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 27 λεπτά , February17 είπε:

Κ εμένα με πονάει την τελευταία βδομάδα η κοιλιά μου κ έχω την εντύπωση ότι είναι συσπάσεις γτ πετρωνει η κοιλιά μου..  Εγώ μετράω τις μέρες για να σταματήσω από την δουλειά.. Έχω κουραστεί τόσες ώρες όρθια πάνω κάτω..θελω να ξαπλώσω κ να μην ξαναπάω πουθενά!! 

@palmoira μπορούμε να αλλάξουμε!! Να ξαπλώσω Εγώ κ να πας εσύ δουλειά!! Χαχαχαχα.. 

 Με το έντερο νομίζω καλά είμαι τώρα..  Ότι είχα στην αρχή..  Τώρα είμαι οκ.. 

Εάν μου έκανες αυτή την πρόταση πριν λίγο καιρό θα άλλαζα! Τώρα με τίποτε! Στη δουλειά θα ξαναγυρίσω μετά τη γέννα! 

πρίν από 27 λεπτά , evio είπε:

Μια απο τα ιδια @palmoira. Συν του οτι τρωω ολικης αλεσης υδατανθρακες πλεον κ φερνουν επιπλεον φουσκωμα. Μου επεσε κ ο αιματοκριτης 32 κ παιρνω 2 σιδηρα κ το θεμα τουαλετα εχει πολυ πονο. Μου επετρεψε το duspatalin και μαλλον πρεπει να το παιρνω που κ που γιατι ακομη δεν το δοκιμασα. Ειναι κ αυτη η ξαπλα ολη την ωρα που οπως τα λες επιβαρυνει. Ειμαι πολυ γκρινιαρα;;;

@February17 μιλησες με τον γιατρο σου για τις συσπασεις; Κουραζεσαι πολυ κ εσυ...ππτε με το καλο ξεκιναει η αδεια σου;

Το duspatalin το έπαιρνα πριν μείνω εγκυος όταν με έπιαναν κολικοί. Το κρατάω σαν όπλο για όταν δεν θα αντέχω πλέον μόνο με buscopan.


preg.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , evio είπε:

Μια απο τα ιδια @palmoira. Συν του οτι τρωω ολικης αλεσης υδατανθρακες πλεον κ φερνουν επιπλεον φουσκωμα. Μου επεσε κ ο αιματοκριτης 32 κ παιρνω 2 σιδηρα κ το θεμα τουαλετα εχει πολυ πονο. Μου επετρεψε το duspatalin και μαλλον πρεπει να το παιρνω που κ που γιατι ακομη δεν το δοκιμασα. Ειναι κ αυτη η ξαπλα ολη την ωρα που οπως τα λες επιβαρυνει. Ειμαι πολυ γκρινιαρα;;;

@February17 μιλησες με τον γιατρο σου για τις συσπασεις; Κουραζεσαι πολυ κ εσυ...ππτε με το καλο ξεκιναει η αδεια σου;

Την Δευτέρα θα με δει..  Μάλλον θα σταματήσω με Αναρρωτική γτ η άδεια μου αργεί πολύ ακόμα κ δεν θα την παλέψω με τπτ στις γιορτές!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια Γεια χαρά..καμία δεν είναι γκρινιάρα όταν είναι έγκυος.. ντάξει Δεν είμαστε υπερβολικες..άλλ όταν υπάρχουν τέτοια θέματα Π ου Μας ταλαιπωρουν ας έρθει Ν μ πει κάποιος γκρινιαζεις...με τη κοιλιά τουρλα Κ ένα σωρό υποχρεώσεις..Γτ τα περισσότερα περνάν από τα χέρια μας..Και τους εννιά μήνες... Τι μου κάνετε? Εγώ Καλά.. ξεκλεβω Όσο χρόνο μπορώ για ν χαλαρώνω.. Γτ δε σας το κρύβω υπάρχουν στιγμές Π ου δεν την παλεύω..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! @February17 δεν το συζητώ αν εχεις και συσπασεις επιβάλλεται να ξεκουραστείς. Παρε αναρωτικη κ μη το σκέφτεσαι.  Ειναι πολυ δύσκολο με την ορθοστασια κ το τρεξιμο

@evio και μενα επεσε στο 33 ο αιματοκρίτης και ξεκίνησα τον περασμένο μηνα σιδηρο. Το.οποιο ευτυχώς με βοήθησε και πάω πλέον τουαλετα και γλιτωσα τουλάχιστον απο αυτο το θεμα. Τουλαχιστον προς το παρον. 

Εγω κορίτσια φουσκωνω.πολυ εύκολα και εχω δυσπεψία. Ελαχιστα τρωω και μετα κανω 10 ωρες να χωνεψω. Νομιζω πιεζει κ η μητρα πλεον προς τα πανω οποτε και λιγο να φαω εχω δυσφορία. 

Κατα τα αλλα ολα καλα.Νιωθω το μπεμπακι μου και χαζοχαιρομαι :)

 


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 8/11/2018 at 10:05 ΠΜ, elge είπε:

Καλημέρα κορίτσια!

Και εγώ έκανα το εμβόλιο πριν δέκα μέρες (στην 19η ήμουν). Από παρανέργειες μόνο λίγο κοκκινίλα & πρίξιμο στο σημείο που μου το έκαναν.... Ο γιατρός μου, η μαία μου και η πνευμονολόγος μου είπαν ότι πρέπει οπωσδήποτε να το κάνω γιατί ανήκω σε ευπαθής ομάδες (και έγκυος και αλλεργικό άσθμα) και αν κολλήσω γρίπη σε αυτή τη φάση θα την περάσω πολύ βαριά. Ένας ακόμη βασικός λόγος είναι ότι η μεγάλη μου κόρη πηγαίνει στον παιδικό οπότε συνέχεια κάτι μας "κουβαλάει". Το ίδιο εμβόλιο το είχα κάνει και πριν 2 χρόνια, τον Οκτώβριο του 2016, γιατί η παιδιάτρος που ήρθε να δει το νεογέννητο (τότε) μου είπε ότι πρέπει οπωσδήποτε όλοι όσοι έρχονται σε επαφή με το μωρό να είναι εμβολιασμένοι. Υποθέτω ότι σημαντικό ρόλο παίζει και το ότι όλη η εγκυμοσύνη μας θα είναι σε περίοδο που οι ιώσεις και η γρίπη είναι σε έξαρση, οπότε better be safe than sorry που λένε!

@Alex1989 καλώς ήρθες και με το καλό το μωράκι σου! Και εγώ νηπιαγωγός έχω σπουδάσει (πλεόν δεν το ασκώ) αλλά έχοντας δουλέψει κάποια χρόνια σε τάξεις έχω να σου πω χαρά στο κουράγιο σου κοπελα μου! Δύσκολο να "κυνηγάς" τόσα παιδιά σε αυτή την ηλικία και να είσαι και έγκυος.... Να προσέχεις πολύ να μην κολλήσεις τίποτα γιατί τα παιδιά "κουβαλάνε" πολλές ιώσεις.

Σε ευχαριστώ..  Ναι είναι λίγο δύσκολο αλλά αγαπώ την δουλειά μου,  προσέχω όσο περισσότερο  μπορώ τώρα βέβαια. ☺️ 

Καλημέρα. Ελπίζω να είστε καλά όλες οι μανούλες.  Επιτέλους Σαββατοκύριακο και βρήκα λίγο χρόνο να διαβάσω νέα σας.  εγώ έχω ακόμα τρεις μήνες μέχρι να βγω σε αναρρωτική άδεια και αλήθεια Μου φαίνεται βουνό. μέχρι τώρα δεν δυσκολευόμουν στη δουλειά αλλά τώρα που  έχω αρχίσει να φουσκώνω ζορίζομαι πολύ κουράζομαι και οι αντοχές μου λιγοστεύουν.  αλλά σκέφτομαι να είναι καλά το νινάκι μου και κάνω υπομονή.  δόξα τω Θεώ Ευτυχώς μέχρι τώρα έχω πολύ καλή εγκυμοσύνη.  Χαίρομαι που έχετε αρχίσει τις προετοιμασίες σιγά σιγά εγώ λόγω δουλειάς δεν βρίσκω πολύ χρόνο και έχω μείνει μόνο στο κοίτασμα. Θα θελα να ξεκινήσω να φτιάχνω το δωμάτιο αλλά το βασικό πρόβλημα που έχω είναι το σπίτι.  εδώ στο νησί είναι δύσκολο να βρεις ένα νορμάλ σπίτι και το σπίτι που μένω τώρα  έχει μόνο ένα υπνοδωμάτιο.  Προς το παρόν δεν μπορώ να κάνω πολλά πράγματα ελπίζω να είστε όλες καλά


 

ydztp2.png
To get the code: 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, Alex1989 είπε:

Σε ευχαριστώ..  Ναι είναι λίγο δύσκολο αλλά αγαπώ την δουλειά μου,  προσέχω όσο περισσότερο  μπορώ τώρα βέβαια. ☺️ 

Καλημέρα. Ελπίζω να είστε καλά όλες οι μανούλες.  Επιτέλους Σαββατοκύριακο και βρήκα λίγο χρόνο να διαβάσω νέα σας.  εγώ έχω ακόμα τρεις μήνες μέχρι να βγω σε αναρρωτική άδεια και αλήθεια Μου φαίνεται βουνό. μέχρι τώρα δεν δυσκολευόμουν στη δουλειά αλλά τώρα που  έχω αρχίσει να φουσκώνω ζορίζομαι πολύ κουράζομαι και οι αντοχές μου λιγοστεύουν.  αλλά σκέφτομαι να είναι καλά το νινάκι μου και κάνω υπομονή.  δόξα τω Θεώ Ευτυχώς μέχρι τώρα έχω πολύ καλή εγκυμοσύνη.  Χαίρομαι που έχετε αρχίσει τις προετοιμασίες σιγά σιγά εγώ λόγω δουλειάς δεν βρίσκω πολύ χρόνο και έχω μείνει μόνο στο κοίτασμα. Θα θελα να ξεκινήσω να φτιάχνω το δωμάτιο αλλά το βασικό πρόβλημα που έχω είναι το σπίτι.  εδώ στο νησί είναι δύσκολο να βρεις ένα νορμάλ σπίτι και το σπίτι που μένω τώρα  έχει μόνο ένα υπνοδωμάτιο.  Προς το παρόν δεν μπορώ να κάνω πολλά πράγματα ελπίζω να είστε όλες καλά

Μη στεναχωριέσαι και εγώ τίποτε δεν κάνω!Χαζευω στο ιντερνετ και όπως και εσυ δεν έχω δεύτερο δωματιο! Θα ήθελα να γίνει πριν το μωρό αλλά και μετά μέσα στο καλοκαίρι να γίνει δεν με πειράζει!

  • Μου αρέσει 1

preg.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , palmoira είπε:

Μη στεναχωριέσαι και εγώ τίποτε δεν κάνω!Χαζευω στο ιντερνετ και όπως και εσυ δεν έχω δεύτερο δωματιο! Θα ήθελα να γίνει πριν το μωρό αλλά και μετά μέσα στο καλοκαίρι να γίνει δεν με πειράζει!

Και γω δύσκολο να βρω άλλο σπίτι μέχρι τότε, οπότε μάλλον όταν με το καλό έρθει η μπεμπουλα θα μάστε εδώ....  Θα θελα να ρωτήσω την γνώμη σας σχετικά με το λίκνο και την κούνια.  Προτιμάτε πρώτα το λίκνο από τους πρώτους μήνες ή  κατευθείαν  κουνια;  δεδομένου ότι δεν ξέρω αν θα χωρέσει κούνια στο ίδιο υπνοδωμάτιο σκεφτόμουν αρχικά να χρησιμοποιήσω λίκνο.  


 

ydztp2.png
To get the code: 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Alex1989 είπε:

Και γω δύσκολο να βρω άλλο σπίτι μέχρι τότε, οπότε μάλλον όταν με το καλό έρθει η μπεμπουλα θα μάστε εδώ....  Θα θελα να ρωτήσω την γνώμη σας σχετικά με το λίκνο και την κούνια.  Προτιμάτε πρώτα το λίκνο από τους πρώτους μήνες ή  κατευθείαν  κουνια;  δεδομένου ότι δεν ξέρω αν θα χωρέσει κούνια στο ίδιο υπνοδωμάτιο σκεφτόμουν αρχικά να χρησιμοποιήσω λίκνο.  

Επειδή θα μου δανείσουν λίκνο και δεν θα χρειαστεί να αγοράσω θα το χρησιμοποιήσω το πρώτο διάστημα. Εάν δεν είχα αυτή την επιλογή και χωρούσε η κούνια στο δωματιο θα την έβαζα κατευθείαν στην κούνια μέσα στο δωματιο. Το καλό επίσης με το λίκνο είναι ότι μπορεί και μετακινείται μέσα στο σπίτι, οπότε μπορείς να το έχεις κοντά σου χωρίς να εγκλωβίζεσαι στην κρεβατοκάμαρα. 

  • Μου αρέσει 1

preg.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, palmoira είπε:

Επειδή θα μου δανείσουν λίκνο και δεν θα χρειαστεί να αγοράσω θα το χρησιμοποιήσω το πρώτο διάστημα. Εάν δεν είχα αυτή την επιλογή και χωρούσε η κούνια στο δωματιο θα την έβαζα κατευθείαν στην κούνια μέσα στο δωματιο. Το καλό επίσης με το λίκνο είναι ότι μπορεί και μετακινείται μέσα στο σπίτι, οπότε μπορείς να το έχεις κοντά σου χωρίς να εγκλωβίζεσαι στην κρεβατοκάμαρα. 

Για να συμπληρώσω την απάντηση μου, το ρόλο του λίκνου για αρχή θα μπορούσε να παίξει ένα πορτ μπεμπέ ή καλαθουνα. Έχεις καμία φίλη να σου δανείσει πράγματα? Δες και τιμές γενικά σε διαφορετικές επιλογές για να μπορέσεις να αποφασίσεις. Εάν ας πούμε έχεις αποφασίσει για καροτσι 3 σε 1 το πορτ μπεμπέ υπάρχει και δεν χρειάζεται να αγοράσεις κάτι άλλο. Γενικά παντως είτε λίκνο,είτε πορτ μπεμπέ είτε καλαθουνα να ξέρεις ότι είναι μόνο για την αρχή, κάποια στιγμή θα πρέπει να πάει σε κούνια. Δες τους χώρους σου προσεκτικά και τα οικονομικά και έχεις πολύ χρόνο ακόμη να αποφασίσεις. 


preg.png

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την βοηθεια

3 ώρες πρίν, palmoira είπε:

Για να συμπληρώσω την απάντηση μου, το ρόλο του λίκνου για αρχή θα μπορούσε να παίξει ένα πορτ μπεμπέ ή καλαθουνα. Έχεις καμία φίλη να σου δανείσει πράγματα? Δες και τιμές γενικά σε διαφορετικές επιλογές για να μπορέσεις να αποφασίσεις. Εάν ας πούμε έχεις αποφασίσει για καροτσι 3 σε 1 το πορτ μπεμπέ υπάρχει και δεν χρειάζεται να αγοράσεις κάτι άλλο. Γενικά παντως είτε λίκνο,είτε πορτ μπεμπέ είτε καλαθουνα να ξέρεις ότι είναι μόνο για την αρχή, κάποια στιγμή θα πρέπει να πάει σε κούνια. Δες τους χώρους σου προσεκτικά και τα οικονομικά και έχεις πολύ χρόνο ακόμη να αποφασίσεις. 

Σε ευχαριστώ πολύ για την Βοήθεια. Η αλήθεια ειναι ότι είναι πρακτικά τα πορτ μπεμπε  κ οι καλαθουνες,  απλά σκεφτόμουν κ ανησυχώ για την ασφάλεια κ την ποιότητα του ύπνου του βρέφους σε σύγκριση με το στρώμα της κούνιας.  Αχ έχω τόσες πολλές απορίες.... Αν πάντως με βολέψει το θέμα χώρου, σκεφτόμουν κ τις πολύμορφικες κουνιες που μπορείς να τις αξιοποίησης και αργότερα στο μέλλον όσο το παιδί μεγαλώνει,  και ξεκινούν από σχετικά οικονομικές τιμες


 

ydztp2.png
To get the code: 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...