Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Blue Velvet είπε:

      Ψυχραιμία,μην σε πιάνει πανικός.Οταν λες σου έκανε μπουλινγκ τι εννοείς?

      Ασφαλως και υπάρχουν γιατροί να σε αναλάβουν,σε ποια πόλη βρίσκεσαι?

       

      1 hour ago, linaa είπε:

      Όταν λες μπόουλινγκ τι εννοείς? Φυσικά Κ υπάρχουν πολλοί γιατροί πες την περιοχή που είσαι Κ σίγουρα κάποιο κορίτσι θα είναι εκεί κοντά.  

      Χθες είχα υπέρηχο κ είναι όλα καλά.Ειμαι στην 25η εβδομάδα κ με έχει ενημερωσει η μαία ότι δεν είναι συστηματικές οι κινήσεις των εμβρύων αυτή την εβδομάδα.Χθες αυτό δεν το συζήτησα καθόλου με τον γιατρό.Εγω όμως τα νιώθω κάθε μέρα κ σήμερα από το πρωί δεν τα είχα νιώσει κ είχε πάει 3 το μεσημέρι.Η ξαδέρφη μου πριν 3 εβδομάδες έχασε το μωρο της στις 33 εβδομάδες.Δεν το ένιωσε μια μέρα κ τελικά είχε ενδομητρίο θάνατο.Το αναφέρω για να καταλάβετε λίγο την ψυχολογία μου,θέλω δεν θέλω είναι κάτι που το σκέφτομαι κάθε μέρα.Η μαία μου το ξέρει.Στελνω λοιπόν το μεσημέρι ότι δεν έχω νιώσει τα μωρά χωρίς να της πω καλησπέρα,ήμουν στο κρεβάτι όλο το πρωί ζουμπωντας την κοιλιά μου κ ενώ ήθελα μόνο ένα μην ανησυχείς μου απαντά ότι "κακώς δεν ρώτησες τον γιατρό,είπαμε μετράμε μετά τις 32 εβδομάδες κ παρεπιπτόντως καλησπέρα τάδε" κ της απάντησα "ναι κακώς δεν ρώτησα τον γιατρό κ ρωτάω εσένα.Δεν βλάπτει λίγο ενσυναίσθηση που κ που.Καλησπερα".Απάντησα έτσι γιατί ένιωσα ειρωνεία.Λαθος μου,το ξέρω.Μου απάντησε κ εκεινη πάλι αλλα το άφησα εκεί.Δεν ξανααπαντησα.Δεν ήθελα να το συνεχίσω.

      Κ τώρα το βράδυ μου έστειλε ο γιατρός μήνυμα ότι αν δεν με καλύπτουν,να κάνω τις επιλογές μου,εννοώντας ότι μπορώ να φύγω κ να αλλάξω γιατρό,μαζί με ένα κατεβατο.

      Αυτό με πείραξε παρά πολύ.Ενιωσα ότι με διώχνει.

      Ξέρω ότι είμαι παράλογη,εκφραστείτε ελεύθερα.

       

       

Σχέση με τα πεθερικα μας!!!?


anemoni1989

Recommended Posts

Just now, Mariloukarakosta είπε:

Του το ειπα σήμερα .και με ρωτούσε ποιο είναι το.προβλημα.μου εφόσον δεν.τσακωθηκα μαζί.της. ξέρω ότι είναι τέτοιος άνθρωπος κ απλά να.μην.ασχολουμε 

 Και να επιμένω να.του λέω να φύγουμε δεν αντέχω άλλο θα τρελαθώ και μου έλεγε τα δικά του να μην ασχολούμαι και ότι είναι δύσκολο να φύγουμε με ένα μωρό τώρα . 

Και ξέχασα να σας πω πως αν τσακωθω μαζί της περνει οοοοολες της αδερφές τηλεφωνο κ τους τα λέει έτσι όπως θέλει κ βγαίνω εγώ β κακία . 

Δεν παίζεται η γυναίκα . 

Κ ο δικός μου στην κοσμαρα του .γενικότερα στην ζωή του τα αντιμετωπίζει έτσι τα περισσότερο με την λογική του δεν ασχολούμαι . 

Κοπέλα μου καλησπέρα,διάβασα τώρα κάποια από τα μνμτα σου κ πραγματικά τρελάθηκα..

Εν μερη κάποια από όσα περνάς τα έχω βιώσει μέσω της κουμπαράς μου(εκείνη δε δουλεύει ο άντρας της έχει ένα γυμναστήριο που ψιχωραγει κ τους ζουν ουσιαστικά οι γονείς του οι οποίοι ποτέ δε τη συμπάθησαν κ της κάνουν συχνά ψυχολογικό πόλεμο,επίσης ο πεθερός της επειδή ήταν ναυτικός κ δεν έχει ζήσει πολύ τον γιο του όταν γέννησε η φίλη μου έλεγε τον εγγονό του παιδί του κ του έλεγε εγώ είμαι ο μπαμπάς σου..ναι ναι τόσο άρρωστος κ αυτός..βέβαια όσο μεγάλωνε το παιδί ξεχάστηκε όλο αυτό ευτυχως..) βέβαια εσύ έχεις κ τη μέγαιρα κουνιάδα..λοιπόν μέσω αυτής της εμπειρίας μου κ όσα έκανε η φίλη Μ για να το χειριστεί το καλύτερο είναι να αλλάξεις αυτή την απαισιόδοξη στάση,να σταματήσεις να περιμένεις να πάρει θέση ο άντρας σου (γιατί δε πρόκειται να το κάνει,ούτε της φίλης Μ τ έκανε κ όχι επειδή δε σ' αγαπάει αλλά επειδή ξέρει πως τους έχει ανάγκη οικονομικά κ γτ πραγματικά δε μπορεί να καταλάβει πόσο σε επηρεάζει εσένα όλο αυτο) οπότε κοιταξου στο καθρέφτη κ κατανόησε πως είσαι γυναίκα δυνατή με τα θέλω κ τα όρια σου κ επίσης μάνα ενός παιδιού,του δικού σου παιδιού που για να το μεγαλώσεις με τις αξίες που εσύ θες θα κάνεις τα πάντα! Ξεκινά λοιπόν με μια τελείως ψυχρή στάση απέναντι τους κ απεφευγε όσο μπορείς τις επαφές.

Υγ: μην σε αγχωνει ότι αν μεγαλώσει το παιδί θα ακούει αυτά από τη θεία κτλ γτ τα παιδια ξέρουν πολύ καλά ποια είναι η μάνα τους κ ως γνωστόν μάνα είναι μόνο μία κ δε συγκρίνεται με καμία αλλη,όσο κ να προσπαθεί. Απλά άσε τα μνμτα εδώ κ κάνε πράξη όσα σκέφτεσαι κ σε συμβουλεύουμε στη ζωή σου γτ εδώ απλά παρηγόρησε προσωρινά κ μετά επιστρέφεις στον ίδιο φαύλο κύκλο..

Με εκτίμηση..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 676
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν κατάφερα να διαβάσω όλα τα ποστς όμως θα σου πω πως πιστεύω πως πεθερά και κουνιάδες κάνουν αυτά που κάνουν γιατί τις παίρνει!!

Ένας καλός λόγος να ξεκινήσεις την ζουμπα πάλι είναι επειδή δεν αρέσει στην πεθερά σου, επίσης φόρα ότι εσύ θες, αν σου αρέσουν ρούχα που δεν αρέσουν στην πεθερά σου ακόμα καλύτερα!!!! Όσο για το δεύτερη μάνα να ξέρεις πως ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ δεν μπορεί να πάρει την θέση σου! Όσο και αν το θέλουν δεν μπορούν!! Όταν το λένε μπορείς να απαντάς ''το τραγούδι σας εσείς..αλλά μάνα μόνο μία'' ρίξε και ένα ειρωνικό χαμόγελο και είσαι μια χαρά!  Μην τις αφήνεις σε επηρεάζουν τόσο!!

  • Μου αρέσει 1

 
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ που απαντάται . 

Η μάνα.μου δεν ζει και ο πατέρας μου μένει δέκα λεπτά από εδώ.

Έχετε δίκιο το κάνουν γιατί τους περνάει αλλά και εγώ δεν μπορώ να πω πολλά πολλά γιατί με έχουν στο χέρι όσο.αφορα το θέμα οικονομικού από την μια και από την άλλη δεν μπορώ να μένουμε πάνω κάτω και να μην μιλάμε . Είμαι.τετοιος άνθρωπος 

 Το ιδανικό θα ήταν η κουνιάδα απλά να το βουλώνε. Μου δημιουργεί απίστευτες ανασφάλειες και πραγματικά αγχώνομαι κ φοβάμαι μήπως ο μικρός.μου αύριο μεθαύριο όντως της έχει ιδιαίτερη αδυναμία . Το οποίο δεν θέλω!!! 

Πλέον δεν έχει θέμα να ξεκινήσω ζούμπα εφόσον της έκανα εγγόνι . Μιας και νόμιζε ότι ίσως να ευθύνεται κ η ζούμπα που πήγαινα ότι δεν εμένα έγκυος . Δηλαδή αν πήγαινα αύριο.δεν θα μου έλεγε κάτι . 

Στο θέμα ντυσίματος υπάρχει μεγάλη κόντρα .

Δεν ξέρω λες και ζω στον μεσαίωνα κ να φανταστείτε πως εγώ δεν μεγάλωσα έτσι κ οι.δικοι μου δεν ήταν έτσι ..άκρος αντίθετο . 

Αλλά με βασανίζει πιο πολύ η κουνιάδα μου η πεθερά είναι πεθερά είναι μεγάλης ηλικίας τα μυαλά δεν μπορώ να της τα αλλάξω . 

Δεν αντέχω την κόντρα σε καθημερινή βάση για το παιδί μου . 

Νιώθω πάρα πολλές ανασφάλειες της οποίες μου της δημιουργεί αυτή . 

Ξέρω ότι η μία της ανήψια είχε απίστευτο κόλλημα μαζί της όταν ήταν μικρη μιας κ όπως σας είπα τα ίδια έκανε και στης αδερφές της . Και μου λέει συνέχεια για θα δεις πως θα με αγαπάει και ο μπέμπης όσο με αγαπούσε η Μαρία και δεν ξεκολλούσε από πάνω μου δεν την ήθελε την μάνα της . 

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω δ εχεις καταλάβει ποιο είναι το πραγματικό προβλημα

Καταλαβαίνω πόσο ψυχοφθορο είναι όλο αυτό που κάνει η κουνιαδα αλλα μην δίνεις σημασία. Για το παιδι σου θα είσαι πάντα πρωτη

Της εχει κ τωρα τέτοια αδυναμία αυτή η ανηψια; 

Πολύ φοβάμαι αν δ φύγετε από αυτό το σπίτι, κ δ είστε οικονομικά ανεξάρτητοι, ότι δύσκολα θα γλιτώσετε τον χωρισμό. Η θα σε τρελανουν

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 ώρες πρίν, vikib είπε:

Νομιζω δ εχεις καταλάβει ποιο είναι το πραγματικό προβλημα

Καταλαβαίνω πόσο ψυχοφθορο είναι όλο αυτό που κάνει η κουνιαδα αλλα μην δίνεις σημασία. Για το παιδι σου θα είσαι πάντα πρωτη

Της εχει κ τωρα τέτοια αδυναμία αυτή η ανηψια; 

Πολύ φοβάμαι αν δ φύγετε από αυτό το σπίτι, κ δ είστε οικονομικά ανεξάρτητοι, ότι δύσκολα θα γλιτώσετε τον χωρισμό. Η θα σε τρελανουν

Καλημέρα...ξέρω ότι το κύριο πρόβλημα μου είναι η αδιαφορία του άντρα μου αλλά δεν θέλω να το δω... Το προσπερναω κ κοιτάω να λύσω εγώ κάπως το θέμα με την κουνιαδα μου . 

Δεν ξέρω πόσο αρρωστημένο μυαλό είναι αυτό να κάνεις ένα παιδί να σου έχει τρελή αδυναμία έτσι για να πας κόντρα στην μάνα του . 

Και νιώθω τρελή ανασφάλεια . Δηλαδή να φανταστείτε ότι έρχεται μου λέει τα κλασσικά κοίτα πόσο γελάει μαζί μου ο μικρός πιο πολύ από μαζί σου και μετά κάθομαι.και βάζω σημασία αν όντως γελάει μαζί μου . 

Γενικά είμαι ένα ανασφαλές άτομο και πολυ ευαισθητο . 

Δηλαδή τρέμω την ώρα και την στιγμή που θα βρεθώ μαζί της μόνη . 

Και ναι η συγκεκριμένη ανήψια της της έχει ακόμα αδυναμία . 

Και έχω ρωτήσει τον άντρα μου και μου λέει πως ένα διάστημα η συγκεκριμένη ανήψια; Δεν ήθελε να πηγαίνει ούτε στην μάνα της . Βέβαια μου λέει ότι με τον γιο μας δεν πρόκειται να συμβεί αυτό δεν θα το επιτρέψει . 

Αλλά έρχεται καλοκαίρι θα δουλεύει ο άντρας μου. 

Μιλάμε για μια.γυναικα που την ταιζεις η μάνα της μια ζωή δεν έχει δουλέψει ποτέ στην ζωή της έχει μαζέψει τρελό χρήμα μιας και έξοδα δεν έχει και μόνιμος εδώ στο σπίτι και στο χωριό . Δεν έχει βγει γενικότερα στην κοινωνία . Ααα είναι και της εκκλησίας παρακαλώ . 

Οπότε σκέφτομαι αν αύριο μεθαύριο ο μικρός μου ζητήσει κάτι και πραγματικά δεν μπορώ να του το πάρω και πάει η χαμένη και του το πάρει πως θα φανώ εγώ μπροστά στο παιδί μου ? 

Βρε κορίτσια μέχρι και στο φαγητό του μου πάει κόντρα επιμένει να του δώσω το δικό της γιατί το μαγειρεύει πιο σωστά από μένα . 

Αφήστε που μου λέει ότι μυαζει μαζί της . 

Δηλαδή δεν αντέχετε η κατάσταση . 

Είμαι 28 χρόνων και με τον άντρα μου είμαι από.τα 18 . 

Πω πω σας έχω ζαλίσει αλλά πιστέψτε με δεν έχω πουθενά αλλού να τα πω .

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mariloukarakosta είπε:

Καλημέρα...ξέρω ότι το κύριο πρόβλημα μου είναι η αδιαφορία του άντρα μου αλλά δεν θέλω να το δω... Το προσπερναω κ κοιτάω να λύσω εγώ κάπως το θέμα με την κουνιαδα μου . 

Δεν ξέρω πόσο αρρωστημένο μυαλό είναι αυτό να κάνεις ένα παιδί να σου έχει τρελή αδυναμία έτσι για να πας κόντρα στην μάνα του . 

Και νιώθω τρελή ανασφάλεια . Δηλαδή να φανταστείτε ότι έρχεται μου λέει τα κλασσικά κοίτα πόσο γελάει μαζί μου ο μικρός πιο πολύ από μαζί σου και μετά κάθομαι.και βάζω σημασία αν όντως γελάει μαζί μου . 

Γενικά είμαι ένα ανασφαλές άτομο και πολυ ευαισθητο . 

Δηλαδή τρέμω την ώρα και την στιγμή που θα βρεθώ μαζί της μόνη . 

Και ναι η συγκεκριμένη ανήψια της της έχει ακόμα αδυναμία . 

Και έχω ρωτήσει τον άντρα μου και μου λέει πως ένα διάστημα η συγκεκριμένη ανήψια; Δεν ήθελε να πηγαίνει ούτε στην μάνα της . Βέβαια μου λέει ότι με τον γιο μας δεν πρόκειται να συμβεί αυτό δεν θα το επιτρέψει . 

Αλλά έρχεται καλοκαίρι θα δουλεύει ο άντρας μου. 

Μιλάμε για μια.γυναικα που την ταιζεις η μάνα της μια ζωή δεν έχει δουλέψει ποτέ στην ζωή της έχει μαζέψει τρελό χρήμα μιας και έξοδα δεν έχει και μόνιμος εδώ στο σπίτι και στο χωριό . Δεν έχει βγει γενικότερα στην κοινωνία . Ααα είναι και της εκκλησίας παρακαλώ . 

Οπότε σκέφτομαι αν αύριο μεθαύριο ο μικρός μου ζητήσει κάτι και πραγματικά δεν μπορώ να του το πάρω και πάει η χαμένη και του το πάρει πως θα φανώ εγώ μπροστά στο παιδί μου ? 

Βρε κορίτσια μέχρι και στο φαγητό του μου πάει κόντρα επιμένει να του δώσω το δικό της γιατί το μαγειρεύει πιο σωστά από μένα . 

Αφήστε που μου λέει ότι μυαζει μαζί της . 

Δηλαδή δεν αντέχετε η κατάσταση . 

Είμαι 28 χρόνων και με τον άντρα μου είμαι από.τα 18 . 

Πω πω σας έχω ζαλίσει αλλά πιστέψτε με δεν έχω πουθενά αλλού να τα πω .

Καλημερα...θα σου πω την αποψη μου ουσα καποτε στην θεση αυτης της ανηψιας που αναφερεις...βεβαια εμενα η μαμα μου δεν ειχε θεμα ποτε με τις θειες μου(τις κουνιαδες της δλδ) αλλα εγω μεγαλωσα στο κατω σπιτι με τη γιαγια κ τη μια θεια μου(ανυπαντρη κ αυτη και της εκκλησιας χαχα ,μεσα σ ολα παρολαυτα γιατι ηταν κ παιδαγωγος κ ηξερε πως να φερθει) και μου επαιρναν οοοοοτι ηθελα!!Ναι μεν τις υπεραγαπαω αλλα ποτε δεν τις εβαλα στη θεση της μανας μου παρολα τα δωρα κ την αγαπη τους...βεβαια ξαναλεω οτι ειχαμε αριστες σχεσεις ολοι μεταξυ μας ..απλα σου απανταω στο γεγονος οτι δςν πιστευω οτι κανεις μπορει να παρει την θεση σου!!

  • Μου αρέσει 1

mmy0p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, dinaki23 είπε:

Καλημερα...θα σου πω την αποψη μου ουσα καποτε στην θεση αυτης της ανηψιας που αναφερεις...βεβαια εμενα η μαμα μου δεν ειχε θεμα ποτε με τις θειες μου(τις κουνιαδες της δλδ) αλλα εγω μεγαλωσα στο κατω σπιτι με τη γιαγια κ τη μια θεια μου(ανυπαντρη κ αυτη και της εκκλησιας χαχα ,μεσα σ ολα παρολαυτα γιατι ηταν κ παιδαγωγος κ ηξερε πως να φερθει) και μου επαιρναν οοοοοτι ηθελα!!Ναι μεν τις υπεραγαπαω αλλα ποτε δεν τις εβαλα στη θεση της μανας μου παρολα τα δωρα κ την αγαπη τους...βεβαια ξαναλεω οτι ειχαμε αριστες σχεσεις ολοι μεταξυ μας ..απλα σου απανταω στο γεγονος οτι δςν πιστευω οτι κανεις μπορει να παρει την θεση σου!!

Ευχαριστώ για την απάντηση σου . 

Όταν σκέφτομαι λογικά ξέρω ότι δεν μπορεί να με αντικαταστήσει . Αλλά όταν με αγχωνει περνάνε πολλά από το μυαλό μου . 

Και όταν σε καθημερινή βάση στο λέει τότε όντως μερικές φορές αμφιβάλεις ... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mariloukarakosta είπε:

Ευχαριστώ για την απάντηση σου . 

Όταν σκέφτομαι λογικά ξέρω ότι δεν μπορεί να με αντικαταστήσει . Αλλά όταν με αγχωνει περνάνε πολλά από το μυαλό μου . 

Και όταν σε καθημερινή βάση στο λέει τότε όντως μερικές φορές αμφιβάλεις ...

Δεν καταλαβαινω γιατι σε φοβιζει τοσο πολυ!!Βουλωσε της το επιτελους αν ειναι τοσο τραγικη!!Μιλαμε για το παιδι σου!!Εγω σε λιγο θα εχω το παιδακι μου ,πρωτα ο Θεος,και φανταζομαι οτι θα απαντουσα αν ειχα παρομοια κατασταση!!Και στην τελικη τον αντρα σου βοηθανε οικονομικα(με την εννοια οτι ειναι δικος τους συγγενης) εσυ σε οτι σε αδικει μπορεις να εχεις αποψη!!!


mmy0p2.png

Link to comment
Share on other sites

@Mariloukarakosta κακώς δεν θέλεις να δεις την αδιαφορία του άντρα σου γιατί αυτό μπορεί να δημιουργήσει τεράστια προβλήματα στη μεταξύ σας σχέση!! Δεν θα είναι ωραίο να φτάσεις σε σημείο να μην θες να τον δεις μπροστά σου!! Μίλησε του πάλι πες του ότι δεν αντέχεις αυτή την κατάσταση και θα σε αναγκάσει να φύγεις!!! Μήπως μπορεί ο μπαμπάς σου να σου κρατάει το μωρό για αρχή για να βρεις κάποια δουλειά? Η μήπως μπορεί προσωρινά να σας φιλοξενήσει? Τέλος βάλε τα όρια σου στην κουνιάδα δεν μπορεί να κάνει ότι θέλει αν δεν της μιλήσεις και δεν της απαγορεύσεις εσύ να μιλαει και να κάνει κάτι που αφορά το δικό σου παιδί δεν πρόκειται να σταματήσει ποτέ, μην περιμένεις να το καταλάβει από μόνη της....ακόμα και μπροστά στον άντρα σου βάλε τα όρια σου τόνισε της ότι είναι απλά μια θεία και όχι η μητέρα του παιδιού! Μην κάθεσαι με σταυρωμένα τα χέρια και πνίγεται είναι πολύ κρίμα να είσαι σε αυτή την κατάσταση ενώ είναι πολύ απλό πραγματικά!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Mariloukarakosta είπε:

Και όταν σε καθημερινή βάση στο λέει τότε όντως μερικές φορές αμφιβάλεις ... 

Για αυτό το κάνει.

Το πρόβλημα δεν είναι ούτε ο άντρας σου ούτε οι κουνιάδες σου, το πρόβλημα είναι ότι εσύ η ίδια δεν πιστεύεις αρκετά στον εαυτό σου ώστε να έχεις τόση αυτοπεποίθηση και  να γελάς με τέτοια σχόλια.  Το παιδί θα μεγαλώσει και θα γίνει ένας άνθρωπος με άποψη, με γνώμη και με γούστα, αν πράγματι δει πόσο άσχημα συμπεριφέρεται η θεία του στην μαμά του πόση αδυναμία λες να της έχεις. Την αγάπη του το παιδί (πέρα από τους γονείς) δεν την χαρίζει, κάποιος πρέπει να την κερδίσει, και όσο το παιδί μεγαλώνει τόσο πιο δύσκολο θα είναι αυτό. Έχω μεγαλώσει (σχεδόν) με θείους και θείες που μικρή τους λάτρευα και όταν μεγάλωσα και είδα πως πράγματι συμπεριφέρονταν στους γονείς μου δεν ξαναείπα ούτε καλημέρα. Εσύ ξέρεις καλύτερα το παιδί σου, βάλε όρια, μην αφήσεις να το ταίσει η θέια, μην φας το φαγητό της, μην της ανοίξεις την πόρτα, βρες μία δουλειά και εσύ και φύγε από εκεί μέσα. Έρχεται η ώρα που πρέπει να ζυγίσεις τα πράγματα, ή κάθεσαι εκεί θα σας πληρώνουν όλα και θα έχουν το πάνω χέρι (ακόμα και στο παιδί σου) ή θα φύγεις θα δουλέψεις και θα γίνετε ανεξάρτητοι εσύ και ο άντρας σου. Κάθησε και σκέψου τι θα κερδίσεις και τι θα χάσεις στην κάθε περίπτωση.

 

  • Μου αρέσει 2

 
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Για αυτό το κάνει.

Το πρόβλημα δεν είναι ούτε ο άντρας σου ούτε οι κουνιάδες σου, το πρόβλημα είναι ότι εσύ η ίδια δεν πιστεύεις αρκετά στον εαυτό σου ώστε να έχεις τόση αυτοπεποίθηση και  να γελάς με τέτοια σχόλια.  Το παιδί θα μεγαλώσει και θα γίνει ένας άνθρωπος με άποψη, με γνώμη και με γούστα, αν πράγματι δει πόσο άσχημα συμπεριφέρεται η θεία του στην μαμά του πόση αδυναμία λες να της έχεις. Την αγάπη του το παιδί (πέρα από τους γονείς) δεν την χαρίζει, κάποιος πρέπει να την κερδίσει, και όσο το παιδί μεγαλώνει τόσο πιο δύσκολο θα είναι αυτό. Έχω μεγαλώσει (σχεδόν) με θείους και θείες που μικρή τους λάτρευα και όταν μεγάλωσα και είδα πως πράγματι συμπεριφέρονταν στους γονείς μου δεν ξαναείπα ούτε καλημέρα. Εσύ ξέρεις καλύτερα το παιδί σου, βάλε όρια, μην αφήσεις να το ταίσει η θέια, μην φας το φαγητό της, μην της ανοίξεις την πόρτα, βρες μία δουλειά και εσύ και φύγε από εκεί μέσα. Έρχεται η ώρα που πρέπει να ζυγίσεις τα πράγματα, ή κάθεσαι εκεί θα σας πληρώνουν όλα και θα έχουν το πάνω χέρι (ακόμα και στο παιδί σου) ή θα φύγεις θα δουλέψεις και θα γίνετε ανεξάρτητοι εσύ και ο άντρας σου. Κάθησε και σκέψου τι θα κερδίσεις και τι θα χάσεις στην κάθε περίπτωση.

 

Γεια σας κορίτσια . 

Πραγματικά δεν ξέρω πως να συμμαζέψω τα κομμάτια μου . 

Εχθές πάλι έγινε χαμός . Είχε κανονίσει ο άντρας μου τα πάει για αγροτικές δουλειές μαζί με τον πατέρα μου . Είχε κανονίσει να πάει μετά της 10 για να μου κρατήσει εμένα λίγο τον μικρό για να μαγειρέψω . 9 το πρωί τον περνει η αδερφή του τηλέφωνο κ του λέει να πάει από τώρα κ τον περιμένει η μάνα του για να τον βοηθήσει . Λες κ το έκαναν επιτιδες. Ο δικός μου τους φώναξε τους είπε ότι θέλω βοήθεια αλλά στην τελική έφυγε . 

Κάνανε σαν τρελές κυριολεκτικά . Το απόγευμα του λέω ότι πραγματικά δεν αντέχω άλλο θέλω να φύγω διαφορετικά μας βλέπω η χωρισμένους η εμένα να έχω καταρρεύσει ψυχολογικά . 

Κ μου άρχισε πάλι τα δεν καταλαβαίνω τι σε ενοχλεί δεν καταλαβαίνω τι σου έχω κάνει εγώ με τους άλλους ζεις με εμένα ζεις εγώ δεν σου έχω κάνει τίποτα . 

Σήμερα πάλι του έκανα μια συζήτηση κ λες κ έχει μια κασέτα κ μου λέει συνέχεια τα ίδια . Τι να πάω να κάνω να τους μαλώσω ? 

Δηλαδή τι να απαντήσω εγώ σε αυτό ? 

Τι περιμένει από εμένα απλά να αδιαφορώ ? Δεν μπορώ με ενοχλούν όσα κάνουν !!! 

Νιώθω ότι με όσα λέει η προτεραιότητα του είναι απλά να τα έχει μαζί τους καλά κ εγώ απλά θα γκρινιάζω αλλά θα μου περάσει ... 

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mariloukarakosta είπε:

Γεια σας κορίτσια . 

Πραγματικά δεν ξέρω πως να συμμαζέψω τα κομμάτια μου . 

Εχθές πάλι έγινε χαμός . Είχε κανονίσει ο άντρας μου τα πάει για αγροτικές δουλειές μαζί με τον πατέρα μου . Είχε κανονίσει να πάει μετά της 10 για να μου κρατήσει εμένα λίγο τον μικρό για να μαγειρέψω . 9 το πρωί τον περνει η αδερφή του τηλέφωνο κ του λέει να πάει από τώρα κ τον περιμένει η μάνα του για να τον βοηθήσει . Λες κ το έκαναν επιτιδες. Ο δικός μου τους φώναξε τους είπε ότι θέλω βοήθεια αλλά στην τελική έφυγε . 

Κάνανε σαν τρελές κυριολεκτικά . Το απόγευμα του λέω ότι πραγματικά δεν αντέχω άλλο θέλω να φύγω διαφορετικά μας βλέπω η χωρισμένους η εμένα να έχω καταρρεύσει ψυχολογικά . 

Κ μου άρχισε πάλι τα δεν καταλαβαίνω τι σε ενοχλεί δεν καταλαβαίνω τι σου έχω κάνει εγώ με τους άλλους ζεις με εμένα ζεις εγώ δεν σου έχω κάνει τίποτα . 

Σήμερα πάλι του έκανα μια συζήτηση κ λες κ έχει μια κασέτα κ μου λέει συνέχεια τα ίδια . Τι να πάω να κάνω να τους μαλώσω ? 

Δηλαδή τι να απαντήσω εγώ σε αυτό ? 

Τι περιμένει από εμένα απλά να αδιαφορώ ? Δεν μπορώ με ενοχλούν όσα κάνουν !!! 

Νιώθω ότι με όσα λέει η προτεραιότητα του είναι απλά να τα έχει μαζί τους καλά κ εγώ απλά θα γκρινιάζω αλλά θα μου περάσει ... 

Και πάλι η λύση είναι μία, ή πηγαίνεις για δουλειά φεύγετε από εκεί και  ανεξαρτητοποιείστε, ή κάθεσαι εκεί και σταματάς να ασχολείσαι με το τι κάνουν και λένε!

 

  • Μου αρέσει 2

 
Link to comment
Share on other sites

Ο άντρα σου κρατάει μια στάση (αυτή που τον συμφέρει)την οποία δεν θα αλλάξει και γιατί άλλωστε να την αλλάξει τον βοηθάνε οικονομικά είναι η οικογένεια του τους αγαπάει.αν εσύ δεν κάνεις κάτι για τον ευατο σου δεν θα κάνει κάνεις,βαλε όρια δεν μπορώ να καταλάβω για πιο λόγο κάθεσαι και ανέχεσαι την κουνιαδα σου,γνώμη μου κανε ότι σε κάνει να αισθάνεσαι εσύ καλά 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν περίμενα να κρατάει ουδέτερη στάση ο άντρας μου . Αν και σε μερικά σημεία δεν είναι ουδέτερη περνει το μέρους τους .περίμενα μιας.και είμαι η γυναίκα του να με καταλαβαίνει . Αλλά πραγματικά νιώθω ότι απλά.δεν θέλει να τσακωθεί μαζί τους και να σταθούμε στα πόδια μας . Όσο δύσκολο και να είναι θα τα καταφέρουμε θελήσει να υπάρχει απλά μάλλον είναι βολεμενος όπως λέτε . 

Δεν μπορώ να της πάω κόντρα γιατί φοβάμαι ότι θα επηρεάσει την πεθερά και μετά πραγματικά δεν θα μας βοηθησούν οικονομικά ή ακόμα;.χειρότερα θα αρχίζουν να βάζουν λόγια στον άντρα μου ή θα μου κάνει ακόμα πιο δυσκολη την ζωή .. δεν είμαι και ένας ιδιαίτερα δυναμικός χαρακτήρας έχω πολλές ανασφάλειες ...

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...