Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Σχέση με τα πεθερικα μας!!!?


anemoni1989

Recommended Posts

7 ώρες πρίν, Mariloukarakosta είπε:

Δεν ήθελα να προσβάλλω κανέναν . Έχω παλέψει πάρα πολύ στην ζωή μου αλλά αναγνωρίζω τα ελαττώματα μου . Και δεν ντρέπομαι να τα πω διότι έτσι είμαι . 

Αλλά προσπαθώ . Προσπαθώ πολύ . Της μέρες που σας έγραφα πραγματικά είχα της μαύρες μου και δεν ήθελα κανένας να με χαϊδεψει και να μου που ναι έχει δίκιο . Ήθελα κάποιον να με ταρακουνήσει . 

Βέβαια έγινε κατά την γνώμη μου με το λάθος τρόπο γιατί μου επιτεθηκατε. 

Αλλά το τονίζω δεν κορόιδεψαν κανέναν . 

Αυτές της μέρες έκατσα και έψαξα δουλειά . Βρήκα για αρχή να δουλεύω ένα 4ωρο σε ένα μίνι μάρκετ . Και για αρχή θα προσέχει ο άντρας μου τον μικρό . 

Επίσης το καλοκαίρι μου δόθηκε η ευκαιρία με μια.αγγλικη εταιρία να δουλεύω από το σπίτι Online και να περνώ καλό.μισθο . Οπότε με βόλεψε πάρα πολύ συν το μίνι μάρκετ . Τουλάχιστον να λυθεί το θέμα το οικονομικό. 

Το άλλο θέμα να φύγουμε δεν πιστεύω να μπορέσω να το λύσω τόσο εύκολα . Επίσης δεν πιστεύω να σταματήσει και ο πόλεμος από την αδερφή και την πεθερά . Θα πρέπει να ξεπεράσω πολύ τον εαυτό μου για να πατήσω πόδι σε αυτές . Δυστυχώς έτσι είμαι. Σιγά σιγά θα γίνει αυτό . Ίσως τώρα με την δουλειά να νιώσω πιο ασφαλής . 

Σας έγραψα κυρίως για να δω αν όντως εγώ το βλέπω παράλογο όλο αυτό που μου κάνουν . Είχα φτάσει σε σημείο να πιστεύω πως απλά υπερβάλλω και είμαι.τρελη . 

Δεν περίμενα όμως να μου επιτεθείτε έτσι . ..

Ειναι καλο που βρήκες έστω και μια ολιγοωρη δουλεια να ξεφεύγεις λιγάκι. Αλλά το θεμα με την πεθερά και κουνιάδα σου θα πρέπει αν δεν μπορείς να το λύσεις να μάθεις να τις αγνοείς. Σίγουρα θα σου φαίνεται δύσκολο αλλα αν δεν υπάρχει αλλη λύση αυτο πρέπει να κάνεις. Και αν πραγματικά θελεις να φύγετε απο εκεί που μένετε ισως να πείσεις τον άντρα σου με κάποιο τρόπο χωρίς να λες οτι σε ενοχλεί η συμπεριφορά της μαμας και αδερφής του.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 676
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

8 ώρες πρίν, Mariloukarakosta είπε:

Δεν ήθελα να προσβάλλω κανέναν . Έχω παλέψει πάρα πολύ στην ζωή μου αλλά αναγνωρίζω τα ελαττώματα μου . Και δεν ντρέπομαι να τα πω διότι έτσι είμαι . 

Αλλά προσπαθώ . Προσπαθώ πολύ . Της μέρες που σας έγραφα πραγματικά είχα της μαύρες μου και δεν ήθελα κανένας να με χαϊδεψει και να μου που ναι έχει δίκιο . Ήθελα κάποιον να με ταρακουνήσει . 

Βέβαια έγινε κατά την γνώμη μου με το λάθος τρόπο γιατί μου επιτεθηκατε. 

Αλλά το τονίζω δεν κορόιδεψαν κανέναν . 

Αυτές της μέρες έκατσα και έψαξα δουλειά . Βρήκα για αρχή να δουλεύω ένα 4ωρο σε ένα μίνι μάρκετ . Και για αρχή θα προσέχει ο άντρας μου τον μικρό . 

Επίσης το καλοκαίρι μου δόθηκε η ευκαιρία με μια.αγγλικη εταιρία να δουλεύω από το σπίτι Online και να περνώ καλό.μισθο . Οπότε με βόλεψε πάρα πολύ συν το μίνι μάρκετ . Τουλάχιστον να λυθεί το θέμα το οικονομικό. 

Το άλλο θέμα να φύγουμε δεν πιστεύω να μπορέσω να το λύσω τόσο εύκολα . Επίσης δεν πιστεύω να σταματήσει και ο πόλεμος από την αδερφή και την πεθερά . Θα πρέπει να ξεπεράσω πολύ τον εαυτό μου για να πατήσω πόδι σε αυτές . Δυστυχώς έτσι είμαι. Σιγά σιγά θα γίνει αυτό . Ίσως τώρα με την δουλειά να νιώσω πιο ασφαλής . 

Σας έγραψα κυρίως για να δω αν όντως εγώ το βλέπω παράλογο όλο αυτό που μου κάνουν . Είχα φτάσει σε σημείο να πιστεύω πως απλά υπερβάλλω και είμαι.τρελη . 

Δεν περίμενα όμως να μου επιτεθείτε έτσι . ..

Κοπέλα μου καλή καμία μας δε σου επιτέθηκε και για να μιλήσω προσωπικά για εμενα, ίσως είχα λίγο πιο επικριτικό τόνο αλλά όπως είπες κ εσύ το έκανα για να σε ταρακουνησω όπως θα έκανα κ σε μια πραγματική μου φίλη ,μη σου πω ότι σε κάποια πραγματική Μ φίλη θα τα έλεγα πολύ πιο ωμά! 

Εμείς όλες εδώ είμαστε άγνωστες μεταξυ μας η κάθε μία με τα προβλήματα κ τις χαρές της που το μόνο κοινό που έχουμε είναι ότι είμαστε γυναίκες με παιδάκια ή έστω μελλοντικά παιδάκια κ αυτό είναι η ένωση μεταξύ μας.Δεν είμαστε ούτε για να κρίνουμε,ούτε για να λέμε μπράβο επειδή άλλαξες εσύ ή η οποιαδήποτε ούτε για τίποτε παραπάνω από το να σου πούμε την άποψη μας όπως εσύ τη δική σου. Από εκεί κ ύστερα η κάθε μία μας έχει τη δικη της ιδεολογία κ άποψη στο κάθε τι κ οποία μοιράζεται μαζί μας τη δική της ιστορία θα πρέπει να είναι έτοιμη να ακούσει κάθε γνώμη κ από εκεί κ πέρα να τη φιλτράρει ανάλογα με τα δικά της πιστεύω κ θέλω κ να την αξιοποιήσει αναλόγως.

Κ πραγματικά δε το θεωρώ καθόλου ευγενικό να μιλάς για επίθεση όταν ακόμη κ αυτό το μνμ που σου γράφω τώρα για να σου εξηγήσω το κάθε τι το κάνω μετά από τη 12ωρη δουλειά μου,κουρασμένη,έγκυος μόνο κ μόνο για να σε βοηθήσω να δεις τα πράγματα πιο καθαρά, τουλάχιστον από τη δική μου οπτική γωνία.

Να είσαι καλά κ εύχομαι όλα να λυθούν.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Εχω ένα πρόβλημα πάλι. Ενω καταλήξαμε στο όνομα του παιδιού και λέμε οκ τωρα ποτε θα γίνει η βάφτιση ο άντρας μου δε θέλει να κάνουμε και γάμο μαζί. Παντρεύτηκαμε με πολιτικό επειδή οταν ειχαμε κανονίσει τον θρησκευτικό θα ήμουν πεντέμισι μηνών και δεν θέλαμε να τυχει κάτι απρόοπτο. Αν και τωρα το μετανιώνω που πήρα αυτη την απόφαση. Ειναι αρνητικός σε αυτο επειδή δεν εχουμε υψηλό εισόδημα και βγάζουμε λιγότερα απο 2000 το μήνα. Επίσης με ενα νεογέννητο μωράκι ειναι ακομα πιο δύσκολο να κανεις οικονομία. Αλλά οταν του λεω να κόψουμε καποια περιττά έξοδα οπως delivery, περιττά φαγητά και γλυκά που δεν είναι απόλυτα απαραίτητα δε θέλει για να μη χαλάσει τις συνήθειες του. Μου ανέφερε επίσης πως ήθελε να γινει γάμος - βαπτιση επειδή πίστευε πως θα τον βοηθήσει και η μαμά του . Και μου λεει πως η μάνα του δεν μπορεί να βοηθήσει. Μου φαίνεται κουλό επειδή αν ειχαμε κανει το γάμο πέρυσι που θα έβρισκε δλδ τα λεφτα ξαφνικά με μια σύνταξη που παίρνει. Καλύτερα να μου έλεγε οτι δεν θέλει να βοηθήσει επειδή δεν θελει να εχει επαφές μαζι μου μετα από το καυγά μας και να τα βγάλουμε πέρα μόνοι μας. Πως δλδ θα έβρισκε 5000 περίπου που θέλει ένας γάμος για να δώσει στον γιο της. Υποκρισία σκετη. Αφήστε που οταν του λεω εφόσον θα κάνουμε γάμο-βάφτιση θελει να έχουμε τα ίδια άτομα που θα είχαμε και οταν θα κάναμε γάμο μόνο. Θα είχαμε περίπου 300 άτομα και τώρα του λέω να καλέσουμε περίπου 100 οι οποίοι θα ειναι στενοί συγγενείς και φίλοι μονο. Δεν είναι λογικό να καλέσουμε λιγα άτομα εφόσον δεν μας παίρνει για παραπάνω? Δε μπορώ βρε παιδιά θα με τρελάνει αυτο το θέμα . Καταλαβαίνω πως του αρέσουν οι μεγάλοι και ανοιχτοί γάμοι αλλα εφόσον δεν μας παίρνει θελω να έχουμε λιγα άτομα. Για ένα περίεργο λόγο πιστεύει ότι του χρόνου θα έχουμε καλύτερη οικονομική ευχέρεια απο οση έχουμε τώρα. Αν δεν πιάσω δουλειά εγω, που προσπάθησα πολλες φορές, ή αν δεν συνεχίσει στη δουλειά που έχει τωρα που ειναι 8μηνη δεν θα καλυτερέψει κάτι και φυσικά δεν θα είμαστε ποτε οικονομικά καλά. Δεν λεει να το καταλάβει και δεν θα βγάλουμε άκρη. Πιστεύω πως τον επηρέασε κατα ενα τρόπο η πεθερά μου για αυτη την απόφαση. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Giota1983 είπε:

Καλημέρα σε όλους. Εχω ένα πρόβλημα πάλι. Ενω καταλήξαμε στο όνομα του παιδιού και λέμε οκ τωρα ποτε θα γίνει η βάφτιση ο άντρας μου δε θέλει να κάνουμε και γάμο μαζί. Παντρεύτηκαμε με πολιτικό επειδή οταν ειχαμε κανονίσει τον θρησκευτικό θα ήμουν πεντέμισι μηνών και δεν θέλαμε να τυχει κάτι απρόοπτο. Αν και τωρα το μετανιώνω που πήρα αυτη την απόφαση. Ειναι αρνητικός σε αυτο επειδή δεν εχουμε υψηλό εισόδημα και βγάζουμε λιγότερα απο 2000 το μήνα. Επίσης με ενα νεογέννητο μωράκι ειναι ακομα πιο δύσκολο να κανεις οικονομία. Αλλά οταν του λεω να κόψουμε καποια περιττά έξοδα οπως delivery, περιττά φαγητά και γλυκά που δεν είναι απόλυτα απαραίτητα δε θέλει για να μη χαλάσει τις συνήθειες του. Μου ανέφερε επίσης πως ήθελε να γινει γάμος - βαπτιση επειδή πίστευε πως θα τον βοηθήσει και η μαμά του . Και μου λεει πως η μάνα του δεν μπορεί να βοηθήσει. Μου φαίνεται κουλό επειδή αν ειχαμε κανει το γάμο πέρυσι που θα έβρισκε δλδ τα λεφτα ξαφνικά με μια σύνταξη που παίρνει. Καλύτερα να μου έλεγε οτι δεν θέλει να βοηθήσει επειδή δεν θελει να εχει επαφές μαζι μου μετα από το καυγά μας και να τα βγάλουμε πέρα μόνοι μας. Πως δλδ θα έβρισκε 5000 περίπου που θέλει ένας γάμος για να δώσει στον γιο της. Υποκρισία σκετη. Αφήστε που οταν του λεω εφόσον θα κάνουμε γάμο-βάφτιση θελει να έχουμε τα ίδια άτομα που θα είχαμε και οταν θα κάναμε γάμο μόνο. Θα είχαμε περίπου 300 άτομα και τώρα του λέω να καλέσουμε περίπου 100 οι οποίοι θα ειναι στενοί συγγενείς και φίλοι μονο. Δεν είναι λογικό να καλέσουμε λιγα άτομα εφόσον δεν μας παίρνει για παραπάνω? Δε μπορώ βρε παιδιά θα με τρελάνει αυτο το θέμα . Καταλαβαίνω πως του αρέσουν οι μεγάλοι και ανοιχτοί γάμοι αλλα εφόσον δεν μας παίρνει θελω να έχουμε λιγα άτομα. Για ένα περίεργο λόγο πιστεύει ότι του χρόνου θα έχουμε καλύτερη οικονομική ευχέρεια απο οση έχουμε τώρα. Αν δεν πιάσω δουλειά εγω, που προσπάθησα πολλες φορές, ή αν δεν συνεχίσει στη δουλειά που έχει τωρα που ειναι 8μηνη δεν θα καλυτερέψει κάτι και φυσικά δεν θα είμαστε ποτε οικονομικά καλά. Δεν λεει να το καταλάβει και δεν θα βγάλουμε άκρη. Πιστεύω πως τον επηρέασε κατα ενα τρόπο η πεθερά μου για αυτη την απόφαση. 

Καλά βρε κορίτσι μου με μισθό σχεδόν 2000 κάνετε άνετα γαμοβαπτιση κάναμε εμείς με μισθό 1000 ευρώ και απλά είχαμε στην άκρη 1500 και επειδή οι νονοί ήταν δύσκολα πληρώσαμε και ότι θα πλήρωναν οι νονοί Σταύρος μαρτυρικά βαπτιστικά τα πάντα και δεν έδωσε κάνεις ένα ευρώ!!!! Με σωστό προϋπολογισμο και καλή θέληση όλα γίνονται απλά ήταν όλα λυτα στείλαμε 130 προσκλητήρια και είχαμε γύρω στα 100 ατομα....έτσι το θέλαμε έτσι έγινε....

  • Μου αρέσει 2

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια γεια σας . 

Επανερχομαι πάλι . Προς Θεού δεν θέλω να προσβάλλω κανέναν κ ίσως τα διατυπώνω λάθος εγώ . 

Η δουλειά μια χαρά . Μας ψιλό λύθηκε κ το οικονομικό , βασικά για εμένα ,αισθάνομαι καλύτερα πιο ελεύθερη . 

Τα βασικά προβλήματα όμως έχουν μείνει . Κ σας γράφω γιατί απλά κάπου θέλω να τα πω γιατί θα σκάσω . 

Να σταθούμε μόνη μας στα πόδια μας μιας κ πλέον έχω κ εγώ δουλειά ο άντρας μου δεν θέλει . Δηλαδή του λέω να βάλουμε δικό μας.ρολοι δεης έτσι ώστε να πληρώνουμε εμείς το ρεύμα που μας αντίστοιχη κ είναι κάθετος όχι . 

Δεν.λεω να μην μας βοηθάνε καθόλου αλλά θέλω να είμαι ανεξάρτητη . Φυσικά λεφτά δεν δέχονται για το ρεύμα . 

Ο πόλεμος με την κουνιάδα μου συνεχίζεται κ από ότι έχω καταλάβει της ώρες που λείπω εγώ εμπλέκεται πάρα πολύ όσο αφορά τον μικρό . Μου τονίζει σε καθημερινή βάση ότι να του μαγειρεύει αυτή γιατί το κάνει καλύτερο από εμένα το φαγητό κ επίσης πλέον θα τον κάνει να την θέλει πιο πολύ από εμένα μιας κ λείπω . 

Σήμερα δεν δούλευα κ ήρθε να κάτσει εδώ καμιά ώρα . .γυρνάει τα κλασσικά κ μου λέει ότι γελάει πιο πολύ μαζί της κ τα σχετικά . 

Ο μικρός εν τω μεταξύ αγκαλιά της δεν πηγαίνει κ πόσο το χαίρομαι που δεν πηγαίνει . 

Προσπάθησε σήμερα πάλι να τον πάρει τίποτα . Κ γυρνάει κ.μου λέει με νεύρα κ να μου δείχνει κ.με.το δάχτυλο θα δεις θα με θέλει από εδώ κ πέρα αλλά θα με θέλει πιο πολύ από εσένα γιατί εγώ θα του είμαι σωστή μαμά . 

Της λέω αυτά που λες τα πιστεύεις ? 

Φυσικά τα πιστεύω λέει εγώ θα του ήμουν καλύτερη μαμά . 

Της λέω δεν θέλω να λες τέτοια πράγματα από εδώ κ πέρα κ απλά σήκω κ φύγε από.το.σπιτι . 

Κ γυρνάει κ μου λέει από το σπίτι μου δεν θα με.διωξεις . 

Εκείνη την ώρα έρχεται ο άντρας μου κ φεύγει . 

Γυρνάω κ του τα λέω όλα αυτά κ κλασσικά μου λέει μην ασχολείσαι ας την να λέει κ του λέω σκέψου λίγο αν αύριο μεθαύριο αυτά τα λέει μπροστά στο μικρό τι θα κάνω ?

Ε μεχρι τότε βλέπουμε . 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mariloukarakosta είπε:

Κοριτσια γεια σας . 

Επανερχομαι πάλι . Προς Θεού δεν θέλω να προσβάλλω κανέναν κ ίσως τα διατυπώνω λάθος εγώ . 

Η δουλειά μια χαρά . Μας ψιλό λύθηκε κ το οικονομικό , βασικά για εμένα ,αισθάνομαι καλύτερα πιο ελεύθερη . 

Τα βασικά προβλήματα όμως έχουν μείνει . Κ σας γράφω γιατί απλά κάπου θέλω να τα πω γιατί θα σκάσω . 

Να σταθούμε μόνη μας στα πόδια μας μιας κ πλέον έχω κ εγώ δουλειά ο άντρας μου δεν θέλει . Δηλαδή του λέω να βάλουμε δικό μας.ρολοι δεης έτσι ώστε να πληρώνουμε εμείς το ρεύμα που μας αντίστοιχη κ είναι κάθετος όχι . 

Δεν.λεω να μην μας βοηθάνε καθόλου αλλά θέλω να είμαι ανεξάρτητη . Φυσικά λεφτά δεν δέχονται για το ρεύμα . 

Ο πόλεμος με την κουνιάδα μου συνεχίζεται κ από ότι έχω καταλάβει της ώρες που λείπω εγώ εμπλέκεται πάρα πολύ όσο αφορά τον μικρό . Μου τονίζει σε καθημερινή βάση ότι να του μαγειρεύει αυτή γιατί το κάνει καλύτερο από εμένα το φαγητό κ επίσης πλέον θα τον κάνει να την θέλει πιο πολύ από εμένα μιας κ λείπω . 

Σήμερα δεν δούλευα κ ήρθε να κάτσει εδώ καμιά ώρα . .γυρνάει τα κλασσικά κ μου λέει ότι γελάει πιο πολύ μαζί της κ τα σχετικά . 

Ο μικρός εν τω μεταξύ αγκαλιά της δεν πηγαίνει κ πόσο το χαίρομαι που δεν πηγαίνει . 

Προσπάθησε σήμερα πάλι να τον πάρει τίποτα . Κ γυρνάει κ.μου λέει με νεύρα κ να μου δείχνει κ.με.το δάχτυλο θα δεις θα με θέλει από εδώ κ πέρα αλλά θα με θέλει πιο πολύ από εσένα γιατί εγώ θα του είμαι σωστή μαμά . 

Της λέω αυτά που λες τα πιστεύεις ? 

Φυσικά τα πιστεύω λέει εγώ θα του ήμουν καλύτερη μαμά . 

Της λέω δεν θέλω να λες τέτοια πράγματα από εδώ κ πέρα κ απλά σήκω κ φύγε από.το.σπιτι . 

Κ γυρνάει κ μου λέει από το σπίτι μου δεν θα με.διωξεις . 

Εκείνη την ώρα έρχεται ο άντρας μου κ φεύγει . 

Γυρνάω κ του τα λέω όλα αυτά κ κλασσικά μου λέει μην ασχολείσαι ας την να λέει κ του λέω σκέψου λίγο αν αύριο μεθαύριο αυτά τα λέει μπροστά στο μικρό τι θα κάνω ?

Ε μεχρι τότε βλέπουμε . 

 

Δεν πιστεύω αυτα που διαβάζω.......

Βγαλτες από την ζωή σου.... ΕΧΘΕΣ

Δεν θα πω τίποτα παραπάνω γιατί μάλλον οι διαχειριστές θα με πετάξουν έξω από το φόρουμ για την αθυροστομία μου!

  • Μου αρέσει 2

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Mariloukarakosta πραγματικά δεν μπορώ να συνηδητοποιησω αυτα που διαβάζω . Η γυναίκα έχει πρόβλημα και μεγάλο μάλιστα. Να σε ρωτήσω , υπήρχε μηπως καμια σοβαρη  σχεση στη ζωή της και χώρισε και για αυτό ξεσπά σε εσένα ? Μόνο ετσι μπορω να δικαιολογησω αυτη τη συμπεριφορά. Δεν γινεται η ΘΕΙΑ ενός παιδιού να φέρεται λες και είναι δικό της. Καο εγώ αγαπάω σαν δικά μου τα παιδιά της αδερφής μου αλλα ποτε δεν ειπα εγω θα είμαι καλύτερη μαμά απο εσένα. Για όνομα του Θεού. 

Αντίθετα τους εχω πει πως αν ήσασταν παιδιά μου χειρότερη και πιο αυστηρή θα ήμουν επειδή έχουν πει για πλάκα " αχ τι καλα να ήσουν μαμα μας " και τούς ειπα οτι θα ήμουν πιο αυστηρή:-D

Επεξεργάστηκαν by Giota1983
Link to comment
Share on other sites

Just now, ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Δεν πιστεύω αυτα που διαβάζω.......

Βγαλτες από την ζωή σου.... ΕΧΘΕΣ

Δεν θα πω τίποτα παραπάνω γιατί μάλλον οι διαχειριστές θα με πετάξουν έξω από το φόρουμ για την αθυροστομία μου!

Εκείνες πρέπει να βγουν από την ζωή της η κάποιος άλλος; 

Εγω νομιζω οτι πλέον είναι ξεκάθαρο ότι το πρόβλημα είναι ο συζηγος της κοπέλας. Γτ δ θελει να βάλουν δικό τους ρολόι; 

Το σπίτι δλδ που μένουν είναι της πεθεράς κ της κουνιαδας; θα νιώθει η κοπέλα ότι φιλοξενείται; να αλλάξουν πρέπει σπίτι, αλλιως δ το βλεπω να μπορούν να συνεχισουν

Δ διαφωνώ μαζι σου, παρέθεσα όσα έγραψες ως αφορμή να γράψω. Αλλα με σκοπό να τα ακούσει η @Mariloukarakosta

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites

Just now, vikib είπε:

Εκείνες πρέπει να βγουν από την ζωή της η κάποιος αλλος

Εγω νομιζω οτι πλέον είναι ξεκάθαρο ότι το πρόβλημα είναι ο συζηγος της κοπέλας. Γτ δ θελουν να βάλουν δικό τους ρολόι; 

Το σπίτι δλδ που μένουν είναι της πεθεράς κ της κουνιαδας; θα νιώθει η κοπέλα ότι φιλοξενείται; να αλλάξουν πρέπει σπίτι, αλλιως δ το βλεπω να μπορούν να συνεχισουν

Δ διαφωνώ μαζι σου, παρέθεσα όσα έγραψες ως αφορμή να γράψω. Αλλα με σκοπό να τα ακούσει η @Mariloukarakosta

Δεν ήθελα να πω ότι είναι ΚΑΙ ο άντρας της ένα από τα προβλήματα γιατί εθελοτυφλει σε ότι και να του λέει το κορίτσι ....γι'αυτό και δεν δέχονται χρήματα για την ΔΕΗ για να έχουν να λένε.....ΣΥΜΦΩΝΩ απόλυτα στο να αλλάξουν σπίτι.....κάτι που μου έχει πει η μαμά μου είναι ότι όσο καλοί άνθρωποι να είναι οι γονείς οικογένεια μέσα στην οικογένεια δεν μπορείς να κάνεις και δεν εννοώ το ένα σπίτι πάνω στο άλλο γιατί εδώ δεν τίθεται τέτοιο θέμα....εδώ είναι το ένα σπίτι μέσα στο άλλο!!!!

Αχ βιάζομαι και δεν τα έγραψα όπως ηθελα!!! Πιστεύω κατάλαβες τι ήθελα να πω

  • Μου αρέσει 3

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, vikib είπε:

Εκείνες πρέπει να βγουν από την ζωή της η κάποιος άλλος; 

Εγω νομιζω οτι πλέον είναι ξεκάθαρο ότι το πρόβλημα είναι ο συζηγος της κοπέλας. Γτ δ θελει να βάλουν δικό τους ρολόι; 

Το σπίτι δλδ που μένουν είναι της πεθεράς κ της κουνιαδας; θα νιώθει η κοπέλα ότι φιλοξενείται; να αλλάξουν πρέπει σπίτι, αλλιως δ το βλεπω να μπορούν να συνεχισουν

Δ διαφωνώ μαζι σου, παρέθεσα όσα έγραψες ως αφορμή να γράψω. Αλλα με σκοπό να τα ακούσει η @Mariloukarakosta

 

Just now, ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Δεν ήθελα να πω ότι είναι ΚΑΙ ο άντρας της ένα από τα προβλήματα γιατί εθελοτυφλει σε ότι και να του λέει το κορίτσι ....γι'αυτό και δεν δέχονται χρήματα για την ΔΕΗ για να έχουν να λένε.....ΣΥΜΦΩΝΩ απόλυτα στο να αλλάξουν σπίτι.....κάτι που μου έχει πει η μαμά μου είναι ότι όσο καλοί άνθρωποι να είναι οι γονείς οικογένεια μέσα στην οικογένεια δεν μπορείς να κάνεις και δεν εννοώ το ένα σπίτι πάνω στο άλλο γιατί εδώ δεν τίθεται τέτοιο θέμα....εδώ είναι το ένα σπίτι μέσα στο άλλο!!!!

Αχ βιάζομαι και δεν τα έγραψα όπως ηθελα!!! Πιστεύω κατάλαβες τι ήθελα να πω

Κορίτσια δίκιο εχετε και οι δυο αλλα εδω μιλάμε οχι απλά για έναν μαμακια αλλά για  κάποιον που οχι μόνο εθελοτυφλεί αλλα αφήνει και μάνα και αδερφή να κανει κουμάντο στο σπίτι του. Είτε για οικονομικούς λόγους είτε επειδή το σπίτι είναι της μανας του.  @Mariloukarakosta Αυτό που καταλαβαίνω ειναι πως δεν θελει να πάει κόντρα σε μαμα και άδερφη για να τα έχει καλα μαζί τους. Εμ ελα μου ντε που δεν γίνεται κάποιες φορές να τα πας καλα και με τα 2 στρατόπεδα. Αν θελει να εισαι ευτυχισμένη θα προσπαθήσεις να τον πείσεις να φύγετε από το σπίτι οσο πιο γρήγορα γίνεται. Αν παλι δεν γίνεται αυτο θα προτεινα κάτι σαν έσχατη λύση. Πηγαινε για λιγες μέρες στον πατέρα σου με το παιδί να ηρεμήσεις λιγακι. πες του πως δεν μπορείς και δεν το αντέχεις άλλο αυτη την παρεμβατική συμπεριφορά τους και πως θες να φύγετε από εκεί ή τουλάχιστον να τους μιλήσει ώστε να σταματήσουν. Όχι φυσικα να χωρίσετε , προς θεού με αυτες έχεις το πρόβλημα ο άντρας σου και το παιδί σας τι φταίει. Ισως τον ταρακουνήσει λιγακι αυτό και αλλαξει συμπεριφορά. Τωρα αν φύγεις για λίγες μέρες και δεν αντιδρασει ποσο μαλλον αν επηρεαστεί παραπονιέται απο τους δικούς του δεν μπορώ να σου πω τι να κάνεις. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 54 λεπτά , Mariloukarakosta είπε:

Κοριτσια γεια σας . 

Επανερχομαι πάλι . Προς Θεού δεν θέλω να προσβάλλω κανέναν κ ίσως τα διατυπώνω λάθος εγώ . 

Η δουλειά μια χαρά . Μας ψιλό λύθηκε κ το οικονομικό , βασικά για εμένα ,αισθάνομαι καλύτερα πιο ελεύθερη . 

Τα βασικά προβλήματα όμως έχουν μείνει . Κ σας γράφω γιατί απλά κάπου θέλω να τα πω γιατί θα σκάσω . 

Να σταθούμε μόνη μας στα πόδια μας μιας κ πλέον έχω κ εγώ δουλειά ο άντρας μου δεν θέλει . Δηλαδή του λέω να βάλουμε δικό μας.ρολοι δεης έτσι ώστε να πληρώνουμε εμείς το ρεύμα που μας αντίστοιχη κ είναι κάθετος όχι . 

Δεν.λεω να μην μας βοηθάνε καθόλου αλλά θέλω να είμαι ανεξάρτητη . Φυσικά λεφτά δεν δέχονται για το ρεύμα . 

Ο πόλεμος με την κουνιάδα μου συνεχίζεται κ από ότι έχω καταλάβει της ώρες που λείπω εγώ εμπλέκεται πάρα πολύ όσο αφορά τον μικρό . Μου τονίζει σε καθημερινή βάση ότι να του μαγειρεύει αυτή γιατί το κάνει καλύτερο από εμένα το φαγητό κ επίσης πλέον θα τον κάνει να την θέλει πιο πολύ από εμένα μιας κ λείπω . 

Σήμερα δεν δούλευα κ ήρθε να κάτσει εδώ καμιά ώρα . .γυρνάει τα κλασσικά κ μου λέει ότι γελάει πιο πολύ μαζί της κ τα σχετικά . 

Ο μικρός εν τω μεταξύ αγκαλιά της δεν πηγαίνει κ πόσο το χαίρομαι που δεν πηγαίνει . 

Προσπάθησε σήμερα πάλι να τον πάρει τίποτα . Κ γυρνάει κ.μου λέει με νεύρα κ να μου δείχνει κ.με.το δάχτυλο θα δεις θα με θέλει από εδώ κ πέρα αλλά θα με θέλει πιο πολύ από εσένα γιατί εγώ θα του είμαι σωστή μαμά . 

Της λέω αυτά που λες τα πιστεύεις ? 

Φυσικά τα πιστεύω λέει εγώ θα του ήμουν καλύτερη μαμά . 

Της λέω δεν θέλω να λες τέτοια πράγματα από εδώ κ πέρα κ απλά σήκω κ φύγε από.το.σπιτι . 

Κ γυρνάει κ μου λέει από το σπίτι μου δεν θα με.διωξεις . 

Εκείνη την ώρα έρχεται ο άντρας μου κ φεύγει . 

Γυρνάω κ του τα λέω όλα αυτά κ κλασσικά μου λέει μην ασχολείσαι ας την να λέει κ του λέω σκέψου λίγο αν αύριο μεθαύριο αυτά τα λέει μπροστά στο μικρό τι θα κάνω ?

Ε μεχρι τότε βλέπουμε . 

 

Η κουνιαδα εχει σοβαρο ψυχολογικο θεμα. Κανονικα πρεπει να απομακρυνθει αμεσα και πληρως απο τη ζωη του παιδιου, γιατι ανησυχω για το τι ειναι ικανη να κανει. 

Οσο για τον αντρα σου, εχει κι αυτος σοβαρο προβλημα οσον αφορα τη σχεση του μαζι τους, σε συνδυασμο με το γεγονος οτι εσενα δεν σε υπολογιζει. Συμφωνω στο να κανεις μια τελευταια κουβεντα κι αν δεν βρειτε λυση, να του δηλωσεις οτι θα χρειαστει να φυγεις μονη με το παιδι μεχρι να το παρει αποφαση να σας ακολουθησει. Σε αυτη την φαση προτεραιοτητα ειναι η ηρεμια κι ισορροπια η δικη σου και του παιδιου.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Έχετε σε όλα δίκιο . 

Δεν περίμενα να θέλει να είναι τόσο βολεμενος . Κ συγκεκριμένα να μην περνει το μέρος μου . Δηλαδή να του λέω τι γίνεται κ να επικοινωνεί μαζί τους λες κ δεν συμβαίνει τίποτα . 

Κ τρέμω το μέλλον . Δεν με ενδιαφέρει η δικιά μου ισορροπία πλέον . Ανησυχώ για το παιδί μου . Φοβάμαι που μπορεί να φτάσει αυτή η γυναίκα . Και δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ . 

Του έκανα κουβέντα να φύγουμε κ ότι το θέμα είναι ο μικρός . Κ είτε μου λέει πως όταν έρθει αυτή η στιγμή θα μιλήσει τότε στην αδερφή του ή ότι δεν βγαίνουμε να φύγουμε με ενοίκιο και και και . 

Και του λέω . Αν λέει στον μικρό να μην τα λέει στην μαμά κ στον μπαμπά γιατί θα στεναχωριέται ? Αν του ζητάει να την φωνάζει κρυφά μαμά ? Αν του ζητάει να την φιλάει ενώ δεν θέλει ? 

Ε δεν γίνονται αυτά μου λέει θα έρθει να μας τα πει σίγουρα . 

Να χωρίσω δεν θέλω .

Σκέφτομαι πως να βρω τρόπο να την βγάλω εντελώς από την ζωή μας η έστω τα τυπικά . Πράγμα πολύ δύσκολο εφόσον μένουμε πάνω κάτω . 

Κ πλέον φοβάμαι αυτές της 5 ώρες που λείπω . Εχθές ήθελε να δώσει αβοκάντο στο μικρό η βλαμμένη ενώ ξέρει πως είναι αλλεργικός , βγάζει μικρά σπυράκια . Πότε πρόλαβε το καθάρισε κ ήθελε να του το δώσει στο χέρι κ εκείνη την ώρα επέστρεφε ο άντρας μου από την τουαλέτα . Φυσικά του είπε ότι δεν το ήξερε .ενώ θυμάμαι ότι της το είχε πει . 

Η γυναίκα έχει μεγάλο θέμα . Θέμα ζήλειας κ θέμα τρελας δεν εξηγείται . Είναι μια γυναίκα ανύπαντρη που την ταιζεις η μάνα της δεν έχει δουλέψει ποτέ μα ποτέ στην ζωή της . 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mariloukarakosta είπε:

 

Του έκανα κουβέντα να φύγουμε κ ότι το θέμα είναι ο μικρός . Κ είτε μου λέει πως όταν έρθει αυτή η στιγμή θα μιλήσει τότε στην αδερφή του ή ότι δεν βγαίνουμε να φύγουμε με ενοίκιο και και και . 

 

Λυπάμαι αλλά αν δ μιλαει τώρα δ πιστευω οτι θα μιλήσει τοτε

Ασε που πιστεύω είναι ήδη αργά. Περίπου ενός δ ειναι ο μικρος σου; έχει αρχίσει κ καταλαβαίνει πολλά περισσότερα από όσα νομιζετε

Αυτα πρέπει να του πεις

Εγω στην θέση σου δ θα τον εμπιστευομουν, κ θα του το έλεγα να το ξερει

Κ τι θα πει δλδ στο παιδι; ναα μην δίνεις σημασία όπως σε σένα; η ότι δ μιλαει γτ σας πληρώνουν το ρεύμα; 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Mariloukarakosta said:

Έχετε σε όλα δίκιο . 

Δεν περίμενα να θέλει να είναι τόσο βολεμενος . Κ συγκεκριμένα να μην περνει το μέρος μου . Δηλαδή να του λέω τι γίνεται κ να επικοινωνεί μαζί τους λες κ δεν συμβαίνει τίποτα . 

Κ τρέμω το μέλλον . Δεν με ενδιαφέρει η δικιά μου ισορροπία πλέον . Ανησυχώ για το παιδί μου . Φοβάμαι που μπορεί να φτάσει αυτή η γυναίκα . Και δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ . 

Του έκανα κουβέντα να φύγουμε κ ότι το θέμα είναι ο μικρός . Κ είτε μου λέει πως όταν έρθει αυτή η στιγμή θα μιλήσει τότε στην αδερφή του ή ότι δεν βγαίνουμε να φύγουμε με ενοίκιο και και και . 

Και του λέω . Αν λέει στον μικρό να μην τα λέει στην μαμά κ στον μπαμπά γιατί θα στεναχωριέται ? Αν του ζητάει να την φωνάζει κρυφά μαμά ? Αν του ζητάει να την φιλάει ενώ δεν θέλει ? 

Ε δεν γίνονται αυτά μου λέει θα έρθει να μας τα πει σίγουρα . 

Να χωρίσω δεν θέλω .

Σκέφτομαι πως να βρω τρόπο να την βγάλω εντελώς από την ζωή μας η έστω τα τυπικά . Πράγμα πολύ δύσκολο εφόσον μένουμε πάνω κάτω . 

Κ πλέον φοβάμαι αυτές της 5 ώρες που λείπω . Εχθές ήθελε να δώσει αβοκάντο στο μικρό η βλαμμένη ενώ ξέρει πως είναι αλλεργικός , βγάζει μικρά σπυράκια . Πότε πρόλαβε το καθάρισε κ ήθελε να του το δώσει στο χέρι κ εκείνη την ώρα επέστρεφε ο άντρας μου από την τουαλέτα . Φυσικά του είπε ότι δεν το ήξερε .ενώ θυμάμαι ότι της το είχε πει . 

Η γυναίκα έχει μεγάλο θέμα . Θέμα ζήλειας κ θέμα τρελας δεν εξηγείται . Είναι μια γυναίκα ανύπαντρη που την ταιζεις η μάνα της δεν έχει δουλέψει ποτέ μα ποτέ στην ζωή της . 

Καλησπέρα, κατά τη γνώμη μου πρέπει να εστιάσεις πρώτα σε αυτή τη φάση στη σχέση με το σύζυγο και στο γάμο σας, ίσως να συμβουλευτείτε και κάποιον ειδικό. Τα πεθερικά και γενικά οι τρίτοι δεν κάνουν ποτέ κουμάντο εάν το ζευγάρι κρατάει ένα κοινό μέτωπο. Εγώ έχω αντιμετωπίσει διάφορα προβληματακια και με τα πεθερικά και με γονείς, ωστόσο λίγο πολύ με τον άντρα μου έχουμε έναν κοινό τροπο αντιμετώπισης. Δε λέω, υπαρχουν θεματακια που και που και η σχέση πεθεράς νύφης ειδικά είναι καρμικο να μην είναι ποτέ ιδανική δεν πα να ναι και οι 2 αγιες! αλλά ευτυχώς μέχρι στιγμής ο περίγυρος δεν έχει αποβεί καταστροφικός για τη σχέση μας....κοίταξε την οικογένεια σου τον άντρα σου και το παιδί σου και κανέναν άλλο,να μεγαλώσετε το παιδάκι σας μόνοι σας αγαπημένοι με τις όποιες δυσκολίες..επίσης να ξέρεις πως αυτός ο εκνευρισμός θα περάσει και στο παιδί αύριο μεθαύριο και αυτό θεωρώ το χειρότερο..προσπάθησε να αφυπνίσεις το σύζυγο...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...