Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

      Είχε κάνει τις εξετάσεις με το που έμαθε για το δικό μου γονιδιο πριν μείνει έγκυος οπότε τις ενέσεις τις ξεκίνησε με την πρωτη χοριακη μετά την καθυστερηση . Απ ότι ειδα εχεις μετάλλαξη σε ένα συγκεκριμένο γονίδιο. Αυτο δείχνει μια προδιάθεση που μπορεί με την εγκυμοσύνη να αυξηθεί ο κίνδυνος για επιπλοκές, δε σημαίνει ότι θα πάθεις κάτι σίγουρα ή αμέσως,  ιδίως αν οι υπόλοιπες εξετάσεις σου είναι οκ. Αν είναι και ετεροζυγη η μετάλλαξη λιγοστεύουν κι άλλο οι πιθανότητες. Οπότε εφόσον η εγκυμοσύνη σου είναι οκ μέχρι τώρα και πάρεις άμεσα αγωγή αν απαιτείται σύμφωνα με το γιατρούς σου, δε θα έχεις θέμα, οι αντιπηκτικες δρουν απευθείας. Εξάλλου όντως οι περισσότερες κοπέλες που θα μείνουν φυσιολογικα έγκυες και κάνουν μετά τις εξετάσεις στην ίδια εβδομάδα με σενα το μαθαίνουν μέχρι να βγει το αποτέλεσμα της γονιδιακής εξέτασης.

Σχέση με τα πεθερικα μας!!!?


anemoni1989

Recommended Posts

5 hours ago, Giota1983 said:

Καλησπέρα σε όλες. Λοιπόν ή λύσατε τα προβλήματα με τις πεθερές σας ή τις πεθανατε:lol: Πάντως εγω ειμαι κοντα στη 2η περίπτωση . Μετα απο τον χτεσινό καυγά τον οποίο προσπάθησα παααρα πολυ να αποφύγω δεν με βλέπω να ξαναεχω οπως πριν επαφες μαζί της . Πριν 1 εβδομάδα γεννησα την μικρή μου. Ηρθε να μας δει και να δει και την μπέμπα και μιλουσαμε για το τι πρεπει να κανει το ζευγάρι. Εκεί που λεω οτι και ο άντρας καμία φορα ια σηκώνεται να ταισει το βράδυ το μωρο μου πεταει " και γιατι να σηκωθεί 2 δουλειές κανει εσυ δεν δουλεύεις πιο ξεκούραστη εισαι να σηκωθείς εσύ" . Λες και η δουλειά της νοικοκυράς ειναι ευκολη και ξεκούραστη. Βρε να της λεω οτι οκ τις περισσότερες ώρες εγω θα το προσεχω εφόσον δεν δουλεύω αλλα αν δεν το ακουσω εγώ θα σηκωθεί αυτος. Και εκεί να επιμένει οτι κουρασμένος θα έρχεται και θα κοιτάζει και το παιδί πως να το κάνει . Αρχισε από το τίποτα καυγας επειδή επιμένει , ενώ δηλώνει μοντερνα γυναίκα , πως "αυτός φέρνει τα λεφτα πρεπει να ξεκουραζεται, εσυ δεν δουλεύεις δε κουραζεσαι" και ενω μπορούσε να πει "οτι θέλετε κανετε δικο σας θεμα εγω αυτο πιστεύω πάντως " επέμενε πως αυτό ειναι σωστό και εγω ειμαι λαθος. Βασικά περισσότερο με νευρίασε ότι πανω στον καυγα πρόσβαλε και τη μανα μου που ηταν εκεί λέγοντας ότι δεν μεγαλωσα με τρόπους και οτι ούτε αυτοί που μεγαλωσαν  στα βουνά δε μιλανε ετσι και πως δεν τη σέβομαι επειδή τα πηρα ασχημα και φώναζα. Δε συνηθίζω να φωναζω επειδη ειμαι υπομονετικός ανθρώπος και υπομένω πολλα πράγματα που με ενοχλούν μέχρι να σκάσω. Αλλά εκεί που προσβαλε τη μανα μου μου ερχόταν να την διαολοστείλω και να μην ξαναέρθει σπίτι. Αλλά ειπα στον άντρα μου να μιλησει μαζι της μηπως και σταματήσει να ανακατεύεται. Αν και το παλούκι όπως ακούω λενε οσο και να το βαράς παλούκι θα μείνει.  Δεν την αντέχω αν μπορούσα θα την ξαποστελνα.  Εχει τύχει σε καμια σας τοσο μεγάλο πρόβλημα. ειμαι και λεχώνα και κοντεψα να ανεβάσω πυρετο τόσα νεύρα ειχα που το μωρο δεν έτρωγε καλά γιατί είχα υπερένταση. Αλλά ουτε που την ένοιαξε αυτό. Εγω μια φορα δεν την θελω σπιτι μου οταν είμαι εδω αν δεν αλλαξει σταδη ή αν δεν σταματησει να ανακατεύεται. 

Αχ Γιώτα μου και πού είσαι ακόμα!!! Εγώ ζω στο εξωτερικό αλλά δυστυχώς εκεί ζούνε και τα πεθερικά μου. Ο πεθερός μου δεν είναι Έλληνας και γενικά είναι νορμάλ. Η πεθερά μου όμως δεν τρώγεται με τίποτα. Ελληνίδα είναι. Δεν θα αναφερθώ σε πολλά περιστατικά. Θα σου πω μόνο πως σε όλη την περίοδο της εγκυμοσύνης μας έκανε επικούς καυγάδες γιατί λέει δεν είμαστε οικογένια και δεν βγαίνουμε έξω τα ΣΚ και δεν την παίρνω τηλέφωνο. Αυτή βέβαια το κουλό της δεν το σήκωνε να με πάρει ποτέ. Εκεί το παίζει και καλά διακριτική. Σε όλη την εγκυμοσύνη δεν ρώτησε ποτέ αν χρειάζομαι κάτι ιδίως επειδή ο άντρας μου λόγω δουλειάς έλειπε συχνά κια για αρκετές μέρες. Εμένα με ενοχλεί ότι ενώ δεν προσφέρει τίποτα και δεν είναι καθόλου πρόθυμη να το κάνει, εννοείται μας γκρινιάζει. Και φυσικά επειδή η μαμά μου είναι το ακριβώς αντίθετο ζηλεύει και έτσι απαγορέυεται κατά μία έννοια να μας επισκέφτεται όταν η κυρία βρίσκεται στην ίδια χώρα. Για εμένα η πηγή του προβλήματος είναι ο άντρας. Αν δεν πατήσει πόδι να διαολοστείλει τη μάνα του, λύση δεν θα βρεθεί ποτέ. Δεν είπα να μην της μιλήσουμε ποτέ ξανά. Τον καταλαβαίνω είναι μάνα του. Αλλά με το να μη μιλάει εννοείται αυτή κάνει και λέει τα δικά της. Τι να σου πω. Που μου έστησε καυγά γιατί να  είναι ο άντρας μου μέσα όταν γεννάω; Καυγά γιατί ήθελα να θηλάσω; Που σταμάτησε να μας μιλάει όταν ήμουν λεχώνα επειδή της ζήτησε ο άντρας μου να μη χτυπάει το κουδούνι και ξυπνήσει το μωρό αλλά να μας πάρει τηλέφωνο να της ανοίξουμε; Που μου είπε ότι δεν έπιασε πριν σκατά όταν της είπα ότι για να πάρει το νεογέννητο θα πλύνει πρώτα τα χέρια της; Που μου είπε ότι αν ο γιος μου δεν μεγαλώσει και γίνει σωστός άνθρωπος θα είναι επειδή έχει μάνα εμένα; Αυτό το είπε μπροστά στον άντρα μου... ΓΙ' αυτό σου λέω... Αν δεν πατήσει πόδι δεν γίνεται δουλειά. Ο άντρας μου νομίζει ότι εγώ τα ξεχνάω γιατί είμαστε οικογένεια αλλά νομίζει πολύ λάθος. Αυτή δεν τον μεγάλωσε. Τον είχε παρατημένο στους παππούδες. Και έτσι δεν τον κατηγορώ για διάφορα. Πού να ξέρει τί είναι οικογένεια. Αυτοί οι άνθρωποι είναι τοξικοί και δεν υπάρχει περίπτωση να ευχαριστηθούν ποτέ. Πάντα θα βρίσκουν κάτι να γκρινιάζουν. ΠΑΝΤΑ! Εγώ πλέον έπαψα να της αντιμιλάω. Απλά δεν της δίνω σημασία. Λέει τις κοτσάνες τις, κάνω ότι ακούω και δεν με νοιάζει. Διαπίστωσα ότι επειδη θέλει πάντα να είναι το κέντρο της προσοχής περισσότερο πονάει να αδιαφορείς παρά να δίνεις σημασία. Κάνω βέβαια και λίγο το μαλάκα αλλά τουλάχιστον δεν χαλάω τη ζαχαρένια μου. Και να σου πω κάτι;;; Θα το βρει μπροστά της. Όταν άρχισε ο γιος μου να μιλάει μου έλεγε: " Η γιαγιά η καλή ζει στην Ελλάδα. Να πάρει το πλάνο να έθει". Και το έχει πει πολλές φορές και μπροστά της. Εννοείται ποτέ δεν έχω πει κάτι στο παιδί μου. Όταν γυρνάμε από το σταθμό και αναγνωρίζει το δρόμο που κανονικά θα στρίβαμε για να πάμε στα πεθερικά μου μου λέει¨"Μαμά ε πάμε από δω". Όλα εδώ πληρώνονται!! Απλά θέλει λίγη υπομονή :) 

  • Μου αρέσει 2

cYJKp1.png5yDop1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 676
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Μαρία_Λ είπε:

Αχ Γιώτα μου και πού είσαι ακόμα!!! Εγώ ζω στο εξωτερικό αλλά δυστυχώς εκεί ζούνε και τα πεθερικά μου. Ο πεθερός μου δεν είναι Έλληνας και γενικά είναι νορμάλ. Η πεθερά μου όμως δεν τρώγεται με τίποτα. Ελληνίδα είναι. Δεν θα αναφερθώ σε πολλά περιστατικά. Θα σου πω μόνο πως σε όλη την περίοδο της εγκυμοσύνης μας έκανε επικούς καυγάδες γιατί λέει δεν είμαστε οικογένια και δεν βγαίνουμε έξω τα ΣΚ και δεν την παίρνω τηλέφωνο. Αυτή βέβαια το κουλό της δεν το σήκωνε να με πάρει ποτέ. Εκεί το παίζει και καλά διακριτική. Σε όλη την εγκυμοσύνη δεν ρώτησε ποτέ αν χρειάζομαι κάτι ιδίως επειδή ο άντρας μου λόγω δουλειάς έλειπε συχνά κια για αρκετές μέρες. Εμένα με ενοχλεί ότι ενώ δεν προσφέρει τίποτα και δεν είναι καθόλου πρόθυμη να το κάνει, εννοείται μας γκρινιάζει. Και φυσικά επειδή η μαμά μου είναι το ακριβώς αντίθετο ζηλεύει και έτσι απαγορέυεται κατά μία έννοια να μας επισκέφτεται όταν η κυρία βρίσκεται στην ίδια χώρα. Για εμένα η πηγή του προβλήματος είναι ο άντρας. Αν δεν πατήσει πόδι να διαολοστείλει τη μάνα του, λύση δεν θα βρεθεί ποτέ. Δεν είπα να μην της μιλήσουμε ποτέ ξανά. Τον καταλαβαίνω είναι μάνα του. Αλλά με το να μη μιλάει εννοείται αυτή κάνει και λέει τα δικά της. Τι να σου πω. Που μου έστησε καυγά γιατί να  είναι ο άντρας μου μέσα όταν γεννάω; Καυγά γιατί ήθελα να θηλάσω; Που σταμάτησε να μας μιλάει όταν ήμουν λεχώνα επειδή της ζήτησε ο άντρας μου να μη χτυπάει το κουδούνι και ξυπνήσει το μωρό αλλά να μας πάρει τηλέφωνο να της ανοίξουμε; Που μου είπε ότι δεν έπιασε πριν σκατά όταν της είπα ότι για να πάρει το νεογέννητο θα πλύνει πρώτα τα χέρια της; Που μου είπε ότι αν ο γιος μου δεν μεγαλώσει και γίνει σωστός άνθρωπος θα είναι επειδή έχει μάνα εμένα; Αυτό το είπε μπροστά στον άντρα μου... ΓΙ' αυτό σου λέω... Αν δεν πατήσει πόδι δεν γίνεται δουλειά. Ο άντρας μου νομίζει ότι εγώ τα ξεχνάω γιατί είμαστε οικογένεια αλλά νομίζει πολύ λάθος. Αυτή δεν τον μεγάλωσε. Τον είχε παρατημένο στους παππούδες. Και έτσι δεν τον κατηγορώ για διάφορα. Πού να ξέρει τί είναι οικογένεια. Αυτοί οι άνθρωποι είναι τοξικοί και δεν υπάρχει περίπτωση να ευχαριστηθούν ποτέ. Πάντα θα βρίσκουν κάτι να γκρινιάζουν. ΠΑΝΤΑ! Εγώ πλέον έπαψα να της αντιμιλάω. Απλά δεν της δίνω σημασία. Λέει τις κοτσάνες τις, κάνω ότι ακούω και δεν με νοιάζει. Διαπίστωσα ότι επειδη θέλει πάντα να είναι το κέντρο της προσοχής περισσότερο πονάει να αδιαφορείς παρά να δίνεις σημασία. Κάνω βέβαια και λίγο το μαλάκα αλλά τουλάχιστον δεν χαλάω τη ζαχαρένια μου. Και να σου πω κάτι;;; Θα το βρει μπροστά της. Όταν άρχισε ο γιος μου να μιλάει μου έλεγε: " Η γιαγιά η καλή ζει στην Ελλάδα. Να πάρει το πλάνο να έθει". Και το έχει πει πολλές φορές και μπροστά της. Εννοείται ποτέ δεν έχω πει κάτι στο παιδί μου. Όταν γυρνάμε από το σταθμό και αναγνωρίζει το δρόμο που κανονικά θα στρίβαμε για να πάμε στα πεθερικά μου μου λέει¨"Μαμά ε πάμε από δω". Όλα εδώ πληρώνονται!! Απλά θέλει λίγη υπομονή :) 

Τελικα ο αντρας σου πατησε ποδι;; με την απορια με αφησες....:P

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Μαρία_Λ είπε:

Αχ Γιώτα μου και πού είσαι ακόμα!!! Εγώ ζω στο εξωτερικό αλλά δυστυχώς εκεί ζούνε και τα πεθερικά μου. Ο πεθερός μου δεν είναι Έλληνας και γενικά είναι νορμάλ. Η πεθερά μου όμως δεν τρώγεται με τίποτα. Ελληνίδα είναι. Δεν θα αναφερθώ σε πολλά περιστατικά. Θα σου πω μόνο πως σε όλη την περίοδο της εγκυμοσύνης μας έκανε επικούς καυγάδες γιατί λέει δεν είμαστε οικογένια και δεν βγαίνουμε έξω τα ΣΚ και δεν την παίρνω τηλέφωνο. Αυτή βέβαια το κουλό της δεν το σήκωνε να με πάρει ποτέ. Εκεί το παίζει και καλά διακριτική. Σε όλη την εγκυμοσύνη δεν ρώτησε ποτέ αν χρειάζομαι κάτι ιδίως επειδή ο άντρας μου λόγω δουλειάς έλειπε συχνά και για αρκετές μέρες. Εμένα με ενοχλεί ότι ενώ δεν προσφέρει τίποτα και δεν είναι καθόλου πρόθυμη να το κάνει, εννοείται μας γκρινιάζει. Και φυσικά επειδή η μαμά μου είναι το ακριβώς αντίθετο ζηλεύει και έτσι απαγορέυεται κατά μία έννοια να μας επισκέφτεται όταν η κυρία βρίσκεται στην ίδια χώρα. Για εμένα η πηγή του προβλήματος είναι ο άντρας. Αν δεν πατήσει πόδι να διαολοστείλει τη μάνα του, λύση δεν θα βρεθεί ποτέ. Δεν είπα να μην της μιλήσουμε ποτέ ξανά. Τον καταλαβαίνω είναι μάνα του. Αλλά με το να μη μιλάει εννοείται αυτή κάνει και λέει τα δικά της. Τι να σου πω. Που μου έστησε καυγά γιατί να  είναι ο άντρας μου μέσα όταν γεννάω; Καυγά γιατί ήθελα να θηλάσω; Που σταμάτησε να μας μιλάει όταν ήμουν λεχώνα επειδή της ζήτησε ο άντρας μου να μη χτυπάει το κουδούνι και ξυπνήσει το μωρό αλλά να μας πάρει τηλέφωνο να της ανοίξουμε; Που μου είπε ότι δεν έπιασε πριν σκατά όταν της είπα ότι για να πάρει το νεογέννητο θα πλύνει πρώτα τα χέρια της; Που μου είπε ότι αν ο γιος μου δεν μεγαλώσει και γίνει σωστός άνθρωπος θα είναι επειδή έχει μάνα εμένα; Αυτό το είπε μπροστά στον άντρα μου... ΓΙ' αυτό σου λέω... Αν δεν πατήσει πόδι δεν γίνεται δουλειά. Ο άντρας μου νομίζει ότι εγώ τα ξεχνάω γιατί είμαστε οικογένεια αλλά νομίζει πολύ λάθος. Αυτή δεν τον μεγάλωσε. Τον είχε παρατημένο στους παππούδες. Και έτσι δεν τον κατηγορώ για διάφορα. Πού να ξέρει τί είναι οικογένεια. Αυτοί οι άνθρωποι είναι τοξικοί και δεν υπάρχει περίπτωση να ευχαριστηθούν ποτέ. Πάντα θα βρίσκουν κάτι να γκρινιάζουν. ΠΑΝΤΑ! Εγώ πλέον έπαψα να της αντιμιλάω. Απλά δεν της δίνω σημασία. Λέει τις κοτσάνες τις, κάνω ότι ακούω και δεν με νοιάζει. Διαπίστωσα ότι επειδη θέλει πάντα να είναι το κέντρο της προσοχής περισσότερο πονάει να αδιαφορείς παρά να δίνεις σημασία. Κάνω βέβαια και λίγο το μαλάκα αλλά τουλάχιστον δεν χαλάω τη ζαχαρένια μου. Και να σου πω κάτι;;; Θα το βρει μπροστά της. Όταν άρχισε ο γιος μου να μιλάει μου έλεγε: " Η γιαγιά η καλή ζει στην Ελλάδα. Να πάρει το πλάνο να έθει". Και το έχει πει πολλές φορές και μπροστά της. Εννοείται ποτέ δεν έχω πει κάτι στο παιδί μου. Όταν γυρνάμε από το σταθμό και αναγνωρίζει το δρόμο που κανονικά θα στρίβαμε για να πάμε στα πεθερικά μου μου λέει¨"Μαμά ε πάμε από δω". Όλα εδώ πληρώνονται!! Απλά θέλει λίγη υπομονή :) 

Ακριβώς έτσι φέρεται . Τόσο καιρό που είμαστε με τον άντρα μου μαζι τιποτα δεν εχει δώσει . Ούτε καν να πει τα παιδιά δεν δουλεύουν , δεν ειναι καλα στα οικονομικά , επειδή ο άντρας μου δούλευε λιγες ώρες και έπαιρνε λίγα λεφτά θα τους βοηθήσω μεχρι να ορθοποδήσουν . Δυστυχώς δεν εχω βρει δουλειά ακομα αν και εχω κανει χαρτιά για πολλες προκηρύξεις. Πραγματικά εύχομαι να βρω δουλειά να σταματήσει να μιλαει γιατι οσο και αν την αγνοώ τα νεύρα έχουν και τα όρια τους. Στο τέλος αυτο που θα γινει αν δεν καταλαβει οτι σπιτι μας ειναι οτι θέλουμε θα κάνουμε θα καταλήξω να της λεω να ερθει να βλεπει το παιδι μονο και να μην τη βλεπω ουτε να συζητάω μαζι της. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Pagotoula said:

Τελικα ο αντρας σου πατησε ποδι;; με την απορια με αφησες....:P

χαχα! όχι βέβαια. Και δεν πρόκειται ποτέ να το κάνει. Γι' αυτό η μοναδική λύση που δουλεύει προς το παρόν είναι η αδιαφορία :)  Καλός, χρυσός, τον αγαπώ, είναι πραγματικά καταπληκτικός πατέρας, ιδίως αν σκεφτώ πώς έχει μεγαλώσει. Αλλά πόδι δεν θα πατήσει. Όπως είπα. Την τρώει από τον εγγόνό της και πίστεψέ με, είναι ωραίο συναίσθημα :D

  • Χαχα 2

cYJKp1.png5yDop1.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ παιδιά θα τρελαθώ με την πεθερά που έμπλεξα . Σήμερα πήγε ο άντρας μου να μιλήσει μαζί της για οσα γίναμε. Δεν παλεύεται η κατάσταση . Πιστεύει οτι εχει δικιο και οτι εγώ πρεπει να ζητήσω συγνώμη κιόλας!! Να με προσβάλει και να μου κάτσει στο λαιμό από πάνω. Να καλυτερέψει η σχέση μας αποκλείεται , αλλα να λεει οτι δεν έπρεπε να μιλήσει έτσι και πως μας προσβαλε επειδη δεν τη σεβαστήκαμε!  Απο εμένα τέλος οι σχέσεις και θα εχω μόνο τυπικές σχέσεις. Αφήστε που ειπε θελει να δει το παιδί επειδή χτες το είδε λιγο μόνο .. το ότι αυτη φταίει που δεν το είδε επειδη μαλώναμε και έφυγε δεν τη νοιάζει ..  θα έλεγα μη σας τύχουν τέτοιοι άνθρωποι αλλα για να συζητάμε εδω ολες τα έχουμε πάθει. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Giota1983 είπε:

Αχ παιδιά θα τρελαθώ με την πεθερά που έμπλεξα . Σήμερα πήγε ο άντρας μου να μιλήσει μαζί της για οσα γίναμε. Δεν παλεύεται η κατάσταση . Πιστεύει οτι εχει δικιο και οτι εγώ πρεπει να ζητήσω συγνώμη κιόλας!! Να με προσβάλει και να μου κάτσει στο λαιμό από πάνω. Να καλυτερέψει η σχέση μας αποκλείεται , αλλα να λεει οτι δεν έπρεπε να μιλήσει έτσι και πως μας προσβαλε επειδη δεν τη σεβαστήκαμε!  Απο εμένα τέλος οι σχέσεις και θα εχω μόνο τυπικές σχέσεις. Αφήστε που ειπε θελει να δει το παιδί επειδή χτες το είδε λιγο μόνο .. το ότι αυτη φταίει που δεν το είδε επειδη μαλώναμε και έφυγε δεν τη νοιάζει ..  θα έλεγα μη σας τύχουν τέτοιοι άνθρωποι αλλα για να συζητάμε εδω ολες τα έχουμε πάθει. 

Δεν μπορείτε να απομακρυνθείτε λίγο; Να της πει ο άντρας σου ότι περνάτε μια φάση προσαρμογής, λεχώνα είσαι στην τελική και θέλετε χρόνο και χώρο μόνο οι δυο σας με το μωρό; Και να είστε πιο τυπικά. Να της λέτε να ρθει μόνο όταν θέλετε εσείς, πχ μια φορά τη βδομ για καμιά ώρα και τέλος;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Δεν μπορείτε να απομακρυνθείτε λίγο; Να της πει ο άντρας σου ότι περνάτε μια φάση προσαρμογής, λεχώνα είσαι στην τελική και θέλετε χρόνο και χώρο μόνο οι δυο σας με το μωρό; Και να είστε πιο τυπικά. Να της λέτε να ρθει μόνο όταν θέλετε εσείς, πχ μια φορά τη βδομ για καμιά ώρα και τέλος;

Αυτό θα γίνει γιατι δεν μπορω να καταπίνω προσβολές λες και είμαι χαζή. Αυτη τη βδομάδα δεν πρόκειται να μιλησω μαζί της ειδικά αν συνεχίσει έτσι να φέρεται . Θα ερχεται θα βλέπει το παιδί και δεν θα της μιλάω . Απλά πράγματα. Τυπικούρες θελει τυπικούρες θα έχει. Μέχρι να μεγαλώσει λίγο το παιδι και να μάθει τι γιαγιά έχει. Δε μου φταίει το παιδί μου αλλα δεν θα αφήσω να μεγαλώσει διπλα σε τοξικούς ανθρώπους. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Giota1983 είπε:

Αυτό θα γίνει γιατι δεν μπορω να καταπίνω προσβολές λες και είμαι χαζή. Αυτη τη βδομάδα δεν πρόκειται να μιλησω μαζί της ειδικά αν συνεχίσει έτσι να φέρεται . Θα ερχεται θα βλέπει το παιδί και δεν θα της μιλάω . Απλά πράγματα. Τυπικούρες θελει τυπικούρες θα έχει. Μέχρι να μεγαλώσει λίγο το παιδι και να μάθει τι γιαγιά έχει. Δε μου φταίει το παιδί μου αλλα δεν θα αφήσω να μεγαλώσει διπλα σε τοξικούς ανθρώπους. 

Συμφωνώ απόλυτα. Κι ειδικά σε αυτή την φάση πρέπει η οικογένειά σου να βρει τις ισορροπίες της. Τι σημαίνρι θέλει να βλέπει το παιδί; Κάθε μέρα θέλει δηλαδή; Εγώ ούτε τη μαμά μου θα μπορούσα κάθε μέρα που είναι υπερδιακριτική. Γιατί η ανάγκη της οικογένειας πλέον είναι να συνειδητοποιήσετε οι 3 σας τι συμβαίνει, να βρείτε τους ρυθμούς σας και να απολαύσετε όλες συτές τις στιγμές που δεν θα ξαναέρθουν ποτέ. Οι γιαγιάδες θα έρχονται αν κι όταν και για όσο θέλετε εσείς.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Συμφωνώ απόλυτα. Κι ειδικά σε αυτή την φάση πρέπει η οικογένειά σου να βρει τις ισορροπίες της. Τι σημαίνρι θέλει να βλέπει το παιδί; Κάθε μέρα θέλει δηλαδή; Εγώ ούτε τη μαμά μου θα μπορούσα κάθε μέρα που είναι υπερδιακριτική. Γιατί η ανάγκη της οικογένειας πλέον είναι να συνειδητοποιήσετε οι 3 σας τι συμβαίνει, να βρείτε τους ρυθμούς σας και να απολαύσετε όλες συτές τις στιγμές που δεν θα ξαναέρθουν ποτέ. Οι γιαγιάδες θα έρχονται αν κι όταν και για όσο θέλετε εσείς.

Το θέμα είναι πως η μανα μου μένει δίπλα μας και νομίζει η πεθερά μου πως δεν την θελω και θέλω μονο τη μανα μου δίπλα. Αλλα δεν καταλαβαίνει ότι η μαμά μου έρχεται μονο για να βοηθήσει αυτη την περίοδο που πρέπει να προσέχω λογω της καισαρικής. Βέβαια μετά απο όλα όσα γίναν δεν την θέλω λόγω συμπεριφοράς. Εχει πρόβλημα και πιστεύει πως ολοι την κατηγορούνε και δεν την θέλουνε. Αλλα επειδή εχει θέματα αυτη δεν θα τρελαθώ εγω. Και φυσικά ειναι λογικό να μην θελω ολη μερα μανάδες στο σπίτι και ας είμαι μονη. Με ηρεμεί και η λίγη μοναξιά γιατι οσο και να αγαπάς τον άντρα σου σε ζαλίζει καμια φορα:-P Είναι αυτο που λένε οτι θες και λιγο προσωπικό χρόνο για τον εαυτό σου. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κορίτσια . 

Πραγματικά δεν ξέρω που να πω τον πόνο μου και δεν ξέρω από πού να ξεκινήσω . 

Αυτή την στιγμή νιώθω εγώ ότι δέχομαι πίεση από παντού κ από όλα . Έχω φτάσει κ σε σημείο που πιστεύω πως απλά δημιουργώ προβλήματα από το πουθενά κ απλά δεν είναι σημαντικά . 

Να ξεκινήσω από την πεθερά? Από της κουνιαδες μου από πού ? 

Είμαι παντρεμένη κ έχω ένα αγόρι ενός χρόνων . 

Όλα ξεκίνησαν πολύ πριν μείνω έγκυος . Έχω μια πεθερά μεγάλης ηλικίας που μένει από κάτω μας μαζί με την κουνιάδα μου . Πεθερό δεν έχω . Η πεθερά μου πάντα μου δημιουργούσε προβλήματα εφόσον το μυαλό της έχει κάποια κολλήματα . Μου κρατούσε μούτρα όταν έβγαινα με τον άντρα μου και γυρνούσαμε αργά. Μου κρατούσε μούτρα γιατί δεν της είπαμε ότι θα βγούμε . Μου κρατούσε μούτρα γιατί δεν πήρα τηλέφωνο να πω ότι θα αργήσουμε . Μου κράτησε μούτρα γιατί δεν φόρεσα μαύρα για ένα χρόνο μετά τον θάνατο της μητέρας μου .μου κράτησε μούτρα γιατί ξεκίνησα να πάω ζούμπα που φυσικά το έκοψα διότι δεν αντέχετε να την βλέπεις με αυτή την φάτσα . Εκτός του ότι το τι πίεση μου έκανε γιατί δεν κάνω παιδί . Αυτά όλα καλά όλα ωραία . Όλα αυτά πριν μείνω έγκυος . Μένω έγκυος ο καλύτερος άνθρωπος . Γεννάω άρχισαν τα κλασσικά μην αφήνεις τα ρούχα έξω δεν θα βγεις 40 μέρες από το σπίτι και παις λέγοντας . Τα ανέχθηκα . Θ σας πω μετά γιατί . 

Έχω μια κουνιάδα χωρισμένη . Δεν έχει παιδιά και μένει από κάτω μας . 60 χρόνων . Πριν μείνω έγκυος ήταν μια χαρά . Εφόσον μενού έγκυος άρχισε εκ αυτή το πόλεμο . Φαντάζομαι ζηλεύει αλλά ένας φυσιολογικό άνθρωπος δεν το κάνει αυτό . Γεννάω την ίδια μέρα λέει σε όλες μου της κουνιαδες ότι έχω πάθει επιλοχία κατάθλιψη . Δεν με βοήθησε με τον μικρό καθόλου !!!! Όταν λέω καθόλου καθόλου . Είχαμε κανονίσει στο νοσοκομείο της μέρες αυτές να είναι μαζί μου . Αρρώστησε και φυσικά δεν γινόταν να μείνει μαζί μου . Ε έλεγα ότι την έδιωξα εγώ κ έπαθα κρίση μιας και έχω κατάθλιψη . Στο νοσοκομείο μόνη μου . Ερχομαι σπίτι το τι κόντρα μου έχει από τότε δεν φαντάζεστε . Σε όλα να είναι καλύτερη από μένα για ότι αφορά τον μικρό . Κ να μου λέει ότι είναι η δεύτερη του μάνα . Δηλαδή ειναι να τρελενεσαι . 

Εγώ τόσα χρόνια κρατούσα το στόμα μου κλειστό διότι οικονομικά δεν είμαστε κ τέλεια και μας τα πληρώνει όλα η πεθερά . Οπότε δεν ένιωθα κ καλά να έβγαινα και από πάνω. 

Και γίνονται που γίνονται όλα αυτά ο άντρας μου στην κοσμαρα του . Ναι μεν τους έχει φωνάξει κάνα δυο φορές αλλά αυτό μετά όλα μέλι γάλα λες κ δεν έχει γίνει τίποτα . 

Με έβγαλε η αδερφή του τρελή κ όταν γυρίσαμε από το νοσοκομείο ηταν λες κ δεν είχε συμβεί τίποτα ... Είχα μείνει με τι στόμα ανοιχτό . Πάλι δεν είπα τίποτα γιατί τότε απλά ήθελα να ασχοληθώ με το μικρό . Τα προβλήματα συνεχίζουν πάλι μπλέκονται κ δεν μπορώ να καταλάβω κ το πώς . Πάλι να τσακώνομαι με τον άντρα μου ο οποίος να μην καταλαβαίνει πιο είναι το πρόβλημα μου . 

Δηλαδή με έχουν φτάσει σε σημείο ειλικρινά να νομίζω ότι παραλιγιζομαι . 

Να έχω πει στον άντρα μου τον θέλω να φύγω να πάμε κάπου αλλού ( ο γαμπρός του μπορεί να του βρει δουλειά στην Κρήτη που είναι ) αλλά μου βρίσκει συνέχεια δικαιολογίες. Να του έχω βάλει το μαχαίρι στο.λαιμο κ.να.του λέω ότι δεν αντέχω άλλο αν κάτσουμε εδώ πέρα θα χωρίσουμε τότε απλά μου λέει εντάξει θα φύγουμε κ ακόμα φεύγουμε . 

Δεν ξέρω τι να κάνω ειλικρινά . Δηλαδή αν μεγαλώσει και άλλο ο μικρός θα επεμβαίνουν ακόμα πιο πολύ . 

Ξέχασα να σας πω ότι εννοείται πως αν φοράω κάτι κοντό τα ακούω από την πεθερά μου .

 Είμαι αρκετά αναστατωμένη σήμερα και σε. Ξέρω αν βγαίνει νόημα με όλα όσα έγραψα . 

Βγήκε και πολύ .... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να σας πω κ ένα παράδειγμα τώρα που έγινε . 

Βγήκαμε βολτ αμέ τον άντρα μου κ τον μικρό . Ερχόμαστε σπίτι είναι η κουνιάδα μου με μια φίλη της έξω . Ο μικρός γενικά είναι χαμογελαστός σε όλους και λέει μπροστά στην φίλη της κοίτα Μαρία πως γελαει με εμένα κοίτα κοίτα μόνο με μένα γελάει έτσι . Εμένα δεν με πήρατε βόλτα μας ? Ε μπέμπη γιατί δεν με.πηρατε ? 

Ο άντρας μου κλασσικά χαμογαστος δεν είπε τίποτα ... Κ τώρα Απού του λέω ότι με ενόχλησε αυτό που είπε μου λέει ότι εμένα όλα με ενοχλούν και είμαι παρανοϊκή ... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mariloukarakosta είπε:

Να σας πω κ ένα παράδειγμα τώρα που έγινε . 

Βγήκαμε βολτ αμέ τον άντρα μου κ τον μικρό . Ερχόμαστε σπίτι είναι η κουνιάδα μου με μια φίλη της έξω . Ο μικρός γενικά είναι χαμογελαστός σε όλους και λέει μπροστά στην φίλη της κοίτα Μαρία πως γελαει με εμένα κοίτα κοίτα μόνο με μένα γελάει έτσι . Εμένα δεν με πήρατε βόλτα μας ? Ε μπέμπη γιατί δεν με.πηρατε ? 

Ο άντρας μου κλασσικά χαμογαστος δεν είπε τίποτα ... Κ τώρα Απού του λέω ότι με ενόχλησε αυτό που είπε μου λέει ότι εμένα όλα με ενοχλούν και είμαι παρανοϊκή ... 

Κοπελα μου όσο εξαρτάστε οικονομικά από πεθερά, η κατάσταση θα είναι δύσκολη!! Για αρχή προσπαθήστε να ανεξαρτοποιηθειτε και μετά Ρίξτε μαύρη πέτρα πίσω σας!! Αφήνω ασχολίαστα ολα όσα σου έχουν πει και σου έχουν κάνει γιατι είναι τραγικά! Και μην τα κρατάς μεσα σου γιατί είναι χειρότερο για τη δική σου ψυχική και σωματική υγεία κατ' επέκταση.  Συζήτησε ήρεμα με τον άντρα σου και φώτισε του τα κίνητρα αυτών των γυναικών που δεν είναι καλά και σας υπονομεύουν!! Και επικεντρωθείτε στο οικονομικό για αρχή!! Το σημείο κλειδί στην ιστορία σου!

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα σου είναι ότι σας στηρίζουν οικονομικά,Προσωπικά θα σταματουσα να παίρνω την οποια οικονομική βοήθεια απο αυτές και πολύ απλά θα τις έκλεινα την πόρτα και του σπιτιού μου και της ζωής μου.δεν θα βάλεις ελεγκτή στη ζωή σου την πεθερά και την κουνιαδα αν είναι πότε δυνατον 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mariloukarakosta είπε:

Να σας πω κ ένα παράδειγμα τώρα που έγινε . 

Βγήκαμε βολτ αμέ τον άντρα μου κ τον μικρό . Ερχόμαστε σπίτι είναι η κουνιάδα μου με μια φίλη της έξω . Ο μικρός γενικά είναι χαμογελαστός σε όλους και λέει μπροστά στην φίλη της κοίτα Μαρία πως γελαει με εμένα κοίτα κοίτα μόνο με μένα γελάει έτσι . Εμένα δεν με πήρατε βόλτα μας ? Ε μπέμπη γιατί δεν με.πηρατε ? 

Ο άντρας μου κλασσικά χαμογαστος δεν είπε τίποτα ... Κ τώρα Απού του λέω ότι με ενόχλησε αυτό που είπε μου λέει ότι εμένα όλα με ενοχλούν και είμαι παρανοϊκή ... 

Λυπάμαι που το λέω, αλλά το πρόβλημα το έχει ο άντρας σου κι όχι η μάνα του κι η αδερφή του. Αυτές με γεια τους με χαρά τους, μεγαλες γυναίκες είναι, με τα κολλήματά τους, τα κόμπλεξ τους, τα πιστεύω τους κλπ κλπ. Το ότι έχουν όμως τόσο ακραίες συμπεριφορές κι ο άντρας σου κάνει σαν να μην τρέχει τίποτα...αυτό είναι το πραγματικό σου πρόβλημα κι αυτό αν δεν αλλάξει, άκρη δεν θα βγει. Ή που θα βγεις η τρελή, θα το πάρεις απόφαση και θα κάνεις...τουμπεκί ή που θα τσακώνεσαι μαζί του και δεν ξέρει κανείς πόσο θα αντέξετε έτσι. Καλύτερα κάνε μια συζήτηση, πες ότι πνίγεσαι κι αν κι εφόσον έχει προτεραιότητά του εσένα και το μωρό του, μαζεύετε το σπιτικό σας, φεύγετε αλλού κι άσε μόνο αυτόν να έχει σχέση μαζί τους... Αν τώρα δεν το αντιλαμβάνεται, τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα και θα παραμείνετε μαζί μόνο αν πάρεις απόφαση μια και καλή ότι τα πραγματα θα είναι πάντα έτσι.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Λυπάμαι που το λέω, αλλά το πρόβλημα το έχει ο άντρας σου κι όχι η μάνα του κι η αδερφή του. Αυτές με γεια τους με χαρά τους, μεγαλες γυναίκες είναι, με τα κολλήματά τους, τα κόμπλεξ τους, τα πιστεύω τους κλπ κλπ. Το ότι έχουν όμως τόσο ακραίες συμπεριφορές κι ο άντρας σου κάνει σαν να μην τρέχει τίποτα...αυτό είναι το πραγματικό σου πρόβλημα κι αυτό αν δεν αλλάξει, άκρη δεν θα βγει. Ή που θα βγεις η τρελή, θα το πάρεις απόφαση και θα κάνεις...τουμπεκί ή που θα τσακώνεσαι μαζί του και δεν ξέρει κανείς πόσο θα αντέξετε έτσι. Καλύτερα κάνε μια συζήτηση, πες ότι πνίγεσαι κι αν κι εφόσον έχει προτεραιότητά του εσένα και το μωρό του, μαζεύετε το σπιτικό σας, φεύγετε αλλού κι άσε μόνο αυτόν να έχει σχέση μαζί τους... Αν τώρα δεν το αντιλαμβάνεται, τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα και θα παραμείνετε μαζί μόνο αν πάρεις απόφαση μια και καλή ότι τα πραγματα θα είναι πάντα έτσι.

Δικαιο εχεις οτι το.προβλημα ειναι ο αντρας  θεωρησα περιτο να το αναφερω απο τη στιγμη που δεν εχει επεμβει μεχρι τωρα στην ολη κατασταση δεν θα το κανει αφού στηρίζονται οικονομικά στην μαμά και στην αδερφή χαζός είναι να τσακωθεί 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...