Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Σχέση με τα πεθερικα μας!!!?


anemoni1989

Recommended Posts

Για να μην παρεξηγηθω.. δεν είμαι καμιά τρελή που απαιτεί υπηρετρια. Εννοείται πως δεν έχει υποχρέωση και εννοείται πως δεν είμαι θυμωμένη γι'αυτό το θέμα. Πιο πολυ στεναχωριεμαι γιατί 12 χρόνια είμαι με τον άντρα μου και ποτέ δεν με έχει κάνει να νιώσω ότι είμαι οικογένεια της.  Χτυπάει πολύ άσχημα να φέρνει μόνο στο γιο της φαγητό ενώ ξέρει πως εγώ δεν μπορω να μαγειρέψω λόγω μωρού και κάποιων επιπλοκών . Δεν ήταν αναγκασμένη να το κάνει αλλά δεν πάυει να μην είναι όμορφο. Ας μην έφερνε καθόλου. Τώρα όσον αφορά τις δουλειές του σπιτιού, όταν αυτή είχε σπάσει το χέρι της εγώ κάθε μέρα και καθάριζα και μαγείρευα για όλους. Θα μου πεις δεν κάνεις κάτι σε κάποιον περιμένοντας αντάλλαγμα απλα θεωρώ πως θα επρεπε να προσφερθεί τουλάχιστον. Ο άντρας μου είναι δίπλα μου και της έχει μιλήσει 100 φορές για αυτή τη συμπεριφορά αλλά τίποτα.

Τώρα για τον τρόπο που μίλησα, ναι το έχω μετανιώσει... Όχι γιατί τα ειπα αλλά για τον τρόπο που τα είπα. Της ζήτησα συγνώμη για τον τρόπο μου αλλα μόνο γι'αυτόν. Το τι είπα εννοείται πως ισχύει.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 676
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, Kiari είπε:

  Χτυπάει πολύ άσχημα να φέρνει μόνο στο γιο της φαγητό ενώ ξέρει πως εγώ δεν μπορω να μαγειρέψω λόγω μωρού και κάποιων επιπλοκών . συμπεριφορά αλλά τίποτα.

Γενικά συμφωνώ με την κοτσιφικος, αλλά σ αυτό έχεις δίκιο. Κ η δικιά μου πεθερα το έκανε ακριβως το ιδιο οταν εμαθε ότι δεν θα δώσουμε το όνομα του πεθερου. Έφτιαχνε φαΐ στο γιόκα της μόνο και το έκανε επιδεικτικά, δηλαδή 'να φάει το παιδί μου κάνα φαΐ της προκοπής'. Τωρα θεωρούσε ότι με τιμωρεί (;;;;), οτι ετσι μου εδειχνε οτι δεν με νιώθει οικογένεια, ιδέα δεν έχω. Δεν ξέρω πώς λειτουργούσε στη δική της λογική. 


okVgp3.pngf0C9p3.png

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Kiari είπε:

Για να μην παρεξηγηθω.. δεν είμαι καμιά τρελή που απαιτεί υπηρετρια. Εννοείται πως δεν έχει υποχρέωση και εννοείται πως δεν είμαι θυμωμένη γι'αυτό το θέμα. Πιο πολυ στεναχωριεμαι γιατί 12 χρόνια είμαι με τον άντρα μου και ποτέ δεν με έχει κάνει να νιώσω ότι είμαι οικογένεια της.  Χτυπάει πολύ άσχημα να φέρνει μόνο στο γιο της φαγητό ενώ ξέρει πως εγώ δεν μπορω να μαγειρέψω λόγω μωρού και κάποιων επιπλοκών . Δεν ήταν αναγκασμένη να το κάνει αλλά δεν πάυει να μην είναι όμορφο. Ας μην έφερνε καθόλου. Τώρα όσον αφορά τις δουλειές του σπιτιού, όταν αυτή είχε σπάσει το χέρι της εγώ κάθε μέρα και καθάριζα και μαγείρευα για όλους. Θα μου πεις δεν κάνεις κάτι σε κάποιον περιμένοντας αντάλλαγμα απλα θεωρώ πως θα επρεπε να προσφερθεί τουλάχιστον. Ο άντρας μου είναι δίπλα μου και της έχει μιλήσει 100 φορές για αυτή τη συμπεριφορά αλλά τίποτα.

Τώρα για τον τρόπο που μίλησα, ναι το έχω μετανιώσει... Όχι γιατί τα ειπα αλλά για τον τρόπο που τα είπα. Της ζήτησα συγνώμη για τον τρόπο μου αλλα μόνο γι'αυτόν. Το τι είπα εννοείται πως ισχύει.

Εννοείται πως όταν προσφέρουμε κάτι σε κάποιον δεν περιμένουμε αντάλλαγμα, αν έχει εκτιμηθεί ή όχι αυτό που έχεις δώσε θα φανεί στην πορεία. Μην περιμένεις οι άλλοι να συμπεριφέρονται όπως εσύ, αυτό δεν γίνεται.

Για το φαγητό έχεις δίκιο, δεν είναι ωραίο να φέρνει ένα πιάτο, μπορείς να της πεις να σταματήσει να φέρνει γιατί μαγειρεύεις και δεν χρειάζεται επιπλέον φαγητό. 

Καλά έκανες και ζήτησες συγγνώμη για τον τρόπο σου, όμως το δίκιο σου το έχασες γιατί το πιο πιθανό είναι η πεθερά σου να κράτησε μόνο το ότι ζήτησες συγγνώμη, όχι για τον τρόπο σου αλλά για όλα, αυτό σημαίνει πως είσαι πάλι στο σημείο που ήσουν πριν και πως όλο αυτό το γεγονός δεν άλλαξε καθόλου την κατάσταση. Της έχει μιλήσει και ο άντρας σου λες και δεν καταλαβαίνει οπότε είναι καιρός να αλλάξεις τρόπο, όχι για να αλλάξει η σχέση σας αλλά για να σταματήσεις εσύ να στεναχωριέσαι.

7 ώρες πρίν, Konsta15 είπε:

Έφτιαχνε φαΐ στο γιόκα της μόνο και το έκανε επιδεικτικά, δηλαδή 'να φάει το παιδί μου κάνα φαΐ της προκοπής'.

Κάτι τέτοια ακούω (διαβάζω) και μου φεύγει το κεφάλι, και λέω στον εαυτό μου να θυμάμαι ποτέ να μην γίνω τέτοια πεθερά.

Ευτυχώς είμαι από τις τυχερές και έχω μία πραγματικά θαυμάσια πεθερά, οπότε έχω και ένα καλό πρότυπο για το μέλλον.

  • Ευχαριστώ 1

 
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Ευτυχώς η δικιά μου δεν είναι τοσο ενοχλητική . Το μονο που με ενοχλεί ειναι οτι στην κυριολεξία ειναι στον κόσμο της. Το μόνο που τη νοιάζει είναι να περνάει καλα με τον πατριό του άντρα μου και αυτο. Δεν ειπα οτι δεν πρεπει να εχει τη δική της ζωη απλα να ενδιαφέρεται λιγακι παραπάνω. Έχει την λογικη οτι τα νεα ζευγάρια δεν πρεπει να τα ενοχλούμε και να κανονιζουν μονα τους τη νεα τους ζωη. Μεχρι και φασαρία εκανε στο γιατι εχω δωσει κλειδιά για ωρα ανάγκης στη μαμα μου. Ειναι υπερβολη κατα την αποψη μου.  Δεν ειπα  ότι μου αρέσει να ανακατεύονται γονείς απλα να μην  νιωθει οτι ενοχλει αν έρθει απρόοπτα. Ειμαι έγκυος και έκτος απο μερικές φορές που μας εχει κανει φαι γιατι δεν μπορω να σηκωνω βαριά πραγματα δεν με βοηθάει . Περιμενει να της ζητησω εγω να κάνει δουλειές.  Εγω είμαι άνεργη και ο άντρας μου κανει 2 δουλειές οποτε γυρνάει κουρασμένος και οσο μπορεί βοηθάει αν εχει αντοχές. Μόλις πρόσφατα βρηκε πρωινή δουλεια και γυρνάει ψοφιος και το κατανοώ αν δεν έχει όρεξη . 

Επισης εκτος απο ολα αυτα με πειράζει που δεν προσφέρεται να μας βοηθήσει ουτε καν στο ελάχιστο  οικονομικά. Ίσως ακούγεται υπερβολη το οικονομικό θεμα αλλα πιστεύω πως ολοι οι γονείς βοηθάνε τα παιδιά τους ασχετως ηλικίας οταν δεν μπορούν να αντεπεξέλθουν οικονομικά. Ουτε καν ειπε σαν υπόνοια οτι μην ανυσηχειτε θα σας βοηθησω με τα μωρουδιακα θα παρω και εγω κατι. Δεν γινομαι υπερβολική αλλα μεχρι τωρα ουτε ενα ζιπουνάκι που λεει ο λογος δεν εχει παρει για το εγγόνι της που έρχεται...Δεν ξερω αν συμβαίνει και σε αλλους αλλα σίγουρα δεν θα βασιστω πανω της οταν έρθει το μωρό.

Σας ζάλισα με τοσα που έγραψα :lol: 

Link to comment
Share on other sites

On 3/10/2019 at 7:32 ΜΜ, Kiari είπε:

Για να μην παρεξηγηθω.. δεν είμαι καμιά τρελή που απαιτεί υπηρετρια. Εννοείται πως δεν έχει υποχρέωση και εννοείται πως δεν είμαι θυμωμένη γι'αυτό το θέμα. Πιο πολυ στεναχωριεμαι γιατί 12 χρόνια είμαι με τον άντρα μου και ποτέ δεν με έχει κάνει να νιώσω ότι είμαι οικογένεια της.  Χτυπάει πολύ άσχημα να φέρνει μόνο στο γιο της φαγητό ενώ ξέρει πως εγώ δεν μπορω να μαγειρέψω λόγω μωρού και κάποιων επιπλοκών . Δεν ήταν αναγκασμένη να το κάνει αλλά δεν πάυει να μην είναι όμορφο. Ας μην έφερνε καθόλου. Τώρα όσον αφορά τις δουλειές του σπιτιού, όταν αυτή είχε σπάσει το χέρι της εγώ κάθε μέρα και καθάριζα και μαγείρευα για όλους. Θα μου πεις δεν κάνεις κάτι σε κάποιον περιμένοντας αντάλλαγμα απλα θεωρώ πως θα επρεπε να προσφερθεί τουλάχιστον. Ο άντρας μου είναι δίπλα μου και της έχει μιλήσει 100 φορές για αυτή τη συμπεριφορά αλλά τίποτα.

Τώρα για τον τρόπο που μίλησα, ναι το έχω μετανιώσει... Όχι γιατί τα ειπα αλλά για τον τρόπο που τα είπα. Της ζήτησα συγνώμη για τον τρόπο μου αλλα μόνο γι'αυτόν. Το τι είπα εννοείται πως ισχύει.

συμφωνω απολυτα μαζι σου! Καταρχην για το ονομα θεωρω οτι ειναι δικαιωμα των γονιων να βαλουν στο μωρο οποιο θελουν κ ας "φωναζουν " οι παππουδες. Πρεπει να σταματησει πια αυτο το εθιμο στην Ελλαδα .. εμεις βαλαμε το ονομα που μας αρεσε στο μωρο , βεβαια η πεθερα μου εκανε νυξη οτι θα μπορουσε να παρει το ονομα του πεθερου αφου ο αντρας μου ειναι ο μεγαλος γιος αλλα φυσικα της απαντησα οτι το ιδιο φυσικα θα μπορουσε να παρει κ το ονομα του μπαμπα μου!κ εληξε εκει.

Η δικια μου ερχοταν σπιτι οταν γεννησα μονο κ μονο για να κανουμε μπανιο το μωρο ,οχι οτι εγω ημουν κουρασμενη το πρωτο 40ημερο κ θα μπορουσε να μου κανει ενα φαγητο στο σπιτι μου η να μου πλυνει τα πιατα που το θεωρω υποχρεωση της γτ ολη μερα καθοταν στο σπιτι κ τα σπιτια μας ειναι 5 λεπτα αποσταση . Οπως κ η μαμα μου ερχοταν μετα την δουλεια κ μου μαγειρευε κ μου εκανε δουλειες κ μου κρατουσε το μωρο ,θα επρεπε κ η πεθερα μου γτ ειναι κ δικο της εγγονι , ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΤΙΠΟΤΑ.   απλα ερχοταν για 1 ωρα κ απαιτουσε κιοαλς να τον κανουμε μπανιο οποτε ηθελε αυτη , οποτε της το εκοψα κ αυτο κ εχουμε τυπικες σχεσεις. 

Κ φυσικα εφοσον κ αυτη δν με βοηθησε ουτε εγω προκειται να τρεξω να της κανω καμια εξυπηρετηση .. κ φυσικα ολα τα σχολιαζω στον αντρα μου να ξερει τι κανει η μανα του . 

Οσο για την δικια σου , ΝΤΡΟΠΗ ΤΗΣ   να φερνει μονο σε ενα πιατο φαι . αν δεν την εχεις αναγκη να σου κρατησει το μωρο , να την κανεις περα οσο μπορεις . Σιχαινομαι τους ανθρωπους με κακια μεσα τους

6 ώρες πρίν, Giota1983 είπε:

Ευτυχώς η δικιά μου δεν είναι τοσο ενοχλητική . Το μονο που με ενοχλεί ειναι οτι στην κυριολεξία ειναι στον κόσμο της. Το μόνο που τη νοιάζει είναι να περνάει καλα με τον πατριό του άντρα μου και αυτο. Δεν ειπα οτι δεν πρεπει να εχει τη δική της ζωη απλα να ενδιαφέρεται λιγακι παραπάνω. Έχει την λογικη οτι τα νεα ζευγάρια δεν πρεπει να τα ενοχλούμε και να κανονιζουν μονα τους τη νεα τους ζωη. Μεχρι και φασαρία εκανε στο γιατι εχω δωσει κλειδιά για ωρα ανάγκης στη μαμα μου. Ειναι υπερβολη κατα την αποψη μου.  Δεν ειπα  ότι μου αρέσει να ανακατεύονται γονείς απλα να μην  νιωθει οτι ενοχλει αν έρθει απρόοπτα. Ειμαι έγκυος και έκτος απο μερικές φορές που μας εχει κανει φαι γιατι δεν μπορω να σηκωνω βαριά πραγματα δεν με βοηθάει . Περιμενει να της ζητησω εγω να κάνει δουλειές.  Εγω είμαι άνεργη και ο άντρας μου κανει 2 δουλειές οποτε γυρνάει κουρασμένος και οσο μπορεί βοηθάει αν εχει αντοχές. Μόλις πρόσφατα βρηκε πρωινή δουλεια και γυρνάει ψοφιος και το κατανοώ αν δεν έχει όρεξη . 

Επισης εκτος απο ολα αυτα με πειράζει που δεν προσφέρεται να μας βοηθήσει ουτε καν στο ελάχιστο  οικονομικά. Ίσως ακούγεται υπερβολη το οικονομικό θεμα αλλα πιστεύω πως ολοι οι γονείς βοηθάνε τα παιδιά τους ασχετως ηλικίας οταν δεν μπορούν να αντεπεξέλθουν οικονομικά. Ουτε καν ειπε σαν υπόνοια οτι μην ανυσηχειτε θα σας βοηθησω με τα μωρουδιακα θα παρω και εγω κατι. Δεν γινομαι υπερβολική αλλα μεχρι τωρα ουτε ενα ζιπουνάκι που λεει ο λογος δεν εχει παρει για το εγγόνι της που έρχεται...Δεν ξερω αν συμβαίνει και σε αλλους αλλα σίγουρα δεν θα βασιστω πανω της οταν έρθει το μωρό.

Σας ζάλισα με τοσα που έγραψα :lol: 

κ με σενα συμφωνω ! φυσικα κ αν μπορει οικονομικα πρεπει να σου παρει οχι ενα ζιπουνακι , αλλα κρεβατι , καροτσακι κτλ. απλα αν δεν εχεις αλλον να σε βοηθησει ,βαλε τον αντρα σου να της ζητησει να ερθει σπιτι να κανει καμια δουλεια εφοσον εσυ δεν μπορεις . για να φανει οτι το ζηταει αυτος κ οχι εσυ .

πραγματικα τρελαινομαι οταν ακουω για πεθερες που καθονται κ δεν κανουν τιποτααα. εγω εκανα μετακομιση οταν ημουν εγκυος κ ετρεξαν να με βοηθησουν η μαμα κ ηθεια μου , αδερφη , ξαδερφη κ αυτη απλα ηρθε να δει το σπιτι που νοικιασα ... 


hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, Giota1983 είπε:

Ευτυχώς η δικιά μου δεν είναι τοσο ενοχλητική . Το μονο που με ενοχλεί ειναι οτι στην κυριολεξία ειναι στον κόσμο της. Το μόνο που τη νοιάζει είναι να περνάει καλα με τον πατριό του άντρα μου και αυτο. Δεν ειπα οτι δεν πρεπει να εχει τη δική της ζωη απλα να ενδιαφέρεται λιγακι παραπάνω. Έχει την λογικη οτι τα νεα ζευγάρια δεν πρεπει να τα ενοχλούμε και να κανονιζουν μονα τους τη νεα τους ζωη. Μεχρι και φασαρία εκανε στο γιατι εχω δωσει κλειδιά για ωρα ανάγκης στη μαμα μου. Ειναι υπερβολη κατα την αποψη μου.  Δεν ειπα  ότι μου αρέσει να ανακατεύονται γονείς απλα να μην  νιωθει οτι ενοχλει αν έρθει απρόοπτα. Ειμαι έγκυος και έκτος απο μερικές φορές που μας εχει κανει φαι γιατι δεν μπορω να σηκωνω βαριά πραγματα δεν με βοηθάει . Περιμενει να της ζητησω εγω να κάνει δουλειές.  Εγω είμαι άνεργη και ο άντρας μου κανει 2 δουλειές οποτε γυρνάει κουρασμένος και οσο μπορεί βοηθάει αν εχει αντοχές. Μόλις πρόσφατα βρηκε πρωινή δουλεια και γυρνάει ψοφιος και το κατανοώ αν δεν έχει όρεξη . 

Επισης εκτος απο ολα αυτα με πειράζει που δεν προσφέρεται να μας βοηθήσει ουτε καν στο ελάχιστο  οικονομικά. Ίσως ακούγεται υπερβολη το οικονομικό θεμα αλλα πιστεύω πως ολοι οι γονείς βοηθάνε τα παιδιά τους ασχετως ηλικίας οταν δεν μπορούν να αντεπεξέλθουν οικονομικά. Ουτε καν ειπε σαν υπόνοια οτι μην ανυσηχειτε θα σας βοηθησω με τα μωρουδιακα θα παρω και εγω κατι. Δεν γινομαι υπερβολική αλλα μεχρι τωρα ουτε ενα ζιπουνάκι που λεει ο λογος δεν εχει παρει για το εγγόνι της που έρχεται...Δεν ξερω αν συμβαίνει και σε αλλους αλλα σίγουρα δεν θα βασιστω πανω της οταν έρθει το μωρό.

Σας ζάλισα με τοσα που έγραψα :lol: 

Μάλλον είστε τελείως διαφορετικοί χαρακτήρες κ τα βλέπετε διαφορετικά τα πράγματα. Αυτά που λέει η πεθερά σου δεν τα θεωρώ λάθος κ πιστεύω ότι για κάποια θέματα το ζευγάρι πρέπει να βρίσκει λύσεις κ να μην βασίζεται στους άλλους. Ούτε εγώ έχω δώσει κλειδιά σε γονείς κ πεθερικά κ ούτε θα ήθελα. Κ επίσης δεν μου αρέσει ο άλλος να έρχεται χωρίς να ενημερώσει στο σπίτι μου. Ίσως έτσι είναι κ η πεθερά σου για αυτό κ συμπεριφέρεται κ σε σένα έτσι. Για να μην ενοχλεί. Τώρα για το οικονομικό θέμα αν αυτοί βρίσκονται καλά ίσως να έπρεπε να συνεισφέρουν αν δούνε ότι δυσκολεύεστε. Κ όταν ήμουν έγκυος στο πρώτο παιδί ποτέ δεν είχα σκεφτεί να έρθει να με κάνει δουλειές είτε η μαμά μου είτε η πεθερά μου κ ούτε ήθελα. (Εκτός κ αν υπάρχει κάποιο θέμα αποκόλλησης η κάτι τέτοιο που χρειάζεται ακινησία). Οπότε την πεθερά σου δεν θα την χαρακτήριζα κακιά απλά διαφέρουν οι απόψεις σας. Κάποιες κοπέλες ίσως να ήθελαν την πεθερά σου!! :PΕλπίζω να μην σε πείραξαν όσα έγραψα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, mama16 είπε:

Μάλλον είστε τελείως διαφορετικοί χαρακτήρες κ τα βλέπετε διαφορετικά τα πράγματα. Αυτά που λέει η πεθερά σου δεν τα θεωρώ λάθος κ πιστεύω ότι για κάποια θέματα το ζευγάρι πρέπει να βρίσκει λύσεις κ να μην βασίζεται στους άλλους. Ούτε εγώ έχω δώσει κλειδιά σε γονείς κ πεθερικά κ ούτε θα ήθελα. Κ επίσης δεν μου αρέσει ο άλλος να έρχεται χωρίς να ενημερώσει στο σπίτι μου. Ίσως έτσι είναι κ η πεθερά σου για αυτό κ συμπεριφέρεται κ σε σένα έτσι. Για να μην ενοχλεί. Τώρα για το οικονομικό θέμα αν αυτοί βρίσκονται καλά ίσως να έπρεπε να συνεισφέρουν αν δούνε ότι δυσκολεύεστε. Κ όταν ήμουν έγκυος στο πρώτο παιδί ποτέ δεν είχα σκεφτεί να έρθει να με κάνει δουλειές είτε η μαμά μου είτε η πεθερά μου κ ούτε ήθελα. (Εκτός κ αν υπάρχει κάποιο θέμα αποκόλλησης η κάτι τέτοιο που χρειάζεται ακινησία). Οπότε την πεθερά σου δεν θα την χαρακτήριζα κακιά απλά διαφέρουν οι απόψεις σας. Κάποιες κοπέλες ίσως να ήθελαν την πεθερά σου!! :PΕλπίζω να μην σε πείραξαν όσα έγραψα

Εσύ είσαι εγώ και ας μη σε ξέρω.... Σκέφτηκα ότι την θέλω τη πεθερά της σοβαρά τώρα.... Χαχαχα.

Προτιμώ την απόσταση παρά το ψεύτικο ενδιαφέρον για να δείχνουμε ότι βοηθάνε και να το λένε στον κόσμο (που κάνει η δικιά μου) ή επειδή βοηθάμε μετά να έχουμε και λόγο σε όλα ή στα μισά (έτσι ήθελε να κάνει η δικιά μου, δεν την αφήσαμε όμως να βοηθήσει σε κάτι οπότε πλέον δεν έχει θάρρος να επεμβαίνει άμεσα... Έμμεσα προσπαθεί).

Προσωπικά θεωρώ πως απ' τη στιγμή που αποφασίζεις να κάνεις οικογένεια κανένας δεν υποχρεούται να σε βοηθήσει (από καμία πλευρά είτε δική σου είτε του συζύγου) ούτε στο σπίτι σου ούτε οικονομικά εκτός κι αν πραγματικά σας βλέπει να δυσκολεύεστε και κάνει τη πάπια.... Εεε αυτό ναι είναι αδιαφορία.... Αλλά αν είμαστε καλά γενικα είτε στην υγεία μας είτε οικονομικά προτιμώ ο κάθε ένας στο σπίτι του ...

Π.χ αν δουλεύουμε και έχουμε έστω τα προς το ζην γιατί να μας βοηθήσει; Μετά θα ένιωθα υποχρεωμένη κι από πάνω, άσε που θα έπρεπε να ξέρει που πάνε τα χρήματα της ή να προσπαθεί να διαχειριστεί αγορές και δαπάνες... Ή αν δεν έχω θέμα στην εγκυμοσύνη (που εγώ είχα θεματαρες και στις δύο) γιατί να μου κάνει δουλειές; Ίσα ίσα εκνευρίζομαι να έρχονται να με βοηθάνε και να μου αλλάζουν θέση στα πράγματα πχ.... Να ψάχνω το ξύλο κοπής στο συρτάρι και να το βρίσκω στις κατσαρόλες χαχαχαχαχα, ή να μου λένε μα αυτό γιατί είναι εκεί και όχι εκεί; Αυτό γιατί το έκανες έτσι κι όχι αλλιώς...απαπαπαπα. Αυτή όμως είναι η δική μου οπτική... Δε σημαίνει ότι της κοπέλας είναι λάθος μη παρεξηγηθω.... Απλά τελικά το ποια θα είναι η κακία πεθερά είναι εντελώς υποκειμενικο... Άλλη θα παρακαλούσε να έχει τη δική μου αλλά θα παρακαλούσε να έχει της κοπέλας....

Η πεθερά μου απ' την άλλη επειδή μένουμε απέναντι ουσιαστικά (στην ίδια πολυκατοικία) θεωρεί ότι πρέπει κάθε μέρα να είμαστε μαζί ή έστω μέρα παρά μέρα να μας βλέπει.... Να τρώμε μαζι καθε μεσημέρι όπως ο άλλος γιος με τη σύζυγό, ήθελε κλειδί και το έλεγε πλαγίως από πριν αρραβωνιαστουμε και άλλα πολλά.... Κι εκείνη έχει άλλη οπτική.... 

Αν δε μου είχε κάνει κουτοπονηριες ή να με έχει κατακραξει στο σόι ότι δε τους θέλω επειδή δεν έχω κάνει το σπίτι της στέκι μου δε θα είχα κανένα προβλημα με την οπτική της.... Άλλη εκείνη άλλη εγώ.... Εμένα με έχουν πληγώσει αλλά κι άλλα που γίνονται κατά καιρούς.... Κουβέντες και πράξεις που δείχνουν ότι το χαμόγελο στα χείλη και η γλυκιά κουβέντα είναι μόνο όταν με βλέπει και αυτό είναι ότι χειρότερο... Ειδικά όταν δεν έχεις κάνει τίποτα πέραν του ότι δεν πας συχνά και ότι δε δίνεις αναφορά για το τι και πως κάνετε σα ζευγάρι.... Χίλιες φορές καλύτερα να σου πει στα μούτρα δεν ενδιαφέρομαι ή δε σε πάω πάρα αυτό... Ξέρεις βρε παιδί μου με τι έχεις να κάνεις.... Ενώ αν λαμβάνεις γλυκιά στάση και μετέπειτα αντιλαμβάνεσαι τα πισοπλατα/πλάγια εκεί πέφτει το ταβάνι και σε πλακώνει....

  • Μου αρέσει 4

0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, ada32 είπε:

Κ με σενα συμφωνω ! φυσικα κ αν μπορει οικονομικα πρεπει να σου παρει οχι ενα ζιπουνακι , αλλα κρεβατι , καροτσακι κτλ. απλα αν δεν εχεις αλλον να σε βοηθησει ,βαλε τον αντρα σου να της ζητησει να ερθει σπιτι να κανει καμια δουλεια εφοσον εσυ δεν μπορεις . για να φανει οτι το ζηταει αυτος κ οχι εσυ .

πραγματικα τρελαινομαι οταν ακουω για πεθερες που καθονται κ δεν κανουν τιποτααα. εγω εκανα μετακομιση οταν ημουν εγκυος κ ετρεξαν να με βοηθησουν η μαμα κ ηθεια μου , αδερφη , ξαδερφη κ αυτη απλα ηρθε να δει το σπιτι που νοικιασα ... 

Η πεθερά μου ειναι 58 και ειναι συνταξιούχα έδω και λιγα χρόνια. Εκτος απο μια ανακαίνηση που εκανε προσφατα στο σπίτι της δεν έχουν τρομερα έξοδα . Τα βασικα που εχει ένα ζευγάρι.  Είχε δύο παιδια αλλα εχασε την κορη της πριν μερικά χρόνια. Οσο για επιπλα ευτυχώς εχω πολλα απο την αδερφή μου σχεδον καινούρια . Οχι οτι δινω σημασια σε αυτα που δεν κανει ή κανει αλλα θα υκ εκτιμουσα αν προσφερόταν απο μονη της χωρις να μου το ζητησει να παρει κατι για το μωρο. Γιατι ακομα και αν χρειαστεί κατι δεν ειμαι χαρακτηρας που θα σου ζητήσει κατι. Θα προσπαθήσω πρωτα να το παρω μονη μου και στην έσχατη θα ζητησω απο μαμα ή πεθερά βοήθεια . Δεν μου αρέσει να βασιζομαι σε τρίτους εκτος της οικογένειας. 

3 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Μάλλον είστε τελείως διαφορετικοί χαρακτήρες κ τα βλέπετε διαφορετικά τα πράγματα. Αυτά που λέει η πεθερά σου δεν τα θεωρώ λάθος κ πιστεύω ότι για κάποια θέματα το ζευγάρι πρέπει να βρίσκει λύσεις κ να μην βασίζεται στους άλλους. Ούτε εγώ έχω δώσει κλειδιά σε γονείς κ πεθερικά κ ούτε θα ήθελα. Κ επίσης δεν μου αρέσει ο άλλος να έρχεται χωρίς να ενημερώσει στο σπίτι μου. Ίσως έτσι είναι κ η πεθερά σου για αυτό κ συμπεριφέρεται κ σε σένα έτσι. Για να μην ενοχλεί. Τώρα για το οικονομικό θέμα αν αυτοί βρίσκονται καλά ίσως να έπρεπε να συνεισφέρουν αν δούνε ότι δυσκολεύεστε. Κ όταν ήμουν έγκυος στο πρώτο παιδί ποτέ δεν είχα σκεφτεί να έρθει να με κάνει δουλειές είτε η μαμά μου είτε η πεθερά μου κ ούτε ήθελα. (Εκτός κ αν υπάρχει κάποιο θέμα αποκόλλησης η κάτι τέτοιο που χρειάζεται ακινησία). Οπότε την πεθερά σου δεν θα την χαρακτήριζα κακιά απλά διαφέρουν οι απόψεις σας. Κάποιες κοπέλες ίσως να ήθελαν την πεθερά σου!! :PΕλπίζω να μην σε πείραξαν όσα έγραψα

Φυσικα και δεν με πειραξε , ο καθένας εχει διαφορετικη γνωμη :-D

Το οτι ειμαστε διαφορετικοί χαρακτήρες και κοσμοι αυτο ειναι σίγουρο . Φυσικά δεν εννοούσα οτι πρεπει να ανακατεύονται γονείς στο ζευγάρι . Ουτε να έρχεται συνέχεια απρόσκλητη. Οσο για τα κλειδιά ο μόνος λογος που τα εχει η μητέρα μου ειναι γιατι το σπίτι που μένουμε ειναι το σπίτι που έμενα με την μητέρα μου πριν τον γνωρίσω. Ειχαμε την επιλογή να μείνουμε στο δικο του αλλα επιλεξαμε να το νοικιάσουμε για επιπλέον έσοδα . Οικονομικά οπως ανεφερα ειναι σχετικα καλοστεκουμενη. Και αυτη και ο πατριός του έχουν μια σχετική οικονομική ευχέρεια. Δεν ζητησα να δίνουν συνεχεια λεφτα τα καταφέρουμε καπως. Απλα να μην περιμενει να ζητησει ο γιος της, πραγμα που δεν πρόκειται να κάνει ποτε, αλλα να δωσει μια στις τοσες για βασικες ανάγκες. Δυστυχώς στην εποχή μας είναι πιο δύσκολα για τα νεα ζευγάρια , είτε θεμα δουλειας είτε οικονομικα . Η μονη φορα επίσης που ήρθε και βοηθησε χωρις να της το ζητησω ηταν μονο στον 3ο μήνα εγκυμοσύνης όπου ήμουν σχεδόν ένα μήνα ξαπλα λογω αιμορραγίας . Μετα απλα ερχοταν τυπικα για να μας δει. Εχω μεγάλη οικογένεια και συνηθησα  να ειμαι κοντα με τους δικούς μου και παντα βοηθουσαν οποτε χρειαζομασταν κατι. Οποτε αυτη η διαφορετική συμπεριφορά μου φαίνεται παράξενη . 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι βρε κορίτσια, παρόλο που δεν τα πάω καλά με τα πεθερικά, δεν θεωρώ ότι μου έχουν την παραμικρή υποχρέωση, ούτε οικονομικά, ούτε να μου κρατάνε τα παιδιά ούτε τίποτα. Η υποχρέωση των γονιών είναι να μεγαλώνουν  τα δικά τους παιδιά. Απ τη στιγμή που οι δικοί μου με μεγάλωσαν και τα πεθερικά μεγάλωσαν τον άντρα μου, οι υποχρεώσεις τελείωσαν. Μετά κανουν ο,τι γουστάρουν. Εντάξει, αν έχεις άρρωστο παιδί και χρειάζεσαι χρήματα να το κάνεις καλά, ναι θα ήταν γαϊδούρια να έχουν κ να μη δίνουν, και απλός γνωστός να ήταν θα βοηθούσαν ολοι, αλλά στα καθημερινά δεν έχουν την παραμικρή υποχρέωση. Μόνοι μας παίρνουμε απόφαση να παντρευτούμε, να κάνουμε παιδιά και σπίτια, γιατί να πρέπει να αλλάξουν τη ζωή τους αυτοι; Απαιτούμε να μην μπλέκονται, να μας σέβονται εμάς και τις επιλογές μας, εμείς γιατί να μην τους αφήσουμε ήσυχους να περάσουν τη δυση της ζωής τους όπως θέλουν;  Ακόμη κ αν αυτό σημαίνει να βλέπουν τηλεόραση όλη μέρα. Μπορεί να μην τα πηγαίνω καλά με τα πεθερικά, αλλά χαίρομαι πολύ γι αυτους που είναι δραστήριοι, που έχουν τα λεφτά τους, έχουν κάνει τα κουμάντα τους. Μακάρι κ εμεις στην ηλικια τους να είμαστε υγιείς κ ανεξάρτητοι! 

  • Μου αρέσει 6

okVgp3.pngf0C9p3.png

Link to comment
Share on other sites

On 30/10/2019 at 10:16 ΜΜ, Mamacita Alina είπε:

Εσύ είσαι εγώ και ας μη σε ξέρω.... Σκέφτηκα ότι την θέλω τη πεθερά της σοβαρά τώρα.... Χαχαχα.

Προτιμώ την απόσταση παρά το ψεύτικο ενδιαφέρον για να δείχνουμε ότι βοηθάνε και να το λένε στον κόσμο (που κάνει η δικιά μου) ή επειδή βοηθάμε μετά να έχουμε και λόγο σε όλα ή στα μισά (έτσι ήθελε να κάνει η δικιά μου, δεν την αφήσαμε όμως να βοηθήσει σε κάτι οπότε πλέον δεν έχει θάρρος να επεμβαίνει άμεσα... Έμμεσα προσπαθεί).

Προσωπικά θεωρώ πως απ' τη στιγμή που αποφασίζεις να κάνεις οικογένεια κανένας δεν υποχρεούται να σε βοηθήσει (από καμία πλευρά είτε δική σου είτε του συζύγου) ούτε στο σπίτι σου ούτε οικονομικά εκτός κι αν πραγματικά σας βλέπει να δυσκολεύεστε και κάνει τη πάπια.... Εεε αυτό ναι είναι αδιαφορία.... Αλλά αν είμαστε καλά γενικα είτε στην υγεία μας είτε οικονομικά προτιμώ ο κάθε ένας στο σπίτι του ...

Π.χ αν δουλεύουμε και έχουμε έστω τα προς το ζην γιατί να μας βοηθήσει; Μετά θα ένιωθα υποχρεωμένη κι από πάνω, άσε που θα έπρεπε να ξέρει που πάνε τα χρήματα της ή να προσπαθεί να διαχειριστεί αγορές και δαπάνες... Ή αν δεν έχω θέμα στην εγκυμοσύνη (που εγώ είχα θεματαρες και στις δύο) γιατί να μου κάνει δουλειές; Ίσα ίσα εκνευρίζομαι να έρχονται να με βοηθάνε και να μου αλλάζουν θέση στα πράγματα πχ.... Να ψάχνω το ξύλο κοπής στο συρτάρι και να το βρίσκω στις κατσαρόλες χαχαχαχαχα, ή να μου λένε μα αυτό γιατί είναι εκεί και όχι εκεί; Αυτό γιατί το έκανες έτσι κι όχι αλλιώς...απαπαπαπα. Αυτή όμως είναι η δική μου οπτική... Δε σημαίνει ότι της κοπέλας είναι λάθος μη παρεξηγηθω.... Απλά τελικά το ποια θα είναι η κακία πεθερά είναι εντελώς υποκειμενικο... Άλλη θα παρακαλούσε να έχει τη δική μου αλλά θα παρακαλούσε να έχει της κοπέλας....

Η πεθερά μου απ' την άλλη επειδή μένουμε απέναντι ουσιαστικά (στην ίδια πολυκατοικία) θεωρεί ότι πρέπει κάθε μέρα να είμαστε μαζί ή έστω μέρα παρά μέρα να μας βλέπει.... Να τρώμε μαζι καθε μεσημέρι όπως ο άλλος γιος με τη σύζυγό, ήθελε κλειδί και το έλεγε πλαγίως από πριν αρραβωνιαστουμε και άλλα πολλά.... Κι εκείνη έχει άλλη οπτική.... 

Αν δε μου είχε κάνει κουτοπονηριες ή να με έχει κατακραξει στο σόι ότι δε τους θέλω επειδή δεν έχω κάνει το σπίτι της στέκι μου δε θα είχα κανένα προβλημα με την οπτική της.... Άλλη εκείνη άλλη εγώ.... Εμένα με έχουν πληγώσει αλλά κι άλλα που γίνονται κατά καιρούς.... Κουβέντες και πράξεις που δείχνουν ότι το χαμόγελο στα χείλη και η γλυκιά κουβέντα είναι μόνο όταν με βλέπει και αυτό είναι ότι χειρότερο... Ειδικά όταν δεν έχεις κάνει τίποτα πέραν του ότι δεν πας συχνά και ότι δε δίνεις αναφορά για το τι και πως κάνετε σα ζευγάρι.... Χίλιες φορές καλύτερα να σου πει στα μούτρα δεν ενδιαφέρομαι ή δε σε πάω πάρα αυτό... Ξέρεις βρε παιδί μου με τι έχεις να κάνεις.... Ενώ αν λαμβάνεις γλυκιά στάση και μετέπειτα αντιλαμβάνεσαι τα πισοπλατα/πλάγια εκεί πέφτει το ταβάνι και σε πλακώνει....

Συμφωνώ απόλυτα σε όλα όσα λες.. Κ το κακιά σε ορισμένες περιπτώσεις είναι υποκειμενικό... Βέβαια σε περιπτώσεις που φέρεται ύπουλα εννοείται ότι δεν είναι υποκειμενικό αλλά αντικειμενικότατο!!

On 31/10/2019 at 12:40 ΠΜ, Konsta15 είπε:

Εγώ πάλι βρε κορίτσια, παρόλο που δεν τα πάω καλά με τα πεθερικά, δεν θεωρώ ότι μου έχουν την παραμικρή υποχρέωση, ούτε οικονομικά, ούτε να μου κρατάνε τα παιδιά ούτε τίποτα. Η υποχρέωση των γονιών είναι να μεγαλώνουν  τα δικά τους παιδιά. Απ τη στιγμή που οι δικοί μου με μεγάλωσαν και τα πεθερικά μεγάλωσαν τον άντρα μου, οι υποχρεώσεις τελείωσαν. Μετά κανουν ο,τι γουστάρουν. Εντάξει, αν έχεις άρρωστο παιδί και χρειάζεσαι χρήματα να το κάνεις καλά, ναι θα ήταν γαϊδούρια να έχουν κ να μη δίνουν, και απλός γνωστός να ήταν θα βοηθούσαν ολοι, αλλά στα καθημερινά δεν έχουν την παραμικρή υποχρέωση. Μόνοι μας παίρνουμε απόφαση να παντρευτούμε, να κάνουμε παιδιά και σπίτια, γιατί να πρέπει να αλλάξουν τη ζωή τους αυτοι; Απαιτούμε να μην μπλέκονται, να μας σέβονται εμάς και τις επιλογές μας, εμείς γιατί να μην τους αφήσουμε ήσυχους να περάσουν τη δυση της ζωής τους όπως θέλουν;  Ακόμη κ αν αυτό σημαίνει να βλέπουν τηλεόραση όλη μέρα. Μπορεί να μην τα πηγαίνω καλά με τα πεθερικά, αλλά χαίρομαι πολύ γι αυτους που είναι δραστήριοι, που έχουν τα λεφτά τους, έχουν κάνει τα κουμάντα τους. Μακάρι κ εμεις στην ηλικια τους να είμαστε υγιείς κ ανεξάρτητοι! 

Κ εγώ αυτής της άποψης είμαι

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 40 λεπτά , mama16 είπε:

Συμφωνώ απόλυτα σε όλα όσα λες.. Κ το κακιά σε ορισμένες περιπτώσεις είναι υποκειμενικό... Βέβαια σε περιπτώσεις που φέρεται ύπουλα εννοείται ότι δεν είναι υποκειμενικό αλλά αντικειμενικότατο!!

Κ εγώ αυτής της άποψης είμαι

Αχ αυτό το ύπουλα... Το έχω ζήσει άπειρες φορές στη δική μου περίπτωση... Χίλιες φορές να μου έλεγε κατά πρόσωπο δε σε θέλω πάρα τα ότι έχω υποστεί... Και να πετυχαίνω ανθρώπους στο δρόμο να μου λένε πόσο τέλεια πεθερά έχω και πόσο τυχερή είμαι. Γουατ; 

  • Μου αρέσει 1

0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια.. Καλά όλα αυτά αλλά τι θα λέγατε με το κομμάτι ζήλια?Εγώ ξεκίνησα με όλες τις καλές προθέσεις και πότε χωρίς αντάλλαγμα.. τους μαγειρευα,τους καθαριζα,τους έτρεχα στους γιατρούς τα πάντα.οταν ήρθε η ώρα να μετακομίσουμε διότι μέναμε μαζί άρχισαν φοβερά δείγματα ζήλιας.αρχικα έφτιαξε το σπίτι όπως το έκανα εγώ.. Μετά πήγαινε και έπαιρνε ρούχα σαν τα δικά μου..Μετά με έπαιρνε τηλ να δει τι θα μαγειρέψω και έφτιαχνε το ίδιο.. αργότερα ότι γλυκό έφτιαχνα σπίτι και της έδινα μετά το έφτιαχνε και αυτή την Κυριακή που μας καλούσε για φαγητό και έλεγε δεν έφτιαξα εγώ τέλειο γλυκό??είχα τρελαθεί από τα νεύρα μου για αυτό και δεν ξανά έδωσα τίποτα και δεν της έλεγα τίποτα.και όταν ήρθε και η περίοδος του γαμου?????Εκεί να δείτε μου τα πέταξε έξω όλα και έλεγε εμένα θα κοιτανε στον γάμο όχι την νυφη...

  • Μπερδεμένη/-ος 2

NB4dp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Sofie90 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.. Καλά όλα αυτά αλλά τι θα λέγατε με το κομμάτι ζήλια?Εγώ ξεκίνησα με όλες τις καλές προθέσεις και πότε χωρίς αντάλλαγμα.. τους μαγειρευα,τους καθαριζα,τους έτρεχα στους γιατρούς τα πάντα.οταν ήρθε η ώρα να μετακομίσουμε διότι μέναμε μαζί άρχισαν φοβερά δείγματα ζήλιας.αρχικα έφτιαξε το σπίτι όπως το έκανα εγώ.. Μετά πήγαινε και έπαιρνε ρούχα σαν τα δικά μου..Μετά με έπαιρνε τηλ να δει τι θα μαγειρέψω και έφτιαχνε το ίδιο.. αργότερα ότι γλυκό έφτιαχνα σπίτι και της έδινα μετά το έφτιαχνε και αυτή την Κυριακή που μας καλούσε για φαγητό και έλεγε δεν έφτιαξα εγώ τέλειο γλυκό??είχα τρελαθεί από τα νεύρα μου για αυτό και δεν ξανά έδωσα τίποτα και δεν της έλεγα τίποτα.και όταν ήρθε και η περίοδος του γαμου?????Εκεί να δείτε μου τα πέταξε έξω όλα και έλεγε εμένα θα κοιτανε στον γάμο όχι την νυφη...

Δόξα το θεο  τετοιες αντιδράσεις δεν εχω. Μα σοβαρά τωρα αντι να χαιρεται για το οτι τα καταφέρνετε και περνατε μια χαρα να ζηλευει τέτοια πράγματα. Δεν την γνωρίζω την πεθερά σου αλλα ο χαρακτήρας της έτσι οπως την περιγράφεις ειναι φουλ νάρκισσος . Ολα δλδ να περιστρέφονται γυρω απο αυτην . Μα μεχρι και το φαι που κανεις να ζηλεύει ? Να  κανει ένα φαι/γλυκό επειδη της αρεσε οκ , αλλα κάθε τι να το κανει και να παινευεται κιολας .. απορώ πως το αντέχεις και πως το αντεχες τοσο καιρο . Τα τυπικά και φτανει . 

Link to comment
Share on other sites

Τα αντεχω διότι το βλεποθν όλοι και την κοροϊδεύουν.. Και πόσο μάλλον όταν της την λέει ο άντρας μου το χαίρομαι και αυτή τσαντιζεται.σαν της γυναίκας μου δεν είναι λέει και αυτή τσαντιζεται αλλά για να μην το δείξει λέει σε εμένα να μου πεις την συνταγή.. 

  • Μου αρέσει 1

NB4dp2.png

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Sofie90 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.. Καλά όλα αυτά αλλά τι θα λέγατε με το κομμάτι ζήλια?Εγώ ξεκίνησα με όλες τις καλές προθέσεις και πότε χωρίς αντάλλαγμα.. τους μαγειρευα,τους καθαριζα,τους έτρεχα στους γιατρούς τα πάντα.οταν ήρθε η ώρα να μετακομίσουμε διότι μέναμε μαζί άρχισαν φοβερά δείγματα ζήλιας.αρχικα έφτιαξε το σπίτι όπως το έκανα εγώ.. Μετά πήγαινε και έπαιρνε ρούχα σαν τα δικά μου..Μετά με έπαιρνε τηλ να δει τι θα μαγειρέψω και έφτιαχνε το ίδιο.. αργότερα ότι γλυκό έφτιαχνα σπίτι και της έδινα μετά το έφτιαχνε και αυτή την Κυριακή που μας καλούσε για φαγητό και έλεγε δεν έφτιαξα εγώ τέλειο γλυκό??είχα τρελαθεί από τα νεύρα μου για αυτό και δεν ξανά έδωσα τίποτα και δεν της έλεγα τίποτα.και όταν ήρθε και η περίοδος του γαμου?????Εκεί να δείτε μου τα πέταξε έξω όλα και έλεγε εμένα θα κοιτανε στον γάμο όχι την νυφη...

Συγνώμη; Είναι 5 ετών το άτομο; Τι είναι αυτα; Αντί να χαίρεται για το πόσο ικανό κοριτσι παντρεύτηκε ο γιος της την ανταγωνίζεται;

Αναμενόμενο ότι ένιωσε πως φεύγοντας απ' το σπίτι της πλέον δε θα ξέρει ούτε τι κάνετε στο 100% ούτε θα μπορούσε να έχει τον γιο όσο θα ηθελε οπότε αν είναι "κλασσική" πεθερά θα αντιδρούσε κάπως.... Αλλά με το να σε ανταγωνίζεται τι; Θα πει ο γιος της ότι είναι καλύτερη και θα επιστρέψει σε εκείνη;

Τι φάση περνάνε μερικές δε καταλαβαίνω.... 

Υπομονή κοριτσι εσύ.... Να γελάς μη σου πω.... Γιατί αυτή συμπεριφορά ενήλικα δεν είναι... 

Κάνε της και κανένα κολπακι... Πες της ότι έφτιαξες το τάδε φαγητό (το οποίο δε θέλει καθόλου ο αντρας σου πχ) και εσύ φτιάξε το αγαπημένο του και πες της οοοο λάθος κατάλαβες εγώ αυτό έκανα χαχαχα

  • Χαχα 1

0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...