Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια πραγματικά θέλω την βοήθεια σας γιατί θα τρελαθώ. Με την γυναίκα μου που έχει Σπω (δεν κάνει ωορρηξία)πριν 4 χρόνια αποφασίσαμε στα 25 να θέλουμε παιδάκι η ιστορία μασ μεγάλη πέσαμε σε γιατρούς άστο καλύτερα που της έδινα φάρμακα για να κάνει ωορρηξία και αποτέλεσμα 0 μέχρι που λέω κάτι δεν πάει καλά. Μόνοι μασ το ψάξαμε με σαλπιγ.. διάφραγμα και πολύποδες. Αλλάζουμε γιατρό και κάνουμε υστεροσκοπηση . Για να μην λέω πολλά 3 φορές υστεροσκοπηση και μετά λέμε τελοσ πάμε εξωσωματική. Κάνουμε εξωσωματική πολλά ωοθυλάκια βλαστοκυστη καμία μόνο μοριδια. Αποτελέσμα μηδέν κάναμε τα πάντα από εξετάσεις βρέθηκα με μετάθεση χρωμοσώματος έχασα την γη κάτω από τα πόδια μου . Ξανά εξωσωματική πολλά ωοθυλάκια βλαστοκυστες 5 (3αριστες 2 μμμμ) βάλαμε την Παρασκευή τα δύο μωράκια μασ συναισθήματα πολλά άγχος φόβο για το πότε θα έρθει το παιδάκι μασ σπίτι. Έκανε την βλακεία η γυναίκα μου και έκανε τέστ εχτές το απόγευμα αρνητικό έσκασε έκλαιγε προσπαθούσα να την χαλαρώσω. Λογικό γυναίκα τα τραβάει όλα.  Το άγχος μασ τώρα είναι ότι Παρασκευή έκανε εμβρυομεταφορα Κυριακή πρωί ήθελε καφέ δεν τησ χάλασα χατηρι με προσοχή σιγά σιγά λέτε να μην κάναμε καλά;;; Μετά εγώ θέλω να μην κάνει τίποτε να τα κάνω εγώ εκείνη σήμερα ήθελε να κάνει τον νεροχύτη λέτε να υπάρχει πρόβλημα;; Και το τελευταίο και σημαντικό την ημέρα με την σκόνη είχαμε κόσμο στην βεράντα και έκατσε 3 ώρες έξω και τώρα έχει βήχα αλλά προσπαθεί να μην έχει βήχα για να μην βλάψει τα μωράκια μασ λέτε η σκόνη να τησ έκανε κακό;; Κορίτσια χίλια συγνώμη απλά το άγχος χτυπάει κόκκινο θέλω να τα καταφέρει δεν θέλω να την βλέπω να τα τραβάει όλα αυτά. Εύχομαι σε όλες θετικές χοριακες.

Σχέση με τα πεθερικα μας!!!?


anemoni1989

Recommended Posts

Just now, Mariloukarakosta είπε:

Δεν περίμενα να κρατάει ουδέτερη στάση ο άντρας μου . Αν και σε μερικά σημεία δεν είναι ουδέτερη περνει το μέρους τους .περίμενα μιας.και είμαι η γυναίκα του να με καταλαβαίνει . Αλλά πραγματικά νιώθω ότι απλά.δεν θέλει να τσακωθεί μαζί τους και να σταθούμε στα πόδια μας . Όσο δύσκολο και να είναι θα τα καταφέρουμε θελήσει να υπάρχει απλά μάλλον είναι βολεμενος όπως λέτε . 

Δεν μπορώ να της πάω κόντρα γιατί φοβάμαι ότι θα επηρεάσει την πεθερά και μετά πραγματικά δεν θα μας βοηθησούν οικονομικά ή ακόμα;.χειρότερα θα αρχίζουν να βάζουν λόγια στον άντρα μου ή θα μου κάνει ακόμα πιο δυσκολη την ζωή .. δεν είμαι και ένας ιδιαίτερα δυναμικός χαρακτήρας έχω πολλές ανασφάλειες ...

 

Συγγνωμη που θα το πω, αλλα η σταση του αντρα σου ειναι απαραδεκτη. Κάνει γαργαρα οσα του λες κι οσα νιωθεις, μην παει και τσακωθει με τις αλλες και ξεβολευτει οικονομικα. Η κασετα εντωμεταξυ εντελως ακυρη κι ατοπη. Τι σημαινει μη δινεις σημασια; Αφου ρε φιλε δινω σημασια κι επηρεαζομαι, αν βαζεις εμενα και την οικογενεια μας σε προτεραιοτητα, πρεπει να με ακουσεις και να βρουμε λυση. Πιάσε μονη σου δουλεια το συντομοτερο, να μην εχει να πατησει στο οικονομικο πλεον και σηκωθειτε να φυγετε. Αν και πολυ φοβαμαι οτι ισως ακομα κι ετσι, δεν θα τολμαει να κουνησει μακρια απο τη μανουλα και την αδερφουλα του.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 676
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αυτό φοβάμαι και εγώ ότι δεν θα κουνηθεί από εδώ . Κολλημένος με την αδερφή του κ την μάνα του . 

Δεν περίμενα.ποτε κάτι τέτοιο και όλα γίνανε χειρότερα από.οταν γέννησα .

Δεν έχω κορίτσια κάποιον να μου κρατάει τον μικρό 

 Ο πατέρας μου δεν μπορεί και ζω στην επαρχία . 

Οπότε μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα κυριολεκτικά είμαι . 

Πίστευα μέχρι χθες ότι πραγματικά.ειμα παράλογη και.οτι απλά υπερβάλλω μέχρι που σας έγραψα . 

Έλεγα από μέσα μου πως δεν γίνεται να μου λέει συνέχεια ο άντρας μου ότι υπερβάλλω και να μην δίνω σημασία πως πραγματικά ότι μου κάνουν δεν είναι τραγικά . 

 

Σκέφτομαι συνέχεια πως να του το εξηγήσω πως νιώθω πως να του δώσω να καταλάβεις ότι με ενοχλούν όλα αυτά και πνίγομαι . 

 

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις μία αίτηση να γράψεις το παιδί σου σε έναν δημόσιο παιδικό σταθμό και να δουλεύεις τις ώρες που είναι στο σχολείο.

Θυμώνεις με τον άντρα σου που δεν κάνει κάτι για να αλλάξει την κατάσταση ενώ και εσύ το ίδιο κάνεις. Η λύση είναι να φύγετε από εκεί, να βρει ο άντρας σου μία δουλειά που δεν θα είναι εποχιακή, και εσύ το ίδιο, τόσα ζευγάρια τα καταφέρνουν έτσι και βρίσκουν την λύση εσείς γιατί όχι? Η άλλη επιλογή που έχεις είναι να μην ασχολείσαι καθόλου, και κάθεσαι εκεί που είσαι. Δεν καταλαβαίνω γιατί επιμένεις να τα βάζεις με τον άντρα σου, εσύ έχεις το πρόβλημα μαζί τους όχι εκείνος.

 

  • Μου αρέσει 4

 
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον κοτσιφικο, τοσα ζευγαρια τα καταφερνουν μονα τους. Θα τον πατε σε σταθμο τον μικρο. Βρισκει που βρισκει δικαιολογιες ο αντρας σου ολη την ωρα...μην βρισκεις κι εσυ.... Παρε αποφαση τι ειναι σημαντικοτερο στη ζωη σου. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/30/2020 at 2:54 AM, Giota1983 said:

Το θέμα είναι πως η μανα μου μένει δίπλα μας και νομίζει η πεθερά μου πως δεν την θελω και θέλω μονο τη μανα μου δίπλα. Αλλα δεν καταλαβαίνει ότι η μαμά μου έρχεται μονο για να βοηθήσει αυτη την περίοδο που πρέπει να προσέχω λογω της καισαρικής. Βέβαια μετά απο όλα όσα γίναν δεν την θέλω λόγω συμπεριφοράς. Εχει πρόβλημα και πιστεύει πως ολοι την κατηγορούνε και δεν την θέλουνε. Αλλα επειδή εχει θέματα αυτη δεν θα τρελαθώ εγω. Και φυσικά ειναι λογικό να μην θελω ολη μερα μανάδες στο σπίτι και ας είμαι μονη. Με ηρεμεί και η λίγη μοναξιά γιατι οσο και να αγαπάς τον άντρα σου σε ζαλίζει καμια φορα:-P Είναι αυτο που λένε οτι θες και λιγο προσωπικό χρόνο για τον εαυτό σου. 

Συγγνώμη έχασα λίγο τη συζήτηση :) σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί εμένα η μαμά μου είχε έρθει 40 μέρες να μείνει μαζί μας επειδή είμαι στο εξωτερικό και η πεθερά μου έκανε τα ίδια. Αλλά το θέμα είναι ότι η μαμά μου όπως και η δική σου προσφέρει ουσιαστική βοήθεια, τύπου μαγείρεμα, σίδερο, να μπορείς να κάνεις ένα μπάνιο σαν άνθρωπος. Δεν έρχεται σπίτι σου για να την αράζει και να πίνει καφέ. Η πεθερά μου δεν το κατάλαβε και δεν θα το καταλάβει ποτέ. Οπότε θα μάθεις κι εσύ ως μητέρα να βάζεις τα όριά σου, να λες ότι είσαι κουρασμένη, να λες ότι η μαμά έτσι λέει και ακούμε πάντα τη μαμά. Τις λεχώνες δεν τις πρήζουμε. Έμαθα ότι πρέπει να το παίζω κουρασμένη, να το παίζω ότι πονάω γιατί αλλιώς δεν καταλαβαίνουν. Σε αυτή μου την εγκυμοσύνη έχω κάποια θεματάκια και επειδή το πήρα το μάθημα παίζω θέατρο. Δεν μου αρέσει καθόλου αλλά το κάνω για να έχω την ησυχία μου. Όπως είχα γράψει ο άντρας μου δεν καταλαβαίνει (δεν μπορεί; δεν θέλει; άγνωστο). Όταν ένα θέμα έχει να κάνει με τη μάνα του πάντα έχουμε πρόβλημα. Σου εύχομαι υπομονή γιατί καταλαβαίνω ότι είναι ένα λεπτό θέμα και αυτή δεν πρόκειται να αλλάξει συμπεριφορά. Αλλά εμένα όταν αρχίζει η πεθερά μου ρις φοβερές της συμβουλές εγώ πλέον της απαντάω: ναι οκ ευχαριστώ αλλά εγώ έχω άλλη άποψη ή διάβασα κάπου κάτι άλλο ή θα ακολουθήσω το δικό μου ένστικτο. Τη βλέπω που ξινίζει αλλά όπως αυτή λέει ότι έχει πάντα δίκιο και έπρεπε ο γιοκας της να την "υπακούει", έτσι κι εγώ της λέω ότι εγώ είμαι η μαμά αυτού του παιδιού και συνεπώς έχω τον πρώτο λόγο. Και ξυδάκι! Μην σκας! Κάνω και τη χαζή πολλές φορές αλλά έχω βρει την ησυχία μου!


cYJKp1.png5yDop1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 6 λεπτά , Μαρία_Λ είπε:

Συγγνώμη έχασα λίγο τη συζήτηση :) σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί εμένα η μαμά μου είχε έρθει 40 μέρες να μείνει μαζί μας επειδή είμαι στο εξωτερικό και η πεθερά μου έκανε τα ίδια. Αλλά το θέμα είναι ότι η μαμά μου όπως και η δική σου προσφέρει ουσιαστική βοήθεια, τύπου μαγείρεμα, σίδερο, να μπορείς να κάνεις ένα μπάνιο σαν άνθρωπος. Δεν έρχεται σπίτι σου για να την αράζει και να πίνει καφέ. Η πεθερά μου δεν το κατάλαβε και δεν θα το καταλάβει ποτέ. Οπότε θα μάθεις κι εσύ ως μητέρα να βάζεις τα όρια σου, να λες ότι είσαι κουρασμένη, να λες ότι η μαμά έτσι λέει και ακούμε πάντα τη μαμά. Τις λεχώνες δεν τις πρήζουμε. Έμαθα ότι πρέπει να το παίζω κουρασμένη, να το παίζω ότι πονάω γιατί αλλιώς δεν καταλαβαίνουν. Σε αυτή μου την εγκυμοσύνη έχω κάποια θεματάκια και επειδή το πήρα το μάθημα παίζω θέατρο. Δεν μου αρέσει καθόλου αλλά το κάνω για να έχω την ησυχία μου. Όπως είχα γράψει ο άντρας μου δεν καταλαβαίνει (δεν μπορεί; δεν θέλει; άγνωστο). Όταν ένα θέμα έχει να κάνει με τη μάνα του πάντα έχουμε πρόβλημα. Σου εύχομαι υπομονή γιατί καταλαβαίνω ότι είναι ένα λεπτό θέμα και αυτή δεν πρόκειται να αλλάξει συμπεριφορά. Αλλά εμένα όταν αρχίζει η πεθερά μου ρις φοβερές της συμβουλές εγώ πλέον της απαντάω: ναι οκ ευχαριστώ αλλά εγώ έχω άλλη άποψη ή διάβασα κάπου κάτι άλλο ή θα ακολουθήσω το δικό μου ένστικτο. Τη βλέπω που ξινίζει αλλά όπως αυτή λέει ότι έχει πάντα δίκιο και έπρεπε ο γιοκας της να την "υπακούει", έτσι κι εγώ της λέω ότι εγώ είμαι η μαμά αυτού του παιδιού και συνεπώς έχω τον πρώτο λόγο. Και ξυδάκι! Μην σκας! Κάνω και τη χαζή πολλές φορές αλλά έχω βρει την ησυχία μου!

Ετσι οπως έχει γίνει πλέον έχουμε τελείως τυπικές σχέσεις. Με την πεθερά μου ποτέ δεν ειχαμε και τις πιο θερμές σχέσεις μεταξύ μας. Μονο και μονο επειδή ειναι η μανα του άντρα μου μιλούσαμε σαν νυφη με πεθερά. Ακόμα και σε μερικές διαφωνίες που ειχαμε απλα την αγνοούσα και δεν έδινα πολυ σημασία γιατι δεν έχεις την ιδια ελευθερία λόγου με την πεθερά σου απο όση μπορεις να εχεις με τη μάνα σου. Αλλιώς μιλάς στη μια αλλιώς στην άλλη. Και το θεμα με τη μάνα μου την ενοχλεί εδω και καιρό απλά τωρα το εκδήλωσε τελείως. Το θέμα συμβούλων δεν θα  με ενοχλούσε αν δεν ηταν τοσο επίμονη και απόλυτη τις περισσότερες φορές. Μανάδες είναι οπότε είναι λογικό να δίνουν συμβουλές, αλλα οχι να σου τις επιβάλλουν . Πλέον και εγώ αυτο που κανείς και εσυ θα κάνω. Θα λεω οτι δεν είμαι καλά μπροστά της για να αποφεύγω συζητήσεις. Αλλιώς δεν βρίσκεται λύση.

@Mariloukarakosta Δεν μπορώ να καταλάβω την συμπεριφορά του άντρα σου απέναντι σε σενα και την αντίδραση του που είναι τόσο αδιάφορη και ουδέτερη. Αν το έκανε αυτο ο άντρας μου θα είχαμε άσχημα ξεμπερδέματα. Διαβασα ολα τα σχόλια σου και πραγματικά απορώ πως γίνεται να φέρονται ετσι κάποιοι άνθρωποι. Καλο είναι όπως ειπες να βρεις μια δουλειά εσυ να βάλεις το παιδάκι σας σε ενα παιδικό , είναι καλο θα κάνει και παρέες θα διασκεδάζει κιόλας και να κάνετε μια σοβαρή συζήτηση με τον άντρα σου να του πεις πως στ' αλήθεια δεν αντέχεις άλλο τη συμπεριφορά τους και αν δεν καταλαβαίνει οτι το λες σοβαρά τοτε να του πεις να μιλήσει με την αδερφή του να σταματήσει λιγάκι , αν και δεν το νομίζω να σταματήσει ετσι όπως την περιγράφεις . Αν καί πιστεύω πως καλύτερα θα ηταν να φύγετε απο εκεί για να ηρεμήσεις και να τον πείσεις πως ειναι για το καλό σας να μείνετε μόνοι σας χωρις να εξαρτωσαστε απο τους δικούς του. 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τα έκανα όλα όσα είπατε . Του είπα πραγματικά πως δεν αντέχω αλλά κ πάλι τίποτα . Τώρα μάλιστα γύρισε κ μου είπε ότι πως κάνω έτσι αφού τώρα τελευταία δεν μας ενοχλούν κ πολύ . 

Έχω κουραστεί γιατί της τελευταίες μέρες δεν κάνω τίποτα άλλο από το να γκρινιάζω . 

Εδώ που μένουμε υπάρχουν μόνο η εποχικές δουλειές μιας κ η περιοχή είναι τουριστική . 

Αν βάλω το μικρό δε παιδικό θα γίνει ο Κάκος χαμός από την αδερφή του κ την μάνα του . Αλλά κ πάλι πείτε ότι τον έβαλα πιστέψτε με την έχω ικανή να πηγαίνει να τον περνει κ είναι μια κλειστή κοινωνία εγώ όποτε καταλαβαίνετε . 

Εγώ θέλω να φύγω από έχω μακριά του !!! 

Απλά αν ο άντρας μου δεν καταλάβει τι με απασχολεί δν θα ακολουθήσει . 

Κ πλέον από ότι βλέπω δεν θέλει να καταλάβει. 

Δεν ξέρω πραγματικά μου περνάνε κάτι σκέψεις να σηκωθώ κ να φύγω με το παιδί μου μόνο οι δυο μας αλλά κ πάλι δεν το θέλω αυτό . 

Δεν ξέρω τι κάνω λάθος κ δεν καταλαβαίνει . 

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mariloukarakosta είπε:

Κορίτσια τα έκανα όλα όσα είπατε . Του είπα πραγματικά πως δεν αντέχω αλλά κ πάλι τίποτα . Τώρα μάλιστα γύρισε κ μου είπε ότι πως κάνω έτσι αφού τώρα τελευταία δεν μας ενοχλούν κ πολύ . 

Έχω κουραστεί γιατί της τελευταίες μέρες δεν κάνω τίποτα άλλο από το να γκρινιάζω . 

Εδώ που μένουμε υπάρχουν μόνο η εποχικές δουλειές μιας κ η περιοχή είναι τουριστική . 

Αν βάλω το μικρό δε παιδικό θα γίνει ο Κάκος χαμός από την αδερφή του κ την μάνα του . Αλλά κ πάλι πείτε ότι τον έβαλα πιστέψτε με την έχω ικανή να πηγαίνει να τον περνει κ είναι μια κλειστή κοινωνία εγώ όποτε καταλαβαίνετε . 

Εγώ θέλω να φύγω από έχω μακριά του !!! 

Απλά αν ο άντρας μου δεν καταλάβει τι με απασχολεί δν θα ακολουθήσει . 

Κ πλέον από ότι βλέπω δεν θέλει να καταλάβει. 

Δεν ξέρω πραγματικά μου περνάνε κάτι σκέψεις να σηκωθώ κ να φύγω με το παιδί μου μόνο οι δυο μας αλλά κ πάλι δεν το θέλω αυτό . 

Δεν ξέρω τι κάνω λάθος κ δεν καταλαβαίνει . 

Τι πάει να πει θα γίνει χαμός? Θα ρωτήσεις αν θα βάλεις το δικό σου παιδί στον παιδικό η όχι?? Σε συμφωνία με τον παιδικό το παιδί δεν φεύγει από εκεί εάν δεν πας εσύ η ο άντρα σου να τον πάρετε!  Αν είναι δυνατόν που θα κοιτάξεις αν θα τους αρέσει η όχι!! 

Το θέμα είναι ότι του μιλάς και δεν καταλαβαίνει οπότε δεν νομίζω πως θα αλλάξει κάτι σε όλο αυτό! Πάρε το παιδί σου και πήγαινε στον πατέρα σου ίσως αν δει ότι δεν αστειεύεσαι και ότι πραγματικά δεν πάει άλλο ίσως τότε ξυπνήσει και βάλει τα πράγματα στη θέση τους! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι της αποψης οτι πρεπει εμεις μα σου πουμε τι θα κανεις!!Εξω απ το χορο πολλα τραγουδια λεμε!!Κ εγω εχω εκνευριστει με αυτα που περιγραφεις αλλα δεν σε ξερω...ουτε κανεναν αλλον απ τον περιγυρο για να σε "καθοδηγησω"...αυτο που μπορω να σου πω ειναι οτι πρωτα εξαντλουμε τα περιθωρια του διαλογου κ μετα αν δεν υπαρξει φως προβαινουμε σε πιο δραστικα μετρα!!Με πυγμη κ αποφασιστικοτητα διεκδικουμε!!!!!!!!!!!!Σημαντικο θα ηταν ο αντρας σου να ηταν συμμαχος σου...πρωτα θα κοιταζα να φτιαξω αυτο το κομματι κ μαζι θα τα καταφερναμε ολα πιστευω!!!Μην εισαι αδυναμη οπως λες...κ το "ζω σε μικρη κοινωνια" δεν μου λεει κατι οταν υπαρχει παραβιαση της ιδιωτικοτητας σου!!!


mmy0p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mariloukarakosta είπε:

Κορίτσια τα έκανα όλα όσα είπατε . Του είπα πραγματικά πως δεν αντέχω αλλά κ πάλι τίποτα . Τώρα μάλιστα γύρισε κ μου είπε ότι πως κάνω έτσι αφού τώρα τελευταία δεν μας ενοχλούν κ πολύ . 

Έχω κουραστεί γιατί της τελευταίες μέρες δεν κάνω τίποτα άλλο από το να γκρινιάζω . 

Εδώ που μένουμε υπάρχουν μόνο η εποχικές δουλειές μιας κ η περιοχή είναι τουριστική . 

Αν βάλω το μικρό δε παιδικό θα γίνει ο Κάκος χαμός από την αδερφή του κ την μάνα του . Αλλά κ πάλι πείτε ότι τον έβαλα πιστέψτε με την έχω ικανή να πηγαίνει να τον περνει κ είναι μια κλειστή κοινωνία εγώ όποτε καταλαβαίνετε . 

Εγώ θέλω να φύγω από έχω μακριά του !!! 

Απλά αν ο άντρας μου δεν καταλάβει τι με απασχολεί δν θα ακολουθήσει . 

Κ πλέον από ότι βλέπω δεν θέλει να καταλάβει. 

Δεν ξέρω πραγματικά μου περνάνε κάτι σκέψεις να σηκωθώ κ να φύγω με το παιδί μου μόνο οι δυο μας αλλά κ πάλι δεν το θέλω αυτό . 

Δεν ξέρω τι κάνω λάθος κ δεν καταλαβαίνει . 

Δεν μπορούμε να σου πούμε τι θα κάνεις με τον άντρα σου μονάχα ότι πρέπει να προσπαθήσεις να το λύσεις με διάλογο. Για το θεμα του παιδικού δεν μπορούν να σου πούνε τίποτα. Εσυ εισαι η μανα και δεν μπορει να πηγαινει ο καθένας να παίρνει το παιδί ακομα και αν είναι θειος- θεία ή ακομα και γιαγιάδες. Δούλευα σε παιδικό και τπ εχω ζήσει. Οταν ερχόταν κάποιος άγνωστος κ;ι ελεγε πως ειναι συγγενείς πρωτα παίρνουν τους γονείς και μετα δίνουν το παιδί . Μονο όσους δηλώνουν οι γονείς σαν συγγενή που μπορεί να έρθει να το πάρει επιτρέπεται. Όσο για το να πάρεις το παιδί και να φύγεις δεν ακούγεται και η καλύτερη ή πιο σωστή λύση ,εις βάρος σου θα παει μετά. Καλο θα ήταν να προτείνεις στον άντρα σου να μιλήσετε σε κάποιον σύμβουλο για να λύσετε το πρόβλημα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


10 ώρες πρίν, Mariloukarakosta είπε:

Αν βάλω το μικρό δε παιδικό θα γίνει ο Κάκος χαμός από την αδερφή του κ την μάνα του . Αλλά κ πάλι πείτε ότι τον έβαλα πιστέψτε με την έχω ικανή να πηγαίνει να τον περνει κ είναι μια κλειστή κοινωνία εγώ όποτε καταλαβαίνετε . 

 

Από την μία παραπονιέσαι πως η πεθερά σου και η κουνιάδα σου επεμβαίνουν στην ζωή σας και από την άλλη εσύ κάνεις ότι εκείνες θέλουν, κατάλαβες γιατί σου λέω πως εσύ τις αφήνεις να επεμβαίνουν?? Επίσης να ξέρεις πως όταν γράψεις το παιδί σου σχολείο δηλώνεις ποιος θα μπορεί να το πάρει από το σχολείο, αν εσύ δεν δώσεις το οκ να το πάρει η πεθερά ή η κουνιάδα σου δεν θα μπορούν να το πάρουν, και αν από το σχολείο τους το δώσουν τότε πας στην αστυνομία.  Βρίσκεις για όλα δικαιολογίες, καταλαβαίνεις και εσύ πως δεν μπορείς να τα έχεις όλα όπως θες (και την πεθερά να σας πληρώνει τα έξοδα αλλά και να μην επεμβαίνει) θα πρέπει να διαλέξεις τι είναι καλύτερο για εσάς. Καμία μαμά που αφήνει το παιδί της στον παιδικό από τόσο μικρό δεν το θέλει, έλα όμως που πρέπει να δουλέψουμε για να ζήσουμε έτσι ώστε να μην εξαρτόμαστε από άλλους.

Το να πάρεις το παιδί σου και να φύγεις από εκεί να ξέρεις πως μόνο προβλήματα περισσότερα θα δημιουργήσει, και όχι με την πεθερά σου αλλά με τον νόμο. Δεν είσαι μόνο εσύ γονέας του αλλά και ο άντρας σου, όσα δικαιώματα έχεις εσύ τα ίδια έχει και ο μπαμπάς του παιδιού, τι σε κάνει να πιστεύεις πως μπορείς να το πάρεις και να φύγεις μόνη σου? Εκτός αν το βλέπεις σαν μία μορφή πίεσης ως προς τον άντρα σου, πράγμα εντελώς άστοχο επίσης.

  • Μου αρέσει 5

 
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τα κορίτσια, λιγο με όλες. Δλδ καταλαβαίνω τη Blonde αλλα για να μην βρεθείς μπλεγμένη, δ μπορεις να παρεις το παιδι απλα κ να φυγεις

Μία χαρά τα λενε η γιώτα κ η κοτσιφικος

Πες στον άντρα σου ή θα κάνει άμεσα διαδικασίες να φύγετε, η μέσα στον Μάρτη γράφεις το παιδι παιδικο. Κ μετα ψάχνεις δουλεια. Δ επιτρέπεται να δώσουν το παιδι σε κάποιον που δ εχετε βάλει υπεύθυνο από τον παιδικο

Πες του ότι αφού εσένα δ σε ακούει κ δ μπορεις να του εξηγήσεις τι νιώθεις, να πάτε σε ειδικό. Πες του εγω άρχισα να σκεφτομαι τον χωρισμό, (έχω καταλάβει ότι τι σκέφτεσαι), πρέπει κτ να κάνουμε για να μην καταλήξουμε εκει

Δίνουν λεφτά, δ μιλάτε κ φυσικα παρεμβαίνουν. Πρέπει να σταματήσει όλο αυτό. Αλλα πρεπει εσεις να δράσετε, εσεις να αλλάξετε, οχι εκεινες

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Mariloukarakosta είπε:

Κορίτσια τα έκανα όλα όσα είπατε . Του είπα πραγματικά πως δεν αντέχω αλλά κ πάλι τίποτα . Τώρα μάλιστα γύρισε κ μου είπε ότι πως κάνω έτσι αφού τώρα τελευταία δεν μας ενοχλούν κ πολύ . 

Έχω κουραστεί γιατί της τελευταίες μέρες δεν κάνω τίποτα άλλο από το να γκρινιάζω . 

Εδώ που μένουμε υπάρχουν μόνο η εποχικές δουλειές μιας κ η περιοχή είναι τουριστική . 

Αν βάλω το μικρό δε παιδικό θα γίνει ο Κάκος χαμός από την αδερφή του κ την μάνα του . Αλλά κ πάλι πείτε ότι τον έβαλα πιστέψτε με την έχω ικανή να πηγαίνει να τον περνει κ είναι μια κλειστή κοινωνία εγώ όποτε καταλαβαίνετε . 

Εγώ θέλω να φύγω από έχω μακριά του !!! 

Απλά αν ο άντρας μου δεν καταλάβει τι με απασχολεί δν θα ακολουθήσει . 

Κ πλέον από ότι βλέπω δεν θέλει να καταλάβει. 

Δεν ξέρω πραγματικά μου περνάνε κάτι σκέψεις να σηκωθώ κ να φύγω με το παιδί μου μόνο οι δυο μας αλλά κ πάλι δεν το θέλω αυτό . 

Δεν ξέρω τι κάνω λάθος κ δεν καταλαβαίνει . 

Πραγματικά ενώ τις προάλλες σου είπα πόσο σε συμπονω κ σε κατανοώ πλέον έχεις αρχίσει κ με εκνεύριζεις με τον τρόπο αντιμετώπισης σου!! 

Σε ολα βρίσκεις το πρόβλημα κ πουθενά τη λύση!! Έχεις για ο,τι κ αν σου προτείνουν μια δικαιολογία που κατά εμε είναι για να μη χάσεις την οποία βολή σου ήδη έχεις (να κάθεσαι σπίτι κ να μη δουλεύεις μεγαλώνοντας το παιδάκι σ με τα λεφτά της πεθεράς σου ) και δε βλέπω σε εσένα καμία όρεξη η πρόθεση στα λόγια σου έστω να δουλέψεις,να παλέψεις,να αντιμιλησεις κάτι να κάνεις τέλος πάντων ώστε να το αλλάξεις όλο αυτό..

Ζεις ένα φαύλο κύκλο,καρηγοροντας ντους πάντες(πεθερα,κουνιάδα,άντρα κτλ) κ συνεχώς δικαιολογώντας τον εαυτό σου(είμαι αδύναμη, ντροπαλή, ευαίσθητη) πιθανόν περισσότερο για να τα πιστέψεις εσύ παρά εμείς που ούτε καν σε γνωρίζουμε προσωπικά..και να ξέρεις πως όλοι εξελισσομαστε..πολλοί γεννηθηκαμε ντροπαλοί,ήσυχοι, ευαίσθητη αλλά για να πιάσουμε τη ζωή μας από τα μαλλιά προσαρμιστικαμε αναλόγως!!

Κ ο μόνος λόγος που σου μιλάω τώρα λίγο πιο "σκληρά" είναι πρώτον διότι δημοσιεύοντας εσύ τα προσωπικά σου μας επιτρέπεις να τοποθετηθουμε σε αυτά κ δεύτερον από ανθρωπιά μήπως κ ξυπνήσεις κ σταματήσεις να δουλεύεις κ εμάς αλλά κυρίως τον εαυτό σου με τη πεποίθηση ότι τίποτε δεν αλλάζει κ όλα εινα μαύρα κ να σηκώσεις ηθικό σαν άξιος κ ώριμος άνθρωπος ώστε να ζήσεις εσύ κ η οικογένεια σου τη ζωή που ονειρεύεσαι.....

.....εκτός κ αν όντως τη ζεις κ απλα σε γοητεύει το δράμα..

Με εκτίμηση,μια αγνωστή από ένα forum..

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

Δεν ήθελα να προσβάλλω κανέναν . Έχω παλέψει πάρα πολύ στην ζωή μου αλλά αναγνωρίζω τα ελαττώματα μου . Και δεν ντρέπομαι να τα πω διότι έτσι είμαι . 

Αλλά προσπαθώ . Προσπαθώ πολύ . Της μέρες που σας έγραφα πραγματικά είχα της μαύρες μου και δεν ήθελα κανένας να με χαϊδεψει και να μου που ναι έχει δίκιο . Ήθελα κάποιον να με ταρακουνήσει . 

Βέβαια έγινε κατά την γνώμη μου με το λάθος τρόπο γιατί μου επιτεθηκατε. 

Αλλά το τονίζω δεν κορόιδεψαν κανέναν . 

Αυτές της μέρες έκατσα και έψαξα δουλειά . Βρήκα για αρχή να δουλεύω ένα 4ωρο σε ένα μίνι μάρκετ . Και για αρχή θα προσέχει ο άντρας μου τον μικρό . 

Επίσης το καλοκαίρι μου δόθηκε η ευκαιρία με μια.αγγλικη εταιρία να δουλεύω από το σπίτι Online και να περνώ καλό.μισθο . Οπότε με βόλεψε πάρα πολύ συν το μίνι μάρκετ . Τουλάχιστον να λυθεί το θέμα το οικονομικό. 

Το άλλο θέμα να φύγουμε δεν πιστεύω να μπορέσω να το λύσω τόσο εύκολα . Επίσης δεν πιστεύω να σταματήσει και ο πόλεμος από την αδερφή και την πεθερά . Θα πρέπει να ξεπεράσω πολύ τον εαυτό μου για να πατήσω πόδι σε αυτές . Δυστυχώς έτσι είμαι. Σιγά σιγά θα γίνει αυτό . Ίσως τώρα με την δουλειά να νιώσω πιο ασφαλής . 

Σας έγραψα κυρίως για να δω αν όντως εγώ το βλέπω παράλογο όλο αυτό που μου κάνουν . Είχα φτάσει σε σημείο να πιστεύω πως απλά υπερβάλλω και είμαι.τρελη . 

Δεν περίμενα όμως να μου επιτεθείτε έτσι . ..

Link to comment
Share on other sites

Μην το βλέπεις σαν επίθεση,αν πας και διαβάζεις όλα όσα γράφτηκαν παραπάνω από εσένα και από τα εμάς τις υπόλοιπες θα καταλάβεις και μόνη σου πως ότι λέγαμε εμείς σαν λύση στο πρόβλημα σου εσύ έλεγες δεν μπορώ να το κάνω και μια δικαιολογία από πίσω αλλά λόγια να αγαπιόμαστε δηλαδή.στις περισσότερες απαντήσεις σου φαίνεται ότι δεν θέλεις να χάσεις τη βολή σου γι'αυτό και η "επίθεση"μπράβο σου πάντως που βρήκες δουλειά ίσως τώρα με τη δουλειά δεν έχεις τόσή ανασφάλεια 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...