Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

ΜΙΝΙΟΝ ΜΩΡΑΚΙΑ


anneta82

Recommended Posts

Just now, anneta82 είπε:

Είναι 16 μηνων.  Τελευταία φορά που μετρήθηκε,  14 μηνών,  ήταν 7 κιλά και 71 πόντους.  Τον 1ο χρόνο έβαλε 26 πόντους.  Τώρα τη Δευτέρα έχουμε παιδίατρο και θα την μετρήσουμε. 

Πολύ συγκινήθηκα με όλα αυτά που έγραψες. Φαίνεται ότι το έχεις "δουλεψει" το θέμα πολύ μέσα σου αλλά και με το παιδί σου.  

Κι όσον αφορά αυτό για τον αθλητισμό αλλά και με άλλες δραστηριότητες έχεις δίκιο.  Δε θέλει να φορτώνουμε τα παιδιά.  Ότι και όσο τους αρέσει. Να φανταστείς εγώ από τώρα βιώνω πίεση σε αυτό το θέμα από γιαγιάδες.  "Να το πηγαίνεις το παιδί συνέχεια θάλασσα γιατί η θάλασσα τα μεγαλώνει και τούς ανοίγει την όρεξη " μέχρι και τη θάλασσα δηλαδή αντί για διασκέδαση θα την κάνουμε άγχος... έλεος.....

στα 4 περιπου θα καταλαβεις τι γινεται ,  η αναπτυξη στα βρεφη ειναι διαφορετικη, νομιζω μετα τα 2.5 ή 3 , λεει ο παιδιατρος να παιρνει 4-5 ποντους. δηλα η δικη μου που ειναι 3.5 και του ειπα,  μαλλον το ιδιο θεμα με τον μεγαλο θα εχουμε , μου ειπε οχι , γιατι παιρνει υψος  ,αυτο που σου ανεφερα . 

   δεν λενε αδικα οτι η ανατροφη των παιδιων ειναι πιο  δυσκολη δουλεια !!  δεν υπαρχει γονιος που να τα ξερει ολα, η να μην εχει κανει λαθη !!

μετα που εκανα το δευτερο , οτι λαθη ειχα κανει στο πρωτο προσπαθησα να τα διορθωσω οσα μπορουσα τουλαχιστον , παλι βλακειες μπολικες .

και τωρα με το τριτο , πηρα τη κρυαδα με τους αλλους δυο και δεν πιεζω τοσο πολυ , ειμαι πιο χαλαρη .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, gmnth03 said:

συμφωνω απολυτα με αυτα που λες !! αυτο ειναι το ενα θεμα , η συζητηση να πεισουμε το παιδι οτι ολοι οι ανθρωποι δεν ειμαστε ιδιοι !  πρεπει να το βοηθησεις ομως και πρακτικα , χειροπιαστα πραγματα, κοιτα ποσο γρηγορα τρεχεις , ποσο καλος εισαι στα μαθηματικα για παραδειγμα ,τι ωραια που ζωγραφιζεις κτλ ετσι το παιδι θα καταλαβει . θα συνειδητοποιησει τοτε ισως , οτι ναι η μαμα εχει δικιο δεν ειμαστε ιδιοι,

τα παραπανω που ανεφερα ηταν συμφωνα παντα με τη δικη μου εμπειρια , αν το ειχα χειριστει διαφορετικα τοτε οταν ηταν μικρος , ισως τα πραγματα να ηταν λιγο διαφορετικα ! δυστυχως εμεινα πολυ σ αυτο που ειπες, στη συζητηση με το παιδι και φυσικα , μη μιλησω μη πεσω στο επιπεδο, μη μιλησω στη δασκαλα  γιατι θα τον στιγματισει μετα .,μη μιλησω στη φιλολογο γιατι θα τον αφησει στο μαθημα,  μην απαντησω στους γονεις , γιατι τους βλεπω καθε μερα κλπ  

οσο αφορα τον χαρακτηρα του δικου μου παιδιου, ειναι οτι ποτε δεν κατηγορει , δεν κατακρινει , δεν σχολιαζει αλλους γενικα , δεν κουτσομπολευει ,δεν κοροιδευει αλλα παιδια , οτι και να δει ή ακουσει, ειναι κοντα στο Θεο ! για μενα ειναι το πιο σημαντικο απ ολα. ( δεν ξερω αν ειναι θεμα συζητησης ή απλα ετσι γεννηθηκε )

στο θεμα ομως της αυτοπεποιθησης δυστυχως ειμαστε πολυυυυυ πισω. σε μια συζητηση μας τις προαλλες μου ειπε , μαμα οταν εχεις μεσα σου ψυχικα τραυματα , να ξερεις οσα χρονια και αν περασουν ποτε δε φευγουν , παντα θα ειναι εκει. ( μιλαει και η εφηβεια , 16 θα γινει τον δεκεμ)

απο αλλο θεμα ξεκινησαμε και αλλου το πηγα . συγνωμη που βγηκα εκτος θεματος .

απλα πηρα την αφορμη της αννετας που ακουει σχολια για την αναπτυξη της κορης της . για αυτο και σταθηκα σ αυτο.

(οτι  και να μου πειτε ΕΠΙΜΕΝΩ  για το σχολειο !! )

Συμφωνώ απόλυτα με όλα αυτά που λες. Ταυτίζομαι.  Χθες τα ίδια έλεγα στον άντρα μου. 

Ο γιος σου από ότι κατάλαβα έχει πολύ καλή επίγνωση περί ψυχολογίας (Μήπως έχει κλίση προς ψυχολόγος; λέω τώρα....) συμφωνώ απόλυτα με την κουβέντα του και στο λέω εγώ γιατί έχω ασχοληθεί με ψυχοθεραπεία και συμβουλευτική, τα ψυχικά τραύματα λειαινονται αλλά δε νομίζω ότι ξεριζώνονται τελείως.  Πάντα είναι εκεί σαν ηφαίστειο που κοιμάται και στην πρώτη δυσκολία βγαίνουν.  Μπορούμε όμως να τα αποδυναμωσουμε 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Agki* είπε:

Ξεφυγαμε οντως αλλα ισως τη βοηθησουμε να ειναι πιο δυνατη.Μην κατηγορεις τον εαυτο σου.το παιδι σου ακουγεται πολυ ωριμο και με ευαισθησιες.Δε χρειαζεται ολοι να ειμαστε σουπερ ντουπερ με αυτοπεποιθηση και να τα σπαμε ολα.Ισα ισα μπορει η διαφορετικοτητα να μας κανει να εχουμε εσωτερικη δυναμη.Αν οι γονεις μας αποδεχοντα ομοζω πως μεγαλωνοντας αποδεχομαστε και εμεις τον εαυτο μας.Δηλαδη αν το παιδι μας γινει χοντρο θα πεθανουμε,η κοντο?Να ταποετοιμασουμε για ολα.Βεβαια εγω θεωρητικα μιλαω γιατι ειναι μωρο ακομα.

 

Just now, anneta82 είπε:

Κοίτα κι εγώ δεν είμαι πρώτο μπόι σχεδόν 1.60 ειμαι αλλά Δόξα τω Θεω bulling δεν αντιμετώπισα. 

Έχεις δίκιο ότι δεν πρέπει να απαντάμε στα αρνητικά σχόλια αλλά ξέρεις τι γίνεται; όταν μού τα λένε σε εμένα με στενοχωρουν.  Αν τις απαντήσεις εκείνη την ώρα ίσως την καταλάβουν και θα είναι πιο διακριτικές σε αλλά παιδάκια.  Σκέψου η δικιά μου είναι μωρό και δεν καταλαβαίνει.  Ένα όμως κοριτσάκι 3-4 χρόνων θα καταλάβαινε.  Δε θα στενοχωριοταν μόνο ο γονέας αλλά και το παιδάκι.  

Εγώ,  χωρίς να θέλω να περιαυτολογησω,  ακόμη κι όταν δεν είχα μωρό,  πρόσεχα πολύ τα σχόλια που έκανα σε παιδάκια.  Δεν έλεγα είναι κοντό,  χοντρό κτλ . Ήμουνα διακριτική.....

 εγω 1.56 :-)

Just now, anneta82 είπε:

Συμφωνώ απόλυτα με όλα αυτά που λες. Ταυτίζομαι.  Χθες τα ίδια έλεγα στον άντρα μου. 

Ο γιος σου από ότι κατάλαβα έχει πολύ καλή επίγνωση περί ψυχολογίας (Μήπως έχει κλίση προς ψυχολόγος; λέω τώρα....) συμφωνώ απόλυτα με την κουβέντα του και στο λέω εγώ γιατί έχω ασχοληθεί με ψυχοθεραπεία και συμβουλευτική, τα ψυχικά τραύματα λειαινονται αλλά δε νομίζω ότι ξεριζώνονται τελείως.  Πάντα είναι εκεί σαν ηφαίστειο που κοιμάται και στην πρώτη δυσκολία βγαίνουν.  Μπορούμε όμως να τα αποδυναμωσουμε 

ο γιος μου περα απο το υψος , εχει τραυλισμο , δυσλεξια , ( γενικα μαθησιακες δυσκολιες )  στα μαθηματα γενικοτερα μη το ψαχνεις !! για ψυχολογος λιγο χλωμο το βλεπω :wink:

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, gmnth03 said:

στα 4 περιπου θα καταλαβεις τι γινεται ,  η αναπτυξη στα βρεφη ειναι διαφορετικη, νομιζω μετα τα 2.5 ή 3 , λεει ο παιδιατρος να παιρνει 4-5 ποντους. δηλα η δικη μου που ειναι 3.5 και του ειπα,  μαλλον το ιδιο θεμα με τον μεγαλο θα εχουμε , μου ειπε οχι , γιατι παιρνει υψος  ,αυτο που σου ανεφερα . 

   δεν λενε αδικα οτι η ανατροφη των παιδιων ειναι πιο  δυσκολη δουλεια !!  δεν υπαρχει γονιος που να τα ξερει ολα, η να μην εχει κανει λαθη !!

μετα που εκανα το δευτερο , οτι λαθη ειχα κανει στο πρωτο προσπαθησα να τα διορθωσω οσα μπορουσα τουλαχιστον , παλι βλακειες μπολικες .

και τωρα με το τριτο , πηρα τη κρυαδα με τους αλλους δυο και δεν πιεζω τοσο πολυ , ειμαι πιο χαλαρη .

3 έχεις; μπράβο ρε συ να σού ζήσουν.  Τι ηλικίες; από υπομονή πώς πας; γιατί εγώ δεν έχω και βοήθειες και καμία φορά τα χάνω....

Link to comment
Share on other sites

Just now, gmnth03 είπε:

 

 εγω 1.56 :-)

ο γιος μου περα απο το υψος , εχει τραυλισμο , δυσλεξια , ( γενικα μαθησιακες δυσκολιες )  στα μαθηματα γενικοτερα μη το ψαχνεις !! για ψυχολογος λιγο χλωμο το βλεπω :wink:

 

εχουμε ομως πολλες κατακτησεις , να το πω και αυτο εεε !!?

Just now, anneta82 είπε:

3 έχεις; μπράβο ρε συ να σού ζήσουν.  Τι ηλικίες; από υπομονή πώς πας; γιατί εγώ δεν έχω και βοήθειες και καμία φορά τα χάνω....

15.5 ( θελει να λεει οτι ειναι 16 ) 13.5 και 3.5

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, gmnth03 είπε:

 

 εγω 1.56 :-)

Καλα βρε παιδι μου κι γω 1.57 ειμαι αλλα το στρογγυλεψα χαχαχα.Αχ κοριτισια τι αγχος σας καταλαβαινω.Εμενα ενας μαθητης μου πλεον αρνηται να κανει οοοιοδηποτε αθλημα γιατι δεν αντεχει αλλη πιεση.Οι γονεις του τον πιεζουν να ειναι ο καλυτερος σε ολα και φυσικα οι υπολοιποι ειναι βλακες,ηλιθιοι κλπ.Το παιδακι ειναι πολυ μαζεμενο και εχει τραυλισμο ακριβως επειδη οι γονεις του τον πιεζουν τοσο πολυ και τον κοιτανε σαν ενα τιποτα αν πχ δεν ειναι αριστος.Η αποδοχη ειναι πολυυυυ σημαντικη!

Just now, gmnth03 είπε:

εχουμε ομως πολλες κατακτησεις , να το πω και αυτο εεε !!?

15.5 ( θελει να λεει οτι ειναι 16 ) 13.5 και 3.5

Εισαι ηρωας με 3 παιδια.Μονο που λες οτι εχεις κανει λαθη σημαινει οτι εισαι πολυ καλη μαμα.Για πες σε αλλους γονεις για λαθη.Θα σε φανε!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, gmnth03 said:

 

 εγω 1.56 :-)

ο γιος μου περα απο το υψος , εχει τραυλισμο , δυσλεξια , ( γενικα μαθησιακες δυσκολιες )  στα μαθηματα γενικοτερα μη το ψαχνεις !! για ψυχολογος λιγο χλωμο το βλεπω :wink:

 

Καλά πλέον τα πιο πολλά παιδιά μαθησιακές δυσκολίες έχουν...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Agki* είπε:

Καλα βρε παιδι μου κι γω 1.57 ειμαι αλλα το στρογγυλεψα χαχαχα.Αχ κοριτισια τι αγχος σας καταλαβαινω.Εμενα ενας μαθητης μου πλεον αρνηται να κανει οοοιοδηποτε αθλημα γιατι δεν αντεχει αλλη πιεση.Οι γονεις του τον πιεζουν να ειναι ο καλυτερος σε ολα και φυσικα οι υπολοιποι ειναι βλακες,ηλιθιοι κλπ.Το παιδακι ειναι πολυ μαζεμενο και εχει τραυλισμο ακριβως επειδη οι γονεις του τον πιεζουν τοσο πολυ και τον κοιτανε σαν ενα τιποτα αν πχ δεν ειναι αριστος.Η αποδοχη ειναι πολυυυυ σημαντικη!

περιπτωσεις τετοιες μη το συζητας , ποσες εχω ακουσει , βγαζουν τα κομπλεξ τους οι γονεις, και τα αποθημενα τους

Just now, anneta82 είπε:

Καλά πλέον τα πιο πολλά παιδιά μαθησιακές δυσκολίες έχουν...

το ξερω , φαινομενο της εποχης και αυτο

Link to comment
Share on other sites

Just now, anneta82 είπε:

Καλά πλέον τα πιο πολλά παιδιά μαθησιακές δυσκολίες έχουν...

Ναι γιατι οι γονεις τα πιεζουν παρα πολυ και ζητανε απο 10 χρονων παιδια να κανουν 2 γλωσσες και αλλες 2 δραστηριοτητες.Εγω 10 χρονων ημουν ανεμελη.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Agki* said:

Καλα βρε παιδι μου κι γω 1.57 ειμαι αλλα το στρογγυλεψα χαχαχα.Αχ κοριτισια τι αγχος σας καταλαβαινω.Εμενα ενας μαθητης μου πλεον αρνηται να κανει οοοιοδηποτε αθλημα γιατι δεν αντεχει αλλη πιεση.Οι γονεις του τον πιεζουν να ειναι ο καλυτερος σε ολα και φυσικα οι υπολοιποι ειναι βλακες,ηλιθιοι κλπ.Το παιδακι ειναι πολυ μαζεμενο και εχει τραυλισμο ακριβως επειδη οι γονεις του τον πιεζουν τοσο πολυ και τον κοιτανε σαν ενα τιποτα αν πχ δεν ειναι αριστος.Η αποδοχη ειναι πολυυυυ σημαντικη!

Μπράβο αυτό που έγραψες για την αποδοχή! Να ξέρετε ότι τα περισσότερα ψυχικά τραύματα παιδικής ηλικίας που επηρεάζουν και όλη τη συμπεριφορά μας ως ενήλικες είναι η αποδοχή που έχουμε λάβει από παιδιά και ειδικά η αποδοχή της μητέρας.  Ακόμη κι ως ενήλικες ασυνείδητα μια ζωή κυνηγάμε σε ότι κάνουμε την αποδοχή της μητέρας 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, gmnth03 είπε:

περιπτωσεις τετοιες μη το συζητας , ποσες εχω ακουσει , βγαζουν τα κομπλεξ τους οι γονεις, και τα αποθημενα τους

το ξερω , φαινομενο της εποχης και αυτο

Κοιτα ολοι οι γονεις θελουν το καλυτερο και δεν καταλαβαινουν οτι κανουν κατι κακο.Απλως σημερα δουλευουν ολη μερα και τα παρκαρουν απο δω και απο κει και εχουν τρελες απαιτησεις

Just now, anneta82 είπε:

Μπράβο αυτό που έγραψες για την αποδοχή! Να ξέρετε ότι τα περισσότερα ψυχικά τραύματα παιδικής ηλικίας που επηρεάζουν και όλη τη συμπεριφορά μας ως ενήλικες είναι η αποδοχή που έχουμε λάβει από παιδιά και ειδικά η αποδοχή της μητέρας.  Ακόμη κι ως ενήλικες ασυνείδητα μια ζωή κυνηγάμε σε ότι κάνουμε την αποδοχή της μητέρας 

Στην εφηβεια τα αγορια εχουν αναγκη την αποδοχη του πατερα που ειναι πλεον το προτυπο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Agki* είπε:

Κοιτα ολοι οι γονεις θελουν το καλυτερο και δεν καταλαβαινουν οτι κανουν κατι κακο.Απλως σημερα δουλευουν ολη μερα και τα παρκαρουν απο δω και απο κει και εχουν τρελες απαιτησεις

Στην εφηβεια τα αγορια εχουν αναγκη την αποδοχη του πατερα που ειναι πλεον το προτυπο.

απο το στομα μου το πηρες !! για το παρκαρισμα

και ο ανταγωνισμος κ η ζηλεια μετραει  με τους γονεις ,  γιατι ο γιαννης κανει γαλλικα, να κανουμε και εμεις , γιατι ο κωστας παει μπασκετ  κτλ

σε ολα μετρο χρειαζεται , και να ακους το παιδι σου τι θελει, αλλα ουτε και να του ενθαρρυνεις τη τεμπελια !

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, gmnth03 είπε:

απο το στομα μου το πηρες !! για το παρκαρισμα

και ο ανταγωνισμος κ η ζηλεια μετραει  με τους γονεις ,  γιατι ο γιαννης κανει γαλλικα, να κανουμε και εμεις , γιατι ο κωστας παει μπασκετ  κτλ

σε ολα μετρο χρειαζεται , και να ακους το παιδι σου τι θελει, αλλα ουτε και να του ενθαρρυνεις τη τεμπελια !

Δε θελω να κρινω τους γονεις που παρκαρουν τα παιδια τους γιατι δε ξερω και εγω τι θα κανω αν πχ χρειαζεται να δουλυω ολη μερα.Εμενα ενα αγχος μου μεγαλο ειναι κι τα κινητα κα τα ταμπλετ κλπ.Θελω να δει τηλεορεση μετα τα 3.Ετσι λεω βεβαια.Δε ξερω πως θα μας πει.Κοριτσια μαλον ξεφυγε πολυ η συζητηση μας αλλα ειναι ωραιο που μιλαω με αλλες μαμαδες για αυτα τα θεματα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Agki* είπε:

Δε θελω να κρινω τους γονεις που παρκαρουν τα παιδια τους γιατι δε ξερω και εγω τι θα κανω αν πχ χρειαζεται να δουλυω ολη μερα.Εμενα ενα αγχος μου μεγαλο ειναι κι τα κινητα κα τα ταμπλετ κλπ.Θελω να δει τηλεορεση μετα τα 3.Ετσι λεω βεβαια.Δε ξερω πως θα μας πει.Κοριτσια μαλον ξεφυγε πολυ η συζητηση μας αλλα ειναι ωραιο που μιλαω με αλλες μαμαδες για αυτα τα θεματα.

ποσο ειπες οτι ειναι τωρα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...