Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 58 λεπτά , Antonia_ είπε:

      Υπάρχει κ η επίκτητη θρομβοφιλια εκτός της κληρονομικής που είναι γονιδιακή. Εμένα η αιματολογος μου μου είπε ότι πέρα από αυτό που έχω που είναι γονιδιακό, πρέπει αν μείνω έγγυος ν κάνω εξετάσεις για επίκτητη θρομβοφιλια. Υπάρχει κ το αυτοάνοσο αντιφωσφολιπιδικο σύνδρομο που προκαλεί θρομβωσεις.

      Για αυτό μου ειχε γραψει η αιματολογος στη βεβαίωση που μου είχε δώσει παλιότερα ότι σε εγκυμοσυνη μεταξύ 8-12 εβδομάδα να πάω για να γίνει έλεγχος για αντιφωσφολιπιδικο σύνδρομο? Τώρα την έψαξα και είδα ότι το σύνδρομο το ονομάζει επίκτητη-αυτοανοση θρομβοφιλια. Το θυμόμουν ότι πρέπει να πάω αλλά δεν θυμόμουν τι έγραφε η βεβαίωση...άρα ναι πρέπει να γίνει έλεγχος από αιματολογο ξανά στην κύηση.

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

Just now, mpempaki1 είπε:

σε ευχαριστώ πάρα πολύ για όλα. ωχ χειρότερο αυτό που πέρασες εσύ..ευτυχώς και με εσένα όλα  καλα.  έχω ταλαιπωρηθεί πολύ με το εντερο.. είναι το μόνο που εχω στην εγκυμοσυνη.( εννοείται δεν λέω ότι έχω κάτι..άλλες κοπέλες πέρασαν πολύ πιο δύσκολα). θα ξεκινήσω έτσι κι βλέπουμε.. 2 εβδομάδες πριν είχα πάλι το ίδιο.. και μετα ειχα να μια εβδομάδα να ενεργηθω.. και λέω όχι πάλι τα ίδια.. μακάρι αγάπη  μου να κρατήσει λιγο.. και να είναι το τελευταίο..

η κάθε μία βλέπει το θέμα της  διαφορετικά....εσένα σε ενοχλεί κ έχεις δίκιο κ καλά κανεις κ μας το λες.πηγες τουαλέτα αγαπη καθόλου μες στην βδομάδα??? να παρεις τον γιατρό να σ δωση γλυκερινη υποθετα αν σε αφήνει φυσικά να πας...σε ζοριζει κ αυτο.ισως επειδή δεν πας τουαλέτα συχνά σ προκαλείται γοαυτο κ το χες πριν λίγο καιρό πάλι...λιγο υπομονή κ θα δεις σε 2 3 μέρες θα μας λες πάει κ αυτο κορίτσα μ...

Όσο για τους κολικούς νεφρού άστο καλητερα σ λεω...ευτυχώς εγω το παθαίνω χρόνια κ εχω μάθει πλέον..αχχαχαχαχα ζώο εγινα...τι να κάνω.

η ζάλη πιστεύω είναι απο τον αιματοκρίτη..θα ανέβει όμως 

Επεξεργάστηκαν by Rafaelatarzan
  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Rafaelatarzan είπε:

η κάθε μία βλέπει το θέμα της  διαφορετικά....εσένα σε ενοχλεί κ έχεις δίκιο κ καλά κανεις κ μας το λες.πηγες τουαλέτα αγαπη καθόλου μες στην βδομάδα??? να παρεις τον γιατρό να σ δωση γλυκερινη υποθετα αν σε αφήνει φυσικά να πας...σε ζοριζει κ αυτο.ισως επειδή δεν πας τουαλέτα συχνά σ προκαλείται γοαυτο κ το χες πριν λίγο καιρό πάλι...λιγο υπομονή κ θα δεις σε 2 3 μέρες θα μας λες πάει κ αυτο κορίτσα μ...

Όσο για τους κολικούς νεφρού άστο καλητερα σ λεω...ευτυχώς εγω το παθαίνω χρόνια κ εχω μάθει πλέον..αχχαχαχαχα ζώο εγινα...τι να κάνω.

η ζάλη πιστεύω είναι απο τον αιματοκρίτη..θα ανέβει όμως 

ακριβώς αυτό. η κάθε μία βλέπει τον πόνο της αλλιώς. Αυτή την  εβδομάδα πήγα ναι. κάθε μέρα.. αλλά.. Γενικά περνάω περιόδους που δεν πάω..ολα με χτυπάνε στο εντερο.. χθες είχα πονο στο στομάχι αλλά ήταν απο τα ποδαράκια του μάλλον μιας και γύρισε και δεν αγχωθηκα γι αυτο.. ( αλλά αγχώνομαι γιατί διάβασα ότι μπορεί να να να γυρίσει με το κεφάλι πάνω..) ολο άγχος είμαι.. ισψς γι αυτο και το εντερο.. από την μια λέω να περπατάω λίγο περισσότερο αλλά μου είπε μια φιλη που γεννάει από μέρα σε μέρα και έχουμε τον ίδιο γιατρο ότι της είπε περπάτημα μόνο μετά τις 37 εβδομάδες.. και φοβάμαι να περπατήσω (δεν λέω να περπατήσω 2 ώρες ..) για να μην έχω αντίθετα αποτελέσματα..

Link to comment
Share on other sites

Just now, mpempaki1 είπε:

ακριβώς αυτό. η κάθε μία βλέπει τον πόνο της αλλιώς. Αυτή την  εβδομάδα πήγα ναι. κάθε μέρα.. αλλά.. Γενικά περνάω περιόδους που δεν πάω..ολα με χτυπάνε στο εντερο.. χθες είχα πονο στο στομάχι αλλά ήταν απο τα ποδαράκια του μάλλον μιας και γύρισε και δεν αγχωθηκα γι αυτο.. ( αλλά αγχώνομαι γιατί διάβασα ότι μπορεί να να να γυρίσει με το κεφάλι πάνω..) ολο άγχος είμαι.. ισψς γι αυτο και το εντερο.. από την μια λέω να περπατάω λίγο περισσότερο αλλά μου είπε μια φιλη που γεννάει από μέρα σε μέρα και έχουμε τον ίδιο γιατρο ότι της είπε περπάτημα μόνο μετά τις 37 εβδομάδες.. και φοβάμαι να περπατήσω (δεν λέω να περπατήσω 2 ώρες ..) για να μην έχω αντίθετα αποτελέσματα..

το ανχος χτυπάει έντερο το ξέρω..να μην σε φοβίζει που δεν έχει γυρίσει..δεν πειράζει. ξέρει το μωρακι τι θα κάνει...εσύ θα ρωτήσεις τον γιατρό σ για το περπάτημα κ ότι σ πει...κοντά είναι η Δευτέρα .πιστεύω όμως ότι ένα 15λ περπάτημα δεν θα σε βλαψει κάπου. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Rafaelatarzan είπε:

το ανχος χτυπάει έντερο το ξέρω..να μην σε φοβίζει που δεν έχει γυρίσει..δεν πειράζει. ξέρει το μωρακι τι θα κάνει...εσύ θα ρωτήσεις τον γιατρό σ για το περπάτημα κ ότι σ πει...κοντά είναι η Δευτέρα .πιστεύω όμως ότι ένα 15λ περπάτημα δεν θα σε βλαψει κάπου. 

Έχει γυρίσει αλλά ακόμα είναι 30 εβδομάδων.( βγαίνει 7 μέρες μικρότερο εξ αρχής )και φοβάμαι η μη κατέβει πολύ η να μην ξανα  γυρίσει όπως ήταν.. εντάξει κοπέλα μου σε υπέρ ευχαριστώ. εσυ πως είσαι;

Link to comment
Share on other sites

Just now, mpempaki1 είπε:

Έχει γυρίσει αλλά ακόμα είναι 30 εβδομάδων.( βγαίνει 7 μέρες μικρότερο εξ αρχής )και φοβάμαι η μη κατέβει πολύ η να μην ξανα  γυρίσει όπως ήταν.. εντάξει κοπέλα μου σε υπέρ ευχαριστώ. εσυ πως είσαι;

ψυχούλα μ έφτασες στο τελος.ολα θα πάνε τελεια θα το δεις. έχεις ένα καλό κ πανέξυπνο μωράκι κ δεν θα σε ταλαιπωρήσει καθόλου...εκει θα μείνει είναι καλό παιδάκι...

Εγώ καλά είμαι. φτιάχνω το δωμάτιο της μικρής...περιμένω να τελειώσει ο μήνας να έρθω Αθήνα για να κανω το ντοπλερ. Έτσι μ πε ο ντοκ ...τι είναι αυτό ούτε που ξέρω αχαχαχαχχα.κατι πόνους εχω κοιλιά κάτω χαμηλά αλλα ειμαι οκ...Ντεπόν κ ολα καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, mpempaki1 είπε:

ακριβώς αυτό. η κάθε μία βλέπει τον πόνο της αλλιώς. Αυτή την  εβδομάδα πήγα ναι. κάθε μέρα.. αλλά.. Γενικά περνάω περιόδους που δεν πάω..ολα με χτυπάνε στο εντερο.. χθες είχα πονο στο στομάχι αλλά ήταν απο τα ποδαράκια του μάλλον μιας και γύρισε και δεν αγχωθηκα γι αυτο.. ( αλλά αγχώνομαι γιατί διάβασα ότι μπορεί να να να γυρίσει με το κεφάλι πάνω..) ολο άγχος είμαι.. ισψς γι αυτο και το εντερο.. από την μια λέω να περπατάω λίγο περισσότερο αλλά μου είπε μια φιλη που γεννάει από μέρα σε μέρα και έχουμε τον ίδιο γιατρο ότι της είπε περπάτημα μόνο μετά τις 37 εβδομάδες.. και φοβάμαι να περπατήσω (δεν λέω να περπατήσω 2 ώρες ..) για να μην έχω αντίθετα αποτελέσματα..

Εμένα ο δικός μου με έχει τρελάνει να περπατάω όσο πιο πολύ μπορώ από την αρχή της εγκυμοσύνης! Εγώ το προσπαθώ, περπατάω καμία ώρα 3-4 φορές την εβδομάδα, ελπίζω να μην κάνω κακο... Τελικά ο καθένας λέει τα δικά του!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, mpempaki1 said:

ακριβώς αυτό. η κάθε μία βλέπει τον πόνο της αλλιώς. Αυτή την  εβδομάδα πήγα ναι. κάθε μέρα.. αλλά.. Γενικά περνάω περιόδους που δεν πάω..ολα με χτυπάνε στο εντερο.. χθες είχα πονο στο στομάχι αλλά ήταν απο τα ποδαράκια του μάλλον μιας και γύρισε και δεν αγχωθηκα γι αυτο.. ( αλλά αγχώνομαι γιατί διάβασα ότι μπορεί να να να γυρίσει με το κεφάλι πάνω..) ολο άγχος είμαι.. ισψς γι αυτο και το εντερο.. από την μια λέω να περπατάω λίγο περισσότερο αλλά μου είπε μια φιλη που γεννάει από μέρα σε μέρα και έχουμε τον ίδιο γιατρο ότι της είπε περπάτημα μόνο μετά τις 37 εβδομάδες.. και φοβάμαι να περπατήσω (δεν λέω να περπατήσω 2 ώρες ..) για να μην έχω αντίθετα αποτελέσματα..

Μην ανησυχείς για αν θα γυρισει βρε! Κάνουν τα δικα τους κ υπαρχουν κ τροποι να βοηθισεις να γυρισει πχ το περπατημα οταν επιτρέπεται. Δεν ειναι νωρις να γυρισει παντως προς τα κατω όπως είναι τωρα, ο γιος μου ειχε γυρίσει απο 26 εβδ κατω κ γυρισε παλι πανω στις 32, μετα κατω στις 37 κ ολα καλα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Rafaelatarzan είπε:

ψυχούλα μ έφτασες στο τελος.ολα θα πάνε τελεια θα το δεις. έχεις ένα καλό κ πανέξυπνο μωράκι κ δεν θα σε ταλαιπωρήσει καθόλου...εκει θα μείνει είναι καλό παιδάκι...

Εγώ καλά είμαι. φτιάχνω το δωμάτιο της μικρής...περιμένω να τελειώσει ο μήνας να έρθω Αθήνα για να κανω το ντοπλερ. Έτσι μ πε ο ντοκ ...τι είναι αυτό ούτε που ξέρω αχαχαχαχχα.κατι πόνους εχω κοιλιά κάτω χαμηλά αλλα ειμαι οκ...Ντεπόν κ ολα καλά...

Πόσο με ηρεμεις...

Εγώ αυτήν μάλλον θα την κάνω την δευτερα. το ντομπλερ. από ότι ξερω είναι υπέρηχος και δείχνει με κόκκινο και μπλε την αιμάτωση του παιδιού..αν αιματωνεται σωστά.. αν ο πλακουντας στέλνει σωστά όλα όσα πρέπει ... βλέπει νομίζω και τις κινήσεις του μωρού..δεν είμαι 100% σίγουρη γι Αυτό! πολύ χαίρομαι που είσαι καλά. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, mpempaki1 είπε:

Πόσο με ηρεμεις...

Εγώ αυτήν μάλλον θα την κάνω την δευτερα. το ντομπλερ. από ότι ξερω είναι υπέρηχος και δείχνει με κόκκινο και μπλε την αιμάτωση του παιδιού..αν αιματωνεται σωστά.. αν ο πλακουντας στέλνει σωστά όλα όσα πρέπει ... βλέπει νομίζω και τις κινήσεις του μωρού..δεν είμαι 100% σίγουρη γι Αυτό! πολύ χαίρομαι που είσαι καλά. 

κάνω ψυχοθεραπεία καλή...αχαχχαχαχαχα μπράβο χαίρομαι που ηρεμείς.ετσι πρέπει να είσαι. γαλήνια γιατί όλα πάνε καλα...αυτό με το μπλε που λες κάτι μ κάνει κ νροκ όταν πάω κάθε φορά αλλα ποτς δεν ρώτησα.μ λέει όλα καλά κ έτσι δεν με νοιάζει κ δεν ρωτάω...

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Rafaelatarzan είπε:

κάνω ψυχοθεραπεία καλή...αχαχχαχαχαχα μπράβο χαίρομαι που ηρεμείς.ετσι πρέπει να είσαι. γαλήνια γιατί όλα πάνε καλα...αυτό με το μπλε που λες κάτι μ κάνει κ νροκ όταν πάω κάθε φορά αλλα ποτς δεν ρώτησα.μ λέει όλα καλά κ έτσι δεν με νοιάζει κ δεν ρωτάω...

 

Ίσως σου το κάνει για να είναι και αυτός σίγουρος. Η μπουμπού σου είναι μια χαρά! χαχαχα πολύ καλή!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, mpempaki1 είπε:

Ίσως σου το κάνει για να είναι και αυτός σίγουρος. Η μπουμπού σου είναι μια χαρά! χαχαχα πολύ καλή!!

Καλή είναι να σκάσω εγω...δόξα το θεό παναγια μ ...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , mpempaki1 είπε:

Έχει γυρίσει αλλά ακόμα είναι 30 εβδομάδων.( βγαίνει 7 μέρες μικρότερο εξ αρχής )και φοβάμαι η μη κατέβει πολύ η να μην ξανα  γυρίσει όπως ήταν.. εντάξει κοπέλα μου σε υπέρ ευχαριστώ. εσυ πως είσαι;

Κι εμένα έχει γυρίσει προς τα κατω στις 34+2 που πήγα και μου πε ότι δεν είναι το τελικό αυτο! Αν παραμείνει έτσι για 2 βδομάδες τοτε θα πούμε ότι είναι και το οριστικό!!κάνουν πολλές τούμπες ακομη!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pennymav είπε:

Ειναι κατι που ειναι επικυνδινο αυτο;;

Αν το ψάξεις στο ίντερνετ, θα φρίξεις.. Μπορεί να φέρει αιμορραγίες αρχικά. Έπειτα συνήθως λένε ότι ευθύνεται για προωρότητα γύρω στην 36η εβδομάδα. . Πρόωρες συσπάσεις.. Πρόωρη γήρανση του πλακούντα... Και σίγουρα δεν μπορεί να γίνει φυσιολογικός τοκετός, γιατί επιφέρει ακατάσχετη αιμορραγία και πρακτικά δεν μπορεί να περάσει το παιδί. Ο γιατρός μου όμως ήταν εξαρχής καθησυχαστικός. Εννοείται πρόσεχα όχι βάρη, σεξ, πολύ περπάτημα, βαριές δουλειές κλπ. Αλλά κατά τα άλλα, μου λέγε ότι και σε άλλες ασθενείς του πήγαν όλα καλά ως το τέλος, απλά έκαναν καισαρική. Οπότε.....προσπαθώ να μην αγχώνομαι (και) με αυτό.. χαχαχ... Επειδή το ξέρω από την αρχή...το έχω αφήσει λίγο στην άκρη.. :P

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Αν το ψάξεις στο ίντερνετ, θα φρίξεις.. Μπορεί να φέρει αιμορραγίες αρχικά. Έπειτα συνήθως λένε ότι ευθύνεται για προωρότητα γύρω στην 36η εβδομάδα. . Πρόωρες συσπάσεις.. Πρόωρη γήρανση του πλακούντα... Και σίγουρα δεν μπορεί να γίνει φυσιολογικός τοκετός, γιατί επιφέρει ακατάσχετη αιμορραγία και πρακτικά δεν μπορεί να περάσει το παιδί. Ο γιατρός μου όμως ήταν εξαρχής καθησυχαστικός. Εννοείται πρόσεχα όχι βάρη, σεξ, πολύ περπάτημα, βαριές δουλειές κλπ. Αλλά κατά τα άλλα, μου λέγε ότι και σε άλλες ασθενείς του πήγαν όλα καλά ως το τέλος, απλά έκαναν καισαρική. Οπότε.....προσπαθώ να μην αγχώνομαι (και) με αυτό.. χαχαχ... Επειδή το ξέρω από την αρχή...το έχω αφήσει λίγο στην άκρη.. :P

Καλα κανεις.καλα γενικά αν ψάξεις στο ιντερνετ για ολα θα φρίξεις .αλλα ενταξει .πιστευω αν ηταν κατι τόσο επικίνδυνο θα είχες κάποιο θεμα μεχρι τωρα .εσυ κ δούλευες κ μια χαρα..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...