Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 58 λεπτά , Antonia_ είπε:

      Υπάρχει κ η επίκτητη θρομβοφιλια εκτός της κληρονομικής που είναι γονιδιακή. Εμένα η αιματολογος μου μου είπε ότι πέρα από αυτό που έχω που είναι γονιδιακό, πρέπει αν μείνω έγγυος ν κάνω εξετάσεις για επίκτητη θρομβοφιλια. Υπάρχει κ το αυτοάνοσο αντιφωσφολιπιδικο σύνδρομο που προκαλεί θρομβωσεις.

      Για αυτό μου ειχε γραψει η αιματολογος στη βεβαίωση που μου είχε δώσει παλιότερα ότι σε εγκυμοσυνη μεταξύ 8-12 εβδομάδα να πάω για να γίνει έλεγχος για αντιφωσφολιπιδικο σύνδρομο? Τώρα την έψαξα και είδα ότι το σύνδρομο το ονομάζει επίκτητη-αυτοανοση θρομβοφιλια. Το θυμόμουν ότι πρέπει να πάω αλλά δεν θυμόμουν τι έγραφε η βεβαίωση...άρα ναι πρέπει να γίνει έλεγχος από αιματολογο ξανά στην κύηση.

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Pagotoula είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Όσες από εσάς νιώθετε συσπάσεις, έχετε παρατηρήσει αν εκείνη την ώρα μπορείτε να αντιλαμβάνεστε τις κινήσεις του μωρού ή όχι;

Αγάπη δεν τις καταλαβαίνεις εκείνη την ωρα τις κινήσεις του μωρού .εμενα με το που ξεπετεωνε η κοιλιά μ τοτε καταλάβαινα να κουνιέται .μ τ είχε πει κ ο γιατρός .στην ουσία εκείνη τη στιγμη με τη σύσπαση το μωρό δεν μπορει να κουνηθεί .κατι τετοιο 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pennymav είπε:

Αγάπη δεν τις καταλαβαίνεις εκείνη την ωρα τις κινήσεις του μωρού .εμενα με το που ξεπετεωνε η κοιλιά μ τοτε καταλάβαινα να κουνιέται .μ τ είχε πει κ ο γιατρός .στην ουσία εκείνη τη στιγμη με τη σύσπαση το μωρό δεν μπορει να κουνηθεί .κατι τετοιο 

Οκ. Γιατί ούτε εγώ τις καταλαβαινω κι αγχώνομαι μήπως πάει κάτι λάθος.

Και μια ακόμα ερώτηση...η μικρή μου παθαίνει λόξυγγα από 2 έως και 6 φορές τη μέρα από κανά 10λέπτο.. Ξέρει καμία αν είναι φυσιολογικό τόσες πολλές φορές; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula said:

Οκ. Γιατί ούτε εγώ τις καταλαβαινω κι αγχώνομαι μήπως πάει κάτι λάθος.

Και μια ακόμα ερώτηση...η μικρή μου παθαίνει λόξυγγα από 2 έως και 6 φορές τη μέρα από κανά 10λέπτο.. Ξέρει καμία αν είναι φυσιολογικό τόσες πολλές φορές; 

Λόξυγκα μην φοβασαι ειναι φυσικο! Βοηθα τα πνευμονια κ ισως συνεχισει κ αφού γεννηθεί. Ισως την ευχαριστει κιολας κατι που τρως κ πινει πιο γρηγορα αμνιακο που εχει μυρωδια/γευση του φαγητου κ την πιανει κ απο αυτο! Χαχα! Εμενα οταν πινω χυμο πορτοκαλι να σου το λόξυγκακι! :)

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια ξέρει καμια σας τα φυσιολογικα βαρη ανα εβδομάδα; βρήκα ένα πινακακι στο ίντερνετ που έλεγε 30 εβδομάδες 1300και αγχωθηκα...

Just now, Pagotoula είπε:

Οκ. Γιατί ούτε εγώ τις καταλαβαινω κι αγχώνομαι μήπως πάει κάτι λάθος.

Και μια ακόμα ερώτηση...η μικρή μου παθαίνει λόξυγγα από 2 έως και 6 φορές τη μέρα από κανά 10λέπτο.. Ξέρει καμία αν είναι φυσιολογικό τόσες πολλές φορές; 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, mpempaki1 είπε:

κορίτσια ξέρει καμια σας τα φυσιολογικα βαρη ανα εβδομάδα; βρήκα ένα πινακακι στο ίντερνετ που έλεγε 30 εβδομάδες 1300και αγχωθηκα...

 

Δεν γνωρίζω αν υπάρχει το πινακακι για το οποίο Ρωτάς. Θα σου πω αυτό που μου έχει πει η μαία και ο γιατρός μου. Κάθε γυναίκα είναι διαφορετική. Κάθε παιδί το ίδιο. Το ποσό θα πάρει ένα παιδί ανά εβδομάδα δεν έγκειται σε κανόνες. 

Εμένα όταν ρώτησα αν είναι σωστή η ανάπτυξη της μικρής γιατί μια γνωστή μου είχε άλλο εντελώς βάρος στην ίδια βδομάδα μου είπε ο γιατρός πως δεν μπορεί το ένα ζευγάρι με το άλλο ζευγάρι με τόσα διαφορετικά δεδομένα να βγάζουν ίδιου βάρους παιδιά. Κι ακόμα κι αν υπάρχουν κάποια στάνταρ επιδέχονται αποκλίσεις! 

Ένα παράδειγμα, την περασμένη βδομάδα η μικρή μου έβαλε 100γραμμαρια (σοκ εγώ λέω πάει δεν κάνω κάτι καλά) αυτή τη βδομάδα έβαλε πάνω από 300. Άρα αν διάβαζα κάποιο τέτοιο πινακακι με το άγχος μουθα τα είχα κάνει χειρότερα. Άποψη μου πάντα!!! 

  • Μου αρέσει 1

lpatp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anastasia_Met είπε:

Δεν γνωρίζω αν υπάρχει το πινακακι για το οποίο Ρωτάς. Θα σου πω αυτό που μου έχει πει η μαία και ο γιατρός μου. Κάθε γυναίκα είναι διαφορετική. Κάθε παιδί το ίδιο. Το ποσό θα πάρει ένα παιδί ανά εβδομάδα δεν έγκειται σε κανόνες. 

Εμένα όταν ρώτησα αν είναι σωστή η ανάπτυξη της μικρής γιατί μια γνωστή μου είχε άλλο εντελώς βάρος στην ίδια βδομάδα μου είπε ο γιατρός πως δεν μπορεί το ένα ζευγάρι με το άλλο ζευγάρι με τόσα διαφορετικά δεδομένα να βγάζουν ίδιου βάρους παιδιά. Κι ακόμα κι αν υπάρχουν κάποια στάνταρ επιδέχονται αποκλίσεις! 

Ένα παράδειγμα, την περασμένη βδομάδα η μικρή μου έβαλε 100γραμμαρια (σοκ εγώ λέω πάει δεν κάνω κάτι καλά) αυτή τη βδομάδα έβαλε πάνω από 300. Άρα αν διάβαζα κάποιο τέτοιο πινακακι με το άγχος μουθα τα είχα κάνει χειρότερα. Άποψη μου πάντα!!! 

σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου. έχεις απόλυτο δίκιο δεν το ειχα σκεφτεί έτσι.. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, mpempaki1 said:

κορίτσια ξέρει καμια σας τα φυσιολογικα βαρη ανα εβδομάδα; βρήκα ένα πινακακι στο ίντερνετ που έλεγε 30 εβδομάδες 1300και αγχωθηκα...

 

Συμφωνω με την Αναστασια! + Οτι αυτα τα πινακακια βγαινουν απο μεσους ορους κ το φυσιολογικο βαρος ανα εμβδομαδα εχει πιο μεγαλο ευρος.

Link to comment
Share on other sites

Just now, KNecky είπε:

Συμφωνω με την Αναστασια! + Οτι αυτα τα πινακακια βγαινουν απο μεσους ορους κ το φυσιολογικο βαρος ανα εμβδομαδα εχει πιο μεγαλο ευρος.

Σωστόοοοο

Just now, mpempaki1 είπε:

σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου. έχεις απόλυτο δίκιο δεν το ειχα σκεφτεί έτσι.. 

Τίποτα κορίτσι μου να σαι καλά!! Κι εγώ στην αρχή έψαχνα μια μια τις εφαρμογές και τα σάιτ μέχρι που κατάλαβα ότι τελικά αγχώνομαι χωρίς λόγο.

Καθε φορα στην επισκεψη ρωταω αν ειμαστε σε σωστή ανάπτυξη κι αν κάνω τα πάντα σωστά. Αν δω τιποτα ανησυχητικό τηλ ή μνμ στην μαία μου ή τον γιατρό μου κι όλα βαίνουν καλώς. 

Μόνο εδώ γράφω και ρωτάω πραγματάκια επειδή στον κύκλο μου δεν έχω καμία μανούλα ή εγκυουλα και μερικά πράγματα θες να τα συζητήσεις με κάποιον που έχει πρόσφατη εμπειρία :x

  • Μου αρέσει 1

lpatp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Όσες από εσάς νιώθετε συσπάσεις, έχετε παρατηρήσει αν εκείνη την ώρα μπορείτε να αντιλαμβάνεστε τις κινήσεις του μωρού ή όχι;

Όχι, εκείνη την ώρα δεν κουνιέται το μωρό ή τουλάχιστον δεν το νιώθουμε να κουνιέται.

Βλέπω ότι έχετε συσπασούλες, λογικό για 8ο μήνα. Εγώ δεν έχω, άντε να είχα 1-2, εκτός εαν δεν τις καταλαβαίνω. Στην κόρη μου τις καταλάβαινα, αλλά δεν θυμάμαι από ποια εβδομάδα. Είναι άραγε φυσιολογικό; 

Just now, Pagotoula είπε:

Οκ. Γιατί ούτε εγώ τις καταλαβαινω κι αγχώνομαι μήπως πάει κάτι λάθος.

Και μια ακόμα ερώτηση...η μικρή μου παθαίνει λόξυγγα από 2 έως και 6 φορές τη μέρα από κανά 10λέπτο.. Ξέρει καμία αν είναι φυσιολογικό τόσες πολλές φορές; 

Κι εμένα έχει λόξυγγα, μη σε ανησυχεί καθόλου.

Just now, mpempaki1 είπε:

κορίτσια ξέρει καμια σας τα φυσιολογικα βαρη ανα εβδομάδα; βρήκα ένα πινακακι στο ίντερνετ που έλεγε 30 εβδομάδες 1300και αγχωθηκα...

 

Δεν υπάρχει ένα συγκεκριμένο βάρος αλλά ένα εύρος κιλών εντός των οποίων λέμε ότι το βάρος του μωρού βρίσκεται εντός φυσιολογικών ορίων. Όταν κάνω υπέρηχο, στο χαρτί που μου δίνει υπάρχει γράφημα με το ανώτερο και κατώτερο φυσιολογικό βάρος ανά εβδομάδα, και σημειώνει με σταυρό που βρίσκεται το μωρό μου. Γιατί αγχώθηκες;

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Sweet_child είπε:

Όχι, εκείνη την ώρα δεν κουνιέται το μωρό ή τουλάχιστον δεν το νιώθουμε να κουνιέται.

Βλέπω ότι έχετε συσπασούλες, λογικό για 8ο μήνα. Εγώ δεν έχω, άντε να είχα 1-2, εκτός εαν δεν τις καταλαβαίνω. Στην κόρη μου τις καταλάβαινα, αλλά δεν θυμάμαι από ποια εβδομάδα. Είναι άραγε φυσιολογικό; 

Κι εμένα έχει λόξυγγα, μη σε ανησυχεί καθόλου.

Δεν υπάρχει ένα συγκεκριμένο βάρος αλλά ένα εύρος κιλών εντός των οποίων λέμε ότι το βάρος του μωρού βρίσκεται εντός φυσιολογικών ορίων. Όταν κάνω υπέρηχο, στο χαρτί που μου δίνει υπάρχει γράφημα με το ανώτερο και κατώτερο φυσιολογικό βάρος ανά εβδομάδα, και σημειώνει με σταυρό που βρίσκεται το μωρό μου. Γιατί αγχώθηκες;

αα πολύ ωραίο αυτό. εμένα στο δημόσιο ούτε καν.. εντάξει ρώτησα και μου λέει μια χαρα ειναι.. αλλά εγώ δεν ξερω γιατι το ψάχνω..Γιατί βάση αυτού που διάβασα το δικό μου βγαίνει αρκετά μεγαλύτερο..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sweet_child said:

Όχι, εκείνη την ώρα δεν κουνιέται το μωρό ή τουλάχιστον δεν το νιώθουμε να κουνιέται.

Βλέπω ότι έχετε συσπασούλες, λογικό για 8ο μήνα. Εγώ δεν έχω, άντε να είχα 1-2, εκτός εαν δεν τις καταλαβαίνω. Στην κόρη μου τις καταλάβαινα, αλλά δεν θυμάμαι από ποια εβδομάδα. Είναι άραγε φυσιολογικό; 

Κι εμένα έχει λόξυγγα, μη σε ανησυχεί καθόλου.

Δεν υπάρχει ένα συγκεκριμένο βάρος αλλά ένα εύρος κιλών εντός των οποίων λέμε ότι το βάρος του μωρού βρίσκεται εντός φυσιολογικών ορίων. Όταν κάνω υπέρηχο, στο χαρτί που μου δίνει υπάρχει γράφημα με το ανώτερο και κατώτερο φυσιολογικό βάρος ανά εβδομάδα, και σημειώνει με σταυρό που βρίσκεται το μωρό μου. Γιατί αγχώθηκες;

Μπορει να μην ξεκινησαν ακομα οι πιο εντονες προπαρασκευαστικες ισως κ γ αυτο δεν τις νιώθεις. Εγω στον γιο μου ξεκινησα μεσα 8ου, ενω τωρα απο 6ο μηνα. Πάντως η μητρα απ οσο ξερω κανει συσπασεις κ τους μικρούς μηνες απλα εμεις δεν τις καταλαβαίνουμε ακόμα πχ. στον 5ο.

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, KNecky είπε:

Μπορει να μην ξεκινησαν ακομα οι πιο εντονες προπαρασκευαστικες ισως κ γ αυτο δεν τις νιώθεις. Εγω στον γιο μου ξεκινησα μεσα 8ου, ενω τωρα απο 6ο μηνα. Πάντως η μητρα απ οσο ξερω κανει συσπασεις κ τους μικρούς μηνες απλα εμεις δεν τις καταλαβαίνουμε ακόμα πχ. στον 5ο.

Καλησπέρα κορίτσια και καλή Κυριακή! Νομίζω ότι χθες ένιωσα ένα πέτρωμα, τελικά. 

Όσες παίρνετε salospir και είστε πιο μπροστά σε εβδομάδες, το σταματήσατε; Εμένα μου είπε ο γιατρός να το κόψω την 32η εβδομάδα αλλά λόγω γρίπης, το έκοψα μερικές μέρες νωρίτερα.

Σε 23 ημέρες μπαίνω στο μήνα μου !!! :lol:

  • Μου αρέσει 1

kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , Sweet_child είπε:

Καλησπέρα κορίτσια και καλή Κυριακή! Νομίζω ότι χθες ένιωσα ένα πέτρωμα, τελικά. 

Όσες παίρνετε salospir και είστε πιο μπροστά σε εβδομάδες, το σταματήσατε; Εμένα μου είπε ο γιατρός να το κόψω την 32η εβδομάδα αλλά λόγω γρίπης, το έκοψα μερικές μέρες νωρίτερα.

Σε 23 ημέρες μπαίνω στο μήνα μου !!! :lol:

Εμενα μ είχε πει αρχικά μολις κλεισω την 35 εβδομάδα ότι θα το σταματάγαμε .μετα ομως μου ειπε να το συνεχίσω λιγο ακομα γιατί το μωρό δεν έβαζε πολυ βαρος και τωρα ειμαι 36+ 1 δν το εχω κόψει ακομα .εχουμε πει να γεννήσω 20 τ μήνα όποτε λογικά κάπου τωρα θα μου πει να το κόψω .σιγουρα μια εβδομάδα προν τη γεννα

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pennymav είπε:

Εμενα μ είχε πει αρχικά μολις κλεισω την 35 εβδομάδα ότι θα το σταματάγαμε .μετα ομως μου ειπε να το συνεχίσω λιγο ακομα γιατί το μωρό δεν έβαζε πολυ βαρος και τωρα ειμαι 36+ 1 δν το εχω κόψει ακομα .εχουμε πει να γεννήσω 20 τ μήνα όποτε λογικά κάπου τωρα θα μου πει να το κόψω .σιγουρα μια εβδομάδα προν τη γεννα

Πωπω Πέννυ κοντοζυγώνεις!!!

Πώς αισθάνεσαι;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...