Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Vxatz είπε:

      Κορίτσια καλησπέρα. Πριν 1 βδομάδα ειχα παλλινδρομη κυηση απο δωρεά ωάριων η πρώτη μου. Πριν ειχα αλλες 2 με δικά μου ωαρια. Όλες οι παλλινδρομες την ίδια βδομάδα μεταξύ 6-7 βδομάδα. Στείλαμε το έμβρυο για έλεγχο και περιμένω τα αποτελέσματα. Ο γιατρός θεωρεί τυχαίο γεγονός γιατί απο όλα ήμουν καλυμμένη. Εμένα παρόλα αυτά δεν με καλύπτει η απάντηση του. Τι εξετάσεις μου προτείνετε να κάνω;  Πήγα σε αιματολόγο, σε ενδοκρινολόγο.

      Καλησπέρα και λυπάμαι πάρα πολύ για την απώλεια που βίωσες.. ξέρω πόσο πιο σκληρό είναι όταν έχεις επενδύσει τόσο κόπο και χρήμα.. 

      Δεν ξέρω τι είναι αυτό το "όλα" από τα οποία ήσουν καλυμμένη και τι εξετάσεις έχετε κάνει.. εγώ θα σου πρότεινα να ξεσκονίσετε το σπέρμα πρώτον, να ελέγξετε το περιβάλλον της μήτρας για κανά μικρόβιο ή ενδομητριτιδα πχ (ngs & υστεροσκοπηση δηλαδή) και μετά να πάρεις μια δεύτερη γνώμη από αιματολογο ενδοκρινολόγο και ίσως επίσκεψη σε ρευματολόγο..

      Σε εμένα πχ μετά την παλινδρομη βρέθηκε μικρόβιο και 0% γαλακτοβακιλοι (οπότε αντιβίωση και προβιοτικα!) και εν συνεχεία πήρα δεύτερη γνώμη από αιματολογο όπου στις ίδιες εξετάσεις που δεν έβλεπε τίποτα η πρώτη αιματολογος η δεύτερη είδε υποψία αυτοανοσου όπου και με προέτρεψε σε ρευματολόγο.. πήγα και σε ρευματολόγο κύησης λοιπόν όπου επιβεβαιώθηκε αυτοάνοσο χωρίς να καταφέρουμε ακόμα βέβαια να βρούμε τι ακριβώς έχω αλλά είμαι σε προληπτική αγωγή καταστολής του ανοσοποιητικού πριν την επόμενη ετ για καλό και για κακό γιατί αυτά "ξυπνάνε" στη κύηση..

      Αλλά να ξεσκονίσετε το σπέρμα!! Μη το αφήσετε! Αν δεν το έχετε κάνει ήδη δηλαδή γιατί δεν μας λες και πολλά, έχουμε δει πολλούς γιατρούς να λένε "έλα μωρέ μια χαρά είναι το σπέρμα" και "όλα θα φτιάξουν με τη δωρεά ή στο εργαστήριο.." 

      Τέλος θα σε ρωταγα για τις παλινδρομες.. σταμάτησε το έμβρυο να αναπτύσσεται ή ήταν με αιμορραγίες;; Σε ρωτάω γιατί συνήθως αν σταματάει το έμβρυο μάλλον κάτι υπάρχει στο ίδιο το έμβρυο (που μπορεί να προκύψει από το σπέρμα ή το ωάριο).. αν είναι με αιμορραγίες πιθανόν είναι κάτι οργανικό σε εσένα (πχ μήτρα, αιματολογικό κτλ) δεν στο ρωτάω για να μου το απαντήσεις αλλά για να έχεις και εσύ μια υποψία ως προς το που πρέπει να κινηθείς ανάλογα..

      Και πάλι λυπάμαι πολύ για την απώλεια σας..

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

πρίν από 39 λεπτά , Murtw.st είπε:

Πάντως επειδή εγω είχα όλο το περιθώριο να το επεξεργαστώ, ενημερώσου κ εσύ κ για τις 2 μεθόδους, κ καισαρική κ φυσιολογικά. Γιατι ναι μεν το φυσιολογικό είναι το καλύτερο αλλα ας απενοχοποιήσουμε την καισαρική λίγο, πολλές φορές ίσως είναι κ καλύτερα. Στο λέω γιατι κ εγω στην αρχή ξινισα όταν συζητήσαμε καισαρική με το γιατρό. Αλλα όπως σου είπαν κιόλας πρέπει να έχεις κατα τη γνώμη μου 100% εμπιστοσύνη στην κρίση του γιατρού σου. 

Μου ακούγεται πολύ φυσιολογικό κ μένα, αλλα γιατι δεν  στέλνεις στο γιατρό μια φωτογραφία σε viber, messenger, mail? Να σου φύγει η έννοια  βρε παιδί μου 

έστειλα βαιμπερ. αλλα μιλαμε για πολυ αποτυχημενες φωτο ...κ φαινεται κ η τριχα καγκελο! χαχαχ ε ρε τι τραβαμε..

@KNecky κι εγω νιωθω μουδιασμενη εντελως χαμηλα στην κοιλια...πολυ ασχημη αισθηση...αλλα λογικο αφου εχουν κοπει ολα τα νευρα..επανερχεται ποτε;;; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Pagotoula είπε:

έστειλα βαιμπερ. αλλα μιλαμε για πολυ αποτυχημενες φωτο ...κ φαινεται κ η τριχα καγκελο! χαχαχ ε ρε τι τραβαμε..

@KNecky κι εγω νιωθω μουδιασμενη εντελως χαμηλα στην κοιλια...πολυ ασχημη αισθηση...αλλα λογικο αφου εχουν κοπει ολα τα νευρα..επανερχεται ποτε;;; 

Καλησπέρα...νομίζω αυτή η διπλωση που λες είναι φυσιολογικό,  την είχα κάνει και εγω πέρυσι σε ένα σημείο της τομης και μετά με τον καιρό έφυγε...να βάλεις και καμία κρεμα για ουλές...εμένα μου έδωσε την stratamed. Το μούδιασμα φεύγει μετά από κάνα 2μηνο με 3μηνο....

  • Ευχαριστώ 1

CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula said:

έστειλα βαιμπερ. αλλα μιλαμε για πολυ αποτυχημενες φωτο ...κ φαινεται κ η τριχα καγκελο! χαχαχ ε ρε τι τραβαμε..

@KNecky κι εγω νιωθω μουδιασμενη εντελως χαμηλα στην κοιλια...πολυ ασχημη αισθηση...αλλα λογικο αφου εχουν κοπει ολα τα νευρα..επανερχεται ποτε;;; 

Κανονικα φευγει αναλογως τον οργανισμό σε 2-3 μηνες. Εμενα πηρε παραπανω στους 4 αρχισα ν νιωθω κ στο 6μηνο εγινε κανονικη η αισθηση παλι. Μου αφησε ουλη λογω ευαισθητου δερματος κ η ουλη ειναι λιγο διαφορετική στην αισθηση ακομα αλλα οχι μουδιασμενη. Παντως οι γιατροι πλεον κανουν πλ καλη δουλεια κ ουτε ουλες μενουν ουτε προβληματα!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ξένη είπε:

Καλησπέρα...νομίζω αυτή η διπλωση που λες είναι φυσιολογικό,  την είχα κάνει και εγω πέρυσι σε ένα σημείο της τομης και μετά με τον καιρό έφυγε...να βάλεις και καμία κρεμα για ουλές...εμένα μου έδωσε την stratamed. Το μούδιασμα φεύγει μετά από κάνα 2μηνο με 3μηνο....

Μου την ειπε κι εμενα αυτη την αλοιφη. Αξιζει;;; Γιατι ειδα οτι ειναι ολιγον πανακριβη...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Μου την ειπε κι εμενα αυτη την αλοιφη. Αξιζει;;; Γιατι ειδα οτι ειναι ολιγον πανακριβη...

Τι να σου πω...Δεν ξέρω,  εμένα με παρα έτσουξε...Γιατί παρατήρησα στο Ιασώ πως ακόμα και την κλανια σου την πληρώνεις...τεσπα...Αφού πήγαν όλα καλά.. Είναι λίγη η κρέμα αλλά μου είπε ο γιατρός πως κάνει δουλειά,  εγώ κάνω άσχημες ουλές..

  • Μου αρέσει 1

CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

14 ώρες πρίν, Pagotoula είπε:

έστειλα βαιμπερ. αλλα μιλαμε για πολυ αποτυχημενες φωτο ...κ φαινεται κ η τριχα καγκελο! χαχαχ ε ρε τι τραβαμε..

@KNecky κι εγω νιωθω μουδιασμενη εντελως χαμηλα στην κοιλια...πολυ ασχημη αισθηση...αλλα λογικο αφου εχουν κοπει ολα τα νευρα..επανερχεται ποτε;;; 

Ναι βρε κορίτσια κι εγώ νιώθω μουδιασμένη την περιοχή και δεν μπορώ να ρουφήξω και την κοιλιά μου πλέον , ελπίζω να επανέρχεται 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Ναι βρε κορίτσια κι εγώ νιώθω μουδιασμένη την περιοχή και δεν μπορώ να ρουφήξω και την κοιλιά μου πλέον , ελπίζω να επανέρχεται 

Επειδή κ εγω ειμαι μουδιασμένη μου ειπε η αδερφή μου ότι για καιρό θα ειμαι ετσι .μηνες .ηδη έχουν περασει 40 μερες κ ακομα τ νιώθω .

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pennymav είπε:

Επειδή κ εγω ειμαι μουδιασμένη μου ειπε η αδερφή μου ότι για καιρό θα ειμαι ετσι .μηνες .ηδη έχουν περασει 40 μερες κ ακομα τ νιώθω .

Τι εννοείς μουδιασμενη; Εγώ δεν αισθάνομαι κάτι περίεργο, λίγη φαγούρα που και που,  και είναι φουσκωμενη η κοιλιά μου χαμηλά...

Link to comment
Share on other sites

Just now, teta2 είπε:

Τι εννοείς μουδιασμενη; Εγώ δεν αισθάνομαι κάτι περίεργο, λίγη φαγούρα που και που,  και είναι φουσκωμενη η κοιλιά μου χαμηλά...

Λόγω του ότι κόβονται όλα τα νεύρα της κοιλιάς στην εγχείρηση, δεν έχουμε μετά κανονική αίσθηση στο δέρμα γύρω από την τομή..σαν να έχει γίνει τοπική αναισθησία. Κι εμένα μου είπε ότι αυτό θα διαρκέσει κάποιους μήνες. Εσύ νιώθεις κιόλας νορμάλ;;φτου φτου! Έχεις αυτογιατρευτεί σαν τον σούπερμαν! :P:D 

κι εγώ επίσης έχω ένα φουσκωματάκι πάνω από την τομή. Μου είπε ο ντοκτορ χτες ότι είναι οίδημα εσωτερικό στις τομές και θα απορροφάται σταδιακά. Επιδυνώνεται με την ορθοστασία και το βάρος του μωρού στην κοιλιά κατά τον θηλασμό. Μαζεύεται δηλαδή παραπάνω πρήξιμο. Αλλά τι να κάνω; Και τα δύο είναι απαραίτητα σε αυτή την φάση.

1 hour ago, Polly1 είπε:

Ναι βρε κορίτσια κι εγώ νιώθω μουδιασμένη την περιοχή και δεν μπορώ να ρουφήξω και την κοιλιά μου πλέον , ελπίζω να επανέρχεται 

Θα κάνουν καιρό να θρέψουν οι κοιλιακοί μύες και να μπορούμε να τους λειτουργήσουμε κανονικά. Μέχρι τότε ούτε ρουφιούνται,ούτε μας βοηθούν στην οποιαδήποτε κίνηση. Κι εγώ πλέον όλα τα κάνω βάζοντας δύναμη στα χέρια ή τα πόδια.. Την κοιλιά την έχω ξεχάσει...

On 28/3/2020 at 1:55 ΜΜ, Ξένη είπε:

Πώς το κατάλαβες? Η μπεμπουλα καλά είναι, μεγαλώνει,  θα την πάρουμε μάλλον το άλλο Σάββατο..

Με θήλαστρο το βγάζω γιατί το μωρό είναι στην μονάδα και του το δίνουν..βγάζω κάθε 4-5 ώρες από 60ml, το βράδυ δεν το βγάζω και το βγάζω το πρωί...

Κορίτσι μου τώρα είδα ότι γέννησες! Να σου ζήσει η κορούλα σου!! Να σβήσει όλα τα παλιά και στο εξής να έχετε μόνο ευτυχισμένες στιγμές!!! Με το καλό να την πάρεις στο σπίτι σου!!

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, teta2 said:

Τι εννοείς μουδιασμενη; Εγώ δεν αισθάνομαι κάτι περίεργο, λίγη φαγούρα που και που,  και είναι φουσκωμενη η κοιλιά μου χαμηλά...

Ε αφου εχεις φαγουρα εισαι κομπλε! Εμενα οταν ξεκινησε φαγούρα αρχισε ν επανερχεται κ τα νευρα αρχιζουν ν δουλευουν!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 44 λεπτά , KNecky είπε:

Ε αφου εχεις φαγουρα εισαι κομπλε! Εμενα οταν ξεκινησε φαγούρα αρχισε ν επανερχεται κ τα νευρα αρχιζουν ν δουλευουν!

Ναι δεν αισθάνομαι αυτό που λέτε, γενικά είχα πολύ καλή ανάρρωση, δεν πόνεσα καθόλου στην τομή. Τις τελευταίες δύο μέρες στο μαιευτήριο δεν έπαιρνα τα παυσίπονα που μου έδιναν γιατί δεν πονουσα! Είναι θέμα οργανισμού μάλλον!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα ειναι θεμα οργανισμου! Οι περισσοτερες πονεσαμε πολυ!! Εγω παντως για 10 μερες δεν μπορουσα να σηκωθω και να ξαπλωσω! Παλι καλα ο μπεμπης ηταν πολυ ησυχος στην αρχη γιατι αδυνατον να φροντίσεις ενα μωρο με πονο καισαρικης!! Τυχερες οσες δεν πονεσατε παντως!! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, mpoukitsa είπε:

Σιγουρα ειναι θεμα οργανισμου! Οι περισσοτερες πονεσαμε πολυ!! Εγω παντως για 10 μερες δεν μπορουσα να σηκωθω και να ξαπλωσω! Παλι καλα ο μπεμπης ηταν πολυ ησυχος στην αρχη γιατι αδυνατον να φροντίσεις ενα μωρο με πονο καισαρικης!! Τυχερες οσες δεν πονεσατε παντως!! 

εννοειται ειναι θεμα ευαισθησιας οργανισμου..κι ισως και γενικα σωματικης καταστασης οταν την κανεις. εγω ημουν πολυ καταπονεμενη και πεσμενη απο την εγκυμοσυνη.

παντως οσα περιγραφεις βιωνω κι εγω...και δεν μπορω να ξαπλωσω πολυ ωρα στο πλαι επισης..μετα ποναω πολυ.το βραδυ που πεφτω λιγο να κοιμηθω ειναι οτι χειροτερο. μετα δεν μπορω να κινηθω...σημερα καπως αρχιζει να γινεται λιγοτερο εντονος ο πονος και περισσοτερο το μουδιασμα..

Ο μπεμπης τωρα δεν ειναι ησυχος;; εχει κολικους;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

εννοειται ειναι θεμα ευαισθησιας οργανισμου..κι ισως και γενικα σωματικης καταστασης οταν την κανεις. εγω ημουν πολυ καταπονεμενη και πεσμενη απο την εγκυμοσυνη.

παντως οσα περιγραφεις βιωνω κι εγω...και δεν μπορω να ξαπλωσω πολυ ωρα στο πλαι επισης..μετα ποναω πολυ.το βραδυ που πεφτω λιγο να κοιμηθω ειναι οτι χειροτερο. μετα δεν μπορω να κινηθω...σημερα καπως αρχιζει να γινεται λιγοτερο εντονος ο πονος και περισσοτερο το μουδιασμα..

Ο μπεμπης τωρα δεν ειναι ησυχος;; εχει κολικους;

Για τους πόνους της καισαρικη σ μετα μου είχε πει μια κοπέλα για υπόθετο .οτι κανει θαύματα .δεν ξερω αν τ έχετε δοκιμάσει .εφω γενικά δεν χρειάστηκε να παρω ούτε παυσίπονο .ευτυχως ήμουν απο τις τυχερές που δεν πόνεσαν με την καισαρικη .

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

εννοειται ειναι θεμα ευαισθησιας οργανισμου..κι ισως και γενικα σωματικης καταστασης οταν την κανεις. εγω ημουν πολυ καταπονεμενη και πεσμενη απο την εγκυμοσυνη.

παντως οσα περιγραφεις βιωνω κι εγω...και δεν μπορω να ξαπλωσω πολυ ωρα στο πλαι επισης..μετα ποναω πολυ.το βραδυ που πεφτω λιγο να κοιμηθω ειναι οτι χειροτερο. μετα δεν μπορω να κινηθω...σημερα καπως αρχιζει να γινεται λιγοτερο εντονος ο πονος και περισσοτερο το μουδιασμα..

Ο μπεμπης τωρα δεν ειναι ησυχος;; εχει κολικους;

Και εγω αργησα να ξαπλωσω στο πλαι!! Αδυνατον!! Τωρα ειμαι οκ σαν να μην εχω τομη! Απλα το μουδιασμα εχει μεινει!! 

Δεν ξερω αν ειναι κολικοι ισως αλλα εχει πολυ γκρινια χωρις να ξερω το γιατι και ολο αυτο με εξουθενωνει και ψυχολογικά γιατι δεν μπορω να τον βλεπω να κλαιει κ να μην ξερω τι να κανω αλλα και σωματικα γιατι ηρεμεί μονο αγκαλια και αυτο ολη την μερα και τη νυχτα καταλαβαινεις οτι με εχει εξοντώσει.. 

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...