Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

Κοριτσια θέλω να ρωτησω κατι άσχετο .

μπορει να ειναι χαζό .αλλα μετα τη γεννα που τελειώνουν τα λοχία και πριν να σου ερθει περίοδος κανουμε κανονικά ωορρηξία η πρέπει να μας ερθει περίοδος πρωτα και μετα ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Pennymav said:

Κοριτσια θέλω να ρωτησω κατι άσχετο .

μπορει να ειναι χαζό .αλλα μετα τη γεννα που τελειώνουν τα λοχία και πριν να σου ερθει περίοδος κανουμε κανονικά ωορρηξία η πρέπει να μας ερθει περίοδος πρωτα και μετα ;

Κανονικα θα υπαρχει ωορρηξία μετα απο λιγο καιρο ασχετως αν ερθει περιοδος ή όχι. Οσο θηλαζεις μπορει να μην εχεις περιοδο. Εγω πχ δεν ειχα για 1 χρόνο περιοδο που θηλαζα τον τον γιο μου φουλ.

19 minutes ago, Pagotoula said:

Κοριτσα...για τον υπνο σας τι κανετε;

 

Τι εννοείς αγάπη?

Link to comment
Share on other sites

Just now, KNecky είπε:

Κανονικα θα υπαρχει ωορρηξία μετα απο λιγο καιρο ασχετως αν ερθει περιοδος ή όχι. Οσο θηλαζεις μπορει να μην εχεις περιοδο. Εγω πχ δεν ειχα για 1 χρόνο περιοδο που θηλαζα τον τον γιο μου φουλ.

Τι εννοείς αγάπη?

Εννοω πως την παλευετε....κοιμαστε καθολου; κι αν ναι, σε ποια φαση προλαβαινετε;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pennymav είπε:

Κοριτσια θέλω να ρωτησω κατι άσχετο .

μπορει να ειναι χαζό .αλλα μετα τη γεννα που τελειώνουν τα λοχία και πριν να σου ερθει περίοδος κανουμε κανονικά ωορρηξία η πρέπει να μας ερθει περίοδος πρωτα και μετα ;

Όχι γενικά ο κύκλος λειτουργεί όπως να ναι... μπορεί να μην σου έρθει καθόλου περίοδος, μπορεί να αργήσει, μπορεί να έρθει κανονικά. Δεν είναι να το ρισκάρεις πάντως! Εμένα μου ήρθε ακριβώς στις 40 μέρες. 

Just now, Pagotoula είπε:

Εννοω πως την παλευετε....κοιμαστε καθολου; κι αν ναι, σε ποια φαση προλαβαινετε;

Εγω τον ταΐζω τελευταία φορά στις 11-12 κ μετά πέφτω κ εγω για ύπνο.. ξυπνάει στο 3ωρο τον ταΐζω με το ένα μάτι κλειστό κ ξανά κοιμάμαι κ εγω.. Ε αυτή η ιστορία τραβάει μέχρι τις 10-11 το πρωί ανα 2-3 ώρες που ξυπνάει.. οι θηλασμοι του έχω παρατηρήσει είναι πιο <<συνοπτικοι>> το βράδυ, δηλαδή τρώει 20 λεπτά κ κοιμάται ενώ τη μερα μπορεί να πάρει κ παραπάνω... αν ειμαι κουρασμένη απ το βράδυ θα κοιμηθώ κ απόγευμα όσο κοιμάται κ ο μικρός... γενικά τα καταφέρνω μπορώ να πω κ να ξεκουράζομαι το βράδυ κ τις δουλειές μου να κάνω, απλα ειμαι όλη μερα στο πόδι... εσένα πως είναι ο ρυθμός σας; 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Murtw.st είπε:

Όχι γενικά ο κύκλος λειτουργεί όπως να ναι... μπορεί να μην σου έρθει καθόλου περίοδος, μπορεί να αργήσει, μπορεί να έρθει κανονικά. Δεν είναι να το ρισκάρεις πάντως! Εμένα μου ήρθε ακριβώς στις 40 μέρες. 

Εγω τον ταΐζω τελευταία φορά στις 11-12 κ μετά πέφτω κ εγω για ύπνο.. ξυπνάει στο 3ωρο τον ταΐζω με το ένα μάτι κλειστό κ ξανά κοιμάμαι κ εγω.. Ε αυτή η ιστορία τραβάει μέχρι τις 10-11 το πρωί ανα 2-3 ώρες που ξυπνάει.. οι θηλασμοι του έχω παρατηρήσει είναι πιο <<συνοπτικοι>> το βράδυ, δηλαδή τρώει 20 λεπτά κ κοιμάται ενώ τη μερα μπορεί να πάρει κ παραπάνω... αν ειμαι κουρασμένη απ το βράδυ θα κοιμηθώ κ απόγευμα όσο κοιμάται κ ο μικρός... γενικά τα καταφέρνω μπορώ να πω κ να ξεκουράζομαι το βράδυ κ τις δουλειές μου να κάνω, απλα ειμαι όλη μερα στο πόδι... εσένα πως είναι ο ρυθμός σας; 

Κ εγω σε 3 μερες 40ιζω κ την ξυπνάω 2 η ωρα τρώει .μετα γύρω στις 6 κ μετα στις 10 .μονο το βραδυ μου το παει γύρω στο 4ωρο .την μερα μπορει ν α ψιλό τρώει κ κάθε ωρα 

Just now, KNecky είπε:

Κανονικα θα υπαρχει ωορρηξία μετα απο λιγο καιρο ασχετως αν ερθει περιοδος ή όχι. Οσο θηλαζεις μπορει να μην εχεις περιοδο. Εγω πχ δεν ειχα για 1 χρόνο περιοδο που θηλαζα τον τον γιο μου φουλ.

Τι εννοείς αγάπη?

Σου είχε πει όσο θηλάζεις να προσεχείς τις επαφές γιατί μπορει εύκολα να ξανα μείνεις έγκυος ;

Just now, Pennymav είπε:

Κ εγω σε 3 μερες 40ιζω κ την ξυπνάω 2 η ωρα τρώει .μετα γύρω στις 6 κ μετα στις 10 .μονο το βραδυ μου το παει γύρω στο 4ωρο .την μερα μπορει ν α ψιλό τρώει κ κάθε ωρα 

Σου είχε πει όσο θηλάζεις να προσεχείς τις επαφές γιατί μπορει εύκολα να ξανα μείνεις έγκυος ;

Αυτο με την περίοδο μπορει να ισχύει κ σε εμενα που της δίνω και δικό μου γάλα με θήλαστρο ;εννοω πιάνεται κ αυτο σαν θηλασμός ;δίνω κ ξενο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, mpempaki1 είπε:

κορίτσια νιώθω συσπασεις ανα 20λ ανωδυνες όμως.. και "πονο" κ τσούξιμο από κάτω.. λετε;

Παρακολουθα το να δεις αν θα μειωθεί ο χρόνος και παρε τον γιατρο σου!!με το καλό σου εύχομαι !!!να πάνε ολα καλα!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Pennymav said:

Κ εγω σε 3 μερες 40ιζω κ την ξυπνάω 2 η ωρα τρώει .μετα γύρω στις 6 κ μετα στις 10 .μονο το βραδυ μου το παει γύρω στο 4ωρο .την μερα μπορει ν α ψιλό τρώει κ κάθε ωρα 

Σου είχε πει όσο θηλάζεις να προσεχείς τις επαφές γιατί μπορει εύκολα να ξανα μείνεις έγκυος ;

Αυτο με την περίοδο μπορει να ισχύει κ σε εμενα που της δίνω και δικό μου γάλα με θήλαστρο ;εννοω πιάνεται κ αυτο σαν θηλασμός ;δίνω κ ξενο

Ναι Πενυ μου οσο θηλαζεις δεν ειναι αντισυλληπτικό μετρο κ θελει προσοχη. Ξερω κοπελες π εμειναν εγκυες παλι κατα το θηλασμο χωρις περιοδο.

Ειτε βγαζεις με θηλαστρο ειτε πινει κατευθειαν απτη θηλή μπορει να αργησει να σου έρθει αν πινει πολυ συχνα αλλα ειναι στον οργανισμο κιολας το ποτε θ ερθει πάλι περίοδος πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Pennymav είπε:

Παρακολουθα το να δεις αν θα μειωθεί ο χρόνος και παρε τον γιατρο σου!!με το καλό σου εύχομαι !!!να πάνε ολα καλα!!!

τίποτα τελικά  :(

τσαμπα η χαρά...κορίτσι μου ♡

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Murtw.st είπε:

Όχι γενικά ο κύκλος λειτουργεί όπως να ναι... μπορεί να μην σου έρθει καθόλου περίοδος, μπορεί να αργήσει, μπορεί να έρθει κανονικά. Δεν είναι να το ρισκάρεις πάντως! Εμένα μου ήρθε ακριβώς στις 40 μέρες. 

Εγω τον ταΐζω τελευταία φορά στις 11-12 κ μετά πέφτω κ εγω για ύπνο.. ξυπνάει στο 3ωρο τον ταΐζω με το ένα μάτι κλειστό κ ξανά κοιμάμαι κ εγω.. Ε αυτή η ιστορία τραβάει μέχρι τις 10-11 το πρωί ανα 2-3 ώρες που ξυπνάει.. οι θηλασμοι του έχω παρατηρήσει είναι πιο <<συνοπτικοι>> το βράδυ, δηλαδή τρώει 20 λεπτά κ κοιμάται ενώ τη μερα μπορεί να πάρει κ παραπάνω... αν ειμαι κουρασμένη απ το βράδυ θα κοιμηθώ κ απόγε9υμα όσο κοιμάται κ ο μικρός... γενικά τα καταφέρνω μπορώ να πω κ να ξεκουράζομαι το βράδυ κ τις δουλειές μου να κάνω, απλα ειμαι όλη μερα στο πόδι... εσένα πως είναι ο ρυθμός σας; 

Μυρτω μου εχασε αρκετα στη μενν κι ο παιδιατρος μου ειπε να τρωει ανα 2μιση ωρες τη μερα κι ανα 3 τη νυχτα. Εμενα τη νυχτα φαινεται να μην την χορταινει η παραγωγη μου και γκρινιαζει, θελει κι αλλο. Αν σκεφτεις λοιπον οτι το 2μισαωρο σημαινει οτι πχ ξυπναει στις 11, μεχρι να την αλλαξω, να παρουμε θεση, να αχισει να τρωει, να κοιμαται, να την ξυπναω, να αλλαξουμε στηθος, ξανα μανα τα ιδια, να ρευτει, να κοιμηθει, περναει περιπου 1 ωρα κι ενα τεταρτο. Οποτε μου μενει αλλο τοσο να πιω νερο, να παω τουαλετα και να κοιμηθω.... Το βραδυ που την βαζω στην κουνια, θελει και πιο πολυ νανουρισμα να κοιμηθει, αλλιως δεν καθεται στην κουνια. Συν την γκρινιτσα αν δεν εχει χορτασει.... Οποτε κοιμαμαι μαξ μια ωρα, 3-4 φορες...Και αναρωτιεμαι πως θα την παλεψω...

Επισης ερωτηση...ξερετε περιπου ποσα γραμμαρια πρεπει να παιρνει καθε μερα το μωρο στην αρχη;;;

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Pagotoula είπε:

Μυρτω μου εχασε αρκετα στη μενν κι ο παιδιατρος μου ειπε να τρωει ανα 2μιση ωρες τη μερα κι ανα 3 τη νυχτα. Εμενα τη νυχτα φαινεται να μην την χορταινει η παραγωγη μου και γκρινιαζει, θελει κι αλλο. Αν σκεφτεις λοιπον οτι το 2μισαωρο σημαινει οτι πχ ξυπναει στις 11, μεχρι να την αλλαξω, να παρουμε θεση, να αχισει να τρωει, να κοιμαται, να την ξυπναω, να αλλαξουμε στηθος, ξανα μανα τα ιδια, να ρευτει, να κοιμηθει, περναει περιπου 1 ωρα κι ενα τεταρτο. Οποτε μου μενει αλλο τοσο να πιω νερο, να παω τουαλετα και να κοιμηθω.... Το βραδυ που την βαζω στην κουνια, θελει και πιο πολυ νανουρισμα να κοιμηθει, αλλιως δεν καθεται στην κουνια. Συν την γκρινιτσα αν δεν εχει χορτασει.... Οποτε κοιμαμαι μαξ μια ωρα, 3-4 φορες...Και αναρωτιεμαι πως θα την παλεψω...

Επισης ερωτηση...ξερετε περιπου ποσα γραμμαρια πρεπει να παιρνει καθε μερα το μωρο στην αρχη;;;

 

Τωρα είναι να κανεις λίγο υπομονή λογικά τον πρώτο μήνα να ανακτήσει καλό βάρος κ να σταθεροποιηθούν οι ρυθμοί σας... στην πορεία δεν θα εχει τοσο αυξημένες ανάγκες, δεν θα κοιμάται κιόλας όσο τρώει, θα δεις, απλα περνάτε φάση! Δύσκολη μεν, αλλα φάση που θα περάσει! Ημερήσια δεν ξέρω βάρος.. ξέρω χωρίς όμως να ειμαι απόλυτα σίγουρη ότι θέλει αύξηση βάρους 170+ γραμμάρια τη βδομάδα.., εσείς ποσο έχετε πάρει;; Βέβαια κ μένα την πρώτη βδομάδα πήρε ψίχουλα σε σχέση μ αυτό που συνέχισε να παίρνει μετά 

Link to comment
Share on other sites

Just now, mpempaki1 said:

τίποτα τελικά  :(

τσαμπα η χαρά...κορίτσι μου ♡

Μην ανησυχεις κ αυτο να γίνεται ειναι καλό γτ προπονείται πιο εντατικά η μητρα κ ο τραχηλος!

Just now, Pagotoula said:

Μυρτω μου εχασε αρκετα στη μενν κι ο παιδιατρος μου ειπε να τρωει ανα 2μιση ωρες τη μερα κι ανα 3 τη νυχτα. Εμενα τη νυχτα φαινεται να μην την χορταινει η παραγωγη μου και γκρινιαζει, θελει κι αλλο. Αν σκεφτεις λοιπον οτι το 2μισαωρο σημαινει οτι πχ ξυπναει στις 11, μεχρι να την αλλαξω, να παρουμε θεση, να αχισει να τρωει, να κοιμαται, να την ξυπναω, να αλλαξουμε στηθος, ξανα μανα τα ιδια, να ρευτει, να κοιμηθει, περναει περοπου 1 κι ενα τεταρτο. Οποτε μου μενει αλλο τοσο να πιω νερο, να παω τουαλετα και να κοιμηθω.... Το βραδυ που την βαζω στην κουνια, θελει και πιο πολυ νανουρισμα να κοιμηθει, αλλιως δεν καθεται στην κουνια. Συν την γκρινιτσα αν δεν εχει χορτασει.... Οποτε κοιμαμαι μαξ μια ωρα, 3-4 φορες...

 

Ειναι αρκετα νωρίς για να βρει προγραμμα η μικρουλα πιστευω κ όντως τ βραδια ειναι πιο δυσκολο κ να χορτασουν κ να μπουν γ ύπνο γ καποιο λογο σε αυτη την ηλικια. Ειναι κ η δικη μας κουραση λογικα. Στην αρχη οπως λες ημουν κ γω τώρα υπαρχουν φορες π ξυπνάει στις 2,3 ωρες -τηρουμε κ μεις το 3 ωρες τ βραδυα- αλλα δεν την παλευω κ την βαζω διπλα μου κ κοιμαμαι οσο θηλαζει. Θεωρω καλο ομως π δν κοιμαται πολυ γτ πρεπει ν παρει βαρος κ ο μονος τροπος ειναι να πινει συχνα κ ν ερθει κ αλλο γαλα! Η συγκοιμηση με εχει σωσει αλλά δεν παει στο κρεβάτι της συχνα την νύχτα ετσι κ εννοείται θελει πολλη προσοχη. Επειδη την συγκοιμηση φοβαμαι να την συστηνω θα σου ελεγα να κοιμασαι κ την μερα οποτε μπορεις.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Murtw.st είπε:

Τωρα είναι να κανεις λίγο υπομονή λογικά τον πρώτο μήνα να ανακτήσει καλό βάρος κ να σταθεροποιηθούν οι ρυθμοί σας... στην πορεία δεν θα εχει τοσο αυξημένες ανάγκες, δεν θα κοιμάται κιόλας όσο τρώει, θα δεις, απλα περνάτε φάση! Δύσκολη μεν, αλλα φάση που θα περάσει! Ημερήσια δεν ξέρω βάρος.. ξέρω χωρίς όμως να ειμαι απόλυτα σίγουρη ότι θέλει αύξηση βάρους 170+ γραμμάρια τη βδομάδα.., εσείς ποσο έχετε πάρει;; Βέβαια κ μένα την πρώτη βδομάδα πήρε ψίχουλα σε σχέση μ αυτό που συνέχισε να παίρνει μετά 

Πηρε 80-90 σε 3 μερες... Ακομα εχουμε δρομο ως το βαρος γεννησης ομως. Ο γιατρος ειπε αν δεν το φτασουμε στις 12 μερες, θα μπει και ξενο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι, το μωρό πως το ζυγίζετε; Εννοώ ντυμένο, με την πάνα ή γυμνό; Σκέφτηκα μήπως στο μαιευτήριο τα ζυγίζουν γυμνά ενώ εγώ στο σπίτι την έχω με πάνα και ένα κορμάκι, οπότε οι τιμές που βγάζω εγώ δεν είναι σωστές....

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Pagotoula είπε:

Μυρτω μου εχασε αρκετα στη μενν κι ο παιδιατρος μου ειπε να τρωει ανα 2μιση ωρες τη μερα κι ανα 3 τη νυχτα. Εμενα τη νυχτα φαινεται να μην την χορταινει η παραγωγη μου και γκρινιαζει, θελει κι αλλο. Αν σκεφτεις λοιπον οτι το 2μισαωρο σημαινει οτι πχ ξυπναει στις 11, μεχρι να την αλλαξω, να παρουμε θεση, να αχισει να τρωει, να κοιμαται, να την ξυπναω, να αλλαξουμε στηθος, ξανα μανα τα ιδια, να ρευτει, να κοιμηθει, περναει περιπου 1 ωρα κι ενα τεταρτο. Οποτε μου μενει αλλο τοσο να πιω νερο, να παω τουαλετα και να κοιμηθω.... Το βραδυ που την βαζω στην κουνια, θελει και πιο πολυ νανουρισμα να κοιμηθει, αλλιως δεν καθεται στην κουνια. Συν την γκρινιτσα αν δεν εχει χορτασει.... Οποτε κοιμαμαι μαξ μια ωρα, 3-4 φορες...Και αναρωτιεμαι πως θα την παλεψω...

Επισης ερωτηση...ξερετε περιπου ποσα γραμμαρια πρεπει να παιρνει καθε μερα το μωρο στην αρχη;;;

 

Μου είχε πει ο παιδίατρος ότι φυσιολογικό ειναι 800 γραμμ τ μήνα μεχρι 1 κιλό κ κατι .οποτε υπολόγισε το .εγω νομιζω γύρω στα 30!γραμμ τ μερα ειναι καλα

Just now, teta2 είπε:

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι, το μωρό πως το ζυγίζετε; Εννοώ ντυμένο, με την πάνα ή γυμνό; Σκέφτηκα μήπως στο μαιευτήριο τα ζυγίζουν γυμνά ενώ εγώ στο σπίτι την έχω με πάνα και ένα κορμάκι, οπότε οι τιμές που βγάζω εγώ δεν είναι σωστές....

Γυμνό εντελώς εμείς το ζυγίζουμε.πανα + φορμάκι μπορει να ειναι γύρω στα 60 γραμμ νομιζω που τα ειχα ζυγίσει εγω μια φορά 

Just now, Pagotoula είπε:

Πηρε 80-90 σε 3 μερες... Ακομα εχουμε δρομο ως το βαρος γεννησης ομως. Ο γιατρος ειπε αν δεν το φτασουμε στις 12 μερες, θα μπει και ξενο.

Ειναι μια χαρα για αρχη .εννοω για μετα το μαιευτήριο .κ την αλλη βδομάδα θα πάρει πιο πολυ .θα δεις .αρα μια χαρα τρώει 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...