Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

1 hour ago, Pagotoula είπε:

Ουαου!! φτου φτου το παιδακι σου!! Μακαρι να παρει μπρος κι η δικια μας!! 

Μπανιο στο μπανακι ποτε κανουν;; οταν επουλωθει ο αφαλος; Εμενα μου ειπε προς το παρον να μην πεφτει νερο στον αφαλο, να μην την βαζω στο.μπανακι δηλαδη.

Ναι μόλις πέσει, γιατι αν τη βάλεις τωρα στο μπανάκι μπορεί να παίρνει παραπάνω υγρασία ο αφαλος κ δεν κανει γιατι δεν επουλώνεται...  εμένα σκέψου που είναι 55 εκ κ 3.800 πλέον ακομα στα χέρια τον κάνω μπανιο μ φαίνεται πιο εύκολο όσο χωράει  ακομα! 

πρίν από 11 λεπτά , asda είπε:

Κορίτσια τι κανετε; έχω χάσει λίγα επεισόδια.. θέλω να ρωτήσω το εξής. Στις πόσες μέρες σταμάτησε το αίμα σε όσες κανατε καισαρική;; ειμαι στις 10 μέρες και από χθες δεν έχω καθόλου παρότι έχω άλλη μια αντιληπτική να κανω.. Είναι νορμάλ; 

Ναι! Εγω ήδη στη βδομάδα είχα παρα πολύ περιορισμένη ροη.. γενικά αν εξαιρέσεις τις πρώτες μέρες είχα λίγο αίμα με το που ήρθα σπίτι 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Polly1 είπε:

Κι εγώ τα ίδια, κοιμάμαι το πολυ 4ωρο τη νύχτα! Να τη ζυγίζει καλυτερα κάθε βδομάδα και όχι κάθε μέρα γιατι δεν παίρνουν κάθε μέρα το ίδιο! Αν τη βδομαδα παίρνει 150-230 γραμ είναι μια χαρα!! Φυσικά ο τι παραπάνω είναι ευπρόσδεκτο! Το βάρος της γέννησης θα πρέπει να το πάρει στις 2 βδομάδες, κάποια βρέφη το παίρνουν και στις 3! Συνέχισε φουλ θηλασμούς όσο μπορείς!! 

Αχ τα ίδια! Εκεί που χαίρομαι που επιτέλους κοιμήθηκε, ξυπνάει και πάλι απ την αρχη!! Επίσης να ρωτήσω, λοξυγγα έχει συχνά εσας;;

Κι εγώ από σήμερα χωρίς βοήθεια! Η μαμά ανήκει σε ομάδα υψηλού κινδύνου οποτε της έδωσα ρεπό διαρκείας! Δεν μπορώ να χω κι αυτο στο μυαλό μου!! Πάρε μπανάνες, ξηρούς καρπούς, γιαούρτια, τυρί και ο τι άλλο σ αρέσει και είναι έτοιμο προς κατανάλωση. Εμένα η παιδίατρος μου πε να τη βάζω να ρευτει 10 λεπτα αλλα την αφήνω πιο πολύ γιατί μου βγάζει γουλιές!!

Ναι λοξιγγα εχει πολυ συχνα! Μπορει κ καθε μερα, φυσιολογικο μου ειπε η παιδιατρος! Και το φτερνισμα επισης!! Και εγω τον αφηνω παραπανω να ρευτει γιατι αργει και μου βγαζει κ εμενα γουλιες! Με πιανει αγχος να τον ξαπλωσω αν δεν εχει ρευτει! Αυτο που λες για την βοηθεια σε καταλαβαινω! Και εγω ειχα τη μαμα μου αλλα εχει 1 βδομαδα που δεν ερχετε κανεις σπιτι και ειμαι μονη και ο συζυγος ερχετε απογευμα απο τη δουλεια! Ειναι δυσκολο πολυ να τα κανεις ολα μονη σου αλλα στο τελος θα εχεις την ευχαριστηση οτι τα καταφερες!! 

Just now, KNecky είπε:

Σιγουρα κ μικρουλης που ηταν πηρε μια χαρα κ συ εχεις μπολικο γαλατακι κ καλη συνεργασία κ οι 2 σας γενικότερα μπραβο!! :) Είναι πολλή ωρα οντως..οπως φαινεται αγκαλιτσες θελει..εχεις την κουνια κοντα?? Μήπως συνηθισει ν ακουμπας τ χερι σ κοντα του ή στην πλατουλα του κ πας γ ύπνο πιο συντομα κ συ.. ή να βαλεις κατι δικο σου διπλα που εχεις φορεσει να μυριζει μαμα??

Θα δοκιμασω αυτο με την μπλουζα αλλα φοβαμαι λιγο μη τη κουνησει με τα χερια του και το βαλει στο προσωπο και πνιγει(υπερβολικη το ξερω )! Ναι εχω μια μικρη κουνια διπλα στο κρεββατι μου! Τον κουναω του μιλαω τον χαιδευω... τιποτα!! Αχ μακαρι να ηξερα τι θελει οταν κλαιει!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, mpoukitsa said:

Ναι λοξιγγα εχει πολυ συχνα! Μπορει κ καθε μερα, φυσιολογικο μου ειπε η παιδιατρος! Και το φτερνισμα επισης!! Και εγω τον αφηνω παραπανω να ρευτει γιατι αργει και μου βγαζει κ εμενα γουλιες! Με πιανει αγχος να τον ξαπλωσω αν δεν εχει ρευτει! Αυτο που λες για την βοηθεια σε καταλαβαινω! Και εγω ειχα τη μαμα μου αλλα εχει 1 βδομαδα που δεν ερχετε κανεις σπιτι και ειμαι μονη και ο συζυγος ερχετε απογευμα απο τη δουλεια! Ειναι δυσκολο πολυ να τα κανεις ολα μονη σου αλλα στο τελος θα εχεις την ευχαριστηση οτι τα καταφερες!! 

Θα δοκιμασω αυτο με την μπλουζα αλλα φοβαμαι λιγο μη τη κουνησει με τα χερια του και το βαλει στο προσωπο και πνιγει(υπερβολικη το ξερω )! Ναι εχω μια μικρη κουνια διπλα στο κρεββατι μου! Τον κουναω του μιλαω τον χαιδευω... τιποτα!! Αχ μακαρι να ηξερα τι θελει οταν κλαιει!!

Μπορεις να τον εχεις αγκαλια ενω θηλαζει κ τυλιγμενο σε μια πανα ή σεντονακι κ να τον ακουμπήσεις με αυτο γ υπνο, ωστε να εχει μυρωδια μαμας γ μ μην βάλεις μπλούζα γτ ειναι κ αυτο π λες σωστο! Υπομονη κ θ συνηθισουν σγ σγ.. θέλει χρονο δυστυχώς κ ειναι αρχη ακόμα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, KNecky είπε:

Μπορεις να τον εχεις αγκαλια ενω θηλαζει κ τυλιγμενο σε μια πανα ή σεντονακι κ να τον ακουμπήσεις με αυτο γ υπνο, ωστε να εχει μυρωδια μαμας γ μ μην βάλεις μπλούζα γτ ειναι κ αυτο π λες σωστο! Υπομονη κ θ συνηθισουν σγ σγ.. θέλει χρονο δυστυχώς κ ειναι αρχη ακόμα.

Ναι ποσο δικιο εχεις!! Θα μαθουμε που θα παει!!! Αχ σε ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες !!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Kathrin17 είπε:

Καλημέρα!!! Οχι, ακόμη χοντρουλα με τη μπεμπουλα στην κοιλιά!! Χαχαχα...Εσυ πως είσαι? 

χοντρούλα και εγω χαχαχχα.

Τώρα είμαι στον γιατρο.. έκανα ζώνες έχω πολύ συσπασεις και οργανωμένες μου είπε η μαια. Τώρα περιμένω και τον γιατρο να με δει. 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλημέρα!! Γεννησαμε κι εμείς!! Την Πέμπτη τελικά..μας ήρθε το κοριτσάκι μας με καισαρική..όλα καλά πήγαν.. πόνεσα λιγάκι βέβαια..εγώ φταίω όμως γιατί έκανα υπομονή και δε ζητούσα κατευθείαν παυσίπονη..ο μόνος πόνος που με τρέλανε ήταν ένας περίεργος στον ώμο που μου είπαν ότι ήταν από αέρια που χτυπανε εκεί..με παρέλυε πραγματικα..αλλά κ πάλι ούτε που το σκέφτομαι..όσο για το θηλασμό ενώ κατευθείαν η μπουμπού μου άρχισε να τραβάει δεν είχα γάλα δυστυχως με αποτέλεσμα να δώσουμε ξένο και από χθες που κάπως έχω ζοριζεται αρκετά μωρέ και κλαίει πολύ και δε θέλω και στο τέλος χάνει και τον ύπνο τής..θα το παλέψουμε όμως..καλά γεννητουρια στις εναπομείσαντες!!!

  • Μου αρέσει 5

V2Nop3.png

Link to comment
Share on other sites

εγώ τελικά σήμερα είχα πάλι συσπασεις και διαστολή 2. μου είπε να ξανά πάω σε 4 μέρες και αν εχω καλές προϋποθέσεις ( διαστολή κι άλλο δλδ) θα με κρατήσει μάλλον. έχει εμπεδωθεί το μωρό. μακάρι να γεννήσω και πριν τις 4 μέρες χαχαχ

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Nackt said:

Κορίτσια μου καλημέρα!! Γεννησαμε κι εμείς!! Την Πέμπτη τελικά..μας ήρθε το κοριτσάκι μας με καισαρική..όλα καλά πήγαν.. πόνεσα λιγάκι βέβαια..εγώ φταίω όμως γιατί έκανα υπομονή και δε ζητούσα κατευθείαν παυσίπονη..ο μόνος πόνος που με τρέλανε ήταν ένας περίεργος στον ώμο που μου είπαν ότι ήταν από αέρια που χτυπανε εκεί..με παρέλυε πραγματικα..αλλά κ πάλι ούτε που το σκέφτομαι..όσο για το θηλασμό ενώ κατευθείαν η μπουμπού μου άρχισε να τραβάει δεν είχα γάλα δυστυχως με αποτέλεσμα να δώσουμε ξένο και από χθες που κάπως έχω ζοριζεται αρκετά μωρέ και κλαίει πολύ και δε θέλω και στο τέλος χάνει και τον ύπνο τής..θα το παλέψουμε όμως..καλά γεννητουρια στις εναπομείσαντες!!!

Να σας ζησει με υγεία κ ευτυχία!! Πώς εισαι τωρα?? Καλη ανατροφη κ αναρρωση κ μακαρι να το βρει συντομα με το θηλασμο να μην παιδευεται το μικρακι! Ποσα κιλα γεννηθηκε?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, KNecky είπε:

Να σας ζησει με υγεία κ ευτυχία!! Πώς εισαι τωρα?? Καλη ανατροφη κ αναρρωση κ μακαρι να το βρει συντομα με το θηλασμο να μην παιδευεται το μικρακι! Ποσα κιλα γεννηθηκε?

Ευχαριστούμε πολύ πολύ!! 3410 τελικά!! 

Από έξτρα εξετάσεις τι κάνατε;

Εμείς για την ακοή, έλλειψη ενζύμων και για κάποια σπάνια νοσήματα. Υπήρχε κάτι άλλο;

  • Μου αρέσει 1

V2Nop3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Καλημέρα κοριτσια. Σημερα τα κακα της μικρης εχουν ενα εντονο κιτρινωπο χρωμα. Ξερει καμια αν ειναι φυσιολογικο; Παιζει πχ ρολο η διατροφη μου;; 

Κ εμάς ετσι ειναι !σαν μουσταρδί ε;;

Κοριτσια ειναι κάποια κοπέλα που να γέννησε πρόσφατα και να έκανε αίτηση για το επίδομα λοχείας ;που γινεται τωρα ηλεκτρονικά λόγω του κορονοϊού ;;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula said:

Καλημέρα κοριτσια. Σημερα τα κακα της μικρης εχουν ενα εντονο κιτρινωπο χρωμα. Ξερει καμια αν ειναι φυσιολογικο; Παιζει πχ ρολο η διατροφη μου;; 

Ναι φυσιολογικοτατα απο κιτρινα ανοιχτο ως πρασινωπα! Παραθετω:

Όταν πλέον ο θηλασμός εγκατασταθεί και το νεογνό τρέφεται με μεγαλύτερες ποσότητες γάλατος έχουμε πια τις κενώσεις θηλασμού. Τα κόπρανα γίνονται πιο ρευστά έως υδαρή και μπορεί να περιέχουν μικρά κομματάκια, σαν σποράκια. Οι κενώσεις έχουν κίτρινο, κιτρινοπράσινο ή πορτοκαλί χρώμα και μια ήπια οσμή.  Η συχνότητα των κενώσεων ενός θηλάζοντος βρέφους   διαφέρει σε μεγάλο βαθμό φυσιολογικά.  Δύναται να κυμαίνεται από μία κένωση κάθε 7 μέρες μέχρι να υπάρχει κένωση μετά από κάθε γεύμα, δηλαδή μέχρι και 8-10 κενώσεις το εικοσιτετράωρο. Τα βρέφη που τρέφονται με φόρμουλα έχουν κατά μέσο όρο 3  κενώσεις τη μέρα και πιο κρεμώδη σύσταση κοπράνων.

Just now, Nackt said:

Ευχαριστούμε πολύ πολύ!! 3410 τελικά!! 

Από έξτρα εξετάσεις τι κάνατε;

Εμείς για την ακοή, έλλειψη ενζύμων και για κάποια σπάνια νοσήματα. Υπήρχε κάτι άλλο;

Ω τελεια η μπουμπου μπράβο! Πέρα απο αυτα εχει κ για τα ισχυα καποιο υπερηχο, δεν θυμάμαι αλλο.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pennymav είπε:

Κ εμάς ετσι ειναι !σαν μουσταρδί ε;;

Κοριτσια ειναι κάποια κοπέλα που να γέννησε πρόσφατα και να έκανε αίτηση για το επίδομα λοχείας ;που γινεται τωρα ηλεκτρονικά λόγω του κορονοϊού ;;

Είχα κάνει την αίτηση πριν τη λήψη μέτρων βεβαια, αλλά το μόνο που χρειάζεσαι είναι η ληξιαρχική πράξη γέννησης καθώς και το πού θα είναι ασφαλισμένο το παιδί.Υπάρχει τωρα κάποια πλατφορμα;

Just now, Nackt είπε:

Ευχαριστούμε πολύ πολύ!! 3410 τελικά!! 

Από έξτρα εξετάσεις τι κάνατε;

Εμείς για την ακοή, έλλειψη ενζύμων και για κάποια σπάνια νοσήματα. Υπήρχε κάτι άλλο;

Να σου ζήσει το μωρο σου!! Τέλεια και τα κιλά!! Από έξτρα δεν έκανα τιποτα, φωτογράφισα όμως τη λίστα για να τη δείξω στην παιδίατρο 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...