Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

Just now, Polly1 είπε:

Είχα κάνει την αίτηση πριν τη λήψη μέτρων βεβαια, αλλά το μόνο που χρειάζεσαι είναι η ληξιαρχική πράξη γέννησης καθώς και το πού θα είναι ασφαλισμένο το παιδί.Υπάρχει τωρα κάποια πλατφορμα;

Να σου ζήσει το μωρο σου!! Τέλεια και τα κιλά!! Από έξτρα δεν έκανα τιποτα, φωτογράφισα όμως τη λίστα για να τη δείξω στην παιδίατρο 

Ναι τωρα γινεται ηλεκτρονικά .σου λένε απλα μια σελίδα να μπεις ,μπαίνεις κ δν βγάζεις ποτε ακρη .κ έλεγα μηπως το είχε κανει κάποια κοπέλα και με βοηθούσε λιγο

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, Nackt είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα!! Γεννησαμε κι εμείς!! Την Πέμπτη τελικά..μας ήρθε το κοριτσάκι μας με καισαρική..όλα καλά πήγαν.. πόνεσα λιγάκι βέβαια..εγώ φταίω όμως γιατί έκανα υπομονή και δε ζητούσα κατευθείαν παυσίπονη..ο μόνος πόνος που με τρέλανε ήταν ένας περίεργος στον ώμο που μου είπαν ότι ήταν από αέρια που χτυπανε εκεί..με παρέλυε πραγματικα..αλλά κ πάλι ούτε που το σκέφτομαι..όσο για το θηλασμό ενώ κατευθείαν η μπουμπού μου άρχισε να τραβάει δεν είχα γάλα δυστυχως με αποτέλεσμα να δώσουμε ξένο και από χθες που κάπως έχω ζοριζεται αρκετά μωρέ και κλαίει πολύ και δε θέλω και στο τέλος χάνει και τον ύπνο τής..θα το παλέψουμε όμως..καλά γεννητουρια στις εναπομείσαντες!!!

Να σας ζήσει το κοριτσάκι σας!! Γερη κ καλοτυχη να'ναι στη ζωή της!! Υπομονή με το θηλασμό, θα το βρείτε που θα παει.. ;)

 

 

Μανουλα              ΠΗΤ         

Ελλην                     3/3           κοριτσακι

AMAL04                13/3         αγορακι

iliana88                 19/3         αγορακι

fairytale18            26/3         κοριτσακι

Annette                 26/3          αγορακι

Honeybee             28/3          αγορακι

Kathrin17              31/3         κοριτσακι

katerinakk              6/4           αγορακι

Pennyep26             8/4          κοριτσακια 2

 

 

              :-P :-P ΓΕΝΝΗΣΑΜΕ!!! :-P :-P              

 

Μανουλα                 Ημ/νια     

Murtw.st                    14/2            αγορακι 

Pennymav                 20/2            κοριτσακι

Ζουζουνιαααα2        20/2            κοριτσακια 2

KNecky                      22/2            κοριτσακι

Ματιλντα                  22/2            κοριτσακι

Polly1                         27/2            κοριτσακι

ALEX210                   27/2             αγορακι   

Ματίλντα20               5/3              κοριτσακι

mpoukitsa                  6/3              αγορακι

eleniart                     11/3              κοριτσακι

teta2                          14/3             κοριτσακι

Φιλενια                     18/3             κοριτσακι

asda                           19/3             κοριτσακι

Pagotoula                 21/3             κοριτσακι

Sweet_child              24/3             αγορακι

souzanna7                24/3             αγορακι

Rafaelatarzan           24/3            κοριτσακι

Nackt                         26/3             κοριτσακι

  • Μου αρέσει 1

j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια έχω αγχωθεί πολύ. κάθομαι και σκέφτομαι το ποτε θα πονέσω πουε θα κάνω σύσπαση... έχω από κάτω τσιμπήματα.. διάβασα ότι από διαστολή 3 θεωρητικά ξεκινάει τοκετός.. θέλω τόσο πολύ να γεννήσω.. νιώθω οτι δεν αντέχω αλλο. είχα 2 σήμερα και ελπίζω Παρασκευή να έχει φτάσει 3 και να με κάνουν εισαγωγή. ειδικά θα ήθελα να μου σπάσουν τα νερά πριν την Παρασκευή.. συγνωμη αν σας κούρασα

Link to comment
Share on other sites

Just now, mpempaki1 είπε:

κορίτσια έχω αγχωθεί πολύ. κάθομαι και σκέφτομαι το ποτε θα πονέσω πουε θα κάνω σύσπαση... έχω από κάτω τσιμπήματα.. διάβασα ότι από διαστολή 3 θεωρητικά ξεκινάει τοκετός.. θέλω τόσο πολύ να γεννήσω.. νιώθω οτι δεν αντέχω αλλο. είχα 2 σήμερα και ελπίζω Παρασκευή να έχει φτάσει 3 και να με κάνουν εισαγωγή. ειδικά θα ήθελα να μου σπάσουν τα νερά πριν την Παρασκευή.. συγνωμη αν σας κούρασα

Όλα καλά θα πάνε!! Η Παρασκευή είναι τόσο κοντά ετσι κι Αλλιώς ακομη και τοτε να γεννήσεις!!Τελείωσες κι εσυ!!!

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Pagotoula είπε:

Καλημέρα κοριτσια. Σημερα τα κακα της μικρης εχουν ενα εντονο κιτρινωπο χρωμα. Ξερει καμια αν ειναι φυσιολογικο; Παιζει πχ ρολο η διατροφη μου;; 

Αν την θηλάζεις αποκλειστικά έχουν χρώμα μουσταρδι, αν πίνει και ξένο είναι πιο πράσινα. Αυτό μου είπε η μαία μου τουλάχιστον.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, Pagotoula είπε:

Καλημέρα κοριτσια. Σημερα τα κακα της μικρης εχουν ενα εντονο κιτρινωπο χρωμα. Ξερει καμια αν ειναι φυσιολογικο; Παιζει πχ ρολο η διατροφη μου;; 

Ειναι φυσιολογικο,  κιτρινωπες και κιτρινοπρασινες κενωσεις ειναι και εμας απο την αρχη λογω θηλασμου!! Μην ανησυχείς, επισης μπορει να εχουν και σαν σπορακια μεσα! Αν δεις αιμα η βλεννη τοτε ισως κατι την πειραξε και θα πρεπει να μιλησεις με παιδιατρο! Πως τα πατε με τον θηλασμο γενικα?

Link to comment
Share on other sites

Just now, mpempaki1 είπε:

κορίτσια έχω αγχωθεί πολύ. κάθομαι και σκέφτομαι το ποτε θα πονέσω πουε θα κάνω σύσπαση... έχω από κάτω τσιμπήματα.. διάβασα ότι από διαστολή 3 θεωρητικά ξεκινάει τοκετός.. θέλω τόσο πολύ να γεννήσω.. νιώθω οτι δεν αντέχω αλλο. είχα 2 σήμερα και ελπίζω Παρασκευή να έχει φτάσει 3 και να με κάνουν εισαγωγή. ειδικά θα ήθελα να μου σπάσουν τα νερά πριν την Παρασκευή.. συγνωμη αν σας κούρασα

Γιατι κορίτσι μου αγχώνεσαι τόσο?! Θα'ρθει αυτή η στιγμή, δε γίνεται να τα χωνέψουμε τα μπεμπακια μας..χαχα..Θα βγουν που θα παει.. Ξέρουν αυτά ποτε είναι έτοιμα!! 

  • Μου αρέσει 2

j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Nackt είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα!! Γεννησαμε κι εμείς!! Την Πέμπτη τελικά..μας ήρθε το κοριτσάκι μας με καισαρική..όλα καλά πήγαν.. πόνεσα λιγάκι βέβαια..εγώ φταίω όμως γιατί έκανα υπομονή και δε ζητούσα κατευθείαν παυσίπονη..ο μόνος πόνος που με τρέλανε ήταν ένας περίεργος στον ώμο που μου είπαν ότι ήταν από αέρια που χτυπανε εκεί..με παρέλυε πραγματικα..αλλά κ πάλι ούτε που το σκέφτομαι..όσο για το θηλασμό ενώ κατευθείαν η μπουμπού μου άρχισε να τραβάει δεν είχα γάλα δυστυχως με αποτέλεσμα να δώσουμε ξένο και από χθες που κάπως έχω ζοριζεται αρκετά μωρέ και κλαίει πολύ και δε θέλω και στο τέλος χάνει και τον ύπνο τής..θα το παλέψουμε όμως..καλά γεννητουρια στις εναπομείσαντες!!!

Να σου ζησει το μωρακι σου κοριτσι μου με υγεια και καλα αναθρεματα!! Μην ανυσηχεις για τον θηλασμο, θα το βρειτε απλα θελει υπομονη!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Pennymav είπε:

Κ εμάς ετσι ειναι !σαν μουσταρδί ε;;

Κοριτσια ειναι κάποια κοπέλα που να γέννησε πρόσφατα και να έκανε αίτηση για το επίδομα λοχείας ;που γινεται τωρα ηλεκτρονικά λόγω του κορονοϊού ;;

Ναι ακριβως! εντονο μουσταρδι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια μου καλημέρα!! Εύχομαι ο,τι καλύτερο σε όσες γεννησατε κ έχετε αγκαλιά τα μωράκια σας και εσάς που ακόμη τα περιμένετε από τη καρδιά μου με ένα πόνο!!

Ανήκω στις μανουλες του Οκτωβρίου αλλά εχθές σας χαζευα για να πάρω μια γεύση πως είναι οι πρώτες ημέρες με νεογέννητο στο σπίτι..θέλω να σας κάνω 2 ερωτήσεις..

1.  Πόσες από εσάς έκαναν τελικά καισαρική κ αν επιτρέπεται γιατί? Εννοώ το θέλατε οι ίδιες εξ αρχής,υπήρχε ιατρικό πρόβλημα ή τελευταία ώρα σας το πρότεινε ο γιατρός σας?

2. Διαβάζω από κάποιες πως στην αρχή δεν έχουν πολύ γάλα κ επιλέγουν ξένο αναγκαστικά γτ δε χορταινει το μωρό..αν θελήσω να το παλέψω μέχρι ας πούμε τη 3η 4η μέρα που θα κατέβει λογικά περισσότερο γάλα δε φτάνει στο μωρό όσο θα βγάζω τις πρώτες ημέρες?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :-)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια εσείς με πόσο διαστολή πήγατε όσες γεννήσατε φυσιολογικά; χωρίς προγραμματισμένη  εννοω. συγνωμη 

Επίσης κορίτσια σήμερα εχω πολύ πόνο από κάτω και στην μεση.. ταση για εμετο λίγο..  ξέρετε αν είναι σημάδια αυτα; πονο στην κοιλια έχω αλλά όχι κάθε τόσο 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Renez είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα!! Εύχομαι ο,τι καλύτερο σε όσες γεννησατε κ έχετε αγκαλιά τα μωράκια σας και εσάς που ακόμη τα περιμένετε από τη καρδιά μου με ένα πόνο!!

Ανήκω στις μανουλες του Οκτωβρίου αλλά εχθές σας χαζευα για να πάρω μια γεύση πως είναι οι πρώτες ημέρες με νεογέννητο στο σπίτι..θέλω να σας κάνω 2 ερωτήσεις..

1.  Πόσες από εσάς έκαναν τελικά καισαρική κ αν επιτρέπεται γιατί? Εννοώ το θέλατε οι ίδιες εξ αρχής,υπήρχε ιατρικό πρόβλημα ή τελευταία ώρα σας το πρότεινε ο γιατρός σας?

2. Διαβάζω από κάποιες πως στην αρχή δεν έχουν πολύ γάλα κ επιλέγουν ξένο αναγκαστικά γτ δε χορταινει το μωρό..αν θελήσω να το παλέψω μέχρι ας πούμε τη 3η 4η μέρα που θα κατέβει λογικά περισσότερο γάλα δε φτάνει στο μωρό όσο θα βγάζω τις πρώτες ημέρες?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :-)

Καλημέρα κορίτσι μου!! Εγω εξαρχής ήταν σχεδόν σίγουρο πως θα πάω με καισαρική, λόγω συγγενούς ανωμαλίας της μήτρας.. τωρα όσον αφορά τον θηλασμό, κ εγω τις 2-3 πρώτες μέρες ανάθεμα κ αν έβγαζα τίποτα, υποθέτω όμως του ήταν αρκετό, κ εγω έτσι ξέρω πως οι ανάγκες του βρέφους είναι πολύ μικρες.. βέβαια επειδή δεν ειμαι κ καμία ειδική αν βλέπεις οτι το μωράκι πεινάει η σου συστήσουν συμπλήρωμα συνήθως δίνεις.. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια, προς οσες εκαναν καισαρικη...απο οταν βγηκε η γαζα, παρατηρω πανω απο την τομη ειναι καπως πρησμενη η περιοχη σαν να γινεται μια μικρη διπλωση απο πανω. Ξερει καμια αν ειναι φυσιολογικο; Εντωμεταξυ με αυτες τις συνθηκες δυσκολο να παω στο γιατρο... Θα πρεπει να μεινει ο αντρας μου με το μωρο κι εγω να οδηγησω..που δεν ξερω αν μπορω.. γιατι ποναω πολυ ακομα ... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Κοριτσια, προς οσες εκαναν καισαρικη...απο οταν βγηκε η γαζα, παρατηρω πανω απο την τομη ειναι καπως πρησμενη η περιοχη σαν να γινεται μια μικρη διπλωση απο πανω. Ξερει καμια αν ειναι φυσιολογικο; Εντωμεταξυ με αυτες τις συνθηκες δυσκολο να παω στο γιατρο... Θα πρεπει να μεινει ο αντρας μου με το μωρο κι εγω να οδηγησω..που δεν ξερω αν μπορω.. γιατι ποναω πολυ ακομα ... 

Κοριτσακι μου όπως ξέρεις εγώ δν εχω εμπειρία.. Αυτό που λες με την τομη έτσι ήταν της αδερφής μου αλλά το ένιωθε εσωτερικα αν θυμάμαι καλά.. Από ότι είχε ρωτήσει της είχαν πει ότι εχει να κάνει με το δέρμα που έχει ο καθένας μας.. Δηλ κάποια δέρματα σε τομές αντιδρουν έτσι ενώ αλλά επανέρχονται.. Θα την ρωτησω κ θα σου πω ακριβώς τι θα μου πει

  • Ευχαριστώ 1

j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...