Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 minutes ago, Blue Velvet said:

      Αχ μην κάνεις τεστ τόσο νωρίς,τζάμπα λεφτά ρε συ..Εμένα μέχρι χθες το πρωί έδειχνε αρνητικό,το μεσημέρι έδειξε αχνό θετικο.Περιμενε έξι μέρες τουλάχιστον,γιατί αλλιώς θα σου δείξει αρνητικό και θα στεναχωρεθεις.

      Αυτό βασικά …. 

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

πρίν από 17 λεπτά , teta2 είπε:

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι, το μωρό πως το ζυγίζετε; Εννοώ ντυμένο, με την πάνα ή γυμνό; Σκέφτηκα μήπως στο μαιευτήριο τα ζυγίζουν γυμνά ενώ εγώ στο σπίτι την έχω με πάνα και ένα κορμάκι, οπότε οι τιμές που βγάζω εγώ δεν είναι σωστές....

Η παιδιατρος μου ειπε να το ζυγιζω γυμνο εντελως! Ετσι και κανω.. σε ζυγαρια τροφιμων ομως που ειναι πιο ακριβης! 

Επισης κατι αλλο κοριτσια σε οσες γεννησαν, μετα το ταισμα εσας κοιμουνται αμεσως?? Θηλαζω αποκλειστικα και ενω τον παιρνει ο υπνος οσο περιμενω να ρευτει με το που τον ξαπλωνω ξυπναει κ εχει γκρινια! Αφηστε που με το ζορι ρευεται και οχι παντα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, Pagotoula είπε:

Πηρε 80-90 σε 3 μερες... Ακομα εχουμε δρομο ως το βαρος γεννησης ομως. Ο γιατρος ειπε αν δεν το φτασουμε στις 12 μερες, θα μπει και ξενο.

Νομίζω είναι παρα πολύ καλα για αρχή. Ποσο είναι ο στόχος σας δηλαδή σ αυτές τις 12 μέρες; Ποσο είχε χάσει;; 

πρίν από 51 λεπτά , teta2 είπε:

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι, το μωρό πως το ζυγίζετε; Εννοώ ντυμένο, με την πάνα ή γυμνό; Σκέφτηκα μήπως στο μαιευτήριο τα ζυγίζουν γυμνά ενώ εγώ στο σπίτι την έχω με πάνα και ένα κορμάκι, οπότε οι τιμές που βγάζω εγώ δεν είναι σωστές....

Θέλει γυμνό τελείως, ο γιατρος  Έτσι τον ζυγίζει. Εγω όμως στο σπίτι όταν τον ζυγίζω για να μην τον γδύνω συνέχεια τον ζυγίζω με αλλαγμένη πάνα κ το φορμάκι του, κ ξέρω οτι έχω γύρω στα 80 γρ απόκλιση απ το κανονικό βάρος 

Just now, mpoukitsa είπε:

Η παιδιατρος μου ειπε να το ζυγιζω γυμνο εντελως! Ετσι και κανω.. σε ζυγαρια τροφιμων ομως που ειναι πιο ακριβης! 

Επισης κατι αλλο κοριτσια σε οσες γεννησαν, μετα το ταισμα εσας κοιμουνται αμεσως?? Θηλαζω αποκλειστικα και ενω τον παιρνει ο υπνος οσο περιμενω να ρευτει με το που τον ξαπλωνω ξυπναει κ εχει γκρινια! Αφηστε που με το ζορι ρευεται και οχι παντα...

Ναι κοιμάται αμέσως.. εγω απλα τον κρατάω στα πόδια μου σε σχεδόν όρθια θέση για κανα πεντάλεπτο-δεκάλεπτο.. πολύ σπάνια ρεύεται... απλα όσες φορές τον κράταγα με τον κλασικό τροπο να ρευτεί μετά εκνευριζοταν..

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Murtw.st είπε:

Νομίζω είναι παρα πολύ καλα για αρχή. Ποσο είναι ο στόχος σας δηλαδή σ αυτές τις 12 μέρες; Ποσο είχε χάσει;; 

Θέλει γυμνό τελείως, ο γιατρος  Έτσι τον ζυγίζει. Εγω όμως στο σπίτι όταν τον ζυγίζω για να μην τον γδύνω συνέχεια τον ζυγίζω με αλλαγμένη πάνα κ το φορμάκι του, κ ξέρω οτι έχω γύρω στα 80 γρ απόκλιση απ το κανονικό βάρος 

Ναι κοιμάται αμέσως.. εγω απλα τον κρατάω στα πόδια μου σε σχεδόν όρθια θέση για κανα πεντάλεπτο-δεκάλεπτο.. πολύ σπάνια ρεύεται... απλα όσες φορές τον κράταγα με τον κλασικό τροπο να ρευτεί μετά εκνευριζοταν..

Εμενα ο παιδίατρος μ είχε πει για να το βοηθήσω να ρευτεί να την πιάνω αγκαλιά να την κρατάω δηλ κατω απ τς μασχάλες να την σηκώνω λιγο ψηλά και να την κανω κυκλικές κινήσεις .σαν να την κρατάω και να την κανω κύκλο στην ουσία .

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, mpoukitsa said:

Η παιδιατρος μου ειπε να το ζυγιζω γυμνο εντελως! Ετσι και κανω.. σε ζυγαρια τροφιμων ομως που ειναι πιο ακριβης! 

Επισης κατι αλλο κοριτσια σε οσες γεννησαν, μετα το ταισμα εσας κοιμουνται αμεσως?? Θηλαζω αποκλειστικα και ενω τον παιρνει ο υπνος οσο περιμενω να ρευτει με το που τον ξαπλωνω ξυπναει κ εχει γκρινια! Αφηστε που με το ζορι ρευεται και οχι παντα...

Μπορει να ρευεται κ να μην ακούγεται αλλα γενικα τα θηλαζοντα μωρα δεν ρευονται παντα κ γτ είναι ευπεπτο το γαλα το μητρικο αλλα κ γτ δν ρουφανε ευκολα αερα οταν πιανουν καλα. Π δεν κοιμαται ισως θελει αγκαλιτσες, ρεψιμο, ισως ειναι γτ πεινάει κ αλλο?? Τι το βοηθα να ηρεμισει θα σου απαντήσει στην ερωτηση. Απο την αλλη δεν ειναι απαραιτητο να κοιμουνται καθε φορα..μεγαλωνοντας σιγα σιγα θ μενουν ξυπνια λιγη ωρα να κοιτανε γυρω γυρω.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Murtw.st είπε:

Νομίζω είναι παρα πολύ καλα για αρχή. Ποσο είναι ο στόχος σας δηλαδή σ αυτές τις 12 μέρες; Ποσο είχε χάσει;; 

Θέλει γυμνό τελείως, ο γιατρος  Έτσι τον ζυγίζει. Εγω όμως στο σπίτι όταν τον ζυγίζω για να μην τον γδύνω συνέχεια τον ζυγίζω με αλλαγμένη πάνα κ το φορμάκι του, κ ξέρω οτι έχω γύρω στα 80 γρ απόκλιση απ το κανονικό βάρος 

Ναι κοιμάται αμέσως.. εγω απλα τον κρατάω στα πόδια μου σε σχεδόν όρθια θέση για κανα πεντάλεπτο-δεκάλεπτο.. πολύ σπάνια ρεύεται... απλα όσες φορές τον κράταγα με τον κλασικό τροπο να ρευτεί μετά εκνευριζοταν..

Έχασε κοντα 350γρ μεχρι να φυγουμε. Εμενα ο γιατρος την ζυγισε με την πανα και το ιδιο της κανω κι εγω εκτοτε. Ειχε φαει, ειχε περασει 2μισαωρο, ειχε κανει κακα και ηταν με καθαρη πανα. Κι εγω ετσι την ξαναζυγίζω. Πιστευω είναι fair. Τωρα αμα λετε πως μονο η πανα ζυγιζει 80γρ...το χασαμε το κορμι... 

παιδια δεν ξερω τι να κανω με το αλλαγμα...σπαραζει καθε φορα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Pagotoula είπε:

Έχασε κοντα 350γρ μεχρι να φυγουμε. Εμενα ο γιατρος την ζυγισε με την πανα και το ιδιο της κανω κι εγω εκτοτε. Ειχε φαει, ειχε περασει 2μισαωρο, ειχε κανει κακα και ηταν με καθαρη πανα. Κι εγω ετσι την ξαναζυγίζω. Πιστευω είναι fair. Τωρα αμα λετε πως μονο η πανα ζυγιζει 80γρ...το χασαμε το κορμι... 

παιδια δεν ξερω τι να κανω με το αλλαγμα...σπαραζει καθε φορα...

80 περίπου είναι η πάνα μαζί με το φορμάκι υπολογίζω εγω. Έχεις ζυγαριά; Ζύγισε τα ξέχωρα.. πιστεύω σίγουρα θα ανακτήσετε το βάρος έχετε πολύ καιρό κ απ οτι κατάλαβα εχει ξεκινήσει δυναμικά να παίρνει!! Όσο για το άλλαγμα.. εμένα τσαντίζεται αφάνταστα με τα μωρομαντηλα. Ίσως επειδή τον κρυώνουν κ τον ξαφνιάζουν.. στο πλύσιμο σιγά σιγά εχει συνηθίσει, απλα θέλει να τον απασχολώ ταυτόχρονα, του μιλάω του τραγουδάω κτλ.. επίσης σήμερα παρατήρησα οτι όταν τον έβαλα στο μπανάκι του να τον πλύνω κ δεν ήταν αγκαλιά σπαραξε, ενώ όταν τον πλένω κ τον κρατάω κ νιώθει ασφαλής είναι πολύ πιο ήρεμος. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Murtw.st είπε:

80 περίπου είναι η πάνα μαζί με το φορμάκι υπολογίζω εγω. Έχεις ζυγαριά; Ζύγισε τα ξέχωρα.. πιστεύω σίγουρα θα ανακτήσετε το βάρος έχετε πολύ καιρό κ απ οτι κατάλαβα εχει ξεκινήσει δυναμικά να παίρνει!! Όσο για το άλλαγμα.. εμένα τσαντίζεται αφάνταστα με τα μωρομαντηλα. Ίσως επειδή τον κρυώνουν κ τον ξαφνιάζουν.. στο πλύσιμο σιγά σιγά εχει συνηθίσει, απλα θέλει να τον απασχολώ ταυτόχρονα, του μιλάω του τραγουδάω κτλ.. επίσης σήμερα παρατήρησα οτι όταν τον έβαλα στο μπανάκι του να τον πλύνω κ δεν ήταν αγκαλιά σπαραξε, ενώ όταν τον πλένω κ τον κρατάω κ νιώθει ασφαλής είναι πολύ πιο ήρεμος. 

Εγώ τα ζυγισα πριν λίγο, ένα κοντομανικο εσώρουχο και η πάνα, και ήταν 60 γρ . 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , KNecky είπε:

Μπορει να ρευεται κ να μην ακούγεται αλλα γενικα τα θηλαζοντα μωρα δεν ρευονται παντα κ γτ είναι ευπεπτο το γαλα το μητρικο αλλα κ γτ δν ρουφανε ευκολα αερα οταν πιανουν καλα. Π δεν κοιμαται ισως θελει αγκαλιτσες, ρεψιμο, ισως ειναι γτ πεινάει κ αλλο?? Τι το βοηθα να ηρεμισει θα σου απαντήσει στην ερωτηση. Απο την αλλη δεν ειναι απαραιτητο να κοιμουνται καθε φορα..μεγαλωνοντας σιγα σιγα θ μενουν ξυπνια λιγη ωρα να κοιτανε γυρω γυρω.

Μαλλον αγγαλιτσες θελει γιατι τον ξαναβαζω στο στηθος κ δεν θελει εκνευριζεται! Βεβαια σφιγγεται κ σκεφτομαι μηπως ποναει η κοιλιτσα του! Δεν ξερω αληθεια.. και ολο αγκαλια δεν γινεται! Εμεις ποτε θα κοιμηθουμε?? Νιωθω εξαντλημενη ειδικα τα βραδυα...

 

Just now, Pagotoula είπε:

Έχασε κοντα 350γρ μεχρι να φυγουμε. Εμενα ο γιατρος την ζυγισε με την πανα και το ιδιο της κανω κι εγω εκτοτε. Ειχε φαει, ειχε περασει 2μισαωρο, ειχε κανει κακα και ηταν με καθαρη πανα. Κι εγω ετσι την ξαναζυγίζω. Πιστευω είναι fair. Τωρα αμα λετε πως μονο η πανα ζυγιζει 80γρ...το χασαμε το κορμι... 

παιδια δεν ξερω τι να κανω με το αλλαγμα...σπαραζει καθε φορα...

Και εμενα ετσι σπαραζε στην αρχη με το αλλαγμα και με το μπανιο!! Τοσο που κοκκινιζε ολοκληρος και ελεγες τωρα κατι θα παθει!! Πλεον βαζω αεροθερμο οταν τον αλλαζω κ του μιλαω γλυκα! Επισης προσπαθω να κανω πολυ γρηγορα!! Οσο για τα κιλα συνεχισε φουλ θηλασμο και εμενα ετσι εχασε κ στην κλινικη και στο σπιτι και η παιδιατρος μου ειχε πει αν δεν παρει το αναμενομενο βαρος θα δωσουμε συμπληρωμα! Ηταν 2500 οταν τον ζυγισε πρωτη φορα που ηρθε και σημερα 2,5 βδομαδες μετα ειναι ηδη 3500!! Και με αποκλειστικο θηλασμο!!  

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, mpoukitsa είπε:

Μαλλον αγγαλιτσες θελει γιατι τον ξαναβαζω στο στηθος κ δεν θελει εκνευριζεται! Βεβαια σφιγγεται κ σκεφτομαι μηπως ποναει η κοιλιτσα του! Δεν ξερω αληθεια.. και ολο αγκαλια δεν γινεται! Εμεις ποτε θα κοιμηθουμε?? Νιωθω εξαντλημενη ειδικα τα βραδυα...

 

Και εμενα ετσι σπαραζε στην αρχη με το αλλαγμα και με το μπανιο!! Τοσο που κοκκινιζε ολοκληρος και ελεγες τωρα κατι θα παθει!! Πλεον βαζω αεροθερμο οταν τον αλλαζω κ του μιλαω γλυκα! Επισης προσπαθω να κανω πολυ γρηγορα!! Οσο για τα κιλα συνεχισε φουλ θηλασμο και εμενα ετσι εχασε κ στην κλινικη και στο σπιτι και η παιδιατρος μου ειχε πει αν δεν παρει το αναμενομενο βαρος θα δωσουμε συμπληρωμα! Ηταν 2500 οταν τον ζυγισε πρωτη φορα που ηρθε και σημερα 2,5 βδομαδες μετα ειναι ηδη 3500!! Και με αποκλειστικο θηλασμο!!  

Ουαου!! φτου φτου το παιδακι σου!! Μακαρι να παρει μπρος κι η δικια μας!! 

Μπανιο στο μπανακι ποτε κανουν;; οταν επουλωθει ο αφαλος; Εμενα μου ειπε προς το παρον να μην πεφτει νερο στον αφαλο, να μην την βαζω στο.μπανακι δηλαδη.

Επεξεργάστηκαν by Pagotoula
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Ουαου!! φτου φτου το παιδακι σου!! Μακαρι να παρει μπρος κι η δικια μας!! 

Μπανιο στο μπανακι ποτε κανουν;; οταν επουλωθει ο αφαλος; Εμενα μου ειπε προς το παρον να μην πεφτει νερο στον αφαλο, να μην την βαζω στο.μπανακι δηλαδη.

Να σου πω εγω τον εκανα απο την αρχη μπανιο απλα προσεχα να μη παει πολυ νερο εκει! Σιγουρα δεν γινεται να μην παει καθολου. Δεν τον εβαζα μεσα στο μπανιερο τον ειχα αγκαλια στα χερια κ ο αντρας μου εριχνε το νερο! Μετα του εβαζα οινοπνευμα με γαζα ταμποναριστα στον αφαλο! Ε στις 10 μερες επεσε κιολας ο αφαλος!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, mpoukitsa said:

Μαλλον αγγαλιτσες θελει γιατι τον ξαναβαζω στο στηθος κ δεν θελει εκνευριζεται! Βεβαια σφιγγεται κ σκεφτομαι μηπως ποναει η κοιλιτσα του! Δεν ξερω αληθεια.. και ολο αγκαλια δεν γινεται! Εμεις ποτε θα κοιμηθουμε?? Νιωθω εξαντλημενη ειδικα τα βραδυα...

 

Και εμενα ετσι σπαραζε στην αρχη με το αλλαγμα και με το μπανιο!! Τοσο που κοκκινιζε ολοκληρος και ελεγες τωρα κατι θα παθει!! Πλεον βαζω αεροθερμο οταν τον αλλαζω κ του μιλαω γλυκα! Επισης προσπαθω να κανω πολυ γρηγορα!! Οσο για τα κιλα συνεχισε φουλ θηλασμο και εμενα ετσι εχασε κ στην κλινικη και στο σπιτι και η παιδιατρος μου ειχε πει αν δεν παρει το αναμενομενο βαρος θα δωσουμε συμπληρωμα! Ηταν 2500 οταν τον ζυγισε πρωτη φορα που ηρθε και σημερα 2,5 βδομαδες μετα ειναι ηδη 3500!! Και με αποκλειστικο θηλασμο!!  

Φοβερο βαρος βαλατε συγχαρητηρια!! Τι λες τωρα 2.5 βδομαδες 1 κιλο!! :D

Μήπως οταν τον βαζεις παλι στηθος κανει πέρα δωθε το κεφαλάκι με ανοιχτο στόμα?? Γτ αν ναι παιζει να παραεφαγε κ να εχει αναγκη να μεινει λιγο ορθιος γιατι ζοριζεται το στομαχακι. Η δικη μου το εκανε κ ανακαλυψα ότι αν την κρατησω λιγο ακομα όρθια συνερχεται κ ας μην ακουγεται ρεψιμο. Οντως μωρε τι να κανουμε κ μεις ανθρωποι είμαστε πρεπει να προσαρμοστουν σιγα σιγα κ αυτα κ μεις.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τι κανετε; έχω χάσει λίγα επεισόδια.. θέλω να ρωτήσω το εξής. Στις πόσες μέρες σταμάτησε το αίμα σε όσες κανατε καισαρική;; ειμαι στις 10 μέρες και από χθες δεν έχω καθόλου παρότι έχω άλλη μια αντιληπτική να κανω.. Είναι νορμάλ; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, KNecky είπε:

Φοβερο βαρος βαλατε συγχαρητηρια!! Τι λες τωρα 2.5 βδομαδες 1 κιλο!! :D

Μήπως οταν τον βαζεις παλι στηθος κανει πέρα δωθε το κεφαλάκι με ανοιχτο στόμα?? Γτ αν ναι παιζει να παραεφαγε κ να εχει αναγκη να μεινει λιγο ορθιος γιατι ζοριζεται το στομαχακι. Η δικη μου το εκανε κ ανακαλυψα ότι αν την κρατησω λιγο ακομα όρθια συνερχεται κ ας μην ακουγεται ρεψιμο. Οντως μωρε τι να κανουμε κ μεις ανθρωποι είμαστε πρεπει να προσαρμοστουν σιγα σιγα κ αυτα κ μεις.

Ναι οντως βαλαμε πολυ!! Εκανε μαγουλακια και γενικα εβαλε κρεατακι πανω του γιατι ηταν σαν γατι!! Αλλα με θηλασμο καθε 2-2,5 ωρες και τη νυχτα! Μου ειχε πει μια μαια στο μαιευτήριο οτι τα μικρα μωρακια παιρνουν πιο ευκολα βαρος γιατι ανυσηχουσα που ηταν αδυνατουλης! Οσο για το κεφαλακι αυτο που λες το κανει οταν θελει να φαει για να πιασει την θηλη! Οταν χορταινει πεταει τη θηλη και κοιμαται πανω στο στηθος! Αλλα ετσι κ τον αφησω στην κουνια κλαιει!! Για να ρευτει τον κραταω ορθιο σιγουρα 15-20 λεπτα! Καταλαβαινεις οτι χρονος να κοιμηθω... γιοκ!!! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, mpoukitsa said:

Ναι οντως βαλαμε πολυ!! Εκανε μαγουλακια και γενικα εβαλε κρεατακι πανω του γιατι ηταν σαν γατι!! Αλλα με θηλασμο καθε 2-2,5 ωρες και τη νυχτα! Μου ειχε πει μια μαια στο μαιευτήριο οτι τα μικρα μωρακια παιρνουν πιο ευκολα βαρος γιατι ανυσηχουσα που ηταν αδυνατουλης! Οσο για το κεφαλακι αυτο που λες το κανει οταν θελει να φαει για να πιασει την θηλη! Οταν χορταινει πεταει τη θηλη και κοιμαται πανω στο στηθος! Αλλα ετσι κ τον αφησω στην κουνια κλαιει!! Για να ρευτει τον κραταω ορθιο σιγουρα 15-20 λεπτα! Καταλαβαινεις οτι χρονος να κοιμηθω... γιοκ!!! 

Σιγουρα κ μικρουλης που ηταν πηρε μια χαρα κ συ εχεις μπολικο γαλατακι κ καλη συνεργασία κ οι 2 σας γενικότερα μπραβο!! :) Είναι πολλή ωρα οντως..οπως φαινεται αγκαλιτσες θελει..εχεις την κουνια κοντα?? Μήπως συνηθισει ν ακουμπας τ χερι σ κοντα του ή στην πλατουλα του κ πας γ ύπνο πιο συντομα κ συ.. ή να βαλεις κατι δικο σου διπλα που εχεις φορεσει να μυριζει μαμα??

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Pagotoula είπε:

Μυρτω μου εχασε αρκετα στη μενν κι ο παιδιατρος μου ειπε να τρωει ανα 2μιση ωρες τη μερα κι ανα 3 τη νυχτα. Εμενα τη νυχτα φαινεται να μην την χορταινει η παραγωγη μου και γκρινιαζει, θελει κι αλλο. Αν σκεφτεις λοιπον οτι το 2μισαωρο σημαινει οτι πχ ξυπναει στις 11, μεχρι να την αλλαξω, να παρουμε θεση, να αχισει να τρωει, να κοιμαται, να την ξυπναω, να αλλαξουμε στηθος, ξανα μανα τα ιδια, να ρευτει, να κοιμηθει, περναει περιπου 1 ωρα κι ενα τεταρτο. Οποτε μου μενει αλλο τοσο να πιω νερο, να παω τουαλετα και να κοιμηθω.... Το βραδυ που την βαζω στην κουνια, θελει και πιο πολυ νανουρισμα να κοιμηθει, αλλιως δεν καθεται στην κουνια. Συν την γκρινιτσα αν δεν εχει χορτασει.... Οποτε κοιμαμαι μαξ μια ωρα, 3-4 φορες...Και αναρωτιεμαι πως θα την παλεψω...

Επισης ερωτηση...ξερετε περιπου ποσα γραμμαρια πρεπει να παιρνει καθε μερα το μωρο στην αρχη;;;

 

Κι εγώ τα ίδια, κοιμάμαι το πολυ 4ωρο τη νύχτα! Να τη ζυγίζει καλυτερα κάθε βδομάδα και όχι κάθε μέρα γιατι δεν παίρνουν κάθε μέρα το ίδιο! Αν τη βδομαδα παίρνει 150-230 γραμ είναι μια χαρα!! Φυσικά ο τι παραπάνω είναι ευπρόσδεκτο! Το βάρος της γέννησης θα πρέπει να το πάρει στις 2 βδομάδες, κάποια βρέφη το παίρνουν και στις 3! Συνέχισε φουλ θηλασμούς όσο μπορείς!! 

3 ώρες πρίν, mpoukitsa είπε:

Η παιδιατρος μου ειπε να το ζυγιζω γυμνο εντελως! Ετσι και κανω.. σε ζυγαρια τροφιμων ομως που ειναι πιο ακριβης! 

Επισης κατι αλλο κοριτσια σε οσες γεννησαν, μετα το ταισμα εσας κοιμουνται αμεσως?? Θηλαζω αποκλειστικα και ενω τον παιρνει ο υπνος οσο περιμενω να ρευτει με το που τον ξαπλωνω ξυπναει κ εχει γκρινια! Αφηστε που με το ζορι ρευεται και οχι παντα...

Αχ τα ίδια! Εκεί που χαίρομαι που επιτέλους κοιμήθηκε, ξυπνάει και πάλι απ την αρχη!! Επίσης να ρωτήσω, λοξυγγα έχει συχνά εσας;;

On 28/3/2020 at 8:16 ΜΜ, Pagotoula είπε:

@Murtw.st ωραία τα σνακς που περιγραφεις!! 

@Polly1 δεν βρισκω τον χρονο και την διαθεση να φτιαχνω πραγματα δυστυχως... Βγάζει γουλιες καμια φορα, γιατι η αληθεια ειναι δεν ρευεται συχνα. Μου χει πει ο παιδιατρος να την κραταω 5 λεπτα κι αν δεν ρευτει, δεν πειραζει. Βλακεια κανω;

Κι εγώ από σήμερα χωρίς βοήθεια! Η μαμά ανήκει σε ομάδα υψηλού κινδύνου οποτε της έδωσα ρεπό διαρκείας! Δεν μπορώ να χω κι αυτο στο μυαλό μου!! Πάρε μπανάνες, ξηρούς καρπούς, γιαούρτια, τυρί και ο τι άλλο σ αρέσει και είναι έτοιμο προς κατανάλωση. Εμένα η παιδίατρος μου πε να τη βάζω να ρευτει 10 λεπτα αλλα την αφήνω πιο πολύ γιατί μου βγάζει γουλιές!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...