Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλημέρα!

      Γνωρίζει καμία αν εφοσον ανοιχτεί η gonal μέχρι ποτε μπορει να διατηρηθεί στο ψυγείο και να χρησιμοποιηθεί το υπόλοιπο υλικό; Στο κουτί γραφει 28 ημέρες, αλλα μιλαει για θερμοκρασιες μικρότερες των 25, στο ψυγειο δεν θα διατηρείται σιγουρα παραπάνω; Οχι φυσικα μεχρι την αναγραφόμενη ημερομηνια ληξης, αλλα ενα διμηνο δεν θα διατηρείται; 

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

Just now, Kathrin17 είπε:

Δηλ στην αρχή ήταν βολική κ μετα άλλαξε?? Αχ!! Άλλοι μου λένε "μπα δεν αλλάζει έτσι θα'ναι" Κ άλλοι ότι αλλάζουν τα μωρά συνεχώς τις συνήθειες του.. Μένει να το δω στην πραξη τι θα κάνει το δικό μου το μωρό

Ναι άλλαξε αλλά και πάλι δεν το λες απαιτητικό μωρό. Δηλαδή επειδή έχω μέτρο σύγκρισης την μεγάλη μο η που ήταν πολύ δύσκολο μωρό και είχε τρομάξει το μάτι Μου, είχα πάθει σοκ με τη διαφορά τους. Φυσικά όσο μεγαλώνουν θα μένουν και πιο πολλή ώρα ξύπνια και εκεί θα φανεί.. αλλα εκεί που μου έκανε 3ωρα 5 ώρα ακόμα και 6ωρο, τώρα κάνει ένα 4ωρο τη μέρα. Και τις υπόλοιπες ώρες πολύ πιο συχνούς θηλασμους και θέλει και πιο πολλές αγκαλιές.. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Kathrin17 είπε:

Δηλ στην αρχή ήταν βολική κ μετα άλλαξε?? Αχ!! Άλλοι μου λένε "μπα δεν αλλάζει έτσι θα'ναι" Κ άλλοι ότι αλλάζουν τα μωρά συνεχώς τις συνήθειες του.. Μένει να το δω στην πραξη τι θα κάνει το δικό μου το μωρό

Κι εγω θα συμφωνησω οτι αλλαζουν. Καθε μερα μια νεα εμπειρια ειναι. Στην αρχη κι εγω δεν ειχα καταλαβει οτι εχουμε μωρο. Τωρα το Σαβ κλεινουμε 4 βδομάδες...και μια χαρα το καταλαβαινω και με το παραπανω...μεταλλαξη!! χαχαχαχ

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, KNecky είπε:

Μπραβο το κορίτσι!! Μακάρι να συνεχισει ετσι! Κ εννοείται μπραβο κ σε σενα! :) Η προνοια θα περασει σερι σε ολες μας πιστεύω. Κοντευουμε 2 μηνων κ χθες ηταν τ πρωτο μπανιο που δεν εσκισε τον κόσμο η δικη μου. Υπαρχει ελπιδα χαχα!

Ερωτηση προς όλες. Υπαρχει κάποια που να λιμαρει τ νύχακια του μωρου? Μου το ειπαν στο μαιευτηριο κ παντα τα εκοβα με ψαλιδακι κ φοβαμαι μην γδαρω το δερματακι.

Της τα λιμαρω κι εγώ και της αρέσει πολυ της κοκετας!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα. σας γραφω τα νεα μας μηπως και καποια μπορει να με παρηγορησει γιατι εχω στεναχωρεθει πολυ.

η μικρη μου τις τελευταιες μερες ξεκινησε εντονη γοπ. εχει γουλιες ως και 2 ωρες μετα το φαγητο. ανησυχια και κλαμα καποιες φορες κστα την ωρα που θηλαζει (ο γιατρος μου ειπε αυτο συμβαινει γιατι την καιει ο οισοφσγος της).  Επισης, εχει μειωσει τη διαρκεια θηλασμου στα 10-15 λεπτα στον ενα μαστο μονο, απο 20 με 30 συνολικα και στους δυο (μου ειπε πως το στομαχακι δεν μπορει να δεχτει παραπανω και σταματα αντανακλαστικα). ειναι ωρες μες στη μερα που κλαιει κι ουρλιαζει απαρηγοτητα...σπαραζει η ψυχη μου,...με τιναγματα του κεφαλιου και του κορμου. επισης βγαζει κατι βραχνα βογγητα (μου ειπε μαλλον λογω ερεθισμου της τραχειας απο τις αναγωγες).

 Χτες εκλαιγα ολη μερα.. νιωθω ανικανη να την βοηθησω ενω ταλαιπωριεται...

ο γιατρος θα ρθει απο κοντα την τριτη. μου ειπε μιση ωρα μετα το φαι να την κραταω ορθια πανω μου, να κοιμαται σε ανακλιση, ακομα καλυτερα αφου την κραταω μιση ωρα πανω μου, μετα για ακομα μιση ωρα πριν παει στην κουνια να την βαζω σε ριλαξ η στο καροτσι στις 45 με 60 μοιρες. Επισης να την ταιζω, συχνοτερα, περιπου ανα 2ωρο και για λιγοτερη ωρα, οπως δηλαδη της βγαινει και της ιδιας. και γενικα στενη  παρακολουθηση και να κανουμε το σταυρο μας να παιρνει βαρος, αλλιως παμε σε αλλα.

Διαβαζω τα απειρα. κι εχω αγχωθει παρα πολυ...εχω πελαγωσει...δεν ξερω πως να βοηθησω το παιδι μου που το βλεπω οτι δυσκολευεται...

  • Λυπημένη/-ος 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

κοριτσια καλημερα. σας γραφω τα νεα μας μηπως και καποια μπορει να με παρηγορησει γιατι εχω στεναχωρεθει πολυ.

η μικρη μου τις τελευταιες μερες ξεκινησε εντονη γοπ. εχει γουλιες ως και 2 ωρες μετα το φαγητο. ανησυχια και κλαμα καποιες φορες κστα την ωρα που θηλαζει (ο γιατρος μου ειπε αυτο συμβαινει γιατι την καιει ο οισοφσγος της).  Επισης, εχει μειωσει τη διαρκεια θηλασμου στα 10-15 λεπτα στον ενα μαστο μονο, απο 20 με 30 συνολικα και στους δυο (μου ειπε πως το στομαχακι δεν μπορει να δεχτει παραπανω και σταματα αντανακλαστικα). ειναι ωρες μες στη μερα που κλαιει κι ουρλιαζει απαρηγοτητα...σπαραζει η ψυχη μου,...με τιναγματα του κεφαλιου και του κορμου. επισης βγαζει κατι βραχνα βογγητα (μου ειπε μαλλον λογω ερεθισμου της τραχειας απο τις αναγωγες).

 Χτες εκλαιγα ολη μερα.. νιωθω ανικανη να την βοηθησω ενω ταλαιπωριεται...

ο γιατρος θα ρθει απο κοντα την τριτη. μου ειπε μιση ωρα μετα το φαι να την κραταω ορθια πανω μου, να κοιμαται σε ανακλιση, ακομα καλυτερα αφου την κραταω μιση ωρα πανω μου, μετα για ακομα μιση ωρα πριν παει στην κουνια να την βαζω σε ριλαξ η στο καροτσι στις 45 με 60 μοιρες. Επισης να την ταιζω, συχνοτερα, περιπου ανα 2ωρο και για λιγοτερη ωρα, οπως δηλαδη της βγαινει και της ιδιας. και γενικα στενη  παρακολουθηση και να κανουμε το σταυρο μας να παιρνει βαρος, αλλιως παμε σε αλλα.

Διαβαζω τα απειρα. κι εχω αγχωθει παρα πολυ...εχω πελαγωσει...δεν ξερω πως να βοηθησω το παιδι μου που το βλεπω οτι δυσκολευεται...

Καλημερα Παγωτουλα!! Μην πανικοβαλλεσαι με τη ΓΟΠ είναι Κάτι πολυ συνηθισμένο, που εξαφανίζεται ως τα πρώτα γενέθλια και κορυφώνεται ανάμεσα στον 2ο-4ο μήνα. Εφάρμοσε αυτα που σου λέει ο γιατρός και έλεγχε το βάρος του μωρου! Όχι καθημερινά και αγχώνεσαι και έχε ως μέτρο το πινακακι που είχα αναρτήσει όπου θα δεις ότι είναι εντάξει να παίρνουν ακομη και γύρω στα 140 γραμ την εβδομάδα! Θυμαμαι που έγραφες ότι παίρνει γυρω στα 200 τις 3 μερες, μην απογοητευτείς αν αλλάξει αυτο το νούμερο! Δε γίνεται να παίρνουν τόσο πολυ για μεγάλα διαστήματα, θα γίνονταν 20 κιλά στο πρώτο έτος!! Η βιβλιογραφία λέει πως είναι Κάτι πολυ συνηθισμένο και σπάνια χρειάζεται πραγματική ιατρική παρέμβαση! Απλά υπομονή! Πολλες αγκαλιές, θηλασμούς μικρούς και συχνούς! Και η δικιά μου υποψιάζομαι πώς έχει ΓΟΠ, έχει όλα όσα περιγράφεις συν συχνό λοξυγγα και ανήσυχο υπνο. Μην ανησυχείς παντως, θα πέρασει!!!

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Pagotoula είπε:

κοριτσια καλημερα. σας γραφω τα νεα μας μηπως και καποια μπορει να με παρηγορησει γιατι εχω στεναχωρεθει πολυ.

η μικρη μου τις τελευταιες μερες ξεκινησε εντονη γοπ. εχει γουλιες ως και 2 ωρες μετα το φαγητο. ανησυχια και κλαμα καποιες φορες κστα την ωρα που θηλαζει (ο γιατρος μου ειπε αυτο συμβαινει γιατι την καιει ο οισοφσγος της).  Επισης, εχει μειωσει τη διαρκεια θηλασμου στα 10-15 λεπτα στον ενα μαστο μονο, απο 20 με 30 συνολικα και στους δυο (μου ειπε πως το στομαχακι δεν μπορει να δεχτει παραπανω και σταματα αντανακλαστικα). ειναι ωρες μες στη μερα που κλαιει κι ουρλιαζει απαρηγοτητα...σπαραζει η ψυχη μου,...με τιναγματα του κεφαλιου και του κορμου. επισης βγαζει κατι βραχνα βογγητα (μου ειπε μαλλον λογω ερεθισμου της τραχειας απο τις αναγωγες).

 Χτες εκλαιγα ολη μερα.. νιωθω ανικανη να την βοηθησω ενω ταλαιπωριεται...

ο γιατρος θα ρθει απο κοντα την τριτη. μου ειπε μιση ωρα μετα το φαι να την κραταω ορθια πανω μου, να κοιμαται σε ανακλιση, ακομα καλυτερα αφου την κραταω μιση ωρα πανω μου, μετα για ακομα μιση ωρα πριν παει στην κουνια να την βαζω σε ριλαξ η στο καροτσι στις 45 με 60 μοιρες. Επισης να την ταιζω, συχνοτερα, περιπου ανα 2ωρο και για λιγοτερη ωρα, οπως δηλαδη της βγαινει και της ιδιας. και γενικα στενη  παρακολουθηση και να κανουμε το σταυρο μας να παιρνει βαρος, αλλιως παμε σε αλλα.

Διαβαζω τα απειρα. κι εχω αγχωθει παρα πολυ...εχω πελαγωσει...δεν ξερω πως να βοηθησω το παιδι μου που το βλεπω οτι δυσκολευεται...

Παγωτουλα σε καταλαβαίνω απόλυτα. Και εγώ έκλαιγα όταν έκανε εμετό και γενικα με έχουν πιάσει τα κλάματα άπειρες φορές γιατί κλαίει σπαρακτικά ο μικρός και δεν μπορώ να τον βοηθήσω! Σου κλαίει μετά το φαγητό? Επειδή κ εμείς έχουμε γοπ μάλλον, έχουμε τα ίδια συμπτώματα. Η παιδίατρος μου δεν ανησυχεί πάντως πολύ..θέλω να πω είναι πολλά μωράκια που το έχουν. Κανε το στρώματακι να έχει κλίση και κρατά την όπως σου ειπε μετα το φαγητό ορθια. Μικρά και συχνά γεύματα. Επίσης αν ειναι λαίμαργη κατά τη διάρκεια του θηλασμού σήκωνε την στα μισά και κρατά την όρθια για λίγο και μετά την βάζεις ξανά. Εμενα με βοήθησε αυτό! Επίσης εμένα τον τελευταίο καιρό τρώει 10 λεπτά σύνολο και χορταινει κ παίρνει βάρος κανονικά. Μήπως χορταινει με τόση ώρα και εσένα? Η φαίνεται ότι δεν τρώει άλλο γιατί πονάει?

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, mpoukitsa είπε:

Παγωτουλα σε καταλαβαίνω απόλυτα. Και εγώ έκλαιγα όταν έκανε εμετό και γενικα με έχουν πιάσει τα κλάματα άπειρες φορές γιατί κλαίει σπαρακτικά ο μικρός και δεν μπορώ να τον βοηθήσω! Σου κλαίει μετά το φαγητό? Επειδή κ εμείς έχουμε γοπ μάλλον, έχουμε τα ίδια συμπτώματα. Η παιδίατρος μου δεν ανησυχεί πάντως πολύ..θέλω να πω είναι πολλά μωράκια που το έχουν. Κανε το στρώματακι να έχει κλίση και κρατά την όπως σου ειπε μετα το φαγητό ορθια. Μικρά και συχνά γεύματα. Επίσης αν ειναι λαίμαργη κατά τη διάρκεια του θηλασμού σήκωνε την στα μισά και κρατά την όρθια για λίγο και μετά την βάζεις ξανά. Εμενα με βοήθησε αυτό! Επίσης εμένα τον τελευταίο καιρό τρώει 10 λεπτά σύνολο και χορταινει κ παίρνει βάρος κανονικά. Μήπως χορταινει με τόση ώρα και εσένα? Η φαίνεται ότι δεν τρώει άλλο γιατί πονάει?

Κι εμένα έχει μειώσει τον χρόνο που θηλάζει και αυτό γίνεται έτσι κι αλλιώς καθώς μεγαλώνουν γιατι απλα μαθαίνουν να τρώνε και εδραιώνεται Ο θηλασμός 

Υπομονή κορίτσια, θα περάσει!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 said:

Κι εμένα έχει μειώσει τον χρόνο που θηλάζει και αυτό γίνεται έτσι κι αλλιώς καθώς μεγαλώνουν γιατι απλα μαθαίνουν να τρώνε και εδραιώνεται Ο θηλασμός 

Υπομονή κορίτσια, θα περάσει!!

Εμενα ειναι αλλα αντ αλλα κ το δικο μου γαλα. Μια τρωει σε 10 μια θελει ωρες.. φυσιολογικο κ αυτο αλλα πολύ απρόβλεπτο!

22 minutes ago, Pagotoula said:

κοριτσια καλημερα. σας γραφω τα νεα μας μηπως και καποια μπορει να με παρηγορησει γιατι εχω στεναχωρεθει πολυ.

η μικρη μου τις τελευταιες μερες ξεκινησε εντονη γοπ. εχει γουλιες ως και 2 ωρες μετα το φαγητο. ανησυχια και κλαμα καποιες φορες κστα την ωρα που θηλαζει (ο γιατρος μου ειπε αυτο συμβαινει γιατι την καιει ο οισοφσγος της).  Επισης, εχει μειωσει τη διαρκεια θηλασμου στα 10-15 λεπτα στον ενα μαστο μονο, απο 20 με 30 συνολικα και στους δυο (μου ειπε πως το στομαχακι δεν μπορει να δεχτει παραπανω και σταματα αντανακλαστικα). ειναι ωρες μες στη μερα που κλαιει κι ουρλιαζει απαρηγοτητα...σπαραζει η ψυχη μου,...με τιναγματα του κεφαλιου και του κορμου. επισης βγαζει κατι βραχνα βογγητα (μου ειπε μαλλον λογω ερεθισμου της τραχειας απο τις αναγωγες).

 Χτες εκλαιγα ολη μερα.. νιωθω ανικανη να την βοηθησω ενω ταλαιπωριεται...

ο γιατρος θα ρθει απο κοντα την τριτη. μου ειπε μιση ωρα μετα το φαι να την κραταω ορθια πανω μου, να κοιμαται σε ανακλιση, ακομα καλυτερα αφου την κραταω μιση ωρα πανω μου, μετα για ακομα μιση ωρα πριν παει στην κουνια να την βαζω σε ριλαξ η στο καροτσι στις 45 με 60 μοιρες. Επισης να την ταιζω, συχνοτερα, περιπου ανα 2ωρο και για λιγοτερη ωρα, οπως δηλαδη της βγαινει και της ιδιας. και γενικα στενη  παρακολουθηση και να κανουμε το σταυρο μας να παιρνει βαρος, αλλιως παμε σε αλλα.

Διαβαζω τα απειρα. κι εχω αγχωθει παρα πολυ...εχω πελαγωσει...δεν ξερω πως να βοηθησω το παιδι μου που το βλεπω οτι δυσκολευεται...

Περαστικα μωρε κ καλη δυναμη! Σου εστειλα καποια πραγματακια βοηθητικά σε πμ κ ελπιζω να βρειτε τροπους να ανακουφιστει η μικρουλα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Sweet_child είπε:

Μου έστειλαν δώρο (τα κουμπαράκια μου) ένα μέι τάι από το αστεράκι! Θα τον δοκιμάσω και θα σας πω εντυπώσεις! 

Έχω πάρει κ εγω απο εκει το ίδιο! Εμένα ακομα δεν με εχει βολέψει, δεν το έχω προσπαθήσει κ αρκετά μάλλον... το δοκίμασες;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, mpoukitsa είπε:

Παγωτουλα σε καταλαβαίνω απόλυτα. Και εγώ έκλαιγα όταν έκανε εμετό και γενικα με έχουν πιάσει τα κλάματα άπειρες φορές γιατί κλαίει σπαρακτικά ο μικρός και δεν μπορώ να τον βοηθήσω! Σου κλαίει μετά το φαγητό? Επειδή κ εμείς έχουμε γοπ μάλλον, έχουμε τα ίδια συμπτώματα. Η παιδίατρος μου δεν ανησυχεί πάντως πολύ..θέλω να πω είναι πολλά μωράκια που το έχουν. Κανε το στρώματακι να έχει κλίση και κρατά την όπως σου ειπε μετα το φαγητό ορθια. Μικρά και συχνά γεύματα. Επίσης αν ειναι λαίμαργη κατά τη διάρκεια του θηλασμού σήκωνε την στα μισά και κρατά την όρθια για λίγο και μετά την βάζεις ξανά. Εμενα με βοήθησε αυτό! Επίσης εμένα τον τελευταίο καιρό τρώει 10 λεπτά σύνολο και χορταινει κ παίρνει βάρος κανονικά. Μήπως χορταινει με τόση ώρα και εσένα? Η φαίνεται ότι δεν τρώει άλλο γιατί πονάει?

φαινεται οτι κατι την ενοχλει και δυσανασχετει.

@Polly1 κι εμενα εχει λοξυγκα. ξεχασα να το πω κι αν εχει φαει πριν, βγαζει γουλιες. αυτο που λες με το βαρος, μου το ειπε κι ο γιατρος, αρκει να παιρνει. 

η αληθεια ειναι με πηρε πολυ απο κατω να την βλεπω ετσι. ελπιζω να ειναι μια εξαρση και να ηρεμησει παλι.  προς το παρον συχνοι κ μικροι θηλασμοι κ πολυ ορθια στην αγκαλια η το καροτσι. ο υπνος για μενα δεν παιζει σε αυτη την φαση. να δω πως θα την παλεψω.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Murtw.st είπε:

Έχω πάρει κ εγω απο εκει το ίδιο! Εμένα ακομα δεν με εχει βολέψει, δεν το έχω προσπαθήσει κ αρκετά μάλλον... το δοκίμασες;

κι εμενα με ενδιαφερουν οι αποψεις σας + @Sweet_child τα μει ται ειναι τα καλυτερα;; γιατι να τα επιλεξουμε σε σχεση με αυτα με τα κλιπς;; επισης πως μπορεις να θηλασεις με το μαρσιπο;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

φαινεται οτι κατι την ενοχλει και δυσανασχετει.

@Polly1 κι εμενα εχει λοξυγκα. ξεχασα να το πω κι αν εχει φαει πριν, βγαζει γουλιες. αυτο που λες με το βαρος, μου το ειπε κι ο γιατρος, αρκει να παιρνει. 

η αληθεια ειναι με πηρε πολυ απο κατω να την βλεπω ετσι. ελπιζω να ειναι μια εξαρση και να ηρεμησει παλι.  προς το παρον συχνοι κ μικροι θηλασμοι κ πολυ ορθια στην αγκαλια η το καροτσι. ο υπνος για μενα δεν παιζει σε αυτη την φαση. να δω πως θα την παλεψω.

@Pagotoula μην στεναχωριέσαι θα περάσει σε μεγάλο βαθμό.Η μικρή μου είναι τώρα ενός έτους και είχε ΓΟΠ από νεογέννητο όπως εσένα, έβγαζε γουλιες και τινάγματα ώρες αφού την τάιζα .Στις περισσότερες περιπτώσεις ηρεμεί αρκετά αφού αρχίσουν στερεές και αναπτυχθεί ο οισοφάγος . Αν μπορείς τάιζε την με το κεφάλι λίγο ψηλότερα από το στομάχι και ρώτα τον παιδίατρο για σιρόπι για τον οισοφάγο αν θυμάμαι λέγεται επαντορεν .

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, kouzouni15 είπε:

@Pagotoula μην στεναχωριέσαι θα περάσει σε μεγάλο βαθμό.Η μικρή μου είναι τώρα ενός έτους και είχε ΓΟΠ από νεογέννητο όπως εσένα, έβγαζε γουλιες και τινάγματα ώρες αφού την τάιζα .Στις περισσότερες περιπτώσεις ηρεμεί αρκετά αφού αρχίσουν στερεές και αναπτυχθεί ο οισοφάγος . Αν μπορείς τάιζε την με το κεφάλι λίγο ψηλότερα από το στομάχι και ρώτα τον παιδίατρο για σιρόπι για τον οισοφάγο αν θυμάμαι λέγεται επαντορεν .

Σε ευχαριστω πολυ. η αληθεια ειναι εχω πεσει πολυ, νιωθω οτι κατι κανω λαθος, οτι φταιω εγω και το γαλα μου που ταλαιπωριεται... και δεν αντεχω να την βλεπω να δυσανασχετει. σε βοηθησε το σιροπακι; καποιο αλλο τιπ ειχες βρει;; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Σε ευχαριστω πολυ. η αληθεια ειναι εχω πεσει πολυ, νιωθω οτι κατι κανω λαθος, οτι φταιω εγω και το γαλα μου που ταλαιπωριεται... και δεν αντεχω να την βλεπω να δυσανασχετει. σε βοηθησε το σιροπακι; καποιο αλλο τιπ ειχες βρει;; 

Δεν φταίει το γάλα σου , σε καταλαβαίνω και εγώ έτσι ένιωθα αλλά όπως μου εξήγησαν είναι το σύστημα τους μη ανεπτυγμένο ακόμη για αυτό κάποια μωρά κάνουν ΓΟΠ. Το ότι δεν φταιει το γάλα μας το διαπίστωσα αφού της κάναμε υπέρηχο στον 7ο με 8ο μήνα όπου έτρωγε ήδη δύο μήνες στερεές και γάλα ξένο και πάλι είχε ΓΟΠ αλλά λιγότερο έντονη . Το σιρόπι βοηθάει γιατί της θεραπεύει το κάψιμο του οισοφάγου και όπως σου είπαν πολύ όρθια , αγκαλιά ή στο καρότσι σε κλίση . Ακόμη και στη αλλαξιερα βάλε μια σφηνα να έχει κλιση. Μην αγχωνεσαι για τα λεπτά στο στήθος ούτως ή άλλως αν θυμάμαι καλά πρέπει να είστε κάπου στο μήνα , οπότε σε αυτή τη φάση εδραιώνεται ο θηλασμός και μαθαίνουν τα μικρά να θηλάζουν γρήγορα και σωστά άρα κάνουν συντομοτερους θηλασμους αλλά πιο αποτελεσματικούς 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, kouzouni15 είπε:

Δεν φταίει το γάλα σου , σε καταλαβαίνω και εγώ έτσι ένιωθα αλλά όπως μου εξήγησαν είναι το σύστημα τους μη ανεπτυγμένο ακόμη για αυτό κάποια μωρά κάνουν ΓΟΠ. Το ότι δεν φταιει το γάλα μας το διαπίστωσα αφού της κάναμε υπέρηχο στον 7ο με 8ο μήνα όπου έτρωγε ήδη δύο μήνες στερεές και γάλα ξένο και πάλι είχε ΓΟΠ αλλά λιγότερο έντονη . Το σιρόπι βοηθάει γιατί της θεραπεύει το κάψιμο του οισοφάγου και όπως σου είπαν πολύ όρθια , αγκαλιά ή στο καρότσι σε κλίση . Ακόμη και στη αλλαξιερα βάλε μια σφηνα να έχει κλιση. Μην αγχωνεσαι για τα λεπτά στο στήθος ούτως ή άλλως αν θυμάμαι καλά πρέπει να είστε κάπου στο μήνα , οπότε σε αυτή τη φάση εδραιώνεται ο θηλασμός και μαθαίνουν τα μικρά να θηλάζουν γρήγορα και σωστά άρα κάνουν συντομοτερους θηλασμους αλλά πιο αποτελεσματικούς 

Σε ευχαριστω πολυ. εχεις δικιο θα το κανω αυτο στην αλλαξιερα, γιατι οποτε την ξαπλωνω μου βγαζει γουλια. Το Σαβ κλεινει 4 βδομ. Υπερηχο κανατε και οταν ηταν πιο μικρη; δεν μου τον ανεφερε.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...