Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλημέρα!

      Γνωρίζει καμία αν εφοσον ανοιχτεί η gonal μέχρι ποτε μπορει να διατηρηθεί στο ψυγείο και να χρησιμοποιηθεί το υπόλοιπο υλικό; Στο κουτί γραφει 28 ημέρες, αλλα μιλαει για θερμοκρασιες μικρότερες των 25, στο ψυγειο δεν θα διατηρείται σιγουρα παραπάνω; Οχι φυσικα μεχρι την αναγραφόμενη ημερομηνια ληξης, αλλα ενα διμηνο δεν θα διατηρείται; 

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

Just now, Pagotoula said:

Σε ευχαριστω πολυ. η αληθεια ειναι εχω πεσει πολυ, νιωθω οτι κατι κανω λαθος, οτι φταιω εγω και το γαλα μου που ταλαιπωριεται... και δεν αντεχω να την βλεπω να δυσανασχετει. σε βοηθησε το σιροπακι; καποιο αλλο τιπ ειχες βρει;; 

Μην φοβασαι πως φταίει το γαλα σου καλη μου, ισα ισα ειναι το καλύτερο φαρμακο γτ ο οργανισμος μας ξερει τι χρειαζεται το μωρό σε καθε φάση παθολογικη κ μη! Οπως μου ειχε πει η παιδίατρος μας σε αλλεργίες, γοπ, προβληματα υγειας επιμένουμε ατον θηλασμο γιατι ειναι το καλύτερο πραγματικα κ πιο ελαφρυ γευμα για τα μωρακια!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Επισης βγαζει κατι βραχνα βογγητα ειδικα κατα τον θηλασμο η οταν δυσανασχετει. μου ειπε ο γιατρος οτι ερεθιζεται η τραχεια απο τις αναγωγες. εμενα με τρομαζουν πολυ; το ειχες παρατηρησει ποτε αυτο; @kouzouni15

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Επισης βγαζει κατι βραχνα βογγητα ειδικα κατα τον θηλασμο η οταν δυσανασχετει. μου ειπε ο γιατρος οτι ερεθιζεται η τραχεια απο τις αναγωγες. εμενα με τρομαζουν πολυ; το ειχες παρατηρησει ποτε αυτο; @kouzouni15

Υπέρηχο πριν δεν είχαμε κάνει γιατι ήταν μικρή και η γιατρός υπερήχων μας είπε κάνουν υπέρηχο μετά το έτος συνήθως . Και εμένα βογγαγε στο ρέψιμο αλλά επειδή βειναι γενικά μπάσα δεν με τρομαζε , θα βοηθήσει πολύ το σιρόπι προστατεύει τραχεία και οισοφάγο. Ακόμη όπως είπε και η άλλη κοπέλα κόβει τον θηλασμό στη μέση για ρέψιμο βοηθάει 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

@Murtw.st @Pagotoula τον δοκίμασα χθες σε στιγμές που ο μπέμπης ήταν ανήσυχος. Την μία φορά τον θήλασα κιόλας, την άλλη αποκοιμήθηκε ενώ έκανα δουλειές. Σήμερα τον δοκίμασε και ο άντρας μου. Είναι μια χαρά απλά εγώ δεν μπορώ να τον φορέσω όση ώρα θα ήθελα γιατί έχω αυχενικό. Όταν με το καλό βγούμε έξω (αμήν!), νομίζω ότι θα είναι πιο βολικό από το να βγάζουμε την καροτσάρα.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Σε ευχαριστω πολυ. η αληθεια ειναι εχω πεσει πολυ, νιωθω οτι κατι κανω λαθος, οτι φταιω εγω και το γαλα μου που ταλαιπωριεται... και δεν αντεχω να την βλεπω να δυσανασχετει. σε βοηθησε το σιροπακι; καποιο αλλο τιπ ειχες βρει;; 

Μόνο εσύ και το γάλα σου δε φταίτε!! Ισα ισα το μητρικό γάλα ως πιο εύπεπτο είναι ο τι καλυτερο γι αυτην την περίπτωση. Οι παιδίατροι φαντάσου συστήνουν αντιαναγωγικα γάλατα για μωρά που πίνουν ξενο με την πιο ελαφρά σύσταση. Τίποτα δεν κανεις λάθος. Απλά δεν μπορούμε να κάνουμε κατι δραστικό!! Στο 6μηνο που ολοκληρώνεται το πεπτικό η διαφορά θα είναι εμφανής θελω να ελπίζω! Εγω σημερα τη ζύγισα και πήρε το λιγότερο από κάθε άλλη βδομαδα, 225 γραμ αλλα το φιλοσοφησα και είπα ας μην το κάνω θέμα μιας που είναι στα ανώτατο όριο. Να ξεκουράζεσαι ομως! Έστω μια ώρα μέσα στη μερα! Έχει γκρίνια τωρα;; Το βράδυ πώς είναι;

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Pagotoula είπε:

Σε ευχαριστω πολυ. η αληθεια ειναι εχω πεσει πολυ, νιωθω οτι κατι κανω λαθος, οτι φταιω εγω και το γαλα μου που ταλαιπωριεται... και δεν αντεχω να την βλεπω να δυσανασχετει. σε βοηθησε το σιροπακι; καποιο αλλο τιπ ειχες βρει;; 

Αχ σαν να ακουω τον εαυτο μου!! Να ξερεις οτι δεν εισαι η μονη! Και εγω τα ιδια σκεφτομαι και με πιανουν τα κλαματα! Και οταν τον αλλαζω βγαζει γουλιες ακομα και μιση η μια ωρα μετα! Μονο που επειδη τον κραταω πολυ ωρα μετα το φαι ορθιο εμαθε και τωρα θελει συνεχεια να ειναι αγκαλια! Κλαιει αμεσως μολις τον αφησω κατω!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Murtw.st είπε:

Έχω πάρει κ εγω απο εκει το ίδιο! Εμένα ακομα δεν με εχει βολέψει, δεν το έχω προσπαθήσει κ αρκετά μάλλον... το δοκίμασες;

Κορίτσια Ναι, για πείτε λιγο για τον μάρσιπο. Βολευει; Δεν ξέρω τι να την κάνω όταν είναι ξύπνια. Δεν πρόλαβα να της πάρω και κανα παιχνίδι. Όλη μέρα αγκαλιά, δεν μπορώ να κάνω τίποτα και η μέση μου με πεθαίνει, έχω προβλημα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 said:

Μόνο εσύ και το γάλα σου δε φταίτε!! Ισα ισα το μητρικό γάλα ως πιο εύπεπτο είναι ο τι καλυτερο γι αυτην την περίπτωση. Οι παιδίατροι φαντάσου συστήνουν αντιαναγωγικα γάλατα για μωρά που πίνουν ξενο με την πιο ελαφρά σύσταση. Τίποτα δεν κανεις λάθος. Απλά δεν μπορούμε να κάνουμε κατι δραστικό!! Στο 6μηνο που ολοκληρώνεται το πεπτικό η διαφορά θα είναι εμφανής θελω να ελπίζω! Εγω σημερα τη ζύγισα και πήρε το λιγότερο από κάθε άλλη βδομαδα, 225 γραμ αλλα το φιλοσοφησα και είπα ας μην το κάνω θέμα μιας που είναι στα ανώτατο όριο. Να ξεκουράζεσαι ομως! Έστω μια ώρα μέσα στη μερα! Έχει γκρίνια τωρα;; Το βράδυ πώς είναι;

Παντως κ στα κανονικα τους δν παιρνουν παντα το ιδιο μωρε. Εμενα επεσε απ τις προηγούμενες εβδομαδες λίγο αλλα αφού ειμαστε στα νορμαλ μην ανησυχειτε. Ακομα κ το κατωτερο ν επαιρνε κ παλι μιλαμε για αυξηση κ οχι στασιμοτητα βαρους κ ειναι καλο σημαδι.

Just now, mpoukitsa said:

Αχ σαν να ακουω τον εαυτο μου!! Να ξερεις οτι δεν εισαι η μονη! Και εγω τα ιδια σκεφτομαι και με πιανουν τα κλαματα! Και οταν τον αλλαζω βγαζει γουλιες ακομα και μιση η μια ωρα μετα! Μονο που επειδη τον κραταω πολυ ωρα μετα το φαι ορθιο εμαθε και τωρα θελει συνεχεια να ειναι αγκαλια! Κλαιει αμεσως μολις τον αφησω κατω!! 

Θελει παρηγορια κιόλας, δν τον κακομαθαινεις κ ειναι φυσιολογικό στην ηλικια τους να θέλουν πολλη αγκαλιά. Περνανε κ φασεις. Κανε οτι μπορείς κ θα περασει κ αυτο καποια στιγμη. Κουραγιο κοπελα μου!

Just now, Polly1 said:

Κορίτσια Ναι, για πείτε λιγο για τον μάρσιπο. Βολευει; Δεν ξέρω τι να την κάνω όταν είναι ξύπνια. Δεν πρόλαβα να της πάρω και κανα παιχνίδι. Όλη μέρα αγκαλιά, δεν μπορώ να κάνω τίποτα και η μέση μου με πεθαίνει, έχω προβλημα

Αν κ δν εχω τον ιδιο, εμενα κ στο σπιτι γ δουλειες κ ν ασχοληθώ κ με τον γιο μου με εχει βολεψει ως τωρα. Το μωρο δεν εχει συνηθίσει ακομα κ κλαίει στην αρχη αλλα μετα σταδιακά αγναντεύει γυρω γυρω κ μετα αποκοιμιεται. + Οτι προτινουν θηλασμο στο μάρσιπο για περιπτωσεις γοπ γτ μπορει ν ναι σε ορθια θεση το μωρακι.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κοριτσια μ....να ρωτήσω..εμένα ή μικρή μ ειναι  22 μερών σήμερα κ πίνει μόνο ξένο γάλα....τις δίνω ανα 3 ώρες 60ml  είναι καλά τι λέτε οι πιο έμπειρες??? ποτέ ανεβάζει ποσότητα ξέρετε??? Ο παιδίατρος μ είπε ο ειναι  πολύ καλα...φυσικά λ τον εμπιστεύομαι αλλα θα ήθελα κ την γνώμη σας...

Κατά τα άλλα ειναι πολύ  καλή κάνει 2 φορες  με 3 κακακια  την μέρα κ πριτς  πολλά...ζορίζεται βέβαια αλλα για πολύ  λίγο...

Είναι πρόωρη γεννήθηκε στις 34 βδομάδες...

Φιλάκια σε όλες κ στα μπαμπάκια σας

Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Μόνο εσύ και το γάλα σου δε φταίτε!! Ισα ισα το μητρικό γάλα ως πιο εύπεπτο είναι ο τι καλυτερο γι αυτην την περίπτωση. Οι παιδίατροι φαντάσου συστήνουν αντιαναγωγικα γάλατα για μωρά που πίνουν ξενο με την πιο ελαφρά σύσταση. Τίποτα δεν κανεις λάθος. Απλά δεν μπορούμε να κάνουμε κατι δραστικό!! Στο 6μηνο που ολοκληρώνεται το πεπτικό η διαφορά θα είναι εμφανής θελω να ελπίζω! Εγω σημερα τη ζύγισα και πήρε το λιγότερο από κάθε άλλη βδομαδα, 225 γραμ αλλα το φιλοσοφησα και είπα ας μην το κάνω θέμα μιας που είναι στα ανώτατο όριο. Να ξεκουράζεσαι ομως! Έστω μια ώρα μέσα στη μερα! Έχει γκρίνια τωρα;; Το βράδυ πώς 

τις τελευταιες 2 ωρες εχει πολυ κλαμα, ενω γενικα την υπολοιπη μερα ηταν πιο ηρεμη. το βραδυ εχει συνηθως μια κριση κατα τις 3..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


9 ώρες πρίν, Pagotoula είπε:

κοριτσια καλημερα. σας γραφω τα νεα μας μηπως και καποια μπορει να με παρηγορησει γιατι εχω στεναχωρεθει πολυ.

η μικρη μου τις τελευταιες μερες ξεκινησε εντονη γοπ. εχει γουλιες ως και 2 ωρες μετα το φαγητο. ανησυχια και κλαμα καποιες φορες κστα την ωρα που θηλαζει (ο γιατρος μου ειπε αυτο συμβαινει γιατι την καιει ο οισοφσγος της).  Επισης, εχει μειωσει τη διαρκεια θηλασμου στα 10-15 λεπτα στον ενα μαστο μονο, απο 20 με 30 συνολικα και στους δυο (μου ειπε πως το στομαχακι δεν μπορει να δεχτει παραπανω και σταματα αντανακλαστικα). ειναι ωρες μες στη μερα που κλαιει κι ουρλιαζει απαρηγοτητα...σπαραζει η ψυχη μου,...με τιναγματα του κεφαλιου και του κορμου. επισης βγαζει κατι βραχνα βογγητα (μου ειπε μαλλον λογω ερεθισμου της τραχειας απο τις αναγωγες).

 Χτες εκλαιγα ολη μερα.. νιωθω ανικανη να την βοηθησω ενω ταλαιπωριεται...

ο γιατρος θα ρθει απο κοντα την τριτη. μου ειπε μιση ωρα μετα το φαι να την κραταω ορθια πανω μου, να κοιμαται σε ανακλιση, ακομα καλυτερα αφου την κραταω μιση ωρα πανω μου, μετα για ακομα μιση ωρα πριν παει στην κουνια να την βαζω σε ριλαξ η στο καροτσι στις 45 με 60 μοιρες. Επισης να την ταιζω, συχνοτερα, περιπου ανα 2ωρο και για λιγοτερη ωρα, οπως δηλαδη της βγαινει και της ιδιας. και γενικα στενη  παρακολουθηση και να κανουμε το σταυρο μας να παιρνει βαρος, αλλιως παμε σε αλλα.

Διαβαζω τα απειρα. κι εχω αγχωθει παρα πολυ...εχω πελαγωσει...δεν ξερω πως να βοηθησω το παιδι μου που το βλεπω οτι δυσκολευεται...

Τα ίδια περνάω κ εγω .της άλλαξα γάλα βεβαια κ οι γουλιές κ οι ρουκέτες έχουν βελτιωθεί .αλλα την ωρα π τρώει ενώ πεινάει πολυ σταματάει κ κλαίει δυνατά .αστα .κ εγω νομιζω ότι αυτη τη βδομάδα δεν έβαλε πολυ βαρος .αλλα και με το κάθε μερα ζύγισμα δεν βγαζω ακρη ρε γαμωτο .χτες ηταν 4250 και σήμερα 4130 αλλα είχε να φάει 4 ωρες και είχε κανει και κακά .

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pennymav είπε:

Τα ίδια περνάω κ εγω .της άλλαξα γάλα βεβαια κ οι γουλιές κ οι ρουκέτες έχουν βελτιωθεί .αλλα την ωρα π τρώει ενώ πεινάει πολυ σταματάει κ κλαίει δυνατά .αστα .κ εγω νομιζω ότι αυτη τη βδομάδα δεν έβαλε πολυ βαρος .αλλα και με το κάθε μερα ζύγισμα δεν βγαζω ακρη ρε γαμωτο .χτες ηταν 4250 και σήμερα 4130 αλλα είχε να φάει 4 ωρες και είχε κανει και κακά .

Ρουκετες τι εννοεις; κανονικο εμετο;; Μηπως να τη ζυγιζεις ανα 3 μερες; Η μια φορα τη βδομαδα;; Ποσο ειναι τωρα η μικρη;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Ρουκετες τι εννοεις; κανονικο εμετο;;

Ναι.μου έκανε αλλα σταμάτησε οταν ξεκίνησα αντί αναγωγικό γάλα .τη βραχνάδα μου την κανει κ εμενα κ λεγαμε με τον άντρα μου φαντασου ότι κανει όπως κάνουν οι γέροι .αλλα αυτο το παθαίνει το βραδυ που κοιμάται οταν την ξυπνήσω και φάει .μετα που την ξανα ξαπλώνω .δηλαδη μου το κανει συγκεκριμένη ωρα .εγω γενικά δίνω ξένο και πίνει και λιγο απο μενα που βγαζω με θήλαστρο .χτες της έδωσα μεσα στο γάλα λιγο κιντερτε μείγμα βοτάνων που ειναι καταπραυντικο και δεν μου έκανε πονάκια όλη μερα .αλλα εσυ που θηλάζεις δεν θα μπορεις να δώσεις κατι τετοιο και σιγουρα δεν θα στο συστήσει και ο παιδίατρος .

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Rafaelatarzan είπε:

καλησπέρα κοριτσια μ....να ρωτήσω..εμένα ή μικρή μ ειναι  22 μερών σήμερα κ πίνει μόνο ξένο γάλα....τις δίνω ανα 3 ώρες 60ml  είναι καλά τι λέτε οι πιο έμπειρες??? ποτέ ανεβάζει ποσότητα ξέρετε??? Ο παιδίατρος μ είπε ο ειναι  πολύ καλα...φυσικά λ τον εμπιστεύομαι αλλα θα ήθελα κ την γνώμη σας...

Κατά τα άλλα ειναι πολύ  καλή κάνει 2 φορες  με 3 κακακια  την μέρα κ πριτς  πολλά...ζορίζεται βέβαια αλλα για πολύ  λίγο...

Είναι πρόωρη γεννήθηκε στις 34 βδομάδες...

Φιλάκια σε όλες κ στα μπαμπάκια σας

Καλησπέρα! Νομίζω ότι πάει ανάλογα με τα κιλά, κι εγώ δίνω συμπλήρωμα στη δικιά μου και το κουτί  επάνω γράφει πόσο πρέπει να πίνει. Νομίζω ότι για την ηλικία της είναι καλό αυτό που δίνεις. Ο δικός μου παιδίατρος είπε ότι πρέπει το μωρό να αφήνει από μόνο του λίγο γάλα στο τέλος για να ξέρουμε ότι χόρτασε, να μην στραγγίζει όλο το μπουκάλι δλδ. Βέβαια η δικιά μου είναι λαίμαργη , πρέπει να της βγει το γάλα από την μύτη για να σταματήσει, αλλά γενικά αυτό ισχύει...Κάπου αλλού είχα διαβάσει ότι πολλαπλασιάζεις το βάρος με το 110-150 περίπου και αυτό που βρίσκεις είναι τα ml που πρέπει να τρώει την ημέρα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Rafaelatarzan είπε:

καλησπέρα κοριτσια μ....να ρωτήσω..εμένα ή μικρή μ ειναι  22 μερών σήμερα κ πίνει μόνο ξένο γάλα....τις δίνω ανα 3 ώρες 60ml  είναι καλά τι λέτε οι πιο έμπειρες??? ποτέ ανεβάζει ποσότητα ξέρετε??? Ο παιδίατρος μ είπε ο ειναι  πολύ καλα...φυσικά λ τον εμπιστεύομαι αλλα θα ήθελα κ την γνώμη σας...

Κατά τα άλλα ειναι πολύ  καλή κάνει 2 φορες  με 3 κακακια  την μέρα κ πριτς  πολλά...ζορίζεται βέβαια αλλα για πολύ  λίγο...

Είναι πρόωρη γεννήθηκε στις 34 βδομάδες...

Φιλάκια σε όλες κ στα μπαμπάκια σας

Εμενα η δικιά μ στις μερες αυτές έπινε ποτε 60 ποτε 70 κ 90 .τωρα π ειναι 2 μηνών πίνει 90  κ μερικές φορές αλλα λίγες 120.επειδη κ εμενα εχει μείνει στάσιμη καιρό σ αυτα τα γραμμάρια μ ειπε ο γιατρός ότι πρέπει ν πίνει 100-150 πει τ βαρος .δηλαδη εμενα ο ειναι 4 κιλά πρέπει ν πίνει τ λιγότερο 400 με 600.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...