Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Μπράβο και εγώ αυτό ήξερα οκ από Δευτέρα θα πάρω τα μέτρα μου 😅😅 

      Το salospir σας έχει εξηγήσει γιατί σας το δινει? Εντελώς προληπτικά ή είδε κάτι στις εξετάσεις που είχατε κάνει παλιότερα? Αν ήταν εντελώς προληπτικα, τώρα με την αποκόλληση σας είπε να το σταματήσετε?

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

Just now, Pagotoula said:

κοριτσια για το συγκαμα τι να κανω;;

ενω την αλλαζω πολυ συχνα, την πλενω μονο με νερο κ βαζω κεραλοιφη, εχει ερεθιστει και κοκκινισει. τι να βαλουμε;;; παιζει να φταινε οι πανες; αλλαξαμε απο pamoers σε babylino, εδω και 4 μερες 

Στην Κύπρο χρησιμοποιούμε πολύ για φυσικό προϊόν το Νισεστε ή κοινώς Corn Flour

Σου παραθέτω λόγια κοπέλας που είχε γράψει παλιά και εδώ γι'αυτο. 

"Ναι ναι νισεστε αυτο του σουπερ μαρκετ ουτε κ εγω δεν το πιστευα  μετα τις διαρριες η μικρη ειχε συγκαμα που επι δεκα μερες επεμενε τι μελανια βαλαμε κρεμες αλαξαμε ..κρεμες ειδικες ντακταριν νομιζω λεγοταν γυμνη την αφηνα ...την φυσουσαμε καθε δυο ωρες πανες...τιποτα το συγκαμα επεμενε ...διαβασα για το νισεστε κ τσουπ μαγικο μετα απο 2 μερες ροζ υπεροχος ποπουλης...το χρισημοποιουν κ στις κατακλησεις"

  • Μου αρέσει 2

uVwPp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, KNecky είπε:

Για μένα η καλυτερη ηταν αυτη η κρεμα αλλα την ειχα γ ειδικες περιπτωσεις. Δοκιμασε την αλλα μπορει ν παρει κ πανω απο μερα ν συνελθει. Οντως κ γ  δν το βρισκω ευκολο κ δν τ δοκιμασα με γαλα.

Αν μπορεις στείλε μου κ εμενα αυτο για το mychildren να δω κ εγω :)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pagotoula είπε:

σημερα προεκυψε. οι γουλιες υπαρχουν 10 μερες. το μητρικο γαλα πως να το μαζεψω..δεν την παλευω να ζουπιεμαι... να βαλω καμια κρεμα τυπου bepanthol baby???? πιο δυνατη δηλαδη.

Η παιδίατρος μου χει πει να βάζω αμυγδαλελαιο! Εχω πάρει της απιβιτα. Αν το συγκαμα είναι σαν δαχτυλίδι γυρω απο τον πωπο τοτε είναι αλλεργικό.Μια στο τόσο της βάζω και bepanthol που μου δώσανε στο μαιευτήριο 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 said:

Η παιδίατρος μου χει πει να βάζω αμυγδαλελαιο! Εχω πάρει της απιβιτα. Αν το συγκαμα είναι σαν δαχτυλίδι γυρω απο τον πωπο τοτε είναι αλλεργικό.Μια στο τόσο της βάζω και bepanthol που μου δώσανε στο μαιευτήριο 

Δλδ το στρογγυλο συγκαμα ειναι αλλεργικό ενω το ορθογωνιο οχι?? Γτ ομως?? :shock:

Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Η παιδίατρος μου χει πει να βάζω αμυγδαλελαιο! Εχω πάρει της απιβιτα. Αν το συγκαμα είναι σαν δαχτυλίδι γυρω απο τον πωπο τοτε είναι αλλεργικό.Μια στο τόσο της βάζω και bepanthol που μου δώσανε στο μαιευτήριο 

Δεν μπορω να ορισω το σχημα. ειναι σαν τετραγωνακια στα δυο μαγουλακια του πωπου κι εχει κοκκινισει λιγο και στο πιπι της, στο φουσκωτο μερος. εβαλα μπεπανθολ να δω πως θα παει... ακριβως γυρω απο τον πρωκτο δεν εχει τιποτα.περιεργο κι αυτο...ολα πια μπορει να.ειναι αλλεργια..μπορει κι οχι .μπλεξιμο η κατασταση..μακρη δεν βγαινει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, KNecky είπε:

Δλδ το στρογγυλο συγκαμα ειναι αλλεργικό ενω το ορθογωνιο οχι?? Γτ ομως?? :shock:

Δεν έχω ιδεα Γιατί! Ίσως με το στρογγυλό να αυξάνονται κατακόρυφα οι πιθανότητες για αλλεργία 

Just now, Pagotoula είπε:

Δεν μπορω να ορισω το σχημα. ειναι σαν τετραγωνακια στα δυο μαγουλακια του πωπου κι εχει κοκκινισει λιγο και στο πιπι της, στο φουσκωτο μερος. εβαλα μπεπανθολ να δω πως θα παει... ακριβως γυρω απο τον πρωκτο δεν εχει τιποτα.περιεργο κι αυτο...ολα πια μπορει να.ειναι αλλεργια..μπορει κι οχι .μπλεξιμο η κατασταση..μακρη δεν βγαινει.

Έχω ακούσει για σπαθολαδο και για αλοιφή μουστελα ότι κάνουν δουλειά 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Δεν έχω ιδεα Γιατί! Ίσως με το στρογγυλό να αυξάνονται κατακόρυφα οι πιθανότητες για αλλεργία 

Έχω ακούσει για σπαθολαδο και για αλοιφή μουστελα ότι κάνουν δουλειά 

εβαλα μπεπανθολ κι ηδη βοηθησε. εχω και σπαθολαδο, αν δω τα σκουρα θα το δοκιμασω κι αυτο. το σπαθολαδο κανει εκπληκτικη δουλεια στην ουλη της τομης, για οποια ενδιαφερεται.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα! Να χαιρεστε ολες τα μωρα σας!!! Να τα καμαρωσετε και να τα χαιρεστε! Μπαινω κατα διαστηματα και σας διαβαζω και χαιρομαι πολυ που ολες ολοκληρωσαμε το ταξιδι της εγκυμοσυνης και κραταμε τα μωρακια μας αγκαλια!

Να σας πω τα νεα μου κι εγω! Γεννησα στις 27 Φεβρουαριου με φυσιολογικο τοκετο, ήταν μια αρκετα δυσκολη γεννα, κρατω ομως το κοριτσακι μου αγκαλια σημερα και αυτο μετραει! Οι πρωτες 10 ημερες στο σπιτι ηταν πραγματικα πολυ δυσκολες, δεν θελω να τις θυμαμαι καθολου, και σιγα σιγα τα πραγματα αρχισαν να καλυτερευουν.. Περασαμε κολικους και βαρια δυσκοιλιοτητα τα οποια πριν λιγες εβδομαδες αρχισαν να ξεπερνιουνται...Επειδη διαβαζω οτι κι αλλα μωρακια εχουν το ιδιο προβλημα για τους κολικους μας βοηθησαν πολυ οι σταγονες  infacolic. Τεραστια διαφορα! Με το ξενυχτι σηκωνω κι εγω τα.χερια ψηλα! Ωρες ωρες νομιζω οτι θα με παρει ο υπνος εκει που καθομαι.. Με τον καιρο ελπιζω να στρωσει κι αυτο! Παντως βρε κοριτσια, χαμογελαει το ατιμο και ανοιγει η καρδια μου.. Τι υπεροχα που ειναι τα μωρα!!!!

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ελλη27 είπε:

Κοριτσια καλησπερα! Να χαιρεστε ολες τα μωρα σας!!! Να τα καμαρωσετε και να τα χαιρεστε! Μπαινω κατα διαστηματα και σας διαβαζω και χαιρομαι πολυ που ολες ολοκληρωσαμε το ταξιδι της εγκυμοσυνης και κραταμε τα μωρακια μας αγκαλια!

Να σας πω τα νεα μου κι εγω! Γεννησα στις 27 Φεβρουαριου με φυσιολογικο τοκετο, ήταν μια αρκετα δυσκολη γεννα, κρατω ομως το κοριτσακι μου αγκαλια σημερα και αυτο μετραει! Οι πρωτες 10 ημερες στο σπιτι ηταν πραγματικα πολυ δυσκολες, δεν θελω να τις θυμαμαι καθολου, και σιγα σιγα τα πραγματα αρχισαν να καλυτερευουν.. Περασαμε κολικους και βαρια δυσκοιλιοτητα τα οποια πριν λιγες εβδομαδες αρχισαν να ξεπερνιουνται...Επειδη διαβαζω οτι κι αλλα μωρακια εχουν το ιδιο προβλημα για τους κολικους μας βοηθησαν πολυ οι σταγονες  infacolic. Τεραστια διαφορα! Με το ξενυχτι σηκωνω κι εγω τα.χερια ψηλα! Ωρες ωρες νομιζω οτι θα με παρει ο υπνος εκει που καθομαι.. Με τον καιρο ελπιζω να στρωσει κι αυτο! Παντως βρε κοριτσια, χαμογελαει το ατιμο και ανοιγει η καρδια μου.. Τι υπεροχα που ειναι τα μωρα!!!!

Να σου ζήσει και μα τη χαίρεσαι κι εσύ!! Κι εγώ 27 Φεβρουαρίου γέννησα! Περάσαμε κι εμείς κολικούς και νύχτες με 3.5 ωρες ύπνου να κοιμάμαι επιτόπου παντου 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ελλη27 said:

Κοριτσια καλησπερα! Να χαιρεστε ολες τα μωρα σας!!! Να τα καμαρωσετε και να τα χαιρεστε! Μπαινω κατα διαστηματα και σας διαβαζω και χαιρομαι πολυ που ολες ολοκληρωσαμε το ταξιδι της εγκυμοσυνης και κραταμε τα μωρακια μας αγκαλια!

Να σας πω τα νεα μου κι εγω! Γεννησα στις 27 Φεβρουαριου με φυσιολογικο τοκετο, ήταν μια αρκετα δυσκολη γεννα, κρατω ομως το κοριτσακι μου αγκαλια σημερα και αυτο μετραει! Οι πρωτες 10 ημερες στο σπιτι ηταν πραγματικα πολυ δυσκολες, δεν θελω να τις θυμαμαι καθολου, και σιγα σιγα τα πραγματα αρχισαν να καλυτερευουν.. Περασαμε κολικους και βαρια δυσκοιλιοτητα τα οποια πριν λιγες εβδομαδες αρχισαν να ξεπερνιουνται...Επειδη διαβαζω οτι κι αλλα μωρακια εχουν το ιδιο προβλημα για τους κολικους μας βοηθησαν πολυ οι σταγονες  infacolic. Τεραστια διαφορα! Με το ξενυχτι σηκωνω κι εγω τα.χερια ψηλα! Ωρες ωρες νομιζω οτι θα με παρει ο υπνος εκει που καθομαι.. Με τον καιρο ελπιζω να στρωσει κι αυτο! Παντως βρε κοριτσια, χαμογελαει το ατιμο και ανοιγει η καρδια μου.. Τι υπεροχα που ειναι τα μωρα!!!!

Να σου ζησει Ελλη μου με υγεία κ ευτυχια!!! Να χαιρεσαι το χαμογελαστο μωράκι σου κ παντα το χαμογελο τους να μας δινει δυναμη να συνεχίζουμε το καλυτερο για κεινα! Θα στρωσουν πι κολικοι υπομονη ...καθε ηλικια εχει αλλες δυσκολίες κ ευκολιες.

Αρχισε κ μας να χαμογελα κ ειναι μια γλυκα!!! :wub: Βέβαια περιορισμένες εμφανισεις προς τ παρόν γτ εχει γκρινιες μες τη μερα..

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@Ginpuam κ @Ελλη27 να σας ζησουν τα μωρουλινια σας!

Εγω sudocream εβαλα που συγκαηκε κ περασε αμεσως. Ομως την επομενη φορα θα ακολπυθησω πιο φυσικες λυσεις που πρπτειναν καποια κοριτσια.

Να ρωτησω κοριτσια, η bepanthol για συγκαμα ειναι για προληψη η αντιμετωπιση; Γιατι στο χαρτι μεσα στο κουτι αν θυμαμαι καλα ειδα προληψη...

Πολυ ωραια ιδεα το σπαθολαδο για την τομη @Pagotoula!

Καλη Ανασταση σε ολες κοριτσια, υγεια κ πνευματικη φωτιση!

Πρωτο Πασχα με τα μωρα μας, ισως οχι με τις καλυτερες συνθηκες αλλα θα αλλαξουν τα πραγματα, που θα παει! Εχουμε τα μωρα μας κ τα ξεχναμε ολα!

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

@Ginpuam να σου ζήσει το μωράκι σου!

@Pagotoula πιθανόν να φταίει η πάνα, μου έχουν πει κι άλλοι ότι το babylino προκαλεί ερεθισμούς. Είχε κι εμένα σύγκαμα από το μαιευτήριο κι έφυγε με τη sudocrem. Θέλει καλό στέγνωμα, να μην έχει υγρασία.

Ο μπέμπης από το μεσημέρι και μετά είναι κάπως ανήσυχος, θέλει συνέχεια στήθος και μόνο εκεί ηρεμεί. Το βράδυ είναι μια χαρά, ξυπνάει ανά 3 ώρες, πίνει γάλα, τον αλλάζω και ξανακοιμάται. Το απόγευμα δεν ξέρω τι να τον κάνω, δεν ηρεμεί παρά μόνο βυζί και μετά αγκαλίτσα. Με αποτέλεσμα, το στήθος μου το βράδυ να γίνεται τούμπανο. Πάντως τον βλέπω ότι έχει αέρια που σφίγγεται για να τα κάνει.  Λέτε να είναι κολικοί; 

  • Ευχαριστώ 1

kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κ χρονια πολλα!

Just now, Sweet_child said:

@Ginpuam να σου ζήσει το μωράκι σου!

@Pagotoula πιθανόν να φταίει η πάνα, μου έχουν πει κι άλλοι ότι το babylino προκαλεί ερεθισμούς. Είχε κι εμένα σύγκαμα από το μαιευτήριο κι έφυγε με τη sudocrem. Θέλει καλό στέγνωμα, να μην έχει υγρασία.

Ο μπέμπης από το μεσημέρι και μετά είναι κάπως ανήσυχος, θέλει συνέχεια στήθος και μόνο εκεί ηρεμεί. Το βράδυ είναι μια χαρά, ξυπνάει ανά 3 ώρες, πίνει γάλα, τον αλλάζω και ξανακοιμάται. Το απόγευμα δεν ξέρω τι να τον κάνω, δεν ηρεμεί παρά μόνο βυζί και μετά αγκαλίτσα. Με αποτέλεσμα, το στήθος μου το βράδυ να γίνεται τούμπανο. Πάντως τον βλέπω ότι έχει αέρια που σφίγγεται για να τα κάνει.  Λέτε να είναι κολικοί; 

Πιστεύω ειναι κολικοι γτ κ μενα δν εκλαιγε σπαρακτικά αλλα τελικα κολικους περνα με μια γκρινια κ ολο στήθος απογευματινές ή βραδινές ωρες. Κουραγιο!

Αυτο με τις πανες το θεωρω πιθανο γτ αυτες τις μερες άλλαξα σε pampers απο babylino που χρησιμοποιουμε συνηθως κ συγκαηκε.. είναι στο παιδι?? Ειναι στην αλλαγη μάρκας?? Δν ξερω απλα δν τ θεωρω τυχαιο γτ τ παθαινε κ ο γιος μου..βεβαια υπαρχουν μωρα π αλλαζουν συνεχεια μαρκες κ χαμπαρι δεν παίρνουν..

Just now, souzanna7 said:

@Ginpuam κ @Ελλη27 να σας ζησουν τα μωρουλινια σας!

Εγω sudocream εβαλα που συγκαηκε κ περασε αμεσως. Ομως την επομενη φορα θα ακολπυθησω πιο φυσικες λυσεις που πρπτειναν καποια κοριτσια.

Να ρωτησω κοριτσια, η bepanthol για συγκαμα ειναι για προληψη η αντιμετωπιση; Γιατι στο χαρτι μεσα στο κουτι αν θυμαμαι καλα ειδα προληψη...

Πολυ ωραια ιδεα το σπαθολαδο για την τομη @Pagotoula!

Καλη Ανασταση σε ολες κοριτσια, υγεια κ πνευματικη φωτιση!

Πρωτο Πασχα με τα μωρα μας, ισως οχι με τις καλυτερες συνθηκες αλλα θα αλλαξουν τα πραγματα, που θα παει! Εχουμε τα μωρα μας κ τα ξεχναμε ολα!

Νομιζω ολες αυτες οι κρεμες ειναι κ προληψη κ θεραπεια ταυτόχρονα απλα καποιες ειναι πιο δυνατες.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή Ανάσταση με υγεία σε εμάς και τις οικογένειές μας και εύχομαι σύντομα να ξεπεράσουμε το πρόβλημα του κορονοϊού και τις επιπτώσεις του. Του χρόνου που θα χρονίζουν τα μωράκια μας, να θυμόμαστε αυτή την περίοδο σαν ένα κακό όνειρο!

 

8 ώρες πρίν, Pagotoula είπε:

εβαλα μπεπανθολ κι ηδη βοηθησε. εχω και σπαθολαδο, αν δω τα σκουρα θα το δοκιμασω κι αυτο. το σπαθολαδο κανει εκπληκτικη δουλεια στην ουλη της τομης, για οποια ενδιαφερεται.

Ο γιατρός μου είχε πει να πάρω την stratamed για την τομή. Τα 10 γρ 45 ευρώ!!! Δεν την πήρα ποτέ, κι ας λένε ότι εξαφανίζει την ουλή. Την δοκίμασε καμία;

  • Μου αρέσει 2

kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sweet_child είπε:

Καλή Ανάσταση με υγεία σε εμάς και τις οικογένειές μας και εύχομαι σύντομα να ξεπεράσουμε το πρόβλημα του κορονοϊού και τις επιπτώσεις του. Του χρόνου που θα χρονίζουν τα μωράκια μας, να θυμόμαστε αυτή την περίοδο σαν ένα κακό όνειρο!

 

Ο γιατρός μου είχε πει να πάρω την stratamed για την τομή. Τα 10 γρ 45 ευρώ!!! Δεν την πήρα ποτέ, κι ας λένε ότι εξαφανίζει την ουλή. Την δοκίμασε καμία;

Καλη ανασταση σε ολες και τις οικογενειες μας!

Κι εμενα μου ειπε την stratamed. Δεν την πηρα ποτε. Τελικα βολευτηκα με σπαθολαδο που ηδη ειχα σπιτι. Με βοηθησε πολυ με την ουλη, σκεψου οτι ηδη ξυριζω και τις τριχες πανω στην τομη. Εχει θρεψει ηδη. Μπορεις να το βρεις σε φαρμακειο η μεσω ιβτερνετ κι ειναι πολυ οικονομικο. Εγω βαζω καθε βραδυ.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...