Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 9 λεπτά , Natasa24 είπε:

      kalispera kopeles .. eimai ligo se apognosi .. me ton sintrofo mu prospathoume 2 xronia kai 2 mines ... olo afto to diastima piga se polous ginekologous gia na paro perisoteres gnomes gia to thema mas .. me emena einai ola kala kalo endomitrio kales othikes exo mono polikistikes p meta legomena ton giatro einai okay .. o antras m exei ena themataki me to spera .. kai prin liges meres pigame se ena giatro polli kalo kai mas ipe pos i moni mas lisi einai i eksosomatiki .. na simiothi oti prin 5 mines ixa kani mia spermatenxisi xoris apotelesma tora to thema einai na proxoriso me akoma mia spermatenxisi dipli dld na mu valoun 2 fores to sperma me diafora 2 meron i na arxiso na filao lefta kai na proxoriso me eksosomatiko .. gia spermatenxisi mu dini 20% kai gia eksosomatiki 68% me 70% gia ena thetiko test xoris na mu egκiite oti i egkimosini tha proxorisi fisika .. Den ksero re koritsia m exw kourasti polli niotho oti pote den tha apoxtiso to moraki m ... kai den ksero kiolas an thelw na proxoriso me eksosomatiki giati den einai kai fisiki methodos .. 

      Σκέψου ότι εάν είχες ένα θέμα υγείας κ χρειαζόταν χειρουργείο ή αλλιώς θα πέθαινες τι θα έκανες ? Ούτε το χειρουργείο ούτε τα φάρμακα είναι φυσική μέθοδος αλλά τα χρησιμοποιούμε κάθε μέρα . Οπότε επιλέγεις ή μένεις χωρίς παιδί ή κάνεις ότι σου προσφέρει η επιστήμη Κ αποκτάς ένα παιδί. 

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Sweet_child είπε:

Έχουμε κι εμείς ΓΟΠ δυστυχώς. Αυτό που κάνω είναι να τον σηκώνω ανά 5-6' για να ρευτεί, τον κρατάω και μερικά λεπτά πριν τον ξαναβάλω στο στήθος, και μόλις τελειώσει, τον ξανακρατάω όρθιο. Αλλά δεν την γλιτώνουμε πάντα. Και εγώ τον έχω σε ελαφριά ανάκλιση το βράδυ. 

Αύριο θα έρθει η παιδίατρος να τον ζυγίσει και να τον δει γενικά.

@Ζουζουνιαααα2 του έκαναν και του δικού μου ένα synagis όταν ήταν στην μενν. 

Χθες μου έκανε μια φορά πράσινα ανοιχτά κακάκια. Σας έχει τύχει;

εμένα μ.δειξαν από την μενν μέσα να την κρατάω σ να καθιστή κ με το κεφάλι πισω μα τρώει...( όχι πολύ έτσι) εμένα βγάζει γουλιά μια  στο τόσο αλλα μικρή πολλή....ειναι γοπ αυτό??? 

κακακια  κάνει μουστάρδα  ντιζον..χαχαχα

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Rafaelatarzan said:

εμένα μ.δειξαν από την μενν μέσα να την κρατάω σ να καθιστή κ με το κεφάλι πισω μα τρώει...( όχι πολύ έτσι) εμένα βγάζει γουλιά μια  στο τόσο αλλα μικρή πολλή....ειναι γοπ αυτό??? 

κακακια  κάνει μουστάρδα  ντιζον..χαχαχα

Καλημερα! Τι κάνει η μικρουλιτσα σου?? Πιστεύω δεν είναι γτ η ΓΟΠ εχει κ αλλα συμπτωματα, ανησυχο μωρο ενω τρώει, κανει γουλιες ή εμετο ωρες αφου εχει φαει..

3 hours ago, Sweet_child said:

Έχουμε κι εμείς ΓΟΠ δυστυχώς. Αυτό που κάνω είναι να τον σηκώνω ανά 5-6' για να ρευτεί, τον κρατάω και μερικά λεπτά πριν τον ξαναβάλω στο στήθος, και μόλις τελειώσει, τον ξανακρατάω όρθιο. Αλλά δεν την γλιτώνουμε πάντα. Και εγώ τον έχω σε ελαφριά ανάκλιση το βράδυ. 

Αύριο θα έρθει η παιδίατρος να τον ζυγίσει και να τον δει γενικά.

@Ζουζουνιαααα2 του έκαναν και του δικού μου ένα synagis όταν ήταν στην μενν. 

Χθες μου έκανε μια φορά πράσινα ανοιχτά κακάκια. Σας έχει τύχει;

Εμενα κανει πρασινοκιτρινα τελευταία. Αλλαζουν αναλογα με τη διατροφη μας κ αν είναι πρασινα ανοιχτά γ καποιες μέρες μπορει να σχετιζονται με υπερπαραγωγη γάλακτος π σημαινει επειδη βγαζει πλ γαλα τ στηθος πινει μεγαλύτερες ποσότητες αραιου γαλακτος. Ειναι φυσιολογικα ομως ολα!

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Sweet_child είπε:

Έχουμε κι εμείς ΓΟΠ δυστυχώς. Αυτό που κάνω είναι να τον σηκώνω ανά 5-6' για να ρευτεί, τον κρατάω και μερικά λεπτά πριν τον ξαναβάλω στο στήθος, και μόλις τελειώσει, τον ξανακρατάω όρθιο. Αλλά δεν την γλιτώνουμε πάντα. Και εγώ τον έχω σε ελαφριά ανάκλιση το βράδυ. 

Αύριο θα έρθει η παιδίατρος να τον ζυγίσει και να τον δει γενικά.

@Ζουζουνιαααα2 του έκαναν και του δικού μου ένα synagis όταν ήταν στην μενν. 

Χθες μου έκανε μια φορά πράσινα ανοιχτά κακάκια. Σας έχει τύχει;

Και εμεις εχουμε ΓΟΠ μαλλον και θηλαζω αποκλειστικα !! Δεν εχει θεμα στα κακακια αλλα καθε φορα που τρωει και τον σηκωνω να ρευτει κλαιει για λιγα λεπτα και εχει τυχει να ρευτει η να κανει αναγωγες και 2 ωρες μετα! Αρχισα διαιτα χωρις γαλακτοκομικα για αρχη και βλεπουμε! Παντως και μενα η παιδιατρος δεν ανησυχει ιδιαιτερα.. πιο πολυ εγω αγχωνομαι! Εννοειται στρωμα ανασηκωμενο βοηθαει πολυ! Και μικρα και συχνα γευματα! Βεβαια με τον θηλασμο αυτο ειναι σχετικο! Ειναι και λαιμαργος ο δικος μου οποτε αυτο χειροτερευει την κατασταση! Το καλο ειναι οτι παιρνει πολυ καλο βαρος! Οσο για τα κακακια μουσταρδι και κοτρινοπρασινα κανει και εμενα ειναι φυσιολογικο! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Κοριτσια καλημερα.

Ξερετε αν η αιτηση για επιδομα λοχειας μπορει να γινεο ηλεκτρονικα λογω συνθηκων κι αν ναι, σε ποιο site?

 

Καλημέρα! Αν εννοείς αυτό από το ΙΚΑ, εγώ τους πήρα τηλ.και μου είπαν ότι δεν χρειάζεται να πάω αλλά πρέπει να αφήσω τα χαρτιά που χρειάζονται σε μια θυρίδα που έχουν βάλει έξω από το κατάστημα. Πήγε και τα άφησε ο άντρας μου. Αυτό  έγινε στο ΙΚΑ της περιοχής μου δεν ξέρω αν συμβαίνει γενικά.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, teta2 είπε:

Καλημέρα! Αν εννοείς αυτό από το ΙΚΑ, εγώ τους πήρα τηλ.και μου είπαν ότι δεν χρειάζεται να πάω αλλά πρέπει να αφήσω τα χαρτιά που χρειάζονται σε μια θυρίδα που έχουν βάλει έξω από το κατάστημα. Πήγε και τα άφησε ο άντρας μου. Αυτό  έγινε στο ΙΚΑ της περιοχής μου δεν ξέρω αν συμβαίνει γενικά.

αυτο εννοω.στης περιοχης μου δεν σηκωνουν το τηλ!

Link to comment
Share on other sites

Just now, mpoukitsa said:

Και εμεις εχουμε ΓΟΠ μαλλον και θηλαζω αποκλειστικα !! Δεν εχει θεμα στα κακακια αλλα καθε φορα που τρωει και τον σηκωνω να ρευτει κλαιει για λιγα λεπτα και εχει τυχει να ρευτει η να κανει αναγωγες και 2 ωρες μετα! Αρχισα διαιτα χωρις γαλακτοκομικα για αρχη και βλεπουμε! Παντως και μενα η παιδιατρος δεν ανησυχει ιδιαιτερα.. πιο πολυ εγω αγχωνομαι! Εννοειται στρωμα ανασηκωμενο βοηθαει πολυ! Και μικρα και συχνα γευματα! Βεβαια με τον θηλασμο αυτο ειναι σχετικο! Ειναι και λαιμαργος ο δικος μου οποτε αυτο χειροτερευει την κατασταση! Το καλο ειναι οτι παιρνει πολυ καλο βαρος! Οσο για τα κακακια μουσταρδι και κοτρινοπρασινα κανει και εμενα ειναι φυσιολογικο! 

Εμενα γενικα κανει γουλιτσες οταν την αλλαζω πριν τα  γευματα κ μαλλον ζοριζω την κοιλιτσα της..

Σαν συμπασχουσα που έχω κοψει γαλακτοκομικά να σε ρωτήσω, τρως τροφες που γραφουν οτι ισως περιεχουν γαλα ή λακτόζη?? Ρωταω γτ δν εχω βρει ουτε μια σοκολατα π να μην το γράφει κ εχω λυσσαξει η καημένη για σοκολατα. :D Καμμια κουβερτουρα ως τωρα δν μπορω ν φαω..

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια  βοηθήστε με!!με τον θηλασμό  πως τα πατε; εμένα δεν ξυπνάει μόνος του. Η παιδίατρος μου είπε να τον ταΐζω την μέρα κάθε 2 ωρες και το βράδυ κάθε 3.  

Η κολλητή μου θηλαζει  κάθε τρεις και λίγο την μέρα και το βράδυ την αφήνει και 4 ώρες..  

πόση ώρα πρέπει να θηλάζει για να πούμε ότι έφαγε ικανοποιητικά; κάθε πόσες ώρες αν δεν ξυπνησει; βγάζει γουλιές  εσας; . είμαστε 13 ημερών σήμερα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, mpempaki1 said:

κορίτσια  βοηθήστε με!!με τον θηλασμό  πως τα πατε; εμένα δεν ξυπνάει μόνος του. Η παιδίατρος μου είπε να τον ταΐζω την μέρα κάθε 2 ωρες και το βράδυ κάθε 3.  

Η κολλητή μου θηλαζει  κάθε τρεις και λίγο την μέρα και το βράδυ την αφήνει και 4 ώρες..  

πόση ώρα πρέπει να θηλάζει για να πούμε ότι έφαγε ικανοποιητικά; κάθε πόσες ώρες αν δεν ξυπνησει; βγάζει γουλιές  εσας; . είμαστε 13 ημερών σήμερα. 

Σωστα στα ειπε η παιδίατρος κ ετσι πρεπει για να εγκατασταθει σωστα ο θηλασμός! Ειναι εξουθενωτικο κ θελει επιμονή για να ξυπνας το μικρουλι γιατι ειναι ολο μες την νυστα τον πρώτο καιρό αλλα θα το βρειτε κ μολις βαλει καλο βάρος μπορείτε σταδιακα να μειωσετε τους χρονους π ξυπνα για φαγητο. Στα μωρακια δινουμε γαλα πριν αρχισουν κλαμα αλλωστε δεν πρεπει να το αφηνουμε να φτασει να εξοργιστει. Το μωρο της κολλητης σου ειναι οσο το δικο σου ηλικιακα??

Ιδανικα του δινεις γαλα για οσο θελει κ πινει κ αν κοιμηθει πριν το τεταρτο το ξυπνας να φαει κ αλλο!

Link to comment
Share on other sites

Just now, KNecky είπε:

Σωστα στα ειπε η παιδίατρος κ ετσι πρεπει για να εγκατασταθει σωστα ο θηλασμός! Ειναι εξουθενωτικο κ θελει επιμονή για να ξυπνας το μικρουλι γιατι ειναι ολο μες την νυστα τον πρώτο καιρό αλλα θα το βρειτε κ μολις βαλει καλο βάρος μπορείτε σταδιακα να μειωσετε τους χρονους π ξυπνα για φαγητο. Στα μωρακια δινουμε γαλα πριν αρχισουν κλαμα αλλωστε δεν πρεπει να το αφηνουμε να φτασει να εξοργιστει. Το μωρο της κολλητης σου ειναι οσο το δικο σου ηλικιακα??

Ιδανικα του δινεις γαλα για οσο θελει κ πινει κ αν κοιμηθει πριν το τεταρτο το ξυπνας να φαει κ αλλο!

Δεν ξυπνάει να φάει καλα. Υπάρχουν μέρες που τρώει 15λ και φορές που τρώει 5λ... έχω αγχωθεί πάρα πολύ. καλο βάρος ποιο θεωρείται;

Όχι είναι 2μηνων αλλά μου λέει και στην αρχή έτσι έκανε..  

Πόσο πρπειε να τρώει συνολικα σε κάθε θηλασμο;

 

γεννήθηκε 3110 και την  Παρασκευή  ήταν 3250

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, mpempaki1 είπε:

κορίτσια  βοηθήστε με!!με τον θηλασμό  πως τα πατε; εμένα δεν ξυπνάει μόνος του. Η παιδίατρος μου είπε να τον ταΐζω την μέρα κάθε 2 ωρες και το βράδυ κάθε 3.  

Η κολλητή μου θηλαζει  κάθε τρεις και λίγο την μέρα και το βράδυ την αφήνει και 4 ώρες..  

πόση ώρα πρέπει να θηλάζει για να πούμε ότι έφαγε ικανοποιητικά; κάθε πόσες ώρες αν δεν ξυπνησει; βγάζει γουλιές  εσας; . είμαστε 13 ημερών σήμερα. 

Δεν νομιζω να υπαρχει μυστικη συνταγη. Ακολουθησε τις συμβουλες του παιδιατρου σου που τον εμπιστευεσαι και το ενστικτο σου και θα βρειτε ρυθμους. Εμενα ο παιδιατρος μου ειπε να την θηλαζω ανα 2μιση ωρες τη μερα κι ανα 3 τη νυχτα, απο 10-15 λεπτα σε καθε μαστο. Μου ειπε οτι δεν εχει νοημα να την κραταω παραπανω. γιατι απο εκει και περα καταναλωνει ελαχιστη ποσοτητα. Το εφαρμοσα κατα γραμμα και στην περιπτωση μας λειτουργησε πολυ καλα. Το μωρο κι εμενα ελαχιστες φορες εχει κλαψει για φαγητο (2 ή 3 ολο αυτο τον καιρο). Εγω την ξυπναω απο μονη μου 9 στις 10 για να φαει και δοξα τω Θεω παιρνει πολυ καλο βαρος, γυρω στα 150γρ ανα 3 μερες. Γενικα μου ειπε να μην πεφτω στην παγιδα καθε φορα που γκρινιαζει το μωρο να θεωρω οτι πειναει και να την βαζω στο στηθος, γιατι συνηθως τα μωρα και μιση ωρα μετα απο γευμα να τα βαλεις στο στηθος, παλι θα αρχισουν να τρωνε η να πιπιλανε και το αποτελεσμα θα ειναι να το χεις συνεχεια εκει σαν παρηγορια, ενω θα καταναλωνει ελαχιστο γαλα. Οποτε κι εγω αρχισα να ψαχνω τι θελει. Πλεον 23 ημερων πχ μπορει να κλαιει και να σταματα αμεσως οταν την κανω βολτες κι εξερευνα με το βλεμμα το σπιτι ή οταν της τραγουδαω ή οταν ακουει μουσικη. Την βλεπω οτι το χαιρεται. Αρχιζουν κι εχουν αποψη, δεν ειναι μονο αγκαλια και ταισμα η ζωη τους σιγα σιγσ θα δεις μεγαλες διαφορες. Εφοσον παιρνει βαρος και κανει κακα αρκετες φορες τη μερα, ολα πανε καλα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, mpempaki1 είπε:

τρώει σε κάθε στήθος 15λ; 

εμένα μπορεί να τρώει συνολικό και από τα 2 5λ μπορεί όμως και 15λ. είναι καλα;

πάνες βρεχουμε  6 7πανες. και κενωσεις  4 κάθε μέρα σίγουρα 

οχι παντα. αλλες τρωωει 10. αλλες 5. αλλες στο 2ο μπορει και καθολου. απλα το παλευω και αν βρει ρυθμο, το αφηνω η ιδια μαξ τοσο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

οχι παντα. αλλες τρωωει 10. αλλες 5. αλλες στο 2ο μπορει και καθολου. απλα το παλευω και αν βρει ρυθμο, το αφηνω η ιδια μαξ τοσο.

Δηλαδή αν τρώει μονο  5 δεν υπάρχει θεμα;  εμένα από χθες δεν τρώει πάνω από 5.... χθες 10η ώρα έφαγε 17λ και από τότε μόνο 5 και με δυσκολία.. από τις 12 έχει κάνει 3 φορες κακα  και τσισα

Link to comment
Share on other sites

Just now, mpempaki1 said:

τρώει σε κάθε στήθος 15λ; 

εμένα μπορεί να τρώει συνολικό και από τα 2 5λ μπορεί όμως και 15λ. είναι καλα;

πάνες βρεχουμε  6 7πανες. και κενωσεις  4 κάθε μέρα σίγουρα 

Οι πανες ακουγονται μια χαρα για να κρινεις αν τρωει αλλα καλο θα ναι να την ξυπνας οταν τρώει μονο 5 για 2 λόγους, ο ενας να τρωει παραπανω, ο αλλος να εξασκειται το στήθος για να μην μειωθεί η παραγωγή γάλακτος! κουράζονται πλ εύκολα στην αρχη κ κοιμουνται στ 5 λεπτα, αλλα σιγα σιγα θ δεις θ πινει πιο πολυ.  Γενικα για το χρονο π θα την αφηνεις ρωτα τν παιδιατρο κ ακολουθισε αυτό π λεει, εγω ειμαι υπερ του οσο θελει κ ας μεινει κ μια ωρα κ παραπάνω εκει. Κ να μην πινει το στήθος ειναι κ παρηγορια κ αγαπη γ το μωρο οχι μονο φαι. Απο κει κ πέρα κανε κ εσυ αυτο π νιωθεις σωστο με το ενστικτο σου γτ σε καθε μαμα δουλευουν διαφορετικα πραγματα!

Το βαρος της για 10ημερων π ηταν την Παρασκευή ειναι πολυ καλο, οποτε συνεχισε κ ακου τις αναγκες κ των 2 σας κ ολα θα πανε καλα! Παιρνουν περιπου 30γρ ανα 3 μερες ή γυρω στα 120 τ εβδομαδα κ το πιο πολυ δεν μας πειραζει καθολου!! Προσπαθισεήρεμη κ θα το βρειτε μαζι με το μωρό, είναι απολυτως φυσιολογικξ η αγωνια σου κ ολες την εχουμε περασει ή την περνάμε κατα καιρους.

Θα μπορουσες να απευθυνθεις πιθανον κ σε συμβουλο θηλασμου αν νιωθεις πως δεν σε καλυπτουμε εμείς ή ο παιδίατρος.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...