Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 2 λεπτά , linaa είπε:

      Οι εξετάσεις για την θρομβοφιλια δεν αλλάζουν αν είχες κάνει πριν δύο χρόνια δεν έχει θρομβολια . Είναι γονιδιακές εξετάσεις Κ είναι στάνταρ από τότε που γεννήθηκες 

      Συμφωνώ! @η ζωή είναι όμορφη οι εξετάσεις θρομβοφιλιας δεν αλλάζουν. Ρώτησε γιατρό αλλά είμαι σίγουρη. @Angot εύχομαι ότι καλύτερο!!!! 🙏

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

Just now, teta2 είπε:

Καλησπέρα! Νομίζω ότι πάει ανάλογα με τα κιλά, κι εγώ δίνω συμπλήρωμα στη δικιά μου και το κουτί  επάνω γράφει πόσο πρέπει να πίνει. Νομίζω ότι για την ηλικία της είναι καλό αυτό που δίνεις. Ο δικός μου παιδίατρος είπε ότι πρέπει το μωρό να αφήνει από μόνο του λίγο γάλα στο τέλος για να ξέρουμε ότι χόρτασε, να μην στραγγίζει όλο το μπουκάλι δλδ. Βέβαια η δικιά μου είναι λαίμαργη , πρέπει να της βγει το γάλα από την μύτη για να σταματήσει, αλλά γενικά αυτό ισχύει...Κάπου αλλού είχα διαβάσει ότι πολλαπλασιάζεις το βάρος με το 110-150 περίπου και αυτό που βρίσκεις είναι τα ml που πρέπει να τρώει την ημέρα. 

το βάρος τις ήταν την Δευτέρα 2220 ....είχε πάρει 100 γρ σε 3 μέρες...γεννήθηκε μικρούλα 1700γρν

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Rafaelatarzan είπε:

το βάρος τις ήταν την Δευτέρα 2220 ....είχε πάρει 100 γρ σε 3 μέρες...γεννήθηκε μικρούλα 1700γρν

Παιζει ρόλο και αυτο τοτε .εμενα ηταν 22 ημερών 3200.+ 1 κιλό δηλαδη .αρα μια χαρα τρώει το μωράκι σου .

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

τις τελευταιες 2 ωρες εχει πολυ κλαμα, ενω γενικα την υπολοιπη μερα ηταν πιο ηρεμη. το βραδυ εχει συνηθως μια κριση κατα τις 3..

Διαρκεί πολυ το κλάμα; Μήπως έχει κολικους;

Just now, Pennymav είπε:

Τα ίδια περνάω κ εγω .της άλλαξα γάλα βεβαια κ οι γουλιές κ οι ρουκέτες έχουν βελτιωθεί .αλλα την ωρα π τρώει ενώ πεινάει πολυ σταματάει κ κλαίει δυνατά .αστα .κ εγω νομιζω ότι αυτη τη βδομάδα δεν έβαλε πολυ βαρος .αλλα και με το κάθε μερα ζύγισμα δεν βγαζω ακρη ρε γαμωτο .χτες ηταν 4250 και σήμερα 4130 αλλα είχε να φάει 4 ωρες και είχε κανει και κακά .

Μην τη ζυγίζεις κάθε μέρα. Από τη στιγμή που κλείνει μήνα τα ζυγιζουμε ανά μηνα! Δυσκολο οταν υπαρχει ζυγαριά σπιτι βεβαια! Εγω τη ζύγιζω κάθε Πέμπτη που αλλάζει βδομαδα

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Διαρκεί πολυ το κλάμα; Μήπως έχει κολικους;

Μην τη ζυγίζεις κάθε μέρα. Από τη στιγμή που κλείνει μήνα τα ζυγιζουμε ανά μηνα! Δυσκολο οταν υπαρχει ζυγαριά σπιτι βεβαια! Εγω τη ζύγιζω κάθε Πέμπτη που αλλάζει βδομαδα

Ναι αυτο ειναι το κακό .η ζυγαριά στο σπιτι .ολονλεω κ εγω ότι δεν θα τη ζυγίζω κάθε μερα αλλα όλο την ζυγίζω .αλλα ειναι λογικό απο τη μια να υπάρχουν αυτές οι αυξομειώσεις γιατί τη μια μερα ας πουμε μπορει να ειναι φαγωμένη και να μην εχει ενεργηθεί και την αλλη που θα την ζυγίσω να εχει ωρα να φάει και να έχει ενεργηθεί .απλα μου φαινεται ότι ενώ τις πρώτες 6 βδομαδες έπαιρνε πολυ τωρα τις τελευταίες 2 εχει  μειώσει αρκετά μου φαινεται .

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα και από εμάς. 

Γεννήσαμε και εμείς με το καλό... Και προσπαθώ να το πάω με το θηλασμό όσο περισσότερο μπορώ. Δίνω που και που και ξένο ίσα ίσα για να κοιμαται λίγο περισσότερο και να ξεκουράζομαι και εγώ από τους μαραθώνιους θηλασμούς. 

9 hours ago, Polly1 said:

Κορίτσια Ναι, για πείτε λιγο για τον μάρσιπο. Βολευει; Δεν ξέρω τι να την κάνω όταν είναι ξύπνια. Δεν πρόλαβα να της πάρω και κανα παιχνίδι. Όλη μέρα αγκαλιά, δεν μπορώ να κάνω τίποτα και η μέση μου με πεθαίνει, έχω προβλημα

Εχω ring sling από τον προηγούμενο μικρούλι αλλά δεν το δοκίμασα ακόμα μιας και θηλάζω και κάθομαι αναπαυτικά για να μην πονάω... Ίσως πιο μετά. 

Όμως ένα έχω να σου πω ήταν σωτήριο. Ακόμα και για να βγω στην αυλή να κάνω κάτι, να πάω μια βόλτα χωρίς να χρειάζεται να κουβαλάω ένα σωρό συμπραγκαλα

  • Μου αρέσει 2

uVwPp3.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Pennymav είπε:

Ναι αυτο ειναι το κακό .η ζυγαριά στο σπιτι .ολονλεω κ εγω ότι δεν θα τη ζυγίζω κάθε μερα αλλα όλο την ζυγίζω .αλλα ειναι λογικό απο τη μια να υπάρχουν αυτές οι αυξομειώσεις γιατί τη μια μερα ας πουμε μπορει να ειναι φαγωμένη και να μην εχει ενεργηθεί και την αλλη που θα την ζυγίσω να εχει ωρα να φάει και να έχει ενεργηθεί .απλα μου φαινεται ότι ενώ τις πρώτες 6 βδομαδες έπαιρνε πολυ τωρα τις τελευταίες 2 εχει  μειώσει αρκετά μου φαινεται .

Κοπελα μου, τα ίδια και η δικιά μου!! Έπαιρνε πανω απο 300 τις πρώτες βδομάδες και τώρα ακολουθεί μια φθίνουσα πορεία που όμως είναι μέσα στα φυσιολογικά!! Κι αν το σκεφτομε δε γίνεται να παίρνουν τόσο κάθε φορα!! Οπότε ας μην ανησυχούμε και ας ελέγχουμε αν είμαστε μέσα στα προβλεπόμενα όρια!!εγώ αν δε τη λυπομουν να την ξεγυμνωνω για ζυγισμα θα τη ζυγιζα κάθε μερα!! Χαχα!! Προσπάθησε να αντισταθείς!!Ο μήνας είναι πολύς που είναι το ιδανικό! Εγω δεν μπορώ να κρατηθώ, το λέω!! Αλλά κάθε βδομάδα είναι μια χαρα!! Και ελέγχεις την κατάσταση και δεν τρελαίνεσαι κάθε μέρα με τα γραμμαρια!!  

Just now, Ginpuam είπε:

Καλημέρα και από εμάς. 

Γεννήσαμε και εμείς με το καλό... Και προσπαθώ να το πάω με το θηλασμό όσο περισσότερο μπορώ. Δίνω που και που και ξένο ίσα ίσα για να κοιμαται λίγο περισσότερο και να ξεκουράζομαι και εγώ από τους μαραθώνιους θηλασμούς. 

Εχω ring sling από τον προηγούμενο μικρούλι αλλά δεν το δοκίμασα ακόμα μιας και θηλάζω και κάθομαι αναπαυτικά για να μην πονάω... Ίσως πιο μετά. 

Όμως ένα έχω να σου πω ήταν σωτήριο. Ακόμα και για να βγω στην αυλή να κάνω κάτι, να πάω μια βόλτα χωρίς να χρειάζεται να κουβαλάω ένα σωρό συμπραγκαλα

Να σου ζήσει!! Καλή ανατροφή και καλούς θηλασμούς!! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Rafaelatarzan said:

το βάρος τις ήταν την Δευτέρα 2220 ....είχε πάρει 100 γρ σε 3 μέρες...γεννήθηκε μικρούλα 1700γρν

Καλημερα κ καλη Ανάσταση !! Την πηρατε σπιτακι σας Ραφαέλα μου ε?? Τι καλα!! Δωσε φιλακια στα πατουσακια κ ολα να πανε καλα!! :)

6 hours ago, Pennymav said:

Ναι αυτο ειναι το κακό .η ζυγαριά στο σπιτι .ολονλεω κ εγω ότι δεν θα τη ζυγίζω κάθε μερα αλλα όλο την ζυγίζω .αλλα ειναι λογικό απο τη μια να υπάρχουν αυτές οι αυξομειώσεις γιατί τη μια μερα ας πουμε μπορει να ειναι φαγωμένη και να μην εχει ενεργηθεί και την αλλη που θα την ζυγίσω να εχει ωρα να φάει και να έχει ενεργηθεί .απλα μου φαινεται ότι ενώ τις πρώτες 6 βδομαδες έπαιρνε πολυ τωρα τις τελευταίες 2 εχει  μειώσει αρκετά μου φαινεται .

Ειναι ακριβως ετσι το φυσιολογικό κ συνηθισμένο να γκαζωνουν στην αρχη κ μετα τις 6 πεφτει λιγακι κ μετα ξανα οταν περνάνε άλμα συνηθως θα παρουν παραπανω. Κ μεις μια απο τα ιδια απλα ποτε δν επαιρνε 300 την εβδομάδα αλλα νορμαλ κ αυτο. Ως 3 μηνων συνιστάται η ζυγιση ανα εβδομάδα κ μετα ανα μηνα αλλα ναι κ γω με χιλια ζορια κρατιεμαι να το τηρισω! Χεχε..

Για βοηθιμα στην παρακολουθιση βαρους μπορεις να μπεις στο mychildren που εχει να φτιαξεις καμπυλες βαρους συμφωνα με τον ΠΟΥ (WHO) ή σύμφωνα με το ελληνικη κλιμακα του πανεπιστημίου Αθηνών αν δν κανω λαθος. Εμενα με καθησυχασε πολυ να δω τις καμπυλες εκει γτ έχουν τις εβδομαδες τον πρωτο καιρο οχι οπως στ βιβλιάριο π εχει μονο μηνες.

Just now, Ginpuam said:

Καλημέρα και από εμάς. 

Γεννήσαμε και εμείς με το καλό... Και προσπαθώ να το πάω με το θηλασμό όσο περισσότερο μπορώ. Δίνω που και που και ξένο ίσα ίσα για να κοιμαται λίγο περισσότερο και να ξεκουράζομαι και εγώ από τους μαραθώνιους θηλασμούς. 

Εχω ring sling από τον προηγούμενο μικρούλι αλλά δεν το δοκίμασα ακόμα μιας και θηλάζω και κάθομαι αναπαυτικά για να μην πονάω... Ίσως πιο μετά. 

Όμως ένα έχω να σου πω ήταν σωτήριο. Ακόμα και για να βγω στην αυλή να κάνω κάτι, να πάω μια βόλτα χωρίς να χρειάζεται να κουβαλάω ένα σωρό συμπραγκαλα

Να σας ζησει με υγεια κ ευτυχια σε ολη την οικογενεια κορη!! Το μεγαλυτερο παιδακι σου ποσο είναι?? πώς το πήρε??

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, KNecky είπε:

Καλημερα κ καλη Ανάσταση !! Την πηρατε σπιτακι σας Ραφαέλα μου ε?? Τι καλα!! Δωσε φιλακια στα πατουσακια κ ολα να πανε καλα!! :)

Ειναι ακριβως ετσι το φυσιολογικό κ συνηθισμένο να γκαζωνουν στην αρχη κ μετα τις 6 πεφτει λιγακι κ μετα ξανα οταν περνάνε άλμα συνηθως θα παρουν παραπανω. Κ μεις μια απο τα ιδια απλα ποτε δν επαιρνε 300 την εβδομάδα αλλα νορμαλ κ αυτο. Ως 3 μηνων συνιστάται η ζυγιση ανα εβδομάδα κ μετα ανα μηνα αλλα ναι κ γω με χιλια ζορια κρατιεμαι να το τηρισω! Χεχε..

Για βοηθιμα στην παρακολουθιση βαρους μπορεις να μπεις στο mychildren που εχει να φτιαξεις καμπυλες βαρους συμφωνα με τον ΠΟΥ (WHO) ή σύμφωνα με το ελληνικη κλιμακα του πανεπιστημίου Αθηνών αν δν κανω λαθος. Εμενα με καθησυχασε πολυ να δω τις καμπυλες εκει γτ έχουν τις εβδομαδες τον πρωτο καιρο οχι οπως στ βιβλιάριο π εχει μονο μηνες.

Να σας ζησει με υγεια κ ευτυχια σε ολη την οικογενεια κορη!! Το μεγαλυτερο παιδακι σου ποσο είναι?? πώς το πήρε??

Μπήκα στο my children και μου ζητάει ΑΜΚΑ του μωρου.Μπηκα στο σωστο;;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 said:

Μπήκα στο my children και μου ζητάει ΑΜΚΑ του μωρου.Μπηκα στο σωστο;;

Χμμ μαλλον μπηκες σε αλλο ταμπ. Θα σου στειλω σε πμ ακριβως π πας! Αακ τα κιλα με δεκαδικα πχ 4,200 αλλιως δν τ βγαζει σωστα!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, KNecky said:

Να σας ζησει με υγεια κ ευτυχια σε ολη την οικογενεια κορη!! Το μεγαλυτερο παιδακι σου ποσο είναι?? πώς το πήρε??

Μου άρεσε το κόρη :D Ευχαριστούμε για τις ευχές!!! 

Ο μεγάλος είναι 4.5 χρονών. Το ήθελε πολύ το αγοράκι έκανε και προσευχή γι'αυτο. Κατέβασε από μόνος του εφαρμογή στο κινητό πως αλλάζουν ένα πάντα για να ξέρει να το αλλάζει και αυτός. 

Συμμετέχει ενεργά σ' όλα. Τον είχα προϊδεάσει για τις ανάγκες του μωρού. Περνούσαμε συνέχεια χρόνο μαζί ό,τι ήθελε αλλά και τώρα όση ώρα έχω ελεύθερη ασχολουμε και μαζί του όπως παλιά ώστε να μη νιώσει την παραμεληση (καλώς ή κακώς δεν έχω τον ίδιο χρόνο) 

Του φέραμε και "δώρο" από τον αδερφό του. Ενθουσιαστηκε αλλά μας λέει δεν τα έφερε αυτός αλλά εσείς επειδή είμαστε οικογένεια :D ο Αχιλλέας είναι μωρό δε μιλά ούτε μπορεί να διαλέξει κάτι για'μενα!!! (κόκκαλο η δικιά σου!)  Δεν του το αρνήθηκα αφού το κατάλαβε... Χαζό να τον έβγαζα μετά; 

Εχουν τόση αντίληψη καμια φορά που ειναι να τρελαίνεσαι!!!! 

  • Χαχα 2

uVwPp3.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια για το συγκαμα τι να κανω;;

ενω την αλλαζω πολυ συχνα, την πλενω μονο με νερο κ βαζω κεραλοιφη, εχει ερεθιστει και κοκκινισει. τι να βαλουμε;;; παιζει να φταινε οι πανες; αλλαξαμε απο pamoers σε babylino, εδω και 4 μερες 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ginpuam said:

Μου άρεσε το κόρη :D Ευχαριστούμε για τις ευχές!!! 

Ο μεγάλος είναι 4.5 χρονών. Το ήθελε πολύ το αγοράκι έκανε και προσευχή γι'αυτο. Κατέβασε από μόνος του εφαρμογή στο κινητό πως αλλάζουν ένα πάντα για να ξέρει να το αλλάζει και αυτός. 

Συμμετέχει ενεργά σ' όλα. Τον είχα προϊδεάσει για τις ανάγκες του μωρού. Περνούσαμε συνέχεια χρόνο μαζί ό,τι ήθελε αλλά και τώρα όση ώρα έχω ελεύθερη ασχολουμε και μαζί του όπως παλιά ώστε να μη νιώσει την παραμεληση (καλώς ή κακώς δεν έχω τον ίδιο χρόνο) 

Του φέραμε και "δώρο" από τον αδερφό του. Ενθουσιαστηκε αλλά μας λέει δεν τα έφερε αυτός αλλά εσείς επειδή είμαστε οικογένεια :D ο Αχιλλέας είναι μωρό δε μιλά ούτε μπορεί να διαλέξει κάτι για'μενα!!! (κόκκαλο η δικιά σου!)  Δεν του το αρνήθηκα αφού το κατάλαβε... Χαζό να τον έβγαζα μετά; 

Εχουν τόση αντίληψη καμια φορά που ειναι να τρελαίνεσαι!!!! 

Μανα μου τον!!! :) (Εξασκω στα κυπριακα μου βλεπεις χαχαχα!) Πολυ καλος αδερφος θα ειναι μπραβο σε ολους σας! Κοιτα να δεις που τα καταλαβαινουν ολα βρε παιδι μου κ μας σκαλωνουν τελειως.

Εννοειται ειναι λιγοτερος ο χρονος γ τ μεγαλα μας παιδια..θελει προσπαθεια κ ειναι δυσκολο αλλα το παλεύουμε μωρέ κ η συμμετοχη π λες παιζει πολυ σημαντικο ρολο!

Just now, Pagotoula said:

κοριτσια για το συγκαμα τι να κανω;;

ενω την αλλαζω πολυ συχνα, την πλενω μονο με νερο κ βαζω κεραλοιφη, εχει ερεθιστει και κοκκινισει. τι να βαλουμε;;; παιζει να φταινε οι πανες; αλλαξαμε απο pamoers σε babylino, εδω και 4 μερες 

 Μπορει να ειναι οι πανες.. μήπως ξεκινησε μαζι με την γοπ ομως?? Αν ναι θα μπορουσε να ειναι αλλεργικό σύμπτωμα κ με την άποχη απο τα γαλακτοκομικα να ηρεμησει κ αυτο. Προσπαθησε αφου την πλυνεις κ σκουπισεις ταμποναριστα να την αφησεις λιγο στον αέρα 5-10 λεπτα να αναπνευσει το δερματακι της. Επισης εχω ακουσει οτι το μητρικο γαλα βοηθα αλλα δεν το εχω δοκιμασει.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, KNecky είπε:

Μανα μου τον!!! :) (Εξασκω στα κυπριακα μου βλεπεις χαχαχα!) Πολυ καλος αδερφος θα ειναι μπραβο σε ολους σας! Κοιτα να δεις που τα καταλαβαινουν ολα βρε παιδι μου κ μας σκαλωνουν τελειως.

Εννοειται ειναι λιγοτερος ο χρονος γ τ μεγαλα μας παιδια..θελει προσπαθεια κ ειναι δυσκολο αλλα το παλεύουμε μωρέ κ η συμμετοχη π λες παιζει πολυ σημαντικο ρολο!

 Μπορει να ειναι οι πανες.. μήπως ξεκινησε μαζι με την γοπ ομως?? Αν ναι θα μπορουσε να ειναι αλλεργικό σύμπτωμα κ με την άποχη απο τα γαλακτοκομικα να ηρεμησει κ αυτο. Προσπαθησε αφου την πλυνεις κ σκουπισεις ταμποναριστα να την αφησεις λιγο στον αέρα 5-10 λεπτα να αναπνευσει το δερματακι της. Επισης εχω ακουσει οτι το μητρικο γαλα βοηθα αλλα δεν το εχω δοκιμασει.

σημερα προεκυψε. οι γουλιες υπαρχουν 10 μερες. το μητρικο γαλα πως να το μαζεψω..δεν την παλευω να ζουπιεμαι... να βαλω καμια κρεμα τυπου bepanthol baby???? πιο δυνατη δηλαδη.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula said:

σημερα προεκυψε. οι γουλιες υπαρχουν 10 μερες. το μητρικο γαλα πως να το μαζεψω..δεν την παλευω να ζουπιεμαι... να βαλω καμια κρεμα τυπου bepanthol baby???? πιο δυνατη δηλαδη.

Για μένα η καλυτερη ηταν αυτη η κρεμα αλλα την ειχα γ ειδικες περιπτωσεις. Δοκιμασε την αλλα μπορει ν παρει κ πανω απο μερα ν συνελθει. Οντως κ γ  δν το βρισκω ευκολο κ δν τ δοκιμασα με γαλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...