Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

Just now, Pagotoula είπε:

οχι παντα. αλλες τρωωει 10. αλλες 5. αλλες στο 2ο μπορει και καθολου. απλα το παλευω και αν βρει ρυθμο, το αφηνω η ιδια μαξ τοσο.

αχ βρε κορίτσι...  αγχώνομαι  πάρα πολύ. Ενώ βρέχει πανες  έχει και πολλές κενωσεις  τρώει λίγο..  έχω πολύ ροη ( Όταν το αφήνει το γάλα εκτοξεύεται  σαν συντριβάνι  παντού) παιζει ρολο; στο ότι μπορεί να χορταίνει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, KNecky είπε:

Εμενα γενικα κανει γουλιτσες οταν την αλλαζω πριν τα  γευματα κ μαλλον ζοριζω την κοιλιτσα της..

Σαν συμπασχουσα που έχω κοψει γαλακτοκομικά να σε ρωτήσω, τρως τροφες που γραφουν οτι ισως περιεχουν γαλα ή λακτόζη?? Ρωταω γτ δν εχω βρει ουτε μια σοκολατα π να μην το γράφει κ εχω λυσσαξει η καημένη για σοκολατα. :D Καμμια κουβερτουρα ως τωρα δν μπορω ν φαω..

Όχι δεν έχω βρει κάτι αλλά να σου πω δεν έψαξα!! Άσε γιατί κ εγώ θέλω γλυκό σαν τρελή και το μόνο που τρώω είναι φρυγανιές με μαρμελάδα... τι να σου κάνει όμως;; Είχα και το αποθημενο από την εγκυμοσύνη με τον διαβήτη!! Γενικά δεν γλιτώνω τη δίαιτα εγώ!!! Εσύ για ποιο λόγο έκοψες γαλακτοκομικά; Κάνουν πρόβλημα στο μωράκι;; Επίσης νομίζω δεν πρέπει να λέει ούτε γαλακτατοποιητες η ετικέτα! π.χ. κάποια ψωμάκια του τοστ έχουν!! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , KNecky είπε:

Καλημερα! Τι κάνει η μικρουλιτσα σου?? Πιστεύω δεν είναι γτ η ΓΟΠ εχει κ αλλα συμπτωματα, ανησυχο μωρο ενω τρώει, κανει γουλιες ή εμετο ωρες αφου εχει φαει..

Εμενα κανει πρασινοκιτρινα τελευταία. Αλλαζουν αναλογα με τη διατροφη μας κ αν είναι πρασινα ανοιχτά γ καποιες μέρες μπορει να σχετιζονται με υπερπαραγωγη γάλακτος π σημαινει επειδη βγαζει πλ γαλα τ στηθος πινει μεγαλύτερες ποσότητες αραιου γαλακτος. Ειναι φυσιολογικα ομως ολα!

όλα είναι καλά...όχι αυτά που λες δεν κανει  τίποτα...τρώει 60ml σε μισή ώρα άνετα κ με μεγάλη θήκη κιόλας κ μετά ρευευαι σαν νταλίκα κ πέφτει ξερή...δεν βγάζει τίποτα...

κ αυτό που λέω είναι κρατημένο γάλα στο στόμα της...το φτύνει δηλ...αχχαχαχχα πονηρή 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Pagotoula είπε:

αυτο εννοω.στης περιοχης μου δεν σηκωνουν το τηλ!

Ούτε εμένα το σήκωναν αρχικά, έψαξα και βρήκα το τηλ στο τμήμα παροχών ασθενείας και εκεί το σήκωσαν και συνεννοηθηκα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, mpoukitsa said:

Όχι δεν έχω βρει κάτι αλλά να σου πω δεν έψαξα!! Άσε γιατί κ εγώ θέλω γλυκό σαν τρελή και το μόνο που τρώω είναι φρυγανιές με μαρμελάδα... τι να σου κάνει όμως;; Είχα και το αποθημενο από την εγκυμοσύνη με τον διαβήτη!! Γενικά δεν γλιτώνω τη δίαιτα εγώ!!! Εσύ για ποιο λόγο έκοψες γαλακτοκομικά; Κάνουν πρόβλημα στο μωράκι;; Επίσης νομίζω δεν πρέπει να λέει ούτε γαλακτατοποιητες η ετικέτα! π.χ. κάποια ψωμάκια του τοστ έχουν!! 

Κ γω ειχα κοψει γλυκα στην εγκυμοσυνη, στο μαιευτηριο τα έτρωγαν 5-5.  Αστα να πανε...

Τ πρωτα 2 παιδια μου ειχαν κ τα δυο αλλεργιες κ επειδη εχει προβλημα υγειας που χρήζει παρακολουθισης η μικρη για να μην την επιβαρύνουμε με πιθανη αλλεργια έκοψα κ γαλακτοκομικά κ αυγο. Αστα να πανε. Σταδιακα θα δοκιμασουμε να φαω παλι μολις μεγαλωσει λιγο κ θα δειξει. Για τους γαλακτοματοποιητες νομιζω τους τρωμε γτ ουσιαστικα κανουν γαλακτωμα καποιες ουσιες κ δεν εχει σχεση με γαλα αλλα ίσως κανω λαθος. Αν μαθεις κτ πες μου παρακαλω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, KNecky είπε:

Κ γω ειχα κοψει γλυκα στην εγκυμοσυνη, στο μαιευτηριο τα έτρωγαν 5-5.  Αστα να πανε...

Τ πρωτα 2 παιδια μου ειχαν κ τα δυο αλλεργιες κ επειδη εχει προβλημα υγειας που χρήζει παρακολουθισης η μικρη για να μην την επιβαρύνουμε με πιθανη αλλεργια έκοψα κ γαλακτοκομικά κ αυγο. Αστα να πανε. Σταδιακα θα δοκιμασουμε να φαω παλι μολις μεγαλωσει λιγο κ θα δειξει. Για τους γαλακτοματοποιητες νομιζω τους τρωμε γτ ουσιαστικα κανουν γαλακτωμα καποιες ουσιες κ δεν εχει σχεση με γαλα αλλα ίσως κανω λαθος. Αν μαθεις κτ πες μου παρακαλω.

Ωωω καλά κάνεις τότε, μην το ρισκαρεις.. αν θυμάμαι καλά κάτι με το νεφρό της έχει η μικρή σου; Ίσως να κάνω κ λάθος! Περαστικά να είναι εύχομαι! Όπως και να έχει καλύτερα να στερούμαστε εμείς παρά να υποφέρουν τα μικρά μας!! Αυτό με τους γαλακτοματοποιητες έτσι κατάλαβα από την παιδίατρο αλλά ίσως να μην κατάλαβα καλά εγώ! Σίγουρα θα πρέπει να κοιταμε ετικέτες τροφίμων. Ας πούμε απαγορεύεται ότι γράφει να έχει καζεινη, λακτόζη, λακταλβουμινη και παράγωγα τους! Επίσης ορό γάλακτος η στερεά γάλακτος! Γενικά είναι αρκετά αυτά που πρέπει να αποφύγουμε! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, mpoukitsa said:

Ωωω καλά κάνεις τότε, μην το ρισκαρεις.. αν θυμάμαι καλά κάτι με το νεφρό της έχει η μικρή σου; Ίσως να κάνω κ λάθος! Περαστικά να είναι εύχομαι! Όπως και να έχει καλύτερα να στερούμαστε εμείς παρά να υποφέρουν τα μικρά μας!! Αυτό με τους γαλακτοματοποιητες έτσι κατάλαβα από την παιδίατρο αλλά ίσως να μην κατάλαβα καλά εγώ! Σίγουρα θα πρέπει να κοιταμε ετικέτες τροφίμων. Ας πούμε απαγορεύεται ότι γράφει να έχει καζεινη, λακτόζη, λακταλβουμινη και παράγωγα τους! Επίσης ορό γάλακτος η στερεά γάλακτος! Γενικά είναι αρκετά αυτά που πρέπει να αποφύγουμε! 

Καλα θυμασαι με το νεφρο εχει θεματακι. Ευχαριστούμε πολυ! Κ εσας περαστικα η ΓΟΠ! Οπως λες καλύτερα να στερηθουμε παρα να παθουν κατι! Μακαρι να περασει κ ολα να πανε καλα! Παντως ειναι πλ δυσκολο τωρα π δν πάμε σούπερ κ παραγγελνω μονο online  δεν γραφουν συστατικα κ παιρνω κτ κ μετα ακυρο οταν φτασει σπιτι. Ψαχνω οσο μπορω αλλα δν τα βρισκω ολα. Έστω επιτρεπεται ζαχαρη κ φτιαχνω κανα vegan cake π δεν θελει κ ωρα. :P

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Pagotoula είπε:

αυτο εννοω.στης περιοχης μου δεν σηκωνουν το τηλ!

Λοιπόν εμενα μου χει βγει το λάδι για να βγάλω ακρη με αυτο .στης δικιάς μου περιοχής δεν δέχονται να πας .μου είπαν να την κανω ηλεκτρονικά στο e efka menoume spiti..εγω μπηκα εκει μεσα και δεν μπορούσα με τιποτα να βρω που θα την κανω και αυτοί δεν μου λέγαν κατι ξεκάθαρο που ακριβώς να παω για να την κανω .με τα πολλα μπήκε ο λογιστής μου κ μου την έκανε μαζι με την ασφάλιση του παιδιού και την στείλαμε ηλεκτρονικά .ακομα δεν εχω πάρει κάποια απάντηση με το τι γινεται .το παιδί μου το ασφαλίσαν μετα απο πολυ πίεση που τους κάναμε στο τηλέφωνο αλλα για το επίδομα θα παρω αυριο να δω τι γινεται γιατί μετα πρέπει να κανω αίτηση για το συμπληρωματικό επίδομα και για το εξάμηνο στον ΟΑΕΔ αλλα για να τα κανω αυτα πρέπει να παρω πρωτα το επίδομα μητρότητας .

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, KNecky είπε:

Καλα θυμασαι με το νεφρο εχει θεματακι. Ευχαριστούμε πολυ! Κ εσας περαστικα η ΓΟΠ! Οπως λες καλύτερα να στερηθουμε παρα να παθουν κατι! Μακαρι να περασει κ ολα να πανε καλα! Παντως ειναι πλ δυσκολο τωρα π δν πάμε σούπερ κ παραγγελνω μονο online  δεν γραφουν συστατικα κ παιρνω κτ κ μετα ακυρο οταν φτασει σπιτι. Ψαχνω οσο μπορω αλλα δν τα βρισκω ολα. Έστω επιτρεπεται ζαχαρη κ φτιαχνω κανα vegan cake π δεν θελει κ ωρα. :P

Kοριτσια, τα γαλακτοκομικά και τα αυγά τα κόβετε για πιθανή αλλεργια; Πώς καταλαβαίνουμε ότι τα συγκεκριμένα πειράζουν το μωρο;;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 said:

Kοριτσια, τα γαλακτοκομικά και τα αυγά τα κόβετε για πιθανή αλλεργια; Πώς καταλαβαίνουμε ότι τα συγκεκριμένα πειράζουν το μωρο;;

Εμείς οπως έγραψα το κανουμε προληπτικά κ ειμαστε εξαίρεση. Κατα τ αλλα πιθανα σημαδια είναι αιματακι στην πανα ακομα κ μια κλωστουλα ή πολλες βλενες. Ατοπικη δερματίτιδα, εμετοι, διαρροια ειναι τα 2α πιο συχνα νομίζω ε μετα πας σε συμπτωματα αλλεργιας π.εχουμε κ οι μεγαλοι. Κοβεις μετα μια μια τις πιο συχνα υποπτες τροφες για μηνα τουλαχιστον να δεις αν βελτιωνεται. Εκτος αν προσθεσεις κατι νεο στη διατροφη κ εισαι σιγουρη τι φταιει. Υπαρχει περίπτωση καποια τροφη να ενοχλεί μωρακι κ να εχει αερια ή γκρινια ομως κ να μην είναι αλλεργία ή ΓΟΠ.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Παραθέτω στοιχεία από τον σύνδεσμο θηλασμού για την εβδομαδιαία πρόσληψη βάρους των θηλαζοντων βρεφών

1ος – 4ος μήνας

 

113 – 127 γρ. την εβδομάδα (περίπου 453 – 906 γρ. τον μήνα)

 

4ος – 6ος μήνας

 

85 – 142 γρ. την εβδομάδα (περίπου 340 – 568 γρ. τον μήνα)

 

6ος – 12ος μήνας

 

42 – 85 γρ. την εβδομάδα (περίπου 168 – 340 γρ. τον μήνα)

 

Πηγή: Womanly Art of Breastfeeding  (Διεθνής Σύνδεσμος Θηλασμού, La Leche League International)
Just now, KNecky είπε:

Εμείς οπως έγραψα το κανουμε προληπτικά κ ειμαστε εξαίρεση. Κατα τ αλλα πιθανα σημαδια είναι αιματακι στην πανα ακομα κ μια κλωστουλα ή πολλες βλενες. Ατοπικη δερματίτιδα, εμετοι, διαρροια ειναι τα 2α πιο συχνα νομίζω ε μετα πας σε συμπτωματα αλλεργιας π.εχουμε κ οι μεγαλοι. Κοβεις μετα μια μια τις πιο συχνα υποπτες τροφες για μηνα τουλαχιστον να δεις αν βελτιωνεται. Εκτος αν προσθεσεις κατι νεο στη διατροφη κ εισαι σιγουρη τι φταιει. Υπαρχει περίπτωση καποια τροφη να ενοχλεί μωρακι κ να εχει αερια ή γκρινια ομως κ να μην είναι αλλεργία ή ΓΟΠ.

Τι είναι η ατοπική δερματιτιδα; Τρωω κάθε μέρα γαλακτοκομικά και σοκολάτα από την αρχη.Εχει αέρια ή αλλα συμπτώματα αλλα Όχι σε υπερβολικό ρυθμό 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Παραθέτω στοιχεία από τον σύνδεσμο θηλασμού για την εβδομαδιαία πρόσληψη βάρους των θηλαζοντων βρεφών

1ος – 4ος μήνας

 

113 – 127 γρ. την εβδομάδα (περίπου 453 – 906 γρ. τον μήνα)

 

4ος – 6ος μήνας

 

85 – 142 γρ. την εβδομάδα (περίπου 340 – 568 γρ. τον μήνα)

 

6ος – 12ος μήνας

 

42 – 85 γρ. την εβδομάδα (περίπου 168 – 340 γρ. τον μήνα)

 

Πηγή: Womanly Art of Breastfeeding  (Διεθνής Σύνδεσμος Θηλασμού, La Leche League International)

Τι είναι η ατοπική δερματιτιδα; Τρωω κάθε μέρα γαλακτοκομικά και σοκολάτα από την αρχη.Εχει αέρια ή αλλα συμπτώματα αλλα Όχι σε υπερβολικό ρυθμό 

Η δερματίτιδα ειναι στην ουσία το έκζεμα .ειναι σαν κοκκινίλα στο δέρμα μαζι με ξηροδερμία .

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 said:

Παραθέτω στοιχεία από τον σύνδεσμο θηλασμού για την εβδομαδιαία πρόσληψη βάρους των θηλαζοντων βρεφών

1ος – 4ος μήνας

 

113 – 127 γρ. την εβδομάδα (περίπου 453 – 906 γρ. τον μήνα)

 

4ος – 6ος μήνας

 

85 – 142 γρ. την εβδομάδα (περίπου 340 – 568 γρ. τον μήνα)

 

6ος – 12ος μήνας

 

42 – 85 γρ. την εβδομάδα (περίπου 168 – 340 γρ. τον μήνα)

 

Πηγή: Womanly Art of Breastfeeding  (Διεθνής Σύνδεσμος Θηλασμού, La Leche League International)

Τι είναι η ατοπική δερματιτιδα; Τρωω κάθε μέρα γαλακτοκομικά και σοκολάτα από την αρχη.Εχει αέρια ή αλλα συμπτώματα αλλα Όχι σε υπερβολικό ρυθμό 

Ειναι φυσικο να εχουν αερια γτ εχουν ανωριμο συστημα ακομα κ βασικα πλς φορές καλυτερα να έχει πάρα να μην μπορει να τα βγαλει κ ζοριζεται η κοιλιτσα. Φαε απο ολα θα ελεγα εκτος αν εχετς ένδειξη για κατι! Θυμησε μου γιατι ανησύχησε ο γιατρος για την διατροφή? Μπορει να εχει γκρινια κ για 100 αλλους λογους το μωρο. Η Πεννυ περιεγραψε τέλεια την ατοπικη. Εμφανίζεται κυρίως στο πρόσωπο, κλειδώσεις κ χειροτερεύει τον χειμωνα με τα πολλα ρουχα κ την τριβή.

Ευχαριστουμε για την φωτο! ^_^ Ρε συ οποτε πηγα να ανεβασω φωτο μου βγαζει hidden ολο το μηνυμα. Ξερεις γιατι?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Παραθέτω στοιχεία από τον σύνδεσμο θηλασμού για την εβδομαδιαία πρόσληψη βάρους των θηλαζοντων βρεφών

1ος – 4ος μήνας

 

113 – 127 γρ. την εβδομάδα (περίπου 453 – 906 γρ. τον μήνα)

 

4ος – 6ος μήνας

 

85 – 142 γρ. την εβδομάδα (περίπου 340 – 568 γρ. τον μήνα)

 

6ος – 12ος μήνας

 

42 – 85 γρ. την εβδομάδα (περίπου 168 – 340 γρ. τον μήνα)

 

Πηγή: Womanly Art of Breastfeeding  (Διεθνής Σύνδεσμος Θηλασμού, La Leche League International)

Τι είναι η ατοπική δερματιτιδα; Τρωω κάθε μέρα γαλακτοκομικά και σοκολάτα από την αρχη.Εχει αέρια ή αλλα συμπτώματα αλλα Όχι σε υπερβολικό ρυθμό 

Εμενα ο παιδιατρος μου ειπε τους 3 πρωτους μηνες μπορει να παρει απο μισο κιλο μεχρι και 1-1200 το μηνα. Επισης μου ειπε κι εμενα οτι δεν κοβουμε τροφες προληπτικα, παρα μονο αν υπαρχει ενδειξη αλλεργιας κι οτι εμφανιζονται μετα τον 1ο μηνα και συνδεονται με κληρονομικοτητα (πχ αν ειχες εσυ ως μωρο αλλεργια) ή αν προηγουμενο παιδακι σου εκδηλωσε αλλεργια, οπως της @KNecky

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Εμενα ο παιδιατρος μου ειπε τους 3 πρωτους μηνες μπορει να παρει απο μισο κιλο μεχρι και 1-1200 το μηνα. Επισης μου ειπε κι εμενα οτι δεν κοβουμε τροφες προληπτικα, παρα μονο αν υπαρχει ενδειξη αλλεργιας κι οτι εμφανιζονται μετα τον 1ο μηνα και συνδεονται με κληρονομικοτητα (πχ αν ειχες εσυ ως μωρο αλλεργια) ή αν προηγουμενο παιδακι σου εκδηλωσε αλλεργια, οπως της @KNecky

Ναι, βέβαια, ο τι πιο πάνω από το κατώτατο όριο είναι θεμιτό!! Το σωστο ως τον 4ο μηνα ριναι 227 γραμμαρια και οχι 127! Δε με αφηνει να το διορθωσω! Μακάρι να μην υπάρχει αλλεργία γιατι λατρεύω και γαλακτοκομικά και γλυκά 

Just now, KNecky είπε:

Ειναι φυσικο να εχουν αερια γτ εχουν ανωριμο συστημα ακομα κ βασικα πλς φορές καλυτερα να έχει πάρα να μην μπορει να τα βγαλει κ ζοριζεται η κοιλιτσα. Φαε απο ολα θα ελεγα εκτος αν εχετς ένδειξη για κατι! Θυμησε μου γιατι ανησύχησε ο γιατρος για την διατροφή? Μπορει να εχει γκρινια κ για 100 αλλους λογους το μωρο. Η Πεννυ περιεγραψε τέλεια την ατοπικη. Εμφανίζεται κυρίως στο πρόσωπο, κλειδώσεις κ χειροτερεύει τον χειμωνα με τα πολλα ρουχα κ την τριβή.

Ευχαριστουμε για την φωτο! ^_^ Ρε συ οποτε πηγα να ανεβασω φωτο μου βγαζει hidden ολο το μηνυμα. Ξερεις γιατι?

Έκανα απλα επικόλληση, δεν είναι φωτογραφια.Και εχουν κανει και λαθος κιολας αλλα δεν μπορω να το διορθωσω! Στη γραμμη με τους μηνες 1ος-4ος το σωστο ειναι 227 γραμμάρια και οχι 127.

Πωω, νομίζω ότι εχει δερματίτιδα! Μικρά μικρά σπυράκια και κάποιες κοκκινιλες και ξηροδερμια! Αλλά έτρωγα από την αρχη φουλ γαλακτοκομικά και γλυκα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...