Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Eflenew είπε:

      @Nima21 εκανες την εμβρυομεταφορα? Πως νιωθεις?@Bluee19 @DizzyツMommy ποτέ είναι οι εμβρυομεταφορες σας?  Όλα με το καλό και στις 3 σας!!! 🙏

      @Angot εύχομαι να ειστε καλα με τον τζαναμπετη!

      @η ζωή είναι όμορφη τώρα είδα στον 1ο  υπέρηχο που εκανα ότι και εμενα με βγάζει μια μέρα πιο πίσω. Δε με αγχώνει, αλλωστε τα υπολογίζουμε στο περίπου από το ίντερνετ, οι μετρήσεις θα δείξουν που ακριβως είμαστε.  Αύριο δεν έχετε τον υπέρηχο? 

      🙏🏼🙏🏼🙏🏼

      εγώ Σάββατο θα κάνω υπέρηχο για να μάθω ποτέ θα γίνει 🥹

      περιμένουμε νέα από τον υπέρηχο σου 🙏🏼

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

Κι εγώ ήρθα στο κλαμπ του δεν τρώω γαλακτοκομικά και ο,τι μπορεί να προκαλέσει κολικούς στο μωρό.. ξεκίνησε το καημένο να έχει πονακια και όταν αερίζεται ανακουφιζεται..δε θέλω να πονάει ειδικά εξαιτίας μου..αλλά βρε κορίτσια μου τι να φάω όλη μέρα; Πραγματικά δεν ξέρω..και πρέπει να τρώμε καλά για το θηλασμό..χθές και σήμερα της έδωσα και συμπλήρωμα γιατί έχω καταλήξει και στο ότι δε χορταινει με το δικό μου γάλα

 


V2Nop3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, asda said:

Ναι ο γιατρός είπε θα μου τις γράψει όταν πάω να με δει στο τέλος του μήνα. Αλλά λόγω της μετάγγισης κιόλας μου είπε οπωσδήποτε 2 σίδηρους τον πρώτο μήνα και βλέπουμε. Και παρ'όλα αυτά έχω κάτι τάσεις για λιποθυμία τις τελευταίες μέρες.. Και δεν μπορώ να πω ότι νιώθω  κουρασμένη. Τέλος πάντων ας περάσει όλο αυτό και θα τα φτιάξουμε όλα.. 

Φαε καλα να σου ανέβει ο αιματοκρίτης κοπελα μου κ περαστικά ευχομαι! Ναι να περάσει κ θα βγαλουμε ακρη σιγα σιγα!

Just now, Nackt said:

Κι εγώ ήρθα στο κλαμπ του δεν τρώω γαλακτοκομικά και ο,τι μπορεί να προκαλέσει κολικούς στο μωρό.. ξεκίνησε το καημένο να έχει πονακια και όταν αερίζεται ανακουφιζεται..δε θέλω να πονάει ειδικά εξαιτίας μου..αλλά βρε κορίτσια μου τι να φάω όλη μέρα; Πραγματικά δεν ξέρω..και πρέπει να τρώμε καλά για το θηλασμό..χθές και σήμερα της έδωσα και συμπλήρωμα γιατί έχω καταλήξει και στο ότι δε χορταινει με το δικό μου γάλα

 

Κάθε πότε τρώει το μωρακι κοπελα μου? Κανει τουλάχιστον 8 γευματα μες την μερα? Γιατι λες να μην του φτάνει τι δειγμα εχεις?? Απλα σκεφτομαι πως αν κοβεις γαλακτοκομικα γ να βοηθισεις αλλα του δινεις ξενο γαλα ειναι σαν ν ακυρώνεις την προσπαθεια σου γτ τρωει απευθειας γαλα. Μην με παραξηγησεις ετσι απλα να βοηθισω προσπαθω με οσα ξερω κ γω εννοείται. Επισης το ξενο μπορει να χειροτερεύσει τους κολικους γτ ειναι πιο βαρυα η συσταση του κ πιο δυσπεπτη.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, KNecky είπε:

Φαε καλα να σου ανέβει ο αιματοκρίτης κοπελα μου κ περαστικά ευχομαι! Ναι να περάσει κ θα βγαλουμε ακρη σιγα σιγα!

Κάθε πότε τρώει το μωρακι κοπελα μου? Κανει τουλάχιστον 8 γευματα μες την μερα? Γιατι λες να μην του φτάνει τι δειγμα εχεις?? Απλα σκεφτομαι πως αν κοβεις γαλακτοκομικα γ να βοηθισεις αλλα του δινεις ξενο γαλα ειναι σαν ν ακυρώνεις την προσπαθεια σου γτ τρωει απευθειας γαλα. Μην με παραξηγησεις ετσι απλα να βοηθισω προσπαθω με οσα ξερω κ γω εννοείται. Επισης το ξενο μπορει να χειροτερεύσει τους κολικους γτ ειναι πιο βαρυα η συσταση του κ πιο δυσπεπτη.

Όχι όχι δε σε παρεξηγώ καθόλου..ίσα ίσα ήθελα να δω κι εσείς τι κάνετε και αν έχει κάποιο από τα μωράκια σας κολικούς. Ναι κάνουμε τόσα. Απλά θεωρώ πως δεν του φτάνει όταν μέσα στη μια ώρα ψάχνεται ξανά για φαγητό. Τώρα τι να πω..ίσως κάνω και λάθος..

  • Μου αρέσει 1

V2Nop3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!!! Στα βιαστικά σας διαβάζω σχεδόν κάθε μέρα αλλά δν προλαβαινω να γράψω.. Είστε κ πιο μπροστά με τα δικά σας μπεμπακια κ όσα λέτε μάλλον είναι νωρίς για μας.. 

Χωρίς παρεξηγηση έφτιαξα κ την παρτη μου στο πινακακι εεεε...??!!! Πως κ πως το περιμενα!!! 

 

 

 

              :-P :-P ΓΕΝΝΗΣΑΜΕ!!! :-P :-P              

 

Μανουλα                 Ημ/νια     

Murtw.st                    14/2            αγορακι 

Pennymav                 20/2            κοριτσακι

Ζουζουνιαααα2        20/2            κοριτσακια 2

KNecky                      22/2            κοριτσακι

Ματιλντα                  22/2            κοριτσακι

Polly1                         27/2            κοριτσακι

ALEX210                   27/2             αγορακι   

Ματίλντα20               5/3              κοριτσακι

mpoukitsa                  6/3              αγορακι

eleniart                     11/3              κοριτσακι

teta2                          14/3             κοριτσακι

Φιλενια                     18/3             κοριτσακι

asda                           19/3             κοριτσακι

Pagotoula                 21/3             κοριτσακι

Sweet_child              24/3             αγορακι

souzanna7                24/3             αγορακι

Rafaelatarzan           24/3            κοριτσακι

Nackt                         26/3             κοριτσακι

Kathrin17                   6/4              κοριτσακι

 

Λογικά κ αυτα τα κορίτσια έχουν γεννήσει αλλά δν έχουν καταφέρει να μας ενημερώσουν.... 

Ελλην                           ?                κοριτσακι

AMAL04                                      αγορακι

iliana88                                       αγορακι

fairytale18                  ?                 κοριτσακι

Annette                                        αγορακι

Honeybee                   ?                  αγορακι

katerinakk                  ?                  αγορακι

Pennyep26                                  κοριτσακια 2

  • Μου αρέσει 4

j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nackt said:

Όχι όχι δε σε παρεξηγώ καθόλου..ίσα ίσα ήθελα να δω κι εσείς τι κάνετε και αν έχει κάποιο από τα μωράκια σας κολικούς. Ναι κάνουμε τόσα. Απλά θεωρώ πως δεν του φτάνει όταν μέσα στη μια ώρα ψάχνεται ξανά για φαγητό. Τώρα τι να πω..ίσως κάνω και λάθος..

Εχει κ μας κολικούς κ ειναι ενας λόγος που ζητα παραπανω να ειναι στο στήθος γτ ειναι η καλύτερη παρηγοριά. Την ωρα που πονάνε δεν μπορούν να δωσουν βαση σε τιποτα αλλο σχεδον σε αυτη την ηλικια.

Σου εγραψα τουλαχιστον 8 θηλασμους γτ μπορει να ειναι κ πολλοί παραπανω κ να ειναι απολυτως φυσιολογικό. Ειναι ποσο χρειαζεται το παιδακι κ όσο πιο πολυ το βαζεις στηθος τοσο γαλα κατεβαινει κ θα το φτασει εκει π θέλει για να χορτάσει κ η παραγωγη θα εγκατασταθεί. Δλδ οσο συχνα θελει πρεπει να το βάζεις στην αρχη οσο εξουθενωτικό κ αν ακούγεται. Το ανα 2 ώρες τη μερα κ ανα 3 την νυχτα σαν οδηγια ειναι το μαξ που το αφήνεις. Αν θελει ανα ωρα θα ειναι επειδη εχει αναγκες ο οργανισμός του να μεγαλωσει γρήγορα κ το δικο σου σωμα μπορει να ανταπεξελθει απόλυτα αν ακους τις αναγκες του μωρου. Δεν εχουν ρολοι καθόλου. Δοκιμαζεις εννοειται μήπως το απασχολησεις καπως με μουσικη, βολτιτσα κουνημα αλλαγη πανας αλλα αν δειχνει πως θελει γαλα κ λερωνει πανες κ παιρνςι βάρος απλα δειχνει πως τα πας πολυ καλα κ μεγαλωνει κ σου λεει συνεχισε θελω κ αλλο!! :)

Just now, Kathrin17 said:

Κορίτσια καλησπέρα!!! Στα βιαστικά σας διαβάζω σχεδόν κάθε μέρα αλλά δν προλαβαινω να γράψω.. Είστε κ πιο μπροστά με τα δικά σας μπεμπακια κ όσα λέτε μάλλον είναι νωρίς για μας.. 

Χωρίς παρεξηγηση έφτιαξα κ την παρτη μου στο πινακακι εεεε...??!!! Πως κ πως το περιμενα!!! 

 

 

 

              :-P :-P ΓΕΝΝΗΣΑΜΕ!!! :-P :-P              

 

Μανουλα                 Ημ/νια     

Murtw.st                    14/2            αγορακι 

Pennymav                 20/2            κοριτσακι

Ζουζουνιαααα2        20/2            κοριτσακια 2

KNecky                      22/2            κοριτσακι

Ματιλντα                  22/2            κοριτσακι

Polly1                         27/2            κοριτσακι

ALEX210                   27/2             αγορακι   

Ματίλντα20               5/3              κοριτσακι

mpoukitsa                  6/3              αγορακι

eleniart                     11/3              κοριτσακι

teta2                          14/3             κοριτσακι

Φιλενια                     18/3             κοριτσακι

asda                           19/3             κοριτσακι

Pagotoula                 21/3             κοριτσακι

Sweet_child              24/3             αγορακι

souzanna7                24/3             αγορακι

Rafaelatarzan           24/3            κοριτσακι

Nackt                         26/3             κοριτσακι

Kathrin17                   6/4              κοριτσακι

 

Λογικά κ αυτα τα κορίτσια έχουν γεννήσει αλλά δν έχουν καταφέρει να μας ενημερώσουν.... 

Ελλην                           ?                κοριτσακι

AMAL04                                      αγορακι

iliana88                                       αγορακι

fairytale18                  ?                 κοριτσακι

Annette                                        αγορακι

Honeybee                   ?                  αγορακι

katerinakk                  ?                  αγορακι

Pennyep26                                  κοριτσακια 2

Που σαι βρε κοριτσι! Τι κανετε?? Πώς τα πάτε με την μπεμπουλα??

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα κ απο μενα κοριτσια!Χιχι εγω τετοιες μικρες ωρες μπαινω κ σας διαβαζω για να μην αποκοιμιεμαι στο θηλασμο. Αληθεια υπαρχει καποια που καταφερνει να θηλασει κ να κοιμαται παραλληλα κ να ειναι 4κ το μωρο ομως ασφαλες;

Επισης να πω συγχαρητηρια που τα καταφερνετε σε οσες θηλαζετε αποκλειστικα.Εγω δεν αντεχω τοση αυπνια,  ο μικρος συνηθως θηλαζει συνολικα 45 λεπτα με μια ωρα, 15 λεπτα τον κραταω πιο ορθιο για να ρευτει κ μετα απο μιση με μια ωρα ζηταει ξανα. Οποτε ακολουθω τον παιδιατρο που μου ειπε για να ξεκουραζομαι λιγο να δινω ξενο μια φορα το βραδυ 60 ml. Δοκιμασα μερικες μερες να μη του δινω, παρακινημενη απο τα κοριτσια που σωστα ειπαν οτι υπαρχει κινδυνος συγχυσης θηλων. Αλλα δυστυχως δε μπορουσα να λειτουργησω με 4 ωρες υπνο το 24ωρο. Τωρα που καταφερνω 6 ωρες νιωθω λες κ εχω κοιμηθει 10! Εσεις πως τα πατε με τον υπνο κοριτσια;

Να πω τη δικη μου ιδεα για το γαλα αμυγδαλου. Εγω εχω χρονια που το πινω καθε μερα με νιφαδες βρωμης, μελι κανελα σταφιδες ιπποφαες κ κρανμπερις. Εκοψα το γαλα στα πλαισια πιο υγιεινους διατροφης, οχι οτι με πειραζε. Αλλα επειδη ειναι ακριβο το αμυγδαλου, το παιρνω βιολογικο αποξηραμενο δηλ σε μορφη σκονης. Το παραγγελνω μεσω ιντερνετ απο βιολογικα καταστηματα κ ερχεται πολυ πιο οικονομικο, σαν να επινα καθε μερα αγελαδινο.

@Nackt να σου πω κ γω το ιδιο, απο τις βρεγμενες πανες θα καταλαβετε με τον παιδιατρο αν επαρκει το γαλα σου!Κι ας ζηταει το μωρο ανα ωρα, εσυ θα το βαλζεις να θηλασει κ η ζητηση θα αυξησει την προσφορα. Κι εμενα η πεθερα μου με ειχε φαει οτι επειδη το μωρο γεννηθηκε 2490 κ επειδη θηλαζει πολυ συχνα κ για ωρα, να δινω οπωσδηποτε ξενο. Κ οτι τον κακομαθαινω που τον θηλαζω τοσο συχνα, οτι μ κανει καψονια. Κ της ειπα οτι μου πει ο παιδιατρος θα κανω, ο οποιος μου ειπε οταν θελει το μωρο κ οσο θελει. Να δεις που θα σου πει οτι δε φτανει το γαλα σου μου λεει η πεθερα.  Η συνεχεια ηταν οτι ο παιδιατρος εξεπλαγη ευχαριστα οτι πηρε  11 ημερων μωρο το βαρος γεννησης ενω ειχε χασει 200γρ στην κλινικη. Αμαν με αυτη τη σιγουρια των μεγαλυτερων κ το στυλ οτι εκεινοι ξερουν καλυτερα. Οχι τιποτα αλλο αλλα με αγχωνε αδικως ενω θα μπορουσε να ειναι πιο διακριτικη. Ειδικα με μια λεχωνα που η ψυχολογια μας ειναι πιο ευθραστη.

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, souzanna7 είπε:

Καλημερα κ απο μενα κοριτσια!Χιχι εγω τετοιες μικρες ωρες μπαινω κ σας διαβαζω για να μην αποκοιμιεμαι στο θηλασμο. Αληθεια υπαρχει καποια που καταφερνει να θηλασει κ να κοιμαται παραλληλα κ να ειναι 4κ το μωρο ομως ασφαλες;

Επισης να πω συγχαρητηρια που τα καταφερνετε σε οσες θηλαζετε αποκλειστικα.Εγω δεν αντεχω τοση αυπνια,  ο μικρος συνηθως θηλαζει συνολικα 45 λεπτα με μια ωρα, 15 λεπτα τον κραταω πιο ορθιο για να ρευτει κ μετα απο μιση με μια ωρα ζηταει ξανα. Οποτε ακολουθω τον παιδιατρο που μου ειπε να δινω ξενο μια φορα το βραδυ 60 ml. Δοκιμασα μερικες μερες να μη του δινω, παρακινημενη απο τα κοριτσια που σωστα ειπαν οτι υπαρχει κινδυνος συγχυσης θηλων. Αλλα δυστυχως δε μπορουσα να λειτουργησω με 4 ωρες υπνο το 24ωρο. Τωρα που καταφερνω 6 ωρες νιωθω λες κ εχω κοιμηθει 10! Εσεις πως τα πατε με τον υπνο κοριτσια;

Να πω τη δικη μου ιδεα για το γαλα αμυγδαλου. Εγω εχω χρονια που το πινω καθε μερα με νιφαδες βρωμης, μελι κανενα σταφιδες ιπποφαες κ κρανμπερις. Εκοψα το γαλα στα πλαισια πιο υγιεινους διατροφης, οχι οτι με πειραζε. Αλλα επειδη ειναι ακριβο το αμυγδαλου, το παιρνω βιολογικο αποξηραμενο δηλ σε μορφη σκονης. Το παραγγελνω μεσω ιντερνετ απο βιολογικα καταστηματα κ ερχεται πολυ πιο οικονομικο, σαν να επινα καθε μερα 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Τελικά προχθες το βράδυ αισθανόμουν σαν άρρωστη γιατί πονούσε ο ένας μαστός και είχε ελαφρώς κοκκινίσει, οπότε ακολούθησα τη συμβουλή της παιδιάτρου. Έβαλα το μωρό κάτω από τη μασχάλη με το πηγούνι του να ακουμπά το μαστό. Επίσης, έβγαλα με το θήλαστρο μια φορά τη μέρα το υπόλοιπο γάλα, κι έτσι τώρα είμαι πολύ καλύτερα. Πονάω ακόμη λιγάκι αλλά καμία σχέση.

Όσον αφορά το θηλασμό, τον βάζω στο στήθος όσο συχνά θέλει χωρίς να μετράω ώρα. Κατά κανόνα ζητάει κάθε δύο με τρεις ώρες αλλά και στο μισάωρο να ζητήσει, του δίνω. Αυτό βοηθάει και στην πρόληψη της μαστίτιδας. 

Χθες ο καημένος είχε αέρια και υποψιάζομαι ότι φταίνε οι φακές. Οπότε να κόψω τα όσπρια, τι λέτε;

  • Μου αρέσει 1

kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sweet_child said:

Καλημέρα κορίτσια!

Τελικά προχθες το βράδυ αισθανόμουν σαν άρρωστη γιατί πονούσε ο ένας μαστός και είχε ελαφρώς κοκκινίσει, οπότε ακολούθησα τη συμβουλή της παιδιάτρου. Έβαλα το μωρό κάτω από τη μασχάλη με το πηγούνι του να ακουμπά το μαστό. Επίσης, έβγαλα με το θήλαστρο μια φορά τη μέρα το υπόλοιπο γάλα, κι έτσι τώρα είμαι πολύ καλύτερα. Πονάω ακόμη λιγάκι αλλά καμία σχέση.

Όσον αφορά το θηλασμό, τον βάζω στο στήθος όσο συχνά θέλει χωρίς να μετράω ώρα. Κατά κανόνα ζητάει κάθε δύο με τρεις ώρες αλλά και στο μισάωρο να ζητήσει, του δίνω. Αυτό βοηθάει και στην πρόληψη της μαστίτιδας. 

Χθες ο καημένος είχε αέρια και υποψιάζομαι ότι φταίνε οι φακές. Οπότε να κόψω τα όσπρια, τι λέτε;

Καλημέρα! Αχ αυτες οι στασεις θηλασμου ποσο μπορουν να βοηθήσουν!

Κ μενα οι φακες τους πειραζουν αλλα πιο βαριά οσπρια πχ γιγαντες τους μαλακωνω ολο το βράδυ κ δεν τους πειράζουν. Θα ελεγα δοκιμασε κ δες μην τα αποκλείσεις τελειως ακομα.

2 hours ago, souzanna7 said:

Καλημερα κ απο μενα κοριτσια!Χιχι εγω τετοιες μικρες ωρες μπαινω κ σας διαβαζω για να μην αποκοιμιεμαι στο θηλασμο. Αληθεια υπαρχει καποια που καταφερνει να θηλασει κ να κοιμαται παραλληλα κ να ειναι 4κ το μωρο ομως ασφαλες;

Επισης να πω συγχαρητηρια που τα καταφερνετε σε οσες θηλαζετε αποκλειστικα.Εγω δεν αντεχω τοση αυπνια,  ο μικρος συνηθως θηλαζει συνολικα 45 λεπτα με μια ωρα, 15 λεπτα τον κραταω πιο ορθιο για να ρευτει κ μετα απο μιση με μια ωρα ζηταει ξανα. Οποτε ακολουθω τον παιδιατρο που μου ειπε για να ξεκουραζομαι λιγο να δινω ξενο μια φορα το βραδυ 60 ml. Δοκιμασα μερικες μερες να μη του δινω, παρακινημενη απο τα κοριτσια που σωστα ειπαν οτι υπαρχει κινδυνος συγχυσης θηλων. Αλλα δυστυχως δε μπορουσα να λειτουργησω με 4 ωρες υπνο το 24ωρο. Τωρα που καταφερνω 6 ωρες νιωθω λες κ εχω κοιμηθει 10! Εσεις πως τα πατε με τον υπνο κοριτσια;

Να πω τη δικη μου ιδεα για το γαλα αμυγδαλου. Εγω εχω χρονια που το πινω καθε μερα με νιφαδες βρωμης, μελι κανελα σταφιδες ιπποφαες κ κρανμπερις. Εκοψα το γαλα στα πλαισια πιο υγιεινους διατροφης, οχι οτι με πειραζε. Αλλα επειδη ειναι ακριβο το αμυγδαλου, το παιρνω βιολογικο αποξηραμενο δηλ σε μορφη σκονης. Το παραγγελνω μεσω ιντερνετ απο βιολογικα καταστηματα κ ερχεται πολυ πιο οικονομικο, σαν να επινα καθε μερα αγελαδινο.

@Nackt να σου πω κ γω το ιδιο, απο τις βρεγμενες πανες θα καταλαβετε με τον παιδιατρο αν επαρκει το γαλα σου!Κι ας ζηταει το μωρο ανα ωρα, εσυ θα το βαλζεις να θηλασει κ η ζητηση θα αυξησει την προσφορα. Κι εμενα η πεθερα μου με ειχε φαει οτι επειδη το μωρο γεννηθηκε 2490 κ επειδη θηλαζει πολυ συχνα κ για ωρα, να δινω οπωσδηποτε ξενο. Κ οτι τον κακομαθαινω που τον θηλαζω τοσο συχνα, οτι μ κανει καψονια. Κ της ειπα οτι μου πει ο παιδιατρος θα κανω, ο οποιος μου ειπε οταν θελει το μωρο κ οσο θελει. Να δεις που θα σου πει οτι δε φτανει το γαλα σου μου λεει η πεθερα.  Η συνεχεια ηταν οτι ο παιδιατρος εξεπλαγη ευχαριστα οτι πηρε  11 ημερων μωρο το βαρος γεννησης ενω ειχε χασει 200γρ στην κλινικη. Αμαν με αυτη τη σιγουρια των μεγαλυτερων κ το στυλ οτι εκεινοι ξερουν καλυτερα. Οχι τιποτα αλλο αλλα με αγχωνε αδικως ενω θα μπορουσε να ειναι πιο διακριτικη. Ειδικα με μια λεχωνα που η ψυχολογια μας ειναι πιο ευθραστη.

Ειναι πολυ μικρουλια ακομα τα μωρακια μας κ γαυτο ειναι τοσο απαιτητικά μωρε. Μετα στρωνουν παρα πολυ απλα θελει το στήθος εξασκηση. Εχεις δικιο κ μενα αποψε ζητημα να μαζεψα 4 ωρες υπνου αλλα κοιμαμαι οποτε μπορει να προσεχει ο ανδρας μου τον γιο μας κ παλι μες την μερα για να λειτουργισω. Επισης κανω συγκοιμηση κ ισως σε ενδιαφέρει να δοκιμασεις. Αλλα ψαξε τις προϋποθέσεις κ ρωτα παιδιατρο. Εμενα ηταν διστακτική η παιδίατρος αλλα κοιμαμαι πλ ελαφρυα γνκ κ βαζω μαξιλάρια για προστασία κ το εκανα κ στον γιο μου για πανω απο χρόνο. Τωρα περιστασιακα αναλογα τις διαθεσεις της μπεμπας. Με εσωσε γτ ηταν πολυ απαιτητικο μωρό ο γιος το βράδυα ηθελε να τρωει σχεδον συνέχεια. Εκει να δεις η πεθερα ποσο μου λεγε δν φτανει το γαλα κ ειναι μεγαλο μωρο κλπ. Ενταξει ο καθενας λεει τα δικα του κ εμεις διαλεγουμε τελικα!

Μπορεις να μου στειλεις σε πμ απο που παίρνεις το γαλα αμυγδαλου σ σκονη?? Πλ μαρεσει η ιδεα!!

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Nackt είπε:

Όχι όχι δε σε παρεξηγώ καθόλου..ίσα ίσα ήθελα να δω κι εσείς τι κάνετε και αν έχει κάποιο από τα μωράκια σας κολικούς. Ναι κάνουμε τόσα. Απλά θεωρώ πως δεν του φτάνει όταν μέσα στη μια ώρα ψάχνεται ξανά για φαγητό. Τώρα τι να πω..ίσως κάνω και λάθος..

Στην μια ώρα που λες τον έχεις ταισει και από τα 2 στηθη; Μήπως τρώγοντας αποκοιμιεται χωρίς όμως να χορτάσει οπότε μετά θέλει να συνεχισει;; δεν πιστεύω να μην χορταίνει απο το γάλα σου. Σου το λέω γιατί κι εμένα αυτό γίνεται. Τρώει απ τη μια και την παίρνει ο ύπνος. Εκείνη την ώρα ό,τι και να κάνω δεν ξυπνάει. Μετά απο μισή με μια ώρα ξυπνάει και θέλει να συνεχίσει στη  ουσία. Μετά μπορεί να πεινάσει πάλι στο μισάωρο Ή να κοιμηθεί 5ώρο. Δεν την πιάνεις πουθενά. Χθες απο τις 10 το βραδυ μεχρι τις 3 τα ξημερώματα κάναμε αυτή τη δουλειά. Έτρωγε, αποκοιμιοταν, εχεζε και όταν την ακουμπάγα στο λίκνο ξυπναγε και πάλι από την αρχή. Αφού λέω τι γάλα να πίνει τόσες ώρες, μας δουλεύει. Γενικά είναι αυτό που λένε και οι άλλες κοπέλες, όσο και όταν θέλει. Εκτός φυσικά αν δεν αντέχεις εσύ. Απλά δεν θέλω να νιώθεις ότι φταις Εσύ Ή το γάλα σου.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


12 ώρες πρίν, KNecky είπε:

Εχει κ μας κολικούς κ ειναι ενας λόγος που ζητα παραπανω να ειναι στο στήθος γτ ειναι η καλύτερη παρηγοριά. Την ωρα που πονάνε δεν μπορούν να δωσουν βαση σε τιποτα αλλο σχεδον σε αυτη την ηλικια.

Σου εγραψα τουλαχιστον 8 θηλασμους γτ μπορει να ειναι κ πολλοί παραπανω κ να ειναι απολυτως φυσιολογικό. Ειναι ποσο χρειαζεται το παιδακι κ όσο πιο πολυ το βαζεις στηθος τοσο γαλα κατεβαινει κ θα το φτασει εκει π θέλει για να χορτάσει κ η παραγωγη θα εγκατασταθεί. Δλδ οσο συχνα θελει πρεπει να το βάζεις στην αρχη οσο εξουθενωτικό κ αν ακούγεται. Το ανα 2 ώρες τη μερα κ ανα 3 την νυχτα σαν οδηγια ειναι το μαξ που το αφήνεις. Αν θελει ανα ωρα θα ειναι επειδη εχει αναγκες ο οργανισμός του να μεγαλωσει γρήγορα κ το δικο σου σωμα μπορει να ανταπεξελθει απόλυτα αν ακους τις αναγκες του μωρου. Δεν εχουν ρολοι καθόλου. Δοκιμαζεις εννοειται μήπως το απασχολησεις καπως με μουσικη, βολτιτσα κουνημα αλλαγη πανας αλλα αν δειχνει πως θελει γαλα κ λερωνει πανες κ παιρνςι βάρος απλα δειχνει πως τα πας πολυ καλα κ μεγαλωνει κ σου λεει συνεχισε θελω κ αλλο!! :)

Που σαι βρε κοριτσι! Τι κανετε?? Πώς τα πάτε με την μπεμπουλα??

Ολα καλα!! Φτυνω τη μπεμπα μου να μη την ματιασω γτ ειναι πολυ βολικό μωράκι.. Θηλαζω αποκλειστικά.. Η μικρή τα βράδια κοιμάται φουλ 3ωρο κ την ξυπνάω εγώ για να φαει οπότε αυτό το 3ωρο κοιμάμαι κ γω κ το πρωι δεν αισθάνομαι κούραση.. Μες την ημέρα συνήθως μεσημέρι προς απόγευμα μπορεί να θέλει κάθε μια ώρα η κ πιο συχνά αλλά δε με πειράζει φυσικά... Το χειροτερο της είναι το μπάνιο.. Κάποια μανουλα είχε πει θα της στείλουν την πρόνοια, μάλλον θα περασει κ απο μας η προνοια.. Χαχαχααα

Just now, Sweet_child είπε:

Καλημέρα κορίτσια!

Τελικά προχθες το βράδυ αισθανόμουν σαν άρρωστη γιατί πονούσε ο ένας μαστός και είχε ελαφρώς κοκκινίσει, οπότε ακολούθησα τη συμβουλή της παιδιάτρου. Έβαλα το μωρό κάτω από τη μασχάλη με το πηγούνι του να ακουμπά το μαστό. Επίσης, έβγαλα με το θήλαστρο μια φορά τη μέρα το υπόλοιπο γάλα, κι έτσι τώρα είμαι πολύ καλύτερα. Πονάω ακόμη λιγάκι αλλά καμία σχέση.

Όσον αφορά το θηλασμό, τον βάζω στο στήθος όσο συχνά θέλει χωρίς να μετράω ώρα. Κατά κανόνα ζητάει κάθε δύο με τρεις ώρες αλλά και στο μισάωρο να ζητήσει, του δίνω. Αυτό βοηθάει και στην πρόληψη της μαστίτιδας. 

Χθες ο καημένος είχε αέρια και υποψιάζομαι ότι φταίνε οι φακές. Οπότε να κόψω τα όσπρια, τι λέτε;

Ο θηλασμός βοηθάει πολυ για την προληψη της μαστιτιδας φυσικά.. Παρατήρησα μια μέρα που η μπέμπα ήταν συνέχεια στήθος ότι ήταν τόσο μαλακό.. Το άδειασε λέω το σακουλάκι χαχα.. Η μαια μου μου είπε ότι καλό είναι να αλλάζω στάσεις θηλασμού ώστε το στήθος να σποσυμφοριζεται από όλες τις πλευρες.. Η μια είναι η κλασική στάση, της παναγιας που λένε.. Η άλλη αυτή που λες εσυ, δηλ κάτω απ'τη μασχάλη.. Η άλλη νασαι όρθια κ να την κρατάς μπροστά.. Κ η τελευταία να είσαι ξαπλωμένη, κ τα ποδια του μωρου να ναι στο κεφάλι σου.. Δν ξέρω αν τα είπα καλά ώστε να καταλάβεις τι εννοω


j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, Kathrin17 said:

Ολα καλα!! Φτυνω τη μπεμπα μου να μη την ματιασω γτ ειναι πολυ βολικό μωράκι.. Θηλαζω αποκλειστικά.. Η μικρή τα βράδια κοιμάται φουλ 3ωρο κ την ξυπνάω εγώ για να φαει οπότε αυτό το 3ωρο κοιμάμαι κ γω κ το πρωι δεν αισθάνομαι κούραση.. Μες την ημέρα συνήθως μεσημέρι προς απόγευμα μπορεί να θέλει κάθε μια ώρα η κ πιο συχνά αλλά δε με πειράζει φυσικά... Το χειροτερο της είναι το μπάνιο.. Κάποια μανουλα είχε πει θα της στείλουν την πρόνοια, μάλλον θα περασει κ απο μας η προνοια.. Χαχαχααα

Ο θηλασμός βοηθάει πολυ για την προληψη της μαστιτιδας φυσικά.. Παρατήρησα μια μέρα που η μπέμπα ήταν συνέχεια στήθος ότι ήταν τόσο μαλακό.. Το άδειασε λέω το σακουλάκι χαχα.. Η μαια μου μου είπε ότι καλό είναι να αλλάζω στάσεις θηλασμού ώστε το στήθος να σποσυμφοριζεται από όλες τις πλευρες.. Η μια είναι η κλασική στάση, της παναγιας που λένε.. Η άλλη αυτή που λες εσυ, δηλ κάτω απ'τη μασχάλη.. Η άλλη νασαι όρθια κ να την κρατάς μπροστά.. Κ η τελευταία να είσαι ξαπλωμένη, κ τα ποδια του μωρου να ναι στο κεφάλι σου.. Δν ξέρω αν τα είπα καλά ώστε να καταλάβεις τι εννοω

Μπραβο το κορίτσι!! Μακάρι να συνεχισει ετσι! Κ εννοείται μπραβο κ σε σενα! :) Η προνοια θα περασει σερι σε ολες μας πιστεύω. Κοντευουμε 2 μηνων κ χθες ηταν τ πρωτο μπανιο που δεν εσκισε τον κόσμο η δικη μου. Υπαρχει ελπιδα χαχα!

Ερωτηση προς όλες. Υπαρχει κάποια που να λιμαρει τ νύχακια του μωρου? Μου το ειπαν στο μαιευτηριο κ παντα τα εκοβα με ψαλιδακι κ φοβαμαι μην γδαρω το δερματακι.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Kathrin17 είπε:

Ολα καλα!! Φτυνω τη μπεμπα μου να μη την ματιασω γτ ειναι πολυ βολικό μωράκι.. Θηλαζω αποκλειστικά.. Η μικρή τα βράδια κοιμάται φουλ 3ωρο κ την ξυπνάω εγώ για να φαει οπότε αυτό το 3ωρο κοιμάμαι κ γω κ το πρωι δεν αισθάνομαι κούραση.. Μες την ημέρα συνήθως μεσημέρι προς απόγευμα μπορεί να θέλει κάθε μια ώρα η κ πιο συχνά αλλά δε με πειράζει φυσικά... Το χειροτερο της είναι το μπάνιο.. Κάποια μανουλα είχε πει θα της στείλουν την πρόνοια, μάλλον θα περασει κ απο μας η προνοια.. Χαχαχααα

Ο θηλασμός βοηθάει πολυ για την προληψη της μαστιτιδας φυσικά.. Παρατήρησα μια μέρα που η μπέμπα ήταν συνέχεια στήθος ότι ήταν τόσο μαλακό.. Το άδειασε λέω το σακουλάκι χαχα.. Η μαια μου μου είπε ότι καλό είναι να αλλάζω στάσεις θηλασμού ώστε το στήθος να σποσυμφοριζεται από όλες τις πλευρες.. Η μια είναι η κλασική στάση, της παναγιας που λένε.. Η άλλη αυτή που λες εσυ, δηλ κάτω απ'τη μασχάλη.. Η άλλη νασαι όρθια κ να την κρατάς μπροστά.. Κ η τελευταία να είσαι ξαπλωμένη, κ τα ποδια του μωρου να ναι στο κεφάλι σου.. Δν ξέρω αν τα είπα καλά ώστε να καταλάβεις τι εννοω

Μπράβο κοπέλα μου πολύ χαίρομαι που είστε καλά και οι 2!! Φτύστην φτύστην γιατί έτσι έλεγα κι εγώ και τώρα βολική είναι μόνο μέσα στη μερα Και σε άκυρες ώρες. Το βραδυ το ρίχνει έξω πλέον. Θέλει ξενύχτια από τώρα.. χαχαχα 

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, asda είπε:

Μπράβο κοπέλα μου πολύ χαίρομαι που είστε καλά και οι 2!! Φτύστην φτύστην γιατί έτσι έλεγα κι εγώ και τώρα βολική είναι μόνο μέσα στη μερα Και σε άκυρες ώρες. Το βραδυ το ρίχνει έξω πλέον. Θέλει ξενύχτια από τώρα.. χαχαχα 

Δηλ στην αρχή ήταν βολική κ μετα άλλαξε?? Αχ!! Άλλοι μου λένε "μπα δεν αλλάζει έτσι θα'ναι" Κ άλλοι ότι αλλάζουν τα μωρά συνεχώς τις συνήθειες του.. Μένει να το δω στην πραξη τι θα κάνει το δικό μου το μωρό


j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...