Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

Μανούλες Μάιου 2020!!!


Ξένη

Recommended Posts

Just now, kastel είπε:

Τι μακακιες σου λεγανε βρε κοριτσι μου? Δεν το πιστευω με τη χαζομαρα μεριων ανθρωπων δηλαδη.. ειναι δυνατον να λες χαζα σε μια γυναικα που εχει αγχος ΕΤΣΙ κ ΑΛΛΙΩΣ?

πλακα πλακα μηπως να αρχισω κ εγω το καλο το φαι??? Ετσι κ αλλιως βαζω κιλα τουλαχιστον να το ευχαριστηθω!! :P 

Πλέον δεν τους δίνω σημασία....οσους μπορούσα τους έκανα στην άκρη,  λέω μέχρι να γεννήσω δεν θέλω να μιλήσω με συγκεκριμένα τοξικά άτομα,  είναι και κάποιους άλλους που δεν μπορείς να τους αποφύγεις,  οπότε κλείνω τα αυτιά μου και δεν επιτρέπω να μου μιλάνε για εγκυμοσύνες, γέννες κτλ.  Φεύγω!!!!Έτσι θέλουν.  Το έχουν πάρει και χαμπάρι και δεν μας ρωτάνε τίποτα πλέον.

Όσο για το φαγητό,  μια φορά τη βδομάδα φάε να το ευχαριστηθείς.....

  • Μου αρέσει 1

CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Ξένη είπε:

Καλημέρα κορίτσια και καλή βδομάδα !!!!Εγώ τα βράδια δεν μπορώ να κοιμηθώ,  θέλω να πάω στο γιατρό να του τα πω όλα,  κάποιες φορές στον υπνο μου νιώθω ότι δεν μπορώ να πάρω ανάσες, χθες ένιωθα τα πόδια μου λες και έκανα μαραθώνιο, ακόμα με πονάνε και όλο τρίζουν, με είχε πιάσει και ένας πόνος χθες όλη μέρα Από κάτω, σήμερα δεν πονάω, δεν ξέρω....Ανυπομονώ να περάσουν οι μήνες,  είμαι σε μια μόνιμη εγκυμοσύνη και τα νεύρα μου.....

Όσο για τα κιλά και εγώ έχω βάλει αλλά τρώω....χθες το βράδυ έφαγα σαλάτα με δύο αυγά,  μήπως και ξεφούσκωσω μέχρι την Τετάρτη που έχω γιατρό και όλο το βραδυ δεν κοιμήθηκα....πιτόγυρο από δω και πέρα!!!χαχαχα 

Μαρία κλείσε τα αυτιά σου....έχεις να ακούσεις πολλές βλακείες....εμένα μου λένε να μην κάθομαι σταυροπόδι, να μην λυγιζω τα πόδια και διάφορες βλακείες γιατί το πρώτο μωρό είχε κόμπους ο ομφάλιος λώρος και φταίει και αυτό, επίσης αν με δουν να τρωω οτιδήποτε σε γλυκό μου φωνάζουν γιατί λέει θα ξανακάνει κόμπους ο ομφάλιος λώρος, πλέον από το ένα μπαίνει από το άλλο βγαίνει.....Στην αρχή το κλάμα που έριχνα...

Αντε μωρε που το παιζουν ολοι ειδικοι,μην ακους κανεναν,εγω απανταω κιολας.


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Μαρία_Λ είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!! βλέπω εδώ που γράφετε για πιτόγυρους και ζηλεύω!! Εμείς εδώ δεν έχουμε. Αλλά χθες πήγαμε σε ένα ελληνικό μαγαζί που κάνει καλαμάκια και έχει κα ιπίτες. Ε το ίδιο δεν είναι αλλά το ευχαριστήθηκα :)  Εγώ προς το παρόν δεν βλέπω τη ζυγαριά να αλλάζει. Στα ίδια παραμένω. Το μόνο που με νοιάζει βέβαια είναι να είναι καλά το μωρό. Έχω αρκετές μέρς να τον καταλάβω και ανησυχώ λίγο. Αύριο πάω στο γιατρό και νιώθω ότι η υπομονή μου έχει ήδη εξαντληθεί :oops:

Κι εμάς είχε ήλιο το ΣΚ και το ευχαριστηθήκαμε! Βέβαια με γάντια, κασκόλ, σκούφους, μπουφάν, μπότες....:lol:

Νε έχετε μια υπέροχη εβδομάδα!! Θα σας στείλω αύριο μόλις ξέρω.

Μαρία μην αγχώνεσαι,  θυμάσαι που λέγαμε ότι το άκουσα και εγώ...εεε δεν το ξανά άκουσα,  απ όταν ξεκίνησα το μαγνήσιο δεν ενοιωσα να σκληραίνει η κοιλιά μου ξανά, μάλλον θα έκανα καμία σύσπαση και νόμιζα ότι ήταν το μωρό.

Just now, Comet είπε:

Αντε μωρε που το παιζουν ολοι ειδικοι,μην ακους κανεναν,εγω απανταω κιολας.

Ναι το παίζουν πως τα ξέρουν όλα, λες και αυτοί το θέλουν πιο πολύ από μένα το μωρό....τόσο χαζομάρα.

  • Μου αρέσει 1

CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ξένη said:

Μαρία μην αγχώνεσαι,  θυμάσαι που λέγαμε ότι το άκουσα και εγώ...εεε δεν το ξανά άκουσα,  απ όταν ξεκίνησα το μαγνήσιο δεν ενοιωσα να σκληραίνει η κοιλιά μου ξανά, μάλλον θα έκανα καμία σύσπαση και νόμιζα ότι ήταν το μωρό.

Ναι το παίζουν πως τα ξέρουν όλα, λες και αυτοί το θέλουν πιο πολύ από μένα το μωρό....τόσο χαζομάρα.

Να' σαι καλά Ξένη!

Αυτό που περιγράφεις είναι όντως πολύ εκνευριστικό. Υπάρχουν πολλοί εκεί έξω που τα ξέρουν όλα και έχουν ειδικευτεί σε πολλά θέματα... και αγνοούν τί μπορεί να έχει περάσει κάποιος και αν του προσδίδουν επιπλέον άγχος! Είναι απλά ανεγκέφαλοι. Μακάρι να μην τρώγαμε γλυκά και να ξέραμε ότι τα μωρά μας θα είναι υιγή και θα γεννηθούν μια χαρά. Λες και το κάνουμε επίτηδες. Πάντως κι εγώ αυτή τη φορά θέλω απλά να περάσουν οι εβδομάδες. Άλλες 24 έμειναν...πού θα πάει!:D

  • Μου αρέσει 2

cYJKp1.png5yDop1.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Μαρία_Λ είπε:

Να' σαι καλά Ξένη!

Αυτό που περιγράφεις είναι όντως πολύ εκνευριστικό. Υπάρχουν πολλοί εκεί έξω που τα ξέρουν όλα και έχουν ειδικευτεί σε πολλά θέματα... και αγνοούν τί μπορεί να έχει περάσει κάποιος και αν του προσδίδουν επιπλέον άγχος! Είναι απλά ανεγκέφαλοι. Μακάρι να μην τρώγαμε γλυκά και να ξέραμε ότι τα μωρά μας θα είναι υιγή και θα γεννηθούν μια χαρά. Λες και το κάνουμε επίτηδες. Πάντως κι εγώ αυτή τη φορά θέλω απλά να περάσουν οι εβδομάδες. Άλλες 24 έμειναν...πού θα πάει!:D

Δεν μπορείς να φανταστείς τι άγχος έχω.....Για όλα.. μου είπε και ο γιατρός ότι στις 35 εβδομάδες θα το πάρουμε το μωρό και ψάχνω παντού να δω τι μπορεί να συμβεί στο μωρό αν γεννηθεί 35 εβδομάδων..Έχω και αυτό το άγχος.  Και όσο το ψάχνεις τόσο χειρότερα είναι. 


CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 23/11/2019 at 8:25 ΜΜ, ciqa είπε:

Εγώ έχω ραντεβού την Τρίτη μακάρι να προχωράει! Να ηρεμήσω λίγο. 

Κορίτσια όσες κάνετε innohep τις βρίσκετε στο φαρμακείο; Μου είχε γράψει συσκευασία των 10 και ο φαρμακοποιός είπε ότι πλέον υπάρχουν συσκευασίες των 15.

Πολλά φάρμακα δυστυχώς. Επίσης προγεστερόνη κάπου είχα διαβάσει ότι πρέπει να παίρνεις μέχρι 12 εβδομάδα αλλά εγώ συνεχίζω... Λογικά θα παίρνω και μετά την άμνιο.

Καλημέρα προγεστερόνη μου έγινε θα παίρνω ως την β επιπέδου απλά μου την μείωσε σε μια το βράδυ τωρα

  • Μου αρέσει 1

KF9Mp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Athina3 σε ευχαριστώ πολύ!

Κορίτσια εγώ πρέπει να έχω πάρει 5 κιλά αλλά δε θα κάτσω να σκάσω. Έχω άγχος για όλα δε μπορώ και για τα κιλά.

@Ξένη σου δίνει κάτι για θρομβώσεις; Τίποτα δε θα πάθει το μωρό μην ανησυχείς. Θα κάνεις ενεσούλες για τα πνευμόνια του και θα είναι όλα τέλεια.

Και σε κάθε περίπτωση πάρε και μια δεύτερη γνώμη ειδικά από αιματολόγο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ciqa είπε:

@Athina3 σε ευχαριστώ πολύ!

Κορίτσια εγώ πρέπει να έχω πάρει 5 κιλά αλλά δε θα κάτσω να σκάσω. Έχω άγχος για όλα δε μπορώ και για τα κιλά.

@Ξένη σου δίνει κάτι για θρομβώσεις; Τίποτα δε θα πάθει το μωρό μην ανησυχείς. Θα κάνεις ενεσούλες για τα πνευμόνια του και θα είναι όλα τέλεια.

Και σε κάθε περίπτωση πάρε και μια δεύτερη γνώμη ειδικά από αιματολόγο.

Δεν μου δίνει κάτι άλλο εκτός από τα κλασικά, μαγνήσιο, σίδηρο, φολικό και ασβέστιο. 

Υπάρχει κάποια εξέταση που μπορείς να κάνεις για να δεις αν κάνεις θρομβωσεις η αν πήζει το αίμα?

Δεν ξέρω αν το γράφω σωστά αλλά θέλω να κάνω τα πάντα από εξετάσεις,  αν ήταν η πρώτη μου εγκυμοσύνη θα ήμουν διαφορετική, δεν θα ήμουν μες στο άγχος και να ψάχνομαι από δω και από κει.


CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν εγώ έκανα εξέταση για Leiden, MTHFR και ένα άλλο γονίδιο δεν το θυμάμαι.

Κάνε ένα ραντεβού σε ένα αιματολόγο να σου φύγει η ανησυχία.

Νομίζω στο parents υπάρχει θέμα που απαντάει αιματολόγος. Γράψε του ίσως σου δώσει μια γρήγορη απάντηση.

https://parents.org.gr/forum/topic/83623-rotiste-ton-eidiko-v-chatziantonioy-md-phd-aimatologos/?page=12&tab=comments#comment-1800452

Link to comment
Share on other sites

Just now, ciqa είπε:

Υπάρχουν εγώ έκανα εξέταση για Leiden, MTHFR και ένα άλλο γονίδιο δεν το θυμάμαι.

Κάνε ένα ραντεβού σε ένα αιματολόγο να σου φύγει η ανησυχία.

Τις έχω κάνει αυτές.

Leiden φυσιολογικό και η mthfr η μια ήταν ετεροζυγο και η άλλη φυσιολογικό γιατί ήταν δύο mthfr

Είχα πάει σε αιματολογο όταν γέννησα, με έβαλαν μετά και έκανα κάποιες εξετάσεις, ο αιματολογος όταν τις είδε μου είπε ότι δεν έχω θρομβοφιλια και όταν ξαναμεινω εγκυος δεν χρειάζεται να πάρω κάτι.  

Θέλω να πιστεύω αυτές οι κράμπες που με πιάνουν τα βράδια να είναι από την ακινησία και να μην είναι κάτι άλλο. 

Ο πλακουντας είναι πρόσθιος επιχειλιος και μου είπε λίγο ξεκούραση,  εγώ το έχω παρακανει,  μαγειρεύω μόνο και τα πάνω πάνω στο σπίτι. Θα δούμε μεθαύριο τι θα μας πει, αν ανέβηκε ο πλακουντας. 

  • Μου αρέσει 1

CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μακάρι να πάνε όλα καλά!!Δεν μπορείτε να φανταστείτε πως κάνουμε και εγώ και ο άντρας μου,  έρχεται και μιλάει στην κοιλιά μου για να τον γνωρίζει το μωρό λέει...Έχουμε χαζέψει!!!

  • Μου αρέσει 4

CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ξένη είπε:

Μακάρι να πάνε όλα καλά!!Δεν μπορείτε να φανταστείτε πως κάνουμε και εγώ και ο άντρας μου,  έρχεται και μιλάει στην κοιλιά μου για να τον γνωρίζει το μωρό λέει...Έχουμε χαζέψει!!!

Ελα ρεεεε τελειος! Ε με την κορη θα χαζεψει τελειως! 

Εμενα κοριτσια εδω στα "εξωτερικα" μου εκαναν ειδικη παραγγελια ενα αντιθρομβωτικο καλσον που πρεπει λεει να φοραω συνεχεια! Ειδικα οταν ταξιδευω με αεροπλανο. Οχι οτι ειναι επικινδυνο για το μωρο αλλα γιατι πρηζονται τα ποδια μου ειπαν οποτε αυτο ειναι τοσο σφιχτο που το μαζευει. Αντε να δω τι αλλο θα μου πουν εδω..:confused::-D

 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1

UuEIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, kastel said:

Ελα ρεεεε τελειος! Ε με την κορη θα χαζεψει τελειως! 

Εμενα κοριτσια εδω στα "εξωτερικα" μου εκαναν ειδικη παραγγελια ενα αντιθρομβωτικο καλσον που πρεπει λεει να φοραω συνεχεια! Ειδικα οταν ταξιδευω με αεροπλανο. Οχι οτι ειναι επικινδυνο για το μωρο αλλα γιατι πρηζονται τα ποδια μου ειπαν οποτε αυτο ειναι τοσο σφιχτο που το μαζευει. Αντε να δω τι αλλο θα μου πουν εδω..:confused::-D

 

Α ναι; Συνέχεια να το φοράς;; Λίγο περίεργο. Και δεν ξέρω τί καλσόν θα σου δώσουν. Πριν από μερικά χρόνια που είχα κάνει ένα χειρουργείο μου είχαν δώσει ένα καλσόν αλλά ήταν πολύ πολύ σφιχτό. Είχα κάνει μόνο λαπαροσκόπηση και αγκομαχούσα για να το φορέσω. Μου είχαν πει να το φοράω για 1-2 μέρες συνεχόμενα κα μετά για μερικές ώρες. Στο γιο μου που ήμουν έγκυος κια πήρα αεροπλάνο για μιε 3ωρη πτήση ο γιατρός μου είχε πει να πιω πολύ νερό, να περπατάω πάνω κάτω στο διάδρομο (οκ δύσκολο, ξέρεις πώς είναι οι πτήσεις) και ότνα κάθομαι να κινώ τα πόδια μου και ιδιως πανω κάτω τα πέλματα. Εσένα γιατί σου είπνα να το φοράς συέχεια; Τόσο πολύ πρήζονται τα πόδια σου;; Αλλιώς υπάρχουν και αυτά τα καλσόν που φοράνε οι αεροσυνοδοί και είναι λιγόερο σφιχτά και σίγουρα πιο κομψα :) γιατί εμένα μου είχαν δώσει το νοσοκομειακό το άσπρο...

 

@Ξένη σε νιώθω 100%. Είμαι συνεχώς στην τσίτα. Κάθε μέρα αναρωτιέμαι αν το μωρό ζει. Ακόμη δεν το έχω πει πουθενά ότι είμαι έγκυος και βοηθάει το ότι δεν φαίνεται καθόλου. Φοβάμαι συνεχώς. Όσο για τη θρομβοφιλία, επειδή είχαμε αυτή τη συζήτηση ως προς την επίκτητη, αύριο που θα πάω στο γιατρό θα τον ρωτήσω πάλι. Το ότι δεν απασχολείσαι με κάτι δεν βοηθάει καθόλου στο να μην έχεις χρόνο να ψάχνεις τα πάντα στο ίντερνετ.Και πραγματικά δεν μπορώ να σου πω κάτι που θα σε βοηθήσει... Μήπως θες να έρθεις μια βόλτα από εδώ;; :) 

  • Μου αρέσει 1

cYJKp1.png5yDop1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...