Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 7 λεπτά , Eflenew είπε:

      Συγνώμη αν κάνω χαζή ερώτηση αλλά δεν έχω δει παλιότερα posts. Γιατί θα γεννήσεις μέσα στο μήνα? Πότε θα σε δει ο εμβρυολογος?

      Συμφωνώ! 🥰Το να φτάσω ποτέ 30 βδομάδες το θεωρώ απίστευτο και όνειρο!

      😁🙏

      ειμαι με περιδεση από 22η εβδομάδα λογω τραχήλου και με συσπάσεις από 17η ! ε λίγο αυτό λίγο το μωράκι είναι χαμηλά, λίγο ο γιατρός μου κάτι βλέπει και υπολογίζει τα δικά του! ε μου είπε μέχρι 35η εβδομαδα!  τρίτη εχω ραντεβού 

Μανούλες Μάιου 2020!!!


Ξένη

Recommended Posts

@kastel είσαι 16 εβδομάδων μια χαρά τόσο είναι το μωράκι σου! Γιατί να έγινε χαζομάρα!

Είναι κοντά μια πιθαμή τα 18 εκατοστά! Είχα την αίσθηση ότι είναι πιο μικρά τα μωρά μας! 

Υπήρχε μια σελίδα που σου έλεγε ότι σε αυτή την εβδομάδα είναι όσο ένα μήλο πχ πρέπει να τη βρούμε!

https://www.thebump.com/pregnancy-week-by-week

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, ciqa είπε:

@kastel είσαι 16 εβδομάδων μια χαρά τόσο είναι το μωράκι σου! Γιατί να έγινε χαζομάρα!

Είναι κοντά μια πιθαμή τα 18 εκατοστά! Είχα την αίσθηση ότι είναι πιο μικρά τα μωρά μας! 

Υπήρχε μια σελίδα που σου έλεγε ότι σε αυτή την εβδομάδα είναι όσο ένα μήλο πχ πρέπει να τη βρούμε!

https://www.thebump.com/pregnancy-week-by-week

Ρε συ είναι μεγάλη διαφορά!! Ενιγουει.. Σε ευχαριστώ παααααρα πολύ, θα ρωτήσω να δω τι μέτρησε ακριβώς. Ξερω ότι για την εβδομάδα πρέπει να είναι γύρω στα 12 εκατοστά. Ίσως είναι άλλο νούμερο κ εγώ δεν καταλαβαίνω... Για να δούμε


UuEIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ciqa είπε:

@kastel είσαι 16 εβδομάδων μια χαρά τόσο είναι το μωράκι σου! Γιατί να έγινε χαζομάρα!

Είναι κοντά μια πιθαμή τα 18 εκατοστά! Είχα την αίσθηση ότι είναι πιο μικρά τα μωρά μας! 

Υπήρχε μια σελίδα που σου έλεγε ότι σε αυτή την εβδομάδα είναι όσο ένα μήλο πχ πρέπει να τη βρούμε!

 

ίναι μεγάλη διαφορά!! Ενιγουει.. Σε ευχαριστώ παααααρα πολύ, θα ρωτήσω να δω τι μέτρησε ακριβώς. Ξερω ότι για την εβδομάδα πρέπει να είναι γύρω στα 12 εκατοστά. Ίσως είναι άλλο νούμερο κ εγώ δεν καταλαβαίνω... Για να δούμε


UuEIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, kastel είπε:

ίναι μεγάλη διαφορά!! Ενιγουει.. Σε ευχαριστώ παααααρα πολύ, θα ρωτήσω να δω τι μέτρησε ακριβώς. Ξερω ότι για την εβδομάδα πρέπει να είναι γύρω στα 12 εκατοστά. Ίσως είναι άλλο νούμερο κ εγώ δεν καταλαβαίνω... Για να δούμε

Ξέρεις τι θυμάμαι από την Αυχενική?όταν κάνουμε Αυχενική μας λένε, 6,5 εκατοστά η 7 ότι είναι το μωρό, τότε όμως δεν μετράνε τα πόδια,  θυμάμαι που μου είχε πει ότι είναι 6,5 εκατοστά και άλλα τρία μ8υ λέει περίπου τα πόδια,περίπου 10...Μπορεί και τώρα τα σάιτ που διαβάζουμε να γράφουν μόνο για τον κορμό, χωρίς τα πόδια και με τα πόδια να είναι 18 εκατοστά.  Κάπως έτσι βγαίνει συμπέρασμα...

  • Μου αρέσει 1

CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ξένη είπε:

Ξέρεις τι θυμάμαι από την Αυχενική?όταν κάνουμε Αυχενική μας λένε, 6,5 εκατοστά η 7 ότι είναι το μωρό, τότε όμως δεν μετράνε τα πόδια,  θυμάμαι που μου είχε πει ότι είναι 6,5 εκατοστά και άλλα τρία μ8υ λέει περίπου τα πόδια,περίπου 10...Μπορεί και τώρα τα σάιτ που διαβάζουμε να γράφουν μόνο για τον κορμό, χωρίς τα πόδια και με τα πόδια να είναι 18 εκατοστά.  Κάπως έτσι βγαίνει συμπέρασμα...

Με τρέλανες τώρα!! Είσαι θεά! Αυτό είναι...... Μπράβο μπράβο! Νομίζω αν δεν είχα κ εσάς θα εβραζα στο ζουμί μου!!τώρα διαβάζω για αυτό. Σας ευχαριστώ τόσο πολύ! :)

Παράθεση

 

 

  • Χαχα 1

UuEIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, kastel είπε:

Με τρέλανες τώρα!! Είσαι θεά! Αυτό είναι...... Μπράβο μπράβο! Νομίζω αν δεν είχα κ εσάς θα εβραζα στο ζουμί μου!!τώρα διαβάζω για αυτό. Σας ευχαριστώ τόσο πολύ! :)

 

Αύριο θα σου πω με σιγουριά,  που θα πάω στο γιατρό αλλά και 18 εκατοστά να είναι γιατί να αγχωθείς...απλά  θα γεννηθεί ψηλό μωρό,  έχω ακούσει μωρά και 58 πόντους να γεννιούνται...

  • Μου αρέσει 1

CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

@kastel το μωρό είναι μια χαρά! Ίσα ίσα! 

Εξάλλου αν ανησυχούσε θα σου το έλεγε με τη μια! Τα κακά μας τα λένε αμέσως, τα καλά θεωρούνται αυτονόητα!

Και η Ξένη έχει δίκιο, μάλλον μέτρησε και ποδαράκια, ενώ συνήθως μετράνε από κεφάλι μέχρι "ουρά".

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ξένη είπε:

Αύριο θα σου πω με σιγουριά,  που θα πάω στο γιατρό αλλά και 18 εκατοστά να είναι γιατί να αγχωθείς...απλά  θα γεννηθεί ψηλό μωρό,  έχω ακούσει μωρά και 58 πόντους να γεννιούνται...

 

Just now, ciqa είπε:

@kastel το μωρό είναι μια χαρά! Ίσα ίσα! 

Εξάλλου αν ανησυχούσε θα σου το έλεγε με τη μια! Τα κακά μας τα λένε αμέσως, τα καλά θεωρούνται αυτονόητα!

Και η Ξένη έχει δίκιο, μάλλον μέτρησε και ποδαράκια, ενώ συνήθως μετράνε από κεφάλι μέχρι "ουρά".

Είστε καταπληκτικες και ξέρετε πράγματα που θα ήταν αδύνατο να τα ξέρω. 

Να εχετε ένα όμορφο βράδυ, φιλιά στις κοιλιές σας! 

  • Μου αρέσει 3

UuEIp2.png

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Ξένη said:

Η γραμμή Όχι από τώρα δεν φαίνεται μετά τον 6ο μήνα,  εγώ τουλάχιστον που είμαι άσπρη στο δέρμα είχα κάνει μια καφετί γραμμουλα από τον αφαλό και πάνω αλλά ήταν ανοιχτόχρωμη και αυτή. Φήμες Επίσης λένε ότι όταν έχεις αγόρι κάνεις αυτή τη γραμμή από το αφαλό και πάνω και όταν έχεις κορίτσι από χαμηλά (ξερερε που)μέχρι επάνω. Σε εμενα αυτο ίσχυε και σε μια ξαδερφη μου που ειχε κοριτσακι ηταν απο χαμηλα η γραμμη της.

Καλημέρα! Ήθελα απλά να σχολιάσω για τη linea nigra, ότι εγώ στο γιο μου είχα από πάνω μέχρι κάτω. Πραγματικά μια τεράστια γραμμή και δεν μου άρεσε καθόλου :) έφυγε πολύ αργότερα, τουλάχιστον 10 μήνες μετά τη γέννα. Αλλά τι να κάνουμε; 

@kastel μην αγχώνεσαι για το μήκος του μωρού. Εμένα στο γιο μου με έβαλαν να κάνω 2 φορές τον υπέρηχο του 3ου τριμήνου γιατί λέει ήταν στο 99 percentile και έβγαινε πολύ μεγάλο μωρόα και ανησυχούσαν και κοιτούσαν ξανά την καμπύλη σακχάρου και γενικά με τρέλαναν. Μου έλεγαν ότι το μωρό είναι 4.3 κιλά και μου έκλεισαν ημερομηνία για να σπάσουν τα νερά. Μου είχαν πει ότι θα δούμε πω΄ς θα πάει γιατί μπορεί να κάνω καισαρική και άλλες βλακείες. Τελικά ο γιος μου αποφάσισε το βράδυ πριν το ραντεβού να ξεκινήσει την κάθοδο και την έξοδό του και τελικά γεννήθηκε κατά τύχη την ίδια μέρα που είχα το ραντεβού. Και ήταν 3,4 κιλά!! Δηλαδή ένα φυσιολογικό μωρό. Απλά ήταν 55 εκατοστά. Οκ, ψηλό μωρό αλλά όχι 4 και κιλών που μου έλεγαν! Οπότε μην το σκέφτεσαι και μην αγχώνεσαι. Ωραία τα σύγχρονα μηχανήματα, αλλά μετράνε το μήκος του ποδιού και βάσει αυτού υπολογίζουν βάρος. Αλλά όπως βλέπεις υπάρχει απόκλιση :) Θα κάνεις έτσι κι αλλιώς την καμπύλη και αν υπάρχει θέμα με το ζάχαρο θα ακολουθήσεις δίαιτα. Αλλά όλα καλά είναι!! Μια χαρά είναι το αγοράκι σου!!!

  • Μου αρέσει 2

cYJKp1.png5yDop1.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!! Είχα καιρό να μπω κ τώρα διάβαζα τα νέα σας!! Είχα κάνει κ εγω μια μεγαλη γραμμή στο γιο μου!! Εγω ραντεβού έχω την Δευτέρα περιμένω με ανυπομονησία να δω το μπομπιρακι μας!!

  • Μου αρέσει 1

KF9Mp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Μαρία_Λ είπε:

Καλημέρα! Ήθελα απλά να σχολιάσω για τη linea nigra, ότι εγώ στο γιο μου είχα από πάνω μέχρι κάτω. Πραγματικά μια τεράστια γραμμή και δεν μου άρεσε καθόλου :) έφυγε πολύ αργότερα, τουλάχιστον 10 μήνες μετά τη γέννα. Αλλά τι να κάνουμε; 

@kastel μην αγχώνεσαι για το μήκος του μωρού. Εμένα στο γιο μου με έβαλαν να κάνω 2 φορές τον υπέρηχο του 3ου τριμήνου γιατί λέει ήταν στο 99 percentile και έβγαινε πολύ μεγάλο μωρόα και ανησυχούσαν και κοιτούσαν ξανά την καμπύλη σακχάρου και γενικά με τρέλαναν. Μου έλεγαν ότι το μωρό είναι 4.3 κιλά και μου έκλεισαν ημερομηνία για να σπάσουν τα νερά. Μου είχαν πει ότι θα δούμε πω΄ς θα πάει γιατί μπορεί να κάνω καισαρική και άλλες βλακείες. Τελικά ο γιος μου αποφάσισε το βράδυ πριν το ραντεβού να ξεκινήσει την κάθοδο και την έξοδό του και τελικά γεννήθηκε κατά τύχη την ίδια μέρα που είχα το ραντεβού. Και ήταν 3,4 κιλά!! Δηλαδή ένα φυσιολογικό μωρό. Απλά ήταν 55 εκατοστά. Οκ, ψηλό μωρό αλλά όχι 4 και κιλών που μου έλεγαν! Οπότε μην το σκέφτεσαι και μην αγχώνεσαι. Ωραία τα σύγχρονα μηχανήματα, αλλά μετράνε το μήκος του ποδιού και βάσει αυτού υπολογίζουν βάρος. Αλλά όπως βλέπεις υπάρχει απόκλιση :) Θα κάνεις έτσι κι αλλιώς την καμπύλη και αν υπάρχει θέμα με το ζάχαρο θα ακολουθήσεις δίαιτα. Αλλά όλα καλά είναι!! Μια χαρά είναι το αγοράκι σου!!!

Το ζάχαρο έχει σχέση;; εν τέλει νομίζω ότι είναι η μέτρηση με τα πόδια, περιμένω επιβεβαίωση. Σε ευχαριστώ πολύ πολύ! 

Καλημέρα κοριτσιααααα!! 

Just now, Athina3 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! Είχα καιρό να μπω κ τώρα διάβαζα τα νέα σας!! Είχα κάνει κ εγω μια μεγαλη γραμμή στο γιο μου!! Εγω ραντεβού έχω την Δευτέρα περιμένω με ανυπομονησία να δω το μπομπιρακι μας!!

Να πάνε όλα καλά τη Δευτέρα, να μας πεις κ εσύ τα καλά νέα!! 


UuEIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Το ζάχαρο που το παρακολουθούμε είναι για να μη βγει πολύ μεγάλο το μωρό και νομίζω ότι μπορεί όταν γεννηθεί να κάνει υπογλυκαιμία που δεν το θέλουμε.

Όπως και να έχει θα τα ελέγχουμε όλα! Μη φοβάσαι καθόλου!

Εδώ είμαστε να τα συζητάμε όλα όσα μας αγχώνουν!

Και να πω ότι οι innohep είναι σε έλλειψη και έχω αγχωθεί λίγο! Ελπίζω να βρει ο φαρμακοποιός μου!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια......

Δεν είμαι και σίγουρη αλλά έχω ακούσει ότι το ζάχαρο μπορεί να κάνει μεγάλα παιδιά, στο πάχος,  δεν είναι και απόλυτο όμως, μια ξαδέρφη μου είχε ζάχαρο και κάθε μέρα τρυπιοταν αλλά το μωρό βγήκε 3.400, φυσιολογικό, το ύψος πάντως δεν επηρεάζεται από το ζάχαρο. 

Άσε που νομίζω είναι νωρίς ακόμα για να εμφανίσει οποιαδήποτε ζάχαρο,  σ αυτό δεν ειμαι σίγουρη  αλλά φαντάζομαι για να γίνεται η καμπύλη μετά την 25η εβδομάδα μάλλον κάπου τότε εμφανίζεται. 

  • Μου αρέσει 1

CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ciqa είπε:

Καλημέρα!

Το ζάχαρο που το παρακολουθούμε είναι για να μη βγει πολύ μεγάλο το μωρό και νομίζω ότι μπορεί όταν γεννηθεί να κάνει υπογλυκαιμία που δεν το θέλουμε.

Όπως και να έχει θα τα ελέγχουμε όλα! Μη φοβάσαι καθόλου!

Εδώ είμαστε να τα συζητάμε όλα όσα μας αγχώνουν!

Και να πω ότι οι innohep είναι σε έλλειψη και έχω αγχωθεί λίγο! Ελπίζω να βρει ο φαρμακοποιός μου!

Δεν μπορείς να πάρεις άλλες που να κάνουν την ίδια δουλειά; φαντάζομαι ότι υπάρχουν. Ο γιατρός σου τι λέει; 


UuEIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια η κοιλιά μου αρχίζει να στρογγυλεύει και θα μην είναι χαλαρή όπως ήταν....Ανυπομονώ για τεράστια κοιλιά....μ'αρέσει να βλέπω πρώτα την κοιλιά μου και μετά τα β@@ζια μου...χαχχαψα

  • Χαχα 5

CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...