Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Angot είπε:

      κάτσε γιατί θα τρελαθώ δεν δικαιούμαστε ούτε το 2 μηνο κύησης και το 3μηνο λοχείας ; ούτε το 9μηνο μετά; εξαλλη θα γίνω , δεν μπορεί !αυτα είναι με τα ένσημα οχι με το εισόδημα 

      Αααα, λάθος κατάλαβα! Ναι, ναι τις άδειες κανονικά, ο,τι προβλέπεται! Στα επιδόματα είναι το θέμα!

Μανούλες Μάιου 2020!!!


Ξένη

Recommended Posts

On 23/11/2019 at 8:25 ΜΜ, ciqa είπε:

Εγώ έχω ραντεβού την Τρίτη μακάρι να προχωράει! Να ηρεμήσω λίγο. 

Κορίτσια όσες κάνετε innohep τις βρίσκετε στο φαρμακείο; Μου είχε γράψει συσκευασία των 10 και ο φαρμακοποιός είπε ότι πλέον υπάρχουν συσκευασίες των 15.

Πολλά φάρμακα δυστυχώς. Επίσης προγεστερόνη κάπου είχα διαβάσει ότι πρέπει να παίρνεις μέχρι 12 εβδομάδα αλλά εγώ συνεχίζω... Λογικά θα παίρνω και μετά την άμνιο.

καλησπερα αγαπημενη μου ,εγω κανω innohep ,λοιπον εμενα μου εβρισκε την συσκευασια των 2 ενεσεων οποτε η γιατρος 2 μηνες τωρα μου γραφει 15 κουτια των 2 ενεσεων.... πριν μου γραψει η αιματολογος τις συσκευασιες, παιρνω τον φαρμακοποιο και τον ρωταω, τι να μου γραψει αυτον τον μηνα; εκεινος καπου μπαινει και βλεπει διαθεσιμοτητες της αποθηκης και μου λεει τι εχει διαθεσιμο και μου γραφει αντιστοιχα η αιματολογος τις ενεσεις. 

προγεστερονη κι εγω παιρνω ακομα και ειμαι στην 15η εβδομαδα. Εγω αμνιο θα κανω 6.12 εσυ; ξερεις αν εκεινη την μερα πρεπει να κανουμε ή να μην κανουμε τις innohep? 

επισης κοριτσια σε μια εβδομαδα ξεφουσκωσα 2 κιλακια (ας ειναι καλα η διαιτολογος ) και γενικοτερα νιωθω και καλυτερα. 

τα υπολοιπα κοριτσια τι κανουν; 

Just now, kastel είπε:

Ελα ρεεεε τελειος! Ε με την κορη θα χαζεψει τελειως! 

Εμενα κοριτσια εδω στα "εξωτερικα" μου εκαναν ειδικη παραγγελια ενα αντιθρομβωτικο καλσον που πρεπει λεει να φοραω συνεχεια! Ειδικα οταν ταξιδευω με αεροπλανο. Οχι οτι ειναι επικινδυνο για το μωρο αλλα γιατι πρηζονται τα ποδια μου ειπαν οποτε αυτο ειναι τοσο σφιχτο που το μαζευει. Αντε να δω τι αλλο θα μου πουν εδω..:confused::-D

 

για τις καλτσες που αφορουν θρομβωσεις το μονο που ξερω ειναι οτι πρεπει να τις βαζεις πρωι πριν ακομα σηκωθεις απο το κρεβατι, που τα ποδια δεν ειναι πρησμενα και θα μπουν καπως πιο ευκολα..... αν σηκωθεις και πρηστουν λιγο τα ποδια τοτε θα μπουν ακομα πιο δυσκολα... τουλαχιστον τις καλτσες που αφορουν θρομβωσεις ,χειρουργεια κτλ κτλ ετσι τις βαζουν. 

  • Μου αρέσει 1

ghbcp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Μαρία_Λ είπε:

Α ναι; Συνέχεια να το φοράς;; Λίγο περίεργο. Και δεν ξέρω τί καλσόν θα σου δώσουν. Πριν από μερικά χρόνια που είχα κάνει ένα χειρουργείο μου είχαν δώσει ένα καλσόν αλλά ήταν πολύ πολύ σφιχτό. Είχα κάνει μόνο λαπαροσκόπηση και αγκομαχούσα για να το φορέσω. Μου είχαν πει να το φοράω για 1-2 μέρες συνεχόμενα κα μετά για μερικές ώρες. Στο γιο μου που ήμουν έγκυος κια πήρα αεροπλάνο για μιε 3ωρη πτήση ο γιατρός μου είχε πει να πιω πολύ νερό, να περπατάω πάνω κάτω στο διάδρομο (οκ δύσκολο, ξέρεις πώς είναι οι πτήσεις) και ότνα κάθομαι να κινώ τα πόδια μου και ιδιως πανω κάτω τα πέλματα. Εσένα γιατί σου είπνα να το φοράς συέχεια; Τόσο πολύ πρήζονται τα πόδια σου;; Αλλιώς υπάρχουν και αυτά τα καλσόν που φοράνε οι αεροσυνοδοί και είναι λιγόερο σφιχτά και σίγουρα πιο κομψα :) γιατί εμένα μου είχαν δώσει το νοσοκομειακό το άσπρο...

 

@Ξένη σε νιώθω 100%. Είμαι συνεχώς στην τσίτα. Κάθε μέρα αναρωτιέμαι αν το μωρό ζει. Ακόμη δεν το έχω πει πουθενά ότι είμαι έγκυος και βοηθάει το ότι δεν φαίνεται καθόλου. Φοβάμαι συνεχώς. Όσο για τη θρομβοφιλία, επειδή είχαμε αυτή τη συζήτηση ως προς την επίκτητη, αύριο που θα πάω στο γιατρό θα τον ρωτήσω πάλι. Το ότι δεν απασχολείσαι με κάτι δεν βοηθάει καθόλου στο να μην έχεις χρόνο να ψάχνεις τα πάντα στο ίντερνετ.Και πραγματικά δεν μπορώ να σου πω κάτι που θα σε βοηθήσει... Μήπως θες να έρθεις μια βόλτα από εδώ;; :) 

Πώς να μην αγχωθουμε....με όλα αυτά που μας συμβαίνουν...Πρέπει όμως να χαλαρώσουμε γιατί έχουμε μέλλον ακόμα. Πιστεύω πως όταν νιώσουμε τα μπεμπάκια μας και τα νιώθουμε κάθε μέρα τότε θα ηρεμήσουμε.  Ρώτησε αν μπορείς για την επίκτητη γιατί τον ρώτησα ήδη μια φορά αν πρέπει να κάνω τις εξετάσεις και μου είπε οχι, να ακούσουμε και μια δεύτερη γνώμη....Ευχαριστώ...Όσο για την πρόσκληση ευχαριστώ και γι αυτήν, μακάρι να μπορούσα Χριστούγεννα να πήγαινα εξωτερικό, εδώ με το ζόρι θα με αφήσει μέχρι το χωριό μου να πάω. Ας κάτσουμε στα αυγά μας και το καλοκαίρι σας περιμένουμε Ελλάδα!!!!

  • Μου αρέσει 1

CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Μαρία_Λ @ZOIRITA20813 δεν ξερω ρε σεις ετσι μου ειπε η κοπελα που εχει στην υποδοχη. Θα ρωτησω οταν παω να το παρω. Εμενα παντως μου ειπε καθε μερα πρεπει να το φοραω και ειδικα οταν ταξιδευω. Τι να σας πω... @Ξένημια χαρα εισαι στην Ελλαδιτσα, κ εγω περιμενω πως κ πως να ερθω στο χωριο μου!!:wub:

τον αλλο μηνα εχουμε την Β επιπεδου?

  • Μου αρέσει 1

UuEIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, kastel είπε:

@Μαρία_Λ @ZOIRITA20813 δεν ξερω ρε σεις ετσι μου ειπε η κοπελα που εχει στην υποδοχη. Θα ρωτησω οταν παω να το παρω. Εμενα παντως μου ειπε καθε μερα πρεπει να το φοραω και ειδικα οταν ταξιδευω. Τι να σας πω... @Ξένημια χαρα εισαι στην Ελλαδιτσα, κ εγω περιμενω πως κ πως να ερθω στο χωριο μου!!:wub:

τον αλλο μηνα εχουμε την Β επιπεδου?

Νομίζω μέσα Γενάρη θα την κάνω, κάπου 24η εβδομάδα.  Εσείς?


CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ξένη είπε:

Νομίζω μέσα Γενάρη θα την κάνω, κάπου 24η εβδομάδα.  Εσείς?

Ξεχασα να ρωτησω και νομιζα οτι θα ειναι στον επομενο ελεγχο τον Δεκεμβριο.Προφανως λαθος!


UuEIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ β επιπέδου θα κάνω μέσα Γενάρη. Ημερομηνια δεν εχω κλεισει αλομα. Πρώτα όμως έχω την αμνιο που με καίει... 

Επίσης νομίζω Γενάρη έχουμε και την τρίωρη εξέταση ζάχαρου ε;

 


ghbcp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!!! Νεα στο φορουμ! Ειμαι στην 15 εβδομαδα + 4 . Ανυπομονω να παω για υοερηχο την πεμπτη. Μετα απο μια παλινδρομη τον φλεβαρη στην 9η εβδομαδα τρεμει η ψυχη μου. Αλλα ως τωρα ολα καλα αυχενικη ολα καθαρα. Και εχουμε κ μπεμπουλη!!! Ευχομαι σε ολες μια τελεια εγκυμοσυνη μεχρι τελους!!! 

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites

Just now, dim_mary είπε:

Καλησπερα κοριτσια!!! Νεα στο φορουμ! Ειμαι στην 15 εβδομαδα + 4 . Ανυπομονω να παω για υοερηχο την πεμπτη. Μετα απο μια παλινδρομη τον φλεβαρη στην 9η εβδομαδα τρεμει η ψυχη μου. Αλλα ως τωρα ολα καλα αυχενικη ολα καθαρα. Και εχουμε κ μπεμπουλη!!! Ευχομαι σε ολες μια τελεια εγκυμοσυνη μεχρι τελους!!! 

καλως ηρθες και με το καλο να υποδεχτεις τον μπεμπη σου!! Να εχεις μια τελειομηνη υγιη εγκυμοσυνη. 


UuEIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Εσάς ο γιατρός σας αφήνει να κάνετε ημιμονιμο μανικιούρ? Ο δικός μου είναι πολύ αυστηρός με τα νύχια και τα μαλλιά και με το ζόρι με άφησε μετά την 14η εβδομάδα. 

Β επιπέδου έχω 27 Γενάρη 


miENp2.png dmzcp2.png5NUQp2.png
 
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Ξένη είπε:

Καλημέρα κορίτσια και καλή βδομάδα !!!!Εγώ τα βράδια δεν μπορώ να κοιμηθώ,  θέλω να πάω στο γιατρό να του τα πω όλα,  κάποιες φορές στον υπνο μου νιώθω ότι δεν μπορώ να πάρω ανάσες, χθες ένιωθα τα πόδια μου λες και έκανα μαραθώνιο, ακόμα με πονάνε και όλο τρίζουν, με είχε πιάσει και ένας πόνος χθες όλη μέρα Από κάτω, σήμερα δεν πονάω, δεν ξέρω....Ανυπομονώ να περάσουν οι μήνες,  είμαι σε μια μόνιμη εγκυμοσύνη και τα νεύρα μου.....

Όσο για τα κιλά και εγώ έχω βάλει αλλά τρώω....χθες το βράδυ έφαγα σαλάτα με δύο αυγά,  μήπως και ξεφούσκωσω μέχρι την Τετάρτη που έχω γιατρό και όλο το βραδυ δεν κοιμήθηκα....πιτόγυρο από δω και πέρα!!!χαχαχα 

Μαρία κλείσε τα αυτιά σου....έχεις να ακούσεις πολλές βλακείες....εμένα μου λένε να μην κάθομαι σταυροπόδι, να μην λυγιζω τα πόδια και διάφορες βλακείες γιατί το πρώτο μωρό είχε κόμπους ο ομφάλιος λώρος και φταίει και αυτό, επίσης αν με δουν να τρωω οτιδήποτε σε γλυκό μου φωνάζουν γιατί λέει θα ξανακάνει κόμπους ο ομφάλιος λώρος, πλέον από το ένα μπαίνει από το άλλο βγαίνει.....Στην αρχή το κλάμα που έριχνα...

Καλα ρε συ είναι δυνατόν να σου λένε τέτοια πράγματα???? Δε λέω από αγάπη τα λένε... Αλλά πρέπει λίγο να μπουν κ στη θέση σου... Ήμαρτον πια 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, kastel είπε:

Ελα ρεεεε τελειος! Ε με την κορη θα χαζεψει τελειως! 

Εμενα κοριτσια εδω στα "εξωτερικα" μου εκαναν ειδικη παραγγελια ενα αντιθρομβωτικο καλσον που πρεπει λεει να φοραω συνεχεια! Ειδικα οταν ταξιδευω με αεροπλανο. Οχι οτι ειναι επικινδυνο για το μωρο αλλα γιατι πρηζονται τα ποδια μου ειπαν οποτε αυτο ειναι τοσο σφιχτο που το μαζευει. Αντε να δω τι αλλο θα μου πουν εδω..:confused::-D

 

Ωχ κι εμένα μου είπε ο γυναικολόγος για καλσόν αλλά είχα στο νου μου ότι είναι για αργότερα... Από τώρα πρέπει; 

Και μου είχε πει να το φοράω όλη την ώρα και στον ύπνο και κανένα μήνα μετά τον τοκετό... 

@ZOIRITA20813 άμνιο έχω στις 10 του μήνα προσπαθώ να μην το σκέφτομαι αλλά όλο και κάνω κακές σκέψεις δε θέλω να έχει κάτι το μωράκι...

Για δίαιτα ούτε λόγος... σήμερα μου είπαν στη δουλειά ότι πάχυνα! Πρέπει να μπω σε πρόγραμμα και εγώ ονειρεύομαι μελομακάρονα! 

Όσο για την καμπύλη ζαχάρου... τη σιχαίνομαι. Την προηγούμενη φορά είχα κάνει μόνο 60 λεπτά και πήγα να πεθάνω. Δε με άφηναν να πιω νερό και ήμουν έτοιμη να χάσω τον κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mariaia είπε:

Καλα ρε συ είναι δυνατόν να σου λένε τέτοια πράγματα???? Δε λέω από αγάπη τα λένε... Αλλά πρέπει λίγο να μπουν κ στη θέση σου... Ήμαρτον πια 

Μερικοί άνθρωποι είναι τόσο αναίσθητοι....μα τόσο...Έχω ακούσει και χειρότερα αλλά τεσπα...απλά τα ξεχνάω και δεν ασχολούμαι...Είναι η καλύτερη λύση να μην πέφτεις στο ίδιο επίπεδο. 


CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ciqa είπε:

Ωχ κι εμένα μου είπε ο γυναικολόγος για καλσόν αλλά είχα στο νου μου ότι είναι για αργότερα... Από τώρα πρέπει; 

Και μου είχε πει να το φοράω όλη την ώρα και στον ύπνο και κανένα μήνα μετά τον τοκετό... 

@ZOIRITA20813 άμνιο έχω στις 10 του μήνα προσπαθώ να μην το σκέφτομαι αλλά όλο και κάνω κακές σκέψεις δε θέλω να έχει κάτι το μωράκι...

Για δίαιτα ούτε λόγος... σήμερα μου είπαν στη δουλειά ότι πάχυνα! Πρέπει να μπω σε πρόγραμμα και εγώ ονειρεύομαι μελομακάρονα! 

Όσο για την καμπύλη ζαχάρου... τη σιχαίνομαι. Την προηγούμενη φορά είχα κάνει μόνο 60 λεπτά και πήγα να πεθάνω. Δε με άφηναν να πιω νερό και ήμουν έτοιμη να χάσω τον κόσμο.

Ναι μου είπε να πάω να το πάρω κ όλας για να αρχίσω να το φοράω αλλά δεν έχω χρόνο αυτές τις μέρες. Α κ εσένα σου είπε όλη μέρα ε;; γιατί εγώ δεν ήμουν σίγουρη. 

@froso91εμενα δεν είχε θέμα με τίποτα απολύτως ούτε στο πρώτο τρίμηνο. Ήταν κάθετη μόνο με το αλκοόλ, το τσιγάρο και τα κιλά! 


UuEIp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , dim_mary είπε:

Καλησπερα κοριτσια!!! Νεα στο φορουμ! Ειμαι στην 15 εβδομαδα + 4 . Ανυπομονω να παω για υοερηχο την πεμπτη. Μετα απο μια παλινδρομη τον φλεβαρη στην 9η εβδομαδα τρεμει η ψυχη μου. Αλλα ως τωρα ολα καλα αυχενικη ολα καθαρα. Και εχουμε κ μπεμπουλη!!! Ευχομαι σε ολες μια τελεια εγκυμοσυνη μεχρι τελους!!! 

Καλησπερα. Καλως ηρθες,με το καλο το μωρακι σου.

2 ώρες πρίν, Ξένη είπε:

Νομίζω μέσα Γενάρη θα την κάνω, κάπου 24η εβδομάδα.  Εσείς?

Κι εγω τελη Γεναρη θα την κανω μαζι με την αμνιο.Στις 22 βδομαδες περιπου.

Κοριτσακια νιωθετε οτι φουσκωσε η κοιλια σας;Εγω 2-3 μερες τωρα που εχω πολλες ωρες το μωρο και σκυβω αρκετα νιωθω την κοιλια μου,σαν να στρογγυλεψε.Στο μικρο στον 6ο αρχισα να νιωθω ετσι.Λενε στο 2ο φουσκωνεις πιο γρηγορα.Μαλλον θα παρω και κρεμα για τις ραγαδες να ξεκινησω.Στο μικρο ξεκινησα στον 6ο την prevenstria της frezyderm.Γενικως εχω απο φοιτητρια αρκετες και στην κοιλια χαμηλα γιατι ειχα χασει αποτομα βαρος.Ομως στην εγκυμοσυνη δεν εκανα καμια.Οπωσδηποτε θα την ξαναπαρω..


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, ZOIRITA20813 είπε:

προγεστερονη κι εγω παιρνω ακομα και ειμαι στην 15η εβδομαδα. Εγω αμνιο θα κανω 6.12 εσυ; ξερεις αν εκεινη την μερα πρεπει να κανουμε ή να μην κανουμε τις innohep? 

Ξέχασα να σου απαντήσω αναλυτικά! 

Λοιπόν οι οδηγίες που μου έδωσαν είναι να πάρω μια αντιβίωση το προηγούμενο βράδυ και μια το πρωί πριν την κάνω. 

Τις Innohep πρέπει να τις σταματήσω για 48 ώρες και το salospir για 72 ώρες. 

Ψέματα δε θέλω να σου πω... τρέμω μη συμβεί κάτι κακό ειδικά με το salospir που βγαίνει πολύ περισσότερες ώρες να το κόψω γιατί το παίρνω απόγευμα.

Εσένα τι οδηγίες σου έδωσαν; 

@Comet είχες πάρει αντιβίωση; Σου είχαν δώσει κάποιες παραπάνω πληροφορίες;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...