Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • On 27/3/2024 at 7:13 ΜΜ, Σποράκι είπε:

      Η μαστογραφία γίνεται τις πρώτες μέρες του κύκλου. Μη την κανείς τώρα, περίμενε να αδιαθετήσεις και την κάνεις. Προλαβαίνεις πριν την ετ 

      Ξερω πως γινεται τις πρωτες μερες αλλα ειπα να κανω μια απελπιδα προσπάθεια..... Θα το δεχτούν άραγε να την κάνω ταυτόχρονα με την διαδικασία ετ;

      On 27/3/2024 at 7:12 ΜΜ, Nels είπε:

      Τώρα το στήθος σου είναι πρησμένο, η μαστογραφία συστήνεται να γίνεται ακριβώς  μετά την περιοδο εως και πριν την ωωορηξια.Ρωτα και τον γιατρό σου τι θα σου πει

      Ευχαριστώ για την απάντηση. Θα κάνω τον σταυρό μου κ θα ρωτήσω! 

Μανούλες Μάιου 2020!!!


Ξένη

Recommended Posts

Καλημερα κοριτσια!!! Ουτε εμενα ειναι αρνητικος ο γιατρος για βαφη. Μετα το πρωτο τριμηνο βεβαια κ με βαφη χωρις αμμωνια. Αλλα γενικα μου ειπε μπορεις να κανεις οτι θες μαλλια κ νυχια. Αντε τωρα στο τσιγαρο που εγω κ εχω σκασει, μου ειπε εεεεε μισο τσιγαρακι μια φορα το μηνα νταξει ειναι. Χαχαχαχα . 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, katerina04 είπε:

Σορυ που πετάγομαι στο θέμα σας. Εγώ τα βάφω με φυτική μετά το πρώτο τρίμηνο με τη σύμφωνη γνώμη του γιατρού μου. Και στην πρώτη έτσι έκανα και κατά τη διάρκεια του θηλασμού και έπιανε η βαφη. Τι χρώμα έχουν τα μαλλιά σου?

Ευχαριστώ καστανοξανθά  τα βάφω κ είμαι καστανή πιστεύω θα πιάσει η φυτική!!

  • Μου αρέσει 1

KF9Mp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου...Πώς εισαστε;;

Όσον αφορά τη βαφή εμένα ο γιατρός μου είπε από το πρώτο ραντεβού ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να βάψω το μαλλία μου...απλά είπε αν θέλω να χρησιμοποιώ χωρίς αμμωνία λόγω μυρωδιάς.. 

Να σας κάνω εγώ μια ερώτηση που με απασχολει;; έκανα εξετασεις αιματος κ ούρων σήμερα γιατί έχω ραντεβού το απογευμα με το γιατρό.. εσάς εκτός από τη Γενική αιματος κ ούρων κανετε εξετασεις για σίδηρο φεριτινη ασβέστιο μαγνήσιο σάκχαρο κτλ;; εμένα εκτός από την αρχή δεν μ έχει ξαναβάλει να κάνω κ αγχώνομαι λιγάκι...Ούτε ασβέστιο κ μαγνήσιο μ.εχει δώσει.. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mar-micky είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου...Πώς εισαστε;;

Όσον αφορά τη βαφή εμένα ο γιατρός μου είπε από το πρώτο ραντεβού ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να βάψω το μαλλία μου...απλά είπε αν θέλω να χρησιμοποιώ χωρίς αμμωνία λόγω μυρωδιάς.. 

Να σας κάνω εγώ μια ερώτηση που με απασχολει;; έκανα εξετασεις αιματος κ ούρων σήμερα γιατί έχω ραντεβού το απογευμα με το γιατρό.. εσάς εκτός από τη Γενική αιματος κ ούρων κανετε εξετασεις για σίδηρο φεριτινη ασβέστιο μαγνήσιο σάκχαρο κτλ;; εμένα εκτός από την αρχή δεν μ έχει ξαναβάλει να κάνω κ αγχώνομαι λιγάκι...Ούτε ασβέστιο κ μαγνήσιο μ.εχει δώσει.. 

Καλησπερα κοριτσι!! Εμενα μαγνησιο κ ασβεστιο μου ξεκινησε χωρις να κανω καν εξετασεις για να δει. Σιδηρο ξεκινησα αφου εκανα εξετασεις κ ο αιματοκριτης ηταν χαμηλος. Μαγνησιο επαιρνα παντως απο τις πρωτες εβδομαδες επειδη ειχα κ λιγα πονακια κ το συνεχιζω μεχρι τωρα. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια....Για βαφές δεν ξέρω γιατί δεν έχω βάψει ποτέ μαλλιά αλλά για νύχια που τον ρώτησα μου είπε ότι μετά το πρώτο τρίμηνο δεν έχει θέμα. Ούτε με μακιγιάζ έχει θέμα,  μου είπε να κάνω ότι αισθάνομαι εγώ ωραία...Μόνο για το αλκοόλ μου είπε ότι ένα κρασάκι την εβδομάδα αν πιω δεν τρέχει τιποτα. Αν και δεν πίνω,  ένα τον μήνα και αν....

Τώρα για το μαγνήσιο και το ασβέστιο,  εμένα μου τα έχει ξεκινήσει όλα και σίδηρο και ασβέστιο και μαγνήσιο...Από τον προηγούμενο μήνα.  Εξετάσεις δεν έκανα από τότε που έμαθα ότι είμαι έγκυος.  Μου είπε πριν τα Χριστούγεννα να ξανά κάνω. 

  • Μου αρέσει 2

CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Mar-micky είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου...Πώς εισαστε;;

Όσον αφορά τη βαφή εμένα ο γιατρός μου είπε από το πρώτο ραντεβού ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να βάψω το μαλλία μου...απλά είπε αν θέλω να χρησιμοποιώ χωρίς αμμωνία λόγω μυρωδιάς.. 

Να σας κάνω εγώ μια ερώτηση που με απασχολει;; έκανα εξετασεις αιματος κ ούρων σήμερα γιατί έχω ραντεβού το απογευμα με το γιατρό.. εσάς εκτός από τη Γενική αιματος κ ούρων κανετε εξετασεις για σίδηρο φεριτινη ασβέστιο μαγνήσιο σάκχαρο κτλ;; εμένα εκτός από την αρχή δεν μ έχει ξαναβάλει να κάνω κ αγχώνομαι λιγάκι...Ούτε ασβέστιο κ μαγνήσιο μ.εχει δώσει.. 

Καλησπερα και από μένα. 

Εγώ έχω κάνει μια φορα εξετάσεις για σίδηρο ασβέστιο κτλ κτλ και την νεα χρονια θα ξανακάνω. Κάθε μήνα κανω ζάχαρο , θυροειδη , γενικη αίματος, anti-xa και γενικη ουρων.

Παίρνω προγεστερόνη, ασβέστιο, φυλικο, σίδηρο πρωί και βράδυ όλα. Και κανω μια ένεση κάθε πρωί ηπαρίνης.

Επίσης έχω κάνει εξετάσεις για τοξόπλασμα ουρεοπλασμα και τέτοια.  

  • Μου αρέσει 1

ghbcp2.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, kastel είπε:

 

@Γιούλη Σ.ας πανε ολα καλα να γεννησουμε και να ειναι γερα και ας ειναι οποτε θελει! Δυστυχως ειμαστε πολλες σε αυτη την ομαδα που εχουμε χασει μωρακι/μωρακια αλλες σε αρχικο σταδιο αλλες πιο μετα οποτε μονο υγεια!:wub:

Εννοείται να είναι γερά και οπότε βγουν.. εμένα μου λες που πέρασα και μια παλινδρομη στην πρώτη μου προσπάθεια!! Αλλά ευτυχώς τώρα όλα πηγαίνουν καλά. Εύχομαι σε όλες τις μέλλουσες μανουλες να κρατήσουν το παιδάκι τους στην αγκαλιά τους γιατί, αν και δεν το έχω νιώσει ποτέ καθως είναι το πρώτο μου ανυπομονώ!!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Pagotoula είπε:

Επειδή είδα τον προβληματισμό σας για την βαφή, από όσα έψαξα, δεν υπάρχει καμία επίσημη έρευνα που να αποδεικνύει ότι μπορεί να βλάψει το έμβρυο. Η αποχή από τις βαφές συγκαταλέγεται στη γενική προληπτική στάση απέναντι σε πιθανούς κινδύνους, που ακολουθούν κάποιοι γιατροί, αλλά πλέον νομίζω ότι αφορά τους πιο μεγάλους και με πιο "παλιακές" αντιλήψεις. Συμφωνώ όπως λες, στο 1ο τρίμηνο αν μπορείς να το αποφύγεις, ας το κάνεις, από εκεί κι έπειτα το βρίσκω λίγο υπερβολικό. Βέβαια...έχω ακούσει και κοπέλες που τους λένε να μην πίνουν ανθρακικό, να μην βάφουν ούτε νύχια, να μην βάζουν κρέμα προσώπου... Τι να πω βρε κορίτσια μου... Εμένα κι ο γιατρός μου κι ο εξωσωματικός μου κι ο εμβρυογενετιστής, που μου έκανε τους μεγάλους υπερήχους, τα βρίσκουν πολύ παροχυμένα όλα αυτά και δεν τα πιστεύουν. Κι εγώ τους εμπιστεύομαι. Όσο για το αλκοόλ και το τσιγάρο, αυτά αποδεδειγμένα μπορούν να είναι επιβλαβλή για το έμβρυο, οπότε προφανώς και για αυτό το λόγο απαγορεύονται από όλους τους γιατρούς ανεξαιρέτως. Καλή εγκυμοσύνη και γερά μωράκια για όλες μας!!!!

Εγώ ανέκαθεν θεωρούσα υπερβολικό το θέμα με το μαλλί τα νύχια και τα σχετικά. Όσο για το τσιγάρο δεν είναι όλοι οι γιατροί το ίδιο. Έχει πολλούς πολύ λένε μέχρι 2/3/4 τη μέρα είναι οκ. Καλή εγκυμοσύνη και σε σένα κορίτσι μου όλα να σου πάνε καλά!! 

  • Μου αρέσει 2

UuEIp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 12/2/2019 at 7:24 PM, kastel said:

Καλησπερα κοριτσια μου!

@Μαρία_Λνομιζω οτι κατι νιωθω κ εγω αλλα ειναι περισσοτερο σαν γουργουρισμα το βραδυ που ξαπλωνω! Πλακα εχει. Με σιγουρια βεβαια δεν μπορω να πω οτι ειναι ο μπεμπης. Εδω δεν εχει χιονισει ακομη ολως περιεργως αλλα που θα παει θα χιονισει.

@Athina3περιμενουμε νεα απο το μπεμπακι σου!

@ZOIRITA20813χαιρομαι που εισαι καλυτερα και εχεις αποφασισει να δεις οτι οι πιθανοτητες ειναι με το μερος σου. Ολα θα πανε καλα στο τελος, θα δεις.

@Γιούλη Σ.Καλως ορισες και με το καλο το μωρακι σου!Εχετε μαθει φυλλο?

@kastel καλημέρα! Συγγνώμη αλλά από Δευτέρα μεσημέρι δεν πρόλαβα να μπω ξανά. Δεν μπορώ να εγγυηθώ κάτι αλλά κι εγώ τον δικό μου τον νιώθω αργά το απόγευμα, βράδυ ή νωρίς το πρωί και μετά καθόλου. Δεν αποκλείεται να είναι ο μικρούλης σου!! Να σε ρωτήσω, στην Ελβετία έχετε το θέμα ότι πρέπει να δηλώσετε το όνομα μάξιμουμ 3 εργάσιμες μέρες μετά τη γέννηση; Εδώ στο Λουξεμβούργο έτσι είναι, οπότε έχουμε αρχίσει ήδη να σκεφτόμαστε ονόματα :) Στο πρώτο ήταν πιο εύκολο ;) 

21 hours ago, Athina3 said:

Καλημέρα κορίτσια μου!! Τι κάνετε?

Χθες πηγαμε στον γιατρό μας είπε ότι ναι 160 γρ.   το αγοράκι μας!!

Έχω πάρει πέντε κιλά μου πε να μαζεύτω κ έχει δίκιο.

Τον ρώτησα για να βάψω το μαλλί μου κ είναι αρνητικός εσείς τι κανετε τα βάφετε? Μου πε προτιμάει χρωμοσαμπουαν να βάλω.. 

Τον ρώτησα επίσης για τις γιορτές αν μπορώ να πιω ένα ποτηράκι κρασί κ μου πε δε πειράζει για ένα ποτηράκι!!

Από την άλλη βδομάδα μου πε θα αρχίσω να το νιώθω τον μπέμπη μας ότι ένιωθα πριν μου λέει ότι ήταν τον έντερο..

Αυτά από μένα περιμένω τα νέα σας!! Σας φιλώ!!

Καλημέρα!! Χαίρομαι που ο μπέμπης σας μεγαλώνει και είναι γερός! Εμένα πάλι ο γιατρός όταν του είπα ότι ένιωσα το μωρό μου είπε ότι αφού το λέω έτσι είναι! Καλά είμαι σίγουρη πλέον. Αφού πάντα κάνει εμφάνιση ως ένα εξόγκωμα πολύ χαμηλά στην κοιλιά. Τον έχω δει που κουνιέται :) δεν είναι το έντερο. Πώς αισθάνεσαι γενικά; Εγώ πλέον έχω συνηθίσει την ιδέα του 2ου αγοριού :)  


cYJKp1.png5yDop1.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας...

ευχαριστώ για τις απαντήσεις...

Πήγαμε κ εμείς χθες στο γιατρό 11εκ και 158γρ ο μπεμπουλης μας... Κ όλο γέλαγε κ μας έβγαζε τη γλώσσα... Αφήστε που μόλις πήγαινε ο γιατρός να κάνει μετρήσεις μας γύριζε τον πωπο του...Χαχαχα

 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


17 ώρες πρίν, Mar-micky είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου...Πώς εισαστε;;

Όσον αφορά τη βαφή εμένα ο γιατρός μου είπε από το πρώτο ραντεβού ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να βάψω το μαλλία μου...απλά είπε αν θέλω να χρησιμοποιώ χωρίς αμμωνία λόγω μυρωδιάς.. 

Να σας κάνω εγώ μια ερώτηση που με απασχολει;; έκανα εξετασεις αιματος κ ούρων σήμερα γιατί έχω ραντεβού το απογευμα με το γιατρό.. εσάς εκτός από τη Γενική αιματος κ ούρων κανετε εξετασεις για σίδηρο φεριτινη ασβέστιο μαγνήσιο σάκχαρο κτλ;; εμένα εκτός από την αρχή δεν μ έχει ξαναβάλει να κάνω κ αγχώνομαι λιγάκι...Ούτε ασβέστιο κ μαγνήσιο μ.εχει δώσει.. 

Kαλημερα κάνω εξετάσεις γενική αίματος κ ούρων γλυκοζιωμενη θυροειδή (γιατί έχω θυροειδή εγκυμοσύνης) + για την d3. Εμένα μου δει βάλει να παίρνω μαγνήσιο γιατί με πιαναν κράμπες.

  • Μου αρέσει 1

KF9Mp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια....Και εγώ πλέον νιώθω το μωρό σαν εξογκωμα όταν ξαπλώνω ανάσκελα και φτερουγίσματα...συνηθως όταν ειμαι ξαπλωμένη και μετά από φαγητό....λες και τρώει και αυτό εκείνη την ώρα και ευχαριστιέται...

Κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι,  φοβάστε και εσείς στον υπνο σας μην τυχόν γυρίσετε μπρούμυτα η όπως κοιμάστε στο πλάι μην πλακωνεται το μωρό? Το έχω μεγάλο άγχος και πετάγομαι στον υπνο μου....

  • Μου αρέσει 3

CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια μου! 

@Μαρία_Λεδώ είναι ακόμη χειρότερα, πρέπει να εχείς έτοιμο το όνομα όταν πας να γεννήσεις γιατί κάνουν τα χαρτιά στο νοσοκομείο και όλα τα άλλα γίνονται αυτόματα! Οπότε αν για κάποιο λόγο γεννήσεις νωρίτερα και δεν είσαι έτοιμος, την έβαψες. :D

@Mar-mickyμπράβο που είναι καλά το μπουμπούκι σου!!

@Ξένηεγώ ξυπνάω κάθε φορά που αλλάζω πλευρό.. Φαντάζομαι ότι υποσυνείδητα έχω αγχος και για αυτό! Μπρούμυτα δεν φοβάμαι γιατί ποτέ δεν κοιμόμουν έτσι.

Να σας πω.. Κ εγω μια φορά εδώ κάνει γενική αίματος και βιταμίνες.. Πότε ξανακάνουμε;; 

  • Μου αρέσει 2

UuEIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ξένη είπε:

Καλημέρα κορίτσια....Και εγώ πλέον νιώθω το μωρό σαν εξογκωμα όταν ξαπλώνω ανάσκελα και φτερουγίσματα...συνηθως όταν ειμαι ξαπλωμένη και μετά από φαγητό....λες και τρώει και αυτό εκείνη την ώρα και ευχαριστιέται...

Κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι,  φοβάστε και εσείς στον υπνο σας μην τυχόν γυρίσετε μπρούμυτα η όπως κοιμάστε στο πλάι μην πλακωνεται το μωρό? Το έχω μεγάλο άγχος και πετάγομαι στον υπνο μου....

Καλημέρα το είχα αυτό στο πρώτο μου παιδάκι το άγχος πως θα κοιμηθώ τώρα νομίζω συνήθισα να κοιμάμαι πλάι κ ανάσκελα. Ο γιατρός μου πε ότι να καλό να κοιμάμαι όσο μπορώ από την αριστερή πλευρά!! Θα μου λείψει να κοιμάμαι μπρούμυτα..

  • Μου αρέσει 1

KF9Mp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...