Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 3 λεπτά , Fay_ είπε:

      Τώρα με πιάνουν αλλά άγχη. Λέτε να είναι εξωμήτρια και γι αυτό να έχω καφέ; Παραλογίζομαι ε; 

      Παραλογιζεσε ναι!! Δεν δίνουν τόσο μεγάλες χοριακες με την πρώτη τα εξωμήτρια . Ξεκινάνε από χαμηλά .

      Τα καφέ είναι συνηθισμένα στην αρχή Κ πολύ πιθανό να είναι Κ δύο μωρά γι'αυτό. Να ξεκουράζεσε θέλει πολύ ξεκούραση ώστε να προσαρμοστεί η μήτρα στην νέα συνθήκη . 

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Μάιου 2020!!!


Ξένη

Recommended Posts

Just now, Comet είπε:

Καλημερα. Εγω ειχα νοικιασει νοσοκομειακο για 2 μηνες και ηταν τελειο.Μου χε δωσει η κουνιαδα μου ενα απλο στην αρχη και δεν εβγαζα σταγονα,δοκιμασα το νοσοκομειακο και σε 10 λεπτα εβγαλα 100 ml.Αυτο θα νοικιασω και τωρα. Καλημερα σε ολες!

πω πω ολα αυτα μου φαινονται βουνο... θελω πολυ να θηλασω αλλα σκεφτομαι θα τα καταφερω; επαιρνες καμια κρεμα για τις θηλες για να μην πονας; 

κι εμενα μου ειπαν της Midela θα μου δωσουν αλλα αν λες οτι ειναι τοσο καλο το νοσοκομειακο ,τοτε ισως το νοικιασω... πωςς καταλαβαινεις ομως οτι κανει το θηλαστρο στο στηθος ή οχι; 

  • Μου αρέσει 1

ghbcp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@Athina3 της medella είναι το θήλαστρο.. είδες αυτό για τις θηλές δεν το ήξερα.. θα το κοιτάξω.. Δυστυχώς θα πρέπει να επιστρέψω μόλις τελειώσει η άδεια λοχείας μου κατευθείαν στη δουλειά οπότε η μόνη λύση είναι θήλαστρο..  

@ZOIRITA20813   εμένα ο αιματοκρίτης είναι 40 κ παίρνω iofolen κ σίδηρο μόνο.. Τώρα θα με ξεκινήσει μαγνήσιο.. Όσο για τις θηλές κ εγώ παρατηρώ ότι κάποιες μέρες είναι πιο σκούρες κ κάποιες Όχι.. Ο γιατρός μου μου είπε ότι είναι φυσιολογικό όπως όλα τα συμπτώματα της εγκυμοσύνης δεν είναι το ίδιο έντονα κάθε μέρα..  

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, ZOIRITA20813 είπε:

πω πω ολα αυτα μου φαινονται βουνο... θελω πολυ να θηλασω αλλα σκεφτομαι θα τα καταφερω; επαιρνες καμια κρεμα για τις θηλες για να μην πονας; 

κι εμενα μου ειπαν της Midela θα μου δωσουν αλλα αν λες οτι ειναι τοσο καλο το νοσοκομειακο ,τοτε ισως το νοικιασω... πωςς καταλαβαινεις ομως οτι κανει το θηλαστρο στο στηθος ή οχι; 

Ναι εγώ έπαιρνα κ όντως ήταν πολύ χρήσιμο κ για προετοιμασία για το θηλασμό κ όταν θυλαζουμε της frezyderm πολύ καλή!! Πρέπει να χωράει όλη η θηλή σου όταν είναι σε λειτουργία νομίζω γύρω στα 3/4 το ΧΑ ψάξει τότε τώρα δε θυμάμαι!! Εξαρτάται πιο midela θα σου δώσουν υπάρχουν πολλά μοντέλα το swing νομίζω είναι καλό αλλά αν είναι να χρησιμοποιείς θηλαστρο τακτικά σίγουρα κοίτα να νοικιάσεις νοσοκομειακό

1 hour ago, Comet είπε:

Καλημερα. Εγω ειχα νοικιασει νοσοκομειακο για 2 μηνες και ηταν τελειο.Μου χε δωσει η κουνιαδα μου ενα απλο στην αρχη και δεν εβγαζα σταγονα,δοκιμασα το νοσοκομειακο και σε 10 λεπτα εβγαλα 100 ml.Αυτο θα νοικιασω και τωρα. Καλημερα σε ολες!

Κι εγώ έβγαζα 30ml με το ζόρι έλεγα το παιδί τι τρωει?? Οπου μια μέρα ξαφνικά γεμισα 200 ml τι χαρά είχα κάνει δε το πίστευα!!Πο οτι αρχίζω κ θυμάμαι αυτό το άγχος του θηλασμού έφαγε δε έφαγε πεινάει? Σίγουρα στην αρχή μας φένονται βουνό αλλά μετά είναι μακρινή γλυκιά αναμνηση!!

  • Μου αρέσει 1

KF9Mp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , ZOIRITA20813 είπε:

πω πω ολα αυτα μου φαινονται βουνο... θελω πολυ να θηλασω αλλα σκεφτομαι θα τα καταφερω; επαιρνες καμια κρεμα για τις θηλες για να μην πονας; 

κι εμενα μου ειπαν της Midela θα μου δωσουν αλλα αν λες οτι ειναι τοσο καλο το νοσοκομειακο ,τοτε ισως το νοικιασω... πωςς καταλαβαινεις ομως οτι κανει το θηλαστρο στο στηθος ή οχι; 

Αν νοικιασεις νοσοκομειακο υπαρχει συμβουλος εκει που σου δοκιμαζει το μεγεθος και επισης σου δινει οδηγιες.Βεβαια μπορεις να δοκιμασεις κι αυτο που θα σου δωσουν,μπορει να σε βολεψει.

Επισης απο τη στιγμη που μπηκα στο μηνα μου μας συστησε η μαια του γιατρου μια αλοιφη.Purelan λεγεται,πολυ καλη απλα λιγο πηχτη,εβαζα πρωι βραδυ στις θηλες και τις σκληρηνε γιατι ηταν μαλακες.Ο μικρος δεν με πληγωσε ποτε ουτε πονουσε ο θηλασμος.Απλα πρεπει να μπεις στο μηνα σου γιατι δεν κανει να πειραζεις τις θηλες νωριτερα γιατι μπορει να προκαλεσεις συσπασεις.

Μην ανησυχεις,ολα θα τα μαθεις κι εδω ειμαστε οτι αποριες εχεις,οτι ξερω να σας βοηθησω..

Just now, Athina3 είπε:

Ναι εγώ έπαιρνα κ όντως ήταν πολύ χρήσιμο κ για προετοιμασία για το θηλασμό κ όταν θυλαζουμε της frezyderm πολύ καλή!! Πρέπει να χωράει όλη η θηλή σου όταν είναι σε λειτουργία νομίζω γύρω στα 3/4 το ΧΑ ψάξει τότε τώρα δε θυμάμαι!! Εξαρτάται πιο midela θα σου δώσουν υπάρχουν πολλά μοντέλα το swing νομίζω είναι καλό αλλά αν είναι να χρησιμοποιείς θηλαστρο τακτικά σίγουρα κοίτα να νοικιάσεις νοσοκομειακό

Κι εγώ έβγαζα 30ml με το ζόρι έλεγα το παιδί τι τρωει?? Οπου μια μέρα ξαφνικά γεμισα 200 ml τι χαρά είχα κάνει δε το πίστευα!!Πο οτι αρχίζω κ θυμάμαι αυτό το άγχος του θηλασμού έφαγε δε έφαγε πεινάει? Σίγουρα στην αρχή μας φένονται βουνό αλλά μετά είναι μακρινή γλυκιά αναμνηση!!

Εμεις τωρα ειμαστε κι εμπειρες.Την πρωτη φορα εχεις πολυ αγχος.Εγω τωρα ειμαι προετοιμασμενη.Θα ηθελα να θηλασω τουλαχιστον 6 μηνες παλι ,θα το παλεψω και θα δουμε...

  • Μου αρέσει 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ZOIRITA20813 said:

πω πω ολα αυτα μου φαινονται βουνο... θελω πολυ να θηλασω αλλα σκεφτομαι θα τα καταφερω; επαιρνες καμια κρεμα για τις θηλες για να μην πονας; 

κι εμενα μου ειπαν της Midela θα μου δωσουν αλλα αν λες οτι ειναι τοσο καλο το νοσοκομειακο ,τοτε ισως το νοικιασω... πωςς καταλαβαινεις ομως οτι κανει το θηλαστρο στο στηθος ή οχι; 

Καλησπέρα και από εμένα. Θα σου έλεγα να μην αγχώνεσαι για το θηλασμό. Είναι κάτι το οποίο δεν μπορείς να προβλέψεις και δεν μπορείς να σχεδιάσεις. Μου είχε πει κάποια κοπέλα ότι στην Ελλάδα υπάρχει κέντρο συμβουλευτικής για το θηλασμό αν γενικά χρειαστείς βοήθεια. Εγώ θήλασα αποκλειστικά για 8 μήνες. Είχα πάρα πολλά θέματα με το θηλασμό και είχε έρθει και στο σπίτι 3 φορές μια εξειδεικευμένη μαία να με βοηθήσει. Το πρόβλημά μου ήταν ότι ο μικρός έπιανε πολύ σωστά αλλά ήταν πολύ λαίμαργος και με πλήγωνε. Κατέληξα με αρκετά κατεστραμένες θηλές αλλά δεν το έβαλα κάτω. Χρησιμοποιούσα θηλές σιλικόνης (της medela) και το προσπάθησα πολύ. Είχα υπερβολικά πολύ γάλα. Και επειδή ήξερα ότι θα γυρίσω στη δουλειά στους 4 μήνες όταν θήλαζα τον μικρό, από την άλλη έβαζα αποστειρωμένο ποτηράκι και μάζευα γάλα. Για να καταλάβεις, μέσα σε 10 λεπτά που θήλαζε ο μικρός μπορεί να είχα μαζέψει από το άλλο στήθος μέχρι 120ml. Είχα κάνει τεράστιο στοκ στον καταψύκτη. Μετά είχα αγοράσει ηλεκτρικό θήλαστρο για να βγάζω γάλα στη δουλειά (της avent, με είχε βολέψει πολύ). Στον όγδοο μήνα με κόλλησε ο μικρός γαστρεντερίτιδα και σε συνδυασμό με το ότι είχε χάσει υπερβολικά πολλά κιλά μου κόπηκε μαχαίρι το γάλα.


cYJKp1.png5yDop1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 3/12/2019 at 4:29 ΜΜ, Mar-micky είπε:

Καλησπερα κοριτσια μου τι κανετε ???? Εγω χτες νομιζω ενιωσα το πρωτο απαλο τακ τακ του μπεμπη μου.. εκει που ημουν ξεπλωμενη στο.κρεβατι κ ετοιμη να κοιμηθω το βραδυ εκανε την εμφανιση του. Αν και ο γιατρος στο.προηγουμενο ραντεβου ειναι σιγουρος οτι θα το νιωσω 19η με 20η εβδομαδα. Αλλα εγω το ενιωσα κ.ειμαι σιγουρη χαχαχα. Εσεις νιωθετε τιποτα ??? Πως πατε ?? 

cXjjp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια μου τι κανετε ???? Εγω χτες νομιζω ενιωσα το πρωτο απαλο τακ τακ του μπεμπη μου.. εκει που ημουν ξεπλωμενη στο.κρεβατι κ ετοιμη να κοιμηθω το βραδυ εκανε την εμφανιση του. Αν και ο γιατρος στο.προηγουμενο ραντεβου ειναι σιγουρος οτι θα το νιωσω 19η με 20η εβδομαδα. Αλλα εγω το ενιωσα κ.ειμαι σιγουρη χαχαχα. Εσεις νιωθετε τιποτα ??? Πως πατε ?? 

#17weeks2days

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κοριτσια...Εγώ πάλι την ένιωσα μια φορά πριν 3 μερες....Από τότε όχι...Δεν ανησύχησω βέβαια....Αλλά στον υπέρηχο που κάνω η κυρά μ είναι με την μούρη κάτω τον κωλο πάνω κ ψάχνει στα ενδότερα μ προς τα κάτω....έχει καταβολευτει ετσι...καπως την κ έχει δει ...τι ψάχνει ούτε εγώ ξέρω....γυρνάει με κοιτάει κ ξανά μανά τα ίδια....καθόλου φρόνιμο παιδί...αχαχαχχαχαχα

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Rafaelatarzan είπε:

καλησπέρα κοριτσια...Εγώ πάλι την ένιωσα μια φορά πριν 3 μερες....Από τότε όχι...Δεν ανησύχησω βέβαια....Αλλά στον υπέρηχο που κάνω η κυρά μ είναι με την μούρη κάτω τον κωλο πάνω κ ψάχνει στα ενδότερα μ προς τα κάτω....έχει καταβολευτει ετσι...καπως την κ έχει δει ...τι ψάχνει ούτε εγώ ξέρω....γυρνάει με κοιτάει κ ξανά μανά τα ίδια....καθόλου φρόνιμο παιδί...αχαχαχχαχαχα

Τέλεια η μπέμπα!! Κ εγω το νιώθω αλλά αραιά όχι συνέχεια.. Βέβαια εγώ έχω doppler και είμαι ήρεμη γιατί τον ακούω κάθε μέρα!! 

@ZOIRITA20813περιμένουμε τα νέα σου..!! 

  • Μου αρέσει 2

UuEIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, kastel είπε:

Τέλεια η μπέμπα!! Κ εγω το νιώθω αλλά αραιά όχι συνέχεια.. Βέβαια εγώ έχω doppler και είμαι ήρεμη γιατί τον ακούω κάθε μέρα!! 

@ZOIRITA20813περιμένουμε τα νέα σου..!! 

τι  τέλεια καλε αν βολεύεται εκεί κάτω Συνέχεια την έκατσα....είναι ένα σημείο μ είπε ο γιατρός που δεν το καταλαβαίνεις...θα με κοψοχολιαζει η μαϊμού μ...Αλλά δεν πειράζει χαλάλι της....να σ πω εγώ γενικά είμαι ήρεμη ακόμα κ χωρίς ντοπλερ...Δεν φοβάμαι....πάλι καλά να λεω...αχαχχαχαχα Απόρω  με  εμένα 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Rafaelatarzan είπε:

τι  τέλεια καλε αν βολεύεται εκεί κάτω Συνέχεια την έκατσα....είναι ένα σημείο μ είπε ο γιατρός που δεν το καταλαβαίνεις...θα με κοψοχολιαζει η μαϊμού μ...Αλλά δεν πειράζει χαλάλι της....να σ πω εγώ γενικά είμαι ήρεμη ακόμα κ χωρίς ντοπλερ...Δεν φοβάμαι....πάλι καλά να λεω...αχαχχαχαχα Απόρω  με  εμένα 

Μπράβο που είσαι ήρεμη... Δεν είναι εύκολο καθόλου. Θα σε αποζημιώσει μόλις γεννηθεί με γελάκια!! Εγώ αν δεν είχα το doppler θα ήμουν στο νοσοκομείο με κρίση άγχους!! Χεχεχε 


UuEIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, kastel είπε:

Μπράβο που είσαι ήρεμη... Δεν είναι εύκολο καθόλου. Θα σε αποζημιώσει μόλις γεννηθεί με γελάκια!! Εγώ αν δεν είχα το doppler θα ήμουν στο νοσοκομείο με κρίση άγχους!! Χεχεχε 

ξέρεις κάτι κ να ανχωθω κ να φοβάμαι τι θα γίνει???? κακο στην ψυχολογία μ κάνω κ μόνο....Αυτή είναι μια περίοδος θαύματος...ας το ζήσουμε ολες μας....αξίζει για τα μωρά μας ...

μια χαρα εισαι κ συ απλώς ανχωνεσαι λίγο Ε και???? τα πας τέλεια...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια, εγώ πολύ άγχος που δεν κάνει καλό. Όλο θέλω να κάνω υπέρηχο για επιβεβαίωση. 

Δεν πήρα και το doppler γιατί θα ήμουν κολλημένη πάνω του. 

Έχω και χαζά πονάκια κάθε τόσο. Ίσως γι αυτό φοβάμαι. 

@Rafaelatarzan μη σε ματιάσω... μου αρέσει η ηρεμία σου! Ελπίζω να είναι μεταδοτική! Να κολλήσω λίγο γιατί θα σκάσω από το φόβο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...