Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Bluee19 είπε:

      Κορίτσια μια ερώτηση !!!

      αν έρθει η περίοδος πρωί πρωί αλλά όλη μέρα κατεβάζεις λίγο λίγο και πολύ κατεβάσεις τ βράδυ τα χάπια ποτέ τα ξεκινάς ; 

      Εγώ τα ξεκινουσα 2η μέρα περιόδου...φορες ομως που η περίοδος μου ερχοταν πολύ λίγη ή πολύ απόγευμα προς βράδυ ...πρώτη μέρα περιόδου θεωρούνταν η επόμενη που υπήρχε κανονική ροή. Καλύτερα όμως ρώτα τον γιατρό σου.

      .....

Μανούλες Νοεμβρίου 2020


Recommended Posts

Just now, Υβόννη είπε:

Μαριλου μου εγω νομιζω εχω ελαφρια διασπαση προσοχης!!!! Δεν διαγνωστηκα ποτε, ημουν και φυτακλας παντα στο σχολειο, αλλα οταν διαβαζα για τη διασπαση στο σεμιναριο ειδικης αγωγης που εκανα, αναγνωρισα πολλα χαρακτηριστικα μου!!!

Το αποτελεσμα ομως ειναι οτι εισαι μια λαμπρή επιστήμονας!!!! Ντε κ καλα να βαζουμε ταμπελακια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 13k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Υβόννη

    2014

  • MumMaria

    1926

  • Gogo1994

    1397

  • Despoina K

    1058

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, fairy-mary είπε:

Κορίτσια για να είμαι ειλικρινής εμένα ο εμβρυολόγος μου μίλησε ανθρώπινα.

Μου είπε ότι γενικά θεωρεί μικρές τις πιθανότητες αλλά δε μπορεί να το παραβλέψει και να μη μου πεί αυτό που προτείνεται.

Μάλιστα μου λέει στο τέλος άντε τα καλύτερα χριστούγεννα θα κάνεις φέτος.

Εντάξει μετά είναι πως νιώθει και ο καθένας.

Έστω και μια στο εκατομμύριο όταν σου λένε ότι μπορεί να έχει κάτι το παιδί σου τι θα κάνεις;

@Φραουλίνο τις διάβασα τις απαντήσεις από αυτό το γιατρό, πιο παλιά σύστηνε αμνιό τώρα τελευταία λέει ότι δεν είναι σίγουρο ότι το arsa αυξάνει τόσο τον κίνδυνο.

Πάντως με ηρεμεί που το έχεις δεί αυτό από κοντά και δεν έχει καμία επίπτωση..

Γενικά περιπτώσεις υπάρχουν πολλές ποτέ δε μπορείς να ξέρεις..ακόμα και στα ποσοστά 1/20000 αυτό το 1 σε κάποιον τυχαίνει, δε μπορούμε όλα να τα εκμηδενίσουμε.

Απλά έχουμε πίστη.

Και εγώ πιστεύω πως η μικρή μου δροσοσταλίδα ήρθε για να μείνει.

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια μου που μου συμπαραστέκεστε και όντως το άγχος πρέπει να συμπεριληφθεί σαν παράγοντας!

Απλά δεν είχα προλάβει καλά καλά να συνέλθω από την πρώτη εγκυμοσύνη και όλα αυτά που είχα τραβήξει..και τώρα αυτό με τσάκισε.

Καμία επίπτωση καλέ μια χαρά είναι ο αντρουλης μου υγιέστατο μωράκι!!! :grin:

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Φραουλίνο said:

Εμένα Ειρηνακι μου σαν εύρημα δεν υφίσταται καν από μόνο του, αν είναι κάτι συνδιαζεται με άλλα γύρω γύρω τα οποία στην περίπτωση μας δεν υπάρχουν.. 

Γι'αυτό και ο εμβρυολόγος έδωσε σημασία στο αυξημένο αμνιακο υγρο για να πει για αμνιοπαρακέντηση αλλά αυτό θα το παρακολουθήσουμε γιατί το πιο πιθανό είναι να αυξήθηκε χωρίς λόγο.. Ο γυναικολόγος μου τουλάχιστον δεν δίνει καν σημασία σε αυτά τα νούμερα.. 

Στο τηλέφωνο ο γιατρός μου σήμερα μου είπε ότι αν είχαμε δει κάτι άλλο θα μου έλεγε και εκείνος για αμνιο αλλά ότι τώρα δεν είναι έτσι και θα τα συζητήσουμε αύριο από κοντά.. 

Έτσι ακριβώς όπως τα λες είναι για το 100% που θέλουμε αλλά να υπάρχει και λόγος να μπεις στη διαδικασία να το ελέγξεις το 100% όχι έτσι για ψιλου πηδημα.. Τεσπα 

Σου μπηκε η φυτιλια τωρα Φραουλινο μου και το καταλαβαινω. Αν στο ελεγε καποια αλλη κοπελα οτι συμβαινει ολο αυτο και το ακουγες σαν τριτος, θα ελεγες σιγουρα οτι ολα ειναι καλα! Σκεψου εγω οταν σε διαβασα στο ραντεβου μετα τον εμβρυολογο το τωρινο λεω ουφ παει και αυτο!!! Αυτη την αισθηση πηρα απο τους ειδικους! Ευτυχως εχεις το γιατρο σου διπλα σου και σε καθοδηγει σε ολα! Αυριο θα φυγεις πιο αναλαφρη απο κει θα δεις!!!!

  • Μου αρέσει 1

oz5Vp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Φραουλίνο είπε:

Αργυρω μου απαράδεκτος ο εμβρυολόγος! Και ο δικός μου από αυτούς είναι βέβαια αλλά όταν με είδε να κλαίω μου είπε τουλάχιστον "Δεν λέμε ότι έχει κάτι το μωρό, οι πιθανότητες να έχει κάτι είναι πολύ λίγες αλλά εγώ σας λέω αυτά που πρέπει να σας πω από εκεί και πέρα το συζητάτε με το γιατρό σας" έγινε λίγο άνθρωπος δηλαδή.. Η αδερφή σου τελικά είχε κάνει αμνιο; 

Επίσης αυτό που είπες για την αμνιο για το φιλικό σου ζευγάρι δεν το κατάλαβα; Τους έβγαλε ποσοστό και όχι διάγνωση; 

Όσο για τα σύνδρομα που ποτέ δεν βρίσκονται στον προγεννητικό έλεγχο εννοείται πως υπάρχουν αλλά και η αμνιο κάποια πολύ σπάνια δεν τα ανιχνεύει καν.. Επίσης νομίζω ότι έχει να κάνει και με το γιατρό που έκανε τους υπερηχους, όταν ακούς κάτι β επιπέδου του μισάωρου προφανώς τι να προλάβει να δει ο άλλος, μιλάμε για χοντρά λάθη! 

Ή αδερφή μου όχι είχε άλλες επιπλοκές! Ήταν ο πλακούντας επιπωματικος, Διεισδυτικος, το μωρό δεν τρεφοταν καλά από τον 6ο και είχε και ένα αίματωμα σε πολύ ακατάλληλο σημείο. Απλά ο έμβρυολόγος της έλεγε κάθε εβδομάδα που έκαναν υπέρηχο τις πιθανότητες να επιβιώσει το παιδί και τις πιθανότητες να πάθει κάτι κατά την γέννα λόγω υψηλού κινδύνου ρήξης μήτρας. Ο γιατρός μας της έλεγε λίγο ακόμα θα πάρουμε άλλη μια βδομάδα θα πάνε όλα καλά....

Το φιλικό μου ζευγάρι είχε στα χέρια του πολύ υψηλα ποσοστά για down και για κάποια άλλα χρωμοσώματα  (ειλικρινά δεν ασχολούμουν τότε και δεν ξέρω με σιγουριά να σου πω ποια ήταν) αλλά μου είχε πει τότε η κοπέλα  ότι ο έμβρυολόγος τους είπε ότι το παιδί έχει down...ειχαν πέσει να πεθανουν. Είχαν βρει κέντρα αποκατάστασης για βρέφη με αναπτυξιακά. Ήταν σίγουροι. 

Εντωμεταξυ τώρα νιώθω λες και σας μαυρίζω την ψυχή με αυτά που συζηταω...οσο για την αδερφή μου απλά θέλω να σας δικαιολογηθω για το άγχος που βγάζω καμία φορά σε όλα όσα συζητάμε εδώ μέσα. Ζήσαμε σαν οικογένεια 2 εγκυμοσύνες τραγικές και έναν τοκετό βγαλμένο από το Grey's anatomy...μενν 1.5 μήνα εντατικές... Αλλά τα ζουζούνια μας είναι πολύ καλά.Όπως και η αδερφή μου. Λιγη λογο και έργο θεραπεία χρειάστηκαν ίσως λόγω προωροτητας! Μπορεί και όχι. 

Συγγνωμη να έριξα την ομάδα!!! Απλά για μένα είναι τραυματίκα γεγονότα αυτα. 


yi9jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Υβόννη είπε:

Σου μπηκε η φυτιλια τωρα Φραουλινο μου και το καταλαβαινω. Αν στο ελεγε καποια αλλη κοπελα οτι συμβαινει ολο αυτο και το ακουγες σαν τριτος, θα ελεγες σιγουρα οτι ολα ειναι καλα! Σκεψου εγω οταν σε διαβασα στο ραντεβου μετα τον εμβρυολογο το τωρινο λεω ουφ παει και αυτο!!! Αυτη την αισθηση πηρα απο τους ειδικους! Ευτυχως εχεις το γιατρο σου διπλα σου και σε καθοδηγει σε ολα! Αυριο θα φυγεις πιο αναλαφρη απο κει θα δεις!!!!

Ναι η αλήθεια είναι ότι και εμείς φύγαμε πολύ καλύτερα από το τελευταίο ραντεβού γιατί μας είπε πως αν ήταν να είχε επηρεαστεί κάτι γύρω γύρω στο κεφαλακι της μικρής θα είχε ήδη γίνει και ησύχασε και αυτός! Τώρα ναι έχω μια αγωνία να δω και το αμνιακο να βελτιώνεται και βλέποντας και κάνοντας, αλλά είμαι σίγουρα πιο ήρεμη! 

Καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που λες για το αν το άκουγα σαν τρίτος.. Το έχω σκεφτεί και εγώ, όπως τωρα ακούω την @fairy-mary και σκέφτομαι το ίδιο! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Marilou77 said:

Το αποτελεσμα ομως ειναι οτι εισαι μια λαμπρή επιστήμονας!!!! Ντε κ καλα να βαζουμε ταμπελακια

Σιγουρα βοηθαει να εχεις τον ειδικο διπλα σου εννοειται!! Πολλα παιδακια παιδευονται διχως λογο και με τον ειδικο μετα βλεπεις παιρνουν μπρος!! Απλα ειναι λιγο ρευστα τα ορια μεταξυ παθολογικου και μη! Πχ με την καμπυλη ζαχαρου! Πριν 8 χρονια που ηταν εγκυος η κουνιαδα μου (αδερφη του αντρα μου κουνιαδα δεν λεγεται;;;;) ο διαβητης ηταν δυο παθολογικες τιμες και τα ορια διαφορετικα. Οποτε ολα ειναι λιγο ρευστα γενικα στο τι ειναι επικινδυνο και τι οχι. Ειμαστε τυχερες που ζουμε στο 2020 και εχουμε τοση γνωση, σιγουρα. Απλα η εξτρα πληροφορια  εχει και το κοστος του απειρου αγχους...

  • Μου αρέσει 7

oz5Vp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Argyroula είπε:

Ή αδερφή μου όχι είχε άλλες επιπλοκές! Ήταν ο πλακούντας επιπωματικος, Διεισδυτικος, το μωρό δεν τρεφοταν καλά από τον 6ο και είχε και ένα αίματωμα σε πολύ ακατάλληλο σημείο. Απλά ο έμβρυολόγος της έλεγε κάθε εβδομάδα που έκαναν υπέρηχο τις πιθανότητες να επιβιώσει το παιδί και τις πιθανότητες να πάθει κάτι κατά την γέννα λόγω υψηλού κινδύνου ρήξης μήτρας. Ο γιατρός μας της έλεγε λίγο ακόμα θα πάρουμε άλλη μια βδομάδα θα πάνε όλα καλά....

Το φιλικό μου ζευγάρι είχε στα χέρια του πολύ υψηλα ποσοστά για down και για κάποια άλλα χρωμοσώματα  (ειλικρινά δεν ασχολούμουν τότε και δεν ξέρω με σιγουριά να σου πω ποια ήταν) αλλά μου είχε πει τότε η κοπέλα  ότι ο έμβρυολόγος τους είπε ότι το παιδί έχει down...ειχαν πέσει να πεθανουν. Είχαν βρει κέντρα αποκατάστασης για βρέφη με αναπτυξιακά. Ήταν σίγουροι. 

Εντωμεταξυ τώρα νιώθω λες και σας μαυρίζω την ψυχή με αυτά που συζηταω...οσο για την αδερφή μου απλά θέλω να σας δικαιολογηθω για το άγχος που βγάζω καμία φορά σε όλα όσα συζητάμε εδώ μέσα. Ζήσαμε σαν οικογένεια 2 εγκυμοσύνες τραγικές και έναν τοκετό βγαλμένο από το Grey's anatomy...μενν 1.5 μήνα εντατικές... Αλλά τα ζουζούνια μας είναι πολύ καλά.Όπως και η αδερφή μου. Λιγη λογο και έργο θεραπεία χρειάστηκαν ίσως λόγω προωροτητας! Μπορεί και όχι. 

Συγγνωμη να έριξα την ομάδα!!! Απλά για μένα είναι τραυματίκα γεγονότα αυτα. 

Τι λες κορίτσι μου άκου εκεί να μας ρίξεις, αυτές είναι οι εμπειρίες που έχει η καθεμία και γι'αυτό είμαστε εδώ για να τις συζητάμε! 

Σημασία έχει ότι όλα στο τέλος πήγαν μια χαρά και αυτό μόνο μετράει!! Ευχαριστώ που απάντησες σε όσα ρώτησα! :)

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Φραουλίνο said:

Ναι η αλήθεια είναι ότι και εμείς φύγαμε πολύ καλύτερα από το τελευταίο ραντεβού γιατί μας είπε πως αν ήταν να είχε επηρεαστεί κάτι γύρω γύρω στο κεφαλακι της μικρής θα είχε ήδη γίνει και ησύχασε και αυτός! Τώρα ναι έχω μια αγωνία να δω και το αμνιακο να βελτιώνεται και βλέποντας και κάνοντας, αλλά είμαι σίγουρα πιο ήρεμη! 

Καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που λες για το αν το άκουγα σαν τρίτος.. Το έχω σκεφτεί και εγώ, όπως τωρα ακούω την @fairy-mary και σκέφτομαι το ίδιο! 

Γι'αυτο κι εγω κοριτσακι μου γραφω τη γνωμη μου, γιατι ειμαστε ολες εδω η μια για την αλλη το τριτο ματι, που το χρειαζεσαι σε τετοιες στιγμες! Αυριο θα μας πεις νεακια και ειμαι σιγουρη θα στα εξηγησει μια χαρα για αλλη μια φορα ο καλος σου ο γιατρος!

Just now, Argyroula said:

Ή αδερφή μου όχι είχε άλλες επιπλοκές! Ήταν ο πλακούντας επιπωματικος, Διεισδυτικος, το μωρό δεν τρεφοταν καλά από τον 6ο και είχε και ένα αίματωμα σε πολύ ακατάλληλο σημείο. Απλά ο έμβρυολόγος της έλεγε κάθε εβδομάδα που έκαναν υπέρηχο τις πιθανότητες να επιβιώσει το παιδί και τις πιθανότητες να πάθει κάτι κατά την γέννα λόγω υψηλού κινδύνου ρήξης μήτρας. Ο γιατρός μας της έλεγε λίγο ακόμα θα πάρουμε άλλη μια βδομάδα θα πάνε όλα καλά....

Το φιλικό μου ζευγάρι είχε στα χέρια του πολύ υψηλα ποσοστά για down και για κάποια άλλα χρωμοσώματα  (ειλικρινά δεν ασχολούμουν τότε και δεν ξέρω με σιγουριά να σου πω ποια ήταν) αλλά μου είχε πει τότε η κοπέλα  ότι ο έμβρυολόγος τους είπε ότι το παιδί έχει down...ειχαν πέσει να πεθανουν. Είχαν βρει κέντρα αποκατάστασης για βρέφη με αναπτυξιακά. Ήταν σίγουροι. 

Εντωμεταξυ τώρα νιώθω λες και σας μαυρίζω την ψυχή με αυτά που συζηταω...οσο για την αδερφή μου απλά θέλω να σας δικαιολογηθω για το άγχος που βγάζω καμία φορά σε όλα όσα συζητάμε εδώ μέσα. Ζήσαμε σαν οικογένεια 2 εγκυμοσύνες τραγικές και έναν τοκετό βγαλμένο από το Grey's anatomy...μενν 1.5 μήνα εντατικές... Αλλά τα ζουζούνια μας είναι πολύ καλά.Όπως και η αδερφή μου. Λιγη λογο και έργο θεραπεία χρειάστηκαν ίσως λόγω προωροτητας! Μπορεί και όχι. 

Συγγνωμη να έριξα την ομάδα!!! Απλά για μένα είναι τραυματίκα γεγονότα αυτα. 

Γλυκια μου σιγα μη ζητησεις και συγγνωμη! Ο καθενας μας κουβαλαει βιωματα! Και φυσικα αν βλεπεις σε τοσο κοντινο περιβαλλον σου κατι ασχημο λογικο να εχεις αγχος εσυ! Αλλα Αργυρουλα μου αληθεια εχεις κανει αλματα, απ'οσο σε ξερω δηλαδη μεσω της ομαδουλας! Καμια σχεση με τις αρχες της εγκυμοσυνης και οφειλεις ενα μπραβο στον εαυτο σου, γιατι χειριζεσαι το αγχος σου πολυ καλυτερα!!! Οποτε αντι να λες βγαζω αγχος να σκεφτεσαι την προοδο που εχεις κανει, γιατι δεν ειναι αυτονοητη! Εγω χαιρομα πολυ για σενα!

Να σας ζησουν τα ζουζουνακια σας!!!!!! Και να θυμασαι οτι αν κατι συνεβη καπου και το ξερουμε αυτο το καπου, δεν το κανει πιο πιθανο για εμας! Δυστυχως τιποτα δεν μπορουμε να προβλεψουμε, απλα ελπιζουμε για το καλυτερο και κανουμε οτι περνα απο το χερι μας γι'αυτο!!

  • Μου αρέσει 2

oz5Vp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Υβόννη είπε:

Σιγουρα βοηθαει να εχεις τον ειδικο διπλα σου εννοειται!! Πολλα παιδακια παιδευονται διχως λογο και με τον ειδικο μετα βλεπεις παιρνουν μπρος!! Απλα ειναι λιγο ρευστα τα ορια μεταξυ παθολογικου και μη! Πχ με την καμπυλη ζαχαρου! Πριν 8 χρονια που ηταν εγκυος η κουνιαδα μου (αδερφη του αντρα μου κουνιαδα δεν λεγεται;;;;) ο διαβητης ηταν δυο παθολογικες τιμες και τα ορια διαφορετικα. Οποτε ολα ειναι λιγο ρευστα γενικα στο τι ειναι επικινδυνο και τι οχι. Ειμαστε τυχερες που ζουμε στο 2020 και εχουμε τοση γνωση, σιγουρα. Απλα η εξτρα πληροφορια  εχει και το κοστος του απειρου αγχους...

Ναι κουνιαδα χαχαχαχαχα κι εγω τα μπερδευω

Link to comment
Share on other sites

Just now, Υβόννη είπε:

Γι'αυτο κι εγω κοριτσακι μου γραφω τη γνωμη μου, γιατι ειμαστε ολες εδω η μια για την αλλη το τριτο ματι, που το χρειαζεσαι σε τετοιες στιγμες! Αυριο θα μας πεις νεακια και ειμαι σιγουρη θα στα εξηγησει μια χαρα για αλλη μια φορα ο καλος σου ο γιατρος!

Από το στόμα σου και στου Θεού το αυτί κοριτσακι μου! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για όλα όσα μου λες και για τη συμπαράσταση σου!! 

Τις τελευταίες μέρες μου έχει φυγει η τόση ανησυχία και έχει αντικατασταθεί με λίγα νεύρα σχετικά με όλο αυτό το σύστημα που λέγεται προγεννητικός έλεγχος και πως λειτουργεί! Δεν λέω ιατρική εξέλιξη και πολύ χρήσιμο αλλά θεωρώ σε μεγάλο βαθμό ότι δεν χρησιμοποιείται σωστά από τους γιατρούς που το υπηρετούν..Και αυτό με τις αμνιο, άλλη μάστιγα! Πιο πολύ γίνεται για τα χρήματα και για να μαζεύουν στατιστικές για τις μελέτες τους και τα συνέδρια πάρα από ενδιαφέρον..

Ίσως να με έχει επηρεάσει και η μαμά μου γιατί κάναμε μια συζήτηση για όλα αυτά και μου μίλαγε για το πως γίνονταν παλιά τα πράγματα και πόσο σπάνιο ήταν ακόμα και τότε το να έχει πρόβλημα ένα παιδί κλπ κλπ.

Τι να πω ρε κορίτσια όμως, ποιος χ@στ@κε στην πραγματικότητα να πάει ενάντια σε όλο αυτό όταν πρόκειται για το δικό του παιδί.. Εκεί ποντάρουν και εμείς φυσικά ακολουθούμε από φόβο μη και τύχει σε εμάς! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Υβόννη είπε:

Γι'αυτο κι εγω κοριτσακι μου γραφω τη γνωμη μου, γιατι ειμαστε ολες εδω η μια για την αλλη το τριτο ματι, που το χρειαζεσαι σε τετοιες στιγμες! Αυριο θα μας πεις νεακια και ειμαι σιγουρη θα στα εξηγησει μια χαρα για αλλη μια φορα ο καλος σου ο γιατρος!

Γλυκια μου σιγα μη ζητησεις και συγγνωμη! Ο καθενας μας κουβαλαει βιωματα! Και φυσικα αν βλεπεις σε τοσο κοντινο περιβαλλον σου κατι ασχημο λογικο να εχεις αγχος εσυ! Αλλα Αργυρουλα μου αληθεια εχεις κανει αλματα, απ'οσο σε ξερω δηλαδη μεσω της ομαδουλας! Καμια σχεση με τις αρχες της εγκυμοσυνης και οφειλεις ενα μπραβο στον εαυτο σου, γιατι χειριζεσαι το αγχος σου πολυ καλυτερα!!! Οποτε αντι να λες βγαζω αγχος να σκεφτεσαι την προοδο που εχεις κανει, γιατι δεν ειναι αυτονοητη! Εγω χαιρομα πολυ για σενα!

Να σας ζησουν τα ζουζουνακια σας!!!!!! Και να θυμασαι οτι αν κατι συνεβη καπου και το ξερουμε αυτο το καπου, δεν το κανει πιο πιθανο για εμας! Δυστυχως τιποτα δεν μπορουμε να προβλεψουμε, απλα ελπιζουμε για το καλυτερο και κανουμε οτι περνα απο το χερι μας γι'αυτο!!

Σωστα τα λες... Αλλά νταξει ήταν δύσκολο στην αρχή να με πείσω. Σ ευχαριστώ για αυτό που βλέπεις! Κι εγώ το νιώθω...Αλλά έχω πολύ δρόμο ακόμα μπροστά μου (η καλή μου η ψυχοθεραπευτρια το ξέρει χάχα) γιατί τώρα που θα γεννηθεί να δω τι θα το κάνω τόσο αγχος...Μια μέρα σκεφτόμουν τι ωραία που είναι μέσα στην κοιλίτσα μου και τι θα κάνω όταν θα γεννηθεί... πως θα κοιμάμαι τα βράδια αφού θα είναι κι αυτό εδώ μέσα... Και είπα στον Σπύρο να κάνουμε συμφωνία μέχρι να το ξεπεράσω να κοιμομαστε εναλλάξ. Βέβαια μετά θυμήθηκα όλους εκείνους τους γονεις που λένε ότι όταν κοιμάταιι κοιμάσαι! Σε σχέση με την οικογένεια μου να φανταστείς είμαι πολύ χαλαρή! Χάχα! 

  • Μου αρέσει 2

yi9jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Υβόννη είπε:

Σιγουρα βοηθαει να εχεις τον ειδικο διπλα σου εννοειται!! Πολλα παιδακια παιδευονται διχως λογο και με τον ειδικο μετα βλεπεις παιρνουν μπρος!! Απλα ειναι λιγο ρευστα τα ορια μεταξυ παθολογικου και μη! Πχ με την καμπυλη ζαχαρου! Πριν 8 χρονια που ηταν εγκυος η κουνιαδα μου (αδερφη του αντρα μου κουνιαδα δεν λεγεται;;;;) ο διαβητης ηταν δυο παθολογικες τιμες και τα ορια διαφορετικα. Οποτε ολα ειναι λιγο ρευστα γενικα στο τι ειναι επικινδυνο και τι οχι. Ειμαστε τυχερες που ζουμε στο 2020 και εχουμε τοση γνωση, σιγουρα. Απλα η εξτρα πληροφορια  εχει και το κοστος του απειρου αγχους...

Ή αλήθεια είναι ότι η πεθερά μου ισχυρίζεται ότι δεν είχε ζάχαρο κι ας είχε πάρει 30 κιλά σε κάθε εγκυμοσυνη κι ας έβγαλε 4.300 και 4 500 παιδιά τα οποία τα έβγαλε με το ζόρι και τα δύο. Και ας παλεύουν τόσα χρόνια και ο άντρας μου και η κουνιαδα μου να ρυθμίσουν παχύσαρκια αρχικά και ζάχαρο χολυστερινη από παιδική ηλικία. Μπορεί να είναι και όλα άσχετα. Μπορεί και όχι. Εγώ πολύ θα θελα να μην χρειάζεται να προσέχω!! Τώρα δηλαδή που προσέχω στο τι τρώω δεν με καταλαβαίνει καθόλου και μου λέει κάτι πολύ πέτυχημενα τύπου "Ναι εντάξει εσύ δεν θες να φας αλλά δεν ρώτησα για σένα για το μωρό ρωτησα". Χάχαχα...φαρμακοποιος άνθρωπος!! 

  • Χαχα 3

yi9jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Argyroula είπε:

Ή αλήθεια είναι ότι η πεθερά μου ισχυρίζεται ότι δεν είχε ζάχαρο κι ας είχε πάρει 30 κιλά σε κάθε εγκυμοσυνη κι ας έβγαλε 4.300 και 4 500 παιδιά τα οποία τα έβγαλε με το ζόρι και τα δύο. Και ας παλεύουν τόσα χρόνια και ο άντρας μου και η κουνιαδα μου να ρυθμίσουν παχύσαρκια αρχικά και ζάχαρο χολυστερινη από παιδική ηλικία. Μπορεί να είναι και όλα άσχετα. Μπορεί και όχι. Εγώ πολύ θα θελα να μην χρειάζεται να προσέχω!! Τώρα δηλαδή που προσέχω στο τι τρώω δεν με καταλαβαίνει καθόλου και μου λέει κάτι πολύ πέτυχημενα τύπου "Ναι εντάξει εσύ δεν θες να φας αλλά δεν ρώτησα για σένα για το μωρό ρωτησα". Χάχαχα...φαρμακοποιος άνθρωπος!! 

Χάχαχαχα

Ακραία η πεθερουλα.. Όχι δεν είχε ζάχαρο πες της, ήταν που έτρωγε καλά γι'αυτό έγιναν όλα! 

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, fairy-mary said:

Κοριτσια μολις με πηρε η γιατρος και μου ειπε οτι τα πρωτα αποτελέσματα είναι φυσιολογικά!!!

Το μωράκι έχει φυσιολογικό καρυότυπο!

Θέλω να κλάψω κορίτσια!

 

ΓΙΟΥΠΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Παναγιτσα μου καλη που εισαι διπλα σε αυτο το μωρακι εκανες το θαυματακι σου!!!!! Κλαψε κοριτσι μου να φυγει η ενταση, ολα καλα θα ειναι!!!!!!!! Ποση χαρα κι εμεις μαζι σου!!!!!!!


oz5Vp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...