Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Προσπάθεια Σύλληψης


Recommended Posts

Κορίτσια τι κάνετε?!

Ελπίζω να σας βρίσκω όλες καλά!

Έγινε κάτι περίεργο και θέλω να δω αν  εχει καμία άλλη εμπειρία 

Τελείωσε περιοδο από της 30 του μήνα 

Ηρθαμε σε επαφή προχθές ξημερώματα βέβαια ! Δηλαδή 8 προς 9 μερα του κύκλου (άσχετη μερα) έχω κυκλο 26 με 27 μερες.

Χθες καμία επαφή!σήμερα που πήγα τουαλέτα είδα στο χαρτί λιγο αχνό ροζ , το έπαθα και τον προηγούμενο μήνα αλλά μετά από επαφή περίπου 12 μερα του κύκλου. 

Φοβάμαι για καμία τραχηλιτιδα 

Βέβαια έχω ακούσει ότι και στην ωορρηξία μπορεί να δεις ανοιχτό ροζ 

Έχετε καμία παρόμοια εμπειρία?

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Renez

    Renez 14 δημοσιεύσεις

  • Bellas

    Bellas 13 δημοσιεύσεις

  • Danais

    Danais 13 δημοσιεύσεις

  • vikib

    vikib 7 δημοσιεύσεις

 

 

 

Just now, vikib said:

Λόγω ωορρηξια λογικα. Μου έχει συμβεί κάποιες φορές. Μην πάει ο νους σου στο κακο

Ευχαριστώ πολύ ! Άρα θεώρητικα αν συμβαίνει αυτό σήμερα είναι ημέρα ωορρηξίας?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Bellas είπε:

 

 

 

Ευχαριστώ πολύ ! Άρα θεώρητικα αν συμβαίνει αυτό σήμερα είναι ημέρα ωορρηξίας?

Δ ειναι σιγουρο. Όπως κ με τα υγρά κ τους πόνους. Αλλες γυναίκες πονανε μετα την ωορρηξια άλλες πριν

Εγω θα την έπιανα σαν γόνιμη γτ ποτέ δ ξερεις

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα! Κι εγώ είμαι καινούρια στο φόρουμ! Κάνουμε εδώ και κάποιους μήνες προσπάθεια με τον άντρα μου για παιδί. Έχω μεγάλο κύκλο 32 ημερών όμως τον τελευταίο καιρό μάλλον λόγω άγχους για την εγκυμοσύνη έχω κάποιες μέρες καθυστέρηση. Με τον άντρα μου είχαμε μέρα παρά μέρα επαφές από την 8η μέρα του κύκλου μου έως και την 22η μέρα. Εντωμεταξύ είχα για μια εβδομάδα περίπου εκείνες τις ημέρες πόνους ωορρηξίας και υγρά τα οποία βέβαια δεν μπορούσα να καταλάβω αν ήταν δικά μου ή δικά του εκείνες τις ημέρες. Μετά την 22η μέρα και αφού πέρασε ο πονος στην κοιλια και πίστευα ότι η ωορρηξία έχει τελειώσει ο άντρας μου κουράστηκε και του είπα να σταματήσουμε την προσπάθεια γι αυτό το μήνα αφού δεν έχει νόημα. Ομως έχω παρατηρήσει ότι συνέχισα να έχω υγρά ωορρηξίας τα οποία είναι πολυ έντονα τις τελευταίες τέσσερις μέρες και ανησυχώ μήπως οι προσπάθειες που κάναμε πήγαν χαμένες επειδή η ωορρηξία καθυστέρησε. Από την άλλη όμως λέω δεν μπορεί αφού περιμένω περίοδο σε μια εβδομάδα και η ωορρηξία υποτίθεται έρχεται πιο νωρίς... Τι λέτε βρε κορίτσια τι είναι αυτά τα υγρά καθυστερημένη ωορρηξία ή είναι φυσιολογικά? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Thessalonikia25 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Κι εγώ είμαι καινούρια στο φόρουμ! Κάνουμε εδώ και κάποιους μήνες προσπάθεια με τον άντρα μου για παιδί. Έχω μεγάλο κύκλο 32 ημερών όμως τον τελευταίο καιρό μάλλον λόγω άγχους για την εγκυμοσύνη έχω κάποιες μέρες καθυστέρηση. Με τον άντρα μου είχαμε μέρα παρά μέρα επαφές από την 8η μέρα του κύκλου μου έως και την 22η μέρα. Εντωμεταξύ είχα για μια εβδομάδα περίπου εκείνες τις ημέρες πόνους ωορρηξίας και υγρά τα οποία βέβαια δεν μπορούσα να καταλάβω αν ήταν δικά μου ή δικά του εκείνες τις ημέρες. Μετά την 22η μέρα και αφού πέρασε ο πονος στην κοιλια και πίστευα ότι η ωορρηξία έχει τελειώσει ο άντρας μου κουράστηκε και του είπα να σταματήσουμε την προσπάθεια γι αυτό το μήνα αφού δεν έχει νόημα. Ομως έχω παρατηρήσει ότι συνέχισα να έχω υγρά ωορρηξίας τα οποία είναι πολυ έντονα τις τελευταίες τέσσερις μέρες και ανησυχώ μήπως οι προσπάθειες που κάναμε πήγαν χαμένες επειδή η ωορρηξία καθυστέρησε. Από την άλλη όμως λέω δεν μπορεί αφού περιμένω περίοδο σε μια εβδομάδα και η ωορρηξία υποτίθεται έρχεται πιο νωρίς... Τι λέτε βρε κορίτσια τι είναι αυτά τα υγρά καθυστερημένη ωορρηξία ή είναι φυσιολογικά? 

Υγρά δεν είναι απαραίτητο να έχουμε μοοονο στην ωορρηξία..σίγουρα εκείνα είναι λίγο πιο έντονα ή σαν τζελ κάποιες φορές αλλά κ στην εγκυμοσύνη πχ έχουμε υγρά αλλά και τις μέρες πριν την περίοδο κάποιες γυναίκες έχουν αυξημένα κολπικά υγρά..

Τους προηγούμενους μήνες δεν είχες αυτά τα υγρά μετά την ωορρηξία?

Πάντως αγάπη μου ναι συνήθως η ωορρηξία έχει γίνει μέχρι την 22η ημέρα χωρίς να είναι απόλυτο,αλλά από τη στιγμή που κουράστηκε ο άντρας σου καλά κάνατε κ σταματήσατε γτ αν σας γίνει σαν απλά μέσον για παιδί η επαφή μεταξύ σας δε θα σας κάνει καλό..οπότε το νιώθετε για όσο το νιώθετε.

Οι μέρες πάντως που λες κ με το μέρα παρά μέρα είναι ιδανικά!! Στο εύχομαι ολόψυχα!!

Link to comment
Share on other sites

Όχι τις προηγούμενες φορές δεν ήταν τόσο έντονα πάρα μόνο στην ωορρηξία. Επίσης είναι διάφανα όπως ακριβώς στην ωορρηξία. Η αλήθεια είναι ότι ο άντρας μου νιώθω ότι αγχώνεται πιο πολύ από μένα. Μάλλον την επόμενη φορά θα πάρω τεστ ωορρηξίας για να είμαι πιο σίγουρη αν και ο γυναικολόγος μου μου είπε να μην πάρω. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Thessalonikia25 είπε:

Όχι τις προηγούμενες φορές δεν ήταν τόσο έντονα πάρα μόνο στην ωορρηξία. Επίσης είναι διάφανα όπως ακριβώς στην ωορρηξία. Η αλήθεια είναι ότι ο άντρας μου νιώθω ότι αγχώνεται πιο πολύ από μένα. Μάλλον την επόμενη φορά θα πάρω τεστ ωορρηξίας για να είμαι πιο σίγουρη αν και ο γυναικολόγος μου μου είπε να μην πάρω. 

Στο είπε γτ ξέρει ότι θα σας αγχωσεις ακόμη πιο πολύ κ θα μπείτε στο τρυπάκι ααααα έχω ωορρηξία γδυσου να τη προλάβουμε!! Κ θα το κάνετε πιο στημένα κ όχι απλά επειδή το απολαμβάνετε..

Αλλά(!) Αν εσύ πιστεύεις πως θα νιώσεις πιο σίγουρη με αυτό κάντο..όπως νιώθετε καλύτερα..πόσους μήνες προσπαθείτε κ τι ηλικία έχετε αν επιτρέπεται?

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθούμε περίπου 10 μήνες... Είμαστε μικροί ακομα 26 χρονων και οι δύο αλλά θέλουμε πολύ ένα παιδάκι. Το θέμα είναι ότι υπάρχει ένα πρόβλημα στην κινητικότητα του σπέρματος. Είναι στο κατώτερο φυσιολογικό όριο. Ο γυναικολογος μας είπε ότι μπορεί τα αποτελέσματα να ήταν επηρεασμένα από κάποια βακτήρια που μας βρήκαν και να ξανακάνουμε εξέτασεις. Παράλληλα  παίρνουμε και κάποιες βιταμίνες. Ελπίζω το πρόβλημα με την κινητικότητα να μπορέσει να διορθωθεί και να τα καταφέρουμε! Θα ξανακάνει σπέρμοδιάγραμμα σε ένα μήνα περίπου. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Thessalonikia25 είπε:

Προσπαθούμε περίπου 10 μήνες... Είμαστε μικροί ακομα 26 χρονων και οι δύο αλλά θέλουμε πολύ ένα παιδάκι. Το θέμα είναι ότι υπάρχει ένα πρόβλημα στην κινητικότητα του σπέρματος. Είναι στο κατώτερο φυσιολογικό όριο. Ο γυναικολογος μας είπε ότι μπορεί τα αποτελέσματα να ήταν επηρεασμένα από κάποια βακτήρια που μας βρήκαν και να ξανακάνουμε εξέτασεις. Παράλληλα  παίρνουμε και κάποιες βιταμίνες. Ελπίζω το πρόβλημα με την κινητικότητα να μπορέσει να διορθωθεί και να τα καταφέρουμε! Θα ξανακάνει σπέρμοδιάγραμμα σε ένα μήνα περίπου. 

Εννοείται πως οπότε νιώθει ο καθένας κάνει το παιδί του κορίτσι μου κ εγώ 27 είμαι. Την ηλικία τη ρώτησα για να καταλάβω σε συνδυασμό με το πόσο καιρό προσπαθείτε αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα κ σας έχει φτάσει στο σημείο να θέλετε τεστ ωορρηξίας..

Γτ είναι κ πολλοί που αν από τον 1ο-2ο μήνα δε πιάσουν τρελενονται ενώ δε χρειάζεται..αλλά μόνη σου μου απάντησες λέγοντας μου για το θέμα στο σπέρμα του..η αλήθεια είναι 10 μήνες για άτομα κιόλας μικρής ηλικίας είναι αρκετοί ώστε να σας ταρακουνήσουν.. στη θέση σου θα προσπαθούσα έστω με τεστ ωορρηξίας 1-2 μήνες ακόμη κ αν φτάσετε στον χρόνο προσπαθειών χωρίς αποτέλεσμα θα ήταν καλό να ξανά δείτε το θέμα του συζύγου ίσως κ με κάποιον άλλο γιατρό..

εύχομαι ο,τι καλύτερο κ ελπίζω να είσαι ήδη εγκυουλα κ να μη συζητάμε ξανά το ίδιο τον άλλο μήνα αλλά για το πως πάει η εγκυμοσύνη σου ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Renez είπε:

Εννοείται πως οπότε νιώθει ο καθένας κάνει το παιδί του κορίτσι μου κ εγώ 27 είμαι. Την ηλικία τη ρώτησα για να καταλάβω σε συνδυασμό με το πόσο καιρό προσπαθείτε αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα κ σας έχει φτάσει στο σημείο να θέλετε τεστ ωορρηξίας..

Γτ είναι κ πολλοί που αν από τον 1ο-2ο μήνα δε πιάσουν τρελενονται ενώ δε χρειάζεται..αλλά μόνη σου μου απάντησες λέγοντας μου για το θέμα στο σπέρμα του..η αλήθεια είναι 10 μήνες για άτομα κιόλας μικρής ηλικίας είναι αρκετοί ώστε να σας ταρακουνήσουν.. στη θέση σου θα προσπαθούσα έστω με τεστ ωορρηξίας 1-2 μήνες ακόμη κ αν φτάσετε στον χρόνο προσπαθειών χωρίς αποτέλεσμα θα ήταν καλό να ξανά δείτε το θέμα του συζύγου ίσως κ με κάποιον άλλο γιατρό..

εύχομαι ο,τι καλύτερο κ ελπίζω να είσαι ήδη εγκυουλα κ να μη συζητάμε ξανά το ίδιο τον άλλο μήνα αλλά για το πως πάει η εγκυμοσύνη σου ;)

Μακάρι και σε ευχαριστώ πάρα πολύ αλλά η αλήθεια είναι ότι προσπαθώ να μην ελπίδες ακόμα, τουλάχιστον μέχρι να δω πως έχει θεραπευτεί ο άντρας μου! 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια !!! Σας διαβάζω πολύ καιρό τώρα κ αποφάσισα κ εγώ να γίνω μέλος μιας και συμπάσχω τον τελευταίο καιρό !!!, Πριν 3 χρόνια περίπου η γυναικολόγος μου μου βρήκε μια κύστη ενδομητριωσης . Το έψαξα αρκετά το θέμα με εξετάσεις αίματος ,υπερήχους κτλ κτλ. Πήρα για 2χρονια περίπου αντισυλληπτικά κ η κυστουλα μου έδειξε να ανταποκρίνεται, μειώθηκε κιόλας...όχι κάτι τρομερό αλλά οκ! Πέρυσι λοιπόν το Πάσχα μου σταμάτησε τα αντισυλληπτικά καθώς αποφασίσαμε να κάνουμε προσπάθειες για μωράκι....μέχρι κ πριν 2 μήνες δεν είχαμε πάρει το θέμα κ πολύ "ζεστά" οπότε κ σύνολο μετράμε περί τους 3-4 μήνες προσπαθειών .Τους τελευταίους 2μηνες όμως είμαστε στη φουλ προσπάθεια κ τώρα που σας γράφω είμαι εν αναμονή περιόδου ή μωρού....θα δείξει...ελπίζω για το μωράκι !!!!Εννοείται πως ψάχνω κ εγώ για σημάδια που να φανερώνουν εγκυμοσύνη κ τα σχετικά....χχαχαχχα τεστ δεν έχω κάνει ακόμη,είμαι στην 24η ημέρα του κύκλου ,δεν ξέρω γιατί...ίσως για να μην απογοητευτω κ αυτό το μήνα.... 

Από την αρχή ακόμη η γιατρός μου έδωσε βιταμίνη D κ φολικό οξύ . Στη τελευταία μου επίσκεψη μου είπε να σταματήσω το φολικό κ να συνεχίσω με τις βιταμίνες της AMS ova max ,θα ήθελα να μάθω εάν τις έχει πάρει κ καμία άλλη κοπέλα κ εάν είχε αποτελέσματα . Εγώ τώρα τις παρήγγειλα κ τις αναμένω ...για να δούμε ! Μακάρι να κρατήσουμε όλοι στα χέρια μας αυτό που τόσο λαχταράμε!!! 

Link to comment
Share on other sites

On 5/5/2020 at 4:48 PM, Betty 79 said:

Επειδή σε νιώθω και ξέρω τι περνάς γιατί τα είχα περάσει και εγώ, θα ήθελα να σου προτείνω τον γιατρό που έχω τώρα, δεν χάνεις τίποτα να του κάνεις μια επίσκεψη, ξέχασα να αναφέρω ότι κανένας από τους προηγούμενους γυναικολόγους που είχα δεν είχε βρει ότι είχα συμφησεις στη μήτρα και αυτός ήταν ένας λόγος που δεν εμένα έγκυος, Παναγιώτης βακας Αρεταίειο διευθυντής τμήματος υπογονιμότητας

 

On 5/6/2020 at 10:40 PM, Elissavet elsa said:

Καλησπέρα κορίτσια !!! Σας διαβάζω πολύ καιρό τώρα κ αποφάσισα κ εγώ να γίνω μέλος μιας και συμπάσχω τον τελευταίο καιρό !!!, Πριν 3 χρόνια περίπου η γυναικολόγος μου μου βρήκε μια κύστη ενδομητριωσης . Το έψαξα αρκετά το θέμα με εξετάσεις αίματος ,υπερήχους κτλ κτλ. Πήρα για 2χρονια περίπου αντισυλληπτικά κ η κυστουλα μου έδειξε να ανταποκρίνεται, μειώθηκε κιόλας...όχι κάτι τρομερό αλλά οκ! Πέρυσι λοιπόν το Πάσχα μου σταμάτησε τα αντισυλληπτικά καθώς αποφασίσαμε να κάνουμε προσπάθειες για μωράκι....μέχρι κ πριν 2 μήνες δεν είχαμε πάρει το θέμα κ πολύ "ζεστά" οπότε κ σύνολο μετράμε περί τους 3-4 μήνες προσπαθειών .Τους τελευταίους 2μηνες όμως είμαστε στη φουλ προσπάθεια κ τώρα που σας γράφω είμαι εν αναμονή περιόδου ή μωρού....θα δείξει...ελπίζω για το μωράκι !!!!Εννοείται πως ψάχνω κ εγώ για σημάδια που να φανερώνουν εγκυμοσύνη κ τα σχετικά....χχαχαχχα τεστ δεν έχω κάνει ακόμη,είμαι στην 24η ημέρα του κύκλου ,δεν ξέρω γιατί...ίσως για να μην απογοητευτω κ αυτό το μήνα.... 

Από την αρχή ακόμη η γιατρός μου έδωσε βιταμίνη D κ φολικό οξύ . Στη τελευταία μου επίσκεψη μου είπε να σταματήσω το φολικό κ να συνεχίσω με τις βιταμίνες της AMS ova max ,θα ήθελα να μάθω εάν τις έχει πάρει κ καμία άλλη κοπέλα κ εάν είχε αποτελέσματα . Εγώ τώρα τις παρήγγειλα κ τις αναμένω ...για να δούμε ! Μακάρι να κρατήσουμε όλοι στα χέρια μας αυτό που τόσο λαχταράμε!!! 

Elissavet πόσο χρόνων είσαι αν επιτρέπεται?

Όταν λες κύστη ενδομητρίωσης?σε επηρεάζει πουθενά, πχ έντονοι πόνοι πριν την περιοδο κτλ 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Bellas είπε:

 

Elissavet πόσο χρόνων είσαι αν επιτρέπεται?

Όταν λες κύστη ενδομητρίωσης?σε επηρεάζει πουθενά, πχ έντονοι πόνοι πριν την περιοδο κτλ 

Καλημέρα ! Είμαι στα 33... Ναι έχω αρκετό πόνο στις πρώτες μέρες της περιόδου... Έχεις κ εσύ κάποια ανάλογη εμπειρία ;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Elissavet elsa said:

Καλημέρα ! Είμαι στα 33... Ναι έχω αρκετό πόνο στις πρώτες μέρες της περιόδου... Έχεις κ εσύ κάποια ανάλογη εμπειρία ;

Εγώ όχι, έχει όμως μια φίλη μου. 

Έβλεπε και εκείνη μια κύστη και τελικά έκανε εγχείρηση λαμπαρασκοπικα ,στην δική της περίπτωση βρήκαν μεγάλη εστία ενδομητρίωσης που στον υπέρηχο δεν φαινόταν φυσικά μιας και η πάθηση της ενδομητρίωσης συνήθως μόνο λαμπαροσκοπικα φαίνεται. 

Μετά το χειρουργείο την έκοψαν την περίοδο για 6 μήνες, πάντως μετσ έκανε παιδάκι κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα 

Εγώ θα σου πρότεινα να μην αφήνεις τα χρόνια να περνάνε και να το ψάξεις πιο πολύ 

Εγώ έκανα λαμπαροσκοπικο χειρουργείο για  να αφαιρέσω ινομύωματα αλλά επειδή και εγώ είχα πολύ έντονους πόνους πριν την περιοδο δεν σου κρύβω ότι φοβόμουν την ενδομητρίωση. 

Τελικά δεν είχα και οι πόνοι οφείλονται στο προεμμηνοριακο σύνδρομο που είναι πολύ κοινό σε πολλές γυναίκες 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...