Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • On 27/3/2024 at 7:13 ΜΜ, Σποράκι είπε:

      Η μαστογραφία γίνεται τις πρώτες μέρες του κύκλου. Μη την κανείς τώρα, περίμενε να αδιαθετήσεις και την κάνεις. Προλαβαίνεις πριν την ετ 

      Ξερω πως γινεται τις πρωτες μερες αλλα ειπα να κανω μια απελπιδα προσπάθεια..... Θα το δεχτούν άραγε να την κάνω ταυτόχρονα με την διαδικασία ετ;

      On 27/3/2024 at 7:12 ΜΜ, Nels είπε:

      Τώρα το στήθος σου είναι πρησμένο, η μαστογραφία συστήνεται να γίνεται ακριβώς  μετά την περιοδο εως και πριν την ωωορηξια.Ρωτα και τον γιατρό σου τι θα σου πει

      Ευχαριστώ για την απάντηση! Από το διαγνωστικό μου ειπανε πως οι ακτινολογοι αρνούνται να κάνουν στο 2ο 15νθημερο....

      Οπότε δεν ξέρω αν έχει σημασία να τον ρωτήσω  

Προσπάθεια Σύλληψης


Recommended Posts

On 28/4/2020 at 10:19 ΜΜ, Bellas είπε:

Όταν ξεκινήσαμε προσπάθειες πριν 3 χρόνια είχα πάει για μια εξέταση ρουτίνας στο γιατρό και φυσικά του εξέφρασα και το πλάνο για προσπάθειάς συλληψης !

Τότε για πρώτη φορά έμαθα ότι έχω και ένα ινομύωμα 2,5 εκ στο πυθμένα της μήτρας, εκείνος ο γιατρός τότε μου είπε να το βγάλω (μου έβγαλε και το κουστούμι τιμής) με υστερεκτομή γιατί αυτά όπως μου είπε είναι σαν πλακες επάνω την γονιμότητα!

Εγώ όπως καταλαβαίνετε κορίτσια φοβήθηκα και πήγα για δεύτερη γνώμη! Σε δύο γιατρός πήγα τότε και οι δυο μου είπαν ξεκάθαρα ότι δεν το πειράζω είναι πολύ μικρό και δεν θα ενοχλήσει στην συλληψη. 

Επίσης τότε στα 34 έτη μου είπαν ότι για να θεωρηθεί ένα ζευγάρι υπογονιμο θα πρέπει να κάνει προσπάθειες 1 χρόνο (τουλάχιστον μέρα πάρα μέρα τις γονιμες μερες )

Έτσι πέρασε ένας χρόνος χωρίς επιτυχία!και ξεκινήσαμε το ψάξιμο με ορμονικές εξετάσεις και σπερματοδιαγραμμα και ξανά προσπάθειές και βιταμινες πολλες!όπως μας καθοδήγησε ο γιατρός 

Στο μεσοδιάστημα το ινομύωμα έγινε δύο ινομυώματα και μεγάλωναν!έφτανε 8εκ και τα δύο μαζί (ενωμένα ηταν)

Αποφασίσαμε να τα βγάλουμε με λαμπαροσκοπικό χειρουργείο και επιπλέον έτσι θα είχε την ευκαιρία ο γιατρός να δει αν υπάρχει και κάποιο άλλο πρόβλημα (φοβόμασταν για ενδομητρίωση)

Και να με ξανά εδώ σήμερα!στην προσπάθεια χωρις κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα!μιας και έχουμε μπει στο club ζευγαριών με ανεξήγητη υπογονιμότητα!

Το πως πέρασαν τρία χρόνια ούτε το κατάλαβα, το μόνο που ξέρω είναι ότι το όταν ψάχνεις το γιατί ? Και απαντηση δεν παιρνεις είναι ότι πιο ψυχοφθόρο !

Αυτό είναι το δικό μου ταξίδι!

Ελπίζω σύντομα όλες οι κοπέλες που προσπαθούν με σθένος ψυχής να καταφέρουν αυτό το θαύμα της φύσης που λέγετε συλληψη! Και όλες να έχουμε την ευκαιρία να αγκαλιάσουμε το δικό μας μωρό!

Γεια σου κοριτσι μου,επειδη κι εγω ειμαι στην προσπαθεια,δεσποινίς ετων 39 παρακαλω και μου βρηκαν στη σαλπιγγογραφια ενα ινομυωμα κι ακομα ειμαι στο ψαξιμο(θα κανω υπερηχο)ομως ο γιατρος μου ειπε για εξωσωματική,ημουν περιεργη αν τα καταφερες...
Ευχομαι να εισαι με το μωρο σου στην κοιλια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Renez

    Renez 14 δημοσιεύσεις

  • Bellas

    Bellas 13 δημοσιεύσεις

  • Danais

    Danais 13 δημοσιεύσεις

  • vikib

    vikib 7 δημοσιεύσεις

@despina. Καλημέρα κορίτσι μου όχι δυστυχώς συλληψη δεν έχουμε καταφέρει ακόμα.Φυσιολογικα προσπαθούμε και δεν έχουμε μπει σε διαδικασία να σκεφτούμε εξωσωματικη. Εγώ τα υνιομηοματα τα είχα στην μήτρα και θα αφαίρεσα λαμπαροσκοπικα.στην δική σου περίπτωση λογικά ο γιατρός προτείνει εξωσωματική για στην ουσία με μια σάλπιγγα μειώνονται πολύ οι πιθανότητες συν η ηλικία μας που δεν βοηθάει. Εγώ θα ξανά κάνω ορμονολογικες γιατί παρότι η περίοδος μου είναι σταθερή η ορμόνη sh αν θυμάμαι καλά ήταν ανεβασμένη και υποδεικνύει το σύνδρομο πολυκυστικων ωοθηκών. Αν αποφάσιζα για εξωσωματική νομίζω θα πήγαινα για φυσικούς κύκλους.

Στείλε μου νέα σου !

Πόσο καιρό προσπάθεια για σύλληψη?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Bellas είπε:

@despina. Καλημέρα κορίτσι μου όχι δυστυχώς συλληψη δεν έχουμε καταφέρει ακόμα.Φυσιολογικα προσπαθούμε και δεν έχουμε μπει σε διαδικασία να σκεφτούμε εξωσωματικη. Εγώ τα υνιομηοματα τα είχα στην μήτρα και θα αφαίρεσα λαμπαροσκοπικα.στην δική σου περίπτωση λογικά ο γιατρός προτείνει εξωσωματική για στην ουσία με μια σάλπιγγα μειώνονται πολύ οι πιθανότητες συν η ηλικία μας που δεν βοηθάει. Εγώ θα ξανά κάνω ορμονολογικες γιατί παρότι η περίοδος μου είναι σταθερή η ορμόνη sh αν θυμάμαι καλά ήταν ανεβασμένη και υποδεικνύει το σύνδρομο πολυκυστικων ωοθηκών. Αν αποφάσιζα για εξωσωματική νομίζω θα πήγαινα για φυσικούς κύκλους.

Στείλε μου νέα σου !

Πόσο καιρό προσπάθεια για σύλληψη?

Καλημερα @Bellas!
Δεν εχω μια σαλπιγγα.Δυο εχω κανονικα.Ταλαιπωρηθηκες με τη λαπαροσκοπικη αφαιρεση?
Αν εισαι ικανοποιημενη θες να μου πεις πού την εκανες?
Κι εγω εχω σύνδρομο πολυκυστικων ωοθηκών με σταθερο ομως κυκλο.Ουσιαστικα οι προσπαθειες μας ειναι κανα 7μηνο.Χωρις ομως να ασχολιομασταν πολυ με γονιμες κτλ.Προσπαθουσαμε απλα να ερχομαστε οσο πιο συχνα σε επαφες.
Τις τελευταιες μερες με αγχωσε ουσιαστικα ο γυναικολογος και το χω παρει πιο σοβαρα.Βασικα δε φταιει ο γυναικολογος φταιει το ινομυωμα και το οτι το σπερμα του συζηγου δε βρεθηκε πολυ καλο και θα πρεπει να κανουμε επαναλειπτικο.Ομως κατα τη γνωμη του γιατρου μου δεν εχουμε τοσο καιρο να βελτιωσουμε σπερμα

Link to comment
Share on other sites

@despina. Κορίτσι μου ο γιατρός τι σου είπε φραζει το υνιομηομα την μια σάλπιγγα?

Αν την κλείνει μόνο από την μια μπορείς να συλλάβεις. 

Το λαμπαροσκοπικό το έκανα στο Λιτό μια μέρα μόνο έμεινα νοσοκομείο, δεν πονάει καθόλου και μόνο την πρώτη μέρα νιώθεις λίγο περίεργα, δεν μπορείς να σηκωθείς εύκολα. Την άλλη μέρα φεύγεις από το νοσοκομείο και το πολύ σε μια εβδομάδα έχεις επανέλθει κανονικά. Δεν είναι κάτι τραγικό μην φοβάσαι!

 

Μετά το λαμπαροσκοπικό θέλει το λιγότερο 6 μήνες να περάσουν  για να ξεκινήσεις προσπάθειες για σύλληψη 

 

Εγώ όταν αφαίρεσα τα υνιομηοματα το έκανα και για να δει ο γιατρός μέσα αν είναι όλα καλά, στην ουσία εγώ τα είχα στον πυθμένα της μήτρας και θεωρητικά δεν ενοχλούσαν κάπου πλυν ότι άρχισαν να μεγαλώνουν, επομένως αποφασίσαμε να τα βγάλουμε .

 

Εμένα το σπέρμα μου του άντρα μου είναι οκ 

Άρα καταλαβαίνεις ότι είμαστε στα ζευγάρια με ανεξήγητη υπογονιμότητα.  Φαντάσου ότι από τότε που έκανα το χειρουργείο έχει περάσει πάνω από χρόνος και ο πελαργός ακόμα να μας επισκεφτεί .

Εγώ είμαι 38 ο άντρας μου 43 ,Δεν απελπιζομαστε όμως!

 

Εγω προσεχώς θα ξανά κάνω ορμονολογικες

Γιατί και η πολυκυστικες δεν βοηθάνε δυστυχώς. 

Εσύ έχεις κάνει ορμονολογικες?

Ο γιατρός σου για τις πολυκυστικες τι σου είπε?

Για σπερματενγχυση δεν σου είπε?

@despina. Ξέχασα να σου πω εγώ το τελευταίο εξάμηνο χρησιμοποιώ λιπαντικό στις επαφές το conceive plus 

Δεν ξέρω αν κάνω καλά αλλά το συγκεκριμένο είναι φιλικό προς το σπέρμα και όπως υποστηρίζει το βοηθάει κιόλας λίγο 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Bellas είπε:

Κορίτσι μου ο γιατρός τι σου είπε φραζει το υνιομηομα την μια σάλπιγγα?

Δε μου πε ακριβως πολλα πολλα,γιατι θα κανουμε την Πεμπτη υπερηχο στο Μητερα για να το δει ακριβως και θα ξαναμιλησουμε.Εχω μια ελπιδα μηπως δεν ειναι σε κακο σημειο,αν και μου πε οτι αφου βρεθηκε κι αυτο παμε μαλλον για εξωσωματικη.Τον ρωτησα παντως αν πρεπει να αφαιρεθει και μου πε οχι.
Αυτο που μου κανε εντυπωση ειναι γιατι δεν το χε δει στον δικο του υπερηχο και γιατι δεν κανουμε υστεροσκοπηση.

 

1 hour ago, Bellas είπε:

Εσύ έχεις κάνει ορμονολογικες?

Ορμονολογικες προς το παρον μου δωσε προγεστερονη,προλακτινη και αντιμυλλεριο.Εδω στο φορουμ ειδα οτι χρειαζονται και αρκετες αλλες και θα παω με δικη μου πρωτοβουλια σε ενδοκρινολογο να μου τις γραψει.

 

1 hour ago, Bellas είπε:

Ο γιατρός σου για τις πολυκυστικες τι σου είπε?

Συνδρομο πολυκυστικων εχω απο παιδι,χωρις ιδιαιτερα θεματα,απλα μου ειπε οτι μπορει καποιες μερες να μην εχω ωορρηξια που αυτο ρυθμιζεται με χαπια.

 

1 hour ago, Bellas είπε:

Για σπερματενγχυση δεν σου είπε? 

Για σπερματέγχυση δε μου πε,εγω θελω να τον ρωτησω οταν ξαναβρεθουμε,ομως μου πε μια φιλη μου οτι το μετανιωσε  γιατι πηρε τα ιδια φαρμακα με την εξωσωματική και οι πιθανοτητες ειναι μολις 5% παραπανω απο τη φυσιολογικη συλληψη!Εσυ εχεις δοκιμασει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, despina. said:

Δε μου πε ακριβως πολλα πολλα,γιατι θα κανουμε την Πεμπτη υπερηχο στο Μητερα για να το δει ακριβως και θα ξαναμιλησουμε.Εχω μια ελπιδα μηπως δεν ειναι σε κακο σημειο,αν και μου πε οτι αφου βρεθηκε κι αυτο παμε μαλλον για εξωσωματικη.Τον ρωτησα παντως αν πρεπει να αφαιρεθει και μου πε οχι.
Αυτο που μου κανε εντυπωση ειναι γιατι δεν το χε δει στον δικο του υπερηχο και γιατι δεν κανουμε υστεροσκοπηση.

 

Ορμονολογικες προς το παρον μου δωσε προγεστερονη,προλακτινη και αντιμυλλεριο.Εδω στο φορουμ ειδα οτι χρειαζονται και αρκετες αλλες και θα παω με δικη μου πρωτοβουλια σε ενδοκρινολογο να μου τις γραψει.

 

Συνδρομο πολυκυστικων εχω απο παιδι,χωρις ιδιαιτερα θεματα,απλα μου ειπε οτι μπορει καποιες μερες να μην εχω ωορρηξια που αυτο ρυθμιζεται με χαπια.

 

Για σπερματέγχυση δε μου πε,εγω θελω να τον ρωτησω οταν ξαναβρεθουμε,ομως μου πε μια φιλη μου οτι το μετανιωσε  γιατι πηρε τα ιδια φαρμακα με την εξωσωματική και οι πιθανοτητες ειναι μολις 5% παραπανω απο τη φυσιολογικη συλληψη!Εσυ εχεις δοκιμασει?

Ναι έτσι έχω ακούσει και εγώ ότι η σπερματενγχυση χαμένος κόπος 

Όχι δεν έχω δοκιμάσει προς το παρόν μόνο φυσιολογικά προσπαθούμε 

Να κάνεις τις ορμονικές εξετάσεις παίζουν σημαντικό ρόλο 

Εγώ θέλω να κάνω και μια για βιταμίνες να δω αν καποια βιταμίνη λείπει από τον οργανισμό μου 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...