Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλημέρα σε όλες! Θα χρειαστώ την βοήθεια από κοπέλες που έχουν προχωρήσει με δωρεά ωαριων στην Θεσσαλονίκη. Χρειάζομαι πληροφορίες (σε προσωπικο μήνυμα αν είναι εύκολο καθώς δεν ξέρω αν επιτρεπεται η δημόσια αναφορά)για γιατρούς και κέντρα καθώς δεν γνωρίζω καθόλου.Επίσης ο γιατρός είναι προτιμότερο να είναι του κέντρου η εξωτερικός συνεργάτης;ευχαριστώ πολύ και ευχομαι σε όλες ότι καλυτερο! 

Παλίνδρομη και προγεννητικός έλεγχος


Recommended Posts

Just now, Nephelie είπε:

Καλησπερα! Αυτο που λεω ειναι οτι πρεπει να κανουμε καποιες εξετασεις επαναληψη της θρομβοφιλιας κ αυτες γινονται απο την 6η εως την 8η εβδομαδα κυησης.τοτε φαινεται τι συμβαινει και αν ολα πανε καλά.την υστεροσκοπηση τη προτεινουν και διχως να  φαινεται κατι στον υπερηχο ειδικα σε εξωσωματικη.

Αυτό το δεν μου το έχει κανένας γιατρός ότι θα πρέπει να τις επαναλάβω αν ξανά μείνω έγκυος !!σε ευχαριστώ παρά πολύ που μου το είπες !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 87
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Ruby15 είπε:

Αυτό το δεν μου το έχει κανένας γιατρός ότι θα πρέπει να τις επαναλάβω αν ξανά μείνω έγκυος !!σε ευχαριστώ παρά πολύ που μου το είπες !

Λαθος τους :-( και ας εχουμε εξεταστει για θρομβοφιλια πριν και ειμαστε μια χαρα  θελει οπωσδηποτε ξανά τσεκ τοτε γιατί εχουν χαθει πολλα μωρακια μου το είπε ξεκαθαρα η αιματολογος κ ο εξωσωματικος μου..μετα αφου δυστυχως χαθει το εμβρυο και δεν κανεις εξετασεις δε θα το παρεις ποτέ χαμπαρι..νασαι καλά κοπελα μου.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nephelie είπε:

Λαθος τους :-( και ας εχουμε εξεταστει για θρομβοφιλια πριν και ειμαστε μια χαρα  θελει οπωσδηποτε ξανά τσεκ τοτε γιατί εχουν χαθει πολλα μωρακια μου το είπε ξεκαθαρα η αιματολογος κ ο εξωσωματικος μου..μετα αφου δυστυχως χαθει το εμβρυο και δεν κανεις εξετασεις δε θα το παρεις ποτέ χαμπαρι..νασαι καλά κοπελα μου.

Ρε νεφέλη μου ούτε κ εμένα μου το έχουν πει αυτό. Ούτε η αιματολόγος δηλαδή. 


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, νικηαντωνια81 είπε:

Ρε νεφέλη μου ούτε κ εμένα μου το έχουν πει αυτό. Ούτε η αιματολόγος δηλαδή. 

Μου ειπε εχουν χαθει πολλα μωρακια και με πιασε η καρδια μου ε οχι να χανονται και απο αυτο το απλό πραγμα ρε παιδιά.εχω κανει το πακετο κληρομομικης θρομβοφιλιας και επικτητης εξετασεις καρδιολιπινες κλπ(αυτα που ανεφερα πιο πανω) δεν εχω θρομβοφιλια ειμαι αριστα σε ολα, και μου ειχε πει πιο παλια και σημερα ξανα που μιλησα μαζι της’συνεχιζεις σαλοσπιρ και αντιπηκτικες κανονικοτατα και επανεξεταση την 7η εβδομαδα περιπου δηλ με το που θα ακουσουμε καρδια κατευθειαν εξετασεις!´προς το παρων καλυπτομαι με ενεσεις κ σαλοσπιρ.μετα αναλογα τις εξετασεις ισως κοπουν και οι ενεσεις..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nephelie είπε:

Μου ειπε εχουν χαθει πολλα μωρακια και με πιασε η καρδια μου ε οχι να χανονται και απο αυτο το απλό πραγμα ρε παιδιά.εχω κανει το πακετο κληρομομικης θρομβοφιλιας και επικτητης εξετασεις καρδιολιπινες κλπ(αυτα που ανεφερα πιο πανω) δεν εχω θρομβοφιλια ειμαι αριστα σε ολα, και μου ειχε πει πιο παλια και σημερα ξανα που μιλησα μαζι της’συνεχιζεις σαλοσπιρ και αντιπηκτικες κανονικοτατα και επανεξεταση την 7η εβδομαδα περιπου δηλ με το που θα ακουσουμε καρδια κατευθειαν εξετασεις!´προς το παρων καλυπτομαι με ενεσεις κ σαλοσπιρ.μετα αναλογα τις εξετασεις ισως κοπουν και οι ενεσεις..

Μάλιστα κατάλαβα! Άρα σίγουρα επανάληψη. Ο γιατρός μου είχε πει ότι δεν χρειάζεται ξανά εξέταση θρομβοφιλίας. Δεν αλλάζει δηλαδή είναι όπως το στίγμα αλλά μου φάνηκε άτοπο. Είχα κάνει το 2014 μετά από την βιοχημική άρα μπορεί να χρειαστεί πάλι λες;


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, νικηαντωνια81 είπε:

Μάλιστα κατάλαβα! Άρα σίγουρα επανάληψη. Ο γιατρός μου είχε πει ότι δεν χρειάζεται ξανά εξέταση θρομβοφιλίας. Δεν αλλάζει δηλαδή είναι όπως το στίγμα αλλά μου φάνηκε άτοπο. Είχα κάνει το 2014 μετά από την βιοχημική άρα μπορεί να χρειαστεί πάλι λες;

Οπωσδηποτε !καθε φορα ειναι αλλη!! δε σου μιλαω για το πακετο κληρονομικης αλλα της «επικτητης» που μπορει να σκασει απο το πουθενα λεγεται μαιευτική θρομβοφιλια..μια κοπελα απο εδω το ανακαλυψε εκ των υστερων νομιζω σιγουρα βλεπει ας μας γραψει αν και τα εχει γραψει ηδη το κοριτσι ολα..

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Nephelie είπε:

Οπωσδηποτε !καθε φορα ειναι αλλη!! δε σου μιλαω για το πακετο κληρονομικης αλλα της «επικτητης» που μπορει να σκασει απο το πουθενα λεγεται μαιευτική θρομβοφιλια..μια κοπελα απο εδω το ανακαλυψε εκ των υστερων νομιζω σιγουρα βλεπει ας μας γραψει αν και τα εχει γραψει ηδη το κοριτσι ολα..

Καλημέρα κορίτσια μου!!!

νεφελη έχω ένα θεματάκι λέγεται ετεροζυγωτης κάτι τέτοιο δεν θυμάμαι λεπτομέρειες κ εκανα αντιπηκτικες στο πρώτο τρίμηνο. Αλλά θα το κοιτάξω πάλι αν προκύψει εγκυμοσύνη.


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εμενα ετσι μου παλλινδρομησε ο σκατουλης μου... δεν ειχα θρομβοφιλια κ εμφανιστηκε μετα.. δυστυχως δεν εκανα αντιπηκτικες ενεσεις μετα τη χοριακη, μονο πριν, μετα μονο  baby aspirin κ δεν ηταν αρκετο.. για επανεξεταση δε μου ειπε κανενας κατοπιν εορτης, μονο οτι επρεπε να μου ειχε δωσει αντιπηκτικες.. αλλα η Νεφελη εχει δικιο.. απαραιτητη!

  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Blondie 2020 είπε:

Κοριτσια εμενα ετσι μου παλλινδρομησε ο σκατουλης μου... δεν ειχα θρομβοφιλια κ εμφανιστηκε μετα.. δυστυχως δεν εκανα αντιπηκτικες ενεσεις μετα τη χοριακη, μονο πριν, μετα μονο  baby aspirin κ δεν ηταν αρκετο.. για επανεξεταση δε μου ειπε κανενας κατοπιν εορτης, μονο οτι επρεπε να μου ειχε δωσει αντιπηκτικες.. αλλα η Νεφελη εχει δικιο.. απαραιτητη!

Κρίμα κορίτσι!!!! Λυπάμαι πολύ!


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, νικηαντωνια81 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου!!!

νεφελη έχω ένα θεματάκι λέγεται ετεροζυγωτης κάτι τέτοιο δεν θυμάμαι λεπτομέρειες κ εκανα αντιπηκτικες στο πρώτο τρίμηνο. Αλλά θα το κοιτάξω πάλι αν προκύψει εγκυμοσύνη.

Καλημερα! Δεν εχει σημασια,θα επαναξεταστεις οπως και να εχει..ναι κοπελα μου ολα μονες μας πια θα τα βρουμε πια;γιατροι εμεις γιναμε.ποσο ηλιθιοι ειναι.Μην εμπιστευεστε

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Nephelie είπε:

Καλημερα! Δεν εχει σημασια,θα επαναξεταστεις οπως και να εχει..ναι κοπελα μου ολα μονες μας πια θα τα βρουμε πια;γιατροι εμεις γιναμε.ποσο ηλιθιοι ειναι.Μην εμπιστευεστε

Είσαι θεά σ ευχαριστωωωωωωωω


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 29/6/2020 at 9:17 ΜΜ, Ruby15 είπε:

Καλησπερα!Τον έλεγχο για την θρομβοφιλια τον έκανα μετα από ένα μήνα αφού παλλινδρομησε και το δεύτερο ..ενώ ήμουν έγκυος δεν έκανα τέτοιες εξετάσεις γιατί δεν περιμενε ο γιατρός ότι θα το ξαναπάθω ..οποτε λες και εσυ ότι αν δεν φαίνεται κάτι στον υπέρηχο δεν προτείνουν υστεροσκοπηση ;

Δεν ξέρω για την μαιευτική θρομβοφιλια Αν θα φαινόταν στη δίκη μου περίπτωση γιατί ενώ είχε περάσει περίπου ένας μήνας από την διαπίστωση της παλλινδρομισης οταν έκανα αυτές τις εξετάσεις δεν είχε αποβληθεί ακόμα το έμβρυο ..

Κορίτσι καλησπέρα.εγω έκανα εξετάσεις τις ίδιες με εσένα στις είκοσι μέρες από την αποξεση.ολοι οι τίτλοι της μαιευτικής θρομβοφιλιας ήταν ήδη αρνητικοί.ομως έμεινε ένα συμπλήρωμα το c 3 το οποίο μου είπε η αιματολογο ότι καμιά φορά κάποιες γυναίκες αποβάλουν γρήγορα τα αντισώματα της θρομβοφιλιας κ μένει μόνο αυτό.και εγώ βέβαια μέχρι να πάρω χαμπάρι ότι το εμβρυακι δεν ζούσε πέρασαν δύο εβδομαδες.αυτο ήταν πεσμένη η τιμή του και σημαίνει αυξημένη ενδαγγειακη πήξη.ασχετα που τα άλλα ήταν αρνητικά.το λέω συνέχεια ότι η αιματολογο μου είναι τοπ και μυριστηκε το πρόβλημα από μια τιμη.δηλαδη θέλω να πω ότι και αρνητικές να βγουν οι εξετάσεις μια γυναίκα που έχει υποστεί αποβολές γνώμη μου είναι πρέπει να ελέγχεται επί εγκυμοσύνης.μπορει μόνο εκεί να βγει Καραμπινατη η διαγνωση.απορρω που γυναικολόγοι συστήνουν κορίτσια να μην το ψάξουν επειδή έκαναν ένα παιδί ηηη επειδή έπαθαν μόνο μια αποβολή ηη επειδή ότι να ναι τα έβαλαν να κάνουν εξέταση θρομβοφιλιας πριν την εγκυμοσύνη ηηη τους εστειλε γυναικολόγος να το κάνουν κ αυτό να πάνε σε αιματολογο έξι μήνες μετά από την αποβολή.τι να πω...κ εγώ την είχα πατήσει μέχρι που βρήκα την επιστήμονα.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...