Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Παλίνδρομη και προγεννητικός έλεγχος


Recommended Posts

Καλησπέρα! Πρόσφατα είχα μια παλινδρομη κύηση στην 8η εβδομάδα , είχε σχηματιστεί μόνο ο σάκος και δεν φάνηκε ποτέ έμβρυο. Έκανα αποξεση και η ιστολογικη έδειξε χρωμοσωμικη ανωμαλία ,ο γιατρός με συμβούλεψε να το ξεχάσω καθώς το θεωρεί τυχαίο γεγονός. Ηθελα να ρωτήσω αν σας έχει συμβεί και πως εξελίχθηκαν οι επόμενες κυήσεις? Προχωρήσατε μετα σε εξετάσεις ή κάνατε τον προγεννητικό έλεγχο? Ο γυναικολόγος μου ανέφερε ότι συνήθως το ψάχνουν μετά τις 3 αποβολές, αλλά η αλήθεια είναι ότι επειδή σαν άνθρωπος δεν θέλω να αφήνω τπτ στην τύχη του (όσο περνάει από το χέρι μου φυσικά) θα ήθελα να μάθω πως το χειρίστηκε κάποια που της συνέβη. Ευχαριστώ πολύ! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 87
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Irisss said:

Καλησπέρα! Πρόσφατα είχα μια παλινδρομη κύηση στην 8η εβδομάδα , είχε σχηματιστεί μόνο ο σάκος και δεν φάνηκε ποτέ έμβρυο. Έκανα αποξεση και η ιστολογικη έδειξε χρωμοσωμικη ανωμαλία ,ο γιατρός με συμβούλεψε να το ξεχάσω καθώς το θεωρεί τυχαίο γεγονός. Ηθελα να ρωτήσω αν σας έχει συμβεί και πως εξελίχθηκαν οι επόμενες κυήσεις? Προχωρήσατε μετα σε εξετάσεις ή κάνατε τον προγεννητικό έλεγχο? Ο γυναικολόγος μου ανέφερε ότι συνήθως το ψάχνουν μετά τις 3 αποβολές, αλλά η αλήθεια είναι ότι επειδή σαν άνθρωπος δεν θέλω να αφήνω τπτ στην τύχη του (όσο περνάει από το χέρι μου φυσικά) θα ήθελα να μάθω πως το χειρίστηκε κάποια που της συνέβη. Ευχαριστώ πολύ! 

Καλημέρα, λυπάμαι πολύ για την ατυχία που είχες. Είχα και εγώ μια παλίνδρομη και αλλη μία διακοπή. 

Όντως είναι πολύ πιθανό να είναι τυχαίο γεγονός και να μη ξανασυμβεί, στη περίπτωση μου έχω πρόωρη ωοθηκική ανεπάρκεια οπότε σχετιζόταν. Κι εγώ δεν ήθελα να το αφήσω στη τυχη και το έψαξα αμέσως μετά τη διακοπή.

Ο πρώτος έλεγχος που μπορείς να κάνεις είναι ένας πλήρης ορμονολογικός έλεγχος. Γράφεται από ενδοκρινολόγο ή γυναικολόγο (fsh ε2 prl prg lh ) στην αρχή του κύκλου σου 2η-5η μέρα. Επιπλέον κάνε και μια εξέταση για ΑΜΗ (αυτή δε γράφεται κάνει γύρω στα 20 ευρώ). Αν τα αποτελέσματα είναι όλα οκ μπορείτε να ελέγξετε και καρυότυπο ζεύγους για να αποκλείσετε να υπάρχει κάποια προδιάθεση για χρωμοσωμική ανωμαλία. 

Το πιο πιθανό είναι να έτυχε οπότε μην αγχώνεσαι αλλά κάνε τον έλεγχο σου για να είσαι και ήσυχη.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

Just now, olpapa είπε:

Καλημέρα, λυπάμαι πολύ για την ατυχία που είχες. Είχα και εγώ μια παλίνδρομη και αλλη μία διακοπή. 

Όντως είναι πολύ πιθανό να είναι τυχαίο γεγονός και να μη ξανασυμβεί, στη περίπτωση μου έχω πρόωρη ωοθηκική ανεπάρκεια οπότε σχετιζόταν. Κι εγώ δεν ήθελα να το αφήσω στη τυχη και το έψαξα αμέσως μετά τη διακοπή.

Ο πρώτος έλεγχος που μπορείς να κάνεις είναι ένας πλήρης ορμονολογικός έλεγχος. Γράφεται από ενδοκρινολόγο ή γυναικολόγο (fsh ε2 prl prg lh ) στην αρχή του κύκλου σου 2η-5η μέρα. Επιπλέον κάνε και μια εξέταση για ΑΜΗ (αυτή δε γράφεται κάνει γύρω στα 20 ευρώ). Αν τα αποτελέσματα είναι όλα οκ μπορείτε να ελέγξετε και καρυότυπο ζεύγους για να αποκλείσετε να υπάρχει κάποια προδιάθεση για χρωμοσωμική ανωμαλία. 

Το πιο πιθανό είναι να έτυχε οπότε μην αγχώνεσαι αλλά κάνε τον έλεγχο σου για να είσαι και ήσυχη.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά!

Σε ευχαριστώ πολύ!! 

Link to comment
Share on other sites

Το πιθανότερο είναι πως απλώς σου συνέβη όπως και σε παααααρα πολλές γυναίκες. Είναι πολύ πιο κοινό από όσο νομίζεις! Εγώ είχα μια παλινδρομη ίδια εβδομάδα με εσένα αλλά έμεινα ξανά (τυχαία) σχεδόν αμέσως μετά την απόξεση (μόνο μια περιοδος) και πήγε περίφημα. Μετά έμεινα πάλι και πάλι είχα παλινδρομη με απόξεση. Τελικά είχε σύνδρομο νταουν.  Έπειτα από έναν μήνα έμεινα ξανά και τώρα κυοφορω τον γιο μου και είμαι 22+4. Έχω δρόμο ακόμα κι ελπίζω να πάνε όλα καλά. Έκανα τροφοβλαστη και φαίνεται να έχω ένα υγιές μωρό. Από ότι φαίνεται εγώ είμαι από τις περιπτωσεις του μια στα δυο να έχω καλό ωάριο. Αλλά δεν πειράζει. Είμαι πια 38 και αν ο Θεός το θέλει και έχω ακόμα αντοχές θα πήγαινα και για τρίτο. Αρκει να είναι καλά τα παιδάκια μου! Οι αποβολές είναι μέσα στο παιχνίδι. Είμαι πια σύμφωνη με τα δεδομένα. Άπαξ και το αποδέχτηκα κράτησα περισσότερο την αισιοδοξία μου σκεπτόμενη ότι και 50/50 δεν είναι κακό. Σημαίνει ότι ακόμα μπορώ να κάνω καλά παιδάκια. Είμαι σίγουρη ότι σύντομα θα είσαι έγκυος και θα πάνε όλα τελεια! Καλή τυχη σου εύχομαι! 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, Irisss είπε:

Καλησπέρα! Πρόσφατα είχα μια παλινδρομη κύηση στην 8η εβδομάδα , είχε σχηματιστεί μόνο ο σάκος και δεν φάνηκε ποτέ έμβρυο. Έκανα αποξεση και η ιστολογικη έδειξε χρωμοσωμικη ανωμαλία ,ο γιατρός με συμβούλεψε να το ξεχάσω καθώς το θεωρεί τυχαίο γεγονός. Ηθελα να ρωτήσω αν σας έχει συμβεί και πως εξελίχθηκαν οι επόμενες κυήσεις? Προχωρήσατε μετα σε εξετάσεις ή κάνατε τον προγεννητικό έλεγχο? Ο γυναικολόγος μου ανέφερε ότι συνήθως το ψάχνουν μετά τις 3 αποβολές, αλλά η αλήθεια είναι ότι επειδή σαν άνθρωπος δεν θέλω να αφήνω τπτ στην τύχη του (όσο περνάει από το χέρι μου φυσικά) θα ήθελα να μάθω πως το χειρίστηκε κάποια που της συνέβη. Ευχαριστώ πολύ! 

Αν εισαι κάτω απο 40 ετών πιστεύω οτι ηταν τυχαίο γεγονός. Αυτο που μπορείτε να κάνετε ειναι κάρυοτυπο ζεύγους για αρχη.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, P.L.L. είπε:

Το πιθανότερο είναι πως απλώς σου συνέβη όπως και σε παααααρα πολλές γυναίκες. Είναι πολύ πιο κοινό από όσο νομίζεις! Εγώ είχα μια παλινδρομη ίδια εβδομάδα με εσένα αλλά έμεινα ξανά (τυχαία) σχεδόν αμέσως μετά την απόξεση (μόνο μια περιοδος) και πήγε περίφημα. Μετά έμεινα πάλι και πάλι είχα παλινδρομη με απόξεση. Τελικά είχε σύνδρομο νταουν.  Έπειτα από έναν μήνα έμεινα ξανά και τώρα κυοφορω τον γιο μου και είμαι 22+4. Έχω δρόμο ακόμα κι ελπίζω να πάνε όλα καλά. Έκανα τροφοβλαστη και φαίνεται να έχω ένα υγιές μωρό. Από ότι φαίνεται εγώ είμαι από τις περιπτωσεις του μια στα δυο να έχω καλό ωάριο. Αλλά δεν πειράζει. Είμαι πια 38 και αν ο Θεός το θέλει και έχω ακόμα αντοχές θα πήγαινα και για τρίτο. Αρκει να είναι καλά τα παιδάκια μου! Οι αποβολές είναι μέσα στο παιχνίδι. Είμαι πια σύμφωνη με τα δεδομένα. Άπαξ και το αποδέχτηκα κράτησα περισσότερο την αισιοδοξία μου σκεπτόμενη ότι και 50/50 δεν είναι κακό. Σημαίνει ότι ακόμα μπορώ να κάνω καλά παιδάκια. Είμαι σίγουρη ότι σύντομα θα είσαι έγκυος και θα πάνε όλα τελεια! Καλή τυχη σου εύχομαι! 

Σε ευχαριστώ πολύ!!! Ειμαι σίγουρη και εύχομαι να σου πάνε όλα καλά! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Καντι είπε:

Αν εισαι κάτω απο 40 ετών πιστεύω οτι ηταν τυχαίο γεγονός. Αυτο που μπορείτε να κάνετε ειναι κάρυοτυπο ζεύγους για αρχη.

Είμαι 32 κ ήταν η πρώτη εγκυμοσύνη...σε ευχαριστώ! 

Link to comment
Share on other sites

On 9/6/2020 at 1:36 ΜΜ, olpapa είπε:

Καλημέρα, λυπάμαι πολύ για την ατυχία που είχες. Είχα και εγώ μια παλίνδρομη και αλλη μία διακοπή. 

Όντως είναι πολύ πιθανό να είναι τυχαίο γεγονός και να μη ξανασυμβεί, στη περίπτωση μου έχω πρόωρη ωοθηκική ανεπάρκεια οπότε σχετιζόταν. Κι εγώ δεν ήθελα να το αφήσω στη τυχη και το έψαξα αμέσως μετά τη διακοπή.

Ο πρώτος έλεγχος που μπορείς να κάνεις είναι ένας πλήρης ορμονολογικός έλεγχος. Γράφεται από ενδοκρινολόγο ή γυναικολόγο (fsh ε2 prl prg lh ) στην αρχή του κύκλου σου 2η-5η μέρα. Επιπλέον κάνε και μια εξέταση για ΑΜΗ (αυτή δε γράφεται κάνει γύρω στα 20 ευρώ). Αν τα αποτελέσματα είναι όλα οκ μπορείτε να ελέγξετε και καρυότυπο ζεύγους για να αποκλείσετε να υπάρχει κάποια προδιάθεση για χρωμοσωμική ανωμαλία. 

Το πιο πιθανό είναι να έτυχε οπότε μην αγχώνεσαι αλλά κάνε τον έλεγχο σου για να είσαι και ήσυχη.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά!

Να ρωτήσω κ εγώ τώρα με την σειρά μου.η εξέταση αμη που δεν την έχω κάνει είναι για το απόθεμα των ωοθηκών;;;;κ αν είναι χάλια ας πούμε μπορεί κ να είναι όλα τα ωάρια προβληματικά;;;;γιατί εγώ στα σαράντα με δύο παλινδρομεί έχω κάνει ότι θες από εξετάσεις κ αυτή δεν την έκανα...

Just now, Emilly είπε:

Να ρωτήσω κ εγώ τώρα με την σειρά μου.η εξέταση αμη που δεν την έχω κάνει είναι για το απόθεμα των ωοθηκών;;;;κ αν είναι χάλια ας πούμε μπορεί κ να είναι όλα τα ωάρια προβληματικά;;;;γιατί εγώ στα σαράντα με δύο παλινδρομεί έχω κάνει ότι θες από εξετάσεις κ αυτή δεν την έκανα...

Να προσθέσω ότι εξεταστηκα από ειδική αιματολογο,ανέπτυξα θρομβοφιλια στην εγκυμοσύνη αλλά λόγω ηλικίας λέω τώρα μήπως ήταν και τα έμβρυα με πρόβλημα..δεν εξετάστηκαν τα έμβρυα δυστυχώς.αποξεσεις έκανα στο νοσοκομείο.

Link to comment
Share on other sites

On 9/6/2020 at 1:25 ΜΜ, Irisss είπε:

Καλησπέρα! Πρόσφατα είχα μια παλινδρομη κύηση στην 8η εβδομάδα , είχε σχηματιστεί μόνο ο σάκος και δεν φάνηκε ποτέ έμβρυο. Έκανα αποξεση και η ιστολογικη έδειξε χρωμοσωμικη ανωμαλία ,ο γιατρός με συμβούλεψε να το ξεχάσω καθώς το θεωρεί τυχαίο γεγονός. Ηθελα να ρωτήσω αν σας έχει συμβεί και πως εξελίχθηκαν οι επόμενες κυήσεις? Προχωρήσατε μετα σε εξετάσεις ή κάνατε τον προγεννητικό έλεγχο? Ο γυναικολόγος μου ανέφερε ότι συνήθως το ψάχνουν μετά τις 3 αποβολές, αλλά η αλήθεια είναι ότι επειδή σαν άνθρωπος δεν θέλω να αφήνω τπτ στην τύχη του (όσο περνάει από το χέρι μου φυσικά) θα ήθελα να μάθω πως το χειρίστηκε κάποια που της συνέβη. Ευχαριστώ πολύ! 

Αφού έδειξε χρωμοσωμιακη ανωμαλία όπως λέει κ ο γιατρός σου τυχαίο πρέπει να είναι.σε σχέση με την εξέταση για καρυότυπο ζεύγους δεν χρειάζεται να περιμένει κάποιος τρεις αποτυχιες για να την κάνει.απλα στα περισσότερα ζευγάρια δεν βρίσκουν τίποτα.πολυ μικρό ποσοστό ζευγαριών έχουν πρόβλημα.απλα θα ξεαγχωθεις.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/6/2020 at 12:39 ΠΜ, Irisss είπε:

Είμαι 32 κ ήταν η πρώτη εγκυμοσύνη...σε ευχαριστώ! 

Είχα κι εγώ μια παλινδρομη στις 6 εβδ8μαδες,έκανα απόξεση και η επόμενη η οποια ήρθε σε 2 μήνες οδήγησε σε τελειομηνη εγκυμοσυνη και υγιές μωρό!! Μετά την απόξεση η μήτρα είναι πιο έτοιμη, οπότε η επόμενη εγκυμοσυνη στατιστικά δεν αργεί!! Τυχαίο γεγονός μου είπαν κι εμένα, έκανα βιοψία στα υπολειμματα μετά την αποξεση, εγω δεν εκανα καμια εξέταση! Να κάνεις ομως ο τι θα σε κάνει να νιώσεις Καλα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Emilly είπε:

Αφού έδειξε χρωμοσωμιακη ανωμαλία όπως λέει κ ο γιατρός σου τυχαίο πρέπει να είναι.σε σχέση με την εξέταση για καρυότυπο ζεύγους δεν χρειάζεται να περιμένει κάποιος τρεις αποτυχιες για να την κάνει.απλα στα περισσότερα ζευγάρια δεν βρίσκουν τίποτα.πολυ μικρό ποσοστό ζευγαριών έχουν πρόβλημα.απλα θα ξεαγχωθεις.

Εγώ μετά από δύο στην σειρά παλινδρομες με τρεις μήνες διάφορα πήγα πρώτα σε έναν καλό γυναικολόγο ο οποίος με έστειλε σε αιματολογο ειδική στις κυήσεις.εκανα όλες τις εξετάσεις ορμόνες αυτοάνοσα βιταμίνες κλπ κλπ απλά εμένα μου έλειπε η βιοψια από τα εμβρυακια.αφου τις επεμβάσεις τις είχα κάνει νοσοκομείο.αν δεν έβρισκαν χρωμοσωμιακη ανωμαλία στο εμβρυακι σου ίσως σου πρότεινε ο γιατρός σου ειδικές εξετάσεις.αλλα μάλλον δεν θα σου χρειαστούν.το πιο πιθανό σενάριο,ήταν τυχαίο γεγονός.ολα καλά την επόμενη φορά ευχομαι

Link to comment
Share on other sites

Just now, Emilly είπε:

Να ρωτήσω κ εγώ τώρα με την σειρά μου.η εξέταση αμη που δεν την έχω κάνει είναι για το απόθεμα των ωοθηκών;;;;κ αν είναι χάλια ας πούμε μπορεί κ να είναι όλα τα ωάρια προβληματικά;;;;γιατί εγώ στα σαράντα με δύο παλινδρομεί έχω κάνει ότι θες από εξετάσεις κ αυτή δεν την έκανα...

Να προσθέσω ότι εξεταστηκα από ειδική αιματολογο,ανέπτυξα θρομβοφιλια στην εγκυμοσύνη αλλά λόγω ηλικίας λέω τώρα μήπως ήταν και τα έμβρυα με πρόβλημα..δεν εξετάστηκαν τα έμβρυα δυστυχώς.αποξεσεις έκανα στο νοσοκομείο.

Σε γενετιστή που πηγα μου ειπε οτι ηλικία μου 39 ετών να περιμενω οτι 1 στα 3 μου έμβρυα θα ειναι υγιες. Εκ του αποτελέσματος καθως τα εςτειλα για έλεγχο 2 στα 4 ηταν.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ωχ.απογοητευση .

Να πω βέβαια ότι αυτή την περίοδο γέννησαν κοπέλες στον περίγυρο μου από 40 ως 46 χρόνων φυσιολογική σύλληψη κ μια χαρά τα μωρά.τι να πω βρε κορίτσια.εγω 31 έκανα τον γιο μου εύκολα αποφάσισα 37για δεύτερο μένω έγκυος στην αυχενική μου λένε το έμβρυο έχει εκστροφη ουροδόχου κύστης και εξομφαλο.δηλαδη μια στις 400000 να φτάσει στην γέννα.κανω διακοπή κύησης και μετά δύο παλινδρομες στην σειρά.ψαχτηκα κ έκανα κ θρομβοφιλια σε μια από τις εγκυμοσύνες.αποτελεσματικη θα ήταν μια εξωσωματική με προεμφυτευτικο έχω ακούσει αλλά αρχίζω να ξενερώνω.ειμαι δυόμιση χρόνια με εγκυμοσύνες επεμβάσεις εξετάσεις.

  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Καντι είπε:

Σε γενετιστή που πηγα μου ειπε οτι ηλικία μου 39 ετών να περιμενω οτι 1 στα 3 μου έμβρυα θα ειναι υγιες. Εκ του αποτελέσματος καθως τα εςτειλα για έλεγχο 2 στα 4 ηταν.

1 στα τρία έμβρυα θα έχουν πρόβλημα ηηη μια στις τρεις ωορηξιες;.εχω προβληματιστεί.εμενα ο γυναικολόγος όταν τον ρώτησα μήπως όλα τα αβγά μου είναι χάλια μου είπε δεν υπάρχει περίπτωση.και από ότι θυμάμαι στα 39 ο κίνδυνος αποβολής λόγω ηλικίας είναι κάτω από 1 στα 4 άρα πως βγαίνει το 2στα 3, έμβρυα με πρόβλημα;;μήπως εννοούσε συλλήψεις που τερματίζονται πριν την επιβεβαίωση κύησης;;;δηλαδή βιοχημικές που όλες οι γυναίκες λίγο πολύ είχαμε;;;

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν πιστευω σε αυτες τις στατιστικες.

Σε καθε ηλικια,καθε μηνα,το ποσοστο εγκυμοσυνης λενε οτι ειναι γενικα γυρω στο 20-25% και φθινει μεγαλωνοντας.Εγω ομως ξερω πολλες κοπελες ανω των 35 που εμειναν στον πρωτο μηνα,ή στους πρωτους μηνες έγκυες.

Το 1 στα 3 εμβρυα υγιη στα 39 δεν με πείθει ως γενική στατιστικη,ιδιως όταν  το υποστηρίζουν γενετιστές περιμενοντας να τσεπωσουν τα χιλιαρικα του προεμφυτευτικου που τεινει επισης να γινει καραμελα.

Οταν ειχα παει τελευταια φορα στη γυναικολογο που εχω απο τα 20 μου,ήμουν ετων 40.Της εξιστορω λοιπον τις δυσκολιες συλληψης που περασα καποια χρονια πριν και μου απαντα "κανε μια αμη για να δεις τι περιθωρια εχεις και προσπαθηστε για κανενα δυο χρονια ακόμα.φυσιολογικα."

Ποτέ δε με πίεσε με τετοιου ειδους στατιστικες.Ναι ολες ξερουμε οτι η γονιμοτητα φθινει μεγαλωνοντας αλλα μια χαρα μενεις εγκυος και σε μεγαλυτερη ηλικία!

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...