Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Παλίνδρομη και προγεννητικός έλεγχος


Recommended Posts

Just now, Emi** είπε:

Καλησπερα κοριτσια μου.

Εγω παλι βρισκομαι στη φαση που ακομα δεν ειμαστε σιγουροι....ο γιατρος δηλ για το αν παλινδρομησε η κυηση μου τελικα η οχι.

Πρεπει να περιμενω ως το Σαββατο.

Αυτο που θελω να ρωτησω σε οσες εχουν κανουν αποξεση στην 6η βδομαδα γινετε καποια διαδικασια μετα για να δεις τι μπορει να εφταιξε η αυτο γινετε σε κυησεις περισσοτερων εβδομαδων???

Δεν περιμένεις μέχρι το Σάββατο;;αφού δεν είναι σίγουρο.μακαρι να κάνει λάθος ο γιατρός.γενικα τα στοιχεία της κύησης μπορούν να δείξουν τυχών ανωμαλίες εννοείται.αλλα μακάρι να μην χρειαστει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 87
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 15 λεπτά , Emilly είπε:

1 στα τρία έμβρυα θα έχουν πρόβλημα ηηη μια στις τρεις ωορηξιες;.εχω προβληματιστεί.εμενα ο γυναικολόγος όταν τον ρώτησα μήπως όλα τα αβγά μου είναι χάλια μου είπε δεν υπάρχει περίπτωση.και από ότι θυμάμαι στα 39 ο κίνδυνος αποβολής λόγω ηλικίας είναι κάτω από 1 στα 4 άρα πως βγαίνει το 2στα 3, έμβρυα με πρόβλημα;;μήπως εννοούσε συλλήψεις που τερματίζονται πριν την επιβεβαίωση κύησης;;;δηλαδή βιοχημικές που όλες οι γυναίκες λίγο πολύ είχαμε;;;

Ενα στα τρία έμβρυα και μάλιστα συγκεκριμένα μιλούσαμε για βλαστοκυστες πέμπτης μέρας. Η αποβολή δεν σχετίζεται απόλυτα με τις χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Ειναι πολλές οι γυναίκες που φτάνουν στην αυχενική για να διαπιστώσουν οτι εχει πρόβλημα το έμβρυο τους και κανουν διακοπή κύησης.

  • Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Καντι είπε:

Ενα στα τρία έμβρυα και μάλιστα συγκεκριμένα μιλούσαμε για βλαστοκυστες πέμπτης μέρας. Η αποβολή δεν σχετίζεται απόλυτα με τις χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Ειναι πολλές οι γυναίκες που φτάνουν στην αυχενική για να διαπιστώσουν οτι εχει πρόβλημα το έμβρυο τους και κανουν διακοπή κύησης.

Αν είναι έτσι αυτό είναι εντελώς αποκαρδιωτικό.αυτο σημαίνει 30%σε κάθε εγκυμοσύνη να είναι υγιές το έμβρυο;;;και τι προτείνει ο γενετιστής να κάνουμε εξωσωματικές με προεμφυτευτικο;;η να χάνουμε εγκυμοσύνες;;απλά να σας παραθέσω ότι στην δεύτερη παλινδρομη την ώρα πριν μου βάλουνε αναισθησία ο γυναικολόγος ένας νεαρός στο νοσοκομείο μόνιμος με έψηνε για προεμφυτευτικο εξωσωματική.κ ότι συνεργάζεται με κλινική κλπ κλπ.....δηλαδή παίζει κ το σενάριο να παίζουν με τον πόνο μας.παντως ο καινούριος γιατρός που έχω από την τελευταία φορά κ που μου έδωσε κ γραμμή του τι να κάνω μου είπε μην μασάς κ μην ακους

Just now, Emilly είπε:

Αν είναι έτσι αυτό είναι εντελώς αποκαρδιωτικό.αυτο σημαίνει 30%σε κάθε εγκυμοσύνη να είναι υγιές το έμβρυο;;;και τι προτείνει ο γενετιστής να κάνουμε εξωσωματικές με προεμφυτευτικο;;η να χάνουμε εγκυμοσύνες;;απλά να σας παραθέσω ότι στην δεύτερη παλινδρομη την ώρα πριν μου βάλουνε αναισθησία ο γυναικολόγος ένας νεαρός στο νοσοκομείο μόνιμος με έψηνε για προεμφυτευτικο εξωσωματική.κ ότι συνεργάζεται με κλινική κλπ κλπ.....δηλαδή παίζει κ το σενάριο να παίζουν με τον πόνο μας.παντως ο καινούριος γιατρός που έχω από την τελευταία φορά κ που μου έδωσε κ γραμμή του τι να κάνω μου είπε μην μασάς κ μην ακους και είναι μεγάλος σε ηλικία από τους παλιούς τους καλους

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Emilly είπε:

Δεν περιμένεις μέχρι το Σάββατο;;αφού δεν είναι σίγουρο.μακαρι να κάνει λάθος ο γιατρός.γενικα τα στοιχεία της κύησης μπορούν να δείξουν τυχών ανωμαλίες εννοείται.αλλα μακάρι να μην χρειαστει

Ναι δε μπορω να κανω αλλιως....θα κανω παλι χοριακη και ισως να ειναι πιο ξεκαθαρα τα πραγματα....ειναι αρκετα μπερδεμενα η αληθεια αλλα 6η εβδομαδα οπως και να' χει κατι θα επρεπε να ειχε φανει στον υπερηχο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Emi** είπε:

Ναι δε μπορω να κανω αλλιως....θα κανω παλι χοριακη και ισως να ειναι πιο ξεκαθαρα τα πραγματα....ειναι αρκετα μπερδεμενα η αληθεια αλλα 6η εβδομαδα οπως και να' χει κατι θα επρεπε να ειχε φανει στον υπερηχο.

Όλα καλά εύχομαι περιμένουμε τα νέα σου 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Emilly είπε:

Αν είναι έτσι αυτό είναι εντελώς αποκαρδιωτικό.αυτο σημαίνει 30%σε κάθε εγκυμοσύνη να είναι υγιές το έμβρυο;;;και τι προτείνει ο γενετιστής να κάνουμε εξωσωματικές με προεμφυτευτικο;;η να χάνουμε εγκυμοσύνες;;απλά να σας παραθέσω ότι στην δεύτερη παλινδρομη την ώρα πριν μου βάλουνε αναισθησία ο γυναικολόγος ένας νεαρός στο νοσοκομείο μόνιμος με έψηνε για προεμφυτευτικο εξωσωματική.κ ότι συνεργάζεται με κλινική κλπ κλπ.....δηλαδή παίζει κ το σενάριο να παίζουν με τον πόνο μας.παντως ο καινούριος γιατρός που έχω από την τελευταία φορά κ που μου έδωσε κ γραμμή του τι να κάνω μου είπε μην μασάς κ μην ακους

 

Προφανώς ο γενετιστής συναναστρέφεται με γυναίκες που έχουν ήδη αντιμετωπίσει πρόβλημα στην κύηση τους. Άρα φαντάζομαι οτι δεν μιλούσε για γυναίκες που μπορει να είχαν κυησεις χωρις κανένα πρόβλημα. Ολες ξέρουμε περιπτώσεις γνωστές μας μεγάλης ηλικίας με εύκολες συλλήψεις και ολα να πηγαν τελεια.

 Στον γενετιστή εγω δεν πηγα για να δωτις προθέσεις του ή τι προτείνει πηγα για διαδικαστικούς λόγους καθως ήμουν αποφασισμένη. Αυτη λοιπόν ηταν η απάντηση του στην ερώτηση μου τι να περιμενω σαν αποτέλεσμα, ποιο ειναι το προσδοκώμενο.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Καντι είπε:

Προφανώς ο γενετιστής συναναστρέφεται με γυναίκες που έχουν ήδη αντιμετωπίσει πρόβλημα στην κύηση τους. Άρα φαντάζομαι οτι δεν μιλούσε για γυναίκες που μπορει να είχαν κυησεις χωρις κανένα πρόβλημα. Ολες ξέρουμε περιπτώσεις γνωστές μας μεγάλης ηλικίας με εύκολες συλλήψεις και ολα να πηγαν τελεια.

 Στον γενετιστή εγω δεν πηγα για να δωτις προθέσεις του ή τι προτείνει πηγα για διαδικαστικούς λόγους καθως ήμουν αποφασισμένη. Αυτη λοιπόν ηταν η απάντηση του στην ερώτηση μου τι να περιμενω σαν αποτέλεσμα, ποιο ειναι το προσδοκώμενο.

Όπως και να χει σου εύχομαι να πετύχεις αυτο το ένα στα τρια.

Just now, Emilly είπε:

Όπως και να χει σου εύχομαι να πετύχεις αυτο το ένα στα τρια.ολα τα κορίτσια να αποκτήσουν τα μωράκια τους φέτος.

 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Emi** είπε:

Ναι δε μπορω να κανω αλλιως....θα κανω παλι χοριακη και ισως να ειναι πιο ξεκαθαρα τα πραγματα....ειναι αρκετα μπερδεμενα η αληθεια αλλα 6η εβδομαδα οπως και να' χει κατι θα επρεπε να ειχε φανει στον υπερηχο.

Στις δικές μου εγκυμοσύνες πάντα 6 εβδκαι πέντε ημερών και μετά άκουγα πάντα καρδουλα.εσεις είδατε σακο;οι χοριακες ήταν καλές;;είναι νωρίς και ίσως ήταν καθυστερημένη σύλληψη 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Emi** είπε:

Ναι δε μπορω να κανω αλλιως....θα κανω παλι χοριακη και ισως να ειναι πιο ξεκαθαρα τα πραγματα....ειναι αρκετα μπερδεμενα η αληθεια αλλα 6η εβδομαδα οπως και να' χει κατι θα επρεπε να ειχε φανει στον υπερηχο.

Επειδή το έζησα πρόσφατα ακριβώς στην ίδια εβδομάδα είχαμε δει μόνο σάκο κ έπρεπε μου είχε πει ο γιατρός την επόμενη να ακούσουμε καρδια, κάτι που δεν εγινε αφού δεν είδαμε ποτέ έμβρυο. Στη δική μου περίπτωση η χοριακη δεν διπλασιαστηκε σε 48 ώρες  κάτι που είναι γενικά αρνητικό. Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική κ εύχομαι να πάνε όλα καλά αύριο σε εσένα από καρδιάς! Από εκεί κ πέρα τελείως προσωπικά μιλώντας θα σου πω πως όταν το έμαθα κ έκανα αποξεση ήμουν κάθετη ότι θα το ψάξω επειδή δεν θέλω να το αφήσω στην τύχη του. Ο γιατρός κ ο άντρας ήταν αντίθετοι ειδικά για το ψυχολογικο του θέματος. Αυτή τη στιγμή που τα βλέπω όλα πιο ψύχραιμα, βρίσκω τον εαυτό μου έχω να σου πω ότι αποφάσισα να μην το ψάξω κ ναι να πιστέψω ότι ήταν τυχαίο όπως λέει ο γιατρός. Εύχομαι να είναι αλλά ίσως κ να μην είναι, πάντα υπάρχει η πιθανότητα. Αυτή τη στιγμή όμως έχω ανάγκη να ανεβάσω την ψυχολογία μου να θεωρήσω ότι το αφήνω πίσω και να προσπαθήσω ξανά με ηρεμία και χωρίς άγχος. Δεν θέλω να βάλω τον εαυτό μου στη διαδικασία να ψαχτω (εφόσον δεν με παρότρυνε κάποιος γιατρός, το αντίθετο μάλιστα) αλλά να αφήσω πίσω ότι έγινε. Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Irisss είπε:

Επειδή το έζησα πρόσφατα ακριβώς στην ίδια εβδομάδα είχαμε δει μόνο σάκο κ έπρεπε μου είχε πει ο γιατρός την επόμενη να ακούσουμε καρδια, κάτι που δεν εγινε αφού δεν είδαμε ποτέ έμβρυο. Στη δική μου περίπτωση η χοριακη δεν διπλασιαστηκε σε 48 ώρες  κάτι που είναι γενικά αρνητικό. Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική κ εύχομαι να πάνε όλα καλά αύριο σε εσένα από καρδιάς! Από εκεί κ πέρα τελείως προσωπικά μιλώντας θα σου πω πως όταν το έμαθα κ έκανα αποξεση ήμουν κάθετη ότι θα το ψάξω επειδή δεν θέλω να το αφήσω στην τύχη του. Ο γιατρός κ ο άντρας ήταν αντίθετοι ειδικά για το ψυχολογικο του θέματος. Αυτή τη στιγμή που τα βλέπω όλα πιο ψύχραιμα, βρίσκω τον εαυτό μου έχω να σου πω ότι αποφάσισα να μην το ψάξω κ ναι να πιστέψω ότι ήταν τυχαίο όπως λέει ο γιατρός. Εύχομαι να είναι αλλά ίσως κ να μην είναι, πάντα υπάρχει η πιθανότητα. Αυτή τη στιγμή όμως έχω ανάγκη να ανεβάσω την ψυχολογία μου να θεωρήσω ότι το αφήνω πίσω και να προσπαθήσω ξανά με ηρεμία και χωρίς άγχος. Δεν θέλω να βάλω τον εαυτό μου στη διαδικασία να ψαχτω (εφόσον δεν με παρότρυνε κάποιος γιατρός, το αντίθετο μάλιστα) αλλά να αφήσω πίσω ότι έγινε. Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ. 

Συμφωνώ απόλυτα . Στην περίπτωση σου δεν έχεις λόγο να σε απασχολήσει περισσότερο. Όσο μπορείς άφησε το πίσω σου και φτιάξε την ψυχολογία σου , στον βαθμό του δυνατού φυσικά. Είμαι σιγουρη ότι σύντομα θα έρθει αυτό που θες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Foteinilolipop είπε:

Συμφωνώ απόλυτα . Στην περίπτωση σου δεν έχεις λόγο να σε απασχολήσει περισσότερο. Όσο μπορείς άφησε το πίσω σου και φτιάξε την ψυχολογία σου , στον βαθμό του δυνατού φυσικά. Είμαι σιγουρη ότι σύντομα θα έρθει αυτό που θες!

❤️❤️

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Irisss είπε:

Επειδή το έζησα πρόσφατα ακριβώς στην ίδια εβδομάδα είχαμε δει μόνο σάκο κ έπρεπε μου είχε πει ο γιατρός την επόμενη να ακούσουμε καρδια, κάτι που δεν εγινε αφού δεν είδαμε ποτέ έμβρυο. Στη δική μου περίπτωση η χοριακη δεν διπλασιαστηκε σε 48 ώρες  κάτι που είναι γενικά αρνητικό. Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική κ εύχομαι να πάνε όλα καλά αύριο σε εσένα από καρδιάς! Από εκεί κ πέρα τελείως προσωπικά μιλώντας θα σου πω πως όταν το έμαθα κ έκανα αποξεση ήμουν κάθετη ότι θα το ψάξω επειδή δεν θέλω να το αφήσω στην τύχη του. Ο γιατρός κ ο άντρας ήταν αντίθετοι ειδικά για το ψυχολογικο του θέματος. Αυτή τη στιγμή που τα βλέπω όλα πιο ψύχραιμα, βρίσκω τον εαυτό μου έχω να σου πω ότι αποφάσισα να μην το ψάξω κ ναι να πιστέψω ότι ήταν τυχαίο όπως λέει ο γιατρός. Εύχομαι να είναι αλλά ίσως κ να μην είναι, πάντα υπάρχει η πιθανότητα. Αυτή τη στιγμή όμως έχω ανάγκη να ανεβάσω την ψυχολογία μου να θεωρήσω ότι το αφήνω πίσω και να προσπαθήσω ξανά με ηρεμία και χωρίς άγχος. Δεν θέλω να βάλω τον εαυτό μου στη διαδικασία να ψαχτω (εφόσον δεν με παρότρυνε κάποιος γιατρός, το αντίθετο μάλιστα) αλλά να αφήσω πίσω ότι έγινε. Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ. 

Εκανα σημερα χοριακη....σε καμια ωρα θα παρω αποτελεσματα.

Κοιτα ειμαι πολυ ηρεμη οσον αφορα την οποιαδηποτε εξεληξη....φυσικα και θα το θεωρησω τυχαιο γεγονος.....δεν θα βαλω τον ευατο μου στη διαδικαδια του ψαξιματος.Ειμαι απο τη φυση μου αγχωθης ανθρωπος το εχω πληρωσει αυτο αποκτωντας αυτοανοσο οποτε αν τ' αποτελεσμα δεν ειναι καλο απο βδομαδα κανονιζω νυχια που εχω κανει 3 φορες στη ζωη μου γιατι δεν τα βολευομαι και βαψιμο μαλλι που εχω 4 χρονια να τα βαψω.

Δεν ειμαι αναισθητη απλα προσπαθω να ειμαι αισιοδοξη κατι που δεν το εκανα πριν....και επειδη παιζει ξαφνικα να με παρει απο κατω ειπα να κανω κατι για μενα μιας και εχω ξεχασει καιρο τον ευατο μου.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Emi** είπε:

Εκανα σημερα χοριακη....σε καμια ωρα θα παρω αποτελεσματα.

Κοιτα ειμαι πολυ ηρεμη οσον αφορα την οποιαδηποτε εξεληξη....φυσικα και θα το θεωρησω τυχαιο γεγονος.....δεν θα βαλω τον ευατο μου στη διαδικαδια του ψαξιματος.Ειμαι απο τη φυση μου αγχωθης ανθρωπος το εχω πληρωσει αυτο αποκτωντας αυτοανοσο οποτε αν τ' αποτελεσμα δεν ειναι καλο απο βδομαδα κανονιζω νυχια που εχω κανει 3 φορες στη ζωη μου γιατι δεν τα βολευομαι και βαψιμο μαλλι που εχω 4 χρονια να τα βαψω.

Δεν ειμαι αναισθητη απλα προσπαθω να ειμαι αισιοδοξη κατι που δεν το εκανα πριν....και επειδη παιζει ξαφνικα να με παρει απο κατω ειπα να κανω κατι για μενα μιας και εχω ξεχασει καιρο τον ευατο μου.

Σε καταλαβαίνω απόλυτα κ κάνεις πολύ καλά!!μιλάς στον πιο αγχωδη άνθρωπο ever! Φαντάσου έκανα χοριακες εξτρα χωρίς να το ζητήσει ο γιατρός κάτι που δεν θα το ξανακάνω ποτέ αν έρθει πάλι η στιγμή... Σου εύχομαι ειλικρινά να πάνε όλα καλά..σε όλες όμως τις περιπτώσεις πιστεύω ότι όλα έχουν τον λόγο τους που συμβαίνουν... Κ αν δεν φαίνεται τώρα θα τον καταλάβουμε αργότερα. Μπορεί να είναι απλοϊκή σκέψη αλλά με βοηθά.. Εύχομαι το καλύτερο! 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Irisss είπε:

❤️❤️

Καλημέρα κοπέλα μου κ σου εύχομαι σύντομα να κρατάς ένα θετικό τεστ κ να έχεις κ μια τελειομηνη εγκυμοσύνη.

Πριν δυο-τρια χρόνια έμεινα εγκυος κ στην 8η εβδομάδα ενώ είχαμε ακούσει καρδιά παλινδρομησε,ο γιατρός μας είπε τυχαίο γεγονός.εγω τότε στα 31 μου.μετα από δύο μήνες έμεινα έγκυος.8η εβδομάδα,ακούμε καρδιά,παλινδρομει πάλι.κανω απόξεση κ εκεί μου λέει ο γιατρός να κάνουμε μοριακό καρυότυπο εμβρυου που όντως βρίσκουμε τρισωμια 14.ο γιατρός θεώρησε ότι βρήκαμε την αιτία κ μου είπε ότι ήταν τυχαίο κ να μην ψάχνουμε παραπάνω.εγω με ψυχολογία στο πάτωμα,δεν υπήρχε περίπτωση να ξαναπροσπαθήσω αν δεν σιγουρευτώ ότι τουλάχιστον οι υπόλοιποι παράγοντες ήταν οκ.καναμε καρυότυπο ζευγους,σπερμοδιαγραμμα, ορμονολογικες εξετάσεις,πήγα σε αιματολογο κ μου έγραψε για θρομβοφιλια,ψάξαμε θυροειδή,ζάχαρο κ οοο,τι άλλο μπορείς να φανταστείς.δεν βρέθηκε τίποτα.μετα από δέκα μήνες,έμεινα έγκυος στον γιο μου κ ενώ θήλαζα κ τελευταία μέρα περιόδου,μένω έγκυος στην κόρη μου όπου κ διανύω τώρα την 20η εβδομάδα.

Τελικά όντως στην περίπτωση μου ήταν τυχαία γεγονότα ,όπως κ άλλα ποσα παρόμοια στον περίγυρο μας που αλλα τα μαθαίνουμε κ αλλα όχι.παρ όλα αυτα,εμένα με βοήθησε ψυχολογικά που ψαχτηκα με διάφορες εξετάσεις,βέβαια εμένα συνέβη δύο φορές το δυσάρεστο.απο την στιγμή που είσαι μικρή κι εσύ κ θεωρητικά βρέθηκε η αιτία της παλινδρομης(χρωμοσωμικη ανωμαλία) καλά κάνεις κ το αφήνεις πίσω σου κ προσπαθείς ξανά.σου εύχομαι τα καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Irisss είπε:

Σε καταλαβαίνω απόλυτα κ κάνεις πολύ καλά!!μιλάς στον πιο αγχωδη άνθρωπο ever! Φαντάσου έκανα χοριακες εξτρα χωρίς να το ζητήσει ο γιατρός κάτι που δεν θα το ξανακάνω ποτέ αν έρθει πάλι η στιγμή... Σου εύχομαι ειλικρινά να πάνε όλα καλά..σε όλες όμως τις περιπτώσεις πιστεύω ότι όλα έχουν τον λόγο τους που συμβαίνουν... Κ αν δεν φαίνεται τώρα θα τον καταλάβουμε αργότερα. Μπορεί να είναι απλοϊκή σκέψη αλλά με βοηθά.. Εύχομαι το καλύτερο! 

Ακριβως αυτο...ολα γινονται για καποιο λογο.

Αυτο που ολες ζηταμε ειναι γερα μωρακια και να να συμβει αυτο σημαινει οτι κατι δεν παει καλα.

Η φυση ξερει...

Σε λιγακι θα μαθω κι εγω......ειμαι θετικη....θα γινει το καλυτερο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...