Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Γνωμη για ονομα.


MarinaGi

Recommended Posts

Just now, MarinaGi είπε:

Δηλαδη, σε κανεναν δεν αρεσει το Σπυριδενια;

Γούστα είναι αυτά, αλλά προσωπικά κανένα που να προέρχεται από το Σπύρος, σορρυ

Καταλαβαίνω ότι θες να βγαλεις τον μπαμπα σου, ίσως μόνο έτσι να εβαζα δεύτερο όνομα, αλλά κ πάλι θα την φώναζα με αυτό που μου αρεσει

Ούτε θεωρώ ότι βγαίνει κάποιο ευηχο υποκοριστικο

Ειδικα που ειναι μια μερα με διαφορά γενεθλια κ γιορτή, προσωπικα δ θα το επέλεγα 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα!!!

αν θέλεις απαραίτητα να τιμησεις με αυτόν τον τρόπο τον μπαμπά σου , προσωπικα το Σπυριδουλα μου φαίνεται το πιο εύηχο ..

σχετικα με τα δυο ονόματα εγώ προσωπικα είμαι κατά..έχω κ εγώ δυο ονόματα..ένα επειδή η μητέρα μου με είχε ταξει (και με αυτό με φωνάζουν) κ ένα δεύτερο (της γιαγιάς που είχε σειρά να ακούσει το όνομα της)..

δε με φώναξαν ποτε με το όνομα της γιαγιάς κ η γιαγιά μου δεν ενοχλήθηκε κ ποτε..με λάτρευε κ θα το έκανε όπως κ αν με έλεγαν..οποτε δε τρελενομαι στην ιδέα των διπλών ονομάτων..

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, MarinaGi είπε:

Δηλαδη, σε κανεναν δεν αρεσει το Σπυριδενια;

Υπάρχει τέτοιο ονομα; Προσωπικά δε μου αρεσει, ουτε το σπυριδουλα, σπυρουλα κλπ, και ειλικρινά θεωρώ ότι αν σου άρεσε τόσο πολύ δεν θα ρωτούσες τη γνώμη μας.

Κ εγώ  έχω 2 ονόματα και ειμαι τελείως κατά, στα παιδιά μου που τέθηκε τέτοιο ζήτημα από τους παππούδες, έδωσα ένα μονο.  Αν δεν σου αρέσει καθόλου το όνομα του πατέρα σου, δεν έχει νόημα να το δώσεις. Θεωρώ πιο "ακομψο" -ας μου επιτραπεί η έκφραση- να δώσεις ένα όνομα που θες οπωσδήποτε να παραλλαξεις για να το αντέχεις, παρά να δώσεις μια και καλή ένα όνομα που θα φωνάζεις αυτούσιο γιατί απλά σου αρέσει όπως είναι. Το να παλεύουμε να κρύψουμε ένα όνομα που δε μας αρεσει πίσω από υποκοριστικά δεν είχε νόημα. Οπότε ίριδα από Σπυριδούλα δεν λέει. Ίριδα μια και καλή. Ή σπυριδενια, σπυριδουλα, σπυρο-οτιδηποτε (!!!) μια και καλή αν το θέλετε πραγματικά! Να σας ζήσει!

  • Μου αρέσει 6

okVgp3.pngf0C9p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Konsta15 είπε:

Υπάρχει τέτοιο ονομα; Προσωπικά δε μου αρεσει, ουτε το σπυριδουλα, σπυρουλα κλπ, και ειλικρινά θεωρώ ότι αν σου άρεσε τόσο πολύ δεν θα ρωτούσες τη γνώμη μας.

Κ εγώ  έχω 2 ονόματα και ειμαι τελείως κατά, στα παιδιά μου που τέθηκε τέτοιο ζήτημα από τους παππούδες, έδωσα ένα μονο.  Αν δεν σου αρέσει καθόλου το όνομα του πατέρα σου, δεν έχει νόημα να το δώσεις. Θεωρώ πιο "ακομψο" -ας μου επιτραπεί η έκφραση- να δώσεις ένα όνομα που θες οπωσδήποτε να παραλλαξεις για να το αντέχεις, παρά να δώσεις μια και καλή ένα όνομα που θα φωνάζεις αυτούσιο γιατί απλά σου αρέσει όπως είναι. Το να παλεύουμε να κρύψουμε ένα όνομα που δε μας αρεσει πίσω από υποκοριστικά δεν είχε νόημα. Οπότε ίριδα από Σπυριδούλα δεν λέει. Ίριδα μια και καλή. Ή σπυριδενια, σπυριδουλα, σπυρο-οτιδηποτε (!!!) μια και καλή αν το θέλετε πραγματικά! Να σας ζήσει!

Συμφωνω απολυτα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ από ότι κατάλαβα είμαι η μόνη που της αρέσει να έχει το παιδί δυο ονόματα! Χαχαχα Όχι μόνο για την περίπτωση που θέλεις να φτιάξεις έναν ωραίο συνδυασμό που να είναι πρωτότυπος ευηχος και χαρακτηριστικός (δηλαδή να ξέρεις ότι όταν ακους αυτό το όνομα ξέρεις για ποιον μιλάνε χωρίς καν να θες επίθετο). Αλλά και γιατί είμαι από χωριό και Μα την Παναγία υπάρχουν 10 άνθρωποι με το ίδιο όνομα και το ίδιο επίθετο! Ω ρε λέω τι αιμομιξία έχει πέσει εδώ στο παρελθόν! Χαμός θα είχε γίνει! Φανταστείτε προσπαθώ να πείσω τον άντρα μου να δώσουμε και δεύτερο όνομα στο μωρό που περιμενουμε γιατί θα πάρει το όνομα του πατέρα του και θα είναι ο τρίτος στην περιοχή με το ίδιο ονοματεπώνυμο! Ο αντρας μου έχει και συνονόματο με ίδιο όνομα πατρος! Γι αυτό και όλοι στη περιοχή εχουν παρατσούκλι. Αλλιως δεν καταλαβαινεις ευκολα για ποιον μιλας.

Στην Αμερική και σε καποιες άλλες χώρες έχουν το middle name το οποίο στην ουσία δεν είναι για να το χρησιμοποιείς σαν όνομα ακριβώς όσο για να σε ξεχωρίζει σε περίπτωση συνωνυμίας.  Κάπως έτσι έχω στο μυαλό μου κι εγώ το δεύτερο όνομα. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μια χαρά όνομα είναι το Σπυριδούλα. Να γίνει και ροκου να μάθει και για το συγκρότημα, και γιατί το ονομασαν έτσι 8) Επίσης  πιο αυθεντικό κατ 'εμέ σαν χαϊδευτικο είναι το πιπιτσα πάρα Σπυρίδωνια και αηδόνια και υρω και ίριδα ( που το Ηρώ γράφεται με ήτα, καμιά σχέση μες στο Σπυριδούλα). Αφου δε σας αρέσει το Σπυριδούλα, γιατί δε βρίσκετε άλλο να είστε όλοι ευχαριστημένοι και να μη στιβετε το καημένο το ονομα; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, FifitsaReal είπε:

Μια χαρά όνομα είναι το Σπυριδούλα. Να γίνει και ροκου να μάθει και για το συγκρότημα, και γιατί το ονομασαν έτσι 8) Επίσης  πιο αυθεντικό κατ 'εμέ σαν χαϊδευτικο είναι το πιπιτσα πάρα Σπυρίδωνια και αηδόνια και υρω και ίριδα ( που το Ηρώ γράφεται με ήτα, καμιά σχέση μες στο Σπυριδούλα). Αφου δε σας αρέσει το Σπυριδούλα, γιατί δε βρίσκετε άλλο να είστε όλοι ευχαριστημένοι και να μη στιβετε το καημένο το ονομα; 

Το υρω από το σπυριδουλα γράφεται με υ βρε! Το ΗΡΩ το αλλο είναι αυτούσιο, γράφεται με η και νομίζω δεν βγαίνει από κάποιο αλλο όνομα  

Παντως τα γούστα διαφέρουν παρα πολύ. Εγώ το παιδί μου δεν θα το έβγαζα  πιπίτσα ποτε! Το σέβομαι ότι σου αρέσει. Εμενα, εντελώς προσωπικά, μου φαίνεται πολύ άσχημο για όνομα ανθρώπου. Όπως και γενικά τα υποκοριστικά δε μου αρέσουν, δηλαδή Λιτσα, πίτσα, Σουλα, Ρουλα κτλ. 

Link to comment
Share on other sites

Δε μου αρέσει το πιπιτσα, είπα ότι είναι πιο αυθεντικό από τα υπόλοιπα. Οοσ για το υρω και το Ηρώ, ένα είναι το όνομα, με το Η το αυτούσιο. δηλαδή στις δημόσιες υπηρεσίες πάντα ανορθόγραφα θα γράφουν το όνομα της ή θα ρωτάει κάνεις από που βγαίνει; 

Δεν είναι αρκετά λογιο και ευηχο το Σπυριδούλα για πολλούς. Αλλά να προσπαθούμε να το στιψουμε να γίνει όνομα αυτοκράτειρας, είναι χειρότερο, αυτό εννοώ :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...