Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Μικρός τράχηλος


Recommended Posts

Γεια σε όλες!Ειχα κάνει τη β επιπέδου και ειχαν βγει όλα καλά με τράχηλο 3,5.Μέσα σε 3 βδομάδες πηγε στο 1,7.Ο γιατρός που είπε οτι πρεπει να κρεβατωθω επειγόντως και μου αύξησε την προγεστερονη. Ξαναπάω σε 2 μέρες να με δει και πήγε 2,2(φαίνεται η ξάπλα θα πιάσε όντως),όμως γενικά πάλι είναι επίφοβο και έχω αγχωθεί.Εννοείται το υπόλοιπο της εγκυμοσυνης θα συνεχιστεί με κρεβάτωμα.Σε 2 μέρες θα μαι 25η βδομαδα.Έτυχε σε καμιά κατι αντίστοιχο και να πήγαν στο τέλος όλα καλά?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, Stella_kl είπε:

Γεια σε όλες!Ειχα κάνει τη β επιπέδου και ειχαν βγει όλα καλά με τράχηλο 3,5.Μέσα σε 3 βδομάδες πηγε στο 1,7.Ο γιατρός που είπε οτι πρεπει να κρεβατωθω επειγόντως και μου αύξησε την προγεστερονη. Ξαναπάω σε 2 μέρες να με δει και πήγε 2,2(φαίνεται η ξάπλα θα πιάσε όντως),όμως γενικά πάλι είναι επίφοβο και έχω αγχωθεί.Εννοείται το υπόλοιπο της εγκυμοσυνης θα συνεχιστεί με κρεβάτωμα.Σε 2 μέρες θα μαι 25η βδομαδα.Έτυχε σε καμιά κατι αντίστοιχο και να πήγαν στο τέλος όλα καλά?

αφου το παρακολουθητε ολα θα παvε μια χαρα. Μπορεις vα βρεις παρα πολλες με το ιδιο προβλημα δεv ειvαι σπαvιο κ σε ολες ολα παvε καλα μηv αvχωvεσε. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/8/2020 at 1:10 ΠΜ, Stella_kl είπε:

Γεια σε όλες!Ειχα κάνει τη β επιπέδου και ειχαν βγει όλα καλά με τράχηλο 3,5.Μέσα σε 3 βδομάδες πηγε στο 1,7.Ο γιατρός που είπε οτι πρεπει να κρεβατωθω επειγόντως και μου αύξησε την προγεστερονη. Ξαναπάω σε 2 μέρες να με δει και πήγε 2,2(φαίνεται η ξάπλα θα πιάσε όντως),όμως γενικά πάλι είναι επίφοβο και έχω αγχωθεί.Εννοείται το υπόλοιπο της εγκυμοσυνης θα συνεχιστεί με κρεβάτωμα.Σε 2 μέρες θα μαι 25η βδομαδα.Έτυχε σε καμιά κατι αντίστοιχο και να πήγαν στο τέλος όλα καλά?

Εδώ παθουσα και εγώ β επιπέδου 3εκ είχα συσπάσεις από πολύ νωρίς από 15η εβδομάδα επερνα χούφτες το μαγνήσιο δεν είχα σωστή αντιμετώπιση από τον γυναικολόγο μου δεν έδωσε όση σημασία έπρεπε το κατάλαβα μετά και τελικά 34η εβδομάδα είχα πολύ πόνο ήξερα ότι είναι συσπάσεις πήγα στο νοσοκομείο με συσπάσεις ανά δύο λεπτά έγινε εισαγωγή η εξέταση έδειξε τράχηλο 0.5εκ και 1εκ διαστολή(δεν ξέρουμε από ποτέ άρχισε να κονταινει ο τράχηλος) έμεινα μέσα μέχρι 36η εβδομάδα με ορό και άλλα 3φαρμακα κολπικά και από το στόμα με έστειλαν σπίτι σε κατακλυση μεχρι 37η(3εκ διαστολή) σηκώθηκα μετά γιατί δεν μας ένοιαζε αν γεννήσω και τελικά γεννησα 39&3.... Άκου τον γιατρό σου και όλα θα πάνε καλα με το καλό!!!

  • Μου αρέσει 2

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 8/8/2020 at 1:10 ΠΜ, Stella_kl είπε:

Γεια σε όλες!Ειχα κάνει τη β επιπέδου και ειχαν βγει όλα καλά με τράχηλο 3,5.Μέσα σε 3 βδομάδες πηγε στο 1,7.Ο γιατρός που είπε οτι πρεπει να κρεβατωθω επειγόντως και μου αύξησε την προγεστερονη. Ξαναπάω σε 2 μέρες να με δει και πήγε 2,2(φαίνεται η ξάπλα θα πιάσε όντως),όμως γενικά πάλι είναι επίφοβο και έχω αγχωθεί.Εννοείται το υπόλοιπο της εγκυμοσυνης θα συνεχιστεί με κρεβάτωμα.Σε 2 μέρες θα μαι 25η βδομαδα.Έτυχε σε καμιά κατι αντίστοιχο και να πήγαν στο τέλος όλα καλά?

Καλησπέρα, κορίτσι μου! Εγώ ξεκίνησα με κοντό τράχηλο (2,5) από την αρχή (τόσο πρέπει να ήταν στην αυχενική), ο γιατρός μου έδωσε προγεστερονη (1 την ημέρα) κ μου είχε μιλήσει για το ενδεχόμενο να βάλουμε πεσσο όταν θα έφτανα στο 1,5. Εσένα σου έχει μιλήσει για περιδεση ή πεσσο; Δεν μου συνέστησε κατάκλιση αλλά προσοχή στην κινητικότητα (κυρίως σκάλες, πολύ ή γρήγορο περπάτημα) ενώ συνέχισα να δουλεύω κανονικά μέχρι κ τον 7ο. Βέβαια ο τράχηλος δεν αυξηθηκε ποτέ, κάποιες βδομάδες έμενε σχεδόν σταθερός, τις περισσότερες μειωνόταν. Τώρα είμαι 33w και 2d, τελευταία μέτρηση 1,6 κι αφού φτάσαμε αισίως ως εδώ δεν θα χρειαστεί να βάλω τον πεσσο. Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι πιο σημαντικό είναι να είναι κλειστός ο τράχηλος. Για το μήκος του θα το παρακολουθεις συχνά με τον γιατρο σου κ εκείνος θα σε κατατοπίζει σχετικά. Ξέρω το άγχος που σου προκαλεί (εγώ φοβόμουν ότι δεν θα έφτανα καν ως εδώ, μετραγα βδομάδες για να φτάνουμε στα "μαξιλαρακια") αλλά δεν σημαίνει ότι κάθε βδομάδα ο τράχηλος θα μειώνεται σημαντικά. Μπορεί σε κάποιο σημείο να σταθεροποιηθει κ να έχεις μια τελειομηνη εγκυμοσύνη! Οπότε, παρακολούθηση, θεραπευτική αγωγή, ηρεμία κ θετική σκέψη!! Καθε καλό! 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Παθουσα και εγω με αισιο τελος. Στην β επιπεδου ειχα τραχηλο 3,5 εκ. μετα απο 3 εβδομαδες 1 εκ. οπου και κρεβατωθηκα και ξεκινησα προγεστερονη και μαγνησιο. Μετα απο 2 βδομαδες 0,5 εκ. Μην τα πολυλογω γεννησα 36 εβδομαδα. Να ακους τον γιατρο σου και ολα θα πανε καλα. Νομιζω οτι το μυστικο ειναι στο κρεβατωμα. Ξεκουρασου και ολα να πανε κατ ευχην.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 8/8/2020 at 1:10 ΠΜ, Stella_kl είπε:

Γεια σε όλες!Ειχα κάνει τη β επιπέδου και ειχαν βγει όλα καλά με τράχηλο 3,5.Μέσα σε 3 βδομάδες πηγε στο 1,7.Ο γιατρός που είπε οτι πρεπει να κρεβατωθω επειγόντως και μου αύξησε την προγεστερονη. Ξαναπάω σε 2 μέρες να με δει και πήγε 2,2(φαίνεται η ξάπλα θα πιάσε όντως),όμως γενικά πάλι είναι επίφοβο και έχω αγχωθεί.Εννοείται το υπόλοιπο της εγκυμοσυνης θα συνεχιστεί με κρεβάτωμα.Σε 2 μέρες θα μαι 25η βδομαδα.Έτυχε σε καμιά κατι αντίστοιχο και να πήγαν στο τέλος όλα καλά?

Γεια!! Κι εγώ τα ίδια!! 2.4 στη Β επιπέδου και 1.7 δυο εβδομάδες αργότερα. Εκανα περιδεση τελικα 28η εβδομάδα. Όλα πήγαν Καλά!! Γέννησα 37+3 με αφαίρεση των ραμματων 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Kate83 είπε:

Καλησπέρα, κορίτσι μου! Εγώ ξεκίνησα με κοντό τράχηλο (2,5) από την αρχή (τόσο πρέπει να ήταν στην αυχενική), ο γιατρός μου έδωσε προγεστερονη (1 την ημέρα) κ μου είχε μιλήσει για το ενδεχόμενο να βάλουμε πεσσο όταν θα έφτανα στο 1,5. Εσένα σου έχει μιλήσει για περιδεση ή πεσσο; Δεν μου συνέστησε κατάκλιση αλλά προσοχή στην κινητικότητα (κυρίως σκάλες, πολύ ή γρήγορο περπάτημα) ενώ συνέχισα να δουλεύω κανονικά μέχρι κ τον 7ο. Βέβαια ο τράχηλος δεν αυξηθηκε ποτέ, κάποιες βδομάδες έμενε σχεδόν σταθερός, τις περισσότερες μειωνόταν. Τώρα είμαι 33w και 2d, τελευταία μέτρηση 1,6 κι αφού φτάσαμε αισίως ως εδώ δεν θα χρειαστεί να βάλω τον πεσσο. Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι πιο σημαντικό είναι να είναι κλειστός ο τράχηλος. Για το μήκος του θα το παρακολουθεις συχνά με τον γιατρο σου κ εκείνος θα σε κατατοπίζει σχετικά. Ξέρω το άγχος που σου προκαλεί (εγώ φοβόμουν ότι δεν θα έφτανα καν ως εδώ, μετραγα βδομάδες για να φτάνουμε στα "μαξιλαρακια") αλλά δεν σημαίνει ότι κάθε βδομάδα ο τράχηλος θα μειώνεται σημαντικά. Μπορεί σε κάποιο σημείο να σταθεροποιηθει κ να έχεις μια τελειομηνη εγκυμοσύνη! Οπότε, παρακολούθηση, θεραπευτική αγωγή, ηρεμία κ θετική σκέψη!! Καθε καλό! 

Και εγώ τωρα μετράω τις μέρες και έχω στο μυαλό μου τα "μαξιλαράκια".Δε μου πε ο γιατρός για περίδεση ή πεσσό.Βέβαια για την περιδεση απ'ο,τι είδα στο ιντερνετ μετα άπο την 24η βδομάδα θεωρειται πολύ επιφοβο,αλλά αν είναι η μονη λύση και μου το πει θα το κάνω.Μακαρι να μας πάνε όλα καλά στο τέλος!

2 ώρες πρίν, Christy32 είπε:

Καλησπερα! Παθουσα και εγω με αισιο τελος. Στην β επιπεδου ειχα τραχηλο 3,5 εκ. μετα απο 3 εβδομαδες 1 εκ. οπου και κρεβατωθηκα και ξεκινησα προγεστερονη και μαγνησιο. Μετα απο 2 βδομαδες 0,5 εκ. Μην τα πολυλογω γεννησα 36 εβδομαδα. Να ακους τον γιατρο σου και ολα θα πανε καλα. Νομιζω οτι το μυστικο ειναι στο κρεβατωμα. Ξεκουρασου και ολα να πανε κατ ευχην.

Σε ευχαριστώ πολύ!Ανυπομονώ να περάσουν οι εβδομάδες και να μπω σε ένα μήνα που και να γεννηθεί πρόωρο δεν θα ειναι επίφοβο...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Θα περασουν, θα κρατας το μωρακι σου και δεν θα θυμασαι τιποτα, θα δεις.. προσπαθησε να μην κανεις αρνητικες σκεψεις. Το λεω εγω που εκλαιγα καθε μερα ολη μερα αλλα τωρα το μετανιωνω. Μην κανεις και εσυ το ιδιο. Ειναι κριμα για το πλασματακι σου. Να ακους μονο τον γιατρο σου και να σκεφτεσαι μονο θετικα, ολα θα πανε καλα..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Stella_kl είπε:

Και εγώ τωρα μετράω τις μέρες και έχω στο μυαλό μου τα "μαξιλαράκια".Δε μου πε ο γιατρός για περίδεση ή πεσσό.Βέβαια για την περιδεση απ'ο,τι είδα στο ιντερνετ μετα άπο την 24η βδομάδα θεωρειται πολύ επιφοβο,αλλά αν είναι η μονη λύση και μου το πει θα το κάνω.Μακαρι να μας πάνε όλα καλά στο τέλος!

Σε ευχαριστώ πολύ!Ανυπομονώ να περάσουν οι εβδομάδες και να μπω σε ένα μήνα που και να γεννηθεί πρόωρο δεν θα ειναι επίφοβο...

Καλημέρα!!! Εγώ την περιδεση την έκανα στην 28η εβδομάδα αν και το παρακολουθούσαμε από τη Β επιπέδου δηλαδη 2.5 μηνες πριν.Ποτέ δε μου είπε κάτι για επικινδυνότητα, το θεωρούσε ως έσχατη λύση και το τράβηξε χρονικά όσο πίστευε (1.7 ο τράχηλος όταν την εκανα). Είναι και στον γιατρό.  Πολλοί δεν κάνουν μετά την 24η και το πάνε συμβατικά με προγεστερόνη και μαγνήσιο 

9 ώρες πρίν, Stella_kl είπε:

να μπω σε ένα μήνα που και να γεννηθεί πρόωρο δεν θα ειναι επίφοβο...

Απο τη στιγμη που το παρακολουθειτε ολα θα πάνε Καλά!!Και θα φτάσεις στον μήνα Σου!! Τα στατιστικά αυτο λένε!!! Μην ανησυχείς καθολου!! Ξεκουράσου και άσε τους άλλους να σε κακομαθουν!! Σου απομένουν λίγοι μήνες ακομη ξεκούρασης!! Χαχαχα!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/8/2020 at 1:10 ΠΜ, Stella_kl είπε:

Γεια σε όλες!Ειχα κάνει τη β επιπέδου και ειχαν βγει όλα καλά με τράχηλο 3,5.Μέσα σε 3 βδομάδες πηγε στο 1,7.Ο γιατρός που είπε οτι πρεπει να κρεβατωθω επειγόντως και μου αύξησε την προγεστερονη. Ξαναπάω σε 2 μέρες να με δει και πήγε 2,2(φαίνεται η ξάπλα θα πιάσε όντως),όμως γενικά πάλι είναι επίφοβο και έχω αγχωθεί.Εννοείται το υπόλοιπο της εγκυμοσυνης θα συνεχιστεί με κρεβάτωμα.Σε 2 μέρες θα μαι 25η βδομαδα.Έτυχε σε καμιά κατι αντίστοιχο και να πήγαν στο τέλος όλα καλά? μόλις χθες ήμουν στον γιατρό και μου είπε ότι από την 12 η βδομάδα ξεκινάω προγεστερόνη και μπορεί να χρειαστεί να κάνω περίδεση..είχα κάνει μια επέμβαση πιο παλιά και μίκρυνε ο τράχηλος μου ..ελπίζω να μας πάνε όλα καλά !!


aDqFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Pepi88 είπε:
On 8/8/2020 at 1:10 ΠΜ, Stella_kl είπε:

Γεια σε όλες!Ειχα κάνει τη β επιπέδου και ειχαν βγει όλα καλά με τράχηλο 3,5.Μέσα σε 3 βδομάδες πηγε στο 1,7.Ο γιατρός που είπε οτι πρεπει να κρεβατωθω επειγόντως και μου αύξησε την προγεστερονη. Ξαναπάω σε 2 μέρες να με δει και πήγε 2,2(φαίνεται η ξάπλα θα πιάσε όντως),όμως γενικά πάλι είναι επίφοβο και έχω αγχωθεί.Εννοείται το υπόλοιπο της εγκυμοσυνης θα συνεχιστεί με κρεβάτωμα.Σε 2 μέρες θα μαι 25η βδομαδα.Έτυχε σε καμιά κατι αντίστοιχο και να πήγαν στο τέλος όλα καλά? μόλις χθες ήμουν στον γιατρό και μου είπε ότι από την 12 η βδομάδα ξεκινάω προγεστερόνη και μπορεί να χρειαστεί να κάνω περίδεση..είχα κάνει μια επέμβαση πιο παλιά και μίκρυνε ο τράχηλος μου ..ελπίζω να μας πάνε όλα καλά !!

Μακάρι να μας πάνε όλα καλά!Ας ευχόμαστε το καλύτερο ! :) Πάντως πιστεύω οτι όσες έχουν κάνει περίδεση έχουν και μια πιο σιγουριά,οπότε είναι καλό που ο γιατρός σου το σκέφτεται και μάλιστα από νωρίς.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ξαναπηγα στο γιατρο και ο τραχηλος σταθερα 2,2 εκ .Τον ειδα ομως προβληματισμενο και μου ειπε οτι πρεπει οπωσδηποτε να ξεπερασω εστω τις 28 βδομαδες.θελω τοσο πολυ να περασουν αυτες οι μερες και να μην γινει κατι απροοπτο...δε θελω να αγχωνομαι αλλα δεν ειναι και ευκολο...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Stella_kl είπε:

Σήμερα ξαναπηγα στο γιατρο και ο τραχηλος σταθερα 2,2 εκ .Τον ειδα ομως προβληματισμενο και μου ειπε οτι πρεπει οπωσδηποτε να ξεπερασω εστω τις 28 βδομαδες.θελω τοσο πολυ να περασουν αυτες οι μερες και να μην γινει κατι απροοπτο...δε θελω να αγχωνομαι αλλα δεν ειναι και ευκολο...

Καλησπερα! Ειναι προβλημαρισμενος επειδη το οριο είναι 2.5! Θύμισε μου σε ποια βδομαδα εισαι; Έχεις κάνει περιδεση;; Λογικά παίρνεις μαγνήσιο και προγεστερόνη και είσαι ξαπλα! Συνέχισε Έτσι, όλα θα πάνε καλά!!

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Stella_kl είπε:

Σήμερα ξαναπηγα στο γιατρο και ο τραχηλος σταθερα 2,2 εκ .Τον ειδα ομως προβληματισμενο και μου ειπε οτι πρεπει οπωσδηποτε να ξεπερασω εστω τις 28 βδομαδες.θελω τοσο πολυ να περασουν αυτες οι μερες και να μην γινει κατι απροοπτο...δε θελω να αγχωνομαι αλλα δεν ειναι και ευκολο...

Καλημέρα!Ειχα 2,5 τράχηλο στις 22 εβδομάδες,σε μια μέτρηση μάλιστα τον μέτρησε ο γιατρός μου 2,2.Το όριο ήταν το 1,5 για να κάνω περιδεση.Ο γιατρός μου με ενημέρωσε ότι υπάρχει ένα μικρό ποσοστό πρόωρου τοκετού κ γι’αυτο θα είναι η εσχάτη λύση.Για να το αποφύγουμε μου είπε κρεβάτι κ να σηκώνομαι μόνο για τουαλέτα κ για τα ραντεβού μαζί του.Ετσι κ έκανα.Τελικα γέννησα 31,6 γι άλλο λόγο...Ο τράχηλος την ημέρες της γεννάς ήταν 3,2...Όλα καλά θα πάνε μην αγχώνεσαι!Βαλε κάτω από το στρώμα προς τα πόδια σου μαξιλάρια.Για να κάνει μια μικρή ανακληση ώστε να μην πέφτει το βάρος του μωρού στον τράχηλο.Με το καλό να έρθει το μωράκι σου!

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Polly1 είπε:

Καλησπερα! Ειναι προβλημαρισμενος επειδη το οριο είναι 2.5! Θύμισε μου σε ποια βδομαδα εισαι; Έχεις κάνει περιδεση;; Λογικά παίρνεις μαγνήσιο και προγεστερόνη και είσαι ξαπλα! Συνέχισε Έτσι, όλα θα πάνε καλά!!

Τώρα διανύω την 26η βδομάδα.Τον ρωτησα για περιδεση αλλά μου πε στο σταδιο που είμαι δεν εχει νόημα και αν σπάσουν τα νερά θα σπάσει και η περίδεση,η οποία δεν θα μπορέσει να συγκρατηθεί.Είμαι ξάπλα με προγεστερόνη κ.τ.λ.Απλά αυτό που με αγχώνει εξτρά είναι οτι ταυτόχρονα έχω και δίκερη μήτρα,οπότε ούτως ή αλλως το μωρό δεν έχει πολυ χώρο...

πρίν από 9 λεπτά , Zina21 είπε:

Καλημέρα!Ειχα 2,5 τράχηλο στις 22 εβδομάδες,σε μια μέτρηση μάλιστα τον μέτρησε ο γιατρός μου 2,2.Το όριο ήταν το 1,5 για να κάνω περιδεση.Ο γιατρός μου με ενημέρωσε ότι υπάρχει ένα μικρό ποσοστό πρόωρου τοκετού κ γι’αυτο θα είναι η εσχάτη λύση.Για να το αποφύγουμε μου είπε κρεβάτι κ να σηκώνομαι μόνο για τουαλέτα κ για τα ραντεβού μαζί του.Ετσι κ έκανα.Τελικα γέννησα 31,6 γι άλλο λόγο...Ο τράχηλος την ημέρες της γεννάς ήταν 3,2...Όλα καλά θα πάνε μην αγχώνεσαι!Βαλε κάτω από το στρώμα προς τα πόδια σου μαξιλάρια.Για να κάνει μια μικρή ανακληση ώστε να μην πέφτει το βάρος του μωρού στον τράχηλο.Με το καλό να έρθει το μωράκι σου!

Τα μαξιλάρια να ειναι στο ύψος της λεκάνης ή πιο χαμηλά?Μακάρι να αντέξει λίγες βδομάδες ακόμη...το κακό είναι όπως έγραψα και παραπάνω οτι εχω και δίκερη μήτρα και αυτό δυσκολεύει κι αλλο τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...